Dveře ve zdi – 103

Napsal alexandrov_g
Přeložil Hamilbar, převzato odtud.

Kultura nám toho dává hodně, dalo by se říci, že kultura nám dává všechno. Kultura nám dává potravu. Různým lidem různou. Někomu potravu pro jeho intelekt, někomu potravu ducha, někomu potravu pro žaludek. Která z nich je důležitější? Jak která a jak pro koho. Když rádi přemýšlíte, poskytne kultura potravu vašemu rozumu, a když si rádi dáváte do nosu, vždycky můžete kulturně nasytit své hříšné tělo, a dokonce i když nejíte a nepijete, a živíte se pouze Duchem Svatým, i v takovém případě najde kultura o co se s vámi podělit.

Kultura umožnila člověku začít obdělávat pole, kultura naučila člověka pozorovat hvězdy, klást kámen na kámen, vymyslet písemnictví, stvořit notový zápis a tisknout knihy. Ten, kdo dovede dělat všechno výše uvedené ze všech nejlépe, stává se nejsilnějším. Prostě proto, že dělá všechno nejlépe. A protože dělá všechno nejlépe, jsou jeho vojáci sytí, jeho meče se neohýbají, všichni chtějí číst jeho knihy. No a všichni chtějí ochutnat jídla, kterými se živí, to je přeci také zajímavé. Zřejmě proto Starbucks, mající v padesáti zemích světa pět a půl tisíce kaváren, otevřel několik frenčíz ve Vídni. Ve Vídni! To je ještě větší frajeřina než McDonald´s v Paříži. A Vídeňané jdou a pijí starbuckovské kafe. Proč? Určitě ne proto, že vídeňská káva je o tolik horší, jde o něco jiného, vcházejíce do McDonalda nebo do Subway, vcházíte do Ameriky. Při tom je jedno kde se dotyčný podnik veřejného stravování nachází, jakým jazykem hovoří přivydělávající si tam studenti a kde se pásla kravička, jejíž maso se škvaří na plotně. Důležitý je obraz.

Důležitá je pohlednice, do které můžete vstoupit, stačí jen zmáčknout kliku dveří.

Zda se vám tam bude líbit nebo ne, nadlábnete-li se pořádně a pochválíte krmi nebo se vám bude zvedat žaludek – to je naprosto nepodstatné. Vaše reakce nehraje naprosto žádnou roli. Důležité je jedno – zachtělo se vám vejít a vešli jste. Načež se McDonald´s stal částí vámi prožité zkušenosti, částí vaší reality. „Byli-jste-tam.“ Pohlednice se stala skutečností.

Totéž se týká kteréhokoliv jiného projevu kultury, ať už se projevuje v čemkoliv. Není hezké posmívat se lidem, ale pokusy dezavuovat vzorce cizí kultury pomocí výsměchu, neboli jak se dnes vyjadřují drazí Rusové, srandy, vyvolávají pouze smutný úsměv. Existují lidé, domnívající se, že když nazvou film „Matrix“ „Šmatrixem“, že se to nějakým způsobem projeví v reálu. Ve skutečnosti ta sranda znamená jen to, že ti co nešli na „Matrix“, budou chtít vidět „Šmatrix“, kdežto ti co již zhlédli „Šmatrix“ budou chtít zhlédnout i originál a že se najdou i zájemci o porovnání obou variant, kteří zhlédnou jak to, tak i ono, což podstatně posílí efekt působení filmu. A kdo si myslíte, že na tom ve výsledku vydělá?

Poté co jste ďábla pustili do sebe, je mu již úplně jedno, jestli se mu smějete, nebo jestli ho berete vážně. (Poznamenám, že s Bohem je to úplně stejné.)

Kterémukoliv vzorečku kultury lze dát jiné jméno, lze zkomolit, lze ho zesměšnit, ale v současnosti je to totéž, jako když změníme barvu obálky Marxova „Kapitálu“ z černé na bílou, a název z „Kapitálu“ na „Nadhodnota, neboli snění vousatého žida“, a na základě toho budeme očekávat, že to nějak ovlivní v knize prezentované myšlenky.

