Dáma připravená ke všemu

Napsal Lev Veršinin, převzato odtud.

(Z komentáře v diskuzi:)

Jakého stupně dosáhla kolektivní hysterie, to je možné posoudit na následujícím příkladu: moje známá, matka pěti dětí, je připravena nechat děti další příbuzné a odejít „bránit Ukrajinu před Moskaly“ se zbraní v ruce. Na moji námitku, že děti budou strádat, mi odpověděla: „Jsme k tomu připraveni.“

Toto „Jsme k tomu připraveni“, zní jako argument ke všemu.

„Jeď odtud, odjeď na Krym k příbuzným, tady budou děti hladovět.“ – „Jsme k tomu připraveni.“
„Ve městě rabují bandy, muž nemá práci, zločincům je dávána amnestie, co dělat?“ – „Jsme k tomu připraveni.“
„Likvidují sociální zabezpečení, vzdělání, výhody, rostou ceny všeho.“ – „Jsme k tomu připraveni.“

 ***

„Amen. A ať uschne ruka těm, kdo by jim potom chtěli podat kousek chleba“, napsal jsem a hned jsem to smazal, protože jsem si uvědomil, že nemám pravdu. To jest – teoreticky mám pravdu, ale prakticky ne. Protože…

 

Protože o nějaký čas později, až bude zřejmé, že televize se nenajíš a přijde řeč na kus chleba, ti samí, kteří jsou nyní „připraveni“, odstrčí lokty ty, kteří nebyli připraveni, budou se drát k polním kuchyním se srdceryvným nářkem o „pěti dětech“ a „nezaměstnaném manželovi“.

Ano. Oni splynou s davem, s šedým kvílícím proudem – a čerta pak poznáš, komu nalít polévku a komu dát do zubů a hnát ho domů, k pěti dětem plačícím hladem. Označit takové teď, předem, je nemožné, takže potom bude bohužel nutné nakrmit všechny.

Reklamy

63 comments

 1. Janika

  Zvláštní příspěvek, že? Není o tom, jak „nám“ ubližují „ti nahoře“, ti zkorumpovaní, zločinní politici, jak bývá zvykem o nich psát. Je taky jednou o tom, jak si my lidé „dole“ ubližujeme vlastní hloupostí sami. Přesněji – jak pár hlupáků, kteří se najdou vždycky, škodí celému společenství v podstatě slušných a rozumných lidí, a není žádný způsob, jak se ti rozumní mohou bránit.

  • Kamil Mudra

   Ono je totiž strašně těžké, přiznat si že jsem se nechal oblbnout, napáchal spousty zla a dělal stafáž těm kteří se v páchání zla vyžívají. Mnohem přijatelnější je zatvrdit se v přesvědčení, že jsem bojoval za dobrou myšlenku a bohužel: „když se kácí les tak lítají třísky“ a já mám tedy právo na své místo ve frontě, k tomu kotli s nouzovou polívkou. To přesvědčení je sice účinný lék na bolavou duši, ale zlé je na tom to, že mne takový přístup nechává připraveného na každé nové oblbnutí. Abych šel zase do „boje“, byť už třeba jen proto abych sám před sebou obhájil ten boj předchozí. :-(

   • jednooký

    Niekde som čítal takéto múdro:
    „Človek sa skôr vzdá svojej slobody a svojho majetku ako svojho presvedčenia.“
    A dodám – a čerta starého záleží na tom, že je jeho presvedčenie blbé…

 2. sax

  Versinin rika naprosto presne to, co citim i ja. Jen namisto velkolepeno „Jsme pripraveni“ slychavam stredoevropske „Musime jit do toho“.
  Zajimave je, ze tohle pomanuti smyslu zachvacuje vsechny vekove kategorie, nezna rozdil v intelektu a ani socialni pozici…a ze takto smyslejicich lidi je zhruba polovina.

  Sartre kdysi trpel necim podobnym, ale ten svaloval vinu na „manipulanty ve strednich pozicich“, blbnouci mozky druhych svym neutuchajicim a vsudypritomnym diskretnim vlivem (dnes to jsou nevyrazni blogeri, kteri se konecne „nasli“).

  Sam nevim, co je tohle za zradu, ale nejak mi pripada jako vzpoura casti obcanu, co uz nemohou dale, ale nevi jak z toho. Jako totalni oportunismus, vyverajici z totalne bezvychodne situace.

  Mel jsem kdysi spoluzaka, co uz na gymplu byl kandidatem strany (vicemene z presvedceni), provadel svoji drobnou racionalni agitku proti Americanum (neni to tam tak zlate, jak si myslite), ale jeste za komunistu zacal pracovat na tom, aby mohl do Ameriky odjet pracovat, coz se mu v roce 1988 podarilo.
  Tehdy se komunismus a s nim i spolecnost rozpadaly, dnes nebude zrejme jina situace. Ve vzduchu jsou citit turbulence a tedy i sance na neco jineho, nezli prumerny zivot, v nemz jste utloukan prumernymi problemy. Jak rikam, me to prijde jako vzpoura- revoluce, zcasti az jako studena obcanska valka…. a smutne je, ze v ni uz nejde ani o nejake idealy, ale jen o to, jak si za jakoukoliv cenu (ze je to na konto druhych je vsem jasne 100%) pripravit pozici pro nadchazejici casy.

