Divy paní Devy

Napsal Baron le Samedi

Devyani_Khobragade_after_arrival_PTI_360

Zatímco Českem rezonuje konec příběhu o ne-zavražděném (?) palestinském velvyslanci, na druhé straně oceánu končí měsíční příběh, nikoli nepodobný arestu Dominika Strauss-Kahna před několika lety.

V polovině prosince, přesněji 11.12.2013, byla na newyorské ulici zadržena 39letá indická diplomatka, paní Devyan Khobragadeová. Zavezla své dvě děti do školy (obě děti jsou občany USA, jejich otec a manžel paní Khobragadeové je profesor pensylvánské univerzity) a když byla mimo vozidlo, byla zatčena Bureau of Diplomatic Services, což je v civilu vystupující policejní složka ministerstva zahraničních věcí USA.

Paní zástupkyně generálního konzula Indické republiky v New Yorku, držitelka diplomatického pasu Indické republiky, byla nespoutána vsazena do vozu, obviněna, předána U.S. Marshal Service a umístěna, zřejmě kdesi na Manhattanu, do cely s běžnými přestupníky, potažmo zločinci.

Podstatou je, že jako diplomatka (z indického pohledu), byla prohledána nahá, a byly zkoumány i její „cavities“, což jsou v české policejní mluvě „tělní dutiny“, anebo v básnické – „jeskyňky“.

Paní Devyan byla tedy obviněna (jakou shodou náhod, prokurátorem „s indickým pozadím“, panem Preetem Bhararou), předvedena před soudce, soudce stanovil kauci 250.000 USD, což indická strana zaplatila, a poté byla paní Devy propuštěna. Zůstala stíhána, ovšem.

Zde by mohl příběh „diplomacie s velkým klackem“, big stick policy, končit, leč byl by neúplný. Dodejme, proč byla zástupkyně generálního konzula Indie v New Yorku stíhána….

Když odjížděla na post do Ameriky, hledala indickou služku, a našla jistou Sundžítu Richardsovou. To je mladá žena, jejíž manžel pracoval v Novém Dillí jako řidič mozambické ambasády, a jejíž tchyně pracovala přímo na americkém velvyslanectví v Dillí. Následoval standardní proces: po udělení víz tato paní přijíždí do New Yorku, a pracuje. Jak, to nevíme. Víme jen, že americká strana stíhá indickou diplomatku za to, že paní Richards prý dostává jen 3,31 dolaru za hodinu, tedy méně, než sdělila (Richardsová) za kolik bude v USA pracovat. Indové tvrdí, že pracovně právní vztahy mezi držiteli indických diplomatických pasů jsou jejich věcí, protože v USA se stejně nedaní, a rozvíjí se hra a protihra, kdy Američané na urgentní utečenecké T visum vytáhnou celou rodinu paní Richards z Indie, aby o vykořisťování v USA (znají z doslechu) mohli svědčit přímo v USA. Paní Richards je zatím ukrývána, aby jí indická diplomatka nemohla „k něčemu nutit“.

Jenže…paní Devy je zřejmě nejen pěknou ženou, ale také ženou schopnou. Indové to oceňují, a mění se souhlasem OSN její akreditaci na poradkyni (counsellor) stálé mise Indie při OSN, což znamená, že Američané nemohou zpochybňovat její imunitu, a označovat ji pouze za dílčí. Zároveň také Indie vypovídá jednoho amerického diplomata z Dillí, a stanoví striktní termín pro uzavření všech bazénů, barů, salonů krásy, restaurací, bowlingu a tělocvičen na americké ambasádě v Dillí, a to k 16. lednu 2014. Americké kluby jsou totiž v indickém hlavním městě využívány nejen americkými diplomaty a diplomaty třetích zemí, ale především „indickými přáteli Spojených států“, kteří se již například k nezdaněnému alkoholu či cigaretám v těchto US shopech nemají dostat.

Podle mne největší ránu dávají Američanům tím, že přestávají hlídkovat před americkými budovami, a betonové bloky, upravující provoz před ambasádou, jsou odvezeny….

Příběh skoro končí tím, že stíhání paní Devy, byť na svobodě, pokračuje. Její zabavený diplomatický pas však musí prokurátor Bharara vydat, a tak ve čtvrtek tento týden je paní Devy posazena do letadla směr Indie, kde na ní čekají davy podporovatelů. Shrneme-li, Američané v této partii prohráli. Paní Devy se bude do Ameriky vracet jako diplomatka své země v OSN.