Čelit kultuře lze pouze jinou kulturou. Je-li však vaše kultura slabá, kdežto cizí silná, je to špatné. Velmi špatné. Tak špatné, že horší to už býti ani nemůže. Nevím, zdali jste někdy slyšeli o „Kajaki raid“. Tak nazývají pokus Američanů a Angličanů dopravit části vodní turbíny z Kandaháru k přehradě Kajaki, kde se nachází skomírající elektrárna, postavená Američany ještě v roce 1975. Ze tří agregátů tam pracoval pouze jeden a to ještě ne na plný výkon. No a v roce 2008 se Američané rozhodli dodat tam součásti třetí turbíny a generátory a dosáhnout plného výkonu elektrárny. Samotnou turbínu a generátory poslali do Kandaháru letecky a odtamtud pozemní cestou k přehradě. Vzdálenost z Kandaháru k přehradě je zhruba 160 kilometrů. První část cesty z Kandaháru do Greshku konvoj, skládající se z více než stovky nákladních automobilů naložených transformátory a generátory vážícími dohromady více než dvěstě tun, doprovázeli Američané, kteří potom konvoj předali zhruba dvěma tisícům Angličanů a ti pak vlekli konvoj skal a stepí divočinou k cíli. Za pár let o tom Hollywood určitě natočí film. Konvoj se pod neustálou palbou pohyboval rychlostí jeden a půl míle za hodinu, tedy pomaleji než je rychlost pěší chůze, několikrát padl do léčky, ale Angličané nejen že dovlekli náklad na místo, ale ještě se jim podařilo neztratit ani jediného muže, zatímco Taliban ztratil přibližně dvěstě lidí a ztrácí další, protože přehrada se nachází pod jeho neustálým „presingem“. V současnosti tam pracují dvě turbíny, třetí chtějí spustit příští rok. Zatím se to nepodařilo z toho důvodu, že kvůli neustálým útokům Talibanu se k přehradě nedaří dopravit potřebných přibližně tisíc tun cementu. Tolik na úvod.

A podstata událostí spočívá v tom, že dvěstě Afghánců položilo své životy a nezjištěné množství jich téměř každý den své životy pokládá kvůli tomu, aby v Afghánistánu nebyla elektřina. A činí tak proto, že to vyžaduje logika a logika, to je nemilosrdná věc.  Jde o to, že elektřina znamená počítač a elektřina znamená televizor.

A ve skutečnosti na sebe u přehrady Kajaki nenarazili Talibové z jedné a Američané s Angličany z druhé strany, ale narazily na sebe dva vzájemně neslučitelné obrazy světa, dvě ideologie, dvě kultury. No a jedna z těch kultur, kultura Talibanu, naprosto realisticky chápe, že přímou konfrontaci s kulturou „počítače“ nevydrží. Taliban ví, že když povolí školy, počítač a televizor, ztratí kontrolu nad obsahem hlav svých vlastních dětí. A ví také, že dokonce i v tom případě, když mu, poté co se podrobí, dovolí dále existovat, bude to Taliban užitečný ne Talibanu, ale Taliban užitečný „počítači“.

A kvůli tomu umírají, jen aby po drátech nešel proud. A venku je – dvacáté první století.  I když z druhé strany, Talibové jsou poučeni hořkou zkušeností. Všichni vědí, že za války s SSSR USA Taliby vyzbrojovaly. Ale jen málokdo ví, že svoji pomoc podmiňovaly. Učinily jim nabídku, která se nedala odmítnout. Američané vyžadovali, aby Talibové rozšiřovali v Afghánistánu ve Spojených státech vytištěné učebnice. Mnoho učebnic, za čtyřicet miliónů tehdejších dolarů. Talibanu se do toho moc nechtělo, ale Američané se s nikým nemazlí a tak spolu se „Stingery“ vyrazily na hřbetech naložených mezků i učebnice. A dnes se Američané v Afganistanu opírají o lidi, kteří kdysi tyto učebnice četli. A to přeci byla jen kultura učebnic, kdežto dnes světem kráčí kultura počítače. „Železnou patou.“

 1. Janika

  Zaujal mě ten příběh přehrady v Kajaki, snažila jsem se o tom něco najít, například tady: http://en.wikipedia.org/wiki/Kajaki_Dam
  Bylo by zajímavé znát víc podrobností, je to celé takové rozporuplné, i když podání pana Alexandrova nezpochybňuji. Jen je to překvapivé – že by Talibanci opravdu bránili zavedení elektřiny? Je to z jejich strany moudrost? Člověk zůstává stát v úžasu, jak málo o nich víme a jak snadno a povrchně hodnotíme.
  Nádherný příklad, jak silná „kultura“ ničí ty kultury slabší.

  Výborný postřeh s tím zesměšňováním toho, co nenávidíme. Nikterak to parodováním a výsměchem neodstraníme, naopak to tím trvaleji zůstává s námi. Proto nemám ráda ani překrucování jmen, například nenáviděných politiků, jak se stává naším národním zvykem.

 2. leho

  Ano, Talibové útočí na cokoliv západní zahrnující v prvé řadě zavádění elektřiny, mobilních telefonů a Internetu. Také útočí na čističky vody, na kanalizaci, atd. A nejen to. Útočí také na školačky. Nedávno jedna přeživší mluvila v OSN. Ale ty, co nepřežily, nemluví. Je docela šokující, že drtivě většině lidí na západě je tohle jedno.

  Janika: Člověk zůstává stát v úžasu, jak málo o nich víme a jak snadno a povrchně hodnotíme.

  Co o nich ještě chcete vědět? Taliban a islám je možná ještě horší než nacismus nebo komunismus, sice islám má téměř dvě miliardy následovníků, ale zatím jenom pár atomových bomb. Co je o nich potřeba vědět je jak se téhle smrtonosné kultury zbavit. Nic víc, nic míň.

  • vittta

   Ale jdi ty…..antiislamisto…
   Vy,hloupí a pokrytečtí Američané jste pořád stejní.
   Za II.světové války bojujete s nacistickýcm Německem a přitom negři ve vaší slavné US-army nesměli žrát ve stejné jídelně jako bílí vojáci a nesměli spát ve stejných prostorách.
   Ještě v 60-tých letech u vás nesměl negr nastoupit do stejného autobusu jako bílý.

