Resumé

Napsal Lev Veršinin
Přeložil Hamilbar, převzato odtud.

Dělím se se svými rozpaky.

Právě jsem zakončil soukromou besedu s Alexejem Jurjevičem, jenž se představil jako „Kyjevan, inženýr, přibližně mého věku, ruskojazyčný antifašista, stoupenec cesty do Evropy, na Majdanu od 21.listopadu, bojoval na ulici Gruševského“. Screeny nedávám, protože ty tři dopisy jsou velmi dlouhé a zlostné a není důvod je sem kopírovat.

Shrnutí: podle jeho názoru (zobecněně), já „podněcuji na Ukrajině bratrovražedný konflikt a vzájemnou nenávist lidí z různých regionů, vybízím Ukrajince porušovat zákon a pořádek, nevážit si zákonné vlády, vyzývám k rozpadu země a terorismu“.

Já to všechno samozřejmě popírám, protože to není pravda.

Finále besedy nemohu neocitovat doslovně:

A.J: „Tak k čemu vy vybízíte lidi kteří Vám naslouchají? Dokážete neuhýbat a říci to jednou pro vždy, krátce a jasně?“

Já: „Jak račte. Já vyzývám lidi, aby si vzali příklad z Vás a vám podobných, a dělali přesně to samé, co se dělalo na Majdanu a kolem něj, ani o fous více ale ani o fous méně. Nějaké další otázky?“

A.J: „Nemám další otázky. Jste fašista a zmetek, nemáme spolu již o čem hovořit, sbohem.“

 1. Janika

  Moc hezké :-). Ale úsměv trochu zamrzne, když si uvědomíme, že přesně touto „logikou“ se řídí nejmocnější představitelé západního světa.

  Škoda, že hovor nepokračoval dál. Zeptala bych se Alexeje Jurjeviče, proč to, co dělá jeden, nemůže dělat druhý. Zůstat u jedné jednoduché otázky a snažit se s druhou stranou domluvit, to se zdá být dobrou cestou. Ale samozřejmě už dopředu vím, jak takové hovory končí. Když se prostě odpovědět nedá, tak nasává ten pravý čas na násilí, slovní, nebo i fyzické. Jurjevič zatím jen nadává, až se dostane k bombě, tak ji odpálí…

 2. Bavor V.

  Mám trochu dilema. Ten člověk je fanatik. Nebezpečný fanatik. Fanatik stejného ražení, jako islamisti, jako kamikadze i jako někteří ekoteroristi. Fanatiky nesnáším. Až fanaticky nesnáším. Jsem stejně nebezpečný?

  • vittta

   To máme stejné.
   Myslím,že ne.
   Zatímco Vy máte dilema,oni ho nemají.
   Proto to jsou také fanatici.
   U nich jsou fanatici ti ostatní a je třeba je zničit.

   Ovšem-je to také důvod,proč fanatici vítězí.(vesměs pro jiné,to ale nejsou fanatici ale politici..teď co je horší,i to může být krásné dilema)

  • Janika

   Musím se vlastně přiznat, pane Bavore, že mám taky podobné dilema – prostě nějakého takového podobného blbce místo dohadování něčím majznout po hlavě :-).

  • sax

   Fanatik podle meho neni, Bavore, je to zcela prumerny prurez, byt trochu ostrejsi ve formulacich :o)
   Takovych bylo na pocatku Majdanu 80%…jejich idealy jim ukradli, resp. byly takove, ze je nebylo mozno splnit (v Listopadu na Vaclavaku bylo take 80%, co chtelo „spravedlivou spolecnost“).

   Me tedy zmarazilo z toho, ze obvinuje Versinina z fasismu (snad jsem to dobre pochopil). To znam sam ze svych diskuzi, tam take koncim jako svetovy terorista, bazici po valce).
   Tady se hodi Burroughsova slova:
   „Chces- li poskodit nekoho, kdo ma rad kocky, rozhlas o nem, ze kocky zere!“
   To je ultimativni argumentarium…a samozrejme zabira, ve sve absurdnosti. Vlastne je to uz valecna argumentace, jsou valky male a vetsi, ba i velke…ale ve vsech najdete tlak na to, protivnika zcela diskreditovat, oddelat a vytvorit z nej objekt pravoplatneho utoku.

   • Bavor V.

    Neznám jména, ale akce Šumava hovoří za vše. A různé „záchranné“ akce, které končí totální likvidací zachraňovaného území. Příklad za všechny. Zákaz pasení na pohorských loukách, který způsobil téměř totální vyhubení (teď nevím přesně které a nechci to hledat) jisté vzácné rostliny, kterou samozřejmě likvidovala nespasená tráva. A ohrožení jiných druhů brouků ve VVP Boletice, kdy onen ohrožený brouk nutně potřebuje rozjíždění terénu těžkou technikou. Ekoteroristi jsou ti, kteří sice ničemu nerozumí, ale do všeho kecají!!!

    • hank

     Jenže ti „fanatičtí ekoteroristé“ většinou přistupují k přímým akcím, až když selže všechno ostatní… Bohužel jde většinou o případy, kdy sama státní správa a samospráva sama porušuje zákony, což pro situaci na Šumavě platí na 100%, a když se tytéž kauzy zároveň řeší u soudů, což pochopitelně není tak mediálně zajímavé, tak těm „fanatickým ekoteroristům“ soudy skoro vždy dávají za pravdu. Ale ono zřejmě existuje dost lidí, kteří by na Šumavě raději než NP viděli více Modrav podplacených různými Bakaly…

     • Janika

      „když se tytéž kauzy zároveň řeší u soudů, což pochopitelně není tak mediálně zajímavé, tak těm “fanatickým ekoteroristům” soudy skoro vždy dávají za pravdu“ – mohl byste uvést konkrétní příklady, hanku?

      • hank

       Třeba trasa D8 přes České středohoří. Tam mimochodem dala těm nenáviděným „fanatickým ekoteroristům“ – ale varovali včas i geologové – za pravdu velice drastickým způsobem, monstrózním sesuvem půdy (přičemž další hrozí), sama Matka Příroda, což bude stát vícenáklady v řádu miliard Kč, nakonec víc, než kdyby se byl postavil vládou i krajem odmítaný tunel, a x let zpoždění výstavby. Ke křížku nakonec přišly i některé tamní obce, které předtím v zájmu údajného urychlení výstavby zavíraly nad nezákonností schvalovacích postupů oči, pokud se na nich přímo nepodílely. Ale lví podíl postojů a postupů především mafiózního vedení Ústeckého kraje a všech vlád od Klausovy až po Nečasovu na popsaném vývoji je neodkecatelný.

       Nebo hliníkárna NEMAK v Havrani u Mostu, tam firma dokonce musela zaplatit dotčené selské rodině 250 miliónů Kč díky těm hnusným ekoteroristům z Ekologického právního servisu, kteří ji zadarmo hájili u soudu a ten spor vyhráli. Těch 250 melounů nakonec ale zaplatíme zase my sami, protože firma si vytlamovala daňové prázdniny a na tu náhradu si vydělá 8násobným zvýšením původně povolené kapacity…

       Asi by se daly najít i jiné do nebe volající případy, ale teď se mi zrovna nechce hrabat v archívu.

   • Janika

    Já tedy nevím, co se rozumí „fanatickým ekoteroristou“, ale já si pod tím pojmem dokážu docela dobře představit ty aktivisty blokující silnice kvůli Temelínu, nebo ty, co zaplavují krásnou českou krajinu nestvůrnými panely solárních elektráren (postavit vám něco takového před okny na dosud idilické vesnici, to je na mašli.., fakt se člověku nechce ani dál žít), nebo ty zločince pěstující řepku, teď už tu modifikovanou, kterou když sežere srnka, tak v křečích dlouho bolestně umírá.

    • hank

     Legislativně posvěcený rozsah solárů včetně zákonného finančního zajištění vejvaru jejich majitelů není dílem ekoteroristů, ale politicko-podnikatelské mafie, která dobrou myšlenku (dáma promine expresivní výrazivo) zkurvila na ultimo. A řepka je především zájem Babiše, který nám teď tak osvíceně vládne.

     Pokud jde o Temelín, tak jsem zřejmě fanatický ekoterorista i já, když jsem se v 90. letech zúčastnil táborů proti jeho dokončení. Jsem ovšem v dobré společnosti, v r. 1995 se mnou tábořil u Temelína i Jan Keller – taky ekoterorista zřejmě?

     • hank

      Mimochodem, jeden z excelentních případů solárů – obec Ralsko – už řeší orgány činné v trestním řízení. Jsem zvědav, jestli vyplyne, kteří vrcholoví politici drží anonymní akcie vlastnické firmy.

       • hank

        Pokud jde o řepku, tak i někteří aktivisté (včetně mě, přiznávám…) změnili názor na její užitečnost jako udržitelného zdroje energie v širším měřítku, když se prokázalo, že její EROEI (energy return on energy investment, tj. energetická návratnost energie vložené do jejího pěstování, obojí počítáno ve fyzikálních jednotkách energie) je nanejvýš 1, možná dokonce menší než 1, tj. více se spotřebuje než získá… Ale to je jako s těmi soláry: Tak jako se původně soláry propagovaly jako malé zdroje pro jednotlivé domy a veřejné budovy (a nepočítalo se, že se bude zabírat orná půda pro dotovanou výstavbu kapacit v řádu desítek MW připojených trvale na rozvodnou síť…), tak se o řepce původně uvažovalo jako o zdroji energie především pro zemědělské stroje s tím, že si MEŘO (metylester řepkového oleje) budou sedláci vyrábět sami jako vedlejší produkt oleje vylisovaného z méně kvalitního a hůře prodejného semena na primitivních a levných malotonážních aparaturách, aby nepotřebovali tolik nafty, a odpadající zbytek reakční směsi s převažujícím obsahem glycerínu že se vyleje na pole jako hnojivo (a nepočítalo se, že se toho chytí fabriky typu Setuza a že si různí Babišové prolobbují povinné přilívání MEŘO do nafty prodávané u pump, notabene z GMO řepky – toto vše zvyšuje nejen cenu, ale i energetickou náročnost výroby a distribuce MEŘO).

        No ale ruku na srdce: Taky bychom měli přemýšlet, jestli i té srnčí zvěře není v naší krajině víc, než je zdrávo… I myslivci jsou mocná lobby…

 3. Astr

  Jsou ruzna nebezpeci,
  mimo Ukrajinskeho I takove ktera nas obklopuji denne :-(
  Prislo mailem z CR:
  ==========================
  Která hrozba je větší, Ukrajinská a nebo skutečnost kam kráčíme ?

  „Kam kráčíme??“ Toťotázka!
  • Kilo rohlíků stojí 59 korun, kilo mražené kachny 39 korun.
  • Brambory jsou dražší jak banány.
  • Z údajně zdravého rybího masa vyteče polovina vody.
  • Masné výrobky neobsahují maso.
  • V akčním letáku Kauflandu je 38 inzerátů na půjčení peněz .
  • Jogurt obsahuje 45% mléka..
  • Vepřová žebra jsou dražší jak vepřová kýta.
  • I během řeči s kamarádem telefonujeme.
  • Čím víc věcí máme, tím víc po dalších toužíme.
  • Náš mobil má tolik funkcí,že se jimi chlubíme přátelům, ale pro život jsou nevyužitelné.
  • Švestky dovážíme z Argentiny .
  • Na polích je víc slunečních kolektorů jako pšenice.
  • Státní svátek je důvodem se ožrat, ale proč je ten den svátkem, to 90% lidí neví.
  • Jihneme při pohledu na opuštěné psy, ale opuštění lidé nás nezajímají.
  • Slovo „děkuji“ nahradilo slovo „co za to?“
  • Máslová buchta má záruku 12 měsíců.
  • Kilo sušeného slepičího hovna (kuřince), je dražší než kilo kuřecích stehen.
  • Ve městě máme 6 pizzerií, ale vepřo-knedlo-zelo si nikde nedám, není.
  • Návštěva kulturní památky vyjde rodinu na dva tisíce.
  • Půlka rodičů nemá peníze, aby vlastní dítě poslali na lyžařský kurs.
  • Doma denně gruntujeme, ale odpadky venku hodíme mimo popelnici, nebo do lesa.
  • Na naší televizi večer přepneme25 programů, ale najdeme jenom vaření celebrit,reality šou nebo reklamy.
  • Svým blízkým pošleme třicet stupidních mejlů, ale ani jednou se nezeptáme, jak se mají.
  • Pod pojmem kultura se nám vybaví návštěva multikina.
  • Pořizujeme si na splátky nadupané SUV, i když jednou týdně jedeme do supermarketu a jednou měsíčně navštívit rodiče v domově důchodců.
  • Nejprodávanější knihy jsou kuchařky od každého,kdo má do řiti díru, životopisy pseudo hvězd, a horoskopy.
  • Existuje 30 časopisů pro ženy, ale ani jeden pro normální ženy.
  • Nejčtenějším článkem na Internetu v rubrice KULTURA byl ten, jak si Agáta Hanychová žehlila kalhoty na těle napařovací žehličkou a opařila si frndu.
  • Stát daruje církvím miliardy, ale do kostela se přes den nedostaneme a když ano, tak za vstupné.

