Modlitba za Sýrii

Napsal alek aaz:

Jsem skeptický k náboženství a současných hierarchů Ruské pravoslavné církve si nevážím, ALE…  
Myslím, že je nutné poslat do Sýrie ikonu Kazanské Matky Boží a provést slavnostní průvod nebo uskutečnit bohoslužbu.  

Ještě lepší bude, když se budete modlit ve všech kostelech a mešitách Ruska.

Znění motlitby nějaké neutrální, například „Za řešení tohoto problému bez krve.“ Duchovní už budou vědět.

Můžete se odvolat k papeži. Není to zlý člověk. Pokud v modlitbě požádáme Pannu Marii za přímluvu za lid Sýrie, může papežova žádost o pomoc přispět k zázraku. Myslím, že nemůže odmítnout.

Hlavní věc je uskutečnit to v jeden den. Pravoslavní, katolíci, muslimové.

Přes veškerou zdánlivou neúčinnost by měla tato akce obrovský dopad:
1. Ukázala by světu touhu lidí řešit problémy mírovou cestou.
2. Pokud k válce dojde, postaví agresory do velmi nepříznivého světla.
3. Pokud k válce dojde, pocítí obránci podporu Boha a všech, kteří se modlili, a posílí to jejich morálku.
 

Myslím, že je to reálné. Jen je třeba si pospíšit.

***

Překlad Janika, převzato odtud, kráceno.

 1. Janika

  Tento dojemný komentář, převzatý z diskuze, by mohl být odpovědí na předchozí, bezvýchodně vyznívající článek o propagandistických válečných lžích. Člověk to čte a říká si – ano, je to tak, ale co můžeme dělat? Tak snad alespoň, i my nevěřící, se můžeme modlit.

  • dixi

   Janiko,přesně to mne také napadlo,při čtení tohoto článku o společné motlitbě,jednotlivec je tak bezmocný.Tak se přidat alespoň myšlenkou a soucítěním .

   • Janika

    Děkuji, dixi, to soucítění je velkou útěchou v těchto truchlivých chvílích, kdy sledujeme na vlastní oči, jak začíná další válka. Ona ta společná motlitba by znemožnila bod 5 v předchozím článku a tudíž není tak marná :-).

 2. merlin

  Mě po přečtění, když jsem přemýšlela o způsobu, jakým bych se mohla pokusit modlit, , napadl jen nápis na pekelné bráně, ale ten asi moc nadějeplně nevyhlíží. ,,Mnou přichází se k sídlu vyhoštěnců, mnou přichází se do věčného bolu, mnou přichází se v říši zatracenců, Pán spravedlnost dal mi do úkolu. Jsem dílo, které chtěly k světa spáse moc boží, moudrost s první láskou spolu. Nebylo před mým vznikem věcí v čase. Jen věci věčné. Já tak věčná právě. Naděje zanech, kdo mnou ubírá se,,
  Nevím, proč mně napadlo právě tohle . Protože ta myšlenka společné prosby o mír je opravdu moc pěkná a spojující.

  • Janika

   Merlin, to je zvláštní, jak taková vlastně truchlivá slova vzbuzují naopak krásný pocit :-). Zvláštní moc poetiky, zřejmě.

   Vlk ovládnu své zvlčení,
   pít budu z nekonečna,
   mlčení na řeč proměním,
   řeč na mlčení
   a odvedu je ke tvé sluji…
   A než zdechnu v bažině svých činů,
   prstem ukážu na pěšinu,
   po který pastýř ovce vede…
   Janovo vize síly bere,
   až zjistím že je konec,
   až zjistím že jsem prohrál…
   otřeš mé slzy, Lucifere?

   (ukradeno od mně známého autora :-)

   • merlin

    Líbí se mi. Stejně situačně básnicky ponuré jako ten Dante :-) Při čtení téhle básně mě ještě napadl úryvek, na jehož autora si nemůžu právě vzpomenout, což mě žere ..Těžká tma padala po kusech na zem pod nohy mlčících andělů…

 3. anna

  Janiko, Merlin, DĚKUJU!!! Ta bezmoc je hrozná a krutá. Třeba síla společné myšlenky (nepíši modlitby, nevěřím na ni) něco zmůže. Mně slova vás dvou pomohla – vím, že je nás víc.. A.

  • merlin

   Na sílu myšlenky já věřím. Věřím i na sílu slova..Na touhy a záměry lidí, které by mohly, kdybychom všichni měli snahu, vytvořit krásnou klenutou stavbu a vyplnit ji čímsi plnějším, co by se k sobě pevně semklo. Nebo aspoň vystřelilo šíp. Jasný a přesně mířený, velkou silou, co by neminula cíl. Kdyby svítili hvězdy tak bych si dneska nějakou, co hodně svítí vyhlédla a přemýšlela o pokoře – své – obávám se totiž a velmi často, že nejsem dost pokorná. Dnes ale hvězdy nesvítí, je zataženo a je v nočním vzduchu je cítit vlhko , takže jediné, co mohu s důvěrou očekávat je proud studené vody, který mi – patrně z milosti boží- spadne na hlavu, až půjdu ven se psy :-)

   • dixi

    Paní Merlin,napsala jste to krásně,nekárejte se za to,že nejste pokorná,to je dobře.Já taky nejsem pokorná ,nikdy jsem nebyla,a nestydím se za to.Lidé mají být hrdí,hrdí na své dobré vlastnosti,špatné máme všichni taky,jen by neměly převažovat a ubližovat.Hrdý člověk není nikdy pokorný.Lze přiznat chybu,omyl,průšvih,omluvit se,poučit se z toho,jde-li to,není třeba přitom být pokorný.A ty pokorné vždycky převálcují,to jen církve z nich dělají svaté,aby měly ovečky správný vzor. Moc jsem se rozkecala,raději toho nechám,to asi ze smutku.Nějak na mě nepůsobí,když se říká,je to daleko,nás se to netýká,vždycky to tak bylo a bude a takové ty všeobecné kecy.

     • merlin

      děkuji Vám dixi,, jste ke mně vždycky velkorysá, Takže kolik nás a kdy začneme synchonizovyt myslet nebo se modlit .- mělo by to mít asi větší účinek – navrhuji půlnoc :-)

      • dixi

       zůstávám vzhůru,myslí prostě zhluboka dýchat a přát si konec násilí,kolik minut ? Třeba na tom,co tvrdí jihoameričtí šamani něco je.Co my víme.