   Tady kvičíš,že ani ten nejfanatičtější sovětský politruk by to nesvedl lépe,islám sem,islám tam-a přitom vaše US-army militantní islám vojensky otevřeně podoruje a za vaší laskavé asistence byl dokonce instalován do Evropy islámský stát Kosovo.

   Tak co to tady kecáš,chytrolíne,s tímhle uspěješ možná v USA,tady z tebe má každý,kdo má IQ vyšší než 85 leda prdel.

   Přeživší školačka mluvila v OSN,no to padám na hubu,to asi přežila ve všech zemích,kde tečou proudy krve jen ona,že jo,jinak by tam musely mluvit zástupy školaček od rána do večera….
   A ta školačka-byla muslimka nebo….co vlastně?
   Já že tě tak dojímá její osud-když na druhou stranu tady hřímáš o zničení islámu.
   Ty seš jasnej,fakt že jo…….

   • Witch

    Ta školačka se jmenuje Malalaj a byla střeelna do hlavy, protože její blog četly tisíce lidí. Popisovala život soběrovných. V OSN nyní žádala (zachránila ji ta sláva, takže když ještě dýchala, zkusili ji zachránit a převézt mimo Pákistán, kde ji už nedozili) o šanci na vzdělání pro všechny děti a hlavně dívky, aby právě vzdělání mohlo měnit svět.

    • vittta

     Smutné na tom je zejména to,že po vědění a vzdělání touží toliko ti,kterým je odepřeno,jakmile je dostupné,přestane lidi zajímat.
     O to více je pak ale zajímají spiklenecké teorie o mimozemšťanech a komunistech za každým rohem,šílí při jiném výkladu dějin,kdy ti špatní se proměňují v dobré a ty dobří v špatné a věrozvěsti nových pravd se těší úctě až posvátné.
     Což samozřejmě vyvolává jediné-že se dějiny musí neustále opakovat!

    • Janika

     Děkuji za upřesnění, Witch. Chtěla bych k tomu jen dodat důležitou věc – ta školačka zřejmě má a bude i nadále mít jako své náboženství islám. To, že bojuje například za vzdělání není nic proti islámu jako takovému.

     • Witch

      V počátcích islámu i během jejich „středověku“ jsem v překladech starých pohádek a básní nalezla mnoho narážek a odkazů na to, že vzdělaná dívka byla ceněna. Ostatně, o tom jsou i Šeherezádiny „pohádky“, v podstatě dobrodružné romány, kde najdeme i úctu k nepřátelům, kterými byli křižáci, respekt k nim jako šlechetným nebo stejně zrádným, jako „našinci“ – zkrátka jsou v těch pohádkách vykreslni lidé a jejich příslušnost k Evropě nebo Orientu je spíš daná místem narození. Jsou tu uváděni někteří významní evropští šlechtici a válečníci… Beru to jako důkaz, že Šeherezáda, i když je to jen postava, tím měla jako dívka přiznaný nárok na velice široké znalosti z historie a kultury. Princezny měly samozřejmě umět zpívat, básnit, rozmlouvat s učenci, na něco hrát … Třeba.
      Naproti tomu jeden sovětský diplomat zaznamenal revoluční věc v 60.letech v Jemenu. Teď si nemůžu vzpomenout na jméno, kniha je „Ve stínu minaretů“. Uvádí, že tam byl zvyk dívky jen trochu odrostlé předškolnímu věku (i před první menstruací=ztrátou posvátné čistoty) zavírat do kobky, někde jen do místnosti bez oken, jinde rovnou zazdít s otvorem pouze na podání jídla. Někde jim dali nějakou práci, jinde jen to ticho a tmu. Právě v těch šedesátých letech se mladíci vzbouřili, protože když jim „dozrálou“ dívku přivedli na svatbu, byla pološílená hrůzou, úplné zvířátko – a nevěděli, co si s ní počít. Fakt jen nosičky dětí, ale to je museli v podstatě znásilnit a prohloubit jejich děsy a běsy. Takže dívky v Jemenu koncem 60.let začaly žít normálněji… Mnohde jsou za těmi problémy zvyková práva a tradice. Vždyť Írán a Írák jsou v místech dávné Persie, dokonce i původní bůh Jezdán se někde udržel (jako dobrý anděl, který s islámem nekoliduje až tolik) a tam se ještě dlouho po islamizaci ženy sice odděleně, ale radovaly a hodovaly vedle mužů. Tak, že na sebe pokřikovali, připíjeli si a muži ženám vzdávali hold… (zdroj – Gurgání)
      Islám není vinen, ani křesťanství – dostáváme se opět k (nejen) mé tezi, že zmršeniny života si pilně vytvořili lidé sami :-(

      • vittta

       Pěkný text,Witch.
       Jenom si myslím,že ani tak „lidé si vytvořili sami“ ale spíše vykladači různých učení něco vytvořili.
       Lidé jako celek za nic nemohou,to máme asi vrozené,či snad je to v naší podstatě,stádovitě poslouchat nějaké vůdce-a vůdce je ten,kdo se tak umí tvářit.

