Vážně si myslíte, že nám se to vyhne?

Napsal Hamilbar.

Aby je uchránili od hladu, dávají Řekové dětí do sirotčinců. 10% dětí je v Řecku na pokraji hladu a z toho důvodu ve školách ruší hodiny tělocviku. Není to až tak překvapující, když uvážíme, že téměř třetina dospělých, dvě třetiny mladších 25 let jsou nezaměstnaní a těm co ještě práci mají, snížili plat o 30%. Charitativní organizace hlásí obrovský nárůst žádostí o pomoc ve formě jídla a oděvů. Například Child´s Smile uvádí 10 927 případů v roce 2012, zatímco v roce 2011 to bylo pouhých 4 465 případů. Před pěti lety se na SOS Children’s Villages obrátilo 47 rodin, loni více než 900. Přitom pozor! Většina z nich byly dříve úspěšnými rodinami, patřícími do střední třídy. Mnohé podnikaly, provozovaly restaurace a obchody.

Podrobněji anglicky a s fotografiemi zde.

Pravda a láska vítězně kráčí po planetě. iPhone pro každého a aby nikdo neodešel ukřivděným.

 1. Janika

  Víte, ony už jsou dneska rodiny, jejichž děti nejezdí na školní výlety či se školou na hory v zimě, protože na to jejich rodiče nemají. Jenže se za to oni sami stydí a hlavně se to prostě neříká. Tihle chudí jsou zticha a nekřičí.

  A váhám, jestli to mám napsat, protože se mi budete určitě smát :-), ale myslím si, že pokud se u nás něco dá zachránit, tak to zachrání Zeman. Pokud ho neodpraví, či pokud to jeho zdraví vydrží.

  • merlin

   Už jsem na to narazila, máte pravdu. nejedou, protože na to rodiče nemají, aby je vybavili a zaplatili to. Je to pro ně hrozný – pro ty děti.
   A konečně zrovna teď to nikdo jiný než Zeman ani udělat nemůže, takže doufám, že se mu to povede.

   • Tribun

    Kdyby hory, ale on je to třeba i „blbý“ výlet se školou do kina. I na to některé pracující (sic!) rodiny nemají. A neřeknou si. Snad je to alespoň hrdost, a ne stud, protože jestli se za to stydí, místo aby se ozvali, tak to znamená, že „pravda a láska“ už nás definitivně převálcovali.

 2. vittta

  Rozhodně je to po dlouhé době určitá naděje……
  Jeho málo propíraným kladem například je i to,že dokáže krotit už nyní vítězstvím opilou ČSSD.
  Alespoň to tak vypadá….
  Jen mám obavy z jeho přílišného „evropanství“-i když tedy poslední dobou musím říci,že se od toho jakoby oprostil….

  • Astr

   Tento propad teploty dolů v r.1740 zabil 20% obyvatelstva Irska – 100 let před irským bramborovým hladem 1845

   Pokud takovy propad nastane v soucasnosti na kolik odhadujete pocet obeti ?
   Nejde o to zda ci jak zesmesnovat „global warming“ Al Gory ale o to jak se na to pripravit.
   Porucime vetru desti neguje takze moznost se lepe pripavit tu je !
   Hlavne FSICHNI ti vyznavaci TRHU co si sam vse vyresi at to clovek neresi,
   by nemeli rikat ze je to tak v poradku, ze vymrznou a vyhynou houmlesaci a vubec ti nejchudsi a tedy nejmene prizpusobive osoby, ze vlastne je to a bude to dalsi dukaz ze Priroda si vse reguluje sama .
   Nikdo za nic nemuze ?
   Priroda a TRH si sam pomuze ?

   Odkaz od ID je jen dalsi z dlouhe rady varovani „skeptiku“
   Nemelo by to skoncit v korektnosti septiku !

   Na straz !

   • Jednooký

    Príroda a trh si samozrejme dokážu všetko vyriešiť, ale rozhodne neriešia ďalšiu perspektívu a možnosti existencie ľudstva, národov, ľudí a … ľudskosti.
    Príroda to nerieši, pretože to riešiť nepotrebuje – bola tu pred nami a bude tu i po nás, hoci i bez nás.
    A trh? Ten súčasný je slepo zameraný na okamžitý zisk a okamžitú spotrebu a takmer programovo odmieta čokoľvek, čo by bolo možné považovať za „investíciu do budúcnosti“ vzdialenejšej než najbližšia výročná správa, alebo, v prípade politikov, nasledujúce voľby. Lenže vyznavači systému fungujúceho dlhší čas na princípe „po nás potopa“ radi zabúdajú na to, práve oni a ich potomkovia môžu byť tí, kto si tú potopu so všetkými hrôzami užijú osobne.

    ID – predovšetkým je národnostne a etnicky homogénny štát vnútorne súdržnejší a solidárnejší, a teda odolnejší voči rôznym formám rozkladu.

  • hans

   Zdejší příznaky levicovosti (chápané tak lidmi co moc koukali na ČT :-) : když vidíme letadla jak „pokojně“ bombardují města plná civilistů, nesympatizujeme s piloty, ale s oněmi civilisty; neříkáme, že mezinárodní právo je zastaralé, když brání Američanům a spol. v dosažení jejich cílů; čteme články Rusů nezávislých na člověcích v tísni; ty překlady dokonce rozlišují mezi činností těch či oněch režimů a kecy, kterými režimy své aktivity zastírají; k popisu událostí a politik nepřipojujeme rituální distanc od osob a politik momentálně režimem ostrakizovaných ….

   • Janika

    A dalo by se pokračovat. Opravdu to nechci zjednodušovat, ale pravicovost pro mě znamená přijímání za své bezobsažných pojmů, nehledání „podstaty“ a podstatného. Neboli jinak řečeno jsou to blbci :-).

