Prohlášení Viktora Janukoviče k událostem na Ukrajině

Přeložil Kamil Mudra, převzato odtud.

Vážení spoluobčané!

Prošli jsme různými zkouškami. Dnes ale stojíme snad před nejtěžší. Přišel problém – zemřeli lidé. A to je největší tragédie a bolest pro každého z nás. Nicméně i toto musíme společně přežít a překonat.

Od samého počátku konfliktu jsem volal po dialogu, jako kategorický odpůrce silových řešení a hlavně krveprolití. Je to můj životní princip – ani jedna vláda nestojí co jen za kapku prolité krve kvůli ní. Právě tímto principem jsem se řídil v roce 2004, kdy jsem zastavil své příznivce od násilí vůči podporovatelům svého oponenta. Proto jsem také v tomto konfliktu vsadil na dialog. Bůh dal člověku jazyk na to, aby mohl najít společnou řeč s druhým člověkem.

Musím říct, že jistý dialog proběhl. Udělili jsme dvě amnestie – první po prosincových událostech a druhá vstoupila v platnost 17. února. Opoziční lídři potřebovali už na další den, 18. února povolat radikální část majdanu na ozbrojený boj. Opozice nejen že nepočkala na zahájení zasedání parlamentu, na kterém se měly odhlasovat zákony, které by změnily Ukrajinu, ale oni – naopak – zablokovali národní radu, nedajíce jí možnost přijmout tyto změny. Požadovali okamžité předání veškeré moci opozici. Nemaje na to mandát národa, nezákonným způsobem v rozporu ústavou Ukrajiny, tito, dovolím si říci politici, se uchylují k pogromům, žhářství a vraždění, pokoušejí se uchopit moc. Opoziční lídři ignorovali základní princip demokracie – výkonná moc se nevolí v ulicích a na náměstích, ale ve volebních místnostech. Nejednou jsem jim říkal – za chvíli jsou volby. Pokud vám národ vyjádří důvěru – budete ve vládě. Pokud ne, nebudete vládnout. Ale jedno i druhé musí projít zákonně, tak, jak říká ústava Ukrajiny.

Hranici překročili když vyzývali lidi do zbraně. A to je do očí bijící porušení zákona. A porušitelé zákona musí stát před soudem, který určí jejich míru trestu. To není můj rozmar, ale moje povinnost jako garanta ústavy – zajistit mír v zemi, klid obyvatel a spravedlnost ve vztahu ke každému.

Na základě tohoto, ještě jednou vyzývám lídry opozice, kteří tvrdí že se snaží o mírové řešení, aby se ihned distancovali od těch radikálních sil, které provokují krveprolití a srážky s policií. Nebo, v případě že neodejdou – přiznat, že podporují radikály. A pak s nimi bude jiný rozhovor.

Řeknu upřímně, dostávám rady, které se mě snaží přesvědčit, uchýlit se k tvrdším variantám – použití síly. Ale já jsem vždy považoval použití síly za chybný přístup. Je i lepší a efektivnější způsob – najít společnou řeč. Jít na kompromis. Dohodnout se. Říkal jsem už ne jednou, že v takovém případě ztratí vláda. Ztratí i opozice. Ale vyhraje Ukrajina.

Důrazně jsem žádal zdržet se radikálních kroků. Ale neposlouchali mě. Opakuji a vyzývám OAT. Ještě není pozdě na slyšení. Ještě není pozdě zastavit konflikt. Ano, mrtvé už nevrátíme. Ano, my jsme už zaplatili vysokou cenu za ambice těch, kteří se tlačí vládnout. Ale aby cena nebyla ještě vyšší, drazí spoluobčané – mějte rozum! Je třeba si sednout za jednací stůl a zachránit Ukrajinu. Protože budoucí generace nám neodpustí, pokud jim zničíme zemi, ta musí patřit jim – našim potomkům.

Drazí spoluobčané! Drazí lidé, kteří jste ztratili rodiny a blízké v tomto hloupém konfliktu, dovolte mi vyjádřit upřímnou soustrast. Vím, že slova žalu nepomohou. Chápu, jaká strašná tragédie vás postihla. Chci ale, abyste vy cítili v této chvíli moji podporu a mou upřímnou lítost.

Teď všichni musíme uznat jedno – i nejsilnější odpor skončí. A Ukrajina by měla zůstat navždy. To je náš úkol. A to je i náš hlavní cíl.

