Citát dne

Přeložil Hamilbar, převzato odtud.

vl-rumyancev-kot-i-angel02

Když pak se poutníci starce tázali na konec světa, odpovídal jim:

„Před koncem světa naplní se síť tolikerými slovy zlými, že ten, jenž bude publikovat pouze obrázky kočiček a jiného se vyvaruje, dobude tím převeliké pochvaly od Hospodina“.

   • Kamil Mudra

    No a ten ruský text se zabývá hlavně tím že že má dohoda tisíc stran, že nebyla přeložena do Gruzínštiny, že jde o sbližování s evropskými standardy, o vstupování na evropský trh a že jde pouze o předběžný podpis mezinárodní smlouvy… zkrátka na nic asociálního jsem nenarazil.

    • embecko

     Asociacni dohoda, to „l“ navic mi tam podstrcil nejaky sotek. To znamena, pane Mudro, ze EU se bude rozsirovat presne tak, jak si pral blahe pameti Vaclav Klaus. Ted jeste Kazachstan, Turecko a Maroko a bude presne po jeho.

     A do kopru pujdou jako prve zeme s vysokym socialnim standardem a prerozdelovanim (ty tam pujdou stejne prvni, ale mozna pozdeji).

     EU podepisuje asociacni dohody, v Italii meli natazeno na revoluci a v mainstreamu se resi vyse zdaneni zivnostniku…

   • dixi

    Taky musím mlčet, cizí jazyky mi nikdy nešly, používala jsem překladač a teď, byť kostrbatý, byl srozumitelný, po nevyžádaných častých aktualizacích, přestal fungovat. Momentálně nevím, co s tím a jsem vděčná každému, kdo překládá.

    • embecko

     Tak zkuste google prekladac, ten aktualizovat nemuzete :o)
     Ja sem ty odkazy nedavam na cteni, to pak upozornim, spise jen jako odrazovy mustek pro zajemce.
     „Gruzie a Moldavsko podapsaly asociacni dohody s EU. Smlouva je definitivni (neodvolatelna), rekl gruzinsky ministr zahranici.“

     • dixi

      Mění se mi to v počítači samo, vím, vyjadřuji se naivně, opravdu tomu moc nerozumím, poradit se nemám s kým, bydlím téměř na samotě a z okruhu mých blízkých i vzdálenějších nikdo o toto médium moc zájem nemá ,kromě vyhledávání praktických informací, ba je mi i naznačováno, že přeháním, že se stejně nic nezmění, případně bych toho měla nechat atd. Že tento způsob komunikace potřebuji, je pro mne důležitý, pochopit ani nechtějí. Tak jsem si postěžovala a zkusím google překladač znova. Na většinu ovládání přijdu metodou -pokus omyl, správce také používám, ale některé šikovné vychytávky přestaly fungovat.

      • embecko

       Ja tomu take nerozumim, ale google prekladac je software na serveru google a ten by nemel z vaseho pocitace byt ovlivnitelny. Tedy nemusite mit vlastni prekladaci program, ktery je u nejake firmy treba updateovat.
       Viz zde:
       http://translate.google.com/
       Vlozite text, vyberete jazyky a odeslete. Popripade vlozite adresu stranek a v pravo kliknete na „prelozit“ (cesky, nastavila- li jste si cestinu). Text vas pocitac odesle, google ho prelozi a posle nazpatek. Ja jine prekladace ani neznam, tenhle mi prijde uplne dostacujici a pochybuji, ze by jiny, normalne dostupny, fungoval lepe.

     • embecko

      „Ukrajina požaduje od EU finanční pomoc ve výši 20 miliard eur“ výměnou za podpis asociační dohody s EU.“

      To je vec :o)

      • dixi

       Děkuji vám za radu. Dříve stačilo přetáhnout odkaz a měla jsem několik možností, ta možnost teď není. Bylo to rychlé a šetřilo čas. Co se týče googlu, omlouvají se, že je zrovna přepracováván, Ať použijeme Bing. Bing nereaguje vůbec. Zajímavé je, že překlady nefungují u nejzajímavějších článků. U hloupostí ano. Teď nemohu použít ani starou pomalou metodu, ani tu rychlou. Třeba se to zlepší. Taky mám někdy potíže přejít z Janiky na OM. Dříve to šlo vždy. Začínám se domnívat, že nasazují šotky na nepohodlné veby. Snad je to dočasné.

