Velmi krátce na téma Ukrajina

Napsal anlazz
Přeložil Hamilbar, převzato odtud.

Aniž bych chtěl popírat všechnu hrůzu současné situace na Ukrajině, dá se říci, že „majdan“ nám dává jedinečnou možnost pozorovat krach všech doposud existujících strategií. Počínaje věhlasným „vychytralým plánem Janukoviče“ (velmi dobře ho rozebral colonelcassad) a plány mnohých levých konče. No a známá ukrajinská „opoziční trojice“ Kličko-Jaceňjuk-Tjagnibok také dosáhla něčeho poněkud jiného, než původně chtěla. Celkově lze říci, že ukrajinské události prodemonstrovaly majestátní selhání téměř všech politických sil.

Ovšem byli i tací, kteří jednoznačně vyhráli. Onen slavný „Pravý sektor“, který byl ještě před měsícem naprosto marginální silou, mající nepatrný počet členů. Jakýsi pofidérní spolek marginálních ultrapravých sil, zformovaný k ochraně „majdanu“. Čistě technická organizace.

A nyní se tato „technická organizace“ stala reálnou silou, disponující několika sty tisíc lidí, s uznávaným vůdcem a jasnou ideologií. Která diktuje podmínky nejen náhle vše prohravšímu Janukovičovi, ale i vyhlášené opoziční trojici.

A právě to je ta hlavní senzace. A i když by nyní všichni ukrajinští i neukrajinští politici rádi převedli situaci do klasické „oranžády“, s příchodem na trůn „ženský s koulema“, ignorovat tuto sílu již nelze.

Co že to tedy demonstruje vzlet „Pravého sektoru“? Především jedno. Ideologie, ideologie a ještě jednou ideologie.

Tolikrát nám říkali, a my sami jsme to říkali, že ideologie – se přežila. Že to jsou jiné věci, které rozhodují, proslulé manipulace a hromadné sdělovací prostředky. Vypadalo to jako naprosto neprůstřelný fakt. A teď najednou – taková zrada. „Pravý sektor“, nemající ani finance, ani své sdělovací prostředky – začal řídit politiku mnohamilionového státu. Ukázalo se, že určité množství ke všemu odhodlaných lidí, jistých si svou pravdou, a majících svoji ideologii, se může stát významnou politickou silou.

S jednou podmínkou: že tato ideologie je svým způsobem vybudována na nějaké, mnoha lidmi sdílené, metaideologii. Ale o tom o něco později a podrobněji.

A zatím jen tolik, že současný „majdan“ se může stát tlustou čarou za postsovětskou politikou a jejími mýty. V případě, že bude pochopen.

Reklamy

31 comments

 1. vittta

  Metaideologie bude asi ideologická tradice.
  Pokud možno nějak „škrcená“.

  Ale co je na tom nového nebo dokonce divného?
  Každý vidí Irák,Lybii-ale i třeba na Jugoslávii .
  Tam se také přece vsadilo na tradiční rozpory etnik nebo náboženských frakcí.

  Možná může překvapit ta maličkost,že všichni tihle banderovci a pravosektoráti se objevili ..řekněme „nikým nezváni“.
  Jindy tuhle historickou zátěž ovládají a probouzejí cíleně jiní…

  • Mirko

   Možná může překvapit ta maličkost,že všichni tihle banderovci a pravosektoráti se objevili ..řekněme “nikým nezváni”.
   Jindy tuhle historickou zátěž ovládají a probouzejí cíleně jiní…Ani tu to nebylo jinak. https://www.youtube.com/watch?v=doKQBUXZ51g

   • Janika

    To video je příkladem, jak se vytváří zkreslující lež: na výtku, že pravý blok má v úmyslu pronásledovat židy odpovídá paní, že vůbec ne, že Židé jsou také členy Pravého blogu. A už je z toho nadpis – Pravý blog jsou Židé :-).

    • vittta

     Zajímavé také je,že tato část pořadu je tady hozena doplacu už asi potřetí.(ne-li vícekrát)
     První verzi vložil Kamil-ale celý pořad.
     Pořad ale nikoho nezaujal-jen ten konec.
     Mám z toho dojem,že virtuálnem cestují osvícenci,kteří „otevírají jiným oči“,aniž by je zajímalo,co se zrovna řeší či řešilo.(maximálně je někdo může poslat do prdele,víc se nemůže stát-ale mohou tak oslovit tisíce lidí)
     Mají prostě k dispozici pár videí,vytrhaných z kontextů nebo prostě jen vyjmutých z celých tématických pořadů a ty dávají všude,kam se vejdou.

     Mezi námi-ten antisemitismus,či antisionismus,který je poslední dobou čím dál oblíbenější někde musel vyklíčit.
     Zeptej se středoškoláků,nebo klidně VŠ,kdy začala a skončila II.světová válka-kolik % ti správně odpoví.
     Ale o Židech vědí „všichni všechno“.
     Z toho vyplývá,že lidi ve své většině dějiny moc nezajímají-ale za to „PRAVDU“ se dozvídají o to raději,zejména pokud je odlišná,od oficiálního oficiálna.

