Je to stanovisko

Předseda vlády Klement Gottwald seznámil veřejnost s vládním stanoviskem k situaci v ČSR. Republika – jeho slovy – neuznává Beneše jako legitimního představitele ČSR a dále řekl, že se v ČSR porušily elementární zásady. Praha chápe rozhodnutí Národní fronty Beneše sesadit.

Legitimita je složitý pojem. Beneš bez nejmenší pochyby ztratil oprávnění a schopnost vykonávat prezidentský úřad. Což ovšem není totéž jako legitimita. Dlouho trvalo, než Spojenci za války uznali Benešovu legitimitu. Ve Francii spory o legitimitu akce generála de Gaulla trvaly dvacet let. Jen znalec Československé ústavy ústavy může potvrdit nebo vyvrátit, zda má parlament právo sesadit prezidenta a pokud ano, za jakých podmínek.

Nicméně pozice vyjádřená Gottwaldem je jasná, on je předseda vlády a vyjadřuje postoj naší vlády. Postupuje ve shodě s poválečnou Sovětskou evropskou zónou. To je závažný i závazný krok. Sovětská zóna by mohla v této krizi osvědčit svůj význam i svoji roli v rámci Evropy. To by mělo důsledky i pro další situace, které nastanou a budou celoevropského významu. Gottwald podpořil Ústřední akční výbor Národní fronty a komunisté se odebrali na Václavské náměstí. I to je rozumné a koncepční rozhodnutí.

… a tak dále…

Inspirováno tímto článkem.

 1. jednooký

  Beneš bol počas vojny a po vojne samozvanec.
  1) na priatie mníchovského diktátu nemal žiadny mandát – medzinárodné zmluvy mohol za prvej republiky prímať len parlament
  1a) mníchovská dohoda bola neplatná a protiprávna – dohoda dvoch alebo viac strán nemôže zaviazať „k niečomu“ ďalšiu stranu, ktorá sa na dohode nepodiela, také dohody podpisovali maximálne tak koloniálne mocnosti o svojich kolóniách
  2) Beneš pred útekom z územia československej republiky oficiálne abdikoval na prezidentský úrad – tj. vzdal sa prezidentského úradu a utiekol ako „súkromná“ osoba

  • Janika

   Jednooký, to je jasné, že v detailech se historie vždycky liší, nikdy se nic neopakuje stejně.

   Tohle měla být jen taková legrácka, prostě jsem v původním textu Astona nahradila Zaorálka Gottwaldem a Janukoviče Benešem :-). Takové nastavené zrcadlo těm, co před pár dny plivali na Únor a teď opěvují ukrajinské nácky. Je to do očí bijící, ta účelovost, jednou terorista, podruhé revolucionář.

 2. rehbergus

  Ministr Zaorálek mile překvapil. Role užitečného idiota se zhostil na výbornou. Myslím, že nám předvede ještě lepší kousky. Tohle je zahřívací kolo. Schwarzenbergů Karlík má důstojného nástupce. Kontinuita pravdoláskářké ideologie je zachována!
  Hosana! Halelujáááá…………………

 3. embecko

  Pokud jste sledovali Zaoralkuv intelektualni vyvoj, pak zpocatku byl proti uznani nove vlady, nazor zmenil az po pohovoru s evropskymi predstaviteli.
  Kdyz jsem videl tuhle mapku:
  http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/10483303/Ukraine-EU-trade-deal-QandA-why-Ukraines-refusal-to-sign-is-significant.html
  Tak jsem si myslel, ze jde o zajmove staty NATO/ USA…ta nahodicka…
  Jak to vlastne vypada s Transatlantickou smlouvou? Ze by mel Brusel tak v gatich, ze za NATO vykonava spinavou praci? Evropa opet a nadale jako americka kolonie?
  Tady me napadl takovy psychologicky postreh: Nemecko nema ustavu, dokument ustavujici narod a stat, ale pouze „Zakladni zakon“, Grundgesetz…ze by 2. svetova valka jeste neskoncila?

  Kdyz jsme u te paralely s Benesem, take me jedna napadla:

  „Většina zraněných Palestinců, které ve čtvrtek večer přivezly vládní speciály do pražských nemocnic na ošetření, jsou mladí aktivisté.
  Organizace SSM vyslala minulý týden v pátek do Palestiny šestičlenný tým. Ten, ve spolupráci s českými úřady, rodinami zraněných, místními lékaři a dobrovolníky, dal dohromady seznam těžce zraněných účastníků odboje.
  „Bylo potřeba obejít při bojích zřizovaná zdravotní střediska, protože soustavně nikdo data neshromažďoval a činnost mezi nimi nebyla koordinovaná,“ řekl koordinátor humanitární pomoci v Palestineě Ivo Dokoupil z UV SSM. Ranění se navíc báli, že je najde policie v nemocnicích, takže se skrývali v různých bytech.
  O možnosti zajistit převoz za kvalitní zdravotní péčí informovalo SSM také v médiích spřátelených států tábora míru a socialismu.“
  http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=802476

  • Janika

   Myslím, saxi, že Zaorálkové zásadně žádný vlastní názor nemívají…

   Paralela skvělá, díky. Je zvláštní, jak takovou záměnou se text zázračně promění, dostane jakoby jiný význam a stane se rázem „odporným“ :-). Mimochodem, na tyhle úpravy současných textů by se mohla zřídit stálá služba, materiálu by bylo dost.