  • vittta

   Už delší dobu se mi zdá,že se čas bude vracet.
   Po období chaosu-a dnes je období chaosu,ať už si o tom „humanisté“ vykládají co chtějí-přijde jakýsi neofeudalismus,po kterém bude následovat nějaká forma neootrokářství.
   Já to pojmenovat tak,jiní to mohou pojmenovat jinak,(např.právě Vy) ale nějak cítím,že všichni myslí zhruba to samé.
   A..nikdo nechce být nevolník a otrok.
   Trošku je to jako posedlost dolary v USA.
   Dnes se zakládají rody,dynastie,sedláků,řemeslníků,továrníků,lichvářů a všech možných-jen dělnictvo se propadá níž a níž a nikoho nezajímá,což v budoucnu nepřinese nic dobrého pro nikoho.
   Ale svět se po nějaké tvrdé fázi nadobro změní…..

   • sax

    Zkopiruji sem svuj prispevek od Tribuna, protoze se dotyka i mistniho tematu:
    Erdogan, ktery to masti hlava nehlava, na demonstracich umiraji lide, v telefonatech uvazuje o napadeni Syrie pod zaminkou falesne vlajky a ted vypnul Youtube a Twitter, tak tenhle clovek zvitezil ve vikendovych komunalnich volbach (tedy jeho strana):
    http://www.hurriyet.com.tr/yerel-secim-2014/
    Jeho strana je AKP, na mape zluta, v tabulce se zarovkou.

    Co ted s tim, neni to na hlavu? Me to prijde az skandalni.
    A vyhral nejen na vesnici, kde by se to dalo pochopit, ale i velkych mestech, Istanbulu, Ankare, Kayseri atd.
    V Ankare ma 45%, v Istanbulu 48%, Kayseri a Trabzon 60%, Konya 65% (to jsou vsechno milionova az mnohamilionova mesta), jen v Izmiru prohral s “pouhymi” 36%…

    Podle meho je zretelne videt, ze spolecnost se pod vladou kapiku zcela rozpadla…nejake hry na mrtve lidi, jejich ponizovani a znicene osudy se uz nehraji. Z bilologickeho hlediska ani vnitro-druhove a ani vnitro-klanove…jsme na tom hur nezli zvirata.

    • jednooký

     báťuške Stalinovi sa pripisuje tento výrok:
     Nie je dôležité, ako sa hlasuje, ale kto počíta hlasy.

     • sax

      Bohuzel se domnivam, ze tady se hlasy pocitaly relativne (na Turecko) poctive… :-(

    • hans

     Proč skandální, to je normální. Mrtví a ponižovaní lidé jsou totiž „tamti“, ne „my“. Stejně jako třeba u nás za první republiky: taky četníci stříleli do lidí a druzí, nedemonstrující, lidi reagovali naházením hlasů vládním stranám.

     • Janika

      Ano, první republika je zdánlivě mimo téma, ale stejně – nikdy mi nešlo do hlavy, proč je tatíček tak uctívaný, když tu střelbu do dělníků schvaloval či snad dokonce nařizoval.

    • Hamilbar

     K zamyšlení nad Tureckem bylo něco zde:

     https://janica9.wordpress.com/2011/08/14/901765-turecko-mobilizuje/

     Co je to Erdogan?

     Erdogan – to je tradice utrhnuvší se ze řetězu. To je zcela zhroucená anatolijská vesnice doutnající ve městech. To je lumpen a pololumpen, vítězící nad ataturkismem sílou většiny. Dvakrát tuto vlnu zastavovala armáda. Teď už nemůže, protože seržanti a nižší důstojníci jsou touto tradicí nasáklí jako houba. Oficiální tváří této tradice je Islám, protože nic lepšího není po ruce. Navíc Erdogan nemůže zůstat v rámci “umírněného Islámu”. Zezadu ho tlačí předměstí tureckých měst a ona anatolijská vesnice, a je nucen se stále více a více radikalizovat. S ústupky Kurdům je konec. Trhněte si chlapci nohou, měníme priority.

     Co to znamená?

     To znamená, že místo ataturkismu budujícího “stát Turků”, a k čertu se vším ostatním, nastupuje myšlenka “sultanátu a chalifátu”. Samozřejmě v novém hávu. I když při pohledu zblízka ten háv zase až tak nově nevypadá. Turecko se postupně začíná nabízet Blízkému Východu coby praporečník Islámu a ochránce tradic.

     • vittta

      Smutné…..
      Republikánské myšlenky už nikoho neberou.
      Atatürk bude brzo popliván a zneuctěn.
      To se musí pomalu….

      Jako u nás Hus či Žižka….

      • vittta

       Velcí muži vadí.
       Od toho je přece BŮH,aby byl velký.
       A k jeho ještě větší velikosti máme…..církve.

     • sax

      Bohuzel je to zas ta klasika, ted jsem si procetl denni tisk a kapik resi sve problemy opet vojenskou mobilizaci.
      U Atatürku na dvorecku je to samozrejme smrncnuto orientalskym korenim, ovsem problemy maji naprosto stejne jako my tady.
      Kdyby nemeli Putina, tak si ho musi vymyslet…smutne na tom je, ze nejen, ze se clovek citi bezmocny, ale jeste ho napadaji ruzne schizofrenni myslenky, jakze to bylo doopravdy treba s 2. svetovou valkou, tedy kdo koho vlastne vyhecoval.
      A proti vam stoji vetsinovy diskurz, ktery takovehle myslenky vubec nepripousti, takze je z vas nakonec schizofrenni blb, v lepsim pripade konspiracni teoretik….a s tim uz taky umrete…

 3. vittta

  http://blisty.cz/art/72745.html

  Toto je velice sofistikovaný manipulační text.
  V celém,poměrně obsáhlém článku,není jediný fakt,jediný důkaz,nebo alespoň náznak nějakého prostoru pro doplnění-ale ve svém celku to vyznívá velice kultivovaně.
  Rovněž tam samozřejmě chybí i náznak nějakého řešení.

