Economy

bez názvu

economy2

Poslal Hamilbar.

Reklamy

26 comments

 1. Janika

  Jestli jsem to dobře pochopila, tak na druhém obrázku je graf nezaměstnanosti v Evropě. Zajímavý je krátkodobý pokles nezaměstnanosti před následným vzestupem. A co bude dál…?

  A na prvním obrázku je zajímavá jiná tvůrčí verze utahování opasků :-).

  • Bavor V.

   Janiko
   kdesi jsem četl, že vám hodně říká účetnictví. Koukněte se dneska na můj článek a zkuste se vyjádřit.

   • vittta

    Něco jsem tam napsal ale úplně jsem zapoměl pochválit….Asfaltův text mě pobavil,skutečně velice nápadité!

 2. Kamil Mudra

  „Energetická konzultační společnost IHS CERA minulý týden odhadla, že prudce rostoucí těžba ropy a zemního plynu z břidlicových hornin už výrazně přispívá k růstu americké ekonomiky a zvyšuje příjmy domácností.“
  http://www.novinky.cz/ekonomika/312825-evropa-stoji-pred-prumyslovym-masakrem-kvuli-zelene-energii-prohlasil-eurokomisar.html
  Napadlo mne jak to asi vidí ty americké domácnosti s levnějším plynem ale s náklady za balenou vodu i na koupání. O výhledu z okna, na to v co se změnila okolní krajina, nemluvě.
  Ale třeba uvažují podobně jako většina českých diskutérů pod článkem a také křičí: „Pryč s ekoteroristy!“

  • Lee

   Když pustíš z hlavy antiamerikanismus a začneš přemýšlet uvidíš jiné souvislosti.
   Obecně vzato, z historie je patrné, že dominující civilizace v různých časových obdobích, vždycky stavěly svůj rozkvět na zdroji levné energie (a je jedno jestli to byla práce otroků, nevolníků, nebo těžba uhlí a dnes těžba ropy). Britské impérium a evropské státy byly uhelné velmoci. A to až do přelomu 19. a 20. století kdy nastupuje těžba ropy (Texas) a rozvíjí se automobilový průmysl. Nutno podotknout, že zejména od Forda se tehdy učil celý svět. A tak se stalo, že globálního světového lídra (GB), vystřídal na špici jiný globální lídr a to USA. Změna nastala v období od konce 1. sv. války do konce 2.sv. války. Po druhé světové válce a s nástupem jaderného zbrojení síla USA jenom rostla, rozpad SSSR je toho důsledkem. Dnes vidíme naprostou kulturní, ekonomickou a vojenskou světovou nadvládu USA a ať se nám to líbí nebo ne, je to prostě fakt.Z tohoto pohledu je situace v Sýrii, Iráku a v tomto regionu obecně, snahou o ovládnutí energetických zásob. Jenže chyba lávky, jsou až na druhém konci světa.
   Někdo prostě spočítal náklady na to, mít to pod palcem. A tak se masivně získává energie z břidlice a USA opět vedou. Ekologové se můžou posrat vzteky, ale je jiná cesta? Odpovím si sám. Není. Nezbývá než se napojit na americké zdroje a začít je využívat ve svůj prospěch. Evropa má totiž obrovskou nevýhodu. Za každým bukem někdo žije, a tak jsou technologická rizika výrazně vyšší jak v USA a Kanadě kde jsou obrovská ložiska v naprosté pustině.

   • Kamil Mudra

    Ano, „mít to pod palcem“ a jít za tím i přes mrtvoly. Mít pod palcem všechno a všechny. Moje „anti“ se týká lidí vyznávajících tuhle filosofii a je mi jedno které jsou národnosti. Žádný antiamerikanismus v hlavě nemám protože si uvědomuji že stejné „anti“ pociťuje i mnoho Američanů.
    Jen by mne zajímalo jak byste si, Lee, to napojení na americké zdroje a jejich využívání představoval. Globálnímu lídrovi můžete tak akorát lézt do zadku. A on vám asi těžko dovolí abyste ho nějak využíval.