         • dixi

          Říkávám občas v legraci , ve středověku by mě zřejmě upálili, ale myslím ,že každá svobodomyslná žena,je tak trochu čarodějnice.Pro muže to samozřejmě platí taky :-)

  • sax

   A tamtez:

   „Asi nejšílenější je ovšem otevřené přiznání prince Bandara, že Saúdská Arábie ovládá čečenské teroristy na Kavkaze, kteří hrozí, že zaútočí během olympiády v Soči. „Mohu vám dát záruky ochrany olympijských her v Soči u Černého moře. Čečenské skupiny, které hrozí, že naruší bezpečnost her, jsou pod naší kontrolou,“ řekl podle zápisu Bandar Putinovi.“

   To je co?

   • Janika

    Tereza to opravdu sleduje poctivě. Obama ale váhá a čeká, proč? Zdá se to rozhodnuté, přesto se chytáme posledních zbytků naděje…

    To je co? To je vydírání.

   • dixi

    Vždyť já vím,že to nepomůže,jen se utěšujeme.Pomoci může jen postaví-li se všichni proti vraždění a zabíjení.Na celém světě.Snad se to dalším generacím podaří.S informacemi,které jsou dnes k dispozici a rychlostí jejich šíření,by to mělo nastat.Pokud ovšem války,nebo ti, po válkách toužící, nezničí tento skvělý informační systém-internet.Zřejmě se o to budou snažit,vlastně už se snaží,ale celý svět neobsáhnou,to by jej museli zničit. Nedivím se dřívějším generacím,že se uchylovali k modlitbám ve své bezmocnosti.Jenže-motlitby nikdy nepomohly,nikdy.

    • BARON LE SAMEDI

     neměl jsem rád kádrováky doby minulé (kdo měl, nechť si přečte Mňačkovy Opožděné reportáže) a atributy tehdejší doby, ale na těch heslech o světovém míru, zdá se, něco bylo. A ne málo. Mír je hodnota.

 4. BARON LE SAMEDI

  Bandar ibn Saud, kterému se říká Bandar Bush, je jako náčelník saudské tajné služby přirozeně velmi mocný. Nejsou to operetní hoši, ale lidé, kteří instruují jak „vyjímat protivníkům srdce“ a konzumovat je. To je pro ně normální chování. Právě proto je v Rusku posledních dní a týdnů doslova hon na kavkazce, kteří jdou, jako ostatní cizinci, do lágrů migrační služby, a tam jsou znovu „filtrováni“. Přestože mají platný pas, zajavky, sviditělstva a všechno, co v Rusku dneška cizinec musí mít. Bandar nemá výcvik KGB, takže úroveň Rusů podceňuje. Olympijské hry by měly být, a podle mne i budou- bezpečné. Ostatně, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, dosazený, jako jeho otec, Kremlem, má svoje hochy, kteří jsou stejně „ostří“, jako polní velitelé, najmutí za katarský žold. Všichni, kteří by se zbraní potkali dobráky, které občas vidíte na youtube, jak pižlají lidskou hlavu živého zajatce, by udělali službu lidstvu, kdyby takového neřáda-zrůdu zbavili bytí. Sýrie byla údajně signatářem ženevské konvence o válečných zajatcích, no a vidíte, jak tzv. Syrská osvobozenecká armáda konvence dodržuje. Asad si alespoň, jako diktátor, na nic nehraje. Svobodné Syřany v nesvobodném žoldu nechává střílet…

 5. vittta

  A vědí syrští civilisté,že pro ně tady lidé chtějí mír?
  Hodně lidí…
  Mají nás všechny za kretény a nenávidí nás.
  A to je ten největší průser.

  • Slobo

   a
   Oded Yinon

   se musí tam, kde je,
   smát.
   Věci probíhají podle něj …

   ________________________________________________________________

   Vítejte na Blízkém východě

   Írán podporuje syrského prezidenta Asada.
   Státy Perského zálivu jsou proti Asadovi.
   Asad je proti Muslimskému bratrstvu. Muslimské bratrstvo a Barack Obama jsou proti generálu Sisímu (současnému vojenskému de facto vládci Egypta).
   Avšak státy Perského zálivu podporují Sisího! To tedy znamená, že jsou proti Muslimskému bratrstvu!
   Írán podporuje Hamás, ale Hamás podporuje Muslimské bratrstvo!
   Obama podporuje Muslimské bratrstvo, nicméně Hamás je ostře protiamerický!
   Státy Perského zálivu jsou pro-americké. Ale Turecko je se státy Perského zálivu proti Asadovi;
   avšak Turecko podporuje Muslimské bratrstvo proti generálu Sisímu.
   A generála Sisího podporují státy Perského zálivu!

   článek – přepis
   skoro dokonalý v tom smyslu, že ukazuje složitou sít vztahů
   (
   cejka.blog.ihned.cz
   )

   Yinon’s Revenge ? A Panoramic of Chaos in the Arab World

   ………………………. Chaos a násilí jsou v téměř každém koutě arabského světa
   a Středního východu.
   http://www.zvedavec.org/komentare/2013/08/5625-totalni-chaos-v-arabskem-svete.htm

   • Slobo

    å

    TATRA

    ( syrian -assad- army )

    الجيش السوري يسيطر على القصير وينفذ عمليات عسكرية في اربع مناطق
    2013 الاثنين 20 مايو – květen / Maj

    • vittta

     No a pak se v tom má člověk vyznat.
     Stejně…co oni ti Američané mohou v té Sýrii získat.
     Určitě se mohou zbavit zastaralých intligentních zbraní-tedy úder na Sýrii lze pojmout jako vojenské cvičení.
     Ovšem pozor-aby to mělo smysl,musí být Assad vyzbrojen ruskými protizbraněmi-jinak je to pro Amíky už nuda,pořád zasahovat přesně,to už je ani nemůže bavit,strefovat se do škol a nemocnic,
     Takže by se s Ruskem museli nějak dohodnout,že si to takhle na dálku rozdají,kdo má lepší prostředky.