  Kam kráčíme ?? Již to víte? „Do zandele!!“

   • Astr

    je přece jen větší z Ukrajiny ?

    Nebyla Jugoslavie bliz kdyz se tam humanitarne bombardovalo ?
    Jak to prozival obcan v CR?
    Mel stejny pocit ohrozeni jako ma dnes ? Nebo uz zapomenuto?
    Od Jugoslavie CR oddelovalo Rakousko, nyni CR od Ukrajiny Slovensko.

    Zasah proti Srbsku to bylo spravne protoze bombardovalo NATO a stejny metr bude nasazen I na Ukrajinu?
    Pokud zasahne Zapad opet coby NATO ? bude to v poradku,
    pokud Rusko bude to to nejstrasnejsi nebezpeci pro CR ?
    Ano v prvni rade pro sousedici Slovensko, Polsko, a bude korektne a demokraticky platit jak jste spravne napsala:
    ze válka je nejhorší ze všeho.!
    Dovolim si doplnit ze pro obycejne lidi ano,
    pro neobycejne naopak!
    Jmena tech kteri velice zbohatli na Iraku vcera a kteri na Libyi dnes jsou jiz obecne znama.
    Ale neni nad spravny a korektni massmedialni pohled :-)

    Dovolte mi pokus o nestranny pohled .
    Domnivam se ze straseni valkou a Ruskem v Evrope a Zapadem v Rusku je predcasne.
    Ukrajina je slepenec kde ve vychodni casti je prevazne populace Rusu, na vychode Ukrajincu
    Pokud zvitezi v nove Ukrajinske vlade nazor Timosenkove tedy obecne nacionalisticky proud, pak neni a nemuze byt na Ukrajine pro tamnejsi Ruskou populaci misto.
    Budou se citit ohrozeni a ano mohlo by dojit k situaci kdy pozadaji Rusko o pomoc.
    Reseni vidim v rozumne a demokraticky zvolene vlade, ktera rekne jsme stat nekolika narodnosti kde Ukrajinci, Rusove, Tatari, Zide, FSICHNI tedy veskere mensiny jsou plnopravnymi obcany statu.
    Pak neni duvod aby nekdo dalsi do toho vstupoval a zasahoval ve prospech te ci one strany.
    Samozrejme ze kazdy clovek ktery jen trochu umi pouzivat horni polovinu hlavy vidi ze mimo lidi kteri chteji mir a klid jsou u vesla I „podnikavci“ kteri naopak vidi chanci v tom jak to rozvrtat a zisk z toho mit kdyz se tam lide budou bit !
    Jisteze to bude zaobaleno do krasnych slov :-(
    ======================

    • vittta

     Nejde přece o blízkost ale o hlavní záminky.
     Jugoslávii bombardovaly USA a ti se s ní spokojily.
     Nebyla záminka k úderu jinam.
     Na Ukrajině jsou ale USA v jiné situaci,tam je „agresor“ Rusko a USA chtějí chránit svět.
     Záminek k větší válce je….

     Jinak Astře,podpora vojenské kampaně v Srbsku byla v ČR v poslední fázi 22%.
     Na to mohl být Čech klidně hrdý,když vezmeme v úvahu,že v TV neběželo pomalu nic jiného,než reklama na válku.
     Od té doby je obecně nenáviděn Havel,objevil se do té doby nevídaný odpor k USA a NATU.

     Válečná kampaň v Srbsku měla v ČR dalekosáhlé důsledky,o kterých se dodnes nikdo neodvažuje mluvit.

    • Janika

     Astře, to máte samozřejmě pravdu, že válka nepřichází z Ukrajiny, špatně jsem to napsala. Ukrajina je záminkou, prostředníkem, druhým, závislým hráčem v této hře, možná i bezmocným, obětí. Skutečný viník se těžko hledá. Ale trvám na tom, že válka je naprosto nesrovnatelně horší, než ty uvedené civilizační neduhy.

  • Astr

   To Hans :-)
   Dekuji za shovivavost:-) jen obet zombifikace ?
   Protoze je tech bodu vice a jsou sepsany nekym, kdo je s kazdodennim zivotem az tak nesametove nespokojen ze to takto sepsal,
   chtelo by to nekoho opet z Ceske kotliny kdo to vyvrati:-)
   Bod po bodu, bez navodu jak to spravne videt, za myslenku ne se stydet.
   Bohuzel polovina z toho co tam je psano ma platnost I v Klokanii, zcela bez TV na NOVE :-):-(
   Od mezilidskych vztahu ci spise nevztahu, pred zebra (american ribs)ktere jsou drazsi nez rada jinych druhu masa, az po levnejsi banany nez brambory a vcetne rodicu kteri nemaji na to aby dite poslali na lyzarsky kurz !
   Samozrejme to bod po bodu musel sepsat nejaky anti vittta nebot
   To vám přišla pěkná sračka.:-)
   Ale ano lide kteri vice pamatuji nebo vice znaji tem by stacila o soucasnem stavu sveta a mezilidskych vztazich jen jedna veta ze
   „mezilidske vztahy dnes maji konecne tu spravnou demokraticky trzni podobu“.
   Jednotlive body si pak kazdy doplni podle sve zivotni zkusenosti a znalosti pomeru a v CR i dle sametove trznich vztahu :-)
   Amen

   • vittta

    Mezilidské vztahy nebyly nikdy vnímány jako ideální,Astře.
    Vy jste přece emigrant-proč jste utekl?

    Ty body jsou jen kecy,rádoby intelektální slint.
    V první řadě tam jsou nesmyslné ceny.

    Sakra,tak dobře,no,já to vyvrátím,no…
    To bude tak dlouhé,že to nikdo nebude číst..ani vy,jen já,starej blbec se s tím bude patlat.
    Takže:
    Kilo rohlíků stojí 59 korun, kilo mražené kachny 39 korun.
    Kde?
    Kachna může v akci stát různě-ale rohlíky 59 Kč/kg nestojí nikde.
    ————
    • Brambory jsou dražší jak banány.
    Nejsou.Ale uznávám,že by dle logiky měly být buď ještě dražší banány,nebo levnější brambory.
    ————-
    • Z údajně zdravého rybího masa vyteče polovina vody.
    Nevyteče,z čerstvých ryb ne-a i kdyby,je snad voda nějak nezdravá?
    ————-
    • Masné výrobky neobsahují maso.
    Většinou ano,i když v různých formách.Ale když byla řeč o té zdravosti,problém těchto výrobků nebude v obsahu či neobsahu masa.
    ———————
    • V akčním letáku Kauflandu je 38 inzerátů na půjčení peněz .
    To je jen žvást-v každém případě je problematika lichvy závažná.
    ———–
    • Jogurt obsahuje 45% mléka..
    Já takové neukupju.Dokonce jsem takový ani neviděl,čímž nevylučuji,že neexistuje.Ale obecný jev to není.
    ————-
    • Vepřová žebra jsou dražší jak vepřová kýta.
    Kec.Je fakt,že dražší jak kýta může být třeba bůček,žebra ale ne.Pokud by to tak bylo,jen idiot by si ta žebra koupil-nebo jsme na tom tak dobře,že máme levnou kýtu,no.
    ——————
    • I během řeči s kamarádem telefonujeme.
    Vy jo???Tady je to napsáno,jako kdyby to byla nějaká norma…
    —————–
    • Čím víc věcí máme, tím víc po dalších toužíme.
    ToužíME.Jestliže autor touží,ať to necpe jiným.Ostatně,toužilo se vždycky,to není nijak výsadou dnešní doby,jak se snaží tento bod neznačit.
    —————
    • Náš mobil má tolik funkcí,že se jimi chlubíme přátelům, ale pro život jsou nevyužitelné.
    Hmmm,já se jimi nechlubím,vůbec je neznám.Používám jen,co potřebuji,Ty ostatní mě lezou na nervy.O čem to ale má vypovídat…
    —————-
    • Švestky dovážíme z Argentiny .
    A také z Maďarska…zde jde asi o tom,že se dováží z takové dálky,Je otázka,jestli byla ČR někdy soběstačná co se švestek týká.V každém případě je nemůžeme z vlastních zdrojů zajistit déle než mesíc v roce.
    ———————–
    • Na polích je víc slunečních kolektorů jako pšenice.
    Samozřejmě není.Má to asi naznačit,že si nevážíme zemědělské půdy.Blbý příklad,průmyslové zóny jsou daleko horší,pod kolektory půda zůstává pekně úhorem.
    ———-
    • Státní svátek je důvodem se ožrat, ale proč je ten den svátkem, to 90% lidí neví.
    Který státní svátek je důvodem k ožrání?Slabé znalosti historie pak jsou pořád asi tak 20x vyšší,jaké byly před 150 lety.
    —————-
    • Jihneme při pohledu na opuštěné psy, ale opuštění lidé nás nezajímají.
    To je pravda jen do té míry,že se to děje.Ale zde je to podáno,jako kdyby to tak bylo u každého.Nevím jak ostatní-ale u mě to tak není.
    —————
    • Slovo “děkuji” nahradilo slovo “co za to?”
    Jak u koho.Doufám,že autor textu děkuje a „co za to“ se neptá.
    ———-
    • Máslová buchta má záruku 12 měsíců.
    Zkuste je vyrábět .Třeba by jste zbohatnul na máslové buchtě,se záruční dobou týden
    V (třeba) Kongu by je sežrali klidně i za 24 měsíců a záruční doba by byla to poslední,co by je zajímalo.
    ————-
    • Kilo sušeného slepičího hovna (kuřince), je dražší než kilo kuřecích stehen.
    Když je kuřecích hoven tolik,jděte si je nasbírat,nebo můžete do pokojových květin nasrat sám.
    To kilo stehen slupne rodina k obědu.Kilo slepičinců vydrží v domácnosti 2 roky.
    ————
    • Ve městě máme 6 pizzerií, ale vepřo-knedlo-zelo si nikde nedám, není.
    Jo,kamaráde.Tak si otevři hospodu.To se dneska může.
    ———-
    • Návštěva kulturní památky vyjde rodinu na dva tisíce.
    Jak které-čímž ale nechci říci,že je to levné.Zde bych podotkl,že návštěvnost kulturních památek rodinami se asi od dob socialismu hodně zvětšila.
    —————–
    • Půlka rodičů nemá peníze, aby vlastní dítě poslali na lyžařský kurs.
    To je smutné.To je ta pravda,která je obsažena v každém blábolu.
    —————
    • Doma denně gruntujeme, ale odpadky venku hodíme mimo popelnici, nebo do lesa.
    Češi jsou ve třídění odpadu naprostá špička.Jak vidno,najdou se lidé,které to děsně štve.
    ——————–
    • Na naší televizi večer přepneme25 programů, ale najdeme jenom vaření celebrit,reality šou nebo reklamy.
    Co byste tam chtěli najít?Každý ví,že je to žumpa.Ale tak zlé,jak je popisováno,to zase není.
    —————-
    • Svým blízkým pošleme třicet stupidních mejlů, ale ani jednou se nezeptáme, jak se mají.
    Do toho mě netahejte….a mé blízké také ne,nikdo mě žádné mejly neposílá a když,tak tam zmínka o tom,jak se mám většinou je.
    ——————————
    • Pod pojmem kultura se nám vybaví návštěva multikina.
    Nám…nám…starej se vo sebe,plácale!!!
    ———————–
    • Pořizujeme si na splátky nadupané SUV, i když jednou týdně jedeme do supermarketu a jednou měsíčně navštívit rodiče v domově důchodců.
    Kdyby to tak bylo,svědčilo by to o tom,že jsme ekologicky vyzrálí a že na to máme.Bohužel to tak není.
    —————-
    • Nejprodávanější knihy jsou kuchařky od každého,kdo má do řiti díru, životopisy pseudo hvězd, a horoskopy.
    Asi se tady hodně žere.Já tomu ale moc nevěřím….
    ———–
    • Existuje 30 časopisů pro ženy, ale ani jeden pro normální ženy.
    Co by v takovém časopisu mělo být?A co v něm je,když je to pro nenormální ženy?
    ————–
    • Nejčtenějším článkem na Internetu v rubrice KULTURA byl ten, jak si Agáta Hanychová žehlila kalhoty na těle napařovací žehličkou a opařila si frndu.
    To si někdo spletl rubriky.To je v rubrice bulvár.
    —————
    • Stát daruje církvím miliardy, ale do kostela se přes den nedostaneme a když ano, tak za vstupné.
    Přijďte zas,my k vám také nechodíme!!!!!!!!!!!!!!!!

