8 válečných lží lorda Ponsonbyho

1. Nejsme to my, kdo chce válku. Za válku je vždy zodpovědná druhá strana.

2. Není třeba nenávidět celý národ. Nepřítel je personifikován do nějaké osoby, které je vytvořena tvář ďábla, šíleného, dementního, zkorumpovaného.

3. Naše akce je motivována ušlechtilými zásadami. Ekonomické a mocenské cíle je třeba zamlčet. Oficiálně předkládané cíle se časem vyvíjejí: „potlačení militarismu“, „ochrana malých národů“, „rozšiřování demokracie“, „zničení teroristických základen“, „zabránění šíření zbraní hromadného ničení“, „svržení krvavého diktátorského režimu“.

4. Nepřítel je obzvláště krutý a vzbuzuje strach, je to sadistická bestie, páchající zvěrstva. My jsme k brutalitě donuceni nedobrovolně nebo se jedná o náhodu.

5. Využíváme zásad legitimity. Vždy jednáme jménem lidu, OSN, mezinárodního společenství nebo celého lidstva, ale řídit se přitom míněním lidstva není nutné.

6. Zveličujme své úspěchy a ztráty nepřítele.

7. Šíříme dezinformace a fámy pod rouškou objektivního informování s cílem demoralizovat nepřítele a naopak zvýšit vlastní bojechtivost. Využíváme podpory umělců a intelektuálů.

8. Použijeme „černou“ propagandu – falešné zdroje v řadách nepřítele, které mluví jménem opozice a nemilosrdně kritizují svou vlastní vládu.

***

Zdroje:

Arthur Ponsonby – Lži ve válce

http://fish12a.livejournal.com/711021.html

http://putnik1.livejournal.com/2375968.html

 

Reklamy

5 comments

 1. Janika

  Vynikající článek „Zeman a Golanské výšiny – mistrovský tah stratéga.“: http://fojtik.blog.idnes.cz/c/358421/Zeman-a-Golanske-vysiny-mistrovsky-tah-stratega.html

  Přesně tak to vidím. Je mi sice sympatické, jak dnes Sobotka odmítl napadení Sýrie, ale tah Zemana je zase o úroveň výš.

  A ještě jeden: http://blog2.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A130827_358439_blogidnes a pod ním perla, potvrzující pravdivost tohoto smutného článku o propagandistických lžích:

  Drahomíra Snítilová: „Ať je to kdo je to, ale vraždí nevinné děti, a na to se má svět koukat?“

  ***
  Proč Obama váhá – snad o tom svědčí také to, že pod tímto článkem je v tuto chvíli 12876 převážně nenávistných komentářů: http://news.yahoo.com/obama-world-looks-far-different-expected-130102553.html

 2. Janika

  Roztomilý komiks „Atentát na prezidenta“, bohužel autor tam nemá spojení, takže se ho nemůžu zeptat a otiskuju bez dovolení:
  atentát

  • vittta

   Smutné na tom je,že realita je ještě daleko směšnější.
   Alespoň co se syrských ZHN týká.

   • dixi

    Něco trochu hezčího na hlasu ruska-Kozáci táhnou na Paříž,bohužel,zatím žádné fotky,ale myšlenka a provedení je za 5 hvězdiček.Jak mám čas brouzdat,našla jsem na leva netu (považuji jej za příliš mystický,ale občas tam jsou zajímavé a podnětné články) Fjodor Michailovič Dostojevskij:Prorocká slova o Slovanoch. Omlouvám se,stále neumím dávat okazy,ale obojí lze snadno nalézt jen podle názvu.