Pár fotografií z totalitního SSSR

babička vypráví

Babička vypráví

beze slov, vše je jasné

Beze slov, vše je jasné

Malá injekce

Malá injekce

Módní přehlídka

Módní přehlídka

Synchrofázotron

Synchrofázotron

Železničář

Železničář

Fotografoval Vladimír Rolov.
Mnoho dalších fotografií k vidění zde.

Poslal Hamilbar.

 1. Janika

  Člověk pozná, co má, až když to ztratí, říká se. Myslím, že to byla klidná doba, kdy lidé mohli v bezpečí a pořádku žít. Nijak si to neidealizuji, ale jsem přesvědčená, že historie jednou posoudí tohle období jako jedno z nejšťastnějších pro tyhle země.

  Podobné fotografie by se jistě našly i pro ten strašlivý minulý režim u nás :-).

 2. dixi

  Janiko, stačí koukat na retro, co si pamatuji, maminka chodila ke kadeřnici,na pedikúru, nechávala si šít, byly v domech, nebo za pakatel velké prádelny, mandl, Hodně mnéčných barů a jídelen,kde s dalo snadno a dobře nasnídat, nasvačit naobědvat. Lidé měli smlouvy na byt na neurčito, nemuseli se bát vystěhování,v Praze to bylo horší, ale byty přibývaly všude a hlavně,lidé měli práci. Zlepšovalo se to, začali soukromníci i když dřív byli taky, pamatuji je. Nejen špatné je třeba vyjmenovávat.

  • Janika

   To máte pravdu, dixi, že byly věci úplně samozřejmé, ani si to člověk neuvědomil. Moje maminka byla švadlena a nikdy to mmě a sestru nechtěla učit, říkala, že my to nebudeme potřebovat :-). I když to tak docela nebylo, zlepšoval se výběr až ke konci, jinak která jsme uměly šít a plést, byly jsme ve výhodě. Navíc to byl i koníček. Mně je dodnes líto ty pečlivé výtvory vyhodit, i když to už dávno nenosím. Dneska je všude plno hadrů. ale nic k nošení. Moje maminka se vždycky děsila, když to vzala do ruky, a i z butiků, nejen od Vietnamců.

  • Kamil Mudra

   Jak čas běží, mám Gorbymu stále více za zlé, že dopustil zborcení socialistického bloku. Socialismus dostal ke svému vývoji příliš málo času. Je to jako byste odložili batole s odůvodněním že „z něho nic nebude“, protože ještě neumí pořádně mluvit natož pak alespoň základní počty.

   Dle mého mínění potřebuje každý nový systém vystřídat alespoň tři generace aby „předvedl co v něm je“:

   1) První generace musí odejít aby sebou vzala svůj starý způsob myšlení a své vědomé i podvědomé ukotvení v systému předchozím.

   2) Druhá generace musí „vyvětrat“ to co do ní předchozí vložila, prožít si svůj kus rozčarování a opravit alespoň ty největší chyby které (i v poctivé snaze) předchozí generace nadělala.

   3) Teprve třetí generace má k dispozici kostru s dostatečně jasnými konturami, aby si mohla dovolit dolaďovat, „vychytávat mouchy“ a bez větších kotrmelců vypilovávat použitelnost.

   To se ovšem vůbec netýká naší situace po listopadu. Tady od samého začátku působili „staří harcovníci“ se svými „výběrovými žáky“, roubujíc osvědčené odrůdy na téměř panenský kmínek. Samozřejmě takové odrůdy, které chutnaly především jim. Možná že by to dopadlo o něco lépe, kdybychom hned na začátku přijali Komárkem nabízený dvacetiletý plán a dokázali ho dodržet. Ale nejspíš by to ani nebylo možné, protože odolat těm venkovním vlivům a snahám by bylo nemožné i krátkodobě, natož pak celých dvacet (a možná i více) let.

