Rozdíl mezi křesťanem a satanistou

Jeden muž, satanista, přistihl druhého muže, jak mu spí se ženou.

Cizoložník byl bit jako žito a když z něho stříkala krev na všechny strany, najednou se upamatoval na svého Boha a křičel do tmy:

Za každou ránu odplatí Ti nebeská jízda, řítící se k zemi, strašlivou Boží mstou!“

A ten, co ho mlátil, se jen usmál a řekl:

„Už tě řežu pět minut, tak kde kurva jsou…“

(Autor: „přišlo mailem“)

***

V tomto příběhu není lehké nalézt nějaké orientační body – o co vlastně jde, na které straně je Dobro a na které Zlo? Je to příběh podivný, nelogický, nejednoznačný, matoucí. Ani jeden z protagonistů není „kladným hrdinou“.

Věřící si svůj vztah ke svému Bohu přizpůsobuje podle vlastní potřeby a dělá jen to, co považuje za nejlepší především sám pro sebe. Svoje morální zásady a svou víru vždy podle těchto svých potřeb „přihne“.  Je to pokrytec a zbožné řeči používá jako zbraň pro obhajobu svých vlastních zájmů. Vždycky všechno nějak zdůvodní a „ukecá“.

Satanista naproti tomu působí na první pohled jako postava kladná a sympatická. Není to pokrytec, dokáže se vzít za své zájmy a nezakrývá to, má kuráž. Hmm…, ale co samotný fakt, že svou ženu považuje zřejmě za svůj majetek, na který nemá nikdo jiný právo sáhnout? Jsem si vědoma toho, že tento postoj většinově neobhájím. Ale stejně si to myslím. Pomíjím přitom ještě druhou skutečnost, nelichotivou pro satanistu, a sice že mu žena byla nevěrná. Mohlo by se mu to sice přičíst k tíži, že ji z nějakého důvodu neuspokojoval vztah s ním, ale tohle bych mu opravdu nevytýkala. Lásce a zájmu o druhou osobu se poručit nedá, to neovlivníme, ani kdybychom stokrát chtěli.   

Tenhle příběh krásně vystihuje nesmyslnost rozdělování na dobro, které ztělesňuje Bůh, a na zlo, ztělesňované Satanem.

Reklamy

18 comments

 1. ;-)))

  Víš, jak říkají ve Francii čtvrtlibráku se sýrem?
  Král se sýrem, zmrde.
  :-)

    • Janika

     Ach, doufala jsem už při předchozích zmínkách o Pulp Fiction v některých článcích, že zůstane utajeno, že to neznám :-). Tak to prasklo, ale doplňovat si vzdělání v tomhle prozatím nehodlám :-).

 2. Jednooký

  Celkom typický kresťan – nebeskou jazdou hrozí, ale desatoro božích prikázaní mu evidentne nič nehovorí.
  Takých len biť ako žito.

 3. Kamil Mudra

  No… Mě to nepřijde tak, že by ten mail o něčem byl. Jeví se mi spíše jen jako neobratný pokus o vtip.

  • Janika

   To záleží vždycky na příjemci, jak si cokoli vykládá. Myslím, že na tomhle příkladu jsou krásné právě ty různé možnosti nebo vrstvy, jak to brát. To máte jako s těmi pohádkami. Lze je brát jednoduše a povrchně jako dítě, lze si s údivem povšimnout jejich krutosti, ale to pak nevidíte, že je zdánlivá, nebo je lze odkrývat podle hlubšího smyslu.

   • Kamil Mudra

    Jenže, Janiko, toto lze prohlásit o čemkoli. Schválně se pokuste zamyslet nad tím, kolik témat k hovoru se dá načerpat i z tak jednoduché věty jako: „Na okně seděla kočka.“ :-)

 4. Astr

  Anebo z vtipu co si o CR rikaji ve Vidni :-)

  Ve Vídni se baví novým vtipem:
  Malá privatizace v Česku byla, když Havlovi vrátili Lucernu.
  Velká bude, až Schwarzenbergovi vrátí Čechy…

  Pravdive? Krute? Zertovne ?
  Nekteri Cesi (viz clanek) I kdyby z nich krev strikala budou vzdy a jedine volit knizete:-)
  Vzdyt prece jen knize ma k lidu blize !
  Ze :-)

 5. Bavor V.

  Janiko
  děkuji za podporu. Dnes výjimečně v poledne vydávám „pokračování“ nazvané Filipica contra Lei (filipika proti Lexovi) Lexe si velice vážím, ale jsa živnostník, nemohu jeho názory nechat bez rozepsanější odpovědi. Zvu i vás.

  • Janika

   Moc jsem Vám nepomohla, pane Bavore :-). Koukala jsem spíš jako puk na to, že moje přijetí datových schránek bez protestů mě posunulo do jakéhosi tábora bojovníků proti živnostníkům. Nevybíravá a demagogická vyjádření proti nim, jednostranná a bez znalosti věci, mě od další diskuze odradila. Na tohle já prostě nemám a obdivuji Vás, že s vervou jdete do boje :-).

   K pokračování jedna poznámka. Napsal jste, že si Lexe vážíte. Neznám ho, ale mám problém vážit si člověka, který se vyjadřuje stylem, že pokud to živnostník nezvládne, tak „aby se nechal zaměstnat jako socka“.