Dedolarizace Banky Rossija

Napsal Baron Le Samedi, zdroj zde.

 

Banka Rossija, v níž si tento týden otevřel běžný účet i Vladimír Putin, přechází pouze na rubl, to znamená, že nebude provádět volnoměnové operace prostřednictvím korespondenčních bank v zahraničí.

Jak známo, banka se stala obětí amerických sankcí, které znamenaly pro držitele MC karet vydaných bankou nemožnost plateb přes mezinárodní zúčtovací centra (ve stručnosti).

Není vyloučeno, že cestu banky budou následovat i další peněžní ústavy, neboť rubl by mohl být kryt zlatem, pokud by RF soustředila těžební a zpracovatelské kapacity tímto směrem (což zatím není nutné). FED, který emituje Notes, známé jako americký dolar by pak výhledově mohl tisknouti pouze food stamps pro zchudlé a kapitálem zbídačené obyvatele USA a „přilehlého světa“.

 

Reklamy

23 comments

 1. Janika

  To je zajímavá informace, Barone, díky. I když se přiznám, že jako laik dokážu těžko posoudit, jaké to bude mít dopady. Například by mě zajímalo, kdo na to doplatí. Tak pokud by měl někdo nějaké doplnění, uvítám to, ale pokud možno srozumitelně :-).

  • BARON LE SAMEDI

   Ani jsem, Janiko, nechtěl poutat pozornost tímto směrem, spíš mi přijde zajímavé, že statisíce Moldavanů, miliony Ukrajinců a lidí z dalších cca patnácti národů možná změní zvyky a automatismy, a přestanou posílat domů dolary. Čímž netvrdím, že začnou posílat rubly. Nicméně, jak Janukovič tento týden řekl: „nepodepsal“ eurosojuz-u smlouvu proto, že při desetinásobně větších dotacích v EU do zemědělství by při volném trhu ukrajinské zemědělství neobstálo (místní by kupovali dotované evropské zboží), čímž je ohroženo sedm až deset milionů pracovních míst v zemědělství, a dalších osm milionů pracuje ve strojírenství a hutnictví, které se řídí gosstandarty, a přirozeně, ty vyhovují Rusům, nikoli EU. Takže běžný výrobní závod by se musel recertifikoivat na západní produkci („kvalitu šuntu“), nebo zavřít. Patnáct milionů Ukrajinců snad není s to zaměstnat ani Ruská federace. I když….ať se pobavíme, kdo ví. Velkou žurnalistickou otázkou dneška – nejsem ovšem žurnalista, Janiko, je totiž to (a nerozumí tomu ani Rusové), kde Číňané pěstují slepice. Kde pěstují rýži- známo je, navíc ji i dovážejí. Ale klíčem k čínskému dnešku jsou PRÁVĚ slepice/nosnice. Podle sjezdového usnesení ÚV KS Číny má totiž každý Číňan právo na dvěstě vajec ročně. Vejce v tomto počtu Číňané také dostávají. Spotřebuje-li každý 200 vajec ročně, jde při 1,3 miliardě osob o násobek, čili 260 miliard vajec ročně. Proboha, přepočtěte si to ve formě volského oka na plochu x 260 miliard, a zjistíme, že ocelárny jim jedou jen kvůli výrobě pánví na volská oka :-))) To o vejcích je pravda, volská oka dokresluji já. Čína práci lidem dát může…..jak vidno. Proto mne udivuje, že mezi 19 kandidáty na ukrajinského prezidenta je toto: http://www.youtube.com/watch?v=PDt-VlTVKik což je osoba- místopředseda internetové strany Ukrajiny, který snad včera byl registrován, focen s Kučmou, ale hlavně zaplatil dva a půl milionu hřiven za účast ve volbách. Otázka pro americké poradce: proč do voleb nejde Kačer Donald, nebo Strýček Skrblík? . Když na Slovensku mohl vyhrát popradský scientolog Kiska, tak už je snad všechno možné. I ten Vader, který, mj, dobýval po „majdanovsku“ ještě v únoru kyjevské ministerstvo spravedlnosti. A dobyl. Jinak by ho centrizbirkom odmítl (ani Ukrajinci neznají jeho PRAVÉ jméno). Nomina sunt odiosa, ovšem.

 2. oldwomen

  Hořká pilulka pro ruské majitel dolarových účtů.
  „Zednická“ facka pro FED.
  Bod pro nezávislé Rusko.

 3. Hamilbar

  Čistě technická poznámka. S tímhle já nemám nic společného. Autorství náleží zcela a výhradně vysoce váženému baronovi. Prosil bych ottaggovat.

  • Janika

   Omlouvám se, Hamilbare, dělala jsem to na dotykovém displeji a přešmátrala jsem se, díky za upozornění.

 4. embecko

  To je sakrovani s WP, nez se prosadim nejaky prispevek, tak z toho vyrostu… :o)

  Americane si zadelali na problem take svym vytahovanim se s frakovanym plynem a ropou. Uz ted nejsou nejvetsim odberatelem z arabskych zemi (je jim Cina). Petrodolar se tak zachvel i jejich vlastnim pricinenim, nejen ze Cina nema duvod dolar podporovat (a tedy pokracovat v platbach skrze nej), ale z hlavniho odberatele se stal odberatel „jeden z mnoha“, jehoz objemy obchodu budou navic velmi pravdepodobne neustale klesat…na petrodolaru teny neni uz treba tak bazirovat.