    • vittta

     Já si myslím,že pravicové teoreticky,kteří by u svých teorií mysleli, by pravicoví diskutéři též nazvali levičáky,možná dokonce rovnou komunisty!

   • vittta

    Zkrátka kdo nevěří TV a tisku,je levičák!
    Tím větší,čím víc dokáže sám vypřemýšlet na základě nějakých spíše logických úvah,než snad nějakých informací,informace jsou jen lehkým vodítkem….

    • merlin

     Pravičák je škodík a korupčník, co chce nejen se mnou manipulovat proto, aby mohl mít další konto na Kajmanech a kašle na to, že lidi nemají kde bydlet a někteří i třeba co jíst a čím topit. Zpívá po večerech Kníže k lidu blíže a pořádá s velkou slávou charitativní akce, ze kterých se dostane tak halíř z koruny potřebným, když se ovšem zvláště dobře zadaří. Dále podporuje exekutory a jinou havěť a nechává plout právo tak, aby bylo v neprospěch nemocných, starých a dětí a nechává je svému osudu. Taky rozdává peníze, které by měl rozdělit směrem k výše jmenovaným a na rozvoj tuzemského zemědělství a výroby, svým kámošům. Pravičákem může být i člen strany levicové a také se jím mnohdy stává(levicový politik jako pravičák má všechny výše zmíněné atributy, jen Kníže k lidu blíže si brouká tajně ve vaně nebo v bezpečí svého sklepa, když zakopává např. pytle s kakaovými boby nebo zlaté cihličky pro strýčka Vika Příhodu).

 3. Taras

  ID má asi pravdu, mně je blízký bůček – a to je dnes vnímáno jako silně levicové, pravicové jsou krevety.

  Co se evropské chudoby týká, uvědomme si, že o ní mluvíme v čase, kdy věda a technika plus technologie a organizace práce vytváří tak obrovské přebytky (a hodnoty), že bychom mohli chodit do práce polovinu toho času, co chodíme(te) bez jakékoliv újmy na životní úrovni. Všechny zisky z výroby stahují buržujové, zaměstnancům se dává na holé přežití („trh práce“ – největší sprostota, jaká je používána, jedná se o diktát, před nímž Stalin s Hitlerem blednou závistí), proto také průmysl jachet, luxusních automobilů, realitek s paláci a všech těch neuvěřitelně drahých zbytečností jenom kvete. Fousatý Kárl v tom nejžhavějším provedení.

  • vittta

   A buřty s cibulí-také levicové….jen ještě někde sehnat ty buřty.

   Co se reálně děje s těmi zisky je mi opravdu záhadou,zisk je přece něco,co zbyde,po odečtení veškerých nákladů a teoreticky by se měl ukládat a bylo by ho víc a víc…a ještě víc…až by ho bylo úplně nejvíc ale k čemu by to komu prakticky bylo………..

 4. vittta

  http://blisty.cz/art/69111.html

  Neuvěřitelné…..
  Přemka Janýra jsem četl velice pozorně.
  To je ten,co se mnou diskutoval přesně tak dlouho,dokud neměl odpovědět,jak by si představoval že by mělo vypadat české smíření se sudetskými Němci..

  Jinak slušný člověk,asi to nemyslí zle.
  Chraň nás pánbu před takovými…….

 5. merlin

  je to pořád jak v krylových bajkách, já si pamatuju jednu, kterou jsem si vybrala ve škole, ale jen že byla krátká, dneska jsem si na ni nevím proč v práci vzpomněla, že je tak nějak aktuální.
  Tak rozhodli se labuť rak a štika, že vůz vytáhnou spolu na stráňku, každý se ihned chopil postraňku a táhli až jim oči z důlků lezly. Ne že by náklad snad tak těžký vezly, každý však táhl zcela jiným směrem. Labuť se chtěla na oblaka vznést, štika se hnala jenom za jezerem, rak nazpátek zas poškubával ojí, čí je to vina nevím na mou čest, ale ten vůz tam dodnes v poli stojí.
  Krylov byl vůbec s těmi bajkami borec. Ani nevím, jestli se o něm ještě učí.

  • Jednooký

   Pochybujem – bol to rus a navyše aj chytrý a z jeho bájok by si mohol niekto vziať dokonca poučenie.
   Tri zločiny naraz – to hneď nastúpi demokratický cenzor.