       • embecko

        Ja nejsem ten, ktery by vam mohl radit, dixie, houby tomu rozumim. Ale google prekladac, co jsem odkazal, mi prijde naprosto jednoduchy a nejak jsem nezachytil, ze by se tam nekdo omlouval, ze to nefunguje.

 1. Kamil Mudra

  Stařec zřejmě seděl v trafice a zbývala mu tam už dlouho krabice plná pohledů s koťátky :-)
  Ale ten obrázek je roztomile něžný.

 2. Kamil Mudra

  Nedávno jsem dal do debaty (pod článek „Krvavá světlá budoucnost“) odkaz na breathariána Henriho Monforta. Soudě podle reakcí – video zaujalo jen dixi.
  Přesto mi to nedá (ostatně jsme teď v rubrice „K zamyšlení“), abych si nechal pro sebe odkaz na dalšího zajímavého člověka, kterým je Marek Komisarov učící vidět nevidomé i normálně vidící bez použití očí:

  a je přesvědčen že jde o schopnost každého člověka. Kdo by chtěl více informací, ten je získá když zadá do Googlu jeho jméno – odkazů se nabídne poměrně dost.

  O úspěších téhle metody se přesvědčil i Josef Klíma který, jak sám v reportáži říká, jel do Týnce nad Sázavou odhalit triky:
  http://tn.nova.cz/zpravy/tv-archiv/na-vlastni-oci/na-vlastni-oci-zazrak-nebo-trik.html

  Přijde mi to jako takové hezké světélko v tmách (pro nevidomé doslova) které se pro zamyšlení do předvánočního času hodí.

  • merlin

   Nějaký ing. Vlastimil Žert z Olomouce už takhle za totáče učil plavat slepce, aby se včas otočili na konci bazénu nebo aby cítili překážky na cestě a nepřevrhávali věci na stole a studenty rozeznávat barvy se zavázanýma očima apod. Měl s tím docela úspěchy.

    • dixi

     Myslím si, že pokud existují vyspělejší civilizace než jsme my, a podle množství vhodných planet jen v naší galaxii, to je pravděpodobné. Mohou mít některé z nich mnohem vyspělejší technologie, nebo schopnosti, než jsme vůbec schopni pochopit. Otázka je, jsou-li ochotni se námi vůbec zabývat, vzhledem k tomu, jak se lidstvo odjakživa chová. Existuje-li civilizace ochotná se námi zabývat, rozhodně je pro ni bezpečnější, činit tak pouze ve virtuálním prostoru. Tudíž by někdo mocnější než my s námi na té síti opravdu být mohl. Ovšem domnívám se, že je-li, pak musí být velmi znechucený tím, co se dozvídá. Lidstvu v dnešní podobě nelze ani nabídnout pomoc, okamžitě by byla jednou, druhou či další zemí zneužita. Mockrát mne napadlo, kdyby existovala síla, která jakýkoli ůmysl použit násilí, nebo jakoukoli zbraň, toho dotyčného zmrazí, nebo znehybní, mnoho by se v našem světě dalo napravit. To už jsem ale v říši snů. Kdyby tisíc klarinetů, tam to bylo vyřešeno trochu jinak. No řekněte, nebylo by to krásné ?

     • merlin

      Dixi, mě představa jiné civilizace na síti trochu děsí. Já myslím, že by nás buď slupla jako malinu nebo se od nás držela co nejdál, asi jako od masožravých obtěžujících mravenců.