  Líbilo se mi třeba hodnocení autorky paktu Molotov-Ribentrop (ve kterém západ prodal ve skutečnosti především sám sebe v situaci,s dneškem srovnatelné jen s největšími obtížemi),nebo její ocelová jistota,že Rusko si připojilo Krym jen tak,z ničeho nic,prostě proto,že je to Rusko a má imperiální ambice.
  Na veřejné pochody nacistů v demokratických pobaltských zemích se v jejím hodnocení nedostalo.
  Za to se dostalo na homosexuály,kteří v Rusku trpí tak,že se s odporem odvrací i marťani.

  A Kreml,kterému se nelíbily barevné revoluce (zřejmě vrcholně demokratické),reagoval tak,že DOSADIL na příslušná místa své lidi.
  Jak??
  No…dosadil,a basta.(zde Janukovyč)
  Paráda,paní Oksanen,jste dáma….připravená ke všemu!

  • jednooký

   samozrejme, je typickou predstaviteľkou druhu, ktorý je ochotný za svoje „ideály“ poslať umierať kohokoľvek. Je to ostatne dávno známa vec – najagresívnejšie sa za vojnové akcie stavajú staré panny…

   Všimol som si jednu vec – ako sa znižuje počet jadrových zbraní, rastie agresivita v medzinárodných vzťahoch.
   Boli časy, keď bolo „byť za vojnu“ strašne jednoduché – veď vojna sa odohrávala niekde ďaleko a v zázemí bol „pokoj a mier“, starej panne nič nehrozilo – tak svoju argesivitu kľudne ventilovala, však to neboli jej deti, kto umieral na fronte.
   Potom ale prišli jadrové zbrane a balistické rakety a vojnový štváči a staré panny si uvedomili tú priamu hrozbu – kurňa, ak naša armáda niečo skúsi na vlastníka jadrových bômb a rakiet, tak nám to protivník nahádže na hlavu, priamo sem, do nášho pekného mestečka… A tak radšej držali hubu.
   Lenže ako sa počet jadrových zbraní znižuje, ich agresivita opäť rastie, ako by tušili, že ak bude bômb málo, na nich sa už „nedostane“ a teda nebudú za svoje činy potrestaní.

   • Kamil Mudra

    Ona to s tím snížením počtu jaderných zbraní zas není taková sláva. Po skončení studené války zůstalo Rusku 4650 jaderných hlavic a USA 2468. V roce 2009 byly tyto počty zredukovány na obou stranách na 1550 jaderných hlavic a 800 jejich nosičů. I to bohatě stačí, na zničení života na Zemi.

    Ale stejně bych se na jejich odstrašující účinek zas nějak moc nespoléhal. Snadno se může stát že se ti kdož drží v ruce „páky hýbající světem“, domluví na nepoužití něčeho tak konečného. Dovedu si představit vleklý světový konflikt, vedený nejaderným arsenálem, přesto dostatečně účinný aby světovou populaci zredukoval na nějakých pět až deset procent. V téhle „fázi“ si výše zmínění mohou klidně uvědomit, že už vlastně není proč bojovat, protože pro elity znepřátelených stran se již vytvořil tak velký prostor pro jejich seberealizaci, že si výhledově řadu generací nepolezou do zelí.

    Ba dovedu si takovou dohodu představit i před započetím globálního konfliktu. Protože největším současným problémem všech budovatelů „úžasného čehokoli“, je výskyt hromady zbytečných lidí, nacpaných do všech možných koutů světa, s jejich otravnými životními požadavky a trapnými nároky na obsazená území. Překážejí, zdržují a spotřebovávají suroviny, které by se jistě daly využít mnohem zajímavějším způsobem než na pokrývání jejich potřeb.

  • sax

   Vsak on se pridal i Guardian, kritizujici Farageho za tom ze nekritizuje Rusko. Sice na RT vystupuje „delsi dobu“, ale jako na potvoru to vytahli 7 tydnu pred volbami… :o)

  • hans

   Normální lhaní, překrucování historie i současnosti, zaměňování demokracie a autoritářského režimu, kecy. Na BL očekávané.

 4. merlin

  V Jugošce se manželé i rozváděli a pak šly po sobě celé rodiny. Ví bůh, jak se na některé věci dívají ti lidé dneska. I když mám nepříjemný pocit, že kupříkladu albánští vrazi z hor jsou na sebe hrdí.
  Pořád dokola ta samá písnička. Až pak jde tvrdý na tvrdý a stanou se věci, na které nikdo nikdy připravený být nemůže. Jsme takoví. Co už. Ovšem v papouškovi, strace a krysách vidím jakousi naději pro pokračování zvídavého a inteligentního života na zemi.