 6. Witch

  U nás se už děti dávaly do domovů před dvěma, třemi roky. Ano, jsou u nás chudé rodiny a je velkou státní ostudou, že chyběla pomoc právě těm rodinám – tedy pomoc s hospodařením. Nezlobrte se na mne, ale když k hospodaření s mou podporou našly cestu i Romky, nějak se tahle stránka práce fláká, nevede, neumí. Těžko mi budete věřit, ale byly dost vyjevené, když jsem jim třeba vesvětlila, že jejich mámy a babičky uměly uvařit z ničeho a ony by si mohly vzpomenout… Vzpomněly. Nebo seniorky samy žádaly, abych jim „držela kasu“. Párkrát mne i proklely, každá, že jako zázrak nebyl, ale moc dobře věděly a mohly vidět, že do jejich měšce prostě víc nepřiteče… Po třech měsících zavedeno a spokojenost, klid, na rozdíl od jiných lidí, co prošli bezdomovectvím.
  Na azyláku si nikdo z matek netroufl o chudobě špitnout, když jsem v kuchyni otevřela šlapák a sdělila, že kdo nakupuje a vyhazuje netknuté rohlíky, není chudý. A to jsem nemluvila o cigárkách a kafi… Jo, v tomhle se začalo už hodně dobře pracovat právě s rodinami na soc. odborech MÚ, ale Drábek to šmahem vrátil zpátky někam do 90. let. Rozmetal je a zničil jak práci, tak stále schopnější odborníky a jejich nadšení. všichni musí studiovat a ty školy jsou skvělé v přivádění nových zkušeností. (Sama jsem s klientkou vytvořila příklad dobré praxe i s dokumenty pro jednu z nich.)Jednak všichni znali své lidi, jednak se už dobře učili, co s jejich problémy a začínalo se semtam dařit. Dnes sklízíme plody některých hurá akcí a nedomyšlených projektů, jenže na nich vyrostly dobré zkušenosti – např. Český západ. A říkám na rovinu, že je fuk, za jaké vlády. Je to zkrátka velmi propojené, vyvíjí se to a dopady přicházejí za dalších vlád – a věřte, že nějaké pastelkovné a podobně je nakonec docela svinstvo.
  Lidé neumějí plánovat, hospodařit, navíc výrobky jsou dělány pro brzkou spotřebu, aby se víc a víc vyrábělo. Média masíruji, dovolená v Tunisu je věc, co si prostě někdo musí dopřát. Na půjčku! Nebo dárky na dluh! To je taková pitomost, základní chyba, ale zmasírovaná veřejnost už to ani není schopná pochopit.
  Žiju v chudém kraji a co se týče škol, musím říct, že se tu i těm chudším vychází vstříc, leccos se dá půjčit nebo rodič jede jako doprovod… Hodně je o lidech a kam to sami rodiče nechají dojít. Jak říkám, chudý kraj – a z charitního šatníku jdou do sběru luxusní nové sezónní věci, protože nikdo přece není taková socka, aby dětem přišel vybrat něco na příští zimu… Neokoukané, z Německa. Šatníky jsou i na Diakonii, u Adry. Jsme opravdu tak chudí? Je to v lidech a v tom, jak se rozmáchnou a nemyslí. Mimochodem, na MFF v K.V. teď letí voda v lahvičce 250 ml z Islandu. No, nekupte to za stovku, přitom má vysoké pH. Řekněte ale v „dobré společnosti“, že je to blbost, kýč a kyselina. Sami si to děláme.

  • Taras

   Samozřejmě máte pravdu v těch jednotlivých případech, Witch, ale když nakonec napíšete „sami si to děláme“, vyrobila jste botu. Všichni ti lidé, o kterých mluvíte, se do chudoby dostali v důsledku nelidského systému, ideologie, která vyhovuje zhruba deseti procentům lidských žraloků, a zbytek se dostal ve společnosti úspěšných Jágrů, Bakalů, Zaňákových a Klausů do pozic lůzrů. A protože masivní propaganda (provozovaná na lidech už od dětství) vyzdvihává jenom ty úspěšné a posmívá se neúspěšným, nikdo nechce přiznat, že vyhořel. Proto ty půjčky, proto se stydí jít si pro obnošené na charitu.

   Je zcela jasné, že Romy zdvihne z bahna chlastu, gamblerství, prostituce a zlodějen jenom masivní a drahé sociální inženýrství, státní sociální program, do kterého se musí dát desítky miliard aby zhruba za dvacet let začal přinášet první výsledky. Protože je ale sociální inženýrství socialistické a tudíž v zásadním rozporu s ideologií české (úplně blbé) pravice, nechává se to vyhnívat, přičemž důsledky tohodle zločinného postupu nese celá společnost.

   • merlin

    Já jsem potkala a potkávám spoustu lidí, kteří se snaží s velkým nasazením a energií pomáhat ostatním, Nemají to jednoduchý, už sám systém je nastaven fakt hodně podivně a za to mohou politici a úředníci jejich ministerstev.
    Dlužno ale konstatovat, že jsou i případy a ne úplně vyjímečné, kdy lidé, co se snaží pomoct, do toho dávají mnohem víc energie a sil než ti, kterých se jejich aktivity přímo dotýkají. A pak je to snažení většinou ve výsledku zbytečné, protože ti dotyční ten model chování zopakují a čekají tu snahu okolí znovu – jako povinnost

     • Witch

      Jistě, nesmí jít o prvoplánové spasitelství, na čumák dostávají hlavně velmi horliví studenti, ale setkala jsem se i s ukázkou ctnostné, vysoce mravně založené vzdělané ženy, která chtěla povznést ubohé sestry – až se pro ni staly všechny zkaženými prostitutkami. Což nebyla ani jedna. Nutný základ a obrana? Řekla bych něco ve stylu rozum do hrsti, žádná přetvářka, nadhled ;-)

      • vittta

       Pomáhat druhým je nesmírně těžké.
       A dělat to tak,aby si ti,jimž je pomáháno vážili toho,kdo pomáhá je pomalu nadlidské což lze ještě nadlidštit tím,že by si toho vážili i ti,kterým pomáháno není.

       Ovšem v tom bude pes do značné míry zakopán.
       Kdo pomáhá,neměl by od toho nic-moc čekat a případný úspěch či dokonce jakýsi „vděk“ je milým bonusem.