    • merlin

     nezlobím, já fakt myslím že nemůže, pokud není, kdyby byl. tak i kdybych si představila síť jako živou inetragující inteligenci, tak bude závislá jen na tom, co do ní za data my vložíme. Zatímco my jsme v případě stvoření bohem závislí na info, které do nás vložila boží inteligence a která nemůžeme nikdy obsáhnout ani pochopit a tudíž interpretovat a předat síti správně. Bůh nepotřebuje síť ale nás, pokud to náboženství podávají správně. Pokud ne, tak je možná varianta, že jsme byli vytvořeni jako prostředníci komunikace mezi bohem a sítí, kterou on použije k nějakému nám zatím neznámému ůčelu a je tudíž zamýšleným předmětem stvoření ona a nikoliv my. Síť neobsáhne boha, bůh by mohl bez problémů obsáhnout námi vytvořenou síť. Pak by tomu tak být jistě mohlo, Ovšem k čemu by bůh potřeboval hračku? A nebyli bychom poté pohé hračky i my?

     • Janika

      Merlin, a co je nám do toho, jestli Bůh potřebuje hračku a jestli tou hračkou jsme my, nebo Síť? Ne, takhle daleko mé úvahy nejdou, protože nemůžou jít. Bohem myslím jen to, co mi dává odpověď na mé cítění, co má kontakt se mnou.

      A internetová komunikace? Je to strašně složité. S vynálezem písma se změnilo cosi podstatného v člověku. Jeho paměť, kterou předával vyprávění a příběhy, najednou mohla zakrnět. Psal o tom Umberto Ecco, o strachu faraona z písma, který nám může připadat směšný. A najednou se změnilo ještě něco víc – přišel internet, další, nesmírně složitý kontakt mezi lidmi. Co to s námi udělá, proč se to stalo, to nevíme. Křesťanský Bůh už je tak daleko od tohoto, i když jinak zná „odpoveď“ na všechno :-).

      • Kamil Mudra

       „Bohem myslím jen to, co mi dává odpověď na mé cítění, co má kontakt se mnou.“
       Z tohoto hlediska, Janiko, vám může (ale nemusí) být Bohem každá živá bytost.
       U neživých si tu odpověď musíte nalézt sama.
       Internet, zjednodušeně řečeno, není nic jiného než velmi zdokonalená pošta. Složitost kontaktu se na něm odvozuje od složitosti lidí kteří na něm v kontaktu jsou a tu složitost ovlivňuje jen coby přenosové médium. Tedy podobně jako kdysi ovlivňoval komunikaci poštovní holub.

  • Kamil Mudra

   „Zarazila mě souvislost Sítě a Hospodina. On je tady s námi na internetu vážně Bůh?“
   A má vůbec smysl taková otázka?
   Pokud v existenci Boha nevěříme – nemá smysl přemýšlet nad jeho vlastnostmi.
   Pokud věříme ve všudepřítomného Boha (a on je takto prezentován) pak zas nemá smysl přemýšlet o možnostech jeho nepřítomnosti.
   Proč by tedy zrovna síť měla být nějakou výjimkou?

   • dixi

    Merlin, jsou to samozřejmě jen představy. Já strach nemám. Pokud nás může pozorovat vyspělejší civilizace, domnívám se, že by už dobu násilí a vnitřních půtek měla za sebou. Že by se řídila, až na mizivé vyjímky vyváženě. Sklony k násilí by u ní byly vážné onemocnění, kterým by se zabývali, jako my kdysi třeba hledáním léku na smrtelné nemoci. Domnívám se, že civilizace na naší ůrovni se nemohou posunout moc daleko. Vnitřní rozkoly je brzdí. Pokud by nějaký predátor existoval, asi bychom naději neměli, ale spíš se zničíme dříve sami.

    • Kamil Mudra

     Inu, není predátor jako predátor. Takový Sup mrchožravý si počká až hostiny se dočká.
     Tiše se vznáší… pozoruje…
     Kdo ví? Třeba až přijde náš čas (a nebo ho sami uspíšíme), talíře se snesou z oblohy a …
     I život civilizací může být z nějakého pohledu krátký.
     Co my víme?
     Třeba jsme už teď minulostí – nikoli našich vzdálených potomků.