       Jednou jsem četl knihu od Klímy „Velký román“,kde v poněkud zamotaném textu je taktéž zmínka o vyučování dívek kdesi v islámské zemi.
       Myšlenka spočívala v tom,že učitel zadal dívce nesplnitelné úkoly a když se je nedokázala naučit,přísně jí potrestal.
       Až se to nakonec naučila…(celé to ale dokazuje,že vzdělání nebylo zapovězeno)
       To by sis to musela přečíst,neumím to popsat,autor má osobitý styl.
       Možná to někdo četl……………….

       Když jsem někde vedl diskuze o ženách s různými fanatiky,kteří by rádi viděli ženskou jako nějaké zvíře,pak u nich šlo pozorovat zalíbení v „krocení“,jaké popisuješ v Jemenu.
       Já byl ale vždycky toho názoru,že ženská nevěra nemohla být o moc menší v žádné době,vyjma možná podobných extrémů-a tak jsou jakákoliv opatření buď zbytečná-nebo ke větší škodě mužů.
       No co tak asi může mít muž za sexuální zážitek s obřezanou ženou,ne?

       • Witch

        Děkuji :-)
        Záleží na více faktorech, já to zjednodušila. Ve hře je hlavně moc a přizpůsobení se těm, pod kterými to bude dál jednodušší nebo výhodnější. Islám šířili Prorokovi zeťové také tak, že sdělili podmaněnému lidu, že kdo přistoupí na víru, nebude platit daně. Proto leckde zůstaly stopy (Jezdán) po původních mýtech. U žen šlo o prkotinu (v rámci nevěry) do chvíle, kdy bylo vhodné, aby muž měl jistotu, že jeho žena porodí dítě jemu (v Římě to taky řešili, i když klidně adoptovali třeba i dospělého kvůli dědictví- když muž rozhodl, adoptoval, nebyla to sice jeho krev, ale jeho rozhodnutí). No a proč by žena vyhledávala jiného? Protože by přitom cítila rozkoš, možná větší, než je schopen dát zákonný manžel.
        Takže to začalo klitorisem. A vzbudil se dojem, že ženská rozkoš je hřích, trapnost, hanebnost… No a další ořezávání může být spojeno s tím, že se žena jakoby uvede do stavu víceméně panenského po každém porodu a bude hezky křičet, přičemž celíé okolí bude vědět, že muž koná mužně. Výhodou úplné obřízky najednou je to, že obchodovatelný objekt buď vydrží, nebo smůla, ale výsledek je rychle znám, nejpozději do několika dnů. (po vykrvácení holku poškodí ještě třeba horečky). A později se jen dodělává údržba – tam, kde se ženy znovu sešívají. A tak podobně. Mimochodem, v knize Jih proti severu mne pobavilo pohoršení služebné, že paní rodila snadno, jako kočka, což se na dámu nesluší, ta má dlouho trpět… Zpochybnění nějaké té „urozenosti“ jak víno. Zkrátka se leccos do lidí zažralo, třebaže v lidové a zlidovělé tvorbě bylo vždy a všude dost jasno, že se zanáší v každé vrstvě, v každé společnosti , ženy jako muži. A čím střeženější, tím žádaěnjší.

      • Janika

       Pěkně jste to napsala, Witch, souhlasím s vitttou. Takhle jsem to také myslela, islám jako takový je určitě hlubokým a moudrým náboženstvím.

       Obřízka, to je jiné téma, to bych tu neřešila. Jen poznámka – máme v tom ohledu spoustu mylných informací i předsudků.

       • leho

        V jménu hlubokého a moudrého náboženství nám byly shozeny dva mrakodrapy za pomocí unesených letadel. A rovněž další veškeré teroristické útoky poslední dobou jsou páchány pouze a jenom ve jménu Mohameda. Slyšela jste někdy kázání islámských imámů na Středním východě? Videa a texty jsou k dispozici na memri.org. No a v neposlední řadě, pro vaši informaci, islámští teroristé rozumějí Koránu naprosto správně: například dle súry 9:5 všichni ďauři mají být pobiti a nebo odvedeni do otroctví. V Koránu jsou samoszřejmě mírumilovné súry mluvící o míru a toleranci, ale ty jsou dřívější z doby, kdy Mohamed ještě nevítězil. Pokud ale dochází v Koránu ke konfliktu, což samozřejmě v mnoha místech ano, tak musíte brát v úvahu súry pozdější, kdy už Islám bylo náboženství vítězné a kdy si nepřítel nezasloužil nic jiného, než otroctví či popravu. Co jinak s ním, že ano. Velmi moudré, jen co je pravda.

