O tom, jak komunisté zakazovali žvýkačky

Na vánočním trhu postával pán v nejlepších letech a vykládal skupince mladých dívek, že komunisté „nám“ zakazovali žvýkat žvýkačky. Dívky žasly a ptaly se, proč to vlastně ti zlí komunisté zakazovali, co jim na žvýkání vadilo? Pán dobromyslně přiznal, že to přesně neví. Zapojili se okolostojící s úvahami, co komunistům na žvýkání vlastně vadilo. Vládla příjemná nálada předvánoční pospolitosti, takové poklidné zastavení se v rušných dnech.

Chvíli jsem to poslouchala, probírajíc se vystaveným třpytivým zbožím, mám tuhle vánoční atmosféru ráda.

Nemívám ve zvyku lidem říkat naplno, že říkají nesmysly. Nemám ten vzácný dar říct to tak, abych neurazila, a konfliktům se vyhýbám. Vždycky se snažím to zaobalit jako „máte pravdu, ale…“. Proto ani nevím, proč ze mě najednou vypadlo: „Prosím vás, co to říkáte za nesmysly, vždyť jsme žvejkali furt.“

Pán ztuhnul. Přihlížející dav čekal, co on na to. Po chvíli začal cosi koktat a přiznal, že tedy ano, za komunistů byla žvýkačka Pedro. Ale ty americké, ty ne, ty nebyly. Už jsem dál nepokračovala, hlavně z toho důvodu, že si to prostě nepamatuju. Nechala jsem pána z toho takto vybruslit, i když moc slavné to pro něho nebylo, uznejte, že nedovážení žvýkaček ze západu není zdaleka totéž, jako jejich zákaz.

Doufám, že jsem tomu pánovi moc nezkazila předvánoční náladu, i když to souznění na trhu jsem necitlivě narušila.

Stejně se jednou dočteme v učebnicích, že komunisté zakazovali žvýkačky.

 1. Zoom

  Za komunistů se mi žvýkalo lépe než dnes. :) A to díky kolotočářům na poutích, kteří vozili výborné žvýkačky Dandy s nejrůznějšími příchutěmi a hlavně všechny s cukrem bez odporných umělých sladidel. Všimněte si, že dnes už není prakticky možné koupit žvýkačky jiné firmy než Wrigleys a všechny od této firmy jsou s obsahem aspartamu. Výjimkou jsou dětské žvýkačky ale např. s mentolovou příchutí bez aspartamu nekoupíte žádné.

  • Kamil Mudra

   Ještě si pamatuji žvýkačky Donald s minikomixem :-) Jo a pak ještě byly ty s obtiskem na kůži, už nevím jak se jmenovaly. A „cigaretové“ žvýkačky. A peprmintky. No, na to že jsem vůbec nežvýkal se mi jich už vybavilo dost. To znamená že jich muselo být v obchodech vydatně, protože jinak by mé pozornosti určitě unikly.

   • Kamil Mudra

    Teď jsem si vzpomněl na jeden příklad zakazování žvýkaček a to ve škole. Některým učitelům vadily ty vyfukované a hlučně praskající bubliny, tak vyžadovali ve svých hodinách nežvýkání. Vzpomínám si jak jeden říkával: „Já nemám čas čekat u každého z vás na odpověď až po tom co spolknete tu bublinu!“
    Ale komunista nebyl a když se to tak vezme – měl pravdu.

    • Janika

     Já si zase pamatuju na ty lavice a židle polepené zespodu žvýkačkami, fuj. A ty cigaretové, no jo, to byly mé oblíbené :-).

  • Janika

   Myslím, avespasseri, že v tomhle jsou všechny žvýkačky v podstatě stejné – účinek je skrze mechanické žvýkání hmoty, ze které se všechno to účinné stejně hned vyžvýká. Sebelepší příchuť – a za chvíli už jen guma :-).

  • Kamil Mudra

   No, přímo na veřejnosti (park, ulice atp.) snad ani ne. Ale při některých příležitostech (během hovoru s autoritou, vůči obecenstvu atp.) ano. Myslím že v tomto duchu to platí i po dnes, až na to že přibylo lidí kteří na tu slušnost kašlou. Někteří i okázale, dokazujíc si tím že „oni si to mohou dovolit“.

 2. vittta

  Jsem neměl čas přemýšlet nad žvejkačkama.
  Sháněl jsem banány…

  Také komunisti zakazovali Rock n Roll.
  To je příkladný příklad.

