Livie

Sál plný lidí při oficiální, velmi slavnostní příležitosti. Už přišli všichni pozvaní a vcházejí poslední, nejváženější státní hosté. Procházejí několik desítek metrů mezi stojícími lidmi. Představte si tu dlouhou uličku, stojící na procházející upírají své zraky a ti procházející jdou vpřed s pohledem upřeným před sebe. S pevným pohledem, jako by jim z očí trčela rašple. Všichni… až… až na jednu ženu. Ta se s vlídným úsměvem otáčí na lidi ve stojícím špalíru střídavě vlevo i vpravo, zdraví je a oslovuje. Je to neuvěřitelné, velmi lidské a velmi příjemné.

dsc_0077

Tu ženu jsem si navždy oblíbila a obdivuji ji.

***

Dodatek: Nikdy jsem neměla ráda Václava Klause. Říkalo se, že Klaus a Zeman jsou stejní, jen Klaus je inteligentnější. Řekla bych to jinak – jsou stejní, jen Zeman se, na rozdíl od Klause, umí smát. No řekněte, slyšel jste někdo někdy Klausův smích?

Václav Klaus je suchar bez smyslu pro humor. Pochybuji, že takový člověk je nějak zvlášť inteligentní. Může být inteligentní člověk, který se neumí smát? Je skličující… Jeho žena naopak vedle něho působí jako rozzářené slunce.

Přeji jí ze srdce funkci velvyslankyně na jejím milovaném Slovensku. Nikoho lepšího si pro tuto funkci představit nedokážu. Užívejte si to, paní Livie, a nenechte se otrávit zlobou a závistí :-).

  • vittta

   Faktem je,že se mile usmívat umí.
   Na rozdíl od svýho starýho.
   Někdy obyčejný úsměv dovede otevřít i mříž.

   Co se mě týká,že bych z ní byl nějak dojatý-to ne,ale ani proti ní nic nemám.
   Což u mě je svým způsobem“dost“.

    • dixi

     No, jednou jsem ji slyšela v TV,je to asi tři roky, ptali se jí na důchodce, kteří už špatně vycházejí s penězi a nelíbí se jim směřování společnosti, s úsměvem opáčila, že jen tento rok, si při svých cestách povídala se dvěma tisíci důchodkyněmi a žádnou nespokojenost nezaznamenala. Hned mne napadlo, jak to asi stihla,chudinka, vždyť nemohla mít čas na nic jiného.To myslím mluví samo. Jinak jí to místo velvyslankyně přeji, o ostatních vyslancích nevíme téměř nic, pokud nezpůsobí skandál a pracují pro naši zemi ( což je v dnešní době zřejmě jen zbožné přání obyčejných lidí ) Cítí se být taky vyvolenými i jejich potomci.

     • Janika

      Ale samozřejmě, Dixi, je to dáma, žijící ve svém světě, nic se od ní čekat nedá. Jen je mi prostě sympatické, když se někdo umí vřele a přátelsky chovat a vystupovat na ůrovni. Vím, že je to moc málo a už jsem kvůli tomu v životě kolikrát naletěla. Neříká to o lidských kvalitách moc a může to klamat.
      Jen mě prostě naštvalo, jak do ní babišonoviny na Slovensku šijou. Jestli má pravdu Baron, že takové útoky bývají předzvěstí dalších kroků, tak už to má s nástupem další vlády spočítané.

  • vittta

   Ještě se mi honily hlavou ty exekuce,když už jsme o nich vedli řeč.
   To snad ani nejde o exekuce samotné-na dlužníky nějaký bič být musí a nějaká hrozba na „budoucí“ dlužníky též.
   Jenže to nastavení-kdy si „známá od maminky mojí manželky pujčila před 50 lety stovku,a nyní musím JÁ zaplatit 30 000“ nebo „kamarád se u mě stavil na kafe 3x po sobě a já za něj musím platit 350 000,-“ to je opravdu až…no kdyby to nebylo k pláči,rozhodně by to muselo být k smíchu.

   Napsal jsem to samozřejmě nadneseně-ale ono to tak úplně vzdálené praxi zase není.