   • Witch

    Nemyslím si, že by se všichni dostali do průšvihu vinou nelidského systému. Moc dobře si pamatuju, jak se v 90.letech nejnižšími až středními vrstvami tady neslo, že dluhy se nemusejí platit a blbej, kdo půjčuje, že si na nich nikdo nic nevezme teřba jen proto, že mají děti. takže se na ně došláplo třeba o 15 let později a likvidačně. Ostatně volno exekutiorům dala ČSSD, ta zplodila dnešní nelidský systém se šílenými platbami za jeden advokátův podpis a pár doporučených dopisů. Jistě, netušilo se, jak dravě se toho kde kdo chytí a pokud dnes pomáhám platit nekam do Holandska nebo Londýna, skřípu zuby. Selhali i kontrolní čokli demokracie a samotná společnost, které to bylo buřt. Mám těch likvidačních postojů jakékoliv vlády vůči OSVČ, podpoře rodin a podobně v paměti dost. Ono je opravdu naprosto jedno, kdo byl kdy u vesla, jen se trumfovali a ničili, co se zdálo být životaschopné – jen proto, aby dali koryta kamarádům. Kdokoliv. Prostě se to teď bortí a my jen zíráme, co jsme to vykrmovali.
    Rodina je základ. Jak dnes může fungovat, když lidi spolu neumějí mluvit, upřednostňují vlastní zájmy a podobně? Mohli se to někde naučit, když třeba i babička byla samoživitelka? V panelácích lidi žijou tak, že nemívají ponětí o normálním životě, o normálním koloběhu vody, živin a dalšího. Začalo to už na konci osmdesátých let, kdy děti ze sídlišť neznaly třeba lezení po stromech, kráva pro ně byla nejakej divně velkej pes, mléko se dělalo v mlékárně… To byly děsivé zážitky a skorocitáty jedné učitelky z hornické oblasti, já si totéž potvrdila po několika letech v jednom lázeňském městě… Tyto děti dnes dorostly do věku, kdy podporují rodiny vlastních dětí a těžko jim dokážou něco kloudného předávat. Je mi líto, zaspali jsme na mnoha úrovních a nejde jen o to, že máme nějaký moderní věk. Kdybychom nesledovali ptákoviny, varovné příznaky by byly přijaty včas.

    • Taras

     Máte s Merlin pravdu v jednotlivostech, Witch, ale pro stromy nevidíte les. Lidé se chovají tak, jak jim systém, řád, společenství (i rodina) dovolí. Ti normální. Existuje určité procento nenormálních osob, které se budou chovat za jakéhokoliv systému neodpovědně, zločinně, sobecky, ale těch je zhruba jedno či dvě procenta a patří do vězení nebo do ústavů. Na jejich příkladě ale nelze dělat nějaké dalekosáhlé závěry. Jde o ten zbytek – a ten se bude chovat rozumně a pro společnost prospěšně, pokud je k tomu systém pobízet a některé i nutit silou. Ale prvotní je to, aby dostali šanci. nikoliv, aby se nechali hnít v bahně sociálních dávek, které jim potom ještě vyčítáme a vydáváme tyhle lidi za příčinu současných potíží.

     Dala jste pěkný příklad s tím půjčováním. V devadesátých letech si podnikatelé půjčili od bank stovky miliard, které nikdy nevrátili. Jenom v ČKA, státní konzolidačná agentuře, která potom ty dluhy od bank převzala, to dělalo sedm set miliard, a ty dluhy jsme potom zaplatili všichni, ze státního rozpočtu. Skutečná škoda, pokud připočteme i fyzický majetek, který byl rozfrcán, zničen a prodán do šrotu, se pocítá zhruba dva až tři biliony. Za tenhle rozkradený majetek nenese nikdo odpovědnost, nikdy se neustavili exekutoři, kteří by tyhle bílé zloděje v bílých límečcích navštívili a zfendovali jim jejich haciendy, jachty a soukromé zoologické zahrady. (Mimochodem, s tím zákonem o exekutorech, co jste hodila na krk ČSSD nemáte pravdu, nelidský zákon z něj udělaly až desítky dodatků, které byly přijaty za vlády Topolánka.)
     Sami si můžeme akorát za to, že nečinně přihlížíme tomu, jak současný režim trhá společnost na kusy a žene ji do většinové bídy, když máme možnost to u voleb změnit. Znovu: lidé se chovají tak, jak jim systém dovolí.

     • vittta

      A máme to možnost u voleb změnit?
      To se hodně říká,je unikátní hláška.
      Ti,co vyznávají svobodný trh apelují na občany,že mají možnost dnešní socialismus změnit.
      Ti,co vyznávají spíše solidární systém,apelují na občany,že mají možnost vše u voleb změnit.

      Je to jen prázdný blábol,dokud se nenajde někdo,kdo bude chtít měnit.

      Napiš koho volit,aby se něco změnilo.

      Já volím jak známo už delší dobu komunisty.
      Nijak se nepovažuji za levičáka,už vůbec ne za Evropana,EU beru jako nutné zlo,z kterého už nejde vypadnout,snad zastaví Němce v jejich rozpínavosti a tak nějak bude budit dojem,že jsme jako jedna Evropa.

      Nejodpornější strany,které zde existují jsou dle mého ČSSD a ODS.
      Volba jakékoliv z nich je volba zbytečná.
      TOP09,Zelení,KDU jsou jen odnoží ODS,je to jedna banda lumpů,mezi které nedílně patří i ČSSD,která svou do nebe volající tupostí,neschopností,politickou slepotou,ideologickou prázdností,servilností, a taktéž zkorumpovaností celou mašinerii udržuje v chodu,bez ČSSD by se tady jen tak nějaká zlodějina udát nemohla.

      Kam patří komunisté nevím,kam bude patřit SPOZ taktéž nevím.

      Koho volit také nevím,protože volit komunisty je sice znamení vzdoru-ale ke změnám to stejně nepovede.

      Proto já se také vždycky ohrazuji vůči všem,kteří tvrdí,že si za cokoliv jakkoliv můžeme sami.
      Nemůžeme (jako lid) naprosto za nic,bez možnosti reálné volby a s každodenní 24 hodinovou všudypřítomnou mediální masáží nezmůže lid jako celek nic.

      Pokud neumím lidem dobře poradit,abych opravdu mohl říci“TO JE NAŠE NADĚJE,TOMU VĚŘÍM“,pak nemohu nikdy tvrdit,že si za něco můžeme.

      Prezidentská volba sice naznačila,že lid tak úplně zmanipulovatelný není-ale tam byli kandidáti jen dva a kníže byl tak evidentně spojen se zločinem a tak zjevně vystupoval proti …“českému srdci“,že kdyby měl vyhrát,hambou bych se snad propadl.

