• Janika

   Výborný článek, PeeBee, děkuji.

   Ostatním návštěvníkům tohoto blogu se omlouvám za stálé občasné připomenutí situace v Libyi. Vím, že nad tím není o čem diskutovat, ale chci to neustále připomínat, aby se prolhaným šmejdům hůře lhalo o tom, jak je Libye „osvobozená“ „od diktátora“.

 1. embecko

  Co se docitam, tak Tripolis a vubec cely zapad je na tom dost spatne, protoze povstalci se na rope udelali sami pro sebe a zalozili si vlastni firmu, jejiz zisk jde do kapsy samozrejme jenom jim.
  Tragedie nejen trva, ale jeste se zostruje. A kdyz uz Janika pripomina, pak ja se take pridam s tim, ze hlavnim motorem invaze byla Francie, potazmo Italie, tedy zeme od nichz by si clovek skoro mohl slibovat jakous takous ochranu- obranu pred Bruseli a globalnim kapitalem…ofsem houby s octem…

  • PeeBee

   v celé libyi působí zhruba 200 ozbrojených milicí, které bojují o vliv nad vší možným (obchod s lidmi, drogy, alkohol, prostituce, pašeráctví, ropné terminály, regionální i centrální politický vliv, tajné věznice,…) , libye jako stát v podstatě neexistuje, lidé všude protestují, islamofašisté jsou výborně vyzbrojení, nic nefunguje, jen zbraní je všude dost. a uprchlíků uvnitř i vně libye. „někdo“ by měl stanout před mezinárodním tribunálem pro válečné zločince, saif al-gaddafi by to být určitě neměl…

 2. Janika

  Rozhovor se Saifem Islámem Kaddáfím:

  Reporter: „How is your health; tell me about how you feel?“
  Saif al-Islam: „I am Ok. Thanks to Allah.“
  Reporter: „Do human rights organisations visit you in jail; or
  any other party or person?“
  Saif al-Islam: „Yes. Thanks to Allah.“
  Reporter: „You stated you want your trial to continue in
  Zintan, not in Tripoli; what are the reasons?“
  Saif al-Islam: „Zintan is a Libyan city, and Tripoli is in
  Libya as well. To me there is no difference between the two.“
  Reporter: „You don’t see any problems between Tripoli and Zintan?“
  Saif al-Islam: „Do you see any problem yourself?“
  Reporter: „I am asking about your opinion?“
  Saif al-Islam: „Zintan is inside or outside Libya?“
  Reporter: „Inside Libya.“
  Saif al-Islam: „Then there is no problem at all.“
  Reporter: „Thanks a lot.“
  Saif al-Islam: „You’re welcome.“

  Zvláštní je, že si Saif stále drží ruku před ústy ve zvláštním gestu. Toto gesto znamená podle různých výkladů v „řeči těla“ – lež. Chce sdělit světu, že to, co říká, není z jeho vlastní vůle?

 3. Janika

  Zajímavý dotaz pod článkem el-murida o armádě, která údajně vstoupila do města udržovat pořádek: http://el-murid.livejournal.com/1413067.html . Čtenář se ptá, zda je to ta samá armáda, jaká byla za Kaddáfího. El-murid odpovídá, že za Kaddáfího nebyla armáda, jen profesionální placené skupiny.

  Zřejmě něco z toho zbylo, i když probíhají čistky. Ale protože jsou tyto skupiny založené ne na politické, ale na kmenové příslušnosti, tak to může vypadat různě.

  Říká se, že kdo ovládá armádu, ovládá zemi, má šanci na převzetí moci. Jen se podívejte na Egypt, tam armáda je. Proto mi přijde otázka stavu armády v Libyi velmi důležitá.

