Výběr zajímavostí z Pakistan Today uplynulých několika dnů

Přeložila a upravila Merlin

Špionáž prováděná americkou NSA a britskou GCHQ  vůči evropským lídrům už vedla k poklesu důvěry a jistému ochlazení mezi americkými a evropskými politiky. Evropa by měla být  také opatrná k rostoucímu napětí mezi Japonskem, podporovaným USA aČínou, které by mohlo mít dominovým efektem dopad na ekonomiku  a nafouknout ceny energií.

Úporné snahy USA chránit Ukrajinu před pádem do ruské sféry má v sobě potenciál, který může ve finále nakonec přetrhat vazby transatlantické aliance. Možnosti prezidenta Obamy jsou omezené. Dostupné reálné možnosti jsou jen pozastavení členství Ruska v G8 nebo WTO, zmrazení ruských aktiv  v zahraničí a ekonomické sankce. Všechny tyto akce by měly nepříznivý vliv nejen na Rusko, ale i na země EU.

Rusko již naznačilo, že projevovaná necitlivost NATO, zejména USA, k ruským bezpečnostním zájmům, je může donutit, aby přehodnotilo provádění dohody START, která měla snížit závody ve zbrojení.

Zajímavé je, že Čína je doposud klidná, co se týče jejích obchodních zájmů na Ukrajině. Je možné, že se situaci bude snažit využít pro podporu legitimizace svých nároků v Jihočínském moři.

Prezident Putin má rozhodně dosti unikátní profil mezi stávajícím kádrem současných světových vůdců. Byl voják, zpravodajský důstojník, náčelník štábu a vysoký politik. Pokud jde o hloubku porozumění vnitřní dynamiky různých vlivů, které se podílejí na řešení krizí, včetně politické, vojenské a diplomatické složky, patří určitě mezi ty nejlepší. V gruzínské krizi prezident Putin ukázal, že umí dobře kalkulovat a provádět i  extrémní opatření k ochraně zájmů Ruska. Na Ukrajině se zdá být ochoten zvednout laťku výš a zároveň si u toho ověřit reakce ostatních. Mnoho zahraničních politických analytiků začalo ve svých analýzách a  radách chrastit zbraněmi. Bylo by dobré, aby trochu ubrali –  když je soupeř  tak silný jako Rusko, pak je třeba velmi zvažovat, za co stojí  riskovat zničení  rovnováhy sil a odstartovat události, které by mohly vést k třetí světové válce.

Další ofenziva, kterou prezident Putin zahájil již dříve, je ofenziva ideologická. Putin  pracuje na vytvoření aliance s ruskou pravoslavnou církví a snaží se tak vytvořit konkurenční nabídku prostředí sekularismu, katolicismu a protestantismu, které podporuje západní Evropa a USA. Pokouší se pod novým úhlem pohledu přeformulovat ideologické dělení a vidění světa  do čtyř bloků. 1. katolické státy v čele s Brazílií, Argentinou, Venezuelou, Itálií a Španělskem. 2. protestantský blok v čele s Británií, USA a Německem, 3. sekulární blok v čele s Francií a skandinávskými  zeměmi, 4. islámské země. Svou nabídku staví do kontrastu extrémním neo- liberálním myšlenkám, které sledujeme v USA a EU, zejména se zaměřuje na boj s oslavováním homosexuálů, na obnovení instituce manželství a znovuobnovení rozbitých rodinných hodnot. Tato ideologická strategie by se mohla stát jednotícím kmenem  v mnoha z těchto jmenovaných zemích. Úspěch na Ukrajině by mohl povzbudit Rusko vyvinout plný frontální útok na pseudohodnoty podporované Západem.

Jaký bude mít krize na Ukrajině dopad na Pákistán? Bude mít určitě přímý dopad na budoucí politické urovnání afghánské krize. Rusko již uvedl, že na přítomnost sil NATO po roce 2014 by měly být uvaleny sankce prostřednictvím nové rezoluce v Radě bezpečnosti OSN a brání se bilaterálním  dohodám s tím, že tyto vojenské síly vstoupily do Afghánistánu prostřednictvím rezoluce OSN. Nedávnéčerstvé čínské aktivity v  řešení situace v Afghánistánu a rostoucí napětí v Jihočínském moři může sblížit ruskou a čínskou pozici ohledně této oblasti.  Mohou se rozhodnout, že se spojí a vytvoří  spolu regionální alianci zemí, jejichž  cílem bude zajistit bezpečnost v Afghánistánu –  než aby tam USA byly vojensky přítomny  dalších deset let. V současnosti prezident Karzáí  pracuje na dvou paralelníchřešeních – jedno s Íránem a Indií, to by mohlo získat podporu Ruska a další by mohl vytvořit s Afgánistánem Pákistán, Saudská Arábie a Turecko – ten by mohl získat podporu Číny.  EU, USA a Velká Británie se mohou pak podílet na podpoře tohoto uspořádání poskytování humanitární pomoci a radami při budování ekonomiky.