      Nevím,proč je třeba obhajovat ČSSD co se exekutorů týká.
      Tu lavinu skutečně ČSSD spustila a nějaké dodatky…které?
      Vždyť je to jedna banda,jeden za 18 a druhý bez dvou za 20,ČSSD je nejspíš ještě horší jak ODS,ti si alespoň nehrají na dobrodince.

      • Kamil Mudra

       Vittto, docela mi mluvíte z duše. Přesto se mi neustále vtírá otázka: Pokud „…nemůžeme (jako lid) naprosto za nic…“ KDO jiný za to může? Bůh nebo příroda? Alespoň v tomhle bychom si měli (jako ne my dva, ale tak vůbec) udělat jasno. Protože pokud je to průserno „tak nějak daný“, tak se s tím prostě nedá nic dělat a pak ani nemá smysl se tím zabývat. Pokud to ale dané není, tak KDO jiný než my LID by s tím měl něco dělat?

       • vittta

        Zřejmě to dané je.
        Ve všech zemích světa ti bohatí okrádají ty chudé.
        A ti chudí ty bohaté.
        Každý tak,jak může.
        To je o nastavení,to píše i Taras.
        Prostě jaký zákon-takový lid,lépe řečeno jeho morálka.

        U nás přece není problém s nějakými posranými poslanci.
        Jsou špatné zákony-zejména o legalizaci majetku,o definici lichvy ale také reklamy,reklama na lichvu či podvod už by neměla být brána jako reklama na výrobek či služby.

        Alespoň já v tom vidím problém,jinak ale všeho moc škodí,když bych si nemohl dát na veřejnosti třeba pivo jak v USA,zapálit bez povolení ohýnek jak v Reichu nebo šlápnout mimo cestu někde v lese jak někde (prý) ve Švýcarsku,to je už hovno.
        A ONI (jacíkoliv noví či staronoví vládci) budou řešit tohle,kouření v hospodách,cikány,cyklisty v lese,živnostníky,práva dětí a omezení toho či tamtoho-ale podstaty si nevšimne nikdo-a je jedno,jestli z blbosti nebo z vychcanosti.

        Že za to může lid,resp,že si za to můžeme sami je jen prázdný blábol,používaný za všech režimů,všemi politickými směry,přičemž „TO“ je vždycky něco,co se nelíbí určité skupině obyvatel.

        Plno lidí žije v domění,že se jich třeba exekuce naprosto netýká,že si TO zavinili ti co mají problém sami.
        Tedy to vůbec nevnímají jako problém.
        Někdo,komu je 30 zase nevidí problém v placení léků a nemocnic,přece si za to mohou ti důchodci sami,že mají hovno,mohli více šetřit a…plno věcí.
        Tedy nevnímají jako problém narůstající chudobu starých,přece jich se to netýká,oni na to půjdou jinak.

        Kdo nebydlí vedle cikánů,ten nepochopí nikdy potíže,co mají ti,co tam bydlí,prostě to nevidí jako problém.
        Kdo není černej zase nevidí,že ho vyfakují z 90% prací…

        Tady každý nadává ale každý na něco jiného,což ale na první pohled není patrné.

        Když pak přijde tvrdé na tvrdé,tak se lidé leda rozhádají a také všude na světě.

        Proto také nikde nevyhrává nějaká strana výrazně volby,jsou pak na to různé důmyslné přepočty,které křiví výsledky voleb a vlastně minimalizují význam voliče a možnost jakékoliv (byť teoretické) změny.

        Tady také levice dle mého nějak výrazně nevyhraje,za jedno jsou prázdní a celkově vlastně stejní jako „pravice“ a navíc ty průzkumy,jak ČSSD vede-to je dar z nebes,čím větší jim budou média přidávat preferencí,tím méně % nakonec budou mít.

        Ten kdo má média,ten v podstatě vládne,média vyhrávají a prohrávají volby,média dělají z dobráků lotry a z lotrů dobráky.

        V tom to je….

        • Kamil Mudra

         Nu, popsal jste situaci dobře každou větou ale s tou daností bych to tak černě neviděl. Hlavním problémem jsou velkovlastníci, kteří mají na to aby si kupovali hlasování o zákonech a rozhodování státních úředníků ku svému prospěchu. Tedy v prvé řadě by bylo třeba zastropovat vlastnictví na úroveň z jaké se už výše zmíněné nedá ufinancovat. Toho lze dosáhnout například progresivní daní a zvýšením podílu státních podniků a lidových družstev, ať už ve výrobě či ve službách.

         Stranu která k něčemu takovému programově směřuje stále ještě v parlamentu máme a zatím i v poměrně silné pozici. Je jenom na nás, nakolik se necháme mediálně zpracovat abychom jí ve volbách nedali hlas a nebo zda jí ten svůj hlas dáme, bez ohledu na to jaké klíny jsou nám vráženy do hlavy. A hlavně jde také o to, nebát se před ostatními přiznat že jsme jí ten hlas dali a proč jsme to udělali, se stejnou samozřejmostí s jakou dokážeme obhájit hlas který jsme použli při volbě prezidenta.

         Zatím je to stále ještě lid kdo skrze volby určuje směřování politiky. Za to jak si kdo nechá vyprat mozek může každý sám a v součtu je to tedy lid této země, kdo blbě volí a pak blbě nese následky své blbosti. Tak že to, že si za to můžeme sami, zase až tak prázdný blábol není.

         Je povinností každého, kdo si proti tomu praní mozku vypěstoval odolnost, fungovat jako imunitní systém organismu. Vy to děláte, já to dělám a evidentně nejsme jediní, tak že bych neházel flintu do žita ale raději bych hodil ucho i oko například na Venezuelu. Ostatně i ten socík který jsme zažili (i s jeho nešvary) byl rozhodně životaschopnější, než jak se nám dnes snaží mnozí namluvit a jistě by se udržel nebýt zrady na těch nejvyšších místech.