    A z takového blábolu máme poznat,kam kráčíme?
    Astře,neblázněte,lidí s IQ nad 120 je jen 5%.
    Ti ostatní si také chtějí užívat života.
    Tak třeba čtou Super.cz místo Aristotela a čumí na TV na reklamy….

    • Kamil Mudra

     Váha běžného rohlíku bývala 50g, nyní je 43g, někdy i 39g a rohlík v ČR stojí mezi 1,50 a 3,50 Kč (od velkých obchodních řetězců po místní prodejce).
     Tak nechám těch 50g a cenu střihnu na nějakých 2,50 Kč a už jsem na 50 Kč/kg. To je dost blízko :-(
     ——————————
     Třeba v červnu byly brambory dost drahé, podle údajů Českého statistického úřadu stál v průměru kilogram 26,18 koruny. Už jsem kupoval i banány za 17 Kč/kg
     ———————————-
     O tzv. „křehčení“ masa všeho druhu, které spočívá že do masa pod tlakem narve voda se kriticky hovoří i v našich servilních sdělovadlech už dost dlouhou dobu. Ona ta voda možná není nezdravá ale je blbý za ni platit jako za maso.
     ————————————-
     Na Novinkách už asi rok (možná déle) běží videoseriál s názvem „A dost!“ na potravinové téma, který upozorňuje na rozšířené nešvary. Mimo jiné, třeba na párky obsahující jen asi 14% masa (a ještě dost podivného původu – kůže atp.) si pamatuji docela dobře, stejně jako na osobní zážitek kdy jsem si nabodl na klacek buřta a on se mi nad ohněm rozpustil jako bych tam měl nanuk. Takže s tím obsahem masa – řekl bych že jde u mnohých výrobků o obsah spíše teoretický.
     —————————————-
     Letáky nečtu a ty z Kauflandu nejsou výjimkou. Ale půjčování peněz tuhle firmu asi nijak nemíjí:
     https://www.kaufland.cz/Home/03_Tipy_a_zabava/003_tipy_a_rady/003_domaci_finance/088_uvery_pujcky/index.jsp
     ————————————————-
     S jogurty to vidím jako vy – je jich tolik druhů že pro příklad čehokoli vždy nějaký najdete.
     —————————————–
     Vepřová žebra plochá (ta co jsou oblíbená pro grilování) stojí něco přes stovku za kilo. Ale třeba autor kupuje BIO a kýtu naopak ne-BIO a pak by se snad i strefil :-)
     ——————————————-
     S tím mobilováním.. No, mám pár kamarádů, kteří kdyby se sešli v „koncentrované formě“ tak spolu v hospodě vypijí pár piv a budou přitom na sebe střídavě jen koukat s mobilem u ucha, aniž by stihli hodit nějakou řeč.
     A zrovna nedávno (a to jme byli mobilově „naředění“) jsem schválně sledoval v jakých intervalech se během večera vyskytuje u stolu někdo kdo zrovna telefonuje. S překvapením jsem zjistil že průměr je asi pět minut. To už je horší než televizní reklama! Ta si při filmu aspoň těch 15 až 20 minut počká.
     ——————————————-

     Nějak se mi už dál nechce pokračovat, ostatně – i vy spíše relativizujete než oponujete – a já jsem toho mínění že dobře děláte, protože nejsme všichni podle jedné fazóny a to včetně výrobců i obchodníků. Šlo mi jen o ukázku toho, že autor Astrova mejlu zas není úplně mimo mísu a možná že kdybychom mluvili přímo s ním, pro každý svůj výrok by měl věrohodný argument. Ve většině pohledů na jednotlivé body se s vámi shodnu ale každopádně bych ten seznam (který by se bohužel dal snadno rozšířit) za „sračku“ neoznačoval – spíše bych to viděl jako postřehy u ledasčeho častých jevů, které samozřejmě nelze vztáhnout na každého a na vše. Ale že by jejich výskyt byl úplně bezvýznamný a o ničem nevypovídal to bych si netroufl tvrdit. Do jisté míry skutečně nastiňují „směr“ kterým se ubíráme.

     • vittta

      Mě šlo o něco jiného.
      V tomto si naprosto nerozumíme.
      Vezmu ty banány,to je typická ukázka toho,o co mi jde.
      Jsou brambory dražší než banány,protože jste už kopoval brambory za 26 a banány za 17?
      Podle mě ne-i když to tak jednu chvíli bylo.
      Nyní se Vy hodláte tak trochu přít o cenu těch brambor a banánů,a můžeme se tady zaházet klidně příklady (konkrétními),kdy kdesi v Lidlu dneska stojí brambory 20 a banány 19 a já budu kontrovat kauflandem z banány za 3 pětky a bramborami za pětku.
      A budeme si dávat opravdu PÁDNÉ argumenty a nikdo si ani nevšimne(A NYNÍ POZOR) že vlastně mluvíme úplně o něčem jiném,než o co šlo.

      V tom pamfletu,co přišel Astrovi je tento (a jiné) bod dán jako důkaz toho,že se ubíráme do prdele.
      Na (poněkud falešné) ceně banánů a brambor se ukazuje,jak evropská (nebo česká?) společnost upadá.

      Já to tam ale nevidím,na ceně brambor a banánů nelze demonstrovat úpadek civilizace.

      Ano,rozumím tomu (a napsal jsem to),že je podivné,žetropické banány,které se vozí z velké dálky a vyžadují vysokou režii,stojí relativně málo,a brambory-domácí plodina,stojí relativně hodně.

      Nyní ale otázka zní:
      JAK BY MĚLA IDEÁLNĚ VYPADAT CENA TĚCHTO KOMODIT,ABY TO SVĚDČILO O ZDRAVÉ A SILNÉ CIVILIZACI?

      Nyní už je celkem dobře vidět,jak je ten bod vlasně pitomý-a k čemu reálně slouží.

      Aby totiž měl takový BLÁBOL manipulativní potenciál,nesmí tam být jen ten lyžařský výcvik,který jediný stojí za přečtení.
      Musí toho tam bát hodně.
      Tak autor vymýšlí,co by tam mohl nacpat,aby to lidi správně vyděsilo.
      A toto….banány versus brambory-určitě zaujme.

      Nebo ty rohlíky…když jde tedy o rohlíky,to tady mají 60 g za 5,90.
      To je pomalu stovka za kilo.
      Ale normální rohlík váží 46g (teď jsem jich několik vážil) a stojí 1,5,- což je asi 33 za kilo.
      A pokud chceme tedy hodnotit,pak kachna za 39 určitě nebude krmená kukuřicí,zrovna jako rohlík za 1,5 nebude ručně dělaný.
      Jenže to už jsme tam,jak jsem psal na začátku-mimo téma,protože zase otázka spíše zní:
      KOLIK BY MĚL STÁT ROHLÍK A KOLIK MRAŽENÁ KACHNA,ABY BYLA SPOLEČNOST POVAŽOVÁNA NZA ZDRAVOU-a zde bych se pak ještě zeptal proč,protože u brambor a banánů se dá najít určitá podivnost,ale proč by měla stát kachna VÝRAZNĚ víc jak výrobek z pšenice mi tak jasné není….

      • Kamil Mudra

       No tak to je dobré. Vy, vittto, doma převažujete rohlíky ( to by mne zajímalo kolik druhů jste jich kvůli tomu nakoupil a kolik různých obchodů kvůli tomu navštívil), zatím co já tu střihnu nějaký odhad. Ale já jsem, podle Janiky, ten „puntičkářský perfekcionista, jako vždy.“ :-)
       Ale vám, při tom vážení uniklo, že ve svém příspěvku rovněž směřuji právě k tomu že naše společnost není právě nejzdravější – tedy nemluvím (A NYNÍ POZOR) „o něčem jiném, než o co šlo.“

       Naopak jsem podotkl, že právě toto měl evidentně na mysli i autor toho mejlu a jeho postřehy o tom svědčí, byť je možné je relativizovat. Jeho (občas trochu nadsazené) výroky nejsou jen o cenách komodit ale i o jiných jevech a všechny dohromady vykreslují obraz pro který je pojmenování „určitá podivnost“ příliš slabé než aby bylo výstižné.

       Potraviny jsou šizené na kvalitě, nezdravě konzervovány, převáženy z místa na místo a následně předražovány, protože jsou nahlíženy především jako zboží které má generovat zisk a teprve někde daleko za tím jsou potravinami. Rozumný hospodář, kterému jde o to aby nakrmil rodinu, nenakupuje odněkud z daleka to co si může opatřit sám. Ani si nekoupí kvedláček z Číny, když si ho může snadno vyřezat ze smrčku, který se od Vánoc válí ve dřevníku a kamna o ten kousek dřeva nezchudnou.
       Pokud by společnost byla zdravá, chovala by se jako ten hospodář.

       Lidé se scházejí proto aby si popovídali a ne aby si v přítomnosti přátel vyřizovali telefonáty. To by ovšem nesměli být zpracováni komerční TV, u které je běžné rozbourat zážitek z filmu aspoň pěti reklamními bloky. Pak není divu když těm lidem nepřijde nepřirozené že jim kdokoli kdykoli, odkudsi „z éteru“ vstupuje do hovoru a ani je nenapadne něco proti tomu udělat (nechat mobil doma a nebo ho alespoň vypnout). Už na to jsou prostě zvyklí.

       Pokládá mobil:
       „O čem jsme to mluvili?“
       „Už ani nevím.“
       „No, to je jedno. A jak se pořád máš?“
       „Už jsi se ptal dvakrát.“
       „Aha. A co jsi mi řekl?“
       CRRRR!
       „Promiň – tohle musím vzít.“

       Ony ty mezilidské vztahy, vittto, skutečně nebyly nikdy vnímány jako ideální. To máte pravdu. To proto že jejich opečovávání klade vždy na každého tím větší nároky čím lepší je chce mít. Znamená to že se nebudete sousedovi chlubit novým autem, když zrovna volá policii protože mu to jeho někdo ukradl. Nebo že si automaticky nasadíte sluchátka když děda usnul v křesle, protože dopředu nevíte jak hlasitá scéna se za chvíli odehraje ve filmu který zrovna sledujete… Stovky situací, každý den, ve kterých musíte brát v potaz potřeby okolí a sladit s nimi ty své… Mimo jiné i to že si vypnete mobil před schůzkou s někým o kom víte že se potřebuje vykecat a vy jste ochoten mu naslouchat. Ale NASLOUCHAT. Ne s ním jen sedět u stolu.

       Vůbec nejde o to „JAK BY MĚLA IDEÁLNĚ VYPADAT CENA KOMODIT, ABY TO SVĚDČILO O ZDRAVÉ A SILNÉ CIVILIZACI.“ Jde o to jak se k těm komoditám stavíme. Jak určujeme jejich priority, jak si je opatřujeme, jakým způsobem je distribuujeme a do jaké míry jsou komu dostupné. Ceny jsou až výsledkem tohohle všeho. A netýká se to jen hmotných komodit ale i „komodit“ nehmotných. Jako jsou třeba ty mezilidské vztahy.

       Na samotné ceně kachny nesejde. Dnes, když si někdo spočítá že se mu to vyplatí, tak jim bude míchat do žrádla třeba i zlatý granule a poveze je třikrát kolem zeměkoule. A na to že by to zlato mohlo být využito rozumnějším způsobem (třeba v elektronice), stejně jako ty kamiony do kterých je nacpe, se z vysoka – víte co.

       Tohle určitě o zdravé civilizaci nesvědčí. Ale svědčí to o síle těch co si s ní dělají co je napadne. A také určují kam směřujeme.