  Pak člověk je čumí,když se ukáže,že v USA ho zakazovali zrovna tak-tedy nebyl zakázán-ale nebyl ani vyzýván.
  Možná ho náboženští fundmentalisté nenáviděli ještě víc,jak KSČ a KSSS dohromady…

  • ;-)))

   komunisti chapali problem kulturni hegemonie… proto brzdili. marne.
   ja jen lituji ze o parazity herce u nas je postarano ze zakona.
   kdyby se museli zivit bez dotaci jen z vysledku sve prace , brzo by prehodnotli, pac jejich produkce patri mezi veci zbytne a kvality mizerne.

    • ;-)))

     Chtel, byla by to satisfakce.
     A u cirkvi bych jim taky ukazal zac je toho loket….
     Zruseni veskerych dotaci, okamzite. At si je plati jejich verici. Pokud by chteli pomoc s organizaci od statu, neni to jeho vec, ale budiz… Zavedeni cirkevni dane, kdo chce at se k ni prihlasi a plati te ktere cirkvi, stat bude strhavat s vybranych penez 15proc srazkovou dan. NAZDAR. Cirkevni restituce a platby cisrkvi drive? Ujasnil bych si zda jim neni mozne vyuctovat zpetne co ziskali od statu. Vyuctoval bych jim naklady na udrzbu a opravy , platby mezd, atd… dusledne. Pak bych to zapocetl, snad by nemuseli doplacet.
     Zavedl bych zakon, ze kultirni pamatky a pozemky nesmi prodavat bez souhlasu statu a o pamatky se musi na vlastni naklady dustojne starat. Kdyz ne megapokuty.

     • vittta

      Jednou jsem už sem něco napsal-ale nakonec jsem to neodepsal…
      Nyní ale-ve světle dokumentu o ukrajinském hladomoru a židovském původu socialismu a komunismu…

      Jak to tak přijde,aby odpůrce Židů byl odpůrcem také svaté matky církve?
      To nedává logiku.
      Byla to právě církev svatá,která velice intenzivně bojovala s židobolševismem a tatáž svatá církev zachránila stovky a tisíce „válečných zločinců“,kteří se přitom neprovinili ničím jiným,než že zabíjeli Židy a bolševiky.
      Mnoho jich také zachránila Kanada a USA,do Kanady odplula celá ukrajinská divize SSáků.
      To je s podivem-zejména když vezmeme v úvahu,že tam vládnou Židé.

      A plno věcí by se dalo ještě namítnout-ale už na to seru,nikoho to stejně nezajímá,jen asi kolik za to beru…jak jsem si všiml…
      Lidem nelze brát jejich víru-jakoukoliv.

      • dixi

       Vitto,vlastně s vámi souhlasím,tohle náboženské rozdělování lidí je jen pro ty dole. Vhodné k případnému rozpoutání válečného běsnění, když už to vypadá, že by mohlo dojít k přerozdělování bohatství. Než by se podělili, raději zbrojí.Saudská arábie, indie, indonezie, evropské monarchie, různí miliardáři ve všech zemích světa, ti se vždycky domluví a je jedno, jakou víru naoko vyznávají. Jen nedopustí, aby se cokoli dotklo jejich blahobytu. Pro obyvatelstvo mají spousty krásných slov, morálních ponaučení, nabádání k víře -té jediné správné – :-(

  • Kamil Mudra

   Ono to s tím zakazováním Rock’n’rollu zas nebylo tak žhavé. Týká se spíše let padesátých. Od šedesátých se normálně hrál kdekoli (Miky Volek, Karel Gott a další si ho „vystřihli“ i v Lucerně), vycházel na deskách ba se i vyučoval v tanečních.
   http://www.mojevideo.sk/video/8b47/olympic_dynamit_klip.html

   A v tomhle vohozu a navíc s angličtinou se dostal Viktor Sodoma, coby ještě mlaďas, i do televize :-)
   I když, v případě Matadors šlo už spíše o big beat.

 3. Astr

  Sakra gdo tenhle clanek napsal ?
  Nebyly banany, nebyl toaletni papir a tady negdo vodvadi pozornost od zasadnich veci ktere vedly k porazce komunismu a vitezstvi Sametu.

  Ale kdyz thema zvejkacky tak se pridam.
  Mesta tim dnes trpi vice nez mene, chodniky poplivane a tak ve meste jmenem Singapore to vyresila radnice trestem kteremu se rika v cestine bicovani.
  Si v r 1994 odplivnul ( plus kradez a vandalismus) 18 lety mladik z Emeriky a trest byl udelen.
  Poprask veliky ze az tak moc, ze se angazovalo dosud nevycislene mnozstvi pravniku kteri bezne za hodinu inkasuji dollaru od 2tisic vyse a tady byly ochotni I zadarmo jen aby se nekonal onen tres stredoveky,
  ale nejaky jiny vice mekky.
  Po interpelaci samotneho Clintona president snizil tres 6 ti ran na jen 4 !
  Tohle uzakonit po celem svete hned by zvykacek a odpadku bylo mene a vice cisto !

