Die neue Ordnung

d6eae2c732e153293da7fa67ebaf2de9
Guvernéra Volyňské oblasti, uneseného ozbrojenci, připoutali k tyči. Byl zajat v budově ministerstva vnitra, kde se snažil zastavit běsnící dav (Podle jiných zpráv vyšel „lidem“ vstříc a snažil se s nimi jednat. Dav ho však srazil na zem a řval na něho „Na kolena!“). Podle některých zpráv ho nejprve polili studenou vodou,  připoutali ke stěně a bili ho. Od Alexandera Baškalenka vyžadovali podepsání dokumentu o rezignaci a uznání Lidové rady jako jediného legitimního orgánu. Část demonstrujících vtrhla do jeho domu za jeho rodinou.
Podle el-murida, více zde.„Zlomte mu ruku“, křičí tam ženský hlas.

Reklamy

25 comments

 1. Janika

  Ani jsem se k tomuto tématu nechtěla vyjadřovat. Ale při poslechu Kalouska žvanícího o lidských právech se mi zvednul žaludek…
  Nejsem si také jistá, koho že to vlastně podporujeme – teroristy, fašisty, nebo revolucionáře? Prosím, pokud je to někomu z vás jasné, udělejte dobrý skutek a vysvětlete mi to.

  • dixi

   Jde z toho hrůza,vystihl to stručně na OM dřevorubec. Náckové a různí jim podobní jsou největším nebezpečím dnešní doby.Napsal to trochu jinak. Vůbec má dobré připomínky, pochopitelně,nejen on.

 2. Kamil Mudra

  Tak že, nejdříve si přečtu:
  Jako jeden z prvních reagoval na úterní vyhrocení situace na Ukrajině německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. V telefonickém rozhovoru se svým ukrajinským protějškem Leonidem Kožarou vyzval vládu, aby zastavila násilí v ulicích Kyjeva. Následně ve svém prohlášení nevyloučil zavedení cílených sankcí vůči osobám, které jsou za eskalaci a smrt lidí zodpovědné.
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/protesty-v-kyjeve-03m-/zahranicni.aspx?c=A140218_194208_zahranicni_ert

  My, samozřejmě, nemůžeme zůstat pozadu:
  Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek prohlásil, že Janukovyč by měl učinit vše pro to, aby bylo v Kyjevě zastaveno násilí. „Vypadá to, že prezident Janukovyč neudělal nic zásadního, aby vyšel vstříc opozici a demonstrantům. A proto je v tuto chvíli možné učinit jediné a vyzvat prezidenta Janukoviče, a já se na něj obracím právě s tím, že je to jeho povinnost učinit vše, aby bylo zastaveno násilí,“ řekl Zaorálek.
  Podle Zaorálka je potřeba po dohodě s opozicí a demonstranty vytvořit vládu, která by pomohla zklidnit situaci a připravila nové volby. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že takové vládě je ČR připravena poskytnout veškerou potřebnou podporu. Pokud Janukovyč nezmění své chování, bude se Ukrajina podle Zaorálka vzdalovat Evropské unii. Tlak na Ukrajinu by podle ministra měly vyvíjet i další země, o situaci je připraven jednat na blízké schůzce zástupců visegrádské čtyřky i na úrovni EU.

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/protesty-v-kyjeve-03m-/zahranicni.aspx?c=A140218_194208_zahranicni_ert

  Pak se Janukovyč dohodne na příměří a já čtu:
  Západní státníci s rostoucím důrazem během dne varovali před vyhlášením sankcí. Budou o nich jednat ve čtvrtek odpoledne ministři zahraničí EU na mimořádné schůzce v Bruselu. Ministři zahraničí Francie, Německa a Polska ještě předtím dopoledne navštíví Kyjev, kde chtějí jednat s ukrajinskými představiteli i zástupci opozice.

  Buďto západní politici neví co chtějí, nebo nejsou tak ve shodě jak by se na první pohled zdálo, nebo naši novináři neví co mají psát. Jestlipak aspoň náš čerstvý ministr zahraničí ví co má říkat?

  Den před tím než jsem četl tohle:
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/328156-lvov-vyhlasil-nezavislost-na-ukrajine-krym-se-chce-pripojit-k-rusku.html

  jsem na Novinkách četl v diskusi komentář Radka Hotového z Ostravy, na který jsem později znovu narazil v podobě motta k tomuto článku:
  http://orgo-net.blogspot.cz/2014/02/protesty-organizovane-washingtonem.html#more

  Možná že pan Radek kecá, nebo měl zrovna štěstí na nějaký klidný víkend, na tom zas tak moc nesejde. Důležitější asi bude to, nakolik blízko skutečnosti je pan Paul Craig Roberts.