     Pak také získají odbytiště na své klasické zbraně,destabilizací celého regionu vyvolají nekončící konflikt-ovšem tam se napakují všichni-zase vč.Ruska.

     Taktéž si Američané udržují bojeschopnou armádu,vojska musí čas od času válčit v reálu,jinak by zakrněly.

     Politickou kontrolu tam získat nemohou,je ale otázka,jestli o ní vůbec stojí,stejně se tam nikdo nevyzná.

     Jinak nevím,co by z toho mohlo být za výhodu….

     • Janika

      Myslím, že s tím udržováním bojeschopné armády jsi to trefil. To psal i pan Alexandrov, že armáda se udržuje bojem.

      No a jinak jde samozřejmě o zisk, ale je to složitější princip, nedá se to jen tak vysvětlit. Každé impérium, aby se udrželo, musí být expanzivní. Jakmile přestane, je to jeho konec.

     • vittta

      Teď jsem si přečetl některé ty odkazy.
      Tam je jmenován Izrael…jak jinak.
      Ale on to není jen Izrael,komu se chaos v arabském světě hodí,nejde zřejmě konkrétně o islám jako takový ale o arabský islám.
      To se hodí i nám,že se arabský svět oslabuje idiotskými válkami.
      Sedí na energetickém médiu zásadního významu a v případě jeho inteligentního využívání by jejich kultura hravě převálcovala tu naší,my (myšlena evropská civilizace) v současné době přešlapujeme na místě a nevíme,co přesně si počít,jestli podporovat poněkud nekompromisnější USA-nebo z nich mít spíše strach-nebo obojí…

      Arabská inteligence naopak pracuje s tím,co má k dispozici,vědoma si asi toho,že proti vlastní rozhádanosti a americkým tankům nic nezmůže.
      Hraje na moderní evropskou multikulturní notu,destabilizace jim přináší přeci jednu značnou výhodu-uprchlíky.
      Podporuje tedy (zřejmě především finančně) multikulturní nadšence,aby do svých zemí vítali co nejvíc emigrantů a ještě je tlačí k tomu,aby hostitelské země respektovali kulturu utečenců takovým způsobem,že to pomalu vypadá,že je to tady (v Evropě) jejich.
      To nemusíme koukat nikam daleko,stačí,když se rozhlédneme kolem sebe.

      Každý normální člověk pak má morální dilema-podporovat USA,Izrael a jiné agresivní země-protože to přináší užitek-nebo být proti nim-ale tím podporovat cizince,kteří na nás z vysoka serou a mají nás za méněcenné v našich zemích.

      Náš luxus,naše životní úroveň,prostě stojí na tom,že jinde na světě se mají hůř až hodně špatně,nemůže se mít 7 000 000 000 lidí dobře,jakkoliv bychom si to přáli,naše planeta by to prostě se současnou energetickou spotřebou za lusus nemohla unést.
      Tím myslím to,že kdyby byla nějaká jednotka luxusu-pak by na její naplnění bylo potřeba až příliš mnoho energie-a také by po ní zbylo až příliš mnoho odpadních produktů…..

      • dixi

       no,nemohu tvrdit,že problematice východu nějak zvlášť rozumím,ale tím,že zničili Kadáfího,rozvrátili úplně všechno.Byl pro afriku spojovací článek (jako kdysi v menším měřítku Tito pro Jugoslávii).Tím byl pro samovládce světa nebezpečný.Tak nějak to vidím svým rozumem,ačkoli jsem si vědoma toho,že je vše mnohem složitější.Dnes máme možnost díky odkazům a překladačí získat mnohem víc informací o vzdálených zemich. Ale i bez těchto informací bylo soudnému člověku jasné,že bombardování,ničení nemocnic,infrastruktury,zabíjení civilistů a mediální podání těchto událostí je zrůdné ,barevné ,světelné divadlo.Podávali to do TV jako hvězdné války.Irák,Jugoslávie a další země . Bezpilotní letouny dnes šíří děs a hrůzu , média to komentují jako normální události. Mamutí koncerny se těší,jak vydělají na naftě,nerostných surovinách a obnově zničených měst.O vyzkoušení moderních zbraní nemluvě.Ale vypadá to dnes,že mínění celého světa se začíná obracet proti dalším válkám,dost pozdě,ale přece něco.Obama už posunuje zásah na úterý.Zmařené životy už to nevrátí,ale alespoň by nepřibyly další.Nenávist afrického lidu vůči agresorům musí být strašná.

       • Janika

        Mluvíte mi z duše, dixi. Co se týče těch komentátorů, cítila jsem ještě před pár dny, jak se na to téma s gustem vrhají, úplně jim kapalo blaho z koutků úst, jak se půjde na Assada… Jenže najednou naše vláda nabrala jiný směr a ty hyeny zřetelně trochu ubraly.

        Jinak se přiznám, co mě na tom trápí nejvíc, možná to někoho pohorší. Zmařené životy, jistě, ale to bych tak bolestně neprožívala, protože všechno utrpení světa prostě spoluprožívat nemohu. To opravdu smutné je ničení alternativních lidských společenství, jiných, než je to naše. Jako když Bílý muž vyvražďoval volně žijící indiánské kmeny, k tomu bych to přirovnala. Celým srdcem jsem na straně těch Indiánů.

       • vittta

        Pokud africký lid ví,kdo tím nepřítelem je.
        Třeba zrovna v té Lybii vraždili afričané arabského původu ty černé velice svědomitě…..
        Ono se ne nadarmo říká-rozděl a panuj….

        • dixi

         Jednou,snad zmapují své dějiny tak jako evropa,ikdyž, měla jsem spíše napsat – budou to vyučovat ve škole všechny africké národy,Zatím tomu tak zřejmě není a euroatlantický svět se usilovně,přes všechnu charitu,stará,aby tomu tak nebylo.

         • vittta

          Celá ta „charita“ někdy spíš připomíná zbavení se nepotřebného.
          A zřejmě se to dá ještě odepsat z daní,takže se to může ve výsledku čistě kapitalisticky vyplatit.

