Byl jsem v Kyjevě

Převzato odtud, část článku.

1

2

3

Byl jsem v Kyjevě. Toto jsou stručné poznámky o tom, co jsem viděl, jak jsem se cítil…

1. Cizí Kyjev
Nezůstalo nic z toho města, které jsem znal. Zničená dlažba, ohořelá auta, fašistická hesla na zdech. Budou přívrženci Majdanu i nadále tvrdit, že žádní nacisté nebyli? Lidé se stali agresivními. Mnozí demonstrativně nemluví rusky. Objevila se nová otázka, při rozhovoru s někým na ulici se vás zeptají: „A odkud jsi?“ Z Marsu, milí Kyjevané,  z Marsu. Protože po tom, co jste udělali s Kyjevem a se zemí, se stydím říci, že jsem z Ukrajiny. Podporovali jste nacisty, nosili jste jim polévku, urazili jste chlapce z Vnitřních jednotek a Berkutu. Takže teď jste, milí Kyjevané, stejnými nacisty, jako jsou vaši nedopečení „hrdinové Majdanu“ z „Pravého sektoru“.

2. Čestná demokratická média
Strávil jsem několik hodin sledováním televize Kyjev. Takové množství lží jsem ještě nikdy neslyšel. Nedávno jsem cestoval do různých měst na Ukrajině. Mnohé jsem viděl osobně. Stydím se za kyjevské novináře. Není to jen zrada profesní etiky, ale i zrada lidskosti, která musela zůstat i ve vaší duši, kyjevští novináři. Nebo jste již docela zaprodali svou čest?  Vyměnili jste ji za nenávist ke Krymu a Rusku? Jak budete žít dále, kyjevští novináři, zaplní-li hřivny a dolary prázdné místo po prodané duši?

3. Kyjevské pohřebiště
Šedá obloha, zápach spáleniny a šedé tváře. Kyjev se změnil. Vypadá to, že nadlouho. Všude v centru jsou svíčky a květiny. U východu z metra na Kreščatike se dokonce podařilo dát pár prázdných rakví. V Kyjevě panuje jedinečně emocionální atmosféra. Polovina nekrofilie a polovina nekromancie.  Téměř všechny památníky jsou přeměněny na oltáře „nebeské setniny“ (pozn.překl.: tak říkají obětem Majdanu). Dokonce i na okrajích města. Kousek od ulice Kyrilevské u tramvajové zastávky je park (nemohu si vzpomenout na jméno) – tam malý pomník pokryli černou látkou a zaplnili svíčkami a květinami. A takových míst jsou po celém Kyjevě desítky., ne-li stovky. Tato láska k nekromancii způsobuje mírnou nevolnost. Masovou reaktivní psychózu, která jako trychtýř vtahuje stále více a více obyvatel Kyjeva .

4. Revoluční trojky
Po Kyjevě procházel velký krokodýl. Byl… hladový. Uviděl Francouze a popadl ho za břicho. Byl… hladový. Krokodýly jsem v ulicích Kyjeva neviděl. Ale „revolučních trojek“ je mnoho. Jdeš klidně centrem, díváš se na pokojné kolemjdoucí. A najednou naráz se realita převrací – vpadají na tebe tři zakuklenci s holemi nebo obušky, v přilbách. Surové, kruté tváře – nemilosrdné. Revoluční sansculoti sledují ostřížím zrakem každého kolemjdoucího. Možná, že je to „tituška“ nebo kdo? A tenhle pár, nejsou to separatisté? Tohle se vám líbí, Kyjevané?

 1. Janika

  Omluva – víc jsem nestihla, a zítra taky nestihnu. Článek je i dále velmi zajímavý, všech 10 bodů. Ale – „lépe je přijít včas se slovy nedokonalými…“ :-). Jistě, že ne vždy, ale někdy ano.