     • dixi

      Kamile Mudro možné je všechno, ale zrovna tohle my ovlivnit nemůžeme, na rozdíl od jiných záležitostí. A ani ty vlastní nemáme pod kontrolou, jak vidno z včerejších i dnešních událostí, bohužel.

     • Antimon

      Jsem si jist, že mimozemská civilizace, která by dosáhla až k nám na Zemi, nemůže být predátorem. Kde to přesvědčení beru? Pohyb v mezihvězdném prostoru, na vzdálenosti, které jsou potřebné ke styku dvou civilizací, je podle našeho poznání nemožný. Pokud možný je, a ta civilizace na to přijde, musí být na tak vysokém stupni rozvoje, že nějaké „predátorství“ je termínem z jejich slovníku vymizelých slov. Z toho také bude plynout jejich chování k případným civilizacím, se kterými se setkají. Pokud nebudou na jejich úrovni, tak se nenechají poznat. Nemají to zapotřebí a nic by jim to nepřineslo. Naopak by v „nižší civilizaci“ způsobili nesmírnou paniku. Takové to křesťanské pozvedávání divochů je opravdu pouze křesťanská idea. Rozvinutá civilizace si je vědoma, že to u divochů způsobí více škody než užitku. A takové ty řeči o získávání surovin? Každý asteroid jich obsahuje řádově více, než jich je tady na zemi. A životní prostor? Jsou-li schopni překonávat mezihvězdné vzdálenosti, jej jejich životním prostorem Vesmír :)
      A kdo je či není s námi na síti? Propojení Internetu se děje i přes komunikační družice pomocí rádiových vln. No a ty se šiří rychlostí světla i dále do vesmíru. Vzpomínáte film podle románu Carl Sagana „Kontakt“? :)

      • Janika

       Já nevím, Antimone, nějak mě to nepřesvědčuje, že predátorství mizí s „vyšším“ vývojovým stupněm. Možná spíš naopak, podle toho, co kolem sebe vidíme. Pokud tedy tím „vyšším“ myslíme rozvoj technických možností.

       „Rozvinutá civilizace si je vědoma, že to u divochů způsobí více škody než užitku.“ – jo, ale jaká? Kdyby byl jen sebemenší praktický příklad. Ale není. Moudrost lze nalézt spíš u těch „divochů“.

       • merlin

        nevím zda to nalézáme u ,,divochů,, lze hodnotit jako moudrost z pohledu dneška. Většina těchta moudrostí v jejich bájesloví je spojena s porážkou či vítězstvími ve válce a boji. Takové smrt v boji tam bývá hodnocena na prvním místě žebříčku cností.

       • Antimon

        Myslím si, že základní problém je v to, že vše posuzujeme z antropocentrického hlediska. Nejsem si jist zda plně chápeme pojem „vysoký stupeň rozvoje“. Jestliže nějaká civilizace bude (je) schopna zvládnout mezihvězdné lety, tak to není o tom že pouze zvládla techniku. Jde o revoluci v poznání fyziky a dalších přírodních oborů. To samozřejmě má zpětně vliv na rozvoj intelektu. A propos genový výzkum ….. již dnes a v podmínkách Země je možné modelování genů na počítačích. Za našeho stavu poznání a techniky. Nebude trvat dlouho a budeme moci jak v chemii tak i biologii, a tedy i genovém výzkumu, vše modelovat ve virtuální realitě. Její stupeň dosáhne takové úrovně, že nebude nutno zkřivit jediný chloupek žádnému zvířátku :)

      • embecko

       A co treba genovy vyzkum, antimone? Ke kralikum v laboratori se lide take nechovaji predatorsky.
       Pokud budou vyvinuti a narazi na uplne cizi biologicky druh, pak by byli blazni, aby nam zamavali a zase odletli.
       To plati i pro variantu „Vetrelec“..treba budeme jejich chovne lihne, zasobarna organu ci dokonce potravin. Takto vyuzite lidstvo nebude stradat pod predatory, ale naopak stane se vitanou soucasti jejich civilizace coby chovna stanice (kdo vi ceho).