       • vittta

        Tak ještě to zkusím ale nevím….bavíme se přesně o tom,o čem „to “ není než o znacích zkažené civilizace či tedy přesněji o tom atrově mailu,který jsem řešil jako blbost či blábol..nebo jak.

        Tak rohlíky jsem nikde nekupoval,kluk zrovna přišel z nákupu,pro zajímavost jsem je zvážil,samotného mě to zaujalo-a kdybych napsal,že váží 50 g (jak jsem si myslel),tak to by zase bylo…

        Tak onen pamflet především měl dokázat,že kráčíme do prdele.
        Dejme tomu,že se těch bodů jako příjemce mailu vyděsím,řeknu si že „kráčíme do prdele a brzo tam budem“ a…co vlastně?
        Co mám jako dělat?
        To už tam nepíší.
        Snad bych se měl vzdát moderního způsobu komunikace,(třeba jsou tam napadeny mobily)…to by mě ale nemohly takové maily chodit.
        Ani bych si nepokecal třeba s Vámi o tom tématu.
        Seděl bych pěkně doma a čuměl buď do zdi,nebo si četl.
        Světu kolem mě by to bylo jedno.
        Nebo bych se měl zamyslet nad pozoruhudnostmi kapitalismu,kdy pro zisk jsou klidně kachny za 39.
        Jiný režim,než zaměřený na zisk tady ale za poslední 2000 let byl jen 42 let,i dříve by si nechali pro zisk vrtat kolena-jen neměli ty správné technické prostředky a chudina rozhodně nežrala kachny-byť napumpované kdovíčím.
        Mimochodem,koukal jste se někdy na náhrobní kameny na starých hřbitovech?
        To Vám stojí za to,leckdy jsou v obstojném množství i z 19 století.
        Samozřejmě,že to byli ti bohatší jedinci.
        Tam snadno zjistíte,že jen nemnozí se dožili věku nad 70 a (nejméně) polovina se jich nedožila 60.
        A ti chemií napumpované kachny rozhodně nejedli.
        Prd jim to bylo platné,ono je někdy dobré si takové věci uvědomit.
        Sice máme chemické žrádlo-ale zase se plno neduhů vyléčí…i těm chudým.
        Jo…a tamty-kdyby neumřeli-by čekaly hned dvě světové války-což není moc civilizačně zdravé.
        Vy jste mi napsal,že nejde o to,jak by měla v ideální společnosti vypadat cena komodit,že jde o to,jak se k nim stavíme.
        Dobře,pak mi napište,jak se stavět ke komoditám,abych se mohl cítit ve zdravé společnosti.
        Berte při tom ale v úvahu,že je 7 000 000 000 lidí a ti už nejdou uživit tak,že sedlák vypěstuje kachnu krmenou zrním,které si vypěstuje na BIO políčku.
        Vždycky mě třeba zajímalo,kolik stál ve středověku chleba-ve vztahu k výplatě.

        A nakonec-civilizace prochází krizí a myslím,že jí procházela vždy.
        Období,kdy jí neprocházela bylo asi dost málo.
        Dnes se to projevuje špatnými zákony,které navíc platí jen na někoho,minimální vymahatelností práva,změkčilostí mladých mužů,protože nemají vojnu (a země je tím také nepřipravena na případné problémy),obrovskou korupcí,extremním lhaním v médiích,protěžováním nepřizpůsobivch…atd..atd..

        O tom ale v kouzelném mailu není nic.
        Asi jsou důležitější rohlíky.
        Kromě toho-ty body,co mě v rychlosti napadly-v kterém období lidských dějin to tak vlastně nebylo,či to dokonce nebylo ještě daleko horší?

        • Kamil Mudra

         Inu, vittto, vždyť vidíte že si pokecáme i bez mobilu. A já vůbec nejsem pro nějaké vzdávání se moderních způsobů komunikace. Jen si myslím že by měl člověk všechno využívat v takové míře aby nebyl otrokem toho co používá. Třeba ten mobil sebou vozím i na vandr. Vypnutý a zabalený v báglu mi vydrží nabitý čtrnáct dní a člověk nikdy neví kdy ho může potřebovat. Pro zlomenou nohu je velká vzdálenost i pár desítek metrů – natož pak kilometrů.

         Také občas procházím hřbitovy. Rozmanitost náhrobních kamenů a takový ten zvláštní klid mne přitahují. Ale nezapomeňte, že ti co tam své náhrobky ještě nemají doposud žijí. Osobně se domnívám že svůj podíl na dlouhověkosti má hlavně lékařská věda. Kdo ví o kolik let později by se tam objevily náhrobní kameny těch co tam teď leží, kdyby ji měli k dispozici v kombinaci s tím co tehdy jedli. No, před světovými válkami by je lékaři neuchránili – v tom máte pravdu.

         Jsme sice i na můj vkus globálně přemnožení, ale s tím nakrmením by to zas nemusel být takový problém, pokud by se k zemědělství přistupovalo rozumě. Ale dá se mluvit o rozumu v situaci kdy velká část zemědělců bere dotace za to že nic nepěstují? Zkusil jste si někdy představit globální civilizaci bez zbrojení a neskutečné chamtivosti horních pár procent populace? Jak by prosperovala kdyby se tyhle, nyní promarněné prachy a lidské dovednosti, nasměrovaly do architektury, zemědělství, ekologických projektů, vzdělanosti, kosmického výzkumu …?

         Ptáte se jak přistupovat ke komoditám. Mě to přijde celkem prosté: Využívat ale ne zneužívat. Ať už jde o zneužívání v malém, tj. osobním nehospodárným přístupem, nebo ve velkém – v honbě za ziskem a mocí.

         Zabývat se tím kolik stál ve středověku chleba-ve vztahu k výplatě, asi nemá smysl. Většina lidí na venkově si ho pekla sama. A pekař ve městě se musel s cenou přizpůsobit koupěschopnosti nejbližšího okolí. Tehdy ho nemohl vakuově zabalit (nebo zamrazit) a vozit kdoví kam.

         Civilizace se neustále pere s obtížemi ale většinově jsou to takové, které sama vytváří. Respektive, pere se s takovými obtížemi, které vytvářejí ti co jsou u moci pro ty kteří u moci nejsou. Jen část těch obtíží je dána místem osídlení a klimatickými podmínkami. Logicky to tedy bude hodně souviset s hustotou osídlení. Ale za nějakou permanentní krizi bych to neoznačoval. Ta přichází až ve chvíli kdy se obtíže akumulují a příliš dlouho chybí ochota je řešit. To se jistě i dříve stávalo lokálně. Blbé je, že teď probíhá globálně, což naposledy asi zažili dinosauři při dopadu asteroidu.

         • vittta

          Jo,Kamile.
          To jsem si už představoval mnohokrát,jak by asi vypadala civilizace,bez chamtivosti atd..atd..atd..
          A mám na to určité historické vodítko.
          Dá se bez nadsázky říci,že dnešní bezdomovec se má podstatně lépe,než nevolník ve středověku.
          Dnešní dělník se má velice podobně,jako…řekněme chudší měšťan.
          V určitých směrech se to ani srovnat nedá,ani hodně bohatý člověk si nemohl dovolit plno dnes naprosto běžných věcí,jako třeba bezbolestné vytržení zubu.
          A aby byla v historii doba,kdy 70 let nebyla válka…to taklé není obvyklé.

          A jsou lidé spokojení???
          Kde-pak.

          A v té dokonalé civilizaci by lidé byli stejně nespokojení,jako jsem my dnes.
          Držkovali by,že nemají to či ono a že musí pracovat 5 hodin týdně…

          Víte,co by asi řekl nějaký slušně zajištěný Zeman v r.1380 ve věku 40 let???
          „Chtěl bych mít vaše starosti!“

          • Kamil Mudra

           Nespokojenost je motorem pokroku ve všech směrech. Můžeme tedy být rádi že pořád funguje a pravděpodobně bude fungovat i nadále. Problém vidím v tom jak kroutíme volantem. Zatím je to od škarpy ke škarpě, ani ty slepé odbočky nejsou vyloučeny. Navíc se nemohu zbavit pocitu že zvyšujeme rychlost nepřiměřeně nabývání řidičských schopností a tím se zvyšuje i pravděpodobnost karambolu. Když už tedy neumíme přibrzdit, můžeme jen doufat že následky nebudou konečné. Pokud by náhodou platila hypotéza o které píši merlin zde: https://janica9.wordpress.com/2014/03/31/dama-pripravena-ke-vsemu/comment-page-1/#comment-14925
           zasloužili bychom za tu rizikovou jízdu pořádně na prdel.

           Co se týče dnešního bezdomovce tak toho bych raději srovnával se středověkým bezdomovcem. Ten současný má větší výběr v odpadu a ten středověký zas měl možná širší škálu jak svou situaci řešit. Ještě nebylo všude tak „obsazeno“, příroda měla sílu k tomu aby byla štědřejší a pokud se rozhodl k řešení kriminálnímu, byl hůře dohledatelný.

           Co se dělníka týče, tak toho bych přirovnal spíše k tomu nevolníkovi a určitě ne v oblasti toho jaké technické výdobytky má k dispozici. To skutečně nelze, jak v oblasti pracovní i v bydlení, zdravotnictví atd. A navíc záleží na tom kterém „kusu“ jak v tom umí, každý ve své době, „chodit“, nemluvě o rozdílech v profesích. To se fakt srovnávat nedá. Aspoň ne nějak obecně.

           „Chtěl bych mít vaše starosti!“ by možná hodně dnešních lidí řeklo i tomu slušně zajištěnému zemanovi.

          • Kamil Mudra

           Jo, ještě s tou válkou… Tady u nás nebyla, ale když to vezmete globálně tak se vám ten čas pěkně smrskne. A kdybych to měl hodnotit lokálně, tak bych v historii určitě našel místa, kde nepoznali válku i mnohem delší dobu než je nějakých 70 let.

        • vittta

         A moc to nemá cenu.
         Kdybych vám to vysvětloval sebevíc,stejně to nepochopíte.
         Také vím proč.
         Protože vy už pravdu znáte,nepotřebujete o ní vést hovory.
         Potřebujete jí jenom potvrdit!!!!

      • dixi

       Astrův příspěvek psaný pochopitelně s nadsázkou jsem pochopila jako kritiku absurdnosti dnešní doby. Necítila bych potřebu rozebírat podrobnosti, ikdž v duchu jsem si také propočetla gramáž rohlíku a kolik by stálo kilo. Příliš se to od Astrova čísla nelišilo.K další absurdnosti doba bych dodala,že nám teď v TV začíná nějaký sitkom ( nechápu, proč ne minikomedie) ve které se vyskytuje figura s hitlerovským knírkem. 4ekám-li na zprávy nelze se upoutávkám na tuto ošklivost vyhnout. Možná je to příprava, už dlouho a intenzivně srovnávají do jedné roviny fašismus a komunismus. Brzy se možná dočkáme masírování, že on ten hitler vlastně nic, to ostatní. Je mi z toho docela zle.

       • Kamil Mudra

        Na druhou stranu je potěšitelné že už brzy začne čtvrtá série díla „Hra o trůny“.
        Už se těším :-)

       • vittta

        V čem je dnešní doba absurdní,v kontextu dob předešlých?
        Před 100 lety nebylo možné,vozit na český stůl tuny banánů,nebo živé kraby.
        Rovněž nebylo možné prodat kachnu za cenu,která odpovídá 20 minutám průměrné mzdy.

        To je přece přímý důsledek technického pokroku,než že by to bylo nějak morálně či společensky absurdnější,jak ve viktoriánské Anglii či napoleonské Francii.

        Toto je ten pohled,který na věc mám.
        Astr pak podle patří k lidem,kteří propagandu žerou i s navijákem.
        A je úplně jedno,že tu,co se nám líbí víc jak ta „z druhé strany“.

        Člověk by měl přemýšlet tak nějak všeobecně,jinak se stává stejně nebezpečný pro společnosti,jako ti,co dnes oslavují kapitalismus a humální bomby americké armády.

        Zítra…zítra totiž může být všechno úplně opačně!