  Události se řítí šíleným tempem a denně je plno nového. Muzičko, aka Saša Bílý, kandidát na budoucího prezidenta Ukrajiny, vypsal odměnu na zabití Putina: http://el-murid.livejournal.com/1631390.html

  • BARON LE SAMEDI

   Dobře to děláte, Janiko. Dodal bych, k té atmosféře Kyjeva, že by tam měli mít studnu, nebo kašnu mučedníků s červenou vodou, symbolizující krev. To měli v Teheránu po iránsko-irácké válce. Ještě bych nechal v té kašně tu červenou vodu stříkat na dokola rotující černé duše, takové „ve výkřiku“. Rudá by tam byla, i ta černá, čili barvy těch jejich Bander sotn í….

 2. Magnus Maximus

  Tak zlikvidovat Putina se mu zachtělo, šmejdovi … Tenhle Muzičko to má dávno spočítané. Už po něm jde Mercader. To je jisté.

 3. embeso

  Ten clanek mne docela prekvapil, doted jsem mel zato, ze Kyjevane tvori neutralni mlcici sedou vetsinu, lhostejnou k tomu, ze jedno zlo bylo vystridano druhym. Takhle to vypada, ze podporuji jak Majdan, tak postmajdan (vladu a rezim).
  Co myslite, jak to je?

  • merlin

   ti co neodporují, si to asi v této situaci nechávají pro sebe. celkem je chápu, být utlučen vymatlanými polozbrojenci není žádná perspektiva

  • Janika

   Vidím to jako merlin – pár agresivních psychopatů dokáže terorizovat celé město. Ale jinak si iluze o lidech nedělám, stačí si vzpomenout na nás v 89tém.

   Znám jednoho Ukrajince, co tu pracuje. Přijel před pár lety, bydlí přímo v závodě v malé špeluňce, do města to má několik km, takže je tam po nocích sám a vždycky k dispozici. Za pár šupů, z nichž odvádí půlku bossovi, druhou půlku posílá domů. Když mu tam manžel přivezl starou televizi, rozplakal se. Skromný, vděčný, pracovitý kluk. No a co byste řekli – on ten Majdan taky podporuje. Prý tam, kde je Rusko, je zle. Ty vole, vždyť ty jsi taky Rus, chtělo se mi říct. A bude volit Timošenkovou. To by člověk brečel.

   • ;-)))

    Kdyz ho podporujete, cemu se divite? Kdyby jste si po vyslechnuti jeho nazoru zase tu TV odvezli, nebo s ni rovnou pred nim svihly o zem, mel by o cem premyslet.

    • vittta

     To se mi nelíbí,takový přístup.
     Tím bychom přece-řečeno žargonem pražské kavárny-klesli na úroveň těch,kterými pohrdáme.
     Něco na tom je.

     • ;-)))

      Uroven je treba dodrzovat kvuli tech co ji vnimaji a predevsim kvuli sebe.
      Zenove skoleni pitomce nevyzaduje uroven… ale zaka. Kdyz je zak pripraveny, ucitel se vzdy objevi.

   • vittta

    To se nediv.
    Když jsme ještě neměli zkušenost s politickým převratem,také by jsme asi lecos podporovali.
    Já se za komunistů také divil prababičce,že znechuceně ohodnotila mé mladistvé snahy o nápravu reálného socialismu.

  • embeso

   Diky…neslo mi ani o to, jak jsou na tom bezni chudaci, ale z clanku jsem opravdu vyrozumel, ze postmajdan je Kyjevem podporovan. Tim myslim celkovou naladu, ne vyjimky. V tom me to prekvapilo, ty svicky u pomniku (desitek, ne-li stovek), ostentativni vynechavani rustiny atd.

   Nechci bejt rejpavej :o) , ale pokud se vam clanek libil a presto tvrdite, ze „si to nechavaji pro sebe“, ci „jsou terorizovani“ pak to nejak nejde dohromady :o)

   • rimi

    No pamatuji si, kdyz u nas umrel Lahvac Chemapol, ze mlada MUSELA donest do skoly svicku, protoze ji zitra cela trida pujde polozit, chtelo se mi zvracet…

    • Janika

     To je ono, rimi! Takhle přesně si to představuji i v Kyjevě. I když nezpochybnuji nefalšovaný žal těch, co někoho ztratili a soucítění řady dalších. Ale být tam já, tak pokládám květiny na hrobech příslušníků Berkutu. To jsou ti skuteční hrdinové.