       Ted jsem videl porad o tom, proc byli Mongolove pri najezdech na zapad (mimo jine) tak uspesni…protoze si vozili jidlo ssebou v podobe vlastnich vojaku. Ano, prumerne kazdy 2 az 3 byl behem vetsiho tazeni sezran svymi druhy. Krome toho pili za jizdy krev svym konum, tak to umeli, bez jidla a vody pak vydrzeli pry na 20 dnu. Chovali se vudci spolubojovnikum a konum predatorsky? Asi to tak nejde popsat.

       • Kamil Mudra

        Řekl bych že, pokud jsme pozorování mimozemšťany, pak nejlepším důkazem jejich dobrého vychování je to že zůstávají u toho okukování (a to i za předpokladu že by šlo o „supí taktiku“ kterou zmiňuji výše). Dovedu si živě představit jak by to vypadalo kdyby naše civilizace objevila ve vesmíru nějakou relativně snadno dosažitelnou „Zemi 2“, se sporadickým obyvatelstvem na úrovni naší doby kamenné. Zatím co v kancelářích na Zemi, by probíhaly „líté boje za práva mimozemšťanů“, na „Zemi 2“ by už tito mohli hovořit o velkém štěstí pokud by jen skončili v nějakých rezervacích, odkud by pasivně a z úžasem sledovali působení developerských a jiných firem v jejich bývalých lovištích. :-(

       • Antimon

        Co se týče genového výzkumu, to už jsem jednou psal v odpovědi Janice. Jinak myslím, že sledujete příliš mnoho amerických sci-fi filmů (Vetřelec a pod.) :) Předpokládám, že kdyby mimozemská civilizace narazila na nás tady na Zemi, tak že nebudeme první, kdo se jim připletl do cesty. V tomto jsem naprosto zajedno s názory, bohužel dnes již zemřelým Arthurem C. Clarkem, které vyjádřil ve své tetralogii o setkání s Rámou. Civilizace na vyšším stupni vývoje opravdu nebudou Mongolové :)

        • embecko

         Prvni byt nemusme, antimone, ale nebudeme ani dvacati…treba druzi, treti…
         S virtualne modelovanym genovym inzenyrstvim mam problem: jde o tak vachrlaty objekt vyzkumu, ze to na zivem proste nakonec vzdycky zkusit musite.

         To mate jako s pokusy na lidech, osvicenci sice rozpitvali zaziva kde co, ale nakonec ten nejvetsi zarez udelali Nemci a Japonci na svych zajatcich. Prve, kam osvobozenecke jednotky v lagrech sly, byly laboratore. Ze by nejake Guantanamo byla „jenom“ veznice, to take temer nepripada v uvahu.

         Takze zalezi na koho narazime, zda- li bude geneticky pribuzny. Jinak rosteme rychle, to se ve vyzkumu take pocita. Nahodu, ze bychom se eventualnim navstevnikum z kosmu hodili do laborky, vidim docela vysokou, klidne 50: 50.

         • Antimon

          O.K. nemíním Vám brát Váš názor a přesvědčovat Vás o své pravdě. Pouze si nemohu odpustit dvě poznámky.
          První je ohledně modelování. V současné době jsme schopni modelovat chemické vazby tak kvalitně, že se modelování používá pro hledání nových chemikálií především ve farmaceutickém výzkumu. Je to levnější a řádově rychlejší a výrazně spolehlivější. A propos lidský genom byl „přečten“ pouze a jen díky počítačům. A to máme, z hlediska vyspělé civilizace, pouhé „kalkulačky“, byť my je honosně nazýváme superpočítači.
          Druhá se týká Vámi vzpomínaného Mengeleho či japonské „Jednotky 731“. Ano máte pravdu, ale to se stále držíme antropocentrického pohledu. Já si ale tak nějak nedovedu představit civilizaci na vysokém stupni rozvoje, která překoná mezihvězdné vzdálenosti a pak, aby zjistila s kým má tu čest, ho žižlá na pitevním stole skalpelem jako Galvani žábu :)