Jakou roli na jejím zastíhání, za které hrozilo až deset let vězení v případě nepříznivého rozsudku soudu, mají Američané, a jakou její služka, nevíme. Víme jen, že když se svědkyně proti Strauss-Kahnovi prokurátoru Cyrusi Vanceovi II. přiznala, že vstoupila do USA na falešné papíry a falšovala daňová přiznání, mávla nad tím Amerika a její law enforcementové orgány rukou. Hlavně, že potopila Strauss-Kahna. Nevíme také, jaký byl vztah obou žen, diplomatky Khobragadeové a služky Richardsové. Devyan Khobragadeová je totiž sice diplomatkou, ale je také Dalitkou. Neboli, příslušnicí sekty nedotknutelných. Je, jak říká srovnání indické wikipedie, indickou Romkou, nebo-li Cigánkou (od rumunského tigan). A proto boj Indie za ni, nejposlednější z posledních ve statusu indické společnosti, je správný. A divme se, vedou ho členové brahmi (nejvyšší sekta ) Menon a Gandhi (máme-li jmenovat alespoň stálice indického politického Olympu).

Další informace také zde.

Reklamy

22 comments

 1. Janika

  Americký soudní systém je zrůdný a strašlivý. To člověku zůstává rozum stát. U nás sice právníci berou horentní nepřiměřené sumy, ale takovéhle křiklavé případy absurdního obvinění zcela nevinných lidí se snad nevyskytují.

  Ještě tedy, pochopitelně, žasnu nad tou osobní prohlídkou – to je zvláštní souhra represivních složek.

   • ;-)))

    Jsme ale presne opacnym smerem…
    Viz novy obcansky zakonnik…

    • vittta

     No počkej..to nám bude lépe?
     To bych se divil.
     Aniž bych o tom OZ cokoliv věděl,jsem si naprosto jistý,že tam bude 1000+1 legální způsob,jak legálně okrást občana…

  • BARON LE SAMEDI

   Možná Vás napadne, paní Janiko, proč jsem tuto materii interpretoval: v Indii mají být letos volby. Ve Francii byl Dominik Strauss-Kahn také jistou a zaručenou alternativou k panu Sarkozymu (pravda, z newyorského vězení se kampaň dělá špatně, své by věděl o možnost být volen i tuzemský Rath). Stejně jako paní Diallo z Tiakulé v Guineji, i zde „někdo nastoupil“. Co JE podle mne vážnější, mám za to, že Kaddáfího konec začal stejně. Pamatujete si, jak mladý Hannibal Kaddáfí v ženevském hotelu údajně nafackoval svým sluhům, a jak v cele skončil on, se svým libyjským diplomatickým pasem, i jeho paní , taktéž chráněná diplomatickou imunitou Libyjské džamáhiríje, navíc- ve vysokém stupni těhotenství? Nebudu uvádět, že i u nás se v údajně totalitním ČSSR žena, která otěhotněla, pouštěla z vazby či vězení…(a ne aby se zavírala do cely). Podstatné je, že to je jakýsi symptom konce. Muammar Kaddáfí tehdy neadekvátně reagoval, řekl, že Švýcarsko nechá rozpustit, zatkl dva švýcarské obchodníky, a trvalo to dosti dlouho, než se situace normalizovala…ale, a to je podstatné, nikoli nadlouho, začal Kaddáfího pád, kdy hořící pneumatiky na sídlišti v Benghází byly vydávány za hořící zápalné pumy libyjského letectva… Zde vidím indikátor jakéhosi „průšvihu“. Takže, co se má stát s Indií, uvidíme. Samo od sebe se ale toto věru neděje.

   • vittta

    Co zlato,barone?
    Indie omezila nákup zlata a jeho cena…
    Prý na tom někteří prodělali kotel.
    Já myslel,že je to spíš umělá záležitost jiných týpků…ovšem…kdo ví??
    Smajlíku,ty se motáš po burze,jak koukáš na tuhle možnost?