         Média nás mohou ovlivňovat jen do té míry do jaké jim to dovolíme. Vás neovlivňují, mne neovlivňují, neovlivňují ani lidi se kterými zde vedeme debaty a díky internetu víme jeden o druhém. Jde tedy o to vybrat si toho správného zpravodaje, naučit se informace zpracovat do podoby použitelné v hovoru, osvojit si způsoby jak nejlépe je tomu kterému člověku podat aby jim byl co nejpřístupnější a máme co dělat do konce svých dnů.

     • dixi

      Souhlasím,Tarasi s vaším příspěvkem,že pro stromy nevidět les,a že se starají o to abychom každou chvíli zakopávali o nějaký keř,nebo soušku.I článek o prospěšnosti odborů měl hlavu a patu.Většina zaměstnanců musí mít zásupce,kteří hájí jejich zájmy .Jak je to dnes?To je jiná otázka .Stačí se podívat na profese,kde odbory dnes nejsou.Už se o tom otevřeně píše a mluví,dokonce i v TV. zaměstnanci jsou pomalu na úrovni otroků.Jednotlivci nemají šanci se bránit.Jistě,dnes mnohé z těch,co mají vysokoškolské vzdělání, mimořádné schopnosti,nebo jsou na volné noze,toto moc nezajímá,ale myslím,že by mělo. Mediálně dehonestují odbory kde mohou (v lecjakých podnicích dokonce zakazují ,je to protiprávní,ale na to kašlou) právě proto,že jsou zaměstnancům prospěšní.Včera jsem poslouchala Babiše,sedí na miliardách,ale zvýšit plat zaměstnancům o 10-15 procent by jej prý zruinovalo.Pořádně fungující odborová organizace by jej dokázala přitisknout ke zdi.A to je jen jeden příklad.Lidé se začínají vzpamatovávat a budou snad i nadále volit více ve svém zájmu,už se nenechávají tak ohlupovat různými malými straničkami a novodobí mesiáši na nás taky moc nezabírají.Nakročeno máme,shozena tato vláda.Ať je Zeman jakkoli rozporuplný,udělal správný krok,doufejme,že má vše dobře promyšleno .Nepochybuji o tom,že za ním stojí kdosi vlivný,to je v této chvíli nepodstatné.Ti co dosud takzvaně vládli,jen škodili a rozvraceli.Podle toho,jak vyvádí,vypadá to na obrat k lepšímu.Vždyť ti,co mají rozum a drží dobré posty,pokud jim není jedno,co bude dál,si nemohou přát naprostý rozvrat.Přišli by o všechno.Celý svět se bouří,kam by se poděli?Oni možná ještě mají kam,ale co jejich děti a děti jejich dětí?Ne všichni jsou sociopaté,spoustu jich namačkal takto nastavený systém do jedné hromady,nelíbí se jim to,mlčí aby nepřišli o dobrou práci,málokdo tušil,jak špatné to bude.

  • Kamil Mudra

   Život v tlupě patří k člověku jak k velbloudovi hrby. A život v tlupě to neznamená: „každý sám za sebe.“ Každý systém, který se snaží tohle rozbít a nebo třeba jen tuhle skutečnost nerespektuje, je nelidský. A je jedno jak se nazývá a nebo jak tuhle destrukci okecává.

   • hank

    Problém je v tom, že vývojově jsme nastavení na hodnotu 1 tlupa = cca 300 lidí. Rozumu sice trochu máme, ale ne tolik, aby nám pobral, že to, co jsme provedli během průmyslové revoluce, znamená 1 tlupa = 7 miliard lidí.

    • merlin

     Tak to je, člověk je ještě schopný podřídit svoje zájmy zájmům své obce (kmene, tlupy, smečky) a tu nadřadit, ale už v případě deseti milionů to není možný. takže by se mělo začít z těch malých celků. Spolupráce malých fungujích celků na principu toho, čemu se říká dobrovolnost a přímá demokracie. Hank má pravdu, že těžko očekávat významnější posun v psychice.

     • Kamil Mudra

      Pro začátek bychom si měli uvědomit to základní rozdělení na dvě tlupy a sice nevlastníků a vlastníků (jasně že nemám na mysli takové to „malovlastnictví“ co má blízko k užívání) a že jde o tlupy které za žádných okolností nemohou mít společné zájmy ani postoje k podobě společnosti jako takové, tak že možný je pouze kompromis.

      Vlastníci by měli přiznat fakt že se bez nevlastníků neobejdou a nevlastníci by si neměli, jak debilové, hrát na vlastníky a zkreslovat tak skutečnou podobu společnosti. Měli by jasně deklarovat že jsou ochotni respektovat vlastnictví jen do té míry, dokud se v praxi, cizím vlastnictvím nestávají i jejich životy. A samozřejmě ani teoretizovat o tom že se umíme organizačně bez nějaké formy vlastnictví obejít. Bylo by to krásné – ale neumíme.

      No a teprve na těchhle základech (dobře střežených aby je nikdo nepodkopával) rozvinout vážná jednání o těch kompromisech s plným vědomím že jde o kompromisy a dát přes držku každému kdo by chtěl ty kompromisy nazývat nějakou spoluprací, případně hovořit o nějaké dobrovolnosti a demokracii. Na téhle úrovni, tyhle pojmy, ještě ne. Ty by mohly přijít na řadu teprve v dalším levlu, ve kterém by hrály roli ty menší celky, více se orientující na své specifické zájmy.

      • merlin

       Tedy opravdu nevím. Si to právě představuju. Nevlastníci kteří nic nevlastní – jak píšete, mají vyjednávací schopnost jakéhokoliv kompromisu podle mně nula. Asi to vidíte jinak, ale ti co vlastní, mají oproti nim – tedy těm co nic nevlastní – hned v té Vaší první fázi jednoznačné výhody a proč by se jich měli vzdávat?