       • Kamil Mudra

        Inu, saxi, oni Mongolové nebyli žádnou výjimkou jak na planetě tak i v celé historii lidstva:
        http://books.google.cz/books?id=UEpPo8IXX1UC&pg=PA38&lpg=PA38&dq=Mongolov%C3%A9+poj%C3%ADdali&source=bl&ots=KweErYNBAk&sig=g9sBZRsUBKSIfnN80V1xPfAfp0I&hl=cs&sa=X&ei=8squUp2nLeq14AT8voDYAg&ved=0CDAQ6AEwAA#v=onepage&q=Mongolov%C3%A9%20poj%C3%ADdali&f=false

        Na odkazu je poměrně obsáhlý náhled knihy, celou je možno ji v pdf stáhnout na uložto.cz. I když jsem si stran tohoto lidského přístupu k bližnímu nikdy nedělal žádné iluze, přece jsem při čtení některých popisů cítil mrazení v zádech. Ani ne tak ze samotné konzumace lidského masa jako spíše z toho co ji leckdy provázelo.
        Je to dost drsné počtení :-(

        • Hamilbar

         Ty prameny o které se to dílo opírá mi příjdou… ne úplně věrohodné. Řekl bych dokonce, že ti letopisci byli… zlehka zaujatí. I když, pravda, bolševici také prováděli věci! To byste se divil!

         • dixi

          ono i vyprávění v Kosmově kronice je místy dost drsné, Kam člověk koukne, uřezávání uší, nosu, vypichování očí, sekání rukou, nohou, slované myslím tenkrát nebyli vyjímkou. Pokud ovšem můžeme věřit psanému slovu. Dějiny vždy psali vítězové a často své praktiky přisoudili poraženým. No a krutost vyvolává odvetu, většinou rovněž krutou. Lidé, alespoň někteří se moc nezměnili, vždy se najdou přisluhovači. Dnes se dají na netu, díky různým odkazům najít opravdu zajímavé informace. Líbilo se mi imaginární povídání s ředitelem zeměkoule. Kdyby to tak nebylo pouze povídání. Ve Védách je psáno, alespoň, co jsem mohla zjistit, že končí krutá a primitivní doba, která trvala přibližně 4000 tisíce let. Jen jestli to nejsou překlady někoho, kdo si to pouze přál. Jisto je, že toho o dávné minulosti víme velice málo. Máme vlastně pouze mikroskopické informace a i ty bývají potlačovány a upozaďovány. Je to pro nás, co nechceme věřit v boha, kterého nám předkládají naše provařené církve, možná takové šidítko, jakože kdysi bylo poměrně dobře ,a někdy v budoucnu bude lépe. Pro nás ne, ani asi pro naše děti, snad pro vnoučata, nebo jejich vnoučata. Není přece možné, aby lidstvo nestoupalo, jen rozvoj technologií nestačí,většina nejnovějších technologií slouží válkám a i ti, kteří nechtějí útočit zbrojí kvůli obraně. Na to, co by lidstvu skutečně pomohlo se peněz nedostává.

          • Kamil Mudra

           Máte samozřejmě pravdu, dixi, že dějiny píší vítězové. Ale o mnohých jednotlivostech v těchto dějinách píší i mnozí (samozřejmě relativně) nestranní pozorovatelé. Člověku pak nezbývá než hledat jejich průsečíky, ve kterých se shodují, chce-li se při svém pídění, alespoň přiblížit skutečnosti. Leckteré informace se vynoří až dlouho potom co vítězové buďto odejdou ze scény a nebo, usnouce na vavřínech, poleví ve své redakční ostražitosti. Bohužel, čím dále do minulosti, tím více informací je nenávratně ztraceno.
           Zda „Není přece možné, aby lidstvo nestoupalo…“ si nějak netroufám posoudit. Možná v něčem ano a v něčem ne. Něco lze znovu „objevit“, ledacos asi upadlo v zapomnění už pro vždy a určitě jsme v průběhu časů mnohé „minuli“ bez povšimnutí. Ono je také dost problematické kudy a k čemu přesně, to stoupání nasměrovat.