   • vittta

    Tak to souhlasím s Kamilem.
    Jaký je antiamerikanismus,když někdo kritizuje jejich zahraniční politiku?
    Já umím pochopit jejich válečné mise,dobře,každá taková velmoc vždycky válčila a válčit bude,aby ukázala,že je to velmoc a je celkem logické,že bude válčit tam,kde jsou k dispozici zdroje.
    Ovšem určitým (nebezpečným) znakem počínajícího úpadku je hledání záminek.
    USA se ani nenamáhají cokoliv vysvětlovat,ty kecy připomínají spíše žvanění dětí do 10 let věku.
    Také okázalé ignorování OSN začalo přesahovat míru alespoň základní slušnosti.
    Ta absolutní převaha USA také nebude tak divoká,to může být klidně přechodný jev,za 20 let to může být jinak,vojska USA pak jsou schopna zasáhnout efektivně kdekoliv na světě-ale na vleklý konflikt nejsou organizována,neumí tedy vést dlouhodobé války.
    Jakmile do něčeho takového zebřednou,je po převaze.

    To napojení na americké zroje také moc nechápu-to se dá vyložit všelijak.
    Já tedy vyznávám teorii,že USA v podstatě země,disponující energetickými zdroji vydírají a nutí je prodávat,leckdy ne příliš výhodně.
    Kdyby tomu tak nebylo,mohly by tyto země do značné míry určovat politiku v zemích,které jsou na ropě závislé.
    Je tedy asi pro Evropu výhodnější „kamarádit“ s USA než s islámskými zeměmi.
    Co to ale přinese v budoucnu,těžko odhadnout.
    Navíc mi prakticky připadá,že islámští uprchlíci (či kolonisté) i tak začínají evropskou politiku ovlivňovat více,než je zdrávo.
    Nějak se nám ten kamaradšaft s USA přestává vyplácet…..

   • hans

    Lee: Jako pohádka hezké, akorát USA ekonomicky předstihly Británii už někdy v 80. letech 19. století, ropa v tom hrála okrajovou roli a auta žádnou..¨

    Napojit se na americké zdroje – nesmysl, to je možné až po likvidaci Američanů. Na to Evropa nemá ani sílu, ani koule.

    K.Mudra: Domácností (a podniků), které plynem topí, je mnohotisíckrát víc, než těch, kterým doly kazí život.

    • Kamil Mudra

     S tím poměrem domácností ohledně plynu máte samozřejmě pravdu. Ale riziko kontaminace spodních vod rozhodně nelze zanedbávat a to zvláště v časech kdy začíná být pitná voda stále vzácnějším artiklem. I když je Amerika velká země, spoléhat se na to že se ty chemické sajrajty „udrží na uzdě“ by bylo velkou chybou. O to hůře, má-li mapování podloží pod palcem ten kdo na těžbě plynu vydělává. Stejně jako u ropných společností, které si se znečištěním „dělají starost“ až když se nedá ututlat. A jednou znečištěnou spodní vodu už v žádném rozumném časovém horizontu nevyčistíte.
     V hustě osídlené Evropě (jak správně podotýká Lee) je situace ještě horší. Nevím jak se momentálně vyvíjí snahy ohledně těžby břidlicového plynu v Polsku a u nás to zatím na chvíli „usnulo“. Ale v tomto by si rozhodně Evropa z Ameriky brát příklad neměla.
     U nás by se ty domácnosti klidně mohly dostat na poměr vyrovnaný. Ale někoho by to mohlo potěšit. Prodej vody také není špatný byznys.

    • vittta

     Britům definitivně zlomila vaz bůrská válka.
     Ono je to trošku podobné,to se pořád válčilo,válčilo…..

     Stejně je zajímavé sledovat,kam se Britské imperium propadlo po dvou vyhraných světových válkách za pouhých 100 let….

