Ne-logika ukrajinských dějů

Napsal Baron Le Samedi

Téměř v předvečer referenda v Krymské autonomní republice, integrální to součásti Ukrajinské republiky, se chce spíše než plakat nad budoucností hořce žertovat.

Na Krymu se déle než týden nacházejí jacísi muži v zeleném, jichž se nikdo nemůže dopočítat. Jsou bez identifikačních znaků. Svět jim začíná připisovat téměř všechny hrůzné věci současnosti, a kdyby to bylo možné, spadlo by na ně (tedy:někdo by na ně svedl), že jsou to oni, kdo unesli i ztracený malajsijský Boeing 777. Muži v zeleném snad čekají na 17. březen 2014 (vyhlášení výsledků referenda na Krymu ) jsou ale možná jen příznivci dne sv. Patrika, kteří se právě o jeho svátku, 17.3., objeví v krymských městech se sklenicí zeleného piva, a chopí se mohutných oslav, bude-li ovšem co oslavovat. Sv. Patrik vyháněl kdysi snad v pátém století hady z Irska a tak nezbývá než posečkat, s jakými hady si chtějí tito zelení, dosud dobře neidentifikovaní mužíci poradit.

Je dále možné, ba i pravděpodobné, že jde o turisty, kteří si zaplatili tzv. First Moment, a prvního momentu chtějí při pobytu na tradičně oddechovém Krymu využít. Podezřelá je snad jen cestovka „Puť Putina“, poskytující nadstandartní turistickou package včetně kevlarových neprůstřelných vest. Ovšem kdo ví (na Krymu jsem totiž nikdy nebyl) co na ty tamní potvory, jistě stejně příjemné jako jadranští ježci v patě, platí…..

Situace se mi, na rozdíl od soudružky Kabrhelové, tentokrát v ČRo, nikoli Svazu žen, zdá naopak velmi jasná. Uskuteční je jakési referendum. Podle výsledku tohoto referenda buď požádá vláda Autonomní republiky o přijetí do svazku Ruské federace, nebo – a to je také možné, a proč bychom to měli vylučovat, Krym zůstane, rozhodnou-li voliči, nadále součástí Ukrajiny.

To jsou tedy, podle mne, dvě zcela rovnocenné možnosti vývoje budoucnosti. Řekněme, že tak jak všichni předpokládají, požádá Krym o plnoprávné členství v Ruské federaci. Pak je nutno ovšem čekat nikoli projevu Putinovu (majitel úspěšné cestovky- viz Fischer Reisen- by se neměl příliš přeceňovat), ale projevu ruských zákonodárců, kteří o přijetí Krymu do RF budou muset po-duma-ť.

Přirozeně, i zde jsou dvě možnosti: Krym se stane součástí RF, ale pak také ta možnost, že Krym nebude přijat do RF. V tom druhém případě, skončí v politickém očistci. Na samostatnou Republiku Krym je totiž připravena snad jen Nicaragua, která si ovšem případné uznání de iure nechá nerevolučně zaplatit. Nicméně, nepodceňujme Nicaraguu. Žádný Čech, Moravák a Slovák už dnes neví, že signatářem Versailleských dohod uznávajících vznik masarykovské RČS byl velkostatkář Chamorro, jehož vnučka to ostatně také, epizodicky, dotáhla v 90. letech minulého století na prezidentku zmíněné země.

Dějiny bývají složité – a nelogické. Jaltské dohody Spojenců, projednané ve stínu krymských paláců (Stalin-Churchill-Roosevelt) stanovily důslednou denacifikaci celého evropského prostoru „for all the times“. A hle, lidí, pořvávajících v kyjevském parlamentě na poslance „Židovskaja morda“ není málo, a těch óbr a untrnácíčků na majdanských náměstích je ještě více. Včetně těch, kteří jim za oceánem i v Bruselu aplaudují vstoje.