     Zdroj tohoto politického „prozřejí je bezesporu internet-tedy mocné médium,které ale mají nosatí (stejně jako všechno ostatní) pevně v ruce….i když u toho internetu se dělá manipulační vyjimka-tam z nějakých důvodů,které mi nejsou jasné,lidé připouští,že je svobodný a že se tam dozvědí PRAVDU .
     Někdo napsal (nebo to byl v odkazu),že internet připomíná smetiště-jsou tam krásné věci,ale musí se hledat v hromadě bordelu.
     To myslím dobře vystihl….

  • hank

   Možná bude dobře nejdřív zopakovat, co je vlastně ideologie. Česká wiki je v tomto případě výjimečně objektivní. Cituji:

   Ideologie je propracovaná soustava názorů, postojů, hodnot a idejí s apologetickou nebo ofenzivní funkcí založenou na formulování politických, světonázorových nebo podobných zájmů určité skupiny. V politické a společenské praxi se ideologie vládnoucí skupiny projevuje např. ve formě filosofie, práva či morálky, obecně se skrze svou subjektivitu snaží o formulaci celkového výkladu společnosti a člověka jako takového.

   V angloamerickém prostředí je obvyklé i užívání termínu ideologie pro neutrální označování ucelené soustavy myšlenek a výpovědí. V evropském prostředí má termín častěji pejorativní vyznění a vyjadřuje též uzavřenost, jednostrannost a iracionální a propagandistické rysy soustavy označované jako ideologie.[1]

   Často se pojmem ideologie označují pouze politické ideologie.

   Termín ideologie poprvé zmínil Francouz Antoine Destutt de Tracy roku 1795 v souvislosti s učením o idejích, které mělo napomoci k vytvoření politických, morálních i vzdělávacích pravidel. Termín následně dostal negativní význam jako soubor iracionálních, nepraktických či falešných představ o světě. Např. marxismus ideologii chápe jako prostředek k legitimizaci daného společenského řádu a odmítá ji jako idealistickou a spekulativní. Ve 20. století se zkoumání ideologie věnovala především sociologie vědění.

   (Konec citátu.)

   Metaideologie, to je něco nad ideologií, něco, co se tváří, že má metody a nástroje a jazyk k popisu ideologií „zvenku“, seshora, s nadhledem a odstupem, tj. rádoby objektivně. Snad bych to vysvětlil analogií. Jazyky většinou nemají prostředky k popisu sama sebe a k pochopení vlastní struktury, když se snažíme používat jejich vlastních pojmů a struktur. K tomu je nutno mít něco, čemu se říká metajazyk, který je jazykům nadřazen. Dobře to znají programátoři, programovací jazyky v tomhle ohledu potřebují ke svému popisu metajazyky, využití je nejen k vytváření nových jazyků, ale např. také pro automatizovaný překlad.

   V kontextu článku – aspoň tak to chápu, i když to není úplně triviální – je zřejmě pod pojmem „metaideologie“ míněno něco, co sdílejí všichni nebo aspoň většina lidí nehledě na původ, rasu, výchovu, vzdělání, kulturní background, jazyk, tradice… něco, co je všem lidem vlastní jako všeobecný předlidský základ. Zřejmě se tu hraje na pocity ukryté hluboko v podvědomí, na strachy starší než civilizace, než ta humánní slupka odlišující nás od opic… Je úplně jedno, jakých pojmů, argumentů a logických nástrojů ideologie používá, důležité je vybudit v lidech to předlidské, iracionální. A to, co s těmito nástroji pracuje v zájmu a s cílem vytváření určitých konkrétních ideologií, jejichž cílem je dosažení určitého přesvědčení většiny lidí a také určitého jejich zaujímání postojů a chování, to je metaideologie.

 2. embecko

  „Celkově lze říci, že ukrajinské události prodemonstrovaly majestátní selhání téměř všech politických sil.“

  No presne, ukrajinska krize neni politicka, ale ekonomicka, tudiz musel vyhrat ten, co nema zadny plan, je neznamy, ale radikalni a lide v nej vkladaji nadeji, jako u nas treba do Babise ci Okamury.

  • Mirko

   Já si naopak myslím, že to jde podle plánu a zatím bez chybičky. V nové vládě samý arzén a arzeňuk. Benderovci a nacionalisti jako vyšití, ale trochu z chazarova ne? Jaroš sice náměstkuje, ale to bude jen dočasně, než přijde nějaký paragraf 261 na jejich způsob.

 3. Kamil Mudra

  Ekonomická krize se dá snadno zpolitizovat. Takže nad „krachem strategií“ bych, být autorem, předčasně nejásal.