   • embecko

    Ano, to je samozrejme odporne a podle me to ma i velky dosah.
    Po Listopadu bylo treba privatizovat a to co nejrychleji, tudiz polozlodejska metoda dle Klause, Trisky a ODA byla asi opravdu to nejlepsi, co se dalo udelat. Castecne byla zalozena i na najivni duvere zucastnenych (davali uvery v dobre vire ci expedovali zbozi jeste pred platbou) s tim, ze pujde o kolateralni ztraty.
    Tak se podarilo odpalit celou jednu generaci prvotnich, poctivych podnikatelu, kteri rezignovali a zanevreli az do konce zivota.
    Mela nasledovat jedna zasadni vec: Klaus a ostatni akteri meli vystoupit pred narodem a omluvit se, ze nemohli jinak atd.
    To neudelali a uz ctvrt stoleti lzou lidem do oci, ze to mysleli dobre (vyjimka Strasky v nepovedenem rozhovoru).
    Kdyz se to zacalo trosku narovnavat v novem tisicileti, prisly exekuce a s nimi i velka nadeje…a jak to dopadlo, vime…podobne jako privatizace, zlocin a vysmech do oci.

    Ale proc se takhle rozepisuji? Protoze neomluvena privatizace a zmrsene exekuce spachaly na ceskem narodu akt obcanske valky, rozdelily narod a daly bojovat obcanum proti sobe samym. To je obrovska jizva na nekolik generaci a mozna uz nepujde zahojit nikdy. Nebot tragicke a nehojici je to, ze se nebojovalo za ideje, nybrz za proste okradeni druheho.

    • hank

     Privatizovat nebylo třeba. (Nebo jsi to měl aspoň dát do uvozovek.) Bylo třeba ekonomiku odstátnit. Zásadní rozdíl.

      • hank

       Někteří ekonomové – např. Milan Zelený – v r. 1989 navrhovali vložit odstátněný a oddlužený národní majetek do veřejnoprávních penzijních fondů, kde by vytvořil základ pro důchodové pojištění na desítky let dopředu. Každý občan, který by o to měl zájem, by se mohl stát podílníkem takového fondu.

 1. merlin

  Já ji neznám, ale přišla mi vždycky chytřejší než Klaus. Funkci první dámy zastávala mnohem lépe než mnohdy Klaus funkci prezidenta. Dařílo se jí to dělat quietly and diginity. Přijde mi fakt ubohé, jak už jsem zmiňovala jinde, když si do ní kopou jen proto, že je od Zemana a sme = idnes. A tady jsme zase u toho, kdopak ty noviny vlastní, že ? Koho chleba jíš toho píseň zpívej – tady není lidové moudro tak úplně od věci :-)

 2. Kamil Mudra

  No, slyšet to z těch fotek není. Ale jinak mne samotného překvapilo z jak velkého množství jsem mohl vybírat. Tak jen tyto tři na ukázku:  abychom nesetrvávali v omylu že se Klaus smát neumí.

 3. Kamil Mudra

  No, soudě podle videa, její vstup do diplomacie není zrovna nejšťastnější.
  http://komentare.sme.sk/c/7063052/funkcia-pani-klausova.html
  Na diplomata poněkud afektovaný nonverbální projev, kterým si vysloužila označení za „tetu“ a obávám se že je to dost chytlavé aby jí už zůstalo.
  Lidsky chápu že jí položené otázky neseděly, ale i s takovými musí ve své funkci počítat a pokud by měla být tím sluníčkem, tak je také „sluníčkově“ zvládnout.

  • vittta

   Tak jsem chtěl vidět,jak vypadá „afektovaný a nonverbální“ projev.

   Je tedy hodně nezkušená,má velice..až do extrému hnanou gestikulaci a neumí se přesně vyjadřovat.
   Celkově neříkala zase takové blbosti,až tedy na konci s tím referendem jí to hodně ujelo,kupodivu to právě tam skončilo,to zavánělo až blamáží.
   Zdá se být dost paličatá,myslím,že rozhodně nebyla doma „u Klausů“ nějaký přívěšek,o hodně věcech asi rozhodla ona,zřejmě ale ne o těch vysloveně podstatných.

   Závěrem ano,nebylo to určitě zrovna efektní vystoupení.