        Jinak čistě pro vás, Janiko, já Korán studoval a dokonce jsem si bral tyto moudra na univerzitě s muslimskými studenty z Palestiny, Bosny a Iránu. Samozřejmě, moc jsme se ve třídě nepohodli a jeden Iránský student na protest odešel ze třídy. Stejně jako vy, měl se mnou obrovský problém kvůli mému členství v US Army …

        PS: A také si prostudujte súru 4:34. Jako ženu by vás mohlo zajímat, že dobrý muslimský manžel má právo vás bít a i zabít, což se na Středním východě běžně děje. Islámské soudy téměř vždy násilníky manžele propustí. Pokud žena násilí přežije, tak stejně nemá ani nárok u soudu svědčit, pokud si ovšem nepřivede alespoň čtyři mužské svědky. Neděje se tak vždy, vím o šťastných islámských manželství, ale lidé jsou různí, jak jistě víte, že ano…

        PPS: Proč vůbec s vámi ztrácím čas? Nevím, asi chci páchat osvětu doufaje, že alespoň vy, Janiko, si můj text přečtete …

        • vittta

         Leho,doufám,že podobnou osvětu jsi dával svým vojákům,když jste bombardovali Bělehrad,aby mohl být instalován umělý militantní islámský stát v Evropě.
         Tam by to určitě mělo větší smysl,než to vykládat těm,kdo s americkou podporou militantního islámu nemohou nic dělat.
         USA totiž podporují militantní islám úplně všude,v Syrii,Lybii,Iráku,Afgánistánu…..

         To jen američané věří tomu,že proti islámu bojují…..

       • Saul

        No já bych to Janiko a Witch viděl poněkud jinak.
        Chápu,že když žena napíše,že to začalo klitorisem a nějaký muž se to snaží zpochybnit,tak se dostává na setsakramentsky tenký led:-)),ale….vždyť sama Witch napsala,že primární tu je majetek a jeho uchování.
        A on se ten klitoris do těchto „šlechtných“mužských ideálů ze kterých se v konečné dekadenci zrodil liberalismus,tak nějak nedopatřením připletl a dle toho s ním,případně celou ženskou sexualitou,bylo naloženo.
        Což ovšem byla chyba,která byla v Evropě pochopena a je důsledně napravována.
        Dnes ten klitoris ukazuje cestu „vpřed“.
        Bez ženské sexuality by tento systém chcípnul během pár dnů,takže je nutné chrlit neustále další a další porno produkce,reklamy s podprahovou sexualitou….sex je perfektní stimulant.
        Užírá mozek nejpomaleji ze všech drog,dává výkonnost,agresivitu,potřebu obětovat se pro blaho rodiny na úkor druhých…
        Ale taky platí,že je to přesně naopak.
        Sex je vzpoura,potřeba souznění,porozumnění….a myslím že klitoris to cítí stejně-0
        Teda aspoň chlapi v práci to říkali:-))))

        • Saul

         ad:
         dnes byl na ČT2 pěkný dokument o Africe,tuším Pobřeží slonoviny,kde je ženská obřízka tradicí.
         Zůstalo mi v hlavě,že nejhorší nadávka tam je
         „jsi syn klitorisu“
         Což znamená,že dotyčný byl zplozen ve vášni.

         • Janika

          Také to může znamenat, že byl zplozen za orgasmu klitoridálního, a ne vaginálního. Teda aspoň kamarádka to říkala :-).

          • Saul

           tak na to se budu muset optat zas kamarádek.
           A to jsem měl měl pocit,že rozumím úplně všemu:-)

  • graver

   Milý leho,
   Žádné náboženství ani ideologie není samo o sobě lepší/horší či nebezpečný/nebezpečnější. To je stejně pošetilá představa, jako že zbraně zabíjejí (coby člen střelecké komunity si musím přihřát polívčičku :-)). K průserům dochází až materializací ideologie – pokud se jí chopí fundamentalističtí pošuci a/nebo vychcánci s krtčíma rukama. Jakkoliv ušlechtilá myšlenka může být prosazována mečem a útlakem. Z hlediska důsledků je pak zcela egál, jestli si chce někdo nahrabat nebo oblažit svět Jedinou Správnou Cestou.
   Jistě, Islám není zrovna tolerantní a mírumilovné náboženství (neplést s vírou) – stačí přelousknout Korán. Ale v Bibli jsou místy taky pasáže, ze kterých by se posral i Brejvík.
   Realitou je, že zrovna Islám (křesťanství si doufejme vybralo kvótu už v minulosti) je prosazován způsobem, který nutí zaměňovat formu za obsah. Ale to neznamená, že je nutné vymýtit Islám (což se pravděpodobně dozvíme, až někomu dojdou zásoby ropy nebo něčeho podobného). O komunismu snad mluvit netřeba – ten je u nás coby ideologie legálně nelegální (byť je dotyčný zákon deklaratorní sračka na úrovni zákona, že Havel byl fakt dobrej borec).

   • vittta

    Možná by se hodilo doplnit,že přeci existuje vyjímka.
    Národní socialismus je už z podstaty netolerantní a násilný.

    V USA ho nepoužívají jenom proto,že tam nelze přesně definovat pojem „národ“.