       • hank

        dixi: „Brzy se možná dočkáme masírování, že on ten Hitler vlastně nic…“

        Už jsme se dočkali. V dnešním (sobota 05. 04.) Právu Alexandr Mitrofanov odkazuje na článek Andranika Migranjana zveřejněný v Izvěstijích a vyvěšený bez jediného slova komentáře na webu prestižního Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů MGIMO. Dotyčný se k Hitlerovi vyjádřil takto:

        “ Je nutné rozlišovat mezi Hitlerem před rokem 1939 a po roce 1939… dokud se Hitler věnoval shromažďování zemí a jestliže by… se proslavil pouze tím, že bez jediné kapky krve sjednotil Německo s Rakouskem, Sudety s Německem… a pokud by se Hitler v tomto bodě zastavil, pak by zůstal v dějinách své země jako politik té nejvyšší třídy.“

        Ten Migranjan není žádná soukromá osoba, studoval s Lavrovem a v New Yorku vede „výkladní skříň“ ruské ideologie, Institut demokracie a spolupráce. Proti jeho vyjádření se nikdo neohradil a nikdo – ani on sám – se nesnažil nějak ho komentovat, vyvracet nebo uvádět na pravou míru. Lze tedy považovat jeho vyjádření za součást oficiální putinovské doktríny? Ať si každý odpoví sám. Pro mě je odpověď tato: Hitler před rokem 1939 byl v očích putinovských ideologů borec, nehledě na likvidaci německých komunistů a sociálních demokratů, na norimberské zákony a křišťálovou noc, nehledě na anšlus Rakouska a zábor Sudet…

        Co ještě kdo potřebuje jako další důkaz nebezpečí skrytého v současné ruské velmocenské ideologii?

        BTW, ze stejného MGIMO vyhodili profesora Zubova za srovnání postupu Putina na Krymu a HItlera v letech 1938 – 39.

        Pro ty, kdo případně nevěří a/nebo nařknou Mitrofanova (nebo mě) z nějakého zkreslování:

        „Нужно отличать Гитлера до 1939 года и Гитлера после 1939 года и отделять мух от котлет. Дело в том, что пока Гитлер занимался собиранием земель, и если бы он, как признается сам Зубов, был бы славен только тем, что без единой капли крови объединил Германию с Австрией, Судеты с Германией, Мемель с Германией, фактически завершив то, что не удалось Бисмарку, и если Гитлер бы остановился на этом, то остался бы в истории своей страны политиком высочайшего класса.“

        A ještě odkazy:
        http://izvestia.ru/news/568603
        http://www.mgimo.ru/news/press/document250081.phtml

        • merlin

         já jsem četla za poslední dobu dost historických příměrů, každý vytahuje to, čím se snaží zdůvodnit svoje. Nevyvozovala bych z toho ale rozsáhlejší závěry. zvláště z Mitrofanova. Kterého twitter navštěvuju, takže jsem to už četla. Nikdy nedává argumenty druhé strany, v případě majdanu byl jednostranější než jak já pamatuju Rudý Právo, nenávidí Zemana, obdivuje Majdan a nenávidí Putina. Blokuje lidi, kteří s ním nesouhlasí, má tam tudíž jen sympatizanty /na twitteru/, co ho obdivují. Taky divnej člověk. Jinak divnej než Fištejn, ale divnej. Jak se sem jako Rus vlastně dostal – taky po okupaci jako Fištejn?
         Teď se baví tím, že vyčítá lidem, že zůstali v novinách, když je Babiš koupil, uděluje morální ´tafky
         Tady např. rozebírá, proč se ještě nerozpadla ČSSD. Závěr je hezký. Jen mi potvrzuje, že nemá rád Čechy, napadlo mě to už před delší dobou a nějak jak kde čas si to u něho průběžně potvrzuju. Vyjadřuje to sice opatrně, ale dost často.
         ,,Před pár dny jsem se zúčastnil sezení s odbornicí na volební kampaně, která pracovala kromě Česka také v dalších zemích Evropy a světa. Podle ní je většinový český volič samorost. O politiku se nezajímá. Věří zásadně slibům lidí, které nezná. A stále těká, protože není nositelem žádných pevných hodnot. Je to země tekutých písků.,,
         http://www.rozhlas.cz/plus/nazory/_zprava/alexandr-mitrofanov-v-zemi-tekutych-pisku–1334821
         Je podivný. nenávidí Zemana, obdivuje Majdan a nenávidí Putina. Blokuje lidi, kteří s ním nesouhlasí, má tam tudíž jen sympatizanty /na twitteru/, co ho obdivují. Taky divnej člověk. Jinak divnej než Fištejn, ale divnej
         Teď se baví tím, že vyčítá lidem, že zůstali v novinách, když je Babiš koupil

          • Janika

           Ale to se mýlíte, Hanku, hodnotíme názory toho pána, ne jeho osobně. Prostě nic nepředvedl, jen zaujatost v každém svém projevu. Už kolik let mě nezaujal jedinou myšlenkou, tak co s ním :-)?

          • merlin

           to není pravda, přečtěte si znovu co píšu. Nelíbí se mi jeho názory a jeho tichošlápkovský způsob jejich kroucení u témat a osob, které nenávidí.

          • hank

           Přinjmenším je to jeden z mála novinářů, kteří vidí „do střev“ Liďáku…

          • hank

           merlin: „…tichošlápkovský způsob jejich kroucení u témat a osob, které nenávidí…“ Tohle není hodnocení osoby? Co víte o tom, koho nenávidí?

          • merlin

           Hanku, vždyť se s tím u toho Zemana ani netají, běžte na ten twitter, Zeman se nemůže ani vyčurat, aby k tomu nepoznamenal, že si špatně zapnul knoflík. Vždyť to tam sem tam komentují i jeho přívrženci, jestli to nepřehání To tady mám kopírovat celé části twiittru. Alexandrmitrofa a pak alexandr mitrofanov, si tam běžte číst sám.

          • hank

           Janika: To, že se píšící komentátor do někoho strefuje jedovatým perem, ještě nemusí znamenat, že ho jako osobu nenávidí…

         • merlin

          celej Kató starší, Zeman musí být zničen, Češi jsou idioti, co tady lze čekat, Olympiáda v Soči – to čtvrt roku před ní začal poštuchovat a nadávat na Rusy a Putina, pak ty ,,správné politicky korektní,, komentáře o Majdanu – vytahoval jen co se mu hodilo do krámu a kolem smečka blbečků ˇo děkujeme velký mitrofanove, jak nám to zprostředkováte, ještě že Vás máme, neumíme rusky, co bychom si bez počli. Pak když to kulminovalo, přešel z neznámých důvodů do konspirativního utajení, komentáře se nezobrazovaly, jen těm, kterým umožnil přístup, těm nej v jeho víře, pak to zase zrušil, když se odtrhnul krym a už se zase zobrazuje a krmí je dál těma blbostma, co mu žerou z ruky. A co Vy na to Alexandře? A co on na to tam platí a ostatní vyblokujou. Inu, carský systém tam zavedl, jeho blahorodí.

         • merlin

          odpovídá všem, ne já Zemana znám, já vím jaký je, je takový jak říkám. To je jako co? Objektivní novinařina? Putin to samé. Ten šmejd dělá olympiádu v soči, Blbá olympiáda, Já rusy znám, nikdo nezná rusy lépe než je znám já.
          Jděte se v tom dlouhodobě poňahňat a vemte si to zpět až k prezidentským volbám, doporučuju

        • vittta

         Tedy Hanku,píšete,že Mitrofanov napsal „a pokud by se Hitler v tomto bodě zastavil, pak by zůstal v dějinách své země jako politik té nejvyšší třídy.”.
         Ano,s tím musí v podstatě každý souhlasit,je to pravda do té míry,že by s tím dodnes souhasilo tak 85% Němců.
         Kdybyste nevěděl,proč to píšu,pak vypíchnu znovu „v dějinách své země“.

         V tom co píšete nic víc řečeno není.
         Je určitě rozdíl,jak by se tyto skutky dívali Němci,a jak třeba Češi.
         Tam je řeč ale o Němcích.

         No a-dále jste dal do placu celé hafo vlastních dedukcí,jak Rusko vidí Hitlera jako borce atd…což ale nijak nedokazujete.

         Víte,Hanku,můžete samozřejmě mít na věc svůj názor-ale neměl by jste ho prezentovat tak,jako že VY jste si něčeho,co je svatá pravda všiml,zatímco jiní (ve své tuposti) to nevidí.

         Závěrem se hlásím.
         JÁ potřebuji k potvrzení ruské velmocenské nebezpečnosti další důkazy.

         A nemyslete si,že jsem naivní chlapec,Rusko je prostě velmoc,která nebezpčná být může.
         Určitě ne ale nijak více,než jiné velmoci,jak by se nám snažili namluvit jejich zastánci…

     • Astr

      Pane Mudra dik za Vas rozbor textu jednoho z tech u vas doma, kteri jsou nespokojeni a uvadi to mozna I dost nesikovne. .
      JInak bohuzel musim opakovane napsat ze brambory tu bezne dnes stoji o dollar vice nez banany, maso injektovane vodou se tu probiralo uz verejne pri kontrolach, a trh co zachazi se zakaznikem stale hure je skutecnosti . Jak dalece to plati I v CR jsem se chtel dozvedet I z CR. Uz jsem e dozvedel ze jak s cenou tak I s kvalitou jsou v CR problem jinak by lide nejezdili nakupovat do Nemecka!
      Spravne jste ale pochopil jak to asi pisatel myslel , ze TRH prvni, spotrebitel jen TRHu slouzici, nikoli naopak jak by to melo byt.

      U Tribuna jsem body o nebezpeci spravne trzniho zpusobu zivota take uverejnil a tam me to nevitttovsky vysvetlil Michal :-)

      http://tribun.name/2014/04/02/rusko-chce-valku-podivejte-se-jak-se-rozsiruje-k-zakladnam-nato/#comments

      • vittta

       Už jsem vám jednou psal,že vaše teoretické stesky civilizaci moc nepomůžou.
       Jděte příkladem a vzdejte se civilizačních vymožeností.
       Nebo nejzte banány-či brambory.

       To mám rád,takové ovce-plačky.

       Všechno stojí za hovno-a tak to budete všude rozhlašovat (na internetu,místo aby jste o tom pohovořil při svíčkách k kruhu rodiny a přátel),budete u toho kňučet jak raněný jezevec,špinit všechny,kdo se na to dívají jinak a vyplácáte u toho za den 150l vody,která by stačila černochovi v Africe na 14 dní.

       Vy jste Astře z jediného režimu,který v mnoha ohledech myslel na obyčejné lidi utekl.
       Obyčejných lidí jste se už tehdy štítil,vy-jako elita,jste byl asi málo placen.
       Tak jste utekl do kapitalistického ráje a teď ho budete špinit?
       Ale vy ho špiníte-a víc nic,řešení nedáváte ani nenavrhujete.
       Jen plijete kolem sebe,protivnej jak činže…..

  • Janika

   Hansi, tak to doufám, že tady nikdo neměl v úmyslu se povyšovat nad oběti „zombifikace“. Jenže, oni to, že je někdo blbý, odnesou nakonec všichni.

   Díky za tip na článek část jsem přeložila, na zbytek nemám (sílu ani čas :-).

  • vittta

   Hmmmmm…
   Copak Fiala….
   Nenašel jsem nic,co by vybočilo z běžného (a trapného) mlácení prázdné slámy.
   Až ten konec….

   „Naše prosperita a náš mír musejí být vykoupeny naší silou a odhodláním. Nic jiného v mezinárodní politice dlouhodobě neplatí.“

   To je pravda.
   Ale platí to obecně,…..

 4. Astr

  Tak nevim , reagovat mam pocit ze bych mel, ale oslovit komentatora cislo 1 na bloku pani Janiky si
  Po trpke zkusenosti neodvazim.
  Oslovim li jen ctenare ma to pak jen maly problem v tom
  ze jsem se nechal vyprovokovat k rozboru ktery mistrne vitttovsky predvadel on tohoto blogu champion 
  Samozrejme bych mohl vstoupit a bod po bodu pod kazdy z komentaru napsat z pohledu protinozce, ale udelat tu z toho Janice nesametovy Dikobraz to nechci 
  Presto nekolik poznamek.
  Na tom co jsem napsal o bodech ktere plati I pro Australii musim bohuzel trvat, a jeste nektery dalsi bid by se nasel kde se I zde nekteri lide priblizuji co v kritice napsano.
  Za rozbor bych mel podekovat, nebot je to opravdu rozbor ukazkove vitttovsky 
  Kam se ubira obcan v CR ja samozrejme nemohu posoudit, proto jsem otiskl mail k pripadnym pripominkam .
  Komentar od vas z CR kteri doma zijete a lze predpokladat ze jste mene emocne nadzdvizeni nez pisatel ktery po uvedeni jeho pohledu dochazi k zaveru ze se spolecnost v CR ubira do zandele .