   • embecko

    Tahle legrace je infantilne lacina, ale priznavam, ze uspokojujici :o)
    Ono staci jen malo, tady jsem behem par vtrein prehodil par slov a uplne mi pri naslednem cteni zatrnulo :o)
    *
    Pane předsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci!
    Byli jsme schopni vybudovat základnu pro modernizaci našich ekonomik. Tábor míru a socialismu dokázal, že se umí postavit a že je třeba s ním počítat. Ukázalo se, že ti, kteří předpovídali úpadek SSSR, neměli pravdu. Sovětský svaz a spřátelené státy státy potvrdily svou schopnost vedení. Rád bych vzkázal každému z občanů: spolehněte se, že socialistické státy uděláji vše, co je třeba, aby zajistily Vaši budoucnost.
    Dnešní hospodářský výhled v socialistickém bloku je lepší, než byl před rokem, a to v neposlední řadě díky našemu rozhodnému úsilí. Hospodářská obnova nabírá na tempu, které však není v celém táborů rovnoměrné. V tomto roce bude růst vyšší, než se původně předpokládalo.
    Nesmíme podléhat iluzím. Naše práce zdaleka není u konce. Nesmíme usnout na vavřínech. Navýšení rozpočtu sehrálo svoji úlohu v reakci na pokles hospodářské činnosti. Toto řešení však nyní musíme opustit. Udržitelného růstu nedosáhneme bez strukturálních reforem. Musíme využít následujících 12 měsíců k tomu, abychom uspíšili program reformy. Teď je ta pravá chvíle na modernizaci socialistického hospodářství tak, aby obstálo v celosvětové soutěži a reagovalo na demokratické výzvy. Teď je ta pravá chvíle správně investovat do naší budoucnosti.
    Musíme zlepšit hospodářské výsledky v oblasti inovací, a to nejen na univerzitách. Zlepšení je třeba dosáhnout v rámci celého řetězce: od výzkumu po maloobchod, zejména prostřednictvím inovačních partnerství. Potřebujeme inovace. Ústřední výbor strany příští měsíc načrtne, jak toho dosáhneme.
    Energie je ústřední hnací silou růstu a hlavní prioritou pro opatření: musíme dokončit vnitřní trh s energiemi, vybudovat a propojit energetické sítě a zajistit energetickou bezpečnost a solidaritu.
    Vážené poslankyně, vážení poslanci,
    občané naší socialistické vlasti očekávají, že podnikneme potřebné kroky, abychom se dostali kupředu. Musíme jim dokázat, že naše společné dnešní úsilí povede k novým pracovním příležitostem, novým investicím a že nás stát dělníků, rolníků a pracující inteligence dostatečně připraví na budoucnost. Jsem přesvědčen, že tábor socialistických zemí má vše, co je zapotřebí. Dosáhneme výsledků, o které usilujeme. Jedno je jisté: tuto válku nevyhrajeme pesimismem. Vyhrajeme ji důvěrou, silnou společnou vůlí.
    Děkuji Vám.
    *
    Zdroj: projev soudruha Barrosa ke stavu unie, 2010

    • Janika

     Ano, opravdu z toho mrazí. I když já jsem takové žvásty nikdy poslouchat nedokázala, vždycky jsem vypnula mozek. Ale přece jen asi v podvědomí něco uvízlo :-).

     Souhlasím, že je to naivní, ale potom nechápu, že to ti autoři nevidí. Nesměle tuším, že to, že je někdo prostě blbý, je prezentováno jako ten pověstný „jiný názor“.

  • Janika

   Díky, brtníku, dám sem ještě citát z toho článku: „Pokud by někdo používal fašistické symboly u nás nebo v Německu, jak se tomu masově děje na Ukrajině, už by byl (obrazně řečeno, pochopitelně nejdříve musí proběhnout trestní stíhání) za mřížemi. To navozuje otázku, zda se jedná „jen“ o pokus o hnědý puč na Ukrajině, proti kterému se eurounijní politici nedokážou ozvat. Však ono to nějak dopadne, říkají si snad někteří z nich… A nedochází jim, že jsme svědky předem připraveného pokusu o hnědý puč v EU přes ukrajinskou rozbušku. Překvapuje mě, že to ještě nedošlo lidem jako je Luboš Zaorálek a že sežrali i s navijákem „ukrajinskou návnadu“. “
   Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/1107-pokus-o-hnedy-puc-na-ukrajine-ne-v-eu.html

   Tak nějak si říkám, kdo to asi řídí, USA by se na válku v Evropě dívaly jako na napínavý film…

   • Kamil Mudra

    No já jen doufám že EU a Rusko zvládnou režii toho filmu tak aby nedali USA sebemenší záminku k tomu aby se zvedly z pohovky. Ono už je dost na tom, jak sponzorují herce a trefují se do obrazovky popcornem :-(

   • dixi

    Souhlasím s vámi,ještě jedné věci jsem si všimla, naši komentátoři v TV ohlašují počta zavražděných v Číně a i jind e téměř jásavými hlasy, nebo se mi to dnes jen zdálo ? Měla jsem ještě práci a poslouchala přitom čt 24, manipulace je dnes už bezostyšná, nevěřila bych,neslyšíc to na vlastní uši.Vždyť přece nemohou věřit tomu, co vypouštějí z úst.