Ukrajinská ústava říká, že země je dobrovolným svazkem lidu….a ta dobrovolnost je ostatně základem všech demokratických ústav světa, včetně ústav tak absurdních, jako je ústava rwandská, hovořící o dobrovolném svazku Hutů a Tutsiů. Vrahů a obětí. Jsou meze, kdy podle mého soudu dobrovolnost končí. Nedobrovolnost a nucenost svazku lze očekávat jen u vztahů a států otrokářských. I v nich se ovšem otrokáři musejí o své otroky starat tak, jako se Tom Sawyer, Huck Finn a tetička starali o svého pověrčivého černocha, totiž Afroameričana rodem. Že by se vůdci neústavního ukrajinského převratu v Kyjevě chtěli starat o někoho jiného, než o sebe, tomu ovšem, logika-nelogika- nevěřme.

Reklamy

18 comments

 1. Janika

  Nejvyšší rada Ukrajiny rozpustila Nejvyšší sovět Krymu 278 hlasy: http://el-murid.livejournal.com/1643138.html

  Zaujalo mě to složení hlasujících. Na prvním místě je Strana regionů (PR), to je strana Janukoviče. Podle wikipedie má mít v současnosti 127 poslanců. Je jich ale přítomno jen 21. Ty ostatní někde drží, nebo je pozavírali, nebo co?
  Ostatní strany mají celkem plný počet, až na komunisty, těch je jen asi třetina a na posledním místě Nezávislí(?), těch má být 91 a je jich 45.

 2. Kamil Mudra

  „Na Krymu se déle než týden nacházejí jacísi muži v zeleném, jichž se nikdo nemůže dopočítat. Jsou bez identifikačních znaků.“
  Kdo jsou muži v zeleném by mohli vědět Muži v černém. :-)

 3. vittta

  Tohle je dobré.
  Bylo to též v parlametních listech,u článku o liberecké radnici.
  Anketa

  Který státník zatím během ukrajinské krize obstál nejlépe?

  Obama
  1%
  Merkelová
  1%
  Putin
  96%
  Ashtonová
  0%
  Zaorálek
  2%
  hlasovalo: 10794 lidí

  • vittta

   Nebo tady-taktéž Parlametní listy:

   Anketa

   Vladimir Putin je…

   …moudrý státník, kterého bych klidně volil(a)
   71%
   …prezident velmoci, která hájí své zájmy. Úplně stejně své zájmy hájí i USA
   20%
   …nebezpečný totalitář, před kterým se musíme mít na pozoru
   7%
   …rovnocenný následník Stalina a Brežněva
   2%
   hlasovalo: 5899 lidí

 4. merlin

  To si těžko nechají Rusové líbit,dotáhnout tyhle plány do konce, asi bude horko. nevím jak by se na tom mohli s amíkama dobrovolně dohodnout.

   • merlin

    trošku mě zaskočilo, že to stan odprezentoval jako spiknutí židozednářské loby, já bych tam spíš vyzdvihla ty zásahy amerického velvyslanectví a zprvu plíživou činnost a přes pasivně agresivní po aktivně agresivní činnost tzv ,,neziskovek,,.

    • brtnikvbrlohu

     Metoda pasivní agresivity je to nejhorší s čím se lze setkat, kam se na to hrabe čistý disociál – tam alespoň víme o koho se jedná, ale pasivní agresivitu se často dost dlouho daří skrývat a neinformovaný ani nedokáže pochopit oč jde.

     • brtnikvbrlohu

      Ještě bych měl dodat – pro ty co nevědí o čem je řeč – pokud jde o jedince tak nejpřiléhavější charakteristika je – neskutečný podvraťák.

      • Janika

       Tak to se mi moc líbí, brtníku, pasivní agresivita i neskutečný podvraťák :-). Přesně to vystihuje jisté jevy, které se nedají nazvat trollingem, ale přesto obtěžují a rozvrací diskuzi.

 5. rehbergus

  Dovolím si vás decentně upozornit, že se nacházíme na cestě do pekel. Je sice hezké, že levobřežní Ukrajina a Krym se emancipují, ale také nám zůstane viset na krku rozhašená Halič. A naši jestřábi se tetelí blahem při představě boje za mír a demokracii. Nebojí se vlka nic. Oni bojovat nebudou.
  Válka je mír.
  Svoboda je otroctví.
  Nevědomost je síla.
  Orwell se moc nepletl………………