  • Astr

   Mate opravnene obavy, nekolikrat jsem dal na internet I prohlaseni o tom ze se clovek Stvoriteli nepoved !!!
   FR Cech to rekl velmi procitene na toto thema a mozno na internetu najit,,
   ale jsou na svete jeste I normalni lide a dokonce si lze poslechnout I dobre rady do zivota :-)

   • BARON LE SAMEDI

    Já nemám obavy Astře, já to v klidu konstatuju. S nadějí, že Život si cestu najde a nemusí mít nutně naši podobu, aby přežil. Taky se z toho dá soudit, že kdyby byl bůh a opravdu stvořil člověka ke své podobě, tak se do něho velké naděje vkládat prostě nedají. To se na to, že to má být vševědoucí bytost příliš nevytáhnul. To i já bych splácala zábavnější a účelnější panáky.A ne takové trotly jako jsme my.

   • Kamil Mudra

    Rady do života? Ale kdepak. Jen rádoby moudré plky o něčem co si uvědomuje každý. Jen to, na rozdíl od moudrého fousatého pána, nemá pojmenované a napasované do příměrů. Ale co – každý se musí nějak živit. Někdo hlavou, někdo rukama a někdo kecama. :-)

   • Kamil Mudra

    A jak víte, Astře, „ze se clovek Stvoriteli nepoved„? Byli jste spolu na pivě a on si vám při té příležitosti postěžoval? Třeba máme být právě takoví jací jsme.

    Co myslíte, kdo se povedl Moliérovi? Harpagon?
    Ale on je hlavní postava, okolo které se celý příběh točí. Buďme tedy skromnější a srovnejme se s těmi kteří jsou zde kvůli němu:
    Povedl se více Jakub nebo Anselm?
    A jak by asi odpověděl Moliér?

    Pro čtenáře je ovšem nejdůležitější jak se povedl celý příběh, což může zodpovědně posoudit teprve potom co ho dočte do konce. Ten, ve kterém vystupujeme (a současně ho čteme), se ovšem z našeho pohledu stále ještě píše a my nevíme co si pro nás „autor“ připravil. Jak tedy máme posoudit nakolik jsme povedené postavy?

    Poctivý věřící by teď mohl oponovat, že k nám Stvořitel během příběhu promlouvá a my se jeho radami neřídíme – tedy jsme nepovedení. Jenže pokud jsme se nepovedli, znamenalo by to že Stvořitel je nešika a když už jsme se mu nepovedli my – jakou máme záruku že jsou povedené jeho rady?

    Ale co když na nás chce Stvořitel demonstrovat jak se nevyplácí ignorovat jeho rady? Pak bychom ovšem „vypadli z role“, tedy bychom nenaplnili jeho záměr a z jeho hlediska bychom museli být nepovedenými, pokud bychom se jeho radami řídili.

    Dle mého mínění nemá smysl přemýšlet nad nějakou naší povedeností či nepovedeností. Jsme jací jsme a záleží jen na nás jak to s námi bude dál. Jde jen o to co se NÁM povede.

    • vittta

     Já tohle také nemám rád.
     „Člověk se nepovedl“.
     „Člověk zničí planetu“.
     „Lidé jsou horší jak zvířata“.
     ….atd..atd…atd…

     Ať se každý podívá na sebe,jestli se povedl nebo ne!!!

     Jinak,celkově vzato,se domnívám,že každý ekologický systém si časem vytvoří svou inteligenci.
     Je to čistá evoluce,jako když se nějaký druh naučí používat mimikry či jed a plno dalších věcí,aby přežil.

     Celý systém pak potřebuje inteligenci,protože jen ta je schopna tento systém přenést na jiné planety,jinými slovy-zachovat ho při životě.
     Jinak zmizí spolu s domovskou planetou.

     Evoluci pak je lhostejné,jestli minmum lidí žije na úkor drtivé většiny,či se zabíjí v rozličných válkách.
     Není žádným cílem,aby lidí přibývalo,cílem je technický pokrok.

     • Janika

      No, taky někdy tyhle fráze používám, a asi ti tiím lezu na nervy, uznávám, že oprávněně :-). Možná by bylo zajímavé a určitě užitečné si vytvořit pracovní sbírku takových to větiček. Jakoby moudrých, poskytující jejich uživateli pocit nadřazenosti, jakože on „ví“. Úplně se tomu nevyhneme, ale je dobré si všímat toho, co to vlastně říkáme. Nejhorší jsou ty polopravdy – „vždyť ona je to pravda!“ řekne kdekdo a to je pak konec… ;-).

     • merlin

      souhlasím s vámi vittto, že cílem života je přežít v jakékoliv formě za každou cenu,, ale to čemu my říkáme naše inteligence může být pro tento účel zcela bezcenné. Vy pokládáte za cíl opuštění planety technickými prostředky jestli to chápu dobře?