    • vittta

     Vypadalo to blbě a nedůstojně.
     Vypadala totiž jako zfetovaná.
     No…uvidíme,dneska už by byl úspěch,kdyby velvyslanec neudělal škodu.
     Já si myslím,že nejlepší velvyslanec by byl pytel cementu a k němu jeden náměstek bez pravomocí.
     Tento vymakaný systém (tkz.vitttův model) by přinesl velkou pohodu do mezinárodních vztahů.

  • BARON LE SAMEDI

   Jako modla, zejména pro chlapa, není paní Lívia Klausová to pravé, paní Janiko. Je mi jasné, že na mne zanevřete, ale nešť. Pravda zůstane pravdou. Vzal bych to po pořádku. Je tragédií, nemá-li ambasáda CZ důstojnější prostory. Ten pán, pověšený na zdi, s rukama sepjatýma jako kudlanka nábožná, je k uzoufání, zvláště, když kamera SME švenkne na elegantního Redlicha-Masaryka. A pak je velmi úsměvné, jak se za paní velvyslankyní bloncá vlajka EU, přitom není vidět vlajku českou, tedy země, kterou paní velvyslankyně zastupuje. Když už tam musí být vlajka EU (a Klaus se jí bránil více, n ež zánětu menisku, stejně příjemná pro něj byla), musí tam být vlajka hostitelské země, Slovenska, a vlajka domácí, česká, která má být uprostřed, výše než obě ostatní. Velvyslanectví je českým územím. Paní velvyslankyně by měla stát u historického kusu nábytku, měla by tam být už jen lampa, a přijatelné vlajkové pozadí a portrét „státníka“. Měla by, jako rodilá Slovenka, hovořit slovensky, jako výraz úcty k hostitelské zemi, když třeba maďarský velvyslanec v Praze hovoříval s panem Klausem, ač ne-Čech- česky. Pravda, byl bohemistou, který o české literatuře věděl více, než pan Klaus….Paní velvyslankyně neměla „dávat“ rozhovory, pokud neumí odpovídat. A naslouchat. Její otec, i ona sama, jsou produktem dějin Slovenska, toho Slovenska, které stříbrovlasý Sidor nechtěl dát v plen Němcům, toho Slovenska, které farář Tuka chtěl opět přičlenit k bývalému Uhersku, toho Slovenska, kterého se pak ujmul prelát Tiso. A jeho pohůnci v Hlinkovej ľudovej garde, jeho pohůnci v Slovenskej armáde, jeho pohůnci v Ústredni štátnej bezpečnosti. Pravda je, že pan Mištin byl v ÚŠB více, než Šalgovič v StB potažmo KGB. Že velel v ÚŠB je pravda. Že ÚŠB rušila pasy Židům, Slovákům které jim slíbil Tiso, a nechal si je zaplatit, je také pravda. A že tajní dohlíželi na deportace Židů směr Treblinka a Osvětim, je jistota. Řekl bych, kdybych byl Klausová, že za svého otce se omlouvám. Ale, jako dcera, se za něj nemohu stydět. A že udělám vše pro to, aby soudržnost lidu obou zemí nikdy nezmizela, když už nevydržela soudržnost státní. Tak to bych, být Klausovou, řekl.

   • Janika

    Proč bych na Vás měla zanevřít, Barone :-). Některé Vaše rady jsou dobré. Co lépe říct a udělat, aby se dosáhlo lepšího zdání. Pro lid je zdání důležité. Pro mě ale ne :-).

 4. brtnikvbrlohu

  Teď nevím jestli jsem se dobře díval – ale v bedně bylo i předávání pověřovacích listin Remkem – koukal jsem na to v hospůdce u piva – vypadalo to že si připnul Zlatou hvězdu hrdiny, to i dneska v Rusku otvírá spoustu dveří…

  • Janika

   Brtníku, tak to by byl blázen, kdyby si ji nepřipnul. Remek je ovšem jiná liga, než paní Klausová. Nejsem si jistá, ale proti němu neměl nic ani kníže. Tedy nic moc zásadního.

   • lomikel

    ja bych byl pocten kdyby proti me obcan Karel S. neco mel…
    tim nechci rici kriveho slova, proti obcanu Remkovi

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s