Od rozpadu SSSR to vypadá, že, OSN ztratila svůj význam při řešení mezinárodních  krizí. USA ignorovaly OSN, když zahájily válku proti Iráku a své důvody pro ni postavily oficiálně na nehorázných do očí bijících lži. Rusko brzy poté tento příklad následovalo a ignorovalo OSN, když po útoku Gruzie sáhlo k vojenskému řešení krize v Jižní Osetii a Abcházii. Amerika, v rozporu s listinou OSN nerespektuje suverenitu jiných zemí, opakovaně používá bezpilotní letouny k zabíjení osob podezřelých z terorismu na Středním východě, v Pákistánu a Africe. Íránské jaderné rozhovory se konaly mimo sféru OSN  a bez vlivu  OSN  na ně a syrská krize byla a je projednávána bilaterálně mezi Ruskem a USA. Ukrajinská krize není a  také zřejmě nebude doménou OSN.  Je čas přestat  plýtvat prostředky a OSN buď reformovat nebo rozpustit. Nebo dát vzniknou regionálnějším sdružením, která by se mohla ukázat jako účinnější.

V současné zahraniční politice neexistují žádné jistoty, na to je proměnných  a hráčů příliš mnoho. Není pochyb o tom, že žijeme v zajímavých časech, a svět se chystá vstoupit do další etapy při hledání nové rovnováhy mocenských sil.

Reklamy

25 comments

 1. merlin

  Dík Janiko :-) Jinak napsala není přesné, jen jsem přeložila z článků úryvky , které se mi zdály zajímavé. A taky ten jiný úhel pohledu na dění

  • Janika

   Tak takhle, merlin :-)?

   Ten jiný pohled je moc zajímavý, to je to co bychom měli vyhledávat a neuzavírat se v tom svém miniprostoru. Pakistan Today se zdají být rozumnými novinami, tam být novinářem, to není degradací tohoto povolání, jako u našich „respektů“ a spol.

   Jinak při očekávání toho, co která velmoc udělá, jak se zachová Čína a tak dále si vždycky vybavuji skvělé články pana Alexandrova ze seriálu Dveře ve zdi. Panu Alexandrovovi (a samozřejmě Hamilbarovi, bez jehož překladů by to pro mě bylo nedostupné) vděčím přinejmenším za poznání, že nic není tak jednoduché a dopředu dané, jak by se mohlo zdát, a „uvažování“ států je o něčem jiném, než o nějakém kdo je s kým přítel a nebo nepřítel, tak, jako je to mezi lidmi.

   • merlin

    já jsem hodně přemýšlela o tom, zda se Putin skutečně snaží takto a s takovým širokým záběrem, zreformovat ideologii Rusů – vlastně nejen jich

   • Baron le samedi

    Vyuziji moznosti, a dodam, ze cina neni vubec klidna, dala v londyne ukrajinu k arbitrazi o tri miliardy dolaru -okamzite zesplatneni. Dnes take sletela ukrajinska hrivna na sto beloruskych rublu, podotykam, ze ored mesicem byl kurs kolem tisice bel. Rublu, tedy potrebujete li na dolar deset tisic bel.rubl., pocitejte, ze to bylo .deset hriven za dolar, dnes je to sedm-deset krat vice, Ukrajinska ekonomika se riti do nikam. Jde totiz o to, ze jak odpadavaji banderovcum regiony, pada i budouci danovy vynos. Samo rusko ovsem tvrde zaplwatilo, dnes cca sedm miliard dolaru za stabilizaci rublu, na ktery se uz rano vrhli imperialisticti spekulanti. Take dnes bylo receno, ze krym musi dostat asi miliardu, aby tam byly penize pro lidi v azuru.Cili dneska stal uz rubl a krym vice, nez cela olympiada, a zitra a pozitri,……psdaji ovsem take tituly jako carlsberg, reiffeisenka na ukrajine musi prodat banku,, a stovky jinych titulu.RIka se, ze krize zacala 8.8.2008, kdyz Gruzie napadla Ruskou Osetii, a Rusove museli reagova….no a do mesice sel pod vodu Lehman. Ceka se AMerikou vyvolana krize take nyni….WAll street to Putinovi nedaruje, a Obama rovnez…

 2. Baron le samedi

  Abych se doplnil, oficialne byl kurs dolar hrivna jeden ku deviti, dnes jeden ku jedenacti, ovsem smenarny jsou bez valut, a toto je kurs narodni banky. Muzete ale prekrocit hranice do beloruska, tam smenit hrivny za bel.ruble, a ty za usd.Vyjde to tak na ten dolar za padesat hriven. Abych to jeste upresnil, kijev odvolava reditele fabrik, kteri byli ve strane regionu, byly zabery, kdy museli zadat prac.kolektiv o odpusteni /jistilo to komando z majdanu/, takze se lze spolehnout, ze novi majdansti reditele budou vyrabet jen v exportni kvalite:_))p.s. pisu poprve a na systemu android, tudiz se omlouvam ctenarum za nepohodli….