 3. Janika

  „Nezbývá než se napojit na americké zdroje a začít je využívat ve svůj prospěch.“ – nevím, jestli to dobře chápu – USA má začít využívat vlastní zdroje, protože ve využívání zdrojů zvenčí se ocitla ve slepé uličce (=dál to prostě nejde, jako dříve)? Pokud ano, tak s tím souhlasím, jen bych dodala, že k těm vlastním zdrojům bych připočítala i vlastní zdroje pracovní síly. Jenže se obávám, že touhle cestou nepůjdou, žádný prezident to neprosadí, to by byl jeho konec. Takže půjdou dál cestou do pekel a kdo se jich bude slepě držet, půjde tam s nimi.

  • vittta

   Amíci to tam (v zemích se zdroji) nastolením chaosu vlastně konzervují.
   Kdo má zájem a možnost těžit energie,když se válčí,že jo….
   Až jim dojde s břidlicí pára,tak bude zase o islámskou ropu zájem…

 4. Astr

  Lee
  Když pustíš z hlavy antiamerikanismus a začneš přemýšlet uvidíš jiné souvislosti.

  Do kamene tesat:-)
  S malou opravou:
  Když pustíš z hlavy amerikanismus a začneš přemýšlet uvidíš jiné souvislosti.!
  S malou vyhradou k vete:
  A tak se masivně získává energie z břidlice a USA opět vedou.
  Vedou z jinych duvodu, ne pres bridlici :-)

  Vedou v pokracovani devastace prirody, nebot business je na miste prvnim !
  Strucne k nakladum na tezbu a jaky je rozdil mezi olejem z iraku a Libye pod palcem
  a a ve srovnani s tim s olejem pod zadkem primo v USA.
  Tech 100plus dollaru za barrel dnes plati pro kazdeho ovcana alias spotrebitele ne pro USA, hlavne vsak ne pro nadnarodni company !
  Mame tu v klokanii tezbu vlastni a plyn na vyvoz ale na rozdil od drive Iraku, Libye, a dalsich producentu kde benzin u pumpy stal par centu, zde se prodava ovcanovi benzin I plyn za „svetove“ ceny!
  Jestli je neco „ekonomicke“ tak „zdimani“ ovcana!
  Jaky je rozdil mezi cenou gallon z Iraku a mezi vlastnim z Texasu ci Cali pobrezi?
  Olejova loziska maji ruznou tezebni validitu. Kdyz to strika ze zeme samo je tezba za jinou cenou nez kdyz ta v canade je to v pisku a musi se to tezit sloziteji!
  Znam cloveka kteremu to vyteklo samo ze zeme a tak to prijeli zabetonovat a jeste mu pohrozili „beda Ti!“
  Po vzoru USA to zkousi masivne tezit neradeji by po cele zemi, pumpuji chemicke sracky do zeme a vytezeny plyn ten zazrak ekonomicke tezby ma jakou podobu? Ze kdyz ma ovcan auto na plyn a pred 30 lety stal pod 20centu dnes 80!
  bridlicovy boom ! Ano!
  Ale pro koho !
  Ruzni Lee-ove vam tu zase vymyvaji mozky !
  Když pustíš z hlavy amerikanismus a začneš přemýšlet uvidíš jiné souvislosti.!
  Proto plati :
  Když pustíš z hlavy amerikanismus a začneš přemýšlet uvidíš jiné souvislosti.!
  Pak vyjde vzdy ta stejna a jedinna rovnice= CO NEJVETSI ZISK!
  Proto take ti zeleni ekologove ac maji nekteri sve mozky az prilis zelene ziskavaji dalsi hlasy.
  Cim vice se bude devastovat tim vice budou ziskavat hlasu.
  I zde nenazranost „bridlicovych“ tezaru jakoby nezna mezi!.
  Jeste nutno dodat ze cely pas od Aljasky az dolu k Mexiku je plny oleje. Ne v bridlici ale relativne snadno pristupneho, presto je a stale zustava hlavnim cilem politiky USA napred vytezit zbytek sveta a az naposledy sahnout na vlastni zasoby.
  Cena oleje je realna cena? Nabidka poptavka ?
  Jeste nedavno byl 1 oil barrel =158.987295 litres za pouhych dollaru 17, pak to vysplhalo a delsi dobu drzelao kolem $33 a nyni pres 100!
  Opet bude benzin pro Emericana nekdy v budoucnu za puvodni cenu , protoze bude jezdit na vlastni olej s tezbou skoro zadarmo?
  KULO !
  nebot ovcan je od toho aby platil, a to co nejvic!
  Kecy o samoregulujicim se trhu ktere tu obcas nejaky expert upusti jsou pak jen kaleni vody a brainwashing!
  Plati moudra uvodni veta :
  “ začneš přemýšlet a uvidíš jiné souvislosti.!“
  ==================
  25 nejvetsich producentu:
  1. Saudi Aramco – 12.5 million barrels per day
  2. Gazprom – 9.7 million barrels per day
  3. National Iranian Oil Co. – 6.4 million barrels per day
  4. ExxonMobil – 5.3 million barrels per day
  5. PetroChina – 4.4 million barrels per day
  6. BP – 4.1 million barrels per day
  7. Royal Dutch Shell – 3.9 million barrels per day
  8. Pemex – 3.6 million barrels per day
  9. Chevron – 3.5 million barrels per day
  10. Kuwait Petroleum Corp. – 3.2 million barrels per day
  11. Abu Dhabi National Oil Co. – 2.9 million barrels per day
  12. Sonatrach – 2.7 million barrels per day
  13. Total – 2.7 million barrels per day
  14. Petrobras – 2.6 million barrels per day
  15. Rosneft – 2.6 million barrels per day
  16. Iraqi Oil Ministry – 2.3 million barrels per day
  17. Qatar Petroleum – 2.3 million barrels per day
  18. Lukoil – 2.2 million barrels per day
  19. Eni – 2.2 million barrels per day
  20. Statoil – 2.1 million barrels per day
  21. ConocoPhillips – 2 million barrels per day
  22. Petroleos de Venezuela – 1.9 million barrels per day
  23. Sinopec – 1.6 million barrels per day
  24. Nigerian National Petroleum – 1.4 million barrels per day
  25. Petronas – 1.4 million barrels per day