      • vittta

       Já pokládám za cíl dokonce ovládnutí vesmírných sil,jakkoliv se to dnes zdá být nemožné.
       K tomu je samozřejmě dlouhá cesta-ale země-nebo dokonce vesmír-má času dost.
       Dá se předpokládat,že podobných ekologických celků budou tisíce,ba miliony,klidně miliardy.
       Zatím jsme-jako lidstvo-na úplném začátku.
       Být vyspělý mimozešťan,také bych se s námi nebavil.(to píšu proto,že ovládnout vesmírné síly může být možné třeba jen spoluprací různých inteligencí,nemusí to tak ale být)
       Nejsme hodni.
       Společensky-inteligenčně ale máme našlápnuto slušně.
       Docela by mě zajímalo,jaké bylo třeba průměrné IQ v r.1210,kdy k vysoké vzdělanosti stačilo umět to,co dnes umí žák 3.třídy.
       Pokud evoluce funguje,měla by se týkat i IQ.
       Čím víc ho člověk potřebuje,tím víc by se mu mělo zvyšovat,(už jen pouhým „tréninkem) prostor na to je,však mozek pracuje údajně na 5%.(pod pojmem IQ nemyslím samozřejmě přímo toto poněkud pomatené číslo ale intelekt jako takový)
       Když si pomyslím,co všechno už lidstvo dokázalo,je to neuvěřitelné,naše znalosti jsou obrovské.
       A přitom jedinec není nic-a přece umíme číst DNA a vidíme světy tak vzdálené,že neexistují čísla,která by to vyjadřovala,jedinec si to nedovede představit.
       Je to 110 let,co lidé poprvé vzlétli….a podívejte.
       Nemusíme to být my-lidé,kteří se osvědčí.
       Ale vznik inteligence jako takové je přirozené pro život jako takový.
       Nemyslím,si,že by to byla náhoda,stejně jako není náhoda jakákoliv schopnost jednotlivého druhu,která mu umožňuje přežití.

       Toto nelze napsat úplně přesně,nelze o tom dokonce úplně přesně přemýšlet,protože v určitém bodě se to zastaví,je toho prostě (zatím)moc.
       Ale podobnmý „blok“ mohli mít lidé ve středověku u pochopení elektřiny…
       Myslím,že víte,jak to myslím.

       • merlin

        Rozumím.
        Na druhé straně na to, co je inteligence, můžeme v těchhle obecných úvahách pohlížet z různých úhlů. Lidská inteligence nemusí být vůbec pozitivní už teď to může být něco jako slepá kolej. /nevím jestli znáte teorii zamrzlé plasticity a Flégra, te´d jsem našla jeden jeho článek pro ilustraci http://www.lidovky.cz/zajem-o-nove-smery-je-cesta-do-pekel-rika-evolucni-biolog-pkc-/veda.aspx?c=A100621_164005_ln_veda_ev ta mi přijde docela zajímavá.
        Myslím, že inteligenci lidí minulých věků těžce podceńujete „Ve vstupní hale domu byla umístěna 120 stop vysoká kolosální socha s portrétem Nerona. Celý objekt byl tak velký, že zaujímal tři portika o délce jedné míle a umělé jezero, které bylo skoro jako moře, kolem jezera se nacházely domy velké jako města. Dále se zde nacházely vily s poli, vinohrady a pastvinami, lesy plné divokých i krotkých zvířat všech druhů. Některé části domu byly pozlaceny a vyzdobeny mušlemi. V jídelnách byly pohyblivé stropy ze slonové kosti, kterými bylo možno shazovat květiny a rozprašovat parfémy. Nejdůležitější z nich byl kulatý a pohyboval se ve dne i v noci jako zeměkoule. Koupele byly naplněny mořskou a sirnou vodou.
        Když Neron po dokončených stavebních pracích zasvěcoval dům, byl velice spokojený a řekl, že nyní konečně bydlí v domě, který je hoden člověka.“
        (Sueton, Nero, 31)
        http://art.ihned.cz/c1-58977010-v-rime-se-otevrely-tunely-pod-caracallovymi-laznemi-otroci-jimi-nosili-drivi
        nehledě na skvělost stavby systém vytápění je geniální,
        http://cs.wikipedia.org/wiki/Pantheon betonová kopule o průměru 43 metrů vážící cca 5 tisíc tun a drží- stavba je geometricky dokonalá a technicky můžeme jen závidět, do betonu byla přimícháván lávový písek.
        To jsou jen dva příklady.Já jen abychom si sebe nemalovali narůžovo. A jejich a naše IQ bych považovala za naprosto srovnatelné.

        • vittta

         To ano-inteligence jedinců těžko mohla být nižší-já spíš myslel obecnou.
         Tím potom vzniká lepší spolupráce a víc elitních jedinců se dokáže vyselektovat.
         Já si myslím,že technickou vyspělost antiky limitovaly materiály,bez železa se prostě technické vynálezy musely v určitém bodě zastavit.
         Bez znalosti legovacích prvků se pak v určitém bodě technický rozvoj taktéž zastaví.
         Bez znalostí lehkých kovů,či práce s mnoha prvky se také dál nelze hnout.
         Dnes už zase stojíme-bez poznání dalších hmot a fyzikálních dějů se prostě z této pozice nehneme.
         Ale…dnes se k tomu už přidává i nedostatečnost komunikace.
         Lidstvo řeší tak složité problémy,že lidská řeč sama o sobě už ke komunikaci nestačí,nelze jí předat myšlenku PŘESNĚ,což si myslím,že brzdí vývoj.
         Já také obdivuji vyspělost antických,či středověkých staveb.
         Ale…letadlo by sestrojit nedokázali-natož třeba kosmickou raketu.
         Přitom třeba obyčejné letadlo je daleko banálnější,jak nějaká stavba.
         Ale nebyl pohon,nebyly materiály,aby se dal sestrojit vhodný motor.
         I se samotnou kastlí by byly problémy-i když by se tehdy sestavit dala.
         Já zkusím zítra přečíst ty odkazy a ještě reagovat,nyní se ubírám ke sladkému spánku!

