Krasavice

Přišla sice o svůj výbušný temperament, ale stále je krásná a navíc i mimořádně pracovitá.

Pánové, kochejte se.

Přeložil Hamilbar, převzato odtud.

„Silovyje mašiny“ vyrobily druhý turbogenerátor o výkonu 1200 MWt pro Leningradskou JE-2.

OAO (Otevřená akciová společnost, pozn. překl.) „Silovyje mašiny“ vyrobily a provedly testy rychloběžného turbogenerátoru plně chlazeného vodou o výkonu 1200 MWt, určeného pro druhý blok Leningradské JE-2.

c2RlbGFub3VuYXMucnUvdXBsb2Fkcy84LzQvODQ2MTM3NTk2OTA0OC5qcGVnP19faWQ9MzgzNTU=

 

Na základě výsledků předávacích testů byl podepsán protokol, potvrzující, že testy byly provedeny ve stanovených objemech a v souladu se stanovenou metodikou a že turbogenerátor odpovídá požadavkům projektu, na základě čehož byl připuštěn k finální přejímce.

Jedná se o čtvrtý turbogenerátor o výkonu 1200 MWt s plně vodním chlazením vyrobený „Silovymi mašinami“. Před tím byly generátory tohoto typu vyrobeny pro dva energobloky Novovoroněžské AE-2 a pro první energoblok Leningradské AE-2. V současnosti se vyrábí další turbogenerátor určený pro první blok budované Běloruské AE.

Hlavní výhodou vodou chlazených rychloběžných turbogenerátorů je vysoký stupeň ochrany proti výbuchu a požární bezpečnost, jíž je dosahováno díky chlazení jádra i vinutí statoru i rotoru destilovanou vodou. Kromě toho se v konstrukci daného typu generátoru používají pouze nehořlavé materiály a uvnitř stroje je vytvářen umělý přetlak. Náhrada vodíku jako chladiva zároveň eliminuje náklady spojené se zařízením na výrobu vodíku a oxidu uhličitého nebo dusíku, které jsou používány k vytěsňování vodíku.

Vybavení energobloků tepelných a jaderných elektráren plně vodou chlazenými generátory zajišťuje vysokou spolehlivost nejen elektráren, ale i personálu a přilehlého území, nemluvě o tom, že se několikanásobně snižují obrovské náklady na protipožární opatření.

Reklamy

11 comments

 1. che

  Krasavice – a skoro stejné jsou i v Temelíně. ze Škodovky. V Dukovanech jsou menší, ale stejně hezké a také ze Škodovky – a na jednu z nich jsem si i šáhnul. Nové do Temelína by tam také ještě uměli.

 2. Jednooký

  Pekný kúsok – koľko tých turbín je vlastne na zábere? jedna? dve? štyri?

   • Jednooký

    Tak to je fakt unikát – osem sekcií na parnej turbíne sa hneď tak nevidí.
    Narazil som na zaujímavé video http://www.youtube.com/watch?v=KX9hHqByXzo – reportáž s AES Leningrad (1). Používajú tam reaktory RBMK-1000 („černobyl“). Spočiatku bežné zábery z velínu atď.
    Zhruba v 21:00 začína záber z reaktorovne – po veku reaktora chodí chlapík s tyčkou v ruke a niečo robí – až po chvíli som pochopil, čo to vlastne robí? počúva dianie v reaktore :-).

   • Jednooký

    Inak vďaka za odkaz – je tam podobných pekných kúskov viac, napríklad 800MW turbína K-800 pre Belojarskú AES („len“ šesť sekcií), alebo plynový turbína GTE-160 (riadne „teliatko“, keď si človek uvedomí, že je to vlastne prúdový motor)

 3. Janika

  Po úvodu jsem si oddechla, že řeč není o Miroslavě Němcové :-). Ale vážně, i jako laik přiznávám, že dojem je velkolepý. Rozhodně nesrovnatelný s odpudivými solárními elektrárnami. Ty když vidím, přestávám mít chuť žít…

  • che

   Díval jsem se na německou TV – mají problémy s větrníkama – ukazuje se že to není zdaleka tak růžové jak se líčilo – vysychají dotace a najednou se do toho soukromý kapitál nehrne – výsledek – vrtule stojí ale není od nich kabel na pobřeží a aby se vrtule nepoškodily tak se ke každé dá generátor co je bude naprázdno protáčet.

   • vittta

    Nééé,to nééé,přece Německo je náš vzor a umí všechno nejlépe,jsou nejchytřejší,nejdemokratičtější,živí celou Evropu….
    To Rusko-tam je to samý komunista a blbec,ti nevědí nic,tam chcíp pes….

 4. Antimon

  Uff …. když si člověk uvědomí, že se to točí 3000ot/min, i když zde asi jenom 1500ot/min …. přeci jenom je to o trochu větší drobeček než v Temelíně.

   • Jednooký

    Nejde ani tak o výkon, ako o účinnosť – čo tam 200MW hore-dole, ale už pol percenta účinnosti často stojí aj za výmenu agregátov. A väčšie agregáty sú na tom obvykle z pohľadu účinnosti o čosi lepšie, nie o veľa, ale sú.
    Navyše, v Temelíne sú reaktory VVER-1000, v Lenigrad-II reaktory VVER-1200 – o cca 200MW väčší tepelný výkon, ale i o 2% lepšia účinnosť (via ako 35% oproti 33%), a vyššia teplota vody na výstupe i na vstupe. A hlavne – efektívnejšia spotreba paliva – VVER-1000 produkuje cca 40 MW za rok z 1 kg paliva, VVER-1200 viac ako 50MW za rok z 1kg paliva. Veľkosť navážky paliva a počet kaziet je v oboch reaktoroch zrejme rovnaký, VVER-1200 však používa o cca 0,5% vyššie obohatený urán (to zasa na druhej strane zasa zmenšuje množstvo „odpadu“ na rovnaké množstvo vyrobenej energie a predlžuje dobu palivovej kampane – palivo sa mení po dlhšom čase).

    Aj to chladenie turboagregátov vodou miesto vodíku má tiež niečo do seba – je oveľa jednoduchšie na prevádzkovanie a podporné systémy, a bezpečnejšie nielen z hľadiska výbušnosti, ale i z pohľadu pasívnej bezpečnosti (pri výpadku obehových čerpadiel je nejaká rezerva, kým voda začne variť a systém sa prehreje). Na druhej strane – zrejme nebude žiadna sranda to vyrobiť tak, aby to poriadne tesnilo na rotujúcich častiach.