  Najde li se I nekdo dalsi kdo se vyslovi rad si prectu
  Jen jeste k zaveru komentare pana vittta , ktery me zaujal tim ze v posledni dobe po nekolikate zminuje IQ
  Cituji:

  A z takového blábolu máme poznat,kam kráčíme?
  Astře,neblázněte,lidí s IQ nad 120 je jen 5%.
  Ti ostatní si také chtějí užívat života.
  Tak třeba čtou Super.cz místo Aristotela a čumí na TV na reklamy….

  Z vyse uvedeneho panem vitttem zjistuji ze nerozumim, mozna proto ze moje IQ je nekde jinde, a nebo bez spravneho IQ nechapu kam pan vittta miri.

  ==================================================

  Stejne odborne bude doufam rozebran i tento dalsi „nepravdivy“ nazor z CR:-)

  • vittta

   Tak jste si ulevil a nyní k věci.
   Chtěl jste to okomentovat?
   Chtěl.(dokonce jste mě nenápadně zmínil)
   Já to okomentoval-upozorňuji,že ve vší slušnosti a dle mého přesvědčení.
   A vy řešíte mě,ve vašem textu plném křivdy jste se o mě zmínil jmenovitě hned 5x,a náznakem 2x.
   To byl ten „komentátor č.1“ a „tohoto blogu šampion“.

   Z vašeho textu navíc vyplývá,že jste můj rozbor vůbec nečetl-jen jste se klepal na plivání po mé osobě.
   Aby jste byť lehce zapolemizoval o jediném bodu,k tomu jste se nedostal,protože jste si o mě otíral svou pseudointelektuální…“ústa“.

   No…takže nyní,kdy vás všichni litují a já jsem všem pro smích by jste se mohl k mému komentáři v krátkosti vyjádřit,třeba vypište body,v nichž jste se mnou ZÁSADNĚ nesouhlasil.
   Můžete to adresovat třeba Janice,aby si nedej bože někdo nemyslel,že se bavíte se mnou.

  • vittta

   K tomu videu.
   To je také takové….
   Ty věci,co se tam říkají,jsou obecně známé.
   Řešení tam nikdo nenavrhuje-jak je obvyklé.
   Ale už to začíná,osobnosti už spolupracují.
   A na konec třešnička.
   Jestliže „mezinárodní společenství podpoří české ozdravné procesy“ „zabrání přelití českého hrůzokapitalismu k nim“.

   A jsme doma,že jo.
   Takže jakési nekonkrétní „mezinárodní společnství“ je na tom skvěle,co se svobod a všech těch věcí,co tady nemáme.
   Také má velkou moc,může podpořit „české ozdravné procesy“.
   A udělá to pro svoje dobro,protože jak přijde ten ČESKÝ kapitalismus k nim…..
   Zlo je tedy specificky české,jinde je kapitalismus jak z obrázkového časopisu.

   Mohu se jen ptát,kam vlastně tenhle dokoment,který se tváří děsně ozdravně a revolučně-míří.
   Ve skutečnosti tam je jediné konkrétní poselství.
   Češi si neumí vládnout.
   Všechno ostatní je omáčka s chutí zrady.

   Ale Astře,na mě tyhle guláše lží,polopravd a pravd neplatí.
   Páchnou po cizácích,kterým to,co už ukradli ještě nestačí…
   Jestliže přijde změna,bude to z vnějšku.
   My sami si musíme dát hlavně pozor,aby nás to nesmetlo.
   Už jsme vlastní cestu zkoušeli-ale spojenecké armády,je rozmetly na prach.
   Kdo sem ve skutečnosti ta vojska poslal bych se dnes neodvážil tvrdit.
   Myslím ale,že mráz nemusel zdaleka přicházet jenom z Kremlu.

   • Kamil Mudra

    Ano. Ti první nás zmrazili. To by ještě nebylo tak zlé, protože co se zamrazí, to se uchová a může být v budoucnu použito.
    Ti co přišli po nich, se rovnou postarali o to aby už nebylo co rozmrazovat a jak to tak vypadá nejen o to co bylo okolo nás ale i o to co bylo uvnitř nás samých.

    Hlásím se k vašemu hodnocení videa, vitto. Ti co v něm vystupují sice dobře popisují požár, ale současně vzbuzují falešnou naději že někde za kopcem je hasičárna – stačí zavolat. Prdlajs! Tam tu hasičárnu zbourali ještě dřív než u nás začalo hořet. A nám se ziskem prodali zápalky.

    • Astr

     Pane Mudra kdyz se hlasite k hodhoceni videa alla vittta, vidite to stejne jako on ?

     A jsme doma,že jo.
     Takže jakési nekonkrétní “mezinárodní společnství” je na tom skvěle,co se svobod a všech těch věcí,co tady nemáme.
     Také má velkou moc,může podpořit “české ozdravné procesy”.
     A udělá to pro svoje dobro,protože jak přijde ten ČESKÝ kapitalismus k nim…..
     Zlo je tedy specificky české,jinde je kapitalismus jak z obrázkového časopisu.

     Jsou I jine nazory ktere rikaji ze dnesni kapitalismus ma nekolik podob .
     Jiz na nejednom blogu vyslovili stejny nazor.ze kapitalismus aplikovany v CR a hlavne poslednimi vladami je velmi lidu neprejici nepratelsky a v porovnani s tim jaky maji a. predvadi u sousedu v Nemecku, ci jinde na Zapade je kapitalismus v CR opravdu vuci lidem bezohledny !

     Cetl jsem kdysi na blogu u Tarase presne popsane rozliseni v cem a jak se chovaji kapousi v Cesku svinsky v porovnani s tim jak se chovaji ke svym lidem v Nemecku.
     Vysledkem je ze lide se zacinaji ozyvat a dokonce I videa o tom nataci,
     protoze cim dal vic je ta nenazranost kapousu vytaci !

     Vyjadreny nesouhlas je k nicemu protoze nenabizi reseni?
     Pouze reseni s navodem hezky bod po bodu pro ty s IQ ktereho se pan vittta opakovane dovolava?
     Bez navrhu a navodu na reseni jsou vyjadreni nesouhlasu a kritika rezimu k nicemu ?
     Muj nazor pane Mudra na video je , aby se rodilo vice nesouhlasu!

     Jsem nazoru, ze vitttovske odsouzeni probouzejicich se hlasu odporu proti soucasnemu svinstvu je v podstate jen vyzva k pasivite,
     Je jen nahravani tem silam, ktere chteji status quo, zachovani pomeru beze zmeny, aby lide drzeli hubu a krok. aby prechod od cinkani klici a slibovane demokracie k nastolene demokrature zustal nezmenen !

     A jsme doma,že jo.( napsal vittta)
     Jak kdo :-(

     • vittta

      V Německu,v Německu…
      A kde ještě?
      Víte Astře,myslím,že to špatně chápete.
      Mé obavy jsou přesně o tom,co jste psal.
      Plno lidí si řekne:
      V Německu to tak není.

      Co kdybychom se připojili k Německu?
      To zní hezky,ne?
      „se připojili“ k Německu.

      Hůře už by znělo,kdyby si oni připojili nás.
      Ale i tak by nám určitě dali právo a spravedlnost.
      Však i paní ministryněo tom mluvila,za protektorátu se tady přece nic-moc nedělo.

      Měli bychom se pak do nějakých 20let jak v Německu.
      Jenže…to už tady bylo-když padal socialismus.
      Za 20 let se budeme mít jak v Německu.
      A máme?
      A víte že jo?
      Ke štěstí nám chybí jen málo.
      Vymahatelnost práva a smysluplné zákony.
      A udávání-či oznamování všeho,to je v Německu naprostá norma.

      Zbývá se zeptat,jestli to nejsou třeba také Němci,kterým se hodí,že tady zákony stojí za „vyližsiprdel“ a jestli nás také Němci s chutí nedrancovali………

 5. hans

  ad Astrovo …Reseni vidim v rozumne a demokraticky zvolene vlade, ktera rekne jsme stat nekolika narodnosti….

  Jenže vaše řešení je nemožné bez vnějšího přinucení. Říká se, že Masaryk nebo někdo prohlásil „státy se udržují idejemi, ze kterých vznikly“. Ukrajinská idea je nenávist k Rusům. Nic jiného nevymysleli. Taková idea ovšem v zemi z 80% ruskojazyčné nemůže přinést stabilitu a je neslučitelná s „rozumnou a demokraticky zvolenou vládou“. Nicméně stoupenci této ideje vládnou Ukrajině od roku 1991, mají podporu Západu, mají silnou lidovou podporu v Haliči a do značné míry i centrální Ukrajině, mají podporu řady východoukrajinských oligarchů.

  Z jiného úhlu pohledu: politickou sílu v „západní verzi“ demokracie dělají peníze oligarchů. Kdo má peníze, najme si kreativce, vhodné figury na kandidátky, atd.. a vítězí, známe to i z Česka. Na Ukrajině mají tuto sílu v zásadě dva klany z jihovýchodu – doněcký a dněpropetrovský, v Haliči a střední Ukrajině velké peníze nejsou a nebyly. Dněpropetrovci od 60. let dominují (Brežněv byl z odtud…). Po roce 91 se doněčtí třikrát pokusili převzít moc – dvakrát neúspěšně (jejich kandidát na prezidenta byl zavražděn, Západ zorganizoval oranžový puč), potřetí (Janukovič 2010) to vyšlo. Dněpropetrovci se proti doněckým spojují s haličskými/kyjevskými antiruskými nacionalisty – odtud kombinace oligarchické zvůle a násilné ukrajinizace společnosti typická pro Ukrajinu v posledních dvou desetiletích. (Doněčtí z pochopitelných důvodů – v regionu se (zatím) lidi nepodařilo předělat na „rusky mluvící Ukrajince“ ale zůstávají Rusy + vazby průmyslu – se ke spojenectví s Haličí staví rezervovaně). Výsledkem je postupný úpadek ekonomiky (viditelný ve stavu armády a zejména námořnictva) a útlak ruskojazyčné většiny. No a co tím chcete udělat? Výzvy k „rozumné a demokratické vládě“ nepomohou bez strukturálních změn.

  Projekty strukturálních změn jsou dva – Rusko navrhuje federalizaci (podle zmiňovaných pravomocí spíš konfederaci) s tím, že jih a východ budou tíhnout k Rusku/Tamožennomu sojuzu a střed a západ k EU – rozpad je dlouhodobě patrně nevyhnutelný. Současná vláda (a její američtí sponzoři) zřejmě chtějí vybudovat tvrdě nacionalistický protiruský režim (viz následující Janičin článek, a je toho víc, vytlačení ruštiny ze školství..) postavený na moci oligarchů, pouze formálně demokratický, jehož idea bude „osvobození Krymu, Kubáně, Kursku… od ruských okupantů“.

  • Astr

   to hans.

   Současná vláda (a její američtí sponzoři) zřejmě chtějí vybudovat tvrdě nacionalistický protiruský režim (viz následující Janičin článek, a je toho víc, vytlačení ruštiny ze školství..)

   Opet dvoji metr ?
   Nacionalisticka vlada na Ukrajine jako nejblizsi nepritel Ruska? To by melo byt Evropou a Amerikou akceptovano kdyz veskere podobne nacionalisticke snahy tvrdy narazily a byly sankcionovany !
   Haider kdyz vyhlasil Rakousko Rakusanum byl vyhlasen za verejneho nepritele a Rakousko bylo prinuceno ke zmene vlady !
   Jak je prijimano stejne prohlaseni v CR? Republika Cechum Moravanum, Slezanum, zkuste si zalozit stranu s timto programem:-)
   Ale Ukrajina Ukrajincum, Pravy Sektor, Tymosenkova, Klicko, to je OK ?
   Jenom proto ze to je protiRuske, proto to bude mit vyjimku z korektnosti a podporu Evropy a USA ?