      • hank

       „Každý normální člověk pak má morální dilema-podporovat USA,Izrael a jiné agresivní země-protože to přináší užitek-nebo být proti nim-ale tím podporovat cizince,kteří na nás z vysoka serou a mají nás za méněcenné v našich zemích.“

       Bože, to je zase hovadina…

       Jaký užitek a komu přináší podpora USA a Izraele? KDO jsou vůbec v USA a Izraeli lidi, které chceš podporovat? Víš vůbec, že v USA je 91% lidí proti válce v Sýrii? Takže jak je můžeš označit za agresivní ZEMI?
       Proč nepodpora USA a Izraele znamená podporu „cizinců, kteří…“ atd.? Co když ty „cizince…“ atd. a určitý druh jejich chování a postojů produkuje právě ta politika USA a Izraele, kterou cheš porporovat jako zbraň proti těmto postojům a chování?

       „Každý normální člověk má morální dilema…“ Tento obrat je typický pro manipulátory všeho druhu, od prof. dr. h.c. V. Klause, CSc., až po celou smečku nedovzdělaných rádobypravicových takynovinářů. Ještě by chybělo, abys napsal slušný člověk, a pak už nebude chybět moc k tomu, aby všichni lidi, považující sami sebe za slušné a normální, chodili domů kanálama ze samé ostudy, že nepodporují USA a Izrael proti Sýrii…

       • vittta

        No za agresivní země je mohu označit úplně normálně-protože to agresivní země jsou.
        To je Iráčanům,Lybijcům,Srbům,Syřanům a třeba Vietnamcům nebo Panamanům asi úplně jedno,jakou má ta či ona vojenská akce podporu obyvatel,když bomby létají na hlavu jim-a ne Američanům.

        Pak bych tedy nesouhlasil s tím,že chování cizinců v hostitelských zemích formuje politika těch zemí vůči jejich domovinám,protože politika vůči cizincům samotným je velice vstřícná.
        Jak v USA nevím,psal jsem o Evropě.

        A morální dilema klidně může být manipulativní u nějakých posraných novinářů,a klidně i levicových,nebo jak sami sebe nazývají (ono je to leckdy jedno)-ale také to může být vyjádření nějakého pocitu.
        Tady mě asi těžko někdo může považovat za manipulátora (tedy může-ale moc bych to nechápal),nemám,co bych z toho-na rozdíl od novinářů a politiků-vytěžil.
        Lidi,co sem chodí těžko nějak ovlivním (i kdyby mě za to někdo platil) a nehraju si ani na levičáka,ani na slušňáka,ani na vzdělance,myslím,že je tomu právě naopak,píšu sprostě a často lecos nevím,což nijak nezastírám.
        Vyjádřil jsem se asi poněkud nešikovně-ale to hlavní to vystihlo.
        Jakkoliv je mi líto nevinných civilistů a vystupuji VŽDYCKY proti válce,pak politickým pohledem musím vnímat ty události leckdy jinak,než jak je vnímám jako člověk.
        Silné a jednotné arabské země představují pro „na místě stojící“ Evropu skutečně určité riziko,zatímco chaos a zmar dává přiblblým a natvrdlým evropským politikům čas,který potřebují k tomu,aby se konečně probrali a začali dělat nějakou JASNOU politiku.
        Zatím fakt melou leda píčoviny a Evropě ujíždí jaksi vlak-USA a třeba Čína dávno celou pitomou Evropu moc vážně neberou.

      • hank

       Tohle je taky dobrý:
       „…To se hodí i nám,že se arabský svět oslabuje idiotskými válkami… Arabská inteligence … hraje na moderní evropskou multikulturní notu, destabilizace jim přináší přeci jednu značnou výhodu-uprchlíky. Podporuje tedy (zřejmě především finančně) multikulturní nadšence,aby do svých zemí vítali co nejvíc emigrantů a ještě je tlačí k tomu,aby hostitelské země respektovali kulturu utečenců takovým způsobem,že to pomalu vypadá,že je to tady (v Evropě) jejich…“

       Najdi mi jednoho uprchlíka, který ze své země utekl rád. Najdi mi jednoho uprchlíka, který netrpí odtržením od rodné země a domácího prostředí. Zeptej se ho, jak se mu na útěku daří a jak se cítí. Dám ruku do ohně za to, že by se vrátil hned, kdyby mu doma nic nehrozilo – od podříznutí nějakým fanatikem až po „obyčejnou“ smrt hladem…

       V celé historii lidstva se za jedno z měřítek civilizovanosti národů považoval jejich postoj k utečencům všeho druhu. Podobné argumenty jako tvoje používali např. Švýcaři, když uzavřeli hranice pro německé židy prchající před Hitlerem. Od Bílé Hory až po rok 1968 se čeští uprchlíci mohli přesvědčovat o tom, které země a národy se k nim chovají slušně. Když jsme se jim pak mohli revanšovat (třeba podporou Srbům při útoku NATO v roce 1999), tak jsme byli posraní strachy a nehnuli jsme pro ně prstem.

       A znova opakuju: Většina nepřátelského chování a postojů nejrůznějších islamistů vůči Západu je přímo či nepřímo vyvolána tím, že Západ je rozeštvává a používá jako mocenského nástroje pro podporu svých zištných zájmů. Přičemž Západ = velkokapitál, vojáci, politici. Cílem především USA není rozpoutané války vyhrávat a už vůbec ne hájit v dotčených zemích mír, nějakou morálku nebo spravedlnost nebo dokonce bránit západní civilizaci před zdivočelým islámem, ale udržovat je v chaosu, aby tam lépe mohly dobývat suroviny, o nichž si myslí, že na ně mají přednostní právo.

       • vittta

        Jo,Hanku,tohle je manipulace.
        Tak co se USA týkalo,tak tam byla důležitá (ne)podpora Američanů válce ale Češi se odvděčili a byli posraní strachy.
        Já tedy pamatuji,že Češi nijak nejásali,když se válčilo proti Srbsku a podpora války klesala a klesala až podle oficálních zdrojů klesla na 20%-což s ohledem na bomabastickou reklamu humanitního bombardování není číslo,za které bych se musel stydět.
        A skutečně nemohu sloužit,abych nějak dokázal,že utečenci touží navrátit se domů-a nemohu ani dokázat opak.
        Dle různých událostí ale soudím,že přílišnou tolerancí vůči hostitelských zemím netrpí.