        • Hamilbar

         Trochu Off Topic, ale v té souvislosti…

         Ono by se možná dalo říci, že evoluce probíhá pomocí revoluce. „Státy se udržují pomocí ideí na kterých vznikly.“ Pravil tuším TGM. Zamrzlá plasticita jako vyšitá. Proto také tyto ideje hájí s neobyčejnou urputností a stejně urputně marginalizují a v případě nutnosti likvidují ideje konkurenční, nebo jen „cizí“.

         Dokonce mám ten pocit, že vznik jednoho státu právě sledujeme. Revoluce jako vyšitá. Jo, že se mně její ideje nelíbí? Nelíbí, mám z nich osypky. A vám se líbí ideje sionismu, pangermanismu, a Rukopis Zelenohorský? Leč na to co mně se líbí oni z nějakého důvodu kašlou. Takový Hanka také kašlal na to co se líbílo Němcům. A že se do toho montuje okolní prostředí? A do čeho se nemontuje? Vždycky se montovalo. Bez Ameriky by nebylo Československa.

         Přitom ta revoluce tam je teprve na začátku a není vůbec jisté zda zvítězí. A už vůbec není jasné jak bude vypadat ten „revolučně evoluční“ mutant který vznikne. Pokud vznikne. A přežije. A bude se zamrzle udržovat idejemi kterými vznikl. Okolní prostředí může mutanta také zahubit.

         No já jen, že to není olympiáda. Není nutné fandit.

         • vittta

          Bez Ameriky by nebylo Československa….
          Jak se to vezme,v Americe o nějakých Češích či Slovácích věděl opravdu jen málokdo.
          To dalo dost práce,vypolitikařit si tam samostatnost…a zorganizovat ČSL vojenské kontingenty,které požadavkům dodaly ten správný důraz.

          A ano,fandit není nutné.
          Stejně nevíme komu.
          Jen asi víme,komu nefandit.

          • vittta

           Ještě dodám,že hysterická kampaň proti Rusku může klidně být vedena jen kvůli té kampani.
           V politice nemusí být vše,jak to vypadá.
           Něco se udělat musí.
           Trapné sankce,ubohé osočování….
           Ale Putin si rozhodně řekne:(volný překlad předpokládaného)
           „Aby jste se náhodou neposrali,podívejte se na sebe“
           „Raději to dál nechám být“.

           Při čemž na Ukrajině si řeknou:
           „Kecat si můžeme co chceme ale kopat by jsme do Ruska zase tak moc neměli,má také jen jedny nervy“.
           „Raději se těch fašounů zbavíme,než nám Rusové vjednou až do Kyeva,ostatně,vypadají blbě i na západ od našich hranic.

          • vittta

           A také NATO si samozřejmě něco řekne:
           „Co je nám do Krymu-ale jsou nějak rozhodní.Abychom ještě nepřišli o to,co máme,raději to nějak ututláme,stejně je potřebujeme…“.

          • Hamilbar

           Jistě, Americe bylo nějaké Československo naprosto u zadele. Jenom nepotřebovala žádné konkurenty. Impérium Ruské, Rakouské, či Britské. S tím Britským to tehdy úplně nevyšlo. A co si budeme nalhávat, s tím Ruským byly také nějaké zádrhele.

           A jinak je celkem jedno, že víte komu nefandit. Jestli, opakuji, jestli revolucionáři, a v tomto případě jsou to ti náckové, tu svoji revoluci vyhrají, budeme žít v trochu jiném světě. Jak moc jiném? Nevím. V lepším, nebo horším? Nevím.

        • Kamil Mudra

         Vidím to podobně, merlin. Také inteligenci minulých věků spíše obdivuji. Vždyť je úžasné s čím vším si dokázali naši předkové poradit s prostředky které měli k dispozici. Ale také souhlasím s vitttou, že jsme prozatím jediný živočišný druh, který by teoreticky mohl dokázat postavit nějakou archu a alespoň částečně přesunout místní formy života jinam, pokud by zde už nemohl pokračovat. Ba jsem nakloněn i tezi že člověk by mohl být tím, čím se zde život brání svému možnému zániku. Je to dost zavazující a já vůbec nejsem nadšený z toho jak k tomu závazku, alespoň doposud, přistupujeme. Bylo by na místě více vděčnosti za vše co je nám poskytováno.

        • vittta

         Merlin,to,co píše ten věděc,o tom jsem také přemýšlel.
         Já se domnívám,že evoluční skoky mohou být způsobeny třeba vesmírným zářením,nebo potravou,kdy nějaký druh přejde z čistě evolučního (přizpůsobí se buď nezbytnému,nebo tomu nejsnadnějšímu) důvodu na specifickou stravu.
         Dobře vím,že existují třeba houby,které mění genetický základ buněk.
         Nepozornému čtenáři to tam možná uniklo-ale onen vědec nemluví o žádném konkrétním časovém úseku-takže i tak může být to zbývající 1%(či 2%) v existenci druhu poměrně dlouhé-desítky (i více) tisíc let.
         Za tu dobu se podmínky změní-strava (voda),záření…a stav se zakonzervuje.
         Všiml jsem si,že poměrně zásadní změny je živý organismus schopen udělat nesmírně rychle,třeba slepec lépe slyší.(toto by se asi týkalo i jedince,který by žil někde v podzemí bez světla)

         V současné době můžeme být svědky jiného jevu-lidé jsou generaci od generace větší a větší.
         Těžko říci,zda je toho příčinou dostatek stravy,či její pančování různými sajrajty,ale trend je rychlý,týká se..řekněme posledních 60 let.