 5. Astr

  Svetove predrazeny olej!
  Komentar neni a nema byt zadny antiamerikanismus, jak spravne uvedeno ve vete Mr.Lee:
  „Když pustíš z hlavy antiamerikanismus a začneš přemýšlet uvidíš jiné souvislosti.“

  Nutno dodat ze USA mohou hodit bobek na vysoke ceny oleje a mohou si doma tezit levneji a svemu LIDU lidove za lidove ceny prodavat beznin levneji nez to diktuji ceny svetovych producentu.

  Nebot nejsou to USA a neni to v zajmu USA tlacit barrel pres 100dollaru ale jinych zlosynu !
  Jmenovite na miste prvnim Rusko alias Putin a s nim Saudska Arabia to jsou 2 nejvetsi svetovi producenti kteri by nejradeji ceny co nejvyse!
  Abych citoval zdroj tak tam se rika ze pres eskalaci Syrskeho konfliktu tlaci Putin cenu oleje vzhuru!
  Nestabilita na Strednim Vychode vytlacila ceny vzhuru k velke radosti Putina a Saudi!
  Syria as Russia’s Oil Price Tool-
  Over the last weeks, since the inception of the demonstrations in Egypt for president Morsi’s ouster, to the sarin gassing of innocents in Syria these past days, the price of oil has skyrocketed more than 15 percent for WTI crude from near $95/bbl in June to over $110/bbl and Brent crude closing this past week at over $116/bbl.

  After Saudi Arabia, the most immediate beneficiary of this spiking of oil prices is Russia — now, together with the Saudis, the world’s largest oil producer, with 7 million barrels/day being shipped into the export market. Clearly the higher the price of oil, the greater the benefit to Russia and the largesse of the Putin government, whose domestic economic policies and well being are principally funded by oil revenues.