    • graver

     No, to bych naopak bral jako potvrzení, ne jako výjimku. Národní socialismus asi byla na samém začátku taky „ušlechtilá“ ideologie. Myšlenku socialismu a nacionalismu (ještě než ty pojmy získaly svůj nynější smrad) u nás kdysi jaksi hlásala ČSNS, ale nic moc o tom nevím, tak se můžu mýlit. Pak si tu myšlenku výše uvedeným způsobem ohnula a zaplikovala ve dvacátých letech NSDAP. Od té doby taky pojem „nacismus“, který, jak já tomu rozumím, není zkratkou pro národní socialismus, ale už jenom pro to, co z něj nacisti udělali. Ale protože si to ohnuli opravdu hodně, tak můžeme klidně označit nacismus za samostatnou ideologii a pak ta výjimka platí.

  • Janika

   „Co o nich ještě chcete vědět?“

   Leho, znáte tu Čapkovu povídku „Poslední soud?“ Tam je velmi moudrá myšlenka o tom, že ten, kdo všechno zná, nemůže soudit. Samozřejmě, že nemůžeme znát všechno, ale můžeme se snažit co nejvíc o druhých vědět. Připustit, že nepřítel je také lidská bytost, to je začátek. A potom je už jen krůček k tomu pochopit, že lidské bytosti se nedělí na ty Dobré a na ty Zlé. To zvládají i malé děti, tak to taky zkuste :-).

   • graver

    Já jsem byl vždycky přesvědčen, že děti a debilové (což myslím jako diagnózu, ne jako invektivu) právě něco takového pochopit nedokážou. Nikdy to nezvládnou, protože nikdy nepochopí, že teprve až v dospělosti se pošetile naučí Dobro a Zlo relativizovat. Děti vnímají realitu takovou, jaká je, ne jak se o ní píše v učebnicích.
    Jinak je chvályhodné, že chápeme, že nepřítel je taky člověk a že se snažíme poznat jeho motivaci, ale tento luxus si dovolme, dokud není ante portas. Jakmile už nad námi stojí s kinžálem v chapadle, doporučuji zapomenout na humanismus a podobné sračky a okamžitě střílet :-)

     • graver

      Že by islamističtí fanatici nestáli nad námi, bych poněkud rozporoval, ale jak už jsem psal, tohle a islám jako takový odlišuju (a doufám, že to skutečně odlišné je a zůstane).
      Naše drony – hm, moje tedy ne. Já žádné nemám a k nikomu do baráku se neseru. Na expanzívní politiku kohokoliv pod ušlechtilou záminkou ochrany domorodců před nimi samotnými mám taky svůj názor. To, že se vymezuju proti jednomu táboru, ještě neznamená, že lezu do rusuturu druhému.
      Ale drony jsou fajn věc. Až se dostanou ručníkářům do rukou, bude veselo.
      Btw: ony opravdu vyvražďují celé vesnice nevinných a nezúčastněných? Jen se ptám – nestudoval jsem to. Já v poslední době sleduju už jen inzeráty na levné střelivo :-)).

   • che

    K tomu se dopracovat je opravdu velice těžké, k té relativnosti, ale kdo se k ní dostane … může k tomu dopomoct třeba i rodinná historie, ale asi to skutečně je záležitostí kterou zvládne jen někdo – apropo znáte Kohlbergova stádia morálního vývoje? Souvisí to se schopností empatie a s kladením otázky proč k tomu můj protivník došel – ale pak nutně taky narazí na problém klientů Merlin – není to vůbec jednoduché.

  • ;-)))

   A taky Leho nezapomen jak mluvila v kongresu placici holcicka s Kuwaitu a vypravela jak Saddamovi vojaci kradli inkubatory a vyhazelovali z nich kuwaitske deti na zem…

   To bylo story co? Americani se evidentne nezastavi pred jakoukoliv lzi, co na tom ze po letech vsichni vi, ze to byla dcera kuwaitskeho diplomata a cele to slavne divadlo ji naucili pred kamerami hodni hosi od CIA na pokyn Cheney a Rumsfelda nejvetsim valecnych zlocincu v novodobych dejinach.

   Ze si talibove brani svuj styl zivota? Na aspon ho okate hned nevnucuji vsem ostatnim jako americky zpusob zivota…

   Bez ohledu na to ze je to hloupe a nakonec kontraproduktivni, je to jejich styl boje… Stejne jako mel svuj styl vietkong a vypraskal posleze okupanty ze sve zeme… Tehoz dosahne taliban, protoze ma podporu lidi, cemuz se neni co divit, pote co ti lidi videli zverstva, ktere na nich napachali americane. A kdyz se najde hrdina, majici tu bajnou emerickou odvahu o tom rict nahlas, skonci Manning jako zradce naroda na dozivoti nasamotce…
   Komunisti byli vedle vas uplni amateri, jak co do vrazdeni tak co do lhani.

  • vittta

   Já Janice v tomto rozumím-ač jsem velký nepřítel cenzury.
   Tady se Leho diskutuje-to znamená,že každý vyjádří nějaký názor,klidně i opačný-ale v následné diskuzi se diskutující někam „posunou“,padají různé argumenty..prostě si to tady lidé vysvětlují.