        • Taras

         Nechci odpovídat za Kamila, on to umí stejně dobře, ale neobejdou se proto, že jsme společenští tvorové. Od určíté úrovně majetku (řekněme velice zhruba 30 milionů a výše) nepochází tento z poctivé práce vlastníka, ale vznikl odrbáním ostatních členů společenství. Proto je takový majetek nesvatý, hříšný, a neměl by požívat nějaké zvláštní ochrany.

         Co se vyjednávacích vlastností a schopností nevlastníků týká, je to v Listině základních práv vyřešeno tím, že zaměstnanci mají právo zakládat odbory. Není náhodou, že právě na ně pořádají dnes modrácká média hotové nájezdy, protože díky existenci odborových organizací se vyjednávací pozice kapitalistů a zaměstnanců téměř vyrovnaly. Pamatuju doby, německé odbory DGB uměly stávkou ochromit většinu průmyslové výroby a život v zemi, pokud se přidaly i veřejné služby. Výsledkem byl každoroční růst reálné mzdy o nějaké to procento a pětatřicetihodinový pracovní týden. Je fakt, že globální kapitalismus tenhle vývoj zvrátil v neprospěch zaměstnanců, ale už se to zase začíná vrtět.

         Dámy, já vás mám rád, ale schází vám základy společenských věd.

         • Kamil Mudra

          Hergot, Tarasi, psali jsme oba současně a jak tak koukám, jako bychom se dělili o klávesnici :-D

         • merlin

          ale já přece nehájím ten jejich majetek a způsob, kterým ho nabyli, nebo že je to nějaký nedotknutelný majetek , jen mi to přijde v abstraktní situaci nemožné donutit někoho, kdo má všechno, aby jednal s někým, kdo nemá nic, o kompromisu.
          Já fakt nejsem nějak kovaná v odborovém hnutí, ale přišlo mi, že ti Němci to tam měli s odbory jinak už za Hitlera (někde jsem kdysi četla o kraft durch freude), a jaksi jinou tam silnější a mají jinou vyjednávací pozici, ale možná se mýlím. Kdežto české odbory mi nějak nepřijdou silné, ale fakt se v tom nevyznám. To máte pravdu :-)

          • Taras

           Na rozdíl od vašeho fatalistického postoje k vlastníkům (nic je nemůže ohrozit) se domnívám, že mohou mít vlastníci ve společnosti pozici různou: od vrchnosti, snídající koňská vejce, přes relativně rovné postavení se zaměstnanci v sociálně tržním hospodářství až po fárání v jáchymovských dolech. Jedna z mála prospěšných stránek komunistického režimu byla ta, že jim ukázal i spodní hranici, na které se také mohou ocitnout. Že na to dneska zapomněli, je bohužel pravda.

          • merlin

           to není fatalismus, já jenom nevím, jak to zvrátit vyjednáváním o kompromisu – tím mám na mysli že se dvě strany sejdou a jednají. Mám obavu, že ti vlastníci by ani nepřišli. Ano, je pravda, že nevidím možnost, jak někoho pouhým přesvědčováním slovy to udělat – to aby se podělil

          • Taras

           Merlin, nejsou jenom dvě strany, nad vlastníky i zaměstnanci stojí stát, který zákonnými normami může zcela demokraticky upravit postavení vlastníků do podoby, která bude společnosti vyhovovat. To, že momentálně jsou vlády ve vleku vlastníků neznamená, že by pod tlakem lidu (a výsledků demokratických voleb) nemohly v budoucnu kapitalistům poněkud stísnit varlata a tím je přimět k rozumu. Prostředků k tomu je dost, chybí zatím odvaha. Ale pokud politikům půjde ve volbách o existenci, tak se pohnou. (Pravda, může to sklouznout do nějaké pravicové diktatury, příkladů je v minulosti hodně, ale to je riziko podnikání.)

          • vittta

           Eh…pravicová diktatura.
           Vždyť je to za
           1)-úplně jedno
           2)-velice nejasné

           O nacismu se říká,že to byla pravicová disktatura ale plno lidí v tom vidí levicovou diktaturu.
           A oba tábory najdou přehršle důkazů,kterými svá tvrzení podpoří.

           A to by se dalo ještě dlouze polemizovat nad tím,co to vlastně ta diktatura je.

           Nakonec někdo řekne,že to je to nejlepší-dle původního významu,kdy za římské republiky byl zvolen diktátor na 1/2 roku v případě nouze nejvyšší.

        • Kamil Mudra

         No, neobejdeme. Za prvé kvůli dělbě práce a za druhé je příliš vysoké to procento populace toužící být vlastníky. Ti lidé prostě nedokáží svou touhu po vlastnictví nahradit nějaký „společenským uvědoměním“. I kdyby žili v nějakém „zářném komunismu“ a měli se jak prasata v žitě, stejně by neustále kverulovali protože by toužili „mít něco svýho“, „být sám sobě šéfem“ a tak podobně. Přitom velkou většinu z nich uspokojí i mít třeba jen malou firmu skrze kterou dokáží být společnosti prospěšní a nemají žádné mocenské choutky, ani to nejsou žádní sociopati. Je to ale jejich základní potřeba seberealizace jakou nedokáží postrádat aniž by měli pocit z „posranýho života“.

       • Kamil Mudra

        Výhody mají protože si kupují nevlastníky, kteří si touží hrát na vlastníky – případně se za pomocí takto získané „gáže“ sami stát vlastníky. To o hraní na vlastníky nepíši výše jen tak z legrace. Když jsme schopni vygenerovat vlastníky a za ně „kopající“ nevlastníky, pak musíme být schopni vygenerovat i jednatele za nevlastníky. To ovšem znamená aspoň trochu zapojit mozek a neustále neskákat vlastníkům na jejich ideoologii. Mít stále na paměti jak se věci mají, „nestydět se“ za toto uvědomění, hovořit o tom s každým (především se svými dětmi), opakovaně při každé vhodné příležitosti – nenechat tu myšlenku spát. A s tímhle může každý začít i sám u sebe. Netvrdím že to není běh na dlouhou trať, ale alespoň to není přešlapování na místě.