  • vittta

   Né že bych chtěl rejpat-ale koho bude volit ta nezmíněná čtvrtina?
   Tu si asi ukrajinský institut nechává jako jazýček na vahách….jejich hlasy dostane ten,koho určí ústavní soud USA,asi…

   • Janika

    Nejhorší je, že nemají koho volit. Ale ta zlodějka Timošenková, to je vrchol. To nemají internet, aby si o kandidátech něco přečetli?

    • vittta

     Tady také lidé volí ODS nebo ČSSD a všichni vědí,co je to za ksindl.
     Na tom celá tahle demokracie stojí-že není možnost volby.
     Hitler si všiml jen toho-a podívej,jak si s celou demokracií vytřel..zadek.

     • Kamil Mudra

      Přesně vittto. To jsou ty „úžasně svobodné“ demokratické volby, při kterých volíme jen proti tomu co určitě nechceme, abychom záhy zjistili, že to čemu jsme dali ze vzdoru svůj hlas, se nijak neliší od toho proti čemu jsme hlasovali. :-(

    • Kamil Mudra

     Já myslím, Janiko, že hodně Ukrajinců (možná že velká většina) ten internet opravdu nemá.

     • Kamil Mudra

      A také je dost pravděpodobné, že ti co ho mají, o tom co si na něm přečtou raději nemluví, protože v takhle horké době je srážka s blbcem mnohem větší riziko než za běžných podmínek :-(

 4. sax

  O Turecku se mlci anebo desinformuje.
  Aktualne.cz:Turecká policie ve středu rozehnala slzným plynem a vodními děly několik tisíc protivládních demonstrantů, kteří se shromáždili v metropoli Ankaře a v Istanbulu. Účastníci chtěli uctít památku mladého chlapce, který zemřel v úterý na následky zranění utržených nešťastnou náhodou při protivládních manifestacích.
  https://pbs.twimg.com/media/BiijY31IIAEG0Gm.jpg:large
  N24 treba hlasi desetitisice v ulicich mnoha tureckych mest a k tomu velke policejni nasili. Moc prehlednych fotocek ale nenajdete.

  Ted uz bych se ani nedivil, kdyby se jednou za cas na par hodin uplne vypinal internet, jako abychom ve vypjatych chvilich neslyseli uz vubec nic…

 5. embecko

  Kdyz uz Janika bude muset schvalovat turecke video, tak tu mam jeste jedno kladivo na bludare z vedeckeho ustavu:
  *
  Strach z banderovců je dílem ruské propagandy
  http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ukrajinista-strach-z-banderovcu-je-dilem-ruske-propagandy/r~6637ce22aa9111e39f1f002590604f2e/
  Jde o projevy naprosté lenosti a nevzdělanosti. Jakmile Rusové získají Ukrajinu, tak mají i nás. Budeme na řadě a budeme ztraceni. Budeme svědky obnovení jakéhosi Svazu sovětských socialistických republik.
  *

  • anna

   Vezmeme-li v úvahu, v které instituci tento „historik a ukrajinista“ „bádá“, nejsou jeho názory žádným překvapením. Přesto mne z nich mrazí. A.

   • vittta

    Jestli pak věří tomu,co říká?
    On se do toho tak zamotal,že bych se moc divil,kdyby sám (chvílemi) věděl,co vlastně hodnotí…

    No a když si představím,že jeho bádání je za peníze daňových poplatníků,to je teprve jízda!

  • Janika

   „Jakmile Rusové získají Ukrajinu, tak mají i nás. Budeme na řadě a budeme ztraceni. Budeme svědky obnovení jakéhosi Svazu sovětských socialistických republik.“ – no to je debil :-).

   • Hamilbar

    Vážená Janiko, vidím, že ve snaze o politckou korektnost jste se dopustila stejné chyby jako já zhruba před měsícem, kdy ve snaze nebýt vulgární použil jsem termínů „debil“ a „idiot“. A myslel jsem si jak jsem chytrý a inteligentní. Ovšem z omylu mě vyvedla vážená Merlin, která svým:

    https://janica9.wordpress.com/2014/02/20/nelidske-podminky-v-totalitnim-sssr/comment-page-1/#comment-13300

    uvedla věci na pravou míru, za což ji tímto děkuji. Z výše uvedeného činím dva závěry:

    1/ Je to blbec.
    2/ S inteligentními lidmi je radost spolupracovat.