  Ale nechme promluvit experta, kdy president Exxonu vypovedel pred senatem ze barrel by mel stat jen 60 a ze je az o $40 predrazen !
  In April 2011, with WTI trading at $100 barrel, the Exxon Mobil president and chairman told a Senate Committee that trading, speculation, created an overprice in oil of $30 to $40 a barrel.In other words, that the real price for oil should be in the $60/bbl to $70/bbl range, a price that would probably signal the end of the Putin Presidency and Russian malignity.
  Podle nize uvedene studie udrzet rozpocet v rovnovze by Putinovi vyhovovalo zvednou cenu az na 150 za barrel !
  According to a study by Citigroup Russia, funding President Putin’s campaign commitments will require levels of oil prices of $150/bbl or higher to keep the budget in balance.
  Naopak stlacit cenu co nejnize by Putinovi zpusobilo velke potize!
  Nasleduje, ze :
  začneš přemýšlet uvidíš jiné souvislosti.“

  Jedna z otazek by pak mohla znit, proc USA nezatlaci prave timto smerem?
  Nerodi se Reaganove kazdy den, by zvitezili na Ruskym zlem?
  A pak se divte ze vas v CR strasi Zemanem LUKOILEM kdyz nebezpeci je tady
  a jen ceka na den zrady !
  Na straz soudruzi trzni kapitalisti NA STRAZ!

 6. Lee

  Tak je vidět, že jste si každý přihřáli svoji polívčičku.
  Tak tedy. Napojit se na americké zdroje v kontextu toho co jsem napsal znamená, kupovat levný břidlicový plyn a používat jej. Využít toho, že USA otevírají levné zdroj energie. Dejte si to do souvislosti s uzavřením atomových elektráren v Německu. S nedostatkem levného uranu, jak v minulých dílech uváděl p. Alexandrov. Pak vám dojde, že lpět na velmi drahých obnovitelných zdrojích je hloupé a povede to jen k dalšímu oslabování EU. A tím bude chudnout samozřejmě i Česko a i vy co sem píšete. Nelíbí se mi US válčení o nic víc než komukoli z vás, ale z pohledu tohoto státu a jeho členství v EU, je evropský ekoterorismus (ano nebojme se silných slov) překážka k tomu prosperovat.
  Jestliže Čína založila svůj boom na levné pracovní síle (taky vstupní náklad jako energie) a za posledních 10 let se výroba kde čeho přesunula právě tam, tak v Evropě roste nezaměstnanost. Konkurenceschopnost (tím je myšlena hlavně cena, protože jak se říká „cena prodává“) se zlepší jedině tak, že dodáte levnou energii. Protože za Čínské platy žádný Evropan dělat nebude!

  No a teď se podívejme na pozici Evropy.
  1. Břidlicový plyn je díky osídlení otázka jenom některých málo míst, tedy žádný masivní průlom v množství.
  2. Přístup k levnému uranu sice je (viz. málo medializované války v Africe, proč asi…) ale není ho HODNĚ
  3. Euro jako světová rezervní měna (ano třeba Čína 50% rezerv v eurech). Dalo by se použít pro levný nákup energií tak že se natisknou eura a koupí se za ně energie. To by mohlo fungovat pár desítek let, Ale má Evropa sílu z této pozice vytlačovat dolar? Řekl bych že ne
  Tak a teď mě zajímá váš názor jak zajistit dostatek levné energie. Je jedno jaké. Sem s tím…

  • vittta

   Neslyšel jsem,že by Američané prodávali levný břidlicový plyn.
   Obávám se pak,že by po dopravě z USA nebyl levný ale jen břidlicový.

   Konkurenceschopnost je podle mě unikátní blábol,finta,jak prosazovat nějaké ekonomické zájmy.
   Normálně není samozřejmě možné,aby kdokoliv konkuroval Číně,nebo třeba Barmě,či jiné,vychudlé části světa,kde nikdo na nic nekouká a lidé otročí za misku rýže.

   Civilizované země neřeší tento problém plundrováním svých přírodních zdrojů,aby byli „konkurenceschopní“ ale prostým zavedením dovozních cel.