 

 

 1. vittta

  To dění na Ukrajině přesně ukazuje,proč se k moci dostal Adolf Hitler a proč se stalo,že byla rozpoutána II.světová válka.
  Je tam vlastně všechno,fašistické pozdravy,fašistické polovojenské bojůvky,antisemitismus,násilí proti legální vládě a poslancům,násilí proti případným nespokojencům z řad samotných Ukrajinců,(násilí vč.vražd),teoretický politický cíl je oslabení Ruska,podpora fašistům z tábora nenasytných velkokapitalistů,tupost “ a neschopnost demokratických“ politiků…
  Následovat budou politické vraždy a politické procesy….

  Alespoň je dobře vidět,co je vlastně ve skutečnosti celá ta „západní demokracie“,není to nic humanistického ani demokratického,je to jen blyštivé pozlátko pokrytectví na prohnilém a zločinném systému,který je ochoten pro svá koryta naprosto ke všemu.
  Tihle nám v září 1938 opravdu nemohli pomoci…a nejsou to dnes jiní,jsou to pořád ti samí!

 2. Astr

  I podruhe komentar ceka na schvaleni I kdyz je bez odkazu :-)
  Prosim tedu opet prvni smazat bude li schvalen , pokud to blokuje i odkazy :-)

  • Janika

   Astře, to blokování je mi záhadou, v žádném případě to není záměr. Pokud bych se někdy přece jen spletla a udělala chybu, tak mi promiňte – to se týká všech. Objevili se zase staří známí a tak mám v ne-schvalování trochu zmatek.

  • vittta

   Který to byl?
   A nyní otázka na tělo:
   Co to prakticky znamená,na co by si měl dát běžný občan pozor a čeho by si měl všimnout?

   • Janika

    Také tomu nerozumím. Na jedné straně naznačovat, že za pučem jsou Židé, a pak se objeví výzva kyjevského rabína, aby Židé Kyjev opustili, že se na ně chystají.

     • Astr

      A neni to poprve!
      Ten antisionismus musi byt nejak mezinarodne organisovan a koordinovan ! Jsou to stejne informace jako pred casem informace o stejne pomoci a stejnymi silami proti Rusku a pomoci Sakasvilimu v Gruzii!
      Jenze chybami se I mladi svazaci uci a zatim co v pripade Gruzie uverili 15 leti, dnes po opakovane provokaci na Ukrajine uz ani 12 leti neuveri !

    • Astr

     Janiko, na to proc rabin vyzyva a ma obavy je snadna odpoved.
     Maji spatnou zkusenost z minulosti . Bandera byl nacionalista a hlasal nepratelstvi proti vsemu cizimu. Proti Zidum i Rusum a veskeremu cizimu vlivu. Jeho hnuti pomahalo Hitlerove armade pri pogrom na Zidy.
     Nynejsi rozdmychany nacionalismus u nekterych skupin a ozivenych Banderovcu hrozi podobnym nebezpecim. Proto se rabin obava a varuje. Naproti tomu „internacionalni pomoc “ vuci „proruske vlade“ ma stale vice dukazu a pokud tato fakta vyplouvaji na povrch vubec nesejde na tom kolik lidi na kterem blogu tomu uveri a kolik neuveri:-)
     Mimochodem s tou pomoci a popiranim verenim a neverenim je to podobne jako v minulosti jiz nekolikrat
     Prestoze existuji fakta a byly pochytany velke pocty ruznych Cecencu a jinych dobrovolniku z jinych zemi kteri se angazovali v dobe rozpadu Yugoslavie, presto nekteri lide to odmitaji a oznacuji to jako snahu postvat lidi proti Islamu! Mirumilovnemu islamu nebot vetsina vyznavazu Allahova uceni jsou preci mirumilovni lide.
     Tak jako vetsina vyznavacu vsech ostatnich nabozenstvi jsou mirumilovni lide!
     V prikladech o „angazovanosti: nekterych lidi lze pokracovat.
     Jake sily a jaci lide prisli bojovat do Syrie a pomahat a kdo to tam organiisuje a financuje je dalsi z prikladu, kdy ani chyceni lide z Bahrainu ci dukazy ze to pomaha financovat Saudi Arabia nejsou dost presvedcive.
     Jsou naopak lide kteri veri ze to bylo za Assada v Syrii az tak hrozne ze to nikdo neorganisoval ze to bylo zivelne, ze se LID sam nastval a sel do boje. Stejne „neorganisovane“ take v Egypte, Libyii, jen v Iraku to bylo trochu jinak, tam byl Saddam moc silny a hrozil jadernou zbrani tam se lidu muselo pomoci vojenskou intervenci.
     Proto na jedne strane videa a zpravy o „bratrske“ pomoci a na druhe strane varovani rabina ktery vidi co hrozi z banderovskeho nacionalismu , to si vubec neprotireci ale naopak jsou to 2 podoby ktere presne zapadaji do mozaiky obrazu.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s