  • Janika

   „kijev odvolava reditele fabrik“ – to jako státních fabrik, ono to tam ještě existuje?
   Já jsem dnes naopak četla, že majdanovci jmenují úspěšné a bohaté podnikatele do významných politických funkcí. Prý to navrhla Timošenková, ale kdo ví :-).

   • Baron le samedi

    Ono, takova fabrika na donbase, Janiko mila, to je hnedle tricet miliard dolaru, vzdyt jenom italie bere uhli za dve miliardy dolaru rocne….tskze, tam to vsechno zvoucherizovane nebylo .a neni. Ale at pisu trochu nove informace- pani Tymosenkova byla dneskem plne rehabilitovana, takze verim, ze ji vrati tu pokutu v radu desitek milionu dolaru navic s odskodnenim a v nekolikanasobku diskontni sazby narodni banky.Proste, je cista, trestne ciny za ktere sedela uz neexistuji, a dnes byla rehabilitovana. Kam se na ni hrabe Janukovic s barakem za tri miliony Dolaru…Pak je jeste zajimave, ze Krym, ktery ma rocne sest az deset milionu turistu /kolik noclehu nevim/, vydelaval predloni a loni kolem dvou miliard oeti-potazmo sedmi set milionu hriven. ty sly do Kyjeva, a zpet slo primo jen trista milionu. Ted sice Krym bude muset pkatit vysluhy a zold vojakum, kteri mu prisahali /dnes sest tisic/, ale mozna na to bude mit, pomohou-li Rusove. Naopak KYjev bude mit jen obladt Cernoivcy, chust, berehovo, mukacevo a to co nam nevrati, tak jsem zvedav na ten kyjevsky statni rozpocet.zitra tam porijizdi mise mez,men.fondu, protoze jasenuk si chce pujcit….

   • merlin

    to původně nechtěli, chtěli nové nezkorumpované. Nojo. Mi je těch obyčejných ukrajinců strašně líto. Kyjev vypadá jak po válce, revoluční teror se snaží zavádět opravdu děsivé týpky a zajímá mě, jestli s ti lidé ví, že do EU je zítra nikdo nevezme a že se pro ně dlouho dlouho nic nezmění, jen jim tam v případě splnění jejich velkých snů naběhne hnědočerná parta průmyslníků. a bankéřů a vytuneluje jim – vlastně spíše vyrabuje co nejrychleji přírodní zdroje. A oni sami budou hledět zase na prázdné ruce. Prázdnější než jsou se jim budou zdát o ten ukradený sen. To je strašně sprosté, takhle zneužívat lidi.

   • vittta

    Hrají si na pupek světa.
    Ti bohatí podnikatelé buď „podříznou“ těm,kdo je vynesli k moci krk-nebo bude „podříznut“ jim…

 3. Janika

  Pochybovač, dva citáty:
  http://pochybovac.wordpress.com/2014/03/03/zaoralku-ty-chces-valku/

  Evropskou i českou politickou scénu ovládají síly zbabělců a přizdisráčů, kteří by klidně vychvalovali i vraha vlastní matky, kdyby za to dostali řádně zaplacený mandát.

  Těžko budou EUromajdanisté házet Molotovovy koktejly na odhodlané proruské a ruské vojáky, těžko. Ti už nebudou mít rozkaz k sebevražedné zdrženlivosti, ale na sílu budou mít rozkaz odpovědět ještě větší silou. A toho se zbabělci bojí.