   • Astr

    Zatim s kazdym kdo se odvazil postavit se proti dollaru bylo mozno vybehnout.
    Byl to Saddam kdo chtel platit v budoucnu jinak, taktez Kadaffi.
    Cinske vyrovnani s Nemeckem a potazmo s Evropou mimo dollar, nyni dollarove sankce vuci Rusku budou znamenat dalsi oslabeni dollaru ve svete drive to zakladni mezinarodni meny.
    Pokud se rozjede lavina a dalsi staty zacnou rikat ze dollar nechteji, dojde jen k dalsimu celosvetovemu prohloubeni bankovni krize ktera tu jiz posledni leta bezi..

    • hans

     Lavina sotva, Číňané jsou s americkým hospodářstvím tak provázáni, že jakékoliv náhlé změny by pro ně byly nešťastné.

     • jednooký

      Súhlasím s výrokom „lavína sotva“. Lavína je nekontrolovateľná a nepredvídateľné. Takže tí, kto rozhodujú, žiadnu lavínu spúšťať nebudú, naopak sa ju budú snažiť zablokovať už v zárodku, aby ich nezmietla alebo im nespôsobila nadmerné škody. Čína je tu jedným z hlavných hráčov, ale jej ciele nie sú totožné s cieľmi hráčov z USA, západnej Európy alebo ropných monarchií – títo hráči majú za cieľ zachovať staus quo, kým Čína potrebuje minimalizovať svoje škody.
      Skôr to bude, pokiaľ k tomu dôjde, niečo podobné záplave – pomalší, ale rovnako neodvratný proces, pri ktorom tí, čo chápu podstatu a zmysel tohto procesu, získajú dostatok času na presun do bezpečnejších končín. Kto to nepochopí a neurobí včas potrebné kroky, tak sa nakoniec jednoducho potopí – a utopí.

     • Astr

      Saxi situace se posouva a jak z clanku vyplyva vstricnejsi postoj EU vuci Iranu, jakoz I Qatar ktery navazuje kontakt s Iranem a couva ze Syrie, to je dalsi neprijemnost pro osu Israel-USA,
      Kdyz jsem napsal ze pokud by pocet statu opoustejicich dollar narustal mohlo by to dostat nerizenou a nikoli narizenou podobu.
      Laviny a krize zatim vytvarely banky a staty v roli poslusnych to zajistovaly.
      Privatizovani zisku a znarodnovani dluhu a propadu tento ukaz dokazuje jasne. Take ze se podarilo na cas oddalit krach mensimi akcemi jako smazanim mnoha milliard stradalum a podnikatelum kteri si ulozili penize k minimalnimu zdaneni na Kypr! Udajne pres 6tisic „podnikatelskych“subjektu jen z CR prislo o sve milliony ! Likvidaci Kadaffiho a vyhnanim Ciny z Libye se podarilo smazat par set milliard ktere Libyi dluzily !
      Pokud jde o obchod Ciny, USA jiz neni nejvetsi odberatel ! Proto si Cina muze dovolit platit jinak nez v dollarech (viz odkaz29.3.2014 – 22.48)
      Jak banky zabrani tomu aby si staty mezi sebou neplatily v budoucnu jinak nez skrz dollar?
      Jiz pred mnoha lety zahajoval komentator Neckar citatem „Banky jsou duty, bude to kruty !“
      Vytunelovano, rozkradeno, odkloneno, mnoho bezcennych papiru natisteno!
      Derivaty a derivaty z derivatu, fiat penize ktere penezi nejsou, s vysledkem ze na svete je 100krat vice toho co se drive nazyvalo pravymi penezi!
      Bude to kruty !

      • vittta

       Peníze jsou penězi do té doby,dokud se za ně dá koupit zboží.
       Jak by mohli boháči ještě bohatnout,kdyby nebylo 100x více papírů,než je zboží?
       Proto se bez obav může tisknout papírů kolik chce,stejně skončí v trezorech…

       • jednooký

        Trochu inak, peniaze fungujú dovtedy, dokiaľ predávajúca strana v obchode VERÍ, že za získané peniaze dostane v budúcnosti adekvátnu hodnotu v tovare. To má svoje dosledky – okrem iného to znamená, že predávajúca strana musí zároveň VERIŤ, že rovnakú hodnotu prisúdia peniazom aj ďalší potenciálny účastníci obchodnej výmeny. Ďaším dôležitým prvkom je, že všetci účastníci obchodu VERIA, že peniaze nevznikajú „zo vzduchu“ – že k peniazom existuje „zodpovedajúce množstvo“ tovaru a služieb (dôvera k peniazom je narušená najčastejšie práve v tomto bode).
        Čiže celá existencia peňazí stojí a padá na „viere“ a teda na vzájomnej dôvere všetkých účastníkov obchodnej výmeny. Pritom je takmer úplne jedno, akú majú peniaze formu – môžu to byť mušličky kauri, papierové bankovky a štátovky, či zlaté mince.

     • hans

      Jenže v Kataru se od té doby změnil emír, vláda i politika. Navíc posun k Íránu (navzdory a proti vůli Saúdů) je v souladu s Obamovou blízkovýchodní strategií, takže výstavba plynovodu z Íránu a kataru přes Irák a Asadovu Sýrii za katarské peníze, o kterou Katarcům jde, není Obamově klice proti mysli.

      Saúdové + bushovští republikáni (a s nimi spojení demokraté) tuto politiku (smíření s Íránem) odmítají a házejí Obamovi klacky pod nohy a tlačí ho k ostrému postupu v Sýrii, Ukrajině…