    • vittta

     Blbec mi přijde slabé.
     Jak bych toho kreténa měl definovat přesněji?

     Kdybych teď přiletěl z Marsu co by nevědoucí-ale po poznání prahnoucí marťan- a přečetl bych si ten článek,rozhodně bych nabyl dojmu,že jakési superzlé Rusko vytáhlo na světlo bóží jakéhosi Banderu,v podstatě dobráka-ale zároveň darebáka.

     Na Ukrajině o něm takřka nic nevědí(určitě.když ho vytáhlo to zlé Rusko)-a o to méně o něm vědí Češi a nikdy o něm ani nic nevěděli,dokonce proti němu poslali vojsko-a co je nejhorší-ještě před únorem 1948.

     V tomto momentě bych toho musel nechat,protože bych z toho byl v prdeli i se svým marťanským IQ 254.

   • Kamil Mudra

    Jasně. Jakmile se objeví v tisku nějaké kritické články o Mašínech začnu vyhlížet Ruské tanky. :-)

   • ;-)))

    On ma v zasade pravdu, ve sve mysli….
    Zlodeji kteri vyrabovali republiku se desi, ze by mohlo dojit ke zvratu a meli by zaplatit.
    Ano, Rusko muze spustit domino, diky kteremu se lidi zacnou snazit vzit si zpet svou zem. Toho se oni boji, protoze dobre vi jakych zlocinu ekonomickych, socialnich dokonce i ideologickych a valecnych se dopustili.

   • vittta

    Fakt je ten,že tímhle to ..potvrdil.
    A takhle Janiko,vypadá pravý,nefalšovaný antikomunismus který je k vidění v Čechách a v USA,co já vím.
    Já jsem chvíli hledal správné slovo,které by vyjádřilo tu…malost této podivné ideologie.
    Ale prostě jsem ho nenašel.

   • vittta

    Ty děti tam….no to si dělají snad kozy…..huhla to dorazil….
    Ale jako demokrat musím říci-ať si demonstrují,když u toho nebudou používat fajerflašky a sportovní náčiní na US národní hru…

  • Magnus Maximus

   Tenhle rádobyhistorik David Svoboda … no škoda slov. Divím že někdo vůbec může číst takovéto duševní zvratky. Nevšiml jsem si že by pod článkem byla povolena diskuse. Víme proč, že ? … A tenhleten plátek to aktuálně nejsou to babišoviny ?

 6. Janika

  Zase podivné video, momentálně je nově u Veršinina i murida: http://youtu.be/WdIDT9bPR7Y
  Co tam vidím – u vlaku klečící lidé a pár dalších na ně řve. Přijeli Majdanovci a místní si na ně počíhali? Jak velká musí být přesila a hrozba, aby přinutila lidi klečet? A kolem v kruhu stojí ozbrojenci, tak tomu už vůbec nerozumím. Koho chrání, před kým brání? Jestli se špatně dívám, opravte mě, prosím…

  • Janika

   To je výborný článek, Astře, díky. Tohle se mi líbí:

   „Jediný důvod, proč síly korporátního fašismu zatím ještě Rusko neovládly, ekonomicky ani vojensky, se jmenuje Vladimir Putin. Do jeho nástupu šlo všechno jako po drátkách. A dodnes nikdo nenapsal, že Putin je nejschopnějším vládcem, jakého Rusko mělo od Petra Velikého.“

 7. rehbergus

  On nato není Vladimir Vladimirovič sám. Spíše je to symbol nové ruské cesty. Ti hoši ví kam patří, hrají šachy, ví co kočka zahrabává a nebojí se vlka nic. Moskva je třetí Řím a čtvrtého nebude. Opilého mužika Jelcina tam mají stále v živé paměti.To byla terapie na kterou se nezapomíná…

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s