        Ty suroviny-to je právě ono.
        My (Evropa) pro svou obrovskou spotřebu suroviny potřebujeme-ale nemáme je.
        Mají je „oni“.
        Chtěl bych opravdu vidět,jak by se milovníci míru tvářili,když by přestala téct ropa do rafinerií nebo naloupené jiné suroviny do zpracovatelských podniků.

        Pak bych vskutku rád pokecal s mnohými o morálce a lásce k bližnímu.

        Pak by to morální dilema,které nyní vypadá tak směšně možná u některým připomínalo spíše pokrytectví.
        U mě ale ne,protože si SVOU závislost na uloupených nebo vyvydíraných surovinách uvědomuji-a nevím,jak bych se k tomu pak postavil,až by se „lámal chleba“!

        • Kamil Mudra

         „Chtěl bych opravdu vidět,jak by se milovníci míru tvářili,když by přestala téct ropa do rafinerií nebo naloupené jiné suroviny do zpracovatelských podniků. … U mě ale ne,protože si SVOU závislost na uloupených nebo vyvydíraných surovinách uvědomuji-a nevím,jak bych se k tomu pak postavil,až by se “lámal chleba”!“

         Myslím že by Evropu ty suroviny nepřišly od přímého dodavatele dráž než od „prostředníka“, který si do ceny započte i loupežné a vyděračské náklady.

         • Janika

          Přesně, Kamile. Vždyť Kaddáfí bez problémů ropu prodával a kolikrát mu ani neplatili. Nebo poslali na úhradu vyřazené zbraně…

         • vittta

          Já vůbec nemyslím obchod.
          Kdyby prodat nechtěli-nebo by prodávali jiným.
          Jenže oni prodávat musí.
          Jak píše Janika-Kaddáfímu kolikrát ani nezaplatili…to sice nevím-ale odpovídalo by to.

 6. vittta

  To je zajímavé.
  Všude se píše KDO použil chemické zbraně,jen okrajově proč.
  Dále se lze dočíst,že tolik obyvatel této země s válkou nesouhlasí,že parlament Británie poslal válečné štváče do prdele (demokraticky).
  Pak kdo vtrhne do Sýrie a kdo ne,kdo pomůže (nebo může pomoci) té či jiné straně konfliktu.

  Nikdo ale nikde nepíše,jak by se dal problém vyřešit bez války a HLAVNĚ-jak občanskou válku,která tam krvavě zuří zastavit.

  Ono jde totiž o to,že válka každý den spotřebuje neskutečné množství materiálu,municí počínaje a léky konče.
  A v Sýrii se nic nevyrábí-někdo jim to musí prodávat.

  Mě by osobně zajímalo,KDO přesně a komu dodává válečný materiál,tohle vědět,mnohé by to objasnilo.
  O tom jsou k mání spíše spekulace než informace-a peníze jak známo nesmrdí.

  Také mě udivuje,že ti válečníci nemají žádné slitování s vlastními lidmi,bez mrknutí oka povraždí stovky civilistů jen za politické výhody,které teoreticky mohou vést k nějaké loutkové moci.

  Tohle přece islám nedovoluje,na čem tihle lotři staví,když vraždí??

 7. Janika

  „Nikdo ale nikde nepíše,jak by se dal problém vyřešit bez války a HLAVNĚ-jak občanskou válku,která tam krvavě zuří zastavit.“

  Tak HLAVNĚ, my tam nemáme co dělat. Zasahování a „řešení“ něčeho v těchto zemích západem je tím prvořadým a největším zlem.

  • vittta

   My tam vůbec nemusíme být-ale jsou tam „naše“ zbraně a „naše“ válečné dodávky a „naše“ neviditelná podpora někoho,kdo destabilizuje.

  • BARON LE SAMEDI

   Mám takové ponuré tušení, Janiko, že už Mohammad (Peace Be Upon Him) se snažil islámem, tedy novým náboženstvím, sjednotit Mekkánské. Mečeli tak, že ho vyhnali do Medíny, kde se Mohammed PBUH, pokusil o totéž, ale naznal, že „jednotit“ lidi je složitější, než řepu . Tedy jednotit rody, kmeny lze, ale se zbraní v ruce. Pokut onu zbraň nechce mít odpůrce v břiše, je dobré držet se ší´at Muhammadi, strany Muhammadovy. Jistě už tušíte, že následně strana Alího, po smrti Proroka, šla tvrdě za tím, aby v čele muslimů byl vždy rodinně spřízněný člověk s Muhammadem, resp. pokračovatel Alího, ší´at Alí. A schizma ranného islámu po tisíciletí nikdo nevyřešil….šía vs. sunna. Následnictví vs. volba….Co my, malí lidé…a nemuslimové. Snad to ani není otázka pro nevěřící ďaury.

   • Janika

    Hmm…, to je zajímavé, co píšete, barone. Jen si myslím, že nejsou v ničem o moc jiní, než my. Jen možná temperamentnější :-).

    To mi připomělo dialog z jednoho filmu:
    Mexický desperát: „Vy Američané jste krutí.“
    Gringo: “ A vy, Mexičané?“
    Mexičan po krátkém zamyšlení: „Ještě krutější.“

    • dixi

     myslím si totéž,Janiko,že jsou lidé v podstatě všude stejní.A taky věřím tomu,že tak jako my tady,přemýšlí a cítí ve světě většina lidí.Jen ti deprivanti s nás snaží přesvědčit,že jsme jako oni.

  • vittta

   To nevypadá dobře.
   Aby nakonec nebombardovali Mongolsko-a jelikož si hodně takových lidí myslí,že Mongolsko je v Rusku,aby to nevzali na Moskvu.
   Tu si najdou v nějakém turistickém průvodci….

 8. vittta

  http://www.novinky.cz/zahranicni/312030-utok-na-syrii-nocni-salva-tomahawku-a-nasledny-letecky-uder.html

  No jo,tomu říkám objektivní zpravodajství.
  V tom textu je nepřítel jasný,následuje zajímavý popis,jak „na ně“,nechybí hlavně to zničení arzenálu chemických zbraní-to je hlavní důvod-pokud tedy Obama toto nařídí.
  Pak ovšem-je třeba pozemního úderu,no vždyť jde o zdraví civilistů.