    • Janika

     Dixi,Váš postřeh je správný. Kdybyste slyšela, jak já se na jejich adresu vyjadřuji… :-). Vzpomenu si vždycky na jednu pasáž z Vaculíkovy Sekyry:

     …Zpěváci a zpěvačky šli v nepřetržitém sledu a ukazovali své odpudivé řemeslo. Hermafroditi, milenci puberťaček a starých bab zženštile huhňali do mikrofonů a byli mému bratrovi k smíchu….

     Nemám doma televizor a proto na mě tato podívaná ve své nepřetržité hlouposti působila naplno, neotupeně. Kroucením pysků, předstíráním citů, které neměli, banálním hlasem a konfekčními melodiemi říkali si všichni o komentář, jehož jsme jim s bratrem dopřávali rozhodně dostatek.

     „Běž do kolchozu okopávat řepu, huso podškubaná“, říkal bratr zpěvačkám.

     ….. A když jsem si uvědomil, že tato masová hňupovina, která je ovocem principů, jimiž je spravována Evropa i s Čechami, se smí všemi vysílači volně řinout do světa, sáhl jsem k tomu jedinému, co jsme naproti tomu volně směli my dva s bratrem. Když se po jedné bezedně duté německé zpěvačce přišinula operetním krokem rumunská hvězda a pozdvihla širokou sukni, ač tam nikde nebylo bláto, pomyslil jsem si: „Ty krávo ceckatá!“ Před bratrem jsem se však styděl říci to nahlas. „Ty krávo ceckatá!“ zahučel zhnusený bratr, skočil a zuřivě vyškubl šňůru televizoru. „Tak! A včíl ukaž, jak umíš zpívat“, řekl spokojeně, jako by vypnul samu hlavní volárnu, ale já jsem si uvědomoval, že hlavní volárna před mořem i za mořem běží dál…

  • Kamil Mudra

   Hmm… Zřejmě parta nájemných žoldáků u kterých etnická ani státní příslušnost nehraje roli. Jde tedy spíše o to kdo je najal a nabídl k použití.

  • Janika

   Věděla jsem, že Vás to potěší, Smajlíku.

   Ale pochopitelně, nedokazuje to vůbec nic. Pocvičte si ty logické úlohy, co je jich plno na internetu. Znáte to, asi takhle: „Někteří Ukrajinci jsou Židé. Někteří ukrajinští revolucionáři jsou Židé. Všichni revolucionáři jsou Židé.“

   • nomen

    I ty Brute?
    Janika, zrejme by jste si mela logicke ulohy procvicit predevsim Vy.
    Vidim odkaz bez komentare a vy z nej podobne jako vitto vyvozujete zavery o tom kdo ho vlozil.
    Smutne a zabavne

    • Kamil Mudra

     To je zvláštní, nomene, ale já tam (1.3.2014 – 16.19) vidím příspěvek s konkrétním nickem a okomentovaným odkazem. Nemáte nějak poškozený prohlížeč?

    • lomikel

     doclema by me zajimlo pani janiko vase motivace davat sem clanky ktere vedou k diskuzi o pozadi udalosti a o tom kdo jsou realne sily urcujici smerovani Zeme, nebo se o to alepspon pokouseji.

     tyto clanky pak pritahnou disktutujici kteri, nahlizeje slozitost sveta a celkovou bidu v nem, neciti potrebu k utlocitnostti, kterou narazove projevujete.

     btw.
     proc asi ten dustojnik dostal povoleno/rozkaz k castecne dekonspiraci, ze by PR ?:)

     je to jako kdyz reknete A, B, C, D ale F to uz je zakazane :),
     prosim o ban jako vyraz solidarity s nonema

     • Janika

      Mýlíte se, lomikeli. žádné „realne sily urcujici smerovani Zeme“ tady odhalovat nehodlám, proboha, jak jste na takovou pitomost přišel? Kazatelů, kteří Vám na tohle nanesou své teorie, je plný internet, na každém prstě hafo, Snažím se od nich utéct co nejdál.

      Vaše žádost o ban je také podivná, tak sem prostě nepište, ne? Nebo si sám sobě nevěříte, že to dokážete?

  • vittta

   Zde bych rád věděl,jestli jsou to sionisté nebo Židé…
   Pro některé lidi je to hodně důležité.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s