    • ;-)))

     Zlato … kdo vi…
     Co se tyce burzy je vzdy snadne zpetne hodnotit. Cena zlata je cyklicka jako vetsiny komodit a stejne jako jinde je chovat se anticyklicky. Zimni guny je treba kupovat na jare a darky po vanocich.
     Prectete sy Kostolanyho burzovni seminar.. cyklicke vajicko. Jsou kousky neopakovatelne, jako prodej ceskeho zlateho pokladu nasi CNB … Tosovskym za cenu cca 300usd/unci, oni netrefili absolutni dno o cca 50usd, to je panecku slusny vykon zemeskudcu.
     Vzdy je to tak, ze nekdo taha cenu aby pak vcas vystoupil a nechal pitomcum cerneho petra.
     Priklad… mistr Martin Roman prodal sve opcni akcie cezu za necelych 1500kc za kus… prakticky na maximu a pak uz to slo jen do sracek na dnesnich cca 500. Tak se lakaji hejlove a kafky. kafky je treba holit.
     Zlato… Cina ho skupuje a ma asi duvod.
     Mimo jine je to zasadni surovina pro elektrotechniku.
     Takze myslim ze to ted bude chvilku padat, aby vyklepali chudaky co kupovali na maximech a pak zase hura zpet na long.
     1500usd za unci uz bylo docela dost.

     • asija

      smajlík, jedna otázka mimo tému – ako to vlastne dopadlo (alebo nedopadlo) s wolframovými tyčkami v tehličkách? Chvíločku bolo okolo toho haló ale rýchlo to utíchlo…
      A ešte jedna: „Čína nakupuje zlato“ – ako? Vozí domov skutočne kov, alebo len certifikáty?

   • Astr

    Barone presny komentar a udelal jste dobry skutek ze jste to pro ctenare v CR prelozil
    a u Janiky ulozil :-)
    Massmedia tohle a takto nikdy interpretovat nebudou a budiz to krasny priklad uzitecnosti Internetu a snaze PRAVDIVE informovat obcana.
    Nejen obcana ale I toho superzmanipulovaneho ovcana
    co vse co tisk napise za Pravdu bere
    na to jak se veci ve skutecnosti maji (hazi bobek)

    • vittta

     Astře,nelíbí se mi,když KDOKOLIV považuje KOHOKOLIV za zmanipulovaného ovčana.
     Nemáte žádnou pokoru.
     VŠICHNI jsme nějakým způsobem zmanipulováni a snad se od těch hloupějších lišíme jen tím,že o věcech přemýšlíme.
     Všiml jsem si ale,že je to leckdy spíše na škodu.
     Já s obyčejnými „superzmanipulovanými ovčany“ přicházím do styku každý den-a mohu vás ujistit,že jsou zmanipulováni daleké méně,než by se mohlo zdát.
     Ono je tohle mudrování totiž nezajímá.
     Mají své manželky,které je štvou,mají své děti,které je zlobí a mají svou práci,se všemožnými problémy.

     Všechny ty manipulace,bezduché mediální plácání a neustálé opakování úplných blbostí je určeno spíše těm,kteří se ZÁSDANĚ za ovčany,natož za zmanipulované nepovažují a děsně se pošklebují těm ostatním.
     A rád bych doplnil,že ten první řádek tohoto odstavce se zdaleka netýká jen nějakého mainstreamu.

     Baron neinformuje PRAVDIVĚ občana.
     Baron dává podmět k zamyšlení nad určitou událostí-o které tedy mainstream mlčí.
     Pravdu ale nezná,stejně jako jí neznáme my.

     Užitečnost internetu jsem tady už zmiňoval.

     Tu jeho užitečnost samozřejmě znají i ti,kteří chtějí ovládat.
     A byli by úplně blbí,kdyby ho k tomu ovládání nevyužili.

   • Janika

    Barone, děkuji i za toto objasnění, samotné mi to předtím nedošlo. Máte pravdu, ty shody jsou nápadné, až neuvěřitelně.

   • hank

    S týdenním odstupem: Rahúl Gándhí nebude v květnu kandidovat v indických parlamentních volbách.

 2. ;-)))

  Ten pan s jarmulkou je hlavni analytik Goldman Sachs … velmi dobry… a nahlasil zacatek svetove valky na 2013
  Ma to skluz

  • Astr

   Kampak se svete ubiras, kterym smerem to nabiras ?
   Zde dalsi neoptimisticke predpovedi ktere prednasi Charles Nenner od Goldman-Sachs
   Kupujte zlato, stribro, prodejte burzovni papiry (budou to jen bezcenne papiry) ?

  • vittta

   Já tohle beru tak,že něco tihle chytrolíni plácat musí.
   Tak potom jeden superodborník mele to-a jiný úplný opak,jeden je Žid a jiný Číňan (národnost zde dle mého hraje ryze informativní roli,když něco z bankovnictví řekne Žid,má to daleko větší váhu,než když to řekne třeba Portugalec,a myslím,že třeba Číňan má také větší váhu než ten Portugalec,i když menší,jak Žid).
   Finta je v tom,že JEDEN se prostě do toho vývoje trefí,což je logické,když kde kdo mele kde co.
   No a potom je tento „odborník“ vydáván za superodborníka a o idiotských žvástech,které nevyšly nebo které dokonce vyšly úplně opačně už nikdo neví…….