  • Janika

   Astře, tak tresty bičováním by byly jistě účinné, ale já bych stejně vsadila spíš na výchovu. Prostě tohle musí mít člověk v sobě od dětství.

  • embecko

   Ovsem Singapur je totalita, Astere…podobne jako velky bratr Severni Koreje, Korea jizni. To je nas vzor a ideologicka podpora: podivejte, jak to v liberalnim systemu pane slape, diskretni stat, nejlepsi stat…ovsem ze tam maji povinnou vojenskou sluzbu uz od 1. tridy ZS, o tom se moc nemluvi. Tedy ne sluzbu v pravnim smyslu, ta je az od 18 (dobrovolne), resp 20, ale ve forme povinnych vojenskych cviceni.
   treba tady:

   ci zde:
   http://www.20min.ch/diashow/index.tmpl?showid=28250

   Shrnu to po soudruzsky: kdyby nebyli komunisti, nemusely by ted existovat svobodomyslne totality :o)

  • Janika

   Samotné přihlášení se k šariji bych nepřeceňovala. Je to jen taková proklamace, asi jako když naši zákonodárci vyhlásí, že se budou řídit principy demokracie :-). Šarija je moc široký pojem. Jeho prvky byly určitě i v předchozím režimu, namátkou ten zákaz pití alkoholu. Pokud vím, tak ty bandy povstalců jásaly, že teď už se opíjet mohou, tak jim vůbec neuškodí, když jim to zase zakážou.

   • embecko

    Mozna nejde o fakt zavedeni sarii, to mate pravdu, ale podle meho je tu nastolena tendence a „obraz“ ke kteremu se lze vzdy obratit…tam to jde lehce, nazpatek uz tezko.

    JInak priznavam, ze jsem stale nevstrebal, ze jsme takhle dokazali rozvratit (my, Zapad) naseho de fakto souseda, chladnokrevne a s plnou paradou a ted pouze mlcime.

    Pred chvili jsem narazil na stranky o povalecnem Balkanu: do uznani Kosova a dalsich se hned hrnuly: Francie, Italie, Anglie a Nemecko. Prve tri mely prsty take v Libyii, Nemecko si to ze znamych duvodu nemohlo dovolit. Tedy zase ta stara parta z Mnichova, uz potreti.

    U te Libye neni tak dulezite, ze mozna nebudou soudit podle sarie, ale to ze mohou. Stejne jako nasi politici se muzou drzet liberalni demokracie prave tam, kde se jim to hodi, ale kdyz prijde na „protilidove“ kroky, tak se mohou vymluvit na to, ze nepopularni kroky, nezbytne az existencne nutne, jdou vzdy proti vuli lidu (pokud pamatujete, tak Necasova vlada prijala restituce kdyz mela nejakou 12% podporu).

    A ani nejde o pravo (sarija) jako takove, ale o grandiosni kolizi konzervativniho „stredoveku“ s modernistickou a dekadentni Evropou. To nutne musi vest k zatvrzeni statnich struktur, ledaze by to zvladli jako v Egypte, tedy se vlastne vratiti do Kaddafiho doby. Takze opet nejaka forma neresitelne obcanske valky, resitelna jen dalsi valkou.

    Na vsech vlekych invazich posledni doby lze vzdy najit nejaky moment, ktery je svym zpusobem oduvodnuje a muzem to dohnat opravdu do extremu a treba rici, ze v Afghanistanu slo o cerne financovani skrze opium…jakkoliv je to hnusne, ma to nejake racionalni jadro.
    To u Libye zcela postradam…jedine snad mozne vysvetleni je to, ze slo o zcela hysterickou reakci na plukovnika, ktery byl oblibeny a mel nakroceno na to stat se leadrem Afriky s vlastni menou. To ale neni nic racionalniho ani pochopitelneho. Jo, kdyby Libyii rozvratili a pak na ni alespon nejakym mrzkym zpusobem hospodarili/ profitovali, pak ano…ale tenhle stav a vubec cely ten proces, ktery k nemu vedl je opravdu az certovsky, chorobny.

    Coz mi pripomenulo velke pozdvizeni v Nemecku ohledne Ukrajinskych udalosti…vsichni nemecti predstavitele si preji, aby Ukrajina vstoupila do EU. Ale soucasne bezi Nemeckem panika, vyvolana rozhodnutim Vestfalskeho soudu, ze clenove EU maji na nemeckem uzemi narok na socialni davky. Pocet balkanskych obcanu razem vystoupal na 150 tisic (coby ne, kdyz na to maji pravo).

    Takze co? Nemecko si preje a podporuje explosivni rozsirovani EU, ale zaroven neni ochotno obcanum novych statu priznat pravoplatne postaveni (tedy je ochotno, ale nemuze si to dovolit, protoze by nacuclo miliony az desitky milionu cizincu).