  • PeeBee

   byla armáda, ne že ne, el-murid bohapustě kecá. její struktura se dá najít např. i na wikipedii. viděl jsem videa natočená libyjskými vojáky – obyčejní mladí kluci. část se rozprchla/zradila, část pozabíjena. dále profesionální soukromé ochranky, revoluční gardy, dobrovolné milice (domobrana?) – to byli ti, co byli vražděni na checkpoitech nato nálety – pro svět neexistující mrtví.

   zajímavý odkaz – gaddafi již v roce 2005 chtěl vyšetřování vraždy arafata –
   http://web.archive.org/web/20070224002349/http://www.rcmlibya.org/English/2005/10/22.ID-1-10-2005.html

   • Janika

    Děkuji za uvedení na pravou míru PeeBee, taky se mi to zdálo divné.
    Že byli tihle nevinní kluci jako první vyvražděni, to je jasné. Mlčí se o tom, jakoby to nebylo, nebo bylo v pořádku je zabíjet, byli to přece vojáci, sloužící režimu… Vzpomínám v samých počátcích na krátkou zprávu odněkud z pouště, kde našli zbytky takového oddílu, mladí muži bombovým útokem ze vzduchu roztrhaní na kusy bez sebemenší možnosti obrany…

    Můj obdiv, PeeBee, za vyhledání té zprávy v internetové paměti. Tyhle věci postupně zmizí i z té paměti, zrovna jako zmizely z internetu. Tohle je velmi zajímavé – a potěšující, že Kaddáfí věděl, co říká, i když v té době to mohlo být považováno za spikleneckou teorii. Zřejmě měl dobré informace.

    • PeeBee

     díky janiko,
     gaddafi měl hodně dobrých informací. není např. důvod nevěřit, že s lockerbie neměli libyjci nic společného, stejně jako s vraždou yvonne fletcherové, aj.
     libyi jsem za ty dva roky dal nejméně 1500 hodin čistého času (z toho zhruba 1000 po nocích, během konfliktu). na webu najdete strašně moc, jen je dobré brát věci s rezervou, ověřovat, mít představu o solidnosti, znát analogické situace z historie, atd. časem si člověk najde spolehlivé informační kanály – některé zase zaniknou, jiné vydrží.
     koukněte občas sem: http://libyancivilwar.blogspot.cz/2013/07/july-14-2013-theres-famous-syrian.html – v komentech tam stále ještě přibývají zajímavé linky a (často otřesné) odkazy na fotky obětí dnešní libyjské podoby svobody a demokracie. právě teď ten poslední koment hovoří za vše:

     Mohammad Muftah, Human rights activist :
     My brother, we destroyed our country and NATO came and destroyed our military, freedom does not exist in our country. There is only freedom of murder in broad daylight in public as it happens these days in killing of peaceful demonstrators by the militias…

     zdravím a přeji hezký týden.

     • Janika

      PeeBee, také jsem s Libyí strávila mnoho času a velmi to změnilo můj pohled na svět, když se podíváte na rubriku Libye, tak názorně od Kaddáfího modelů až k překladu jeho projevu v OSN. Samozřejmě, nedokážu pochopit a rozeznat tolik, co třeba Vy (to není lichotka, jen konstatuji), angličtinu a ruštinu lámu po slovíčkách a překlady jsou na pokraji mých sil. Pokud byste tedy něco přeložil a dovolil mi to zveřejnit, byla bych neskonale vděčná.

      Lockerbie, o tom jsem se taky zmínila https://janica9.wordpress.com/2011/05/11/892303-pravda-o-lockerbie/ a dospěla jsem k závěru, že v tom Libye nejede. Vy píšete, že „není např. důvod nevěřit, že s Lockerbie neměli libyjci nic společného“ – takže nakonec měli? To by mě vážně moc zajímalo.

      • PeeBee

       tři zápory – to se moc omlouvám, to bych neměl… měl by stačit jeden – ne, neměli s tím nic společného, byli obětním beránkem. vědí to i skotští soudci.