  Celkově je válka taková zábava,bude nám to vysíláno barevně a v přímém přenosu,tady výbuch vojenské základny,támhle zničený nepřátelský tank…záběry se vyfiltrují,aby to připomínalo dobrodružný film.
  Mrtvé děti vypadají blbě-ty tam nebudou-těch se mohli diváci nabažit,když se ukazovali mrtví po chemickém útoku.

  To je hnus..je mi z toho smutno,ale takto to tady prostě chodí,v tom slzavém údolí.
  Za socialismu jsem si myslel,že tyhle věci patří historii,že ta doba je jiná,že jsme někde jinde,v mojí dětské duši tyhle pocity vyvolávala nějakým způsobem ta doba.

  Teď už dávno vidím,že je to pořád stejné,pořád dokola…..jen nebyly ty zbraně,jinak-pořád dokola.

  • dixi

   Zatím to tady řídí,mě docela štve,jak nám dokola a pořád tvrdí,že jsme byli socialismem zkažení,z jejich pohledu zrejmě ano.Protože jsme po práci měli čas na rodinu,na své zájmy na kulturu.A to přece nejde,aby se dělný lid flákal a dokonce se cítil dobře,ten má makat a bát se o živobytí,aby neměl roupy a nezačal přemýšlet – zákony musí být,bohatí si vezmou advokáta.Podrobnosti tohoto dnešního marasmu ani nemá cenu,pokoušet se vypisovat.To už tady zmiňují jiní.

  • Hamilbar

   Vytanula mi na mysli následující příhoda z „Dveří ve zdi 62“:

   „A potom přišla doba Dien Bien Phu. Obležení. A bylo jasné, že ta věc neskončí dobře. A Francouzi to natahovali dál a dál, a dělali to proto, že prezident Eisenhower, kterého začal náhle znepokojovat „dominový efekt“, prohlásil, že jestliže odevzdáme Vietnam komunistům, popadají i ostatní kostky. A vůbec – „držte se moji chrabří Francouzi! Pomoc je na cestě! Čekejte!“

   A Francouzi, po ramena v bahně, jali se vyčkávat.

   A vyčkávali proto, protože USA veřejně prohlásily, že kvůli tomu, aby pomohly Francii vyhrát válku v Indočíně jsou připraveny ke všemu. Dokonce i k tomu zasadit Vietnamcům, kteří obklíčili Dien Bien Phu, taktický jaderný úder. Svět se chytil za srdce. Někteří za strachu, ale Francouzi ze štěstí. „Konečně!“

   A Pentagon se pustil do přípravy plánů a celé to vypadalo velice vážně a vůbec… Jenomže o slovo se náhle přihlásil tehdy ještě málo komu známý senátor jménem Johnson (vzpomínáte si na něj?) a skromně prohlásil, že Senát i Kongres USA samozřejmě podporují politiku strany a vlády, ale on že je kategoricky proti tomu, aby USA zachraňovaly lidstvo samy, a že president se může spolehnout na podporu obou komor pouze v tom případě, jestliže lidstvo obecně a Francouze v Indočíně konkrétně budou Američané zachraňovat ne sami, ale společně se „strategickým partnerem“ – Velkou Británií. „To je hračka! – prohlásil Eisenhower, – jak si přejete, hej Angličané, hej naši věrní spojenci, co vy na to?“

   Ale vytvoření jednotného Vietnamu nejenže vůbec neodpovídalo zájmům Velké Británie, nýbrž bylo pro Johna Bulla jako srpem přes… přes ty…, no vy víte přes co. A Angličané, všechno všecičko chápajíce, zamračeně zavrtěli hlavou z jedné strany na druhou.

   A Američané, zobrazivše na tváři rozpaky, otočili se tím směrem kde se nachází Paříž, udělali z obočí stříšku a řekli „Tak hloupě se to zvrtlo… My bychom z celého srdce, ale sami vidíte co se děje – ANGLIČANKA DĚLÁ SVINČÍK!

   A strašná slova o jaderném bombardování oprsklých komunistů tak i zůstala strašně hroznými, ale jenom slovy.“

   Takže si myslím, že možná vypustěji pár Tomahawků, ale pozemní operace pravděpodobně nebude.

   Nemyslím si ovšem, že by to mělo něco společného s tou modlitbou.

   • dixi

    Jasně,že modlitby nepomáhají .Denně se modlí už věky k různým bohům miliony věřících marně.Modlení je útěcha bezmocných.Ale-mimosmyslové vnímání existuje,vím to.Mé mamince se kdysi,bylo mi asi sedm let,zdál sen,že jejího bratra někdo zastřelil ,v té době byli od sebe asi 230km.Ráno přišel telegram,že se zatřelil.Co k tomu dodat,kdyby se to neodehrálo v naší rodině,zřejmě bych měla pochybnosti o věrohodnosti této příhody.

    • Hamilbar

     Podobnou, i když ne tak dramatickou zkušenost mám i ze své vlastní rodiny. Já na to mám dvě hypotézy. Ta první je shodná s tou vaší, tedy že existuje mimosmyslový přenos informace. Ta druhá spočívá v počtu pravděpodobnosti. Tedy že se nám dostává neustále jakýchsi „varovných signálů“, ale na ty za kterými nenásleduje nic co by stálo za řeč promptně zapomínáme. Ovšem dříve nebo později něco významného následuje a to spojení si pak samozřejmě zapamatujeme, protože je naprosto neobvyklé. Která z nich je blíže „realitě“ nevím.

     I když, ač naprostý bezvěrec, jsem ochoten připustit, že kdysi církevní kontemplativní řády (To jsou ty co se jen modlily, a nic „užitečného“ nedělaly. Ovšem pravdou je, že se modlily fest a s plným nasazením ve dne i v noci.) mohly snad… možná… eventuelně i něco ovlivnit. Ale to už je pouhá spekulace.