  • vittta

   Ty nuly mě napadly v souvislosti s Adolfem Hitlerem,který si podpisu Mnichovské dohody údajně pomyslel:
   „Mám před sebou samé nuly“!
   Škoda,že se mi nechce hledat v projevech pasáž,kdy Führer popisuje,proč vítězí nad „západními demokraciemi“.
   Nemá někdo zájem to někde najít?

   To je opravdu varující a velice aktuální!

 3. embeso

  Ono to hrdinske vyckavani Berkutu na pocatku byla asi totalni neschopnost totalne zkorumpovane vlady. Ted pise Spencerova, ze Ukrajina nemuze nasadit vojsko, protoze zadne nema- armada je zkorumpovana, rozpadla a neschopna boje.
  (Dalsi zdroj rika, ze ty tri vodni dela, co vcera Berkut nasadil, byly provozu neschopne a jedine, co maji.)
  Aniz bych chtel delat velke vlny, tak tyhle udalosti jsou opravdu systemove, coz znamena, ze staty zapadniho (severniho) okruhu nejsou schopny vyvtorit nejakou smysluplnou ideologickou agendu a zainteresovat na sve cinnosti obcany. Vse je ve vleku paradigmatu individualniho prospechu a medialni manipulace velkych koncernu.
  To, co se ted delo v Tuzle a ostatnich bosenskych zemich je presne to same, co se ted deje na Ukrajine: stat je zkorumpovany, bezzuby, bez vize a zcela bez legitimity.

  Spencerova to popisuje velmi dobre:
  “ Většina z nich (diskuteru) rovněž kladla vinu za současnou situaci prezidentu Janukovyčovi, i když nikoli kvůli použití násilí proti ilegálním demonstracím, ale kvůli pasivitě, přičemž za důležitý faktor označili rovněž pasivitu většiny „mlčící většiny“ Ukrajinců. Ti prý vesměs nesouhlasí s „revolucí“, ale Janukovyčovi také nevěří, nemají chuť proti němu bojovat, natožpak za něj, celá země považuje prezidenta a jeho rodinu za zkorumpované do morku kostí a v režimu není nikdo dostatečně důvěryhodný, kdo by byl s to národ zmobilizovat. Tento vývoj pak podle účastníků diskuse vyústil v paradox – Janukovyč představuje jedinou legálně zvolenou vládu na Ukrajině a je tedy jediným, kdo má mandát od voličů, ale zároveň je zkorumpovaný, slabý a nikdo ho nechce následovat. “

  U nas v Cesku je situace naprosto stejna, jen nam chybi ony extremisticke skupiny, schopne postavit barikadu.

 4. Kamil Mudra

  Prohlášení Viktora Janukoviče k událostem na Ukrajině:

  Vážení spoluobčané!

  Prošli jsme různými zkouškami. Dnes ale stojíme snad před nejtěžší. Přišel problém – zemřeli lidé. A to je největší tragédie a bolest pro každého z nás. Nicméně i toto musíme společně přežít a překonat.

  Od samého počátku konfliktu jsem volal po dialogu, jako kategorický odpůrce silových řešení a hlavně krveprolití. Je to můj životní princip – ani jedna vláda nestojí co jen za kapku prolité krve kvůli ní. Právě tímto principem jsem se řídil v roce 2004, kdy jsem zastavil své příznivce od násilí vůči podporovatelům svého oponenta. Proto jsem také v tomto konfliktu vsadil na dialog. Bůh dal člověku jazyk na to, aby mohl najít společnou řeč s druhým člověkem.

  Musím říct, že jistý dialog proběhl. Udělili jsme dvě amnestie – první po prosincových událostech a druhá vstoupila v platnost 17. února. Opoziční lídři potřebovali už na další den, 18. února povolat radikální část majdanu na ozbrojený boj. Opozice nejen že nepočkala na zahájení zasedání parlamentu, na kterém se měly odhlasovat zákony, které by změnily Ukrajinu, ale oni – naopak – zablokovali národní radu, nedajíce jí možnost přijmout tyto změny. Požadovali okamžité předání veškeré moci opozici. Nemaje na to mandát národa, nezákonným způsobem v rozporu ústavou Ukrajiny, tito, dovolím si říci politici, se uchylují k pogromům, žhářství a vraždění, pokoušejí se uchopit moc. Opoziční lídři ignorovali základní princip demokracie – výkonná moc se nevolí v ulicích a na náměstích, ale ve volebních místnostech. Nejednou jsem jim říkal – za chvíli jsou volby. Pokud vám národ vyjádří důvěru – budete ve vládě. Pokud ne, nebudete vládnout. Ale jedno i druhé musí projít zákonně, tak, jak říká ústava Ukrajiny.