  • PeeBee

   tohle je zase mimo mé možnosti – francouzsky neumím vůbec. umět tak arabsky…

   neštěstí dnešních válečných zpravodajů je, že jsou tzv. „embedded“ (viz. např.: war you dont see od johna pilgera – http://ulozto.cz/xADncSd/valka-kterou-nevidite-the-war-you-don-t-see-avi ), ti „independent“ nemají šanci.

   moje vnímání změnily bosna a především kosovo před lety, člověk se pak naučí to sledovat jinak než to korporátní média servírují, vycvičí si radar, všímá si víc drobností. jakmile se ta jejich lež začne pořádně drobit, už jí nic nedá zpět dohromady, nikdy.

   hodně zajímavé je i sledování propagandy a podprahových sdělení v hollywoodské produkci…

   • dixi

    Taky to tak vnímám, někteří váleční zpravodajové riskují řivot, umírají a jejich zprávy a fotografie nezveřejňují, zřejmě po dřívějších zkušenostech, kdy se lidé zděsili nad těmi hrůzami a demonstrovali proti válce. Dnes nám dávají zprávy upravené. Filmy taktéž s podprahovými sděleními, kdo je nepřítel. Připadá mi, že tím vším násilím ve filmech, krvavými scénami,křikem atd. připravují mladší generaci na to, že násilí je normální, až to přijde, zůčastněte se, je to sranda. Už jen z té trochy pravdivých zpráv, co se dozvíme je člověk nešťastný. Představit si jen, kdyby se to mělo přivalit i k nám. Bombardování, napalm, fosfor, do toho zdrogovaní, zfanatizovaní „bojovníci“ za svobodu.

    • Janika

     Tam je jeden důležitý moment – když ty hrůzy někoho postihnou, tak zpravidla si tu prožije v osamění, v odloučení, nemá šanci to podrobně a barvitě vyprávět a psát články na internetu. Není mu dán prostor k vyjádření, je umlčen. A debilové chodí houfně s malými dětmi na dny NATO a obdivují vražednou techniku a média o tom nadšeně informují.

  • Janika

   Slobo, nějak mám pocit, že na tomhle obrázku není ten správný viník a pokrytec :-).

   Ještě bych dodala, že mě při pohledu jako první napadlo, jak Indiáni při zabití zvířete poprosili jeho duši o odpuštění a podobné rituály měli i při zabití nepřítele, tam snad zase přebírali jeho sílu, nebo tak něco. Prostě samo o sobě tohle spojení krve a modlitby je přirozeně lidské, ne odpudivé. Ale takto to platí jen do přetvoření tohoto původního lidského cítění do nástroje k manipulaci, pochopitelně. Mně prostě ti Arabové připadají i se svým náboženstvím blíž k tomu původně lidskému.

 4. PeeBee

  zdravím, dnes posílám 3 linky – možná to někoho bude zajímat, kdo ví? i když pod starší články se většina lidí už nedívá – jejich chyba, dají se tam často najít zajímavé odkazy :) pod mandelou máte děsně zapleveleno, někteří to vždy dokonale stočí do bulvárna…

  interview susan lindauerové s „fatah“, libyjkou, která má dobrý přehled o situaci dříve a dnes
  http://truthfrequencyradio.com/the-covert-report-w-susan-lindauer-30600/

  zajímavý rozhovor o situaci v libyi a okolí
  http://libyaagainstsuperpowermedia.org/2013/12/07/the-case-of-the-invasion-of-nato-to-libya/

  a velmi zajímavá ukázka, co jsou zač někteří američtí bojovníci za svbobodu libye/sýrie
  http://www.qatar-leaks.com/vandyke-leaks/

  • Janika

   Moc děkuji, PeeBee. Ten první rozhovor je nad mé síly, potřebuji to mít alespoň napsané. Zato ten druhý rozhovor jsem si přečetla s velkým zájmem. Škoda, že ho nestíhám přeložit, to by byl fantastický článek v té informační prázdnotě u nás. Spousta drobných, ale velmi důležitých postřehů, například to, že Libyjci po 40 letech jednoho režimu si prostě jen chtěli vyzkoušet něco jiného – a teď už postupně začínají poznávat, o co vlastně přišli. Jak lidské, jak pochopitelné, jak známé :-). A nejen tohle, samozřejmě. Moc pěkný rozhovor.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s