   Ty si vysvětlit nenecháš nic,jediný tvůj argument pak je,že jsme všichni zmanipulovaní idioti,umíš „poslouchat“ jen sebe,nikam se neposouváš ale tvrdošíjně lpíš na svých představách….

   • Janika

    Vittto, to ale není cenzura. Představ si, že si pozveš pár lidí, se kterými chceš něco prodiskutovat, dejme tomu závažnou otázku, jaké si máš koupit auto :-). No a do toho by se ti tam vetřel fanatik, co je zásadním odpůrcem automobilů, nebo to jen předstírá, to je úplně jedno – a začne ti tam vykřikovat pořád dokola nějaké své poučky. Tak ho zdvořile vyprovodíš, protože by ses jinak s přáteli k tomu, o čem chcete hovořit, vůbec nedostal. A takových příkladů by se dalo najít hafo.

    Takže – nenazvala bych to cenzurou, ale vyloučením nežádoucích rušitelů z konstruktivního hovoru :-).

    Leha sem občas pustím, ale spíš jako ukázku toho, o čem se hovoří. Proto prosím i ostatní, aby se v reakcích na jeho projevy drželi pokud možno zpátky, protože ani on zde nemá prostor se na oplátku plně projevit. Pokud možno tedy hovořit k věci a co nejméně k osobě, i když ta osoba je v tomto případě často oním „k věci“.

    • vittta

     Jak píše Che,to je unikátní označení.
     Ale ano,rozumím tomu.
     Leho je omezen ve své obraně,to by mohl vnímat jako nefér jednání.
     Ovšem jak píšeš,ta osoba je fakt často zrovna ta „věc“.
     Složitá situace.

     Jenže já si fakt myslím,že z něj nic lepšího nevyleze,než „já (USA) jsem chytrej a vy (postsocialistická ČR) jste blbci.
     To je pak těžký…

      • graver

       To je prostě známka nedospělosti a vývojové retardace. Psychicky vyzrálý jedinec s realistickým náhledem na své okolí prostě ví, že jedině komunismus je true košer džihád, coppy, bro? Proto je mi taky navždy souzeno plazit se v prachu vlastní omezenosti a nikdy nepřekročit své značně atrofované sociopolitické obzory. Ale musím přiznat, že je mi docela fajn. A když už tu někdo psal o té toleranci odlišných názorů, tak se mi udělalo ještě líp.

       • vittta

        Tolerovat odlišný názor lze ovšem pouze v případě,že je k tomu samému ochotna protistrana.
        Zde je toto patrné třeba u Leha.
        Jeho názor je také odlišný-ale vzhledem k tomu,že on nehodlá nikoho tolerovat,nelze tolerovat ani jeho…

  • ;-)))

   Leho je zabavny jak si stezuje… on ktery nedopusti zadny cizi nazor na svem slavnem svobodnem webu plnem pravdy a lasky, kde maji pravo jeho soukmenovci kohokoliv urazet jakymkoliv zpusobem a leho zajisti, aby se pitomec nemohl nijak branit…

      • Janika

       Zajímavá teorie. Když se tedy budu chtít duchovně povznést, vytvořím antiweb k nějakému kvalitnímu blogu a můj antiweb bude taky kvalitní.

       • leho

        Janiko, vy mne povznášíte jako málokdo. Označování Zvědavce jako kvalitní web, to je teda gól. Smíchy padám pod stůl…

        PS: Ryze soukromá a důvěrná informace pouze pro vás: Nezvědavec není rozhodně dělán s úmyslem vytvořit kvalitní web a jako web pro široké masy, to už vůbec ne. Tedy, alespoň zatím. Co není, sice může klidně někdy být, ale zatím ne a to ani v blízké budoucnosti …

        • graver

         Jo, to jsi mě předešel. Naprostý souhlas – shit in, shit out. Jestli se chce někdo hňácat v xenofobních odpadcích trestně stíhaného darebáka a jiný si na tom založit antiblog, tak jeho věc a moje zbytečná starost…

       • graver

        Spíš jsem tím chtěl říct, že Nezvědavec je přibližně stejný shit, jako jeho nechtěný parent. Když si vytvoříš antiweb k hromadě sraček, tak holt budeš reflektovat zase jen tu hromadu sraček (viz kokon/kokot apod.) – bez ohledu na vlastní kvality. Nevím, jak to vidíš ty, ale antiblog nikdo asi nevytváří, aby se duchovně povznesl. A pojem „kvalitní web“ je opravdu hodně subjektivní, že?
        Ale možná by se dal vytvořit kvalitní antiblog k nekvalitnímu webu :-). Já v tom nemám praxi, ale Víťa by to mohl nějak doplnit :-).