  A skvělý Kojot: http://kojot.name/2014/03/03/situace-na-ukrajine-jako-tra-o-truny/

  • merlin

   kojot je opravdu vynikající /ovšem to on bývá dost často / takže spíše se hodí zase vynikající :-)

  • vittta

   Ten Kojot je o hodně lepší.
   Pochybovač tam má zbytečně zřetelné antičeské tóny a silný pranýř-ale že by dal do placu nějakou radu,to už by bylo horší.
   Třeba by mě zajímalo,jak by se měl ideální český politik podle pochybovače chovat.
   Ono by bylo hezké,kdyby ministr zahraničí řekl „EU je banda pokryteckých hovad,s kolektivním IQ tykve,té bandě blbů se dříve urodí zlatá jablka,než se dohodnou na nějakém smysluplném postupu“-ale co by se asi tak dělo potom?
   V českém,středoevropském prostoru nemůže ČR být zemí,která by tvořila evropskou politiku,o to se pokoušel Beneš a jak dopadl?
   Nakonec padl na hubu a je z něj vyrobený zbabělec nejzbabělcovatější,přitom Beneš v žádném případě z Hitlera posraný nebyl.
   Bál se (oprávněně) daleko více Francouzů.(a Britů-ale s těmi smouvu neměl)
   Jak tedy může český politik mít rovná záda,když je nemají politici francouští,němečtí či polští,je mi záhadou a považuji to za idiotský žvást.
   Tím se určitě nechci zastávat Zaorálka,to je případ „aktivního stráče“,ideální by podle mě bylo,nevyjadřovat se více,než je nutné-tedy skoro vůbec a lehce naznačit i obavy před nedemokratičností současné ukrajinské vlády.
   ČR si nemůže dovolit vysloveně nasrat ani Rusko,ani EU,ani USA,v tomto duchu by se dle mého měl ideální český politik chovat!

   • hans

    Kojot mě rozesmál. V odstavci „Logické by bylo vyhodnotit …“ to co navrhuje, že by měl Západ a jeho kyjevské ovečky nabídnout Putinovi, jsou oficiální ruské požadavky (viz včerejší rozhovor Matvijenkové); to co říká, že by měli za to od Ruska požadovat (garanci celistvosti), je jeden ze zmíněných ruských požadavků. Fakticky navrhuje bez dalšího podepsat vše, co Putin chce.

    Zcela ovšem opomíjí základní ukrajinský problém: několik desítek tísíc ozbrojených radikálů pod vlajkami UPA ovládajících Kyjev a západ a ve skupinách podnikajících nájezdy na jih a východ. S důkladně vymytými mozky nenávistí k Rusům a ideologií identickou s názory Rohmovy SA. Discplinované Němce ukáznil Hitler za cenu pár stovek zastřelených, jak a kdo ukázní obdivovatele Bandery?

    • vittta

     Podle mě se v určitém bodě změní hrdinové na teroristy.
     EU bude v tomto vyvíjet na Uk.tlak.
     Ten bod nastane v okamžiku,kdy fašisté prohrají volby.
     Tady bych viděl určitou amnestii pro radikály s tím,že odevzdají zbraně.
     Samozřejmě je neodevzdají-ale jejich část se tak bude tvářit a nějaký šrot odevzdá.
     Ti,co si nedají pokoj,z těch budou teroristé.
     Toto je řešení,které se dá v pohodě nazvat klasickým,bohužel ale nevím(e),jak velká je reálná moc fašistů na dění v zemi…tedy v překladu,jak dalece je budou oligarchové ochotni podporovat,až budou na obtíž.
     Domnívám se ale,že situace na Uk.nijak nevybočí z historických praxí,radikálové budou zlikvidováni a to v případě nutnosti i násilím.
     Oni totiž nemají kam utéct….

   • Janika

    Vittto, jak by se měl český politik chovat – no, možná jako Zeman při projevu v EU :-). Rozumně a diplomaticky. Ale ne předposraně. Ono nám to totiž nepomůže, viz Mnichov. Chápu přitom, že se všichni bojí, aby proto, že říkají pravdu, nedopadli jako Kaddáfí. To si musí každý vyřešit sám. My jsme známí právě tou předposraností, i za komunistů jsme dělali víc, než bylo nutné. A proč Češi vyšli v roce 1989 na náměstí? No protože se to už SMĚLO…

    • vittta

     Ale nesmělo,Janiko.
     Ze začátku ne.
     Za to teď se to smí-a nikdo na náměstí nechodí.
     Lidé tak nějak vědí,že instalace jednoho vola výměnou za jiného nikomu nepomůže.
     A myslíš,že trapné výlevy Zaorálka byly předposranější,jak držení huby ministrů zahraničí Německa,Polska a Francie,kterým se ukrajinská ulice vysmála,když se podepsali pod dohodu Janukoviče s opozicí?

     • Janika

      Ále houby, vittto, de fakto se to smělo :-).

      Mlčet je někdy lepší a může to být výmluvné.

 4. Janika

  Američané, kteří mají své vojáky ve 134 zemích světa, dočítám se porůznu na internetu. Nikdo neví, v kolika zemích mají vojáky Rusové, resp. o žádných takových zemích se neví. Něco je tu špatně…