   Ze chteji vybudovat protirusky rezim, to ano, ale na zaklade nacionalismu jako dnes odsuzovaneho a potiraneho presvedceni ?
   Kdyz date pravo Ukrajincum zbavit se Rusu jak se vyporadate v jinem statu se stejnym pozadavkem zbavit se jine mensiny. Pokud priznate Ukrajincum pravo na jen Ukrajinskou Ukrajinu, jak stejny pozadavek odmitnete jinym ?
   Tim se jen snazim zpochybnit spravnost takoveho smeru.
   howk

   • hans

    .. veskere podobne nacionalisticke snahy tvrdy narazily…

    Omyl. Nenarazily a nebyly trestány. Přesně takový nacionalismus a porušování práv ruské menšiny Západ schvaluje a podporuje hned ve třech zemích EU a NATO – Estonsku, Lotyšsku, Litvě. Nacionalismus, porušování práv srbské menšiny, ba přímo etnické čistky Západ akceptoval, podporoval, ne-li přímo řídil, na Slovinsku, v Chorvatsku, Bosně, Kosovu. A Gruzii. Ostatně protiruská politika na Ukrajině trvá už 20 let, nový režim v Kyjevě ji nezavádí, toliko mírně přitvrzuje.

    Zkrátka nacionalismus není Západem odsuzován, ale chválen, pokud jeho obětmi jsou Ruskové, Srbové, Osetinci,… a některé další „méněcenné národy“.

 6. Janika

  Dávám to sem, protože se to už špatně hledá. Hank výše citoval jakéhosi Migranjana:
  „Je nutné rozlišovat mezi Hitlerem před rokem 1939 a po roce 1939… dokud se Hitler věnoval shromažďování zemí a jestliže by… se proslavil pouze tím, že bez jediné kapky krve sjednotil Německo s Rakouskem, Sudety s Německem… a pokud by se Hitler v tomto bodě zastavil, pak by zůstal v dějinách své země jako politik té nejvyšší třídy.”
  a uvedl to jako důkaz nebezpečí současné velmocenské politiky Ruska.

  Samozřejmě, nás se Sudety velmi dotýkají. Jenže v jejich odebrání nejel Hitler sám, rukou společnou a nerozdílnou se na tom podílely Británie i Francie. Jejich vina je stejná, jako Hitlera – do roku 1939 opravdu jedna parta Ale kdyby se byl Hitler skutečně v té chvíli zastavil, zůstala by v jednom malém národě hořkost a pocit nespravedlnosti, to je pravda, ale celosvětově by nad námi mávli rukou (takových křivd a nespravedlností silných vůči slabým je…) a Hitlera opravdu považovali za velkého státníka. Nebo se v něčem pletu? Je to možné, historii nemám v malíčku a možná mi to někdo vyvrátí. Ale prosila bych jednoduše, konkrétně a bez skandalizace :-).

  • hank

   Váš přepis mého citátu je nekorektní, protože 1. kolik lidí se vrátí k mému vstupu nahoru?, takže 2. by tu znovu měl být aspoň přímý odkaz, 3. Váš přepis mého citátu nezopakoval to nejdůležitější, co jsem napsal, totiž že jde o součást ruské oficiální ideologie. Že to neřekl „jakýsi“ Migranjan, ale člověk, který má blízko k Putinovi a ještě blíž k jeho ministru zahraničí Lavrovovi. A že ta oslava Hitlera je tedy v souladu s platnou Putinovou „valdajskou“ doktrínou, kterou tady až na pár výjimek jinak skoro všichni unisono chválí. Nemusíte se mnou samozřejmě souhlasit, můžete mě dokonce rozstřílet na hadry, jestli k tomu máte argumentační munici, ale jestli chcete zachovávat aspoň zdání objektivity, měla byste to sem aspoň opsat. Právě proto, že se se k tomu nahoru každý nevrátí. A přesně tohle je konkrétní příklad toho, co českým médiím obecně vyčítá Čulík. (I tento blog je médium, ať se to komu líbí nebo ne.) Chápete už aspoň trochu, co se tady pořád dokolečka pokouším říct a čemu tu nikdo nechce rozumět…?

   Takže znovu aspoň ty přímé odkazy:
   http://izvestia.ru/news/568603
   http://www.mgimo.ru/news/press/document250081.phtml

   a abych byl objektivní, tak teď, 5 hodin po tom, co jsem to sem pověsil, už to na MGIMO najít nemůžu, zřejmě jim došlo, že přestřelili – nemyslím si, že tak rychle změnili názor, spíš se rozhodli, že to je neúnosné publikovat – zatím…? Od renomovaného vysokoškolského pracoviště bych očekával spíš kritický rozbor nebo aspoň přiměřenou reakci, takhle se zachovali jako diletanti nebo jako hlásná trouba plnící něčí příkazy bez ohledu na to, jaký dopad to bude mít na jejich pověst. Ale na Izvěstijích to visí pořád. Už jsem si to stáhl, než se to vypaří i odatmtud.

   Inkriminovaný odstavec v ruštině už sem kopírovat nebudu, ať to zbytečně netapetuju, kdo chce, najde si. V Izvěstijích tam za tu dobu naskákalo 156 komentářů, asi by stálo za to podívat se i na ně. Na první pohled to tam není tak jednobarevné, jak by člověk čekal, ale zatím nebyl čas číst to pořádně.

   • Janika

    Hanku, vyjádřila jsem se k tomu jednomu konkrétnímu citátu. Ten mě zajímá jako takový a je mi celkem jedno, kdo ho napsal, jaké má vazby na Putina a je-li to v souladu s nějakými doktrínami.

    Tedy znovu – byl by dnes Hitler hodnocen jinak, kdyby se byl býval zastavil v roce 1939?

    I když nepochybuji o tom, že by se našli tací, kdo na něm to zlo rozeznali už když byl miminko, ale doufám, že takoví na tomto blogu nejsou :-).

    • hank

     Ano, Vaše otázka byla k něčemu jinému. Takže: Hodnocení Hitlera, kdyby se byl zastavil v roce 1939, by zřejmě souviselo s tím, jak by bylo hodnoceno to, co se stalo do r. 1939, tj. norimberské zákony a křišťálová noc, fyzická likvidace názorových a politických oponentů, anšlus Rakouska a zábor Sudet. Ty územní „zisky“ byly výrazem tehdejších velmocenských zájmů Německa a zřejmě by byly hodnoceny podle toho, kdo by to hodnocení pronášel, tj. jaký by byl soulad jeho zájmů se zájmy hitlerovského Německa. Zřejmě by to hodnocení souviselo s tím, jak by se dál vyvíjel SSSR. Do určitého momentu byly zájmy západních velmocí se zájmy Hitlera v souladu, pokud šlo o jejich vztah k SSSR. Kdyby se byl Hitler obrátil proti SSSR dřív než proti Západu, kdyby se mu bylo podařilo SSSR rozvrátit a kdyby se s tím byl spokojil, zřejmě by mu na Západě tleskali ještě dnes, i za cenu obětování Československa. Jak by byla hodnocena likvidace názorových a politických oponentů, to je diskutabilní, dá se předpokládat, že sama existence levicových oponentů byla i v západních tzv. demokratických zemích leckomu proti srsti a kdyby vývoj v Německu oslabil i levici v Británii a Francii, asi by to leckomu vyhovovalo. Je známo a bylo už i tenkrát, že kapitalismus demokracii k ničemu nepotřebuje. K židovské otázce se nechci vyjadřovat, protože těžko mohu posoudit, jaký by byl vliv židovské lobby na reálnou politiku západních zemí, nebýt holocaustu v rozsahu, jak proběhl po roce 1939. Ono by k němu zřejmě bylo došlo i bez 2. světové války, i kdyby byl zůstal omezen jen na německé území. A pak je taky otázka, jestli by za jiných okolností vznikl stát Izrael, případně v jaké podobě, a jaký by byl jeho vliv na další mezinárodní vývoj. Ale těch kdyby je už moc.

     Ale nepodceňujte ten kontext, který zdůraznil v Právu Hekrdla a kvůli kterému jsem to sem přinesl. Putinova valdajská doktrína je oficiálním vyjádřením ideologie a podle ideologie se dají odhadovat velmocenské zájmy, i když nejsou formulovány přímo. Jestliže jeden z oficiálních mluvčích té ideologie bagatelizuje nebo přímo omlouvá historické události, na které Československo doplatilo ztrátou státní existence, dá se z toho usuzovat, jak málo je velmocenský zájem, který ta ideologie vyjadřuje, v souladu se zájmy (nejen) českými. Spoléhat proto na Rusko jako na možného zastánce našich zájmů a ochránce proti negativním důsledkům dosavadního i budoucího vývoje na Západě je strkání hlavy do písku a naivní omyl, který by se mohl ukázat jako tragický.

     • Janika

      Děkuji, hanku, jestli Vám dobře rozumím, tak v tom se shodneme – kdyby se Hitler zastavil v roce 1939 (tedy ani k holocaustu by nedošlo), jeho hodnocení západními velmocemi by bylo zcela jiné. Jen bych Vám oponovala v tom, že křišťálová noc, likvidace oponentů a podobné věci by byly zapomenuty, k tomu by se nikdo nevracel. V tomhle ohledu mají ostatně máslo na hlavě všichni.

      Co se týče toho kontextu, tak v tomto případě je zneužít Mitrofanovem jako ukázková podpásovková manipulace.

      Jinak, hanku, trochu osobně – trochu s překvapením jsem zaregistrovala, že v případě Ruska stojíme, Vy a já, názorově na opačných stranách a přesto, přes vyvěšenou vlajku na tomto blogu :-) dokážete diskutovat slušně a k věci. Patrně jeden druhého nepřesvědčíme, tak jestli mohu navrhnout, ani se o to nesnažme a spokojme se s dílčími body, ve kterých můžeme nalézt shodu.

      • hank

       Když se ohrazuju proti zde převládajícímu hodnocení chování Ruska jako velmoci, přece tím nijak nehodnotím jiné velmoci, jiné historické procesy a děje. Ani se nesnažím někoho přesvědčit, to už jsem taky napsal jinde, že mojí ambicí je upozornit na některé většinou cizí názory, které považuju za důležité, a když už se vzácně přihodí originální myšlenka mně, dát ji tzv. „do placu“ bez nároku na copyright s tím, že zůstane ve veřejném prostoru „zavěšená“ k dispozici někomu, kdo má na to, aby ji uvedl do života. Třeba i po mé smrti, až se vůbec zapomene, kdo to vymyslel nebo obhajoval.

       Já mimochodem nikde na tomto blogu neproklamuju svoji názorovou shodu se zdejším převládajícím hodnocením USA jako supervelmoci a s tím, že politika USA představuje nebezpečí nejen pro státy naší velikosti, ale i pro další osud lidstva vůbec. To ovšem neznamená, že tento názor shodný se zdejší většinou nezastávám, jenom nemám potřebu chodit s ním „na Zelňák“, když to s hodnocením velmocenských postojů Ruska nijak nesouvisí. Ale to je další oblíbený zlozvyk nejen českých internetových diskusí – místo hledání pravdy nebo vymýšlení nových věcí se účastníci raději utvrzují navzájem ve vzájemném souhlasu s něčím nebo odporu proti něčemu a nositelé jiných názorů jsou (zatím jenom?) virtuálně lynčováni.

       • Janika

        Hanku, na rozdíl od převládajícího smýšlení nevidím nic špatného ve vyhledávání osob se stejnými názory. Naopak, hledání shody považuji za velmi důležité. Nejpve je třeba nalézt shodu a teprve potom se může něco začít budovat či „budovat“. Pověru o přínosnosti opačných názorů neuznávám, rvačky potřebují různí psychopati :-).

        • hank

         Ano, pokud nezůstane jen u těch deklarací stejných postojů. Kdo z nás-zdejších diskutérů děláme ještě něco jiného, než že se sem chodíme vykecávat?

     • hank

      pardon, napsal jsem hovadinu – Hekrdla ne, Mitrofanov… nevím, jak se mi tam vloudil jiný bývalý komentátor Práva…

   • vittta

    Nechci se vás dotknout,ale argumentační munici tedy zrovna příkladnou nemáte.
    Stejně jako Čulík,ten sice přesně ví,jak by se to mělo dělat a kdo to dělá blbě-ale sám je (minimálně) stejný,což ho ani v nejmenším do rozpaků nepřivádí.

    • hank

     Já tady jen cituju Mitrofanova a vyjadřuju souhlas s jeho názorem. A jinde říkám proč. A ještě jinde říkám i co by se mělo dělat, pro pořádek to velice stručně zopakuju, posilovat EU proti USA i Rusku tak, aby byla schopna hájit zájmy svých malých členů. Co ještě chybí?