        • merlin

         tak oni nepotřebují přece dnes zdaleka všechny, spousta věcí je automatizovaná a robotizace pokračuje. Tak jim stačí nějak zvýhodnit malou část, kterou potřebují nutně – třeba i na obranu sebe – mimo jiné- a na zbytek se vykašlat. Já si nedovedu představit, jak ty lidi co žijí úplně mimo moji realitu, přinutit se dělit. To se spíš domluvím s ufounem.

         • vittta

          Čím méně budou vlastníci potřebovat nevlastníků,tím menší reálnou moc budou nevlastníci mít,bez ohledu na jakékoliv listiny práv a svobod.
          A s pokračující automatizací všeho jich budou potřebovat čím dál méně.
          A čím méně jich budou potřebovat,tím více se těch pár,co je potřebovat budou bude nucen klanět.
          Nakonec budou potřebovat víc hlídačů nevlastníků,než nevlastníků samotných na práci.
          A odbory…ty přece mohou být také mezi hlídači……

          • Kamil Mudra

           Bohatí potřebují zákazníky aby ještě více bohatli a chudé kterým by své bohatství vystavovali na odiv. Mocní potřebují porobené aby si mohli užívat svou vládu nad nimi. Dobyvatelé potřebují soupeře a dav který by je obdivoval a slavil.
           Nic z toho žádné automaty nikdy nenahradí.

           Vlastníci se neobejdou bez nevlastníků. Bez nich by jejich vlastnictví ztratilo smysl. Pokud by jejich hlídači převážili počtem nad hlídanými, stali by se jim se svou výzbrojí a výcvikem nebezpečnějšími než ti před kterými je doposud chránili. Až by se stali nepotřebnými, tak propustit je ze služby by znamenalo velké riziko a ponechat je příliš vysoké náklady. Dost těžké dilema pro každého komu se nechce „zbytečně vyhazovat peníze“.

           Nevlastníci jsou mnohem mocnější než vlastníci. Jejich slabina spočívá v tom že neumí svou moc použít.

          • vittta

           Nejsou to jen fráze??
           Bohatí potřebují zákazníky…..
           Jenže aby mohli bohatí ze zákazníků ještě víc bohatnout,musí zákazníci kupovat-tedy musí na ty nákupy mít.
           Co kdyby ale těm zákazníkům ty peníze nedali rovnou?
           Pak by hodně ušetřili,nemuseli by se podbízet reklamami a nemuseli by prodávat alespoň iluzi kvality.
           Prostě by jim dali jen aby nechcípli a zbytek by si nechali.

           Ono to tady tak nějak už bylo-za feudalismu.

         • Kamil Mudra

          Merlin, když je den „zbytek na který se vykašlou“ přestane živit (ani ne tak ze vzdoru ale prostě proto že už to neutáhne) tak si k té nám známé realitě přičuchnou velice brzy, způsobem který jim určitě vonět nebude.

          • Kamil Mudra

           Wittto, proč fráze?
           Přesně tak jak to píšete je to s těmi zákazníky myšleno. To je ostatně největší problém kapíku, (tedy v uzavřeném systému jakým se tahle planeta postupně stává) že lidi mohou u kapoušů utratit jen ty peníze, které si u nich vydělají. Jak tedy mít z téhož člověka současně mizerně placeného zaměstnance abych na něm vydělal i solventního zákazníka na kterém chci také vydělat. Tahle jediná otázka stačí aby zamotala hlavu každému obhájci volného kapitalismu coby perspektivního systému (pokud je tedy vůbec ochoten se nad ní zamyslet).

          • vittta

           No jo-ale jaké je v tom řešení??
           Perspektivní systém to asi není-ale pomocí ČSSD a odborů se s ním asi nic neudělá.

           Řešení,já bych rád alespoň nástin možného řešení.
           Ne zvýšení daní živnostníkům nebo mateřská dovolená pro otce.(povinná)

           Proto já píšu „fráze“.

  • Janika

   28.6.2013 – 8.41 Witch – moc pěkné, souhlasím.
   A ještě k tomu takový dodatek, který se týká úvodního článku. Když byly nevím už v jakém roce první velké povodně a byly zničené Troubky, nabízelo hodně lidí, že si vezme k sobě na čas děti z vyplavených rodin, které neměly střechu nad hlavou. Taky mě to tehdy napadlo takhle někomu pomoct. Jenže ani jedna rodina nikam své děti neposlala. Oni chtěli být v těžkých časech spolu, ty děti jim dávaly sílu to přežít. Tím nikoho neodsuzuju, nemůžu znát situace, které k tomu lidi vedou.

   • merlin

    Dobrý instinkt, psychologové tvrdí, že při katastrofách jsou mnohem méně poznamenané děti, které zůstanou alespoň s jedním z rodičů. Je ale otázkou, jak se stavět k tomu, když si každé ráno uvědomím, že nemám děcku co dát k jídlu a jestli ho mám nechat trpět se mnou, když nemusí, takže jestli je to po objektivním vyhodnocení situace zbavení se odpovědnosti a přítěže nebo velká osobní oběť člověka, který naopak zodpovědný je..

   • Witch

    Z našeho kraje vzešla zase nabídka seniorům… Taky nevyužitá :-) Na moravě se navíc také dokážou hodně semknout a využijí i velmi vzdálenýhc pout…

 7. Jano

  K tomu článku na Daily Mail – príde mi to ako pozvánka pre britsku pedofilnú elitu na dovolenku do Grécka.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s