 4. Janika

  Snažila jsem se, ale žádnou ideologii nevidím… Dívám se na ta videa, na ty zběsile útočící a řvoucí chlapíky, pokouším se vžít do jejich pocitů a motivace, neodsuzovat dopředu – ale málo platné, u „ukrajinského lidu“ vidím jen slepou zášť a radost z ničení. Samozřejmě, chtějí lepší život, to chtějí lidé na celém světě, ale oni se od té nenávisti nikam dál neposunuli.

  • Kamil Mudra

   Na to aby chlapíci zběsile řvali a útočili, v už „rozjetém“ konfliktu, ideologie netřeba.
   Postačí abyste vy nebo kolega něco schytali od protistrany a je „namotivováno“.

 5. vittta

  Na tom fotbale je víc lidí jak na Maidanu.
  Doufejme,že nebudou po zápase vyhlašovat novou ukrajinskou vládu.

  Pro příznivce konspiračních teorií dodám,že je „podezřele“ nízké vspupné a navíc Plzeň vede už 2:0,což je ještě podezřelejší!

   • vittta

    Nebylo to nalezeno.
    Zde se pozastavím.
    Mnoho stránek takto nebylo nalezeno-dá se tedy předpokládat,že taková stránka mohla někomu šlápnout na kuří oko.
    Jak si pak ale vysvětlit,že spousta jiných stránek,které čistě teoreticky také šlapou na kuří oka v pohodě k nalezení jsou?
    Když budu chtít být spikleneckým teoretickem,může mě napadnout,že hodně stránek,které na kuří oka zjevně šlapou,na ně ve skutečnosti buď nešlapou,nebo na ně sice šlapou-ale mají za cíl odvést pozornost od zásadnějších věcí,případně mohou rovnou manipulovat žádoucím směrem.
    Jinými slovy-interent je pod (takřka) naprostou kontrolou těch,proti kterým zdánlivě bojuje.

    • brtnikvbrlohu

     Já to otevřel – sice až na druhý pokus ale otevřel – postupným odmazáním se dostat na index adresu se dá lecos najít, většinou je pak chyba v přepisu adresy.

     • Kamil Mudra

      Rozhovory s Alexandrem Duginem rozhodně stojí za přečtení, ať už se týkají Německa nebo Ukrajiny. Ten člověk má pronikavý vhled do reality a o tom co vidí hovoří bez obalu, bez zbytečné omáčky a s dobře uchopitelnou přímočarostí.
      Jsou výborným protijedem toxicitě mainstreamu.

      • vittta

       Já jsem to pochopil tak,že Rusko bude (může) „útočit“ na USA právě skrz Německo.
       Jenže úplná svoboda Německa zase není tak úplně v českém zájmu.
       Neměli bychom-pro samý boj proti USA-zapomínat na svůj zadek…

       • Kamil Mudra

        To s tím českým zájmem mne během čtení článku také napadlo. Jen nevím co je větším zlem. Jestli ten vlezdoprdelismus vůči USA a nebo dohadovačky s Němci o Sudety :-(
        V každém případě je zajímavé to připomenutí rozdílného postoje velmocí po rozpadu socialistického bloku. Odchod Rusů a setrváni Američanů. Myslím že tím už tehdy dali amíci najevo že hodlají mít Evropu pod palcem, jen to v té euforii nějak evropanům ušlo. Ale fakt je, že po ukončení Varšavské smlouvy a návratu Ruských vojsk domů, už přítomnost Američanů v Německu ztratila své opodstatnění. Tedy pokud tam nadále nehodlají setrvávat proto aby hlídali (nikoli bránili) Němce.

        Napadá mne že kdyby tehdy Rusové prohlásili že setrvají ve svých pozicích tak dlouho dokud ty své neopustí USA, tak by jim nikdo nemohl říct ani popel a Kocáb by se klidně mohl třeba stavět na uši.
        No, on by se na ně asi nestavěl. Jen by stihl nakoupit od Rusů víc ušanek. :-)

    • Kamil Mudra

     Na mizení videí a článků má jistě svůj podíl i autocenzura. Někdo něco publikuje, chvíli to visí na netu, mezi tím se nějak vyvine situace a co bylo původně jen zpravodajstvím je najednou „šlápnutím na kuří oko“. Tak to autor raději sám stáhne a odkazy co lidi rozšířili přestanou být funkční.

     Nebo to šlape na kuří oko od začátku a autor to ví, ale je tvrdší nátury, tak to nechává viset. Jenže pak mu to rozmluví známý a nebo třeba i někdo z rodiny…

     Znám to z vlastní zkušenosti, ještě z bývalého režimu. To jsem se, ve spolupráci s HOSem, chystal ve sklepě zřídit takovou menší tiskárnu na samizdaty. Když to žena zjistila, řekla že pokud to udělám, tak se ode mne i s dětmi odstěhuje – no a bylo po tiskárně :-)

    • jednooký

     vráť sa na nadhľad, na hlavnú stránku a odtiaľ to uvidíš – niektoré web stránky proste priame odkazy na svoje články neakceptujú.

 6. hans

  El Murid tvrdí, že Pravý sektor je projekt „oranžových“ generálů z SVU (ukrajinské státní bezpečnosti)