         Lidé už jsou schopni také urchylit svůj vývoj uměle,není prakticky problém,zmenit plod tak,aby se narodil s IQ 150 a skvělým matematickým nadáním,či nadáním hry na hudební nástroj…apod.
         Není nijak vyloučeno,že se to už děje,tohle nikdo vytrubovat do světa nebude.
         To samé je s nesmrtelností-v historii to má teoretickou oporu třeba z bohy z Olympu,či staroegyptskými božstvy,které nápadně připomínají lidi a není vůbec vyloučeno,že se jednalo o nesmrtelné potomky technicky vyspělých civilizací,buď zaniklých tady,nebo dodaných z jiných světů,či dokonce v čase přicestovalých našich potomků.
         Nejsem si ale jist,jestli lze vymyslet něco,co zabrání degeneraci.
         Živým organismům k tomu slouží smrt,kdo by chtěl ovšem umřít,že?
         Zejména,když má prostředky na to,aby nezemřel.
         Všichni být ale nsmrtelní nemohou.
         No….teď mě tady vyrušili a už se mi utrhla nit-ale tak nějak to asi stačí.

         • merlin

          jste fakt dobrej :-) Vykašlete se na psaní ,,rágoby Rómovi ,, z Blistů a piště raději články Janice.:-)

          • vittta

           Tomu moc nepíšu…teď měl fakt extrémní článek.
           Efektně jsem ho urazil na asi 15 řádcích.

           A tyhle články…to musí být čtenář naladěn na tu stejnou notu.
           Což jste,proto jsem to také ve své kebuli zpracoval.
           Já si dobře pamatuji,že jste na témata náboženství a dávných civilizací psala impozantní texty…
           To je..dá se říci tématicky hodně podobné.

  • Kamil Mudra

   Inu naděje umírá poslední že? Až tu nebudeme nahradí nás potkani, straky a papouchové. Nebo podle barona něco, co si dnes ani nedovedeme představit. Ale hlavně to bude živé, zvídavé a inteligentní. Nerad bych se někoho dotkl, ale promiňte mi přátelé tu přízemní a snad i sobeckou otázku: Co MY z toho budeme mít?

   • merlin

    Nic. Co Vás vede k tomu, že bychom z toho něco měli mít? Máme snad nějakého garanta zaručujícího zisk? Papoušci a krkavcovití to mají z tohoto pohledu garantované stejně spravedlivě – nijak :-)

    • Kamil Mudra

     Vy i Baron hovoříte o naději. A co je naděje, pokud to není doufání v lepší příští, tj. v nějaký zisk?
     Pokud nás někdy v budoucnu nahradí inteligentní a zvídaví hlavonožci a nebo třeba vrány, je to JEJICH naděje. A tak se ptám, v čem spočívá ta naše, když už tu nebudeme. Tedy pokud neberete v úvahu stěhování duší. Ale o tom nikdo z vás nepíše.
     Stejně jako já nepíši o žádných garancích – pro kohokoli.

     • merlin

      tak já se o tom nezmińuju, protože stěhování duší je taková hodně diskutabilní sféra. Kde by se ty duše braly? vezmu-li v potaz všechny živočichy, do kterých je možno se stěhovat, i takové komáry včetně, pak by na počátku asi stál určitý pevný počet tak bilionového zástupu duší. Nebudu se přít o desetinná místa, ale prostě pevný počet. Kde by se vzaly? Nebo průběžně vznikají? Z čeho, odkud se berou? Měli duše už trilobiti a stěhovaly se duše z nich do pažraloků a paryb? Kamile, mi to přijde strašně spekulativní a na vodě. Možné je všechno, ale něco je spíše méně než více možné.
      Naději / ne pro sebe/ vidím v tom, že život tu je, že v nějaké formě zůstane a nějak se dostanou jeho semínka dál, do dalších vesmírů a galaxií, i když třeba náhodně. Ale životem nemyslím život lidí. Život zahrnuje cokoliv živé a je důležitý jen pro sebe, sám o sobě. ale je mi sympatický, jsem ráda že je. Netrvám opravdu nijak na tom, abychom to byli my, kdo přežije /taky by to bylo směšné/, ale byla bych ráda, kdyby přežil život.

      • merlin

       P.S. Nějak se mi na ty nositele života v galaktickém měřítku nehodíme – to je vnitřní pocit. Iracionální. V hloubi duše jsem přesvědčená o tom, že jsme, nevím jak vyjádřit, ve své podstatě už odepsaní. To neznamená, že bychom tu nemohli ještě nějakou delší dobu dál vesele blbnout a jiné životy ničit. Kdybych to měla vyjádřit abstraktněě a básnicky:-) tak bych neřekla, že jsme naštvali bohy, ale že tito již rezignovali a s námi to odmávli. Uvnitř nás. Snažím se popsat pocit, berte to prosím s rezervou. :-)

      • merlin

       myslím v tom předchozím příspěvku – směšné na něčem takovém trvat

      • Kamil Mudra

       Já, ve shodě se svým životním postojem který se dá postihnou větou „Všechno je možné.“, nemám problém s jakoukoli hypotézou, včetně té o stěhování duší. Osobně si to představuji jako jediný Zdroj ze kterého se oddělují jednotlivé částečky (duše) a dále procházejí sérií smyček, které, jednotlivě dle potřeby, opakují a po úspěšném průchodu se přesunou k další. Kolik těch smyček je si netroufám odhadovat ale každá další by měla být náročnější než předchozí. Po úspěšném absolvování všech smyček se částečka vrací do Zdroje a svou získanou kvalitou přispěje k jeho kvalitě. Lidská existence by měla být někde „na půl cesty“ – před ní jsou méně vyspělé a po ní následují více vyspělé.
       Samozřejmě to může být jinak, nebo vůbec nebýt, ale nemám dostatek indícií (o důkazech ani nemluvě) pro ani proti a tak nezastávám žádné apriorní stanovisko.