    I zde, ve vnitrni politice EU, zacina pomalu chybet jakykoliv racionalni moment: strasne chceme Ukrajinu do EU, ale o jeji obcany uz nestojime, ti asi mohou odejit do Ruska ci co. Vsechno je zoufale, nekoncepcni, ukricene a beznadejne…no to jsem se zas rozjel… :o)

    • Zoom

     Tak ropa se asi v Libyi těží dál a možná i za výhodnějších podmínek pro západní nadnárodní společnosti, ne?

     • embecko

      Prave prekvapive ne, Zoome…samozrejme tam maji sve vyhonky, ale tezba ropy je skoro na dne,. nedokaze pokryt statni rozpocet ani na mesic, navic rebelove vysachovali „vladu“, tedy jedineho dosavadniho partnera olejarskych firem.
      „Libyjští separatisté, kteří na východě země vyhlásili samostatnost, vytvořili nezávislou ropnou společnost, která převzala několik komerčních přístavů a ovládla libyjský vývoz ropy. Ropná a zdemokratizovaná Libye tak bude mít podle předsedy „vlády“ potíže s rozpočtem.“
      Soucasna produkce je nizsi, nezli za nejhorsiho obdobi v cervenci 2011, kdy byla asi na 150 tisicich barelech za den (rok pred tim 10x tolik). V zari 2013, kdy se to „vzmahalo“ byla asi 180 tisic, ted je pod stovkou tisicu. K velkym problemum pak staci snizeni o pouhych 10 tisic barelu denne- pro zajimavost, moravska ropna pole produkuji 5000 barelu/den.
      http://rt.com/news/libya-separatist-oil-company-514/

    • embecko

     Coz mne privedlo na uvahu o Bitcoinu: jeste donedavna jsem si myslel, ze mozna vznikne nova svetova mena, ale to by zas tolik neresilo, protoze by slo o pouhe skrtnuti nul na konci. Pristup k exkluzivite muze byt zachovan vytvorenim paralelni meny (drive „zlataku“ a tou muze byt prave Bitcoin.

     Elity mozna uvazuji podobne, protoze Bitcoin jeste nezaslaply a cekaji, co se z toho vyvine.

     Jednoduse recenp, prijdete do hotelu a tam se vas zeptaji: „A budete platit Bitcouny, anebo Eury?“
     „Eury?“ Tak to mate pokoj s vyhledem do dvora a ne na more, jako kdybyste platil Bitcoiny.“

     Samozrejme ty nuly skrtnout muzou, udelat novou menu a Bitcoiny zakazat, pokud tak ale udelaji, tak se dostaneme na definitivni houpacku a pojede se zase od zacatku, jako v roce 2008. A pak je za generaci skrtnou zase a system se po 2 generacich sesype pro nestabilitu.

     Bitcoin tedy muze byt „tajnym „resenim a jestli se ukaze zivotaschopnym, tak ho ukradnou. On je jakoby podlozen komoditou s omezenym objemem, tedy treba „zlatem“, tedy jeho hodnota je vazana na nej samy, na jeho „konecnost“ (vi se, kolik jich celkem je a bude v obehu).
     A mozna neni nahoda, ze vznikl hned v roce 2009, tedy rok po krizi…ne tedy hned ze by ho globalni elita sama vymyslela, ale mozna ano :o)

     • vittta

      To z dob socialismu dobře známe.
      Kdo platil markami,byl zvýhodněn.
      A to i případě,že zaplatil v markách tolik,kolik se za ně mohlo dostat korun.

   • dixi

    Pokud vím, tak šaria vlastně znamená něco jako cesta životem. Extremisté samozřejmě prosazují středověké tresty, ale ty se v moderních islámských zemích nepoužívaly, pokud nepočítáme saudskou arábii. No a tam , kde je bída a válka, je snadné zavádět extrémní názory a zblbnout nešťastné a zbídačelé obyvatelstvo. Taky jsem ještě nevydýchala, co způsobili Iráku a Lybii.

 4. vittta

  Všímal bych si určitých rozdílů mezi Afgánistánem,Irákem a Lybií.
  Zatímco vydržování kontingentů v A nebo I je velice nákladné,Lybie je zadára.
  Tam zřejmě-poučeni trpkými zkušenostmi právě z A či I -nechali zemi svému osudu.
  Nějaká ta pětka kápne z dodávek zbraní a vojenského materiálu….a ovoce nám zraje,zraje a zraje.

  Však se jednou zničená Lybie bude sama hlásit o pomoc-a dostane jí,jistě že ne zadarmo.
  Lybie je brána do Afriky,není kam spěchat,za pár let….si cizí vojáky i „investory“ sama zaplatí.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s