   Pak lze samozřejmě očekávat podobný krok z druhé strany,je tedy třeba vyrábět takové věci,které druhá strana potřebuje ale vyrobit si je neumí,nebo vyrábět kvalitní věci pro vlastní obyvatele,které ale musí něco vydržet,když budou dražší….
   Tím se dá zase čelit odvetným celním opatřením.
   Myslím,že obyvatelé by se bez levných sraček docela dobře obešli-když by měli práci….

   • Lee

    Ale no tak! Vitto, že jsi o tom neslyšel není důkaz neexistence :-) je to fakt.
    Nastoupil břidlicový plyn. V USA je přebytek uhlí. Zavírají se doly. Samozřejmě ne všechny. Povrchové, kde je těžba 4-6x levnější než hlubinné dolování jedou dál. To je důsledek konkurence… Jestli to nechápeš je tvůj problém. A ovliňuje to i evropu. Proč chce Mittal zavřít na Ostravsku ocelárny? Protože vyrábí draze… A to je ta konkurence milé děti :-D

    • vittta

     Tak prodávají USA levný břidlicový plyn nebo ne?
     Tady nás nazýváš milými dětmi,mě lehce povýšeně napíšeš „ale no tak“ ale neodpovíš,a hodíš nějaké tvé pravdy.

     A fakt nejsem odborník-ale netěží ono se v povrchových dolech jiné uhlí než v hlubinných?

     Slyšel jsem,že každý si dává nick podle toho,jak se vidí.
     Generál Lee byl velice špatným generálem a prohrál konfederaci válku.
     Někdy se ale tvrdí opak,navíc Lee nebyl „jižan“.

     To by mohlo něco znamenat….

    • Janika

     „Proč chce Mittal zavřít na Ostravsku ocelárny? Protože vyrábí draze… A to je ta konkurence milé děti :-D“
     Aha. Začínám mít pocit, jakoby tady bylo „přemichalováno“. Takže ban.

 7. Astr

  Na tomto blogu to ma ctenar jisty
  Mr.Lee rika ze bridlicovy plyn nadvadu USA jisti:-)

  Mr Lee pod clankem „Economy“ je opet ukazkou neschopnosti rozlisit podstatne od nepodstatneho.
  Pak to dojde az na uroven „bridlicovych“ plynu coby zachrance a jak v tom USA opet vedou.
  Ano tento relativne novy druh „tezby“ se rozjizdi po celem svete a ma to jednoho spolecneho jmenovatele a to je svinsky zpusob jakym je plyn ziskavan. To zpusobuje ze se na stranu ecozelenych priklani I mnoho dalsich lidi.
  Uvedu na prikladu Australie. Jako kazdy business ktery ma byt funkcni I tento zpusob je poplatny zakonu co nejlevneji vyrobit, vytezit a co nejdraze prodat. Australie ma sva obrovska naleziste zemniho plynu na severovychodu zeme kolem mesta Port.Hedland. Naleziste se tahne dal na sevrovychod k ostrovu Timor.
  Otazka tedy zni proc by nemohla stacit tezba prirodniho plynu proc se prechazi na „bridlicovy“?
  Zisk zisk a zase zisk, cena jdouci vzhuru ac kazatele theorie samoregulujiciho se trhu tvrdi ze konkurence znamena snizovani cen. cha cha cha
  Nyni k one „zazracne“ bridlicove technologii!
  Strucne popsano je to stejny sajrant a svinstvo jako znate z Ceske krajiny kdy se stejne svinskym zpusobem v oblasti kolem Mimone tezil uran. Ne hluboke sachty a lidska prace ale pumpovala se kyselina do hloubky loziska a rozpustena hornina byla cerpana.
  Na rozdil od tezby prirodniho plynu stejne spinave a neekologicky se „vyrabi“ bridlicovy plyn.
  Masove dnes zde protestuji farmari a to I ti kteri podlehli pocatecnimu lakani a nechali se premluvit k souhlasu vstupu na jejich farmy. Nadmerny hluk, zdravotni problemy, otravena voda je vysledek. Methoda tezby je stejna jako ta uranova. Kyselina se pumpuje do zeme kde se podradne lozisko uhli ktere by se nevyplatilo tezit klasickym zpusobem chemicky rozpousti pretvori na plyn a ten se cerpa. Ze kyseliny ostravuji spodni vody nemoho zpochybnit ani tezari proto tvrdi je to je prilis hluboko aby to mohlo otravit pitnou vodu farmaru. Co je hluboko to je daleko? Obyvatele Mimone take jeste nevymreli na otravenou spodni vodu:-)
  Konec zertu. technologie sama ma na povrchu tu podobu ze na farmu si spolecnost doveze onu svinici techniku.
  Silne diesel agregaty silne kompresory oboje velmi hhlucne! dale velke zasobniky na tezeny plyn, Navazne tezke nakladni cisterny ktere to odvazi.
  A protoze TRH nezna bratra ci cloveka a je to vzdy jen spotrebitel nikoli clovek, a funguje jen regulace nabidka-poptavka, nastal boom I ve svinske :bridlicove“ technice tezby.
  Spravne bylo uvedeno ze ta nelidskost je pomerovana ekonomicky.
  1000km2 znicenych farem tim je postizena kolik farmaru? jen nekolik stovek ci tisic. Ale domacnosti na plyn jedou statisice!
  Boom proc? Protoze ona konkurece a reci o snizovani cen jsou nic nez kecy presneji lzi!
  Prevedeno do reci cisel pred 25 lety stal zemni plyn 25 centu , dnes 80 !
  proto se vyplati pumpovat do zeme sracky a draze prodavat plyn!
  Proto se dnes lide spojuji a proti tomuto svinstvu bojuji!