       Tedy nevylučuji člověka (případně některou z jeho následujících „fází“) ani z role toho galaktického distributora (alespoň těch místních forem) života. To, že si v současné době počínáme tak zmateně a tropíme více škody než užitku, může být dáno naší nezralostí. Můžeme se prostě nacházet v nějakém „puberťáckém“ věku, což možnost nějaké budoucí vyspělosti nijak nevylučuje. Nejspíše i můžeme být v tomto procesu nějak „odmávnuti“ když to nezvládneme, ovšem v případě neexistence nějakých „záloh“ na jiných planetách, by to znamenalo přerušení celého procesu, až do doby vzniku nového „článku“.

       To je má představa na které netrvám, natož abych ji komukoli vnucoval.

 5. vittta

  A zde muž,připravený ke všemu.
  http://blisty.cz/art/72757.html

  Tento pán,který se honosí patentem na pravdu předvedl jeden ze svých „lepších“ textů.

  Je to vzkaz Polsku.
  Při této příležitosti si samozřejmě nemohl nechat uniknout skvělou šanci plivnout na Čechy.

  Plivnul-a úplně zapoměl,že i polské tanky se proháněly po ČSSR v r.1968.
  S ohledem na pověstnou polskou tvrdost a neohebnost je to dost divné,protože polské tanky rejdily spolu s těmi sovětskými.

  Plivnul-a úplně zapoměl,že v r.1938,v časech těžkých a tragických-to nebyla jen německá armáda,která obsadila naše pohraničí.
  Byli to i vojáci polští.

  Plivnul-ale úplně zapoměl,že i polská armáda je rozkradená a neschopná.

  Plivnul-ale zapoměl,že i naši stateční vojáci bojovali (leckdy spolu s těmi polskými) za země,které zmiňuje a které nás pravidelně zrazují.

  Kdo je vlastně horší,Mužičko,nebo tihle Dolejší,kteří umí jen plivat-a to ještě za peníze?

  • vittta

   A už jsem mu napsal….
   Mile,slušně…ale….
   On ale nemá odvahu odpovědět.
   Ze své výše se také nebude bavit s obyčejným Čechem.

   Já mu vždycky píšu,jako Romovi.
   On se totiž kdysi k mému nesmírnému pobavení veřejně zřekl svého češství a úpřihlásil se k romské národnosti.(na BL)

   • merlin

    vittto, jednak já moc polský naturel z historického hlediska neobdivuji, takže mě takové věci nechávají zcela chladnou. Kdyby to nebylo sentimentálně ucintáno tou podivnou příchylností ,,Róma,, k bratrům Polákům , tak by to hodnocení bezpečnosti Polska stejně nesedělo, vůbec dnes s Ruskem nesousedí. Což je zřejmě mrzí..Mohli by si už nasazovat helmy a kopí a osvěžit si tréninkově jak přeplavat z východního břehu Visly na západní břeh a nejlépe v brnění.
    Nechápu, jak coby Róm může od Poláků očekávat cokoliv dobrého /stejně jako Žid/, pokud je jen trochu obeznámen s historií /stačí 20.stolet, protože takový xenofobové antisemiti a rasisti jako Poláci se hned tak nevidí a k Rómům se chovají dost hostilně, taky jich tam z toho důvodu moc není//. Z toho je vidět, že opravdový Róm z něho nikdo nebude, toho by taková cipovina nenapadla. Kromě toho, jsou -li Poláci bratři, co jsou pak Rusové? To jsou taky bratři, A protože Slovan všude bratry má, je to postavený divně. Bratři Rusové se taky můžou dneska cítit ohrožení – např. militantními bratry Poláky.

    • vittta

     On by Vás měl bratr Rom spíše navštívit v ordinaci,jak mi to tak-zejména poslední dobou-připadá.
     Je toho na něj moc…..

    • Zoom

     To je přesné. Pomatenost (nebo je to navedenost?) pana Dolejšího v poslední době nezná mezí.

     • Kamil Mudra

      Spíše bych tipoval tu navedenost :-) Nebo stařecká demence? Kolik mu vlastně je?

      • Kamil Mudra

       Teď koukám že se narodil 26.1.1971. Tak to bude přece jen ta navedenost. Nenapadá mne z čeho by se mohl pomátnout a pamatuji časy kdy se jeho příspěvky ještě daly číst. Teď už ho delší dobu přeskakuji.

       • brtnikvbrlohu

        Pomatenost není nutně důsledek demence – a pomatenost s navedeností může být i současně.
        Já ho prakticky nečtu, stačily mi tak dva tři články když u Čulíka začínal.

        • vittta

         A co to prostě nazvat obyčejnou křivostí?
         Třeba za peníze vyvelebí i Hitlera.
         Až se to bude smět,samozřejmě….