   • brtnikvbrlohu

    V tý věci mne napadá sovětské Rusku první poloviny 20tých let s nástupem MEPu, Randsorf se svého času vyjádřil že se mělo postupovat jako v Číně – liberalizovat (fůj to slovo) – ekonomiku ale držet politiku a nechat vliv státu v zásadních věcech.
    Jisté historické a ekonomické zákonitosti nejde lámat přes koleno, stejně jako lidskou podstatu (tu ale usměrnit – ne změnit – lze), prostě doba musí uzrát. Napadá mne kacířská myšlenka – o co vlastně usiluje car Vladimír, že mu imponuje jistý Petr je jasné, ale tak mu číst myšlenky :) – možná proto leckomu tak vadí.

   • Astr

    Ano generacni problem. Plati co dejiny existuji ze revolucionari a boritele nebyli nikdy dobri stavitele.
    Po garniture boritelu musi prijit generace stavitelu :-)
    Vsechno ma svuj cas.

    I vyvoj od r.48 do r68 ukazal ze to smeruje k lepsimu. Bohuzel ukazalo se ze ten smer byl jak pro Vychod tak pro Zapad cosi jako nove nebezpeci.
    Zatim co vyvoj az k 68 ukazal prokazatelne zlepseni jake zlepseni a hlavne zlepseni pro koho ukazal vyvoj Sametu ?
    Po slibech pana Klause jak za nekolik let republika dozene Rakousko nakonec rekl ze vysledek neni spatnu ze v porovnani s minulosti ze ano ze tretina se ma hure,
    ale tretina stejne ale tretina lepe !
    Neni pak divu ze se se zprivatizovanymi Klausovci nemuzou ti co patri k onem 2 tretinam domluvit a musi poslouchat o hrozbach komunismu a o tom ze prece nelze casy vratit do situace ze se opet budou FSICHNI lide mit stejne a tedy stejne mizerne !
    Pak se na Internetu najdou experti TRHu kteri vam napisi ze u sousedu je chudych jeste vice a ze je to tak spravne a ze kdyby stat nezasahoval a neprerozdeloval ze si to TRH sam vyresi.
    A je vymalovano :-)
    Jeste treba dodat ze zatim co drive byl svet rozdelen na hodny a dobry Zapad a zly Vychod
    nyni to plati na pokracovani: jeste intensivneji
    Obirat lidi a obohacovat se na lidech Zapadnedemokratickym stylem je ta jedina spravn cesta.,
    Kdezto dollary Vychodnich oligarchu to jsou ty spatne a spinave a je cas to zmenit.
    Nastolit VekoEvropsky „poradek“ misto Ukrajinskeho neporadku a hned bude pro Ukrajinsky lid lepe a radostneji :-)
    Tomu samozrejme brani novodoby car Putin a proto je cas I s nim skoncovat!
    Teprve pak muze byt na svete lepe!
    Teprve az bude nastolena nova svetova vlada teprve pak bud na svete lepe.
    Teste se na novy svetovy poradek , nastal jeho cas
    protoze bylo uz dost Vietnamu, Afganistanu, Balkanu, Iraku, jiz ne dalsi Libye, Syrie, Ukrajiny !
    At zije novy svetovy poradek pod vedenim naseho Velkeho Bratra :-) hurra !!!!!!

 3. merlin

  idiotes byl ve starém Řecku člověk, co se staral jen o sebe a ignoroval zájem obce, taky to mohl být později i někdo bez nějaké pro celek užitečné profese nebo ještě později podivín. Označit někoho za zvláštního nebo podivína není nic špatného. Římani používali označení idiota pro soukromníka, laika nebo ignoranta. Francouzi měli pro učeného člověka bez sociální inteligence označení idiot savant /až v 18 století/, takže když Vám Francouz řekne , že jste idiot, může to taky znamenat nikoliv, že jste hlupák, ale že jste v nějaké oblasti geniální třeba jako Rain man. Debilitas je latinsky slabost, ochromení, neduh, vysílení,, v přenesém smyslu to sice může označovat někoho se slabým rozumem, ale není to jasné, která složka je tím míněna – zda somatická nebo psychická, muselo by se to vyzdvihnout, Napsat jasně debilitas animis, a pak by se vědělo, že se jedná o slabost duševní. Já samozřejmě nechci nikomu radit / a už vůbec bych si nedovolila radit Hamilbarovi/ ale máme české slovo blbec, jehož význam je naprosto jasný.:-).

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s