  Hranici překročili když vyzývali lidi do zbraně. A to je do očí bijící porušení zákona. A porušitelé zákona musí stát před soudem, který určí jejich míru trestu. To není můj rozmar, ale moje povinnost jako garanta ústavy – zajistit mír v zemi, klid obyvatel a spravedlnost ve vztahu ke každému.

  Na základě tohoto, ještě jednou vyzývám lídry opozice, kteří tvrdí že se snaží o mírové řešení, aby se ihned distancovali od těch radikálních sil, které provokují krveprolití a srážky s policií. Nebo, v případě že neodejdou – přiznat, že podporují radikály. A pak s nimi bude jiný rozhovor.

  Řeknu upřímně, dostávám rady, které se mě snaží přesvědčit, uchýlit se k tvrdším variantám – použití síly. Ale já jsem vždy považoval použití síly za chybný přístup. Je i lepší a efektivnější způsob – najít společnou řeč. Jít na kompromis. Dohodnout se. Říkal jsem už ne jednou, že v takovém případě ztratí vláda. Ztratí i opozice. Ale vyhraje Ukrajina.

  Důrazně jsem žádal zdržet se radikálních kroků. Ale neposlouchali mě. Opakuji a vyzývám OAT. Ještě není pozdě na slyšení. Ještě není pozdě zastavit konflikt. Ano, mrtvé už nevrátíme. Ano, my jsme už zaplatili vysokou cenu za ambice těch, kteří se tlačí vládnout. Ale aby cena nebyla ještě vyšší, drazí spoluobčané – mějte rozum! Je třeba si sednout za jednací stůl a zachránit Ukrajinu. Protože budoucí generace nám neodpustí, pokud jim zničíme zemi, ta musí patřit jim – našim potomkům.

  Drazí spoluobčané! Drazí lidé, kteří jste ztratili rodiny a blízké v tomto hloupém konfliktu, dovolte mi vyjádřit upřímnou soustrast. Vím, že slova žalu nepomohou. Chápu, jaká strašná tragédie vás postihla. Chci ale, abyste vy cítili v této chvíli moji podporu a mou upřímnou lítost.

  Teď všichni musíme uznat jedno – i nejsilnější odpor skončí. A Ukrajina by měla zůstat navždy. To je náš úkol. A to je i náš hlavní cíl.

  http://www.president.gov.ua/news/30109.html

  • Kamil Mudra

   Omlouvám se za hrubku a ještě k tomu ve jméně.
   Samozřejmě: Prohlášení Viktora Janukovyče
   Prosím Janiku o opravu a případně následné smazání mé omluvy.

   • Janika

    Kamile, podle mě je správně Janukovič. To y je tam nesmyslně používané nevzdělanými českými novináři, někdo to začne a ostatní se opičí.

    Jinak moc děkuji za Váš překlad toho projevu, Psala jsem Vám, chtěla jsem to dát jako samostaný článek, ale už si nějak nejsem jistá. Janukovič není Kaddáfí, to opravdu ne. Není proč za ním nějak stát a tenhle jeho projev to potvrzuje. Je v jiné situaci, na Ukrajině přece existují volby a nebyl by problém je vyhlásit. I kdyby b\l konflikt podporován Západem a lid stál za ním, tak ve volbách by se to jednoduše ukázalo. Fakt jsem znechucená jak Janukovičem, tak Kličkem a lituju hlavně zabitých vojáků a policistů, protože ti si nemohli vybrat, jako protestující, kteří do toho šli dobrovolně. Vojáci plnili jen svou povinnost, zradit mohli těžko. To samé legálně zvolení představitelé, jako ten guvernér v tomto článku, a jejich rodiny. Kdo ochrání je, co asi tak mají dělat? Janukovič se někam schovat může a nakonec to asi udělá, ale co ti ostatní.

 5. jonáš

  No já mam dneska dojem, že ve skutečnosti jde o tohle, a o to, kdo to zprivatizuje .. a to se týká jak místních politiků tak nadržených „nevěst“ ze zahraničí. http://www.ac24.cz/images/fdsxvsqq.jpg .. zkuste reflektovat míru korupce a manipulace v týhle zemičce, kde prakticky nic strategicky významnýho kromě Budvaru neni ;-) a násobit libovolnym koeficientem. Run na banku už začal .. http://ekonomika.idnes.cz/ukrajinci-se-boji-o-sve-uspory-dem-/eko-zahranicni.aspx?c=A140220_213401_eko-zahranicni_zt