  Zpet k argumentu jak USA dobyvaji svet diky „bridlicove“ technologii.
  Doporucuji pouzit horni polovinu hlavy a co radi nick Lee v uvodu:
  Lee
  Když pustíš z hlavy jakykoli antiamerikanismus ( i Leeamerikanismus) a začneš přemýšlet uvidíš jiné souvislosti.
  Mozna pak ctenari dojde, pohledne li na „svetovou“ politiku USA zda jde o vyvoz a instalaci demokracie a nebo o prirodni zdroje a kontrolu nad co nejvetsi casti sveta.

  Ptam se s panem Lee mily ctenari, začneš přemýšlet ?

  • merlin

   jojo, přemýšlím, že mi tohle plakátování tak nějak připomíná mistra Bíma alias Fagana :-)

    • Astr

     Je jedno zda Lee ci Fagan ci jine jmeno jinde jako u Tribuna ci u Tarase Gora , take Michal, ne tim ze maji odlisny nazor, ale styl kterym se tak moc snazi
     ze to nekdy vypada ze se v tom az sami smazi
     tedy ne argumenty jen samotne ale ona nutnost pripomenout tem s jinym nazorem jejich dusevni nedostatecnost kterou tu vetsina debateru prokazuje prave tim ze nejsou schopni pochopit to konecne spravne nastaveni sveta , to dela z jejich komentaru neprijatelne vysvetleni na stav a duvod dnesni podoby rozesraneho sveta.
     Kdyz to jeste nekteri z nich vylepsi presvedcenim ze kdyby stat nekecal do ceho nema a hlavne nereguloval, bylo by to konecne pro podnikaveho podnikatele zcela bez chyby,
     je tim dilo zkazy dokonano :-)
     Mozna ale tito experti na spravnou podobu soucasnosti meli jen tu smulu ze se nikdy v zivote nesetkali se starym dobrym porekadlem:
     Prej a bude Ti prano
     Dej a bude Ti dano
     Hlavni pricina dnesni podoby sveta je v tom ze vladce sveta TRH se svymi 2ma sluhy Nabidkou a Poptavkou nikdy nic takoveho neslysel !
     Nema to zakodovano ve svych trznich genech :-)

   • Janika

    Plakátování je geniální označení, budu ho, s dovolením, používat :-). Jestli je jeden, nebo se rozmnožil od dob … (… skleróza, jak se jmenoval ten troll kdysi u Tarase?) to netuším. Ale je cítit i přes monitor, to jsou věci, které technika nevysvětlí :-).