   Dokonce i chobotnice se používají k předpovídání…..

   Lidé to prostě mají rádi,takže pracovní nápní bankéře od Goldman-Sachs (a kohokoliv jiného) je prostě i žvanit,i když by se na to mohl-s ohledem na svůj majetek-teoreticky klidně z vysoka vy…kašlat.

 3. ratka

  hledala jsem v českých a německých stránkách a našla pouze tohle
  http://czech.ruvr.ru/2014_01_11/Americky-diplomat-vypovezen-z-Indie/
  píše se tam, že se jedná o diplomatický spor.

  píše se i zde http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/eklat-um-indische-vizekonsulin-devyani-khobragade-verlaesst-amerika-mit-diplomatenpass-12745485.html
  a celkem přehledně zde http://www.zeit.de/politik/ausland/2014-01/indische-diplomatin-angeklagt-usa

  Fakticky jde o americkou šikanu, kterou mohou použít standardně u kohokoliv. Teda i u této paní. Prý neměla diplomatickou imunitu, byla „pouze“ konzulka, úřednice. A toho bylo využito k vyšikanování.

  Jinak paní uvedla že její pomocnice vydělává asi 4500 dolarů měsíčně, ve skutečnosti ji dávala asi 500. Prý pomocnice pracovala v naprosto nedůstojných otrockých podmínkách (tvrzení pomocnice). Ale tohle bývá běžné v podobných domácnostech. Toto nepopřela ani paní Devi.

  • ratka

   doplnění předešlého. Paní Devi rozhodně popírá obvinění. Omlouvám se, špatně jsem to přečetla

  • slobo

   Barone, prosim Vas
   Jede sa rally Dakar v J. Am.
   -vsade na moto, auto, truck… serveroch
   su zaplavy informacii
   ale (!. !) co sa deje o par ulic…… dalej
   Tak o tom ani zmienka

   http://www.timeline.cl/2014/01/gobierno-regional-se-querella-contra-quienes-resulten-responsables-de-lesiones-a-carabineros/

   ————————————————————————————————————————
   v istych suvislostiach – el Dakar 2013
   http://motoride.sk/?P=phorum&tema=nehody&tid=60811
   * * *
   2014
   Podle portálu Jornal de Notícias
   Paulo Gonçalves critica organização do Dakar
   http://www.jn.pt/PaginaInicial/Desporto/Interior.aspx?content_id=3627663

   Paulo Goncalves kritizoval organizaci na letošním ročníku Rallye Dakar
   a to tak, že docela hlasitě.
   Napsali, že Paulo médiím sdělil, že i když byl včera volný den,
   nemůže se zapomenout na to, co se dělo v páté etapě.

   Teplota dosahovala extrémních hodnot +47°C
   a Paulo přímo dával do souvislostí smrt belgického jezdce Erica Pallase s teplotou
   a dehydratací.

   Podle Paula řada pilotů vzdala závod a nechala se z trati evakuovat vrtulníkem,
   když omdlévali kvůli teplotám.

   Pallas to neudělal a doplatil na to.

   Ale i po té tragédii v bivaku bylo několik podivných situací
   – jezdci měli halucinace z horka.
   Někteří jezdci po dojezdu zalezli do stínu a odpočívali
   ale jiní museli kvůli nařízení svých týmů
   resp. byli vybráni organizátory
   znovu na slunce
   a mluvit a zdravit diváky a návštěvníky bivaku namísto odpočinku.

   Vyskytl se i případ závodníka, který běžel pryč 500m a když ho dohonili,
   tak řekl
   že ho pronásledovali „ufouni“.
   Měl halucinace z přehřátí organismu.
   http://motoride.sk/?P=phorum&tema=lentak&tid=65254

   * * *
   La versión del piloto difiera de la versión oficial
   2014
   Tak a vynorili sa nové informácie o jazdcovi Jeremías Israel Esquerra,
   pre ktorého dnes Dakar skončil.
   Nakoniec to nebola nehoda s autom domácich
   ale nejaká skala
   do ktorej narazil keď jazdil s Barredom v úzkej časti trate.
   http://motoride.sk/?P=phorum&tema=sport&tid=64985

   tolko, prosim – podnet.
   Não passarão,
   Slobo Banana