        • leho

         Nezvědavec je reflexe faktu, že Stwora je emigrant a já jsem také emigrant, myslím, že je to řečeno v rubrice „O Nezvědavci“. Zatím jde hlavně o vyjádření odporu k osobě Vladimíra Stwory a poukázání na podivný fakt jeho smýšlení a kladu tím otázku, proč Vladimír Stwora vůbec emigroval. Můj názor je ten, že on je jeden z vyslaných „nelegálů“, kterým StB slíbila podporu a od nich zase vyžadovala vděčnost a donášení na spoluemigranty. Existuje pár dalších Stworů, o kterých tohle vím na 100% (vlastně spíš na 99%). Jelikož přišel Plyšák a Stworovi vyschl zdroj, naštval se na celý svět a na židy. No nic, nebudu se moc rozepisovat, Janika to asi stejně nepustí, mohu si psát co srdce ráčí někde jinde, že ano …

        • vittta

         Bohužel nemohu sloužit.
         Nejsem ani vlastníkem ani provozovatelem žádného antiwebu.
         Jinak si myslím,že web či blog je tak kvalitní,jak kvalitní jsou jeho přispěvatelé a jak je nechá majitel virtuálního prostoru diskutovat.

         Prostory,kde plácají různé antikomunistické živly,kterých byla navíc většina minimálně v SSM za moc stát ani nemohou.
         (platí i v politice)

         • graver

          Rozumim. Ja jsem asi antikomunisticky zivel a byl jsem v ssm, takze prostor, kde placam, nemuze stat za nic. A kvalitu blogu urcuji jeho prispevate (coz je mimochodem absolutni nesmysl v prostorech, kde prispevatele urcuje provozovatel). A plati to absolutne, tedy kdyz antikomunista placa o cemkoliv, tak to nemuze mit kvalitu? Ja bych to potreboval kvuli sebereflexi – jestli mam na odbornych auditkach rovnou priznat, ze jsem antikomunista a zabalit to. A plati to i opacne, tedy ze kdyz placa komunista (samozrejme nesmel byt v ssm), tak to ma plosnou kvalitu?

          • vittta

           Gravere neblbni,tady se nehádáme snad o slovíčkách.
           Kvalitu blogu určují určitě přispěvatelé-a hovno záleží na tom,kdo je určuje.
           Když je provozovatel kretén s IQ tykve,tak tam má samozřejmě zrovna takové kretény s IQ tykve.
           Kdo je a není kretén s IQ tykve pak lze všemožně soudit,to by jistě bylo na dlouhou-ale jen málo plodnou diskuzi.

           Antikomunista jistě může plácnout i něco kvalitního,jenže to slovo samo o sobě znamená,že takto označující se jedinec má pohled na svět poněkud zastřený.
           To samé platí i o komunistovi a komukoliv jiném-prostě tvrdí zastánci jakékoliv linie obvykle špatně hledají jakékoliv kompromisy a mají jen svou pravdu.

           A-nebuď vztahovačný…..

 3. che

  „vyloučení(m) nežádoucích rušitelů z konstruktivního hovoru“ Prosím o svolení používat toto excelentní vyjádření v případě že budu také takto postupovat.
  Lépe to sdělit nejde.

 4. che

  Nějak se se zamotal – v těch vláknech
  28.7.2013 – 22.16 patřilo k Janice v 28.7.2013 – 15.33
  a k 28.7.2013 – 15.50 od Janiky – zatím osobně ne, ale ale když narazím na ty křeče o cenzuře…
  PS omluvám se za zmatky – ale to vedro – pořád ještě je 28 nad nulou – a nezbývá pak než si dát jeden zpěněný… to Taras asi má spíš deštivo? – mohl by nám trochu chládku poslat :)

 5. vittta

  Lidi,držte mě!
  Teď jsem mrknul na „nezvedavce“…
  Leho,ty chlape jeden,ty ještě dokonce sloužíš ve zbrani?
  To já myslel,žes veterán.
  No tak to už chápu tvoje myšlení,od rána do večera na US-PŠM,to už prostě zanechá stopy.

  Já jsem to tam moc nepochopil.
  Tak na jednu stranu jsem tam postřehl určitou „antikomunistickou“ notu,dobře,to bych chápal,jsi antikomunista a tak nadáváš na komunisty,jejich pomocníky,jejich sympatizanty a všechny,koho TY označíš za jejich sympatizanty.

  Ale na druhou stranu tam je (třeba) o tom maníkovi v MHD v plavkách-to nemá s komunismem společného naprosto nic.
  Tam tedy-jestli jsem to pochopil správně-drbeš jen tak,český národ.
  Proč to děláš,to jsi tak nasraný,že Karl prohrál volby,že musíš plivnout ať se děje co se děje nebo máš komplex,že v USA je to daleko horší?

  • ;-)))

   On plive uz leta, to s Karlem nema nic… Voni jsou tam takova ta grupa chytrych co plive… proste maji ten pocit vyjimecnosti a nadrazenosti… a i kdyby se v usa delo cokoliv, jako ze se deje, nikdy jejich ego nepripusti si tu smutnou pravdu priznat, priznat sami sobe potichu..natoz nahlas, ze jsou za pitomce a kavky.
   Je to podobne jako vetsina pravicujicich u nas… Sice z toho sami nic nemaji a jeste to musi platit, ale ten pocit vyjimecnosti a prislusnosti k tem chytrym egu nicim nenahradis… Malokdy dokazi pochopit ze ten pocit vyjimecnostui a chytrosti, ktere te jejich volbe dala media je o necem jinem…

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s