         • Kamil Mudra

          Bezesporu, Hamilbare, věrohodnost starých pramenů bývá často problematická. Prameny autorů jsou „takové i makové“ je na odbornících z mnoha oborů aby se s nimi nějak „popasovali“. Leckdy, tomu kdo z nich vychází, nezbývá než uvažovat stylem: „Na každém šprochu – pravdy trochu“. Ale někdy i to „trochu“ je moc. A řekl bych že to platí i pro bolševiky stejně jako pro kohokoli jiného.

        • embecko

         Kanibalismus ma sve ruzne priciny, pane Mudro, me slo o ten jeho“zasobovaci“ aspekt :o)
         Ale samozrejme diky za odkaz, pokud si pamatuji, pak v cestine vysla jeste jedna podobna knizka.

         • Kamil Mudra

          Však právě proto, že je v knížce i onen „zásobovací efekt“ vícekrát zmiňován, saxi, jsem vám ten odkaz předhodil. Jsou v ní popisovány i příklady (nikoli jen jednotlivců nebo malých skupin) kdy ke dlouhodobě praktikovanému kanibalismu nevedla hrozba smrti hladem ani rituál ale prostě jen „kulinářský zájem“.

          • dixi

           No Kamile, já vlastně nenapsala to opravdu důležité, směřovat k humánnější a posléze ke skutečně humánní společnosti, nějak jsem se předpokládala, že není potřeba se o tom zmiňovat. Když už se probírají v médiích a školách zločiny, tak všech a všechny, ne jen ty účelově vybrané. Pěkně zařadit do učebnic, úměrně věku dětí, s patřičným výkladem. Na OM pod článkem, proč francouzské děti nemají ADHD, napsala Clair zajímavý příspěvek o americkém a kanadském školství, máte-li čas, přečtěte si to. Zajímavé a pro mne překvapivé informace. to, že v USA dětem nadměrně podávají léky na zklidnění, jsem věděla, ovšem podmínky ve školách, které popsala Clair ……………..

          • Kamil Mudra

           Jenže, dixi, právě jde o to, co si kdo představuje pod tou humánní společností. Humánní jednání kohokoli posuzujeme podle nějakých psaných i nepsaných pravidel. Některá platí v jakémkoli společenství fungujícím v jakémkoli systému ale pak máme řadu dalších, která jsou (nebo nejsou) uznávána jen v systémech konkrétních. No a spory okolo těchto „neuniverzálních“ pravidel jsou příčinou toho že si různí lidé představují různě i humánní společnost. Pokud bychom tedy uvažovali o globální humánní společnosti, pak se vždy najde nějaké množství lidí kteří budou žít s pocitem že v humánní společnosti nežijí, podle toho jaký systém si tato globální společnost zvolí.

           S těmi léky. Moje žena má ve třídě také asi dva žáky, kteří berou takové léky. Bohužel je to úplně na prd, protože současně ve škole konzumují energetické nápoje (jako např, Redbull) které si kupují v automatu, čímž účinek těch léků potlačí a není způsob (aspoň ze strany školy) jak tomu zabránit.

           To ostatní, co popisuje Clair, se již netýká jen kanadského a amerického školství. Se stejnými problémy se už potýkají učitelé i na mnohých našich školách. Má žena o tom doma mluví každou chvíli.

       • hans

        Gratujuji k vítězství v soutěži o největší absurditu roku.

        Mongolská armáda byla beztak nepočetná (celkem maximálně 130 tisíc na všech frontách, na západním zažení nejvýše třetina), a kdyby měli v každém tažení 30-50% ztráty kvůli kanibalismu, tak by nemohli dobýt vůbec nic.

        Ostatně zabíjení spolubojovníků by bylo v přímém rozporu s Jasou.

        • dixi

         Napadlo mne, že i to pití krve vlastních koní je možná sporné, mongolové byli na svých koních závislí a cenili si je nadevše. Tak nevím, není-li to líčení přehnané.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s