    • Kamil Mudra

     Já Vám to věřím, dixi, protože máme v rodině velmi podobnou zkušenost. Otec viděl ve snu příbuzného jak se zabil na motorce. Ráno nám ten sen velmi barvitě líčil a ještě ho okomentoval jako nesmysl s odůvodněním že ten příbuzný motorku ani nemá. No – neměl. Zabil se na ní ten samý den (který předcházel noci kdy se tátovi zdál ten sen) co ji koupil a vezl ji domů. Přesně na stejném místě a stejným způsobem jak to otec ve snu viděl což nám potvrdila i jeho manželka, když jí matka, přece jen trochu vystrašená otcovým vyprávěním, ještě ten samý den zavolala. Tehdy mi bylo už třináct let a tak si to pamatuji dost dobře.
     V téhle knížce: http://kacur.cz/data/USR_001_OBRAZKY/171992.JPG je podobných příběhů popsaných hodně a navzdory tomu množství by měl člověk tendence zařadit je do „lidové tvořivosti“, mezi náhody nebo si říct že autorovo přání je otcem myšlenky. Ale taková zkušenost, byť v roli pozorovatele, ovlivní přístup k těmhle věcem víc než deset takových knih, takže v existenci mimosmyslového vnímání také věřím.
     Ale k účinku modlitby mám také skeptický postoj. Možná existují nějaké propracované mentální techniky kterými se ledacos ovlivnit dá ale modlitbu bych mezi ně neřadil.

     • vittta

      No,Kamile,já tyhle věci raději nehodnotím.
      Nedá se nijak prokázat ani účinek,ani opak.
      Jde o víru.
      V každém případě by jistě mnohý věřící potvrdil,že mu (nebo někomu jinému) modlitba pomohla.
      Kromě toho nikdo neví,kdy bude sám modlitbu potřebovat a může hovno záležet na tom,jestli je-nebo není věřící.

   • vittta

    Je otázka,do jaké míry lze rozpoutaný konflikt držet pod kontrolou.
    Válečný konflikt má totiž tu vlastnost,že jakmile začne,žije si dál svým životem,často jeho účastníkům navzdory.
    Vyšlou pár Tomagawků-a může to skončit,pokud tyto údery zásadně oslabí akčnost assadovy armády a rebelové vyhrají-a bude se pokračovat nějakou pseudodemokratickou opičárnou.
    Co když se ale plánovači spletou-a i přes úder Tomahawků se assadova armáda nezhroutí-a rebelové budou i nadále dostávat na frak?
    To by vypadalo politicky dost blbě-americký superúder bez vítězné dohry?—NEMOŽNÉ.
    Navíc by to mohlo v samotných USA vyvolat mezi obyvatelstvem názor,že vyhráli Rusové.
    Sice válku nechtějí ale prohrát nechtějí též-nálady mezi obyvatelstvem jsou ošidné-zvlášť,když jsou média pod kontrolou.

    A to nemluvím o tom,že další porážku si USA mohou jen obtížně dovolit,neúspěšné mise v Afgánistánu ,Iráku a Lybii se možná ještě dají prohlásit za vítězství-ale ještě další blamáž v Sýrii….

    Kde-pak,USA musejí v Sýrii vyhrát.
    Když vyhrají rychle,válka skončí a bude klasický poválečný chaos,připomínající spíše než demokracii občanskou válku.

    Jenže co se stane,když rychle nevyhrají?

    A je vůbec ještě možné z války vycouvat?
    Pokud je Obama chytrý,sejde se příští týden v Petrohradě s Putinem a něco spolu vymyslí,aby USA nevypadaly,že se posraly strachy.

    Pokud je Obama jen loutka,může být chytrý jak chce-ale válce už zabránit nemůže.
    Je zcela mimo jeho kontrolu.

   • vittta

    U Din Bien Phu se ukázala komická tvář koloniální moci.
    Veškerá francouzká moc se zhroutila díky několika obyčejným dělům,které se dostaly tam,kam se dostat neměly…..

   • Janika

    To je moc hezké srovnání Hamilbare.
    Jen laická poznámka nevojáka – pozemní operace mi připadá méně děsivá a méně neférová, než letecký úder. Útočit a riskovat přitom vlastní život (i když se jedná životy „jen“ vlastních vojáků) – budiž. Ale útočit bezpilotními letouny, to je zvěrstvo nevídané.

    A modtlitba – samozřejmě, že osamocená neveřejná modlitba, byť sebevroucnější, vliv nemá. Autor této výzvy měl na mysli společné veřejné modlení, jakým se dává najevo veřejné mínění, které nelze jen tak přehlížet. Manipulátoři veřejným míněním, o kterých se zmiňuji v článku „8 válečných lží lorda Ponsonbyho“, by v tomto případě narazili na tvrdého protivníka. Pokud by ovšem duchovní stáli na straně míru a nebyli v něčích službách, to nevím.

  • BARON LE SAMEDI

   Hele, vitto, fakt si v souladu s Novinkami myslíte, že velení armády syrské je v noci v posteli ? :-)) no, trochu ty žvásty poopravím (ne Vás, ale Novinky). Na střely tomahawk potřebujete naváděče. Někoho, kdo někam něco dá, a do toho něčeho pak ten tomahawk práskne. V Libyi byly vysazeny teamy zpravodajců západních, kteří přesně to dělali, s pomocí kolaborantů- Libyjců. Jenže, v Sýrii tito Zápaďáci nejsou. Musí to dělat vycvičený člověk. V Libyi také byla zničena bombardováním infrastruktura (země je ve středověku), ale v Sýrii, když letoun zničí most, tak se přes něj už nedostane ani povstalec. Že by Syřani měli tak 140 pontonových jednotek (Rusové při přemostění Amuru a Volhy u města Engels), to pochybuji. Střílet „nad Izraelem směr Sýrie“ Izraelci nikomu nedovolí. Kdo bez povolení vstoupí ve vzdušný prostor této země, je de facto mrtvý muž…

   • Slobo

    Barone, a co rikas na tenhle (vid foto) transparent

    3楼 大国流茫 07陆军 中尉 发表于 2012/7/24
    叙利亚人的独特看法。虽然俄国肯定不是美国蓄养的家畜,但“五常”角力造成的客观结果就是这样。

    Syrane maj jedinecny / pozoruhodny .. usudek.
    Ackoli Rusko a Cina rozhodne neni dobytek,
    Ami orac,,
    … takove jsou vysledky.

    Heh
    ( preklad vyfantaziroval Slobo )

    Photo: upi.com, 9/30
    Demonstrators take part in an angry protest against Syria’s President Bashar al-Assad after Friday prayers in Kafranbel near Idlib, Syria, February 24, 2012.
    UPI

   • vittta

    To já nevím,kde je syrská armáda.
    Tohle ale není vojenský ale politický pohled,za Tomahawky lze dosadit cokoliv,nebo můžeme předpokládat,že ty střely svůj cíl z nějakého důvodu najdou.
    A já myslím,že USA nějaký plán úderu-a jeho výsledku mají a že ten plán může klidně selhat.
    Co pak bude dál?

    • Astr

     Informace se rozchazi ?
     Kerry uvedl: Zpráva tajných služeb vylučuje, že by za útok mohli být odpovědní povstalci. USA zveřejnily jenom část informací, protože, jak řekl ministr, musejí brát ohled na bezpečnost zdrojů. Podrobnější informace, které pro veřejnost zůstanou utajeny, mají k dispozici spojenci a Kongres.

     Neco jineho a z jinych zdroju pisi jinde:
     http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2631-rebelove-priznavaji-odpovednost-za-utok-chemickymi-zbranemi

     Jak dal ?
     Doporucuji vzpomenout na duvody k napadeni Iraku!
     Ze se jaderne zbrane ktere hrozily svetu a predevsim byly hrozbou pro USA nenasly, to dnes neni dulezite a jiz nikdo neresi. Vse zapomenuto jede se dal krajinou temnou…
     Stejne to ma byt v Syrii .
     Assad bude odstranen a zavladne tam demokracie!
     Jen si s ni mozna nebudou vedet rady podobne jako nevedi v Egypte.
     Ale to preci nebude vina USA nejlepsiho svetoveho vyvozce demokracie !

     Sakra sakra, kdy se tu konecne objevi clanek ktery ty dobre umysly nabidnout demokracii po Emericku celemu svetu nekdo spravne pochvali ?

 9. goliast

  Já jsem byla ze zvědavosti na stránkách a komentářích Tea party a tam v debatách kritizují Obamu a poukazují, že Obama dosadil do administrativy lidi, kteří mají napojení i na militantnější muslimské organizace /je tam jednotlivě plakátují/ a že záměrem je jakýkoliv úder na Sýrii neb to vyvolá odvetu směrem k Izraeli a začne v oblasti dobrej masox, že účelem akce má být likvidace Izraele. Taková konspirativní teorie americké provenience.
  P.S, Taky přemýšlím kolik bude stát benzín koncem roku. http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/76786-valka-je-neodvratna-rusko-posila-do-stredomori-dalsi-kriznik/

 10. vittta

  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/312424-hranici-ohledne-pouziti-plynu-jsem-nestanovil-ja-ale-svet-haji-se-obama.html

  Tyhle žvásty jsou na úrovni zvláštní školy nebo „pravicových“ blogů.
  Chybí tomu už jen komunisté.
  Není mi tedy moc jasné,jak může útok zabránit nasazení chemických zbraní.
  Čistě logicky to může spíše podpořit…
  To už není lhaní-to je podprůměrné IQ,protože záminka pro úder se najít (připravit) dá daleko lépe.
  To je prostě neschopnost,daná pocitem všemoci.
  Na konci je pak podpora některých zemí.
  Být na ministerstvu zahraničí chrápal,ČR by tam byla také.

  • Kamil Mudra

   Souhlas. Bombardování jen navýší dosavadní chaos v zemi a s tím i možnost opětovného použití chemických zbraní při ještě horších podmínkách pro zjištění toho kdo je použil. Ale je možné že právě o tohle jde, protože znovupoužití by „posvětilo“ další zásah ve jménu „červené linie“. Proto má Obama zřejmě tak „jasno“ ačkoli při existenci takovýchto svědectví by to zas tak jasné být nemělo:
   http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2631-rebelove-priznavaji-odpovednost-za-utok-chemickymi-zbranemi

   Podpora vojenského zásahu ještě nemusí být podporou bombardování.
   Kdyby šlo o to „vlítnout tam“ sebrat zásoby sarinu (ať už je má kdokoli) a odvézt je ze země – také bych to podpořil.
   Ovšem na takovou akci se nikdo necítí a já se tomu ani nedivím.

 11. jirsa

  Četl jsem text se souhlasným zájmem, ALE:
  Po přečtení posledních dvou vět („Pokud k válce dojde …“) jsem se podíval na datum, protože jsem si myslel, že čtu text z roku 2011, nebo ze začátku roku 2012. V Sýrii už přece dlouhou dobu válka je – střílí se, lidé umírají, padají bomby, jsou ničeny domy, lidé utíkají ze země, aby zachránili holý život – to je přece válka.
  Jak může někdo v těchto dnech napsat o Sýrii „Pokud k válce dojde …“?

  • Janika

   Modlím se hlavně za to, aby v případě, že by u nás došlo k nějakým bojům extremistů či komunistů či pravých demokratů s vládou, tak aby nás někdo nechtěl zachraňovat nálety dronů.

  • merlin

   nevíte prosím někdo, jaký rozsah akce znamená ve vojenském žargonu označení ,,neuvěřitelně malá,? Si pod tím neumím jaksi představit tzv. důtraznou vojenskou odpověď jedné z velmocí. Neuvěřitelně malá, hmm.

   • Janika

    Třeba že budou zabity jen malé děti… Sorry, já vím, že je to blbé, omluvte mě, ale fakt ten nástup další války v přímém přenosu těžko snáším.

    Mě zase zaujal článek Pochybovače, ve kterém nastiňuje, jak to bude vypadat dál s přenosem války do Evropy. To jen abychom si nemysleli, že jsme za vodou a že se Rusko a Čína budou spořádaně bránit tam někde ve vymezeném prostoru. http://pochybovac.wordpress.com/2013/09/08/dnes-syrie-zitra-francie/

    • merlin

     ano to by mohlo být – cíl jesle. Už slyším to závěrečné vyhodnocení takové akce západními diplomaty, něco jako :,,,,Za cenu těžkých obětí na naší straně jsme dosáhli minimalizalizace ztrát.na civilním obyvatelstvu,,.
     Tohke taky není moc vtipný
     Přenos k nám může být i prostší – třeba v litru benzinu za stovku, abychom se na těch ,,těžkých utrpěných škodách,, taky nějak podíleli.

  • Janika

   Mně stačí zaslechnout „A je nějaká NADĚJE, že by naše vláda změnila názor a zúčastnili bychom se napadení Sýrie?“ a televize je v ohrožení. I když ten přístroj za to nemůže :-).

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s