    • Seal

     Nechci být šťoural, ale proč všichni mluvíte jenom o obsazení Sudet, když ten originální citát v ruštině zahrnuje i okupaci zbytku českých zemí? Klajpada (Memel) byla totiž připojena k Německu až 22. března 1939. Podle mě si toho byl autor asi vědom, když současně odkazoval na Bismarcka (ledaže by neznal tenhle Bismarckův citát: „Kdo ovládá Čechy, je pánem Evropy.“). Jinak ten článek je především ryzí ukázkou geopolitického myšlení, které v tomto konkrétním podání považuje za jasné překročení rubikonu až zahájení 2. světové války. Samozřejmě, že to vyvolal Zubov tím svým původním přirovnáním, ale za normální bych naopak považoval celu tu jeho konstrukci odmítnout.

     • hank

      Ano. Ale Československo bylo de facto zlikvidováno už v září 1938, v tomto ohledu je to celkem jedno, jestli autor bagatelizuje „jen“ odtržení Sudet nebo i vznik protektorátu, likvidaci Československa tento postoj ospravedlňuje tak jako tak.

      • merlin

       Já na rozdíl od Vás jsem z toho nic takového neusoudila. Jsem si to teď prošla pro jistotu znovu. Nemám pocit, že mě aktuálně ohrožuje putinovské Rusko, mám pocit, že mě ohrožuje MMF, blbá politika EU vzhledem k USA a Rusku a výhledově politika USA a nyní i náhlý záchvat vlezdoprdelismu EU vzhledem k Číně, která jediná pracuje pomalu ale intenzivně s výhledy že tohle bude do deseti, dvaceti třiceti let a daří se. Na rozdíl od ostatních se chovají jako celek s vizí. EU se nedohodne ani na sankcích a USA dělá bordel, kam noha jejich vojáka a rypák dronu vkročí s neodhadnutelnými následky.
       A Mitrofanova je jen velmi mazaně na povrchu sice jakoby korektní, zato cíleně nekorektní a neobjektivní. Jak předvedl i zde na Vašem příkladu.

       • hank

        Bože můj, copak tvrdím něco jiného? Jen se snažím už po x-té zdůraznit, že Rusko patří do stejného velmocenského pytle a že to nebude – jak si myslí zdejší většina – naše spása, když se k němu přidáme. Copak se musíme pořád jen přidávat k nějakému Velkému Bratrovi nebo Strejčkovi? Proč neumíme zbuntovat koalici malejch brášků (a sestřiček, ať jsem genderově korektní…), kteří by dali dokupy sílu schopnou postavit se těm velkejm valibukům? A proč se nesnažíme vytvořit takovou koalici z EU?

        • merlin

         Vy to asi nechápete,proč ne. I ten Max Weber /proti kterému jinak sem tam něco mám, například jeho výčitky Židům, že se v gétech od 17.století nezmohli na prúmyslový proletariát jsou zcela mimo logiku všeho/ tvrdil, že vzpomínky komunity, společenství mají často mnohem hlubší dopady než dokonce i vazby na etnickém a kulturním základu. a bývají v konečném důsledku rozhodujícími pro národní uvědomění. Vy v podstatě chcete zrušit historii. Vymazat historické vzpomínky. Z nichž číást je genetická zkušenost. To je nesmysl, to se prostě nestane. Rozhodující naopak se nakonec stanou vždycky staré křivdy a ústrky. Podívejte na Poláky a Rusy, na nás a Němce atd. Irové Angličani Skoti,…. Spíš se všechno rozdrobí, unitární státy se spíš dříve opravdu rozpadnou, než bude Evropa opravdu kejhat jednotně. Musel byste zrušit jazyky a národnosti.
         Ma´daři ztratili cca tři pětiny obyvatelstva a dvě třetiny území kvůli Trianonu. Už mezi světovými válkami usilovali o revizi Trianonu a nekončí s tím a nikdy neskončí. To je tam jako otevřená Pandořina skříňka, kterou v podstatě nejde zavřít úplně. A dneska je to vidět. Poláci ostatně nejsou lepší.
         Jobbik spolu s polskou Parttii Ruch narodawy evropští nacionalisté/ vydali začátkem února tohoto roku prohlášení, kde požadují pro své menšiny na Ukrajině samosprávu až autonomii.
         Když už na to narazil seal, k čemu byl 1923 a anexe, když následovalo tohle https://www.youtube.com/watch?v=PFsfP_5AcQ4
         Nic to nikomu nepřipomíná?
         Tu Hitlerovu řeč v divadle v Memelu jsem našla jen v New york times z 23. března 1939 ,,You had been left in the lurch at one time by a Germany that surrendered to disgrace and ignominy. Now, however, you have returned into a might new Germany that again knows the unshakable conceptions of honor, that does not want to and will not entrust its fate to strangers, but that is ready and determined to master its own fate and to give it form even if another world does not like it…Just as you were the sufferers from German impotence and disunion, so also were other Germans…Twenty years of suffering and misery should be a warning to us and a lesson for all future times…. Dvacet let utrpení a bídy by mělo být varováním pro nás a poučením pro všechny budoucí časy.
         Je to pořád to samé dokola.
         Krym se vrátil k Rusku, ale te´d se podle mě všichni, kdo mají ještě nějaký rozum, nutně klepou, aby neměli Krym uvnitř EU a NATO, spousty dalších Krymů. Jsem zvědavá, jestli Orbán nebude mít autonehodu jako Haider.

         • merlin

          Jsem to nemohla dokončit, jsem spěchala, takže bych ještě ráda zmínila pár faktů. Maďaři jedou už delší dobu podle Tucholského Sprache ist eine Waffe – haltet sie scharf Jazyk je zbrań, držte ho ostrý. Jejich levice vedle pravice působá neživotně a naprosto neschopně. Četla jsem rozbory The guardian a ti lidi, co je dělají, na mě působili dojmem, že jsou z Marsu. ,,Prý Volby jsou sice demokratické, ale není to fér,/jako k levici/ Podle mě je to fér, protože neschopná levice všechny zadlužila a způsobila pokles životní úrovně, být Maďar, levici taky okašlu., zvláště po průšvihu s miliony v šupleti. Taky díky tomu se počítá s tím, že poporoste na dvojnásobek Jobbik. Maďarsko je příklad země, kde je pravice sociální a ekonomicky úspěšná a to díky tomu, že se zbavila toho, co hrozí Ukrajině, zadlužení se u MMF a EU. Jsou z tohoto pohledu svobodní a jdou si pro svá území před Trianonem. Využijí každé šance aby si loupli aspoň kousek a myslí to vážně, Teď tu šanci mají, na Transylvánii pracují, Zakarpatí
          Jediný maďarský ministr zahraničních věcí Hende řekl na zasedání NATO 27. března, kde náš Zaorálek souhlasně a podlézavě blábolil, že pro ně je mírou budoucích vztahů s Ukrajinou jen to, jak se bude chovat ukrajinská nová vláda k maďarské menšině a zopakoval stanoviska Orbána o bezpečnosti Ma´darů. Národy a jejich jazyky jsou pevně spojeny a propleteny, a tak to je a bude a podle toho se hýbaly hranice a zase budou. To že se už delší období v Evropě neměnily, je vlastně ahistorické, když se nad tím zamyslíte.

          • hank

           Maďarská pravice sociální??? To má být pokus o fór, nebo ty povražděné cikány nepovažujete za lidi…???

          • merlin

           hanku, o povražděných cikánech nic nevím. Opravdu. Pokud máte nějaké informace tak je prosím přihrajte.

          • merlin

           A z tohoto vašeho pohledu jsou pak ideální demokratičtí evropané poláci, kteří se cikánů v průběhu dějů prakticky zbavili – tudíž nemají nyní problémy. Vzorní myšáci, fakt. Přece nemůžete to, že čtyři debilové začnou někoho terorizovat a vraždit /za což si zaslouží minimálně zmátit a zavřít až zčernají,/ obvinit další vládu která pak nastoupí, upozorňuji, že celý případ odehrál za vlády ma´darské levice to Vám nějak ušlo? Takže za to může kdo?

          • merlin

           Tak jsem šla do statistik, třeba
           Political, Economic, Religious, and Ethnic Violence
           Hungary enjoys a relatively stable security environment but saw an increase in occasionally violent political unrest between September 2006 and July 2009. Since August 2009, this violent political unrest has significantly subsided. Small, factional fringe element groups of neo-Nazis, skinheads, and other far right-wing extremists continue to be present but rarely adversely impact foreigners. Their activities, particularly rallies and demonstrations, are strictly limited and monitored by police.
           https://www.osac.gov/pages/ContentReportDetails.aspx?cid=13707
           další sem dávat nebude, přesvěčte se sám, naopak, s Orbánem výstřelky těchto skupin byly velmi omezeny. vy si povedete svou dál, sice mám snahu si to ověřovat, ale protože ty výsledky nezapadnou do vašeho schématu, tak bude asi jedno.

          • hank

           To, co je, nemusí být nutně totéž jako to, co by mělo být.

         • merlin

          http://www.romea.cz/cz/zpravy/madarsko-vrazdy-romu-byly-naplanovane jestli myslíte tohle co jsem vygúglila tak to mi jednak ušlo a jednak s tím orbán a jeho strana nemá nic společnýho. pachatelé zatkli a odsoudili, Je to sice hnusné, ale co byste řekl obrácené reakci ode mě, co ti češi vraždění rómy? Já mám pocit, že i obráceně se to takhle dramaticky dá podávat, co si vzpomínám tak poslední byly nějaké mačetové útoky. A já si z praxe na soudním vzpomínám na mnoho případů jaksi opačných. To přece nevypovídá o sociální politice státu, pokud to tento trestá a nepodporuje. O sociální politice státu vypovídá, jak se stará o důchodce, jaké má zdravotnictví, jak podporuje rodiny s dětmi a kolik má nezaměstnaných. Jobbik není přece Orbán. Takže je-li orbán pravice chová se podle mě sociálně, proto taky vyhraje volby

          • merlin

           pokud to stát trestá na všech stranách stejně, to je důležité, aby nevznikaly další nespravedlnosti a křivdy, které se pak promítají dál a hromadí

          • hank

           Ano, tohle myslím. A Národní gardu Jobbiku zakázali až potom. Do té doby se hodila i Orbánovi v klasické hře hodnej – zlej. A jestli v příštích volbách Orbán nesmete všechny jako minule, kdopak bude asi jeho koaličním partnerem?

          • merlin

           Vy neumíte číst nebo co, do 2010 tam byli socialisti. orbán byl po 8 letech u moci až cca od půlky 2010, kdy to přestalo. Tady se otáčíte na těch faktech divně. U vlády Vaši oblíbení socani, tak za to může někdo, kdo do toho nemohl zasahovat a za něhož to nevzniklo. Tak čí je to politická odpovědnost? Maďarských socialistů, kteří je tam nechali řádit, dotáhli Maďarsko do bankrotu a zadlužili. Dneska, když se úplně celá levice splácala do jedné rozhádané skulptury, dosáhla 27 %. Dobře jí tak. Váš výpad byla dobrá demagogie, Tak přesně tohle žeru na Vašem oblíbenci Mitrofanovi. kydybych se na to nepodívala, tak by si někdo včetně mě samé mohl i myslet, že orbán nechává vraždit cikány. A oni to socani, že. Orbán Vám ruší škatulky, tak se vám nelíbí. Všichni mají pěkně dlužit MMF a dělat politiku, která se jim nařídí shora a šlapat podle dědiců fašistů z EU, kteří ji ostatně založili.

          • merlin

           Klidně Méďa Béďa, když to nas.re Francii a Německo. Zrovna ruhle debatu bychom měli asi si myslím ukončit, tohle téma nám spolu nikam nevede. Co myslíte?

          • hank

           Máte kliku, že Orbán v těchto volbách získal o jediný hlas ústavní většinu… Jinak bychom viděli v přímém přenosu, komu vyhovují excesy Jobbiku. Takhle můžeme akorát spekulovat. A Orbán se může tvářit směrem do Evropy jako pravý demokrat…

           Mimochodem, demokracii už jste ze svého světového názoru definitivně odepsala?

          • vittta

           Co se mě týká,pak takové pojetí demokracie,jak ho nastiňuejete vy-tedy že celek je spoluodpovědný za volbu menšiny-tak takovou až si strčí „ti nahoře“(jak píšete jinde) za klobouk.
           Rovněž demokracii,kde je nemožné si vybrat bych nepovažoval za velký pokrok.

           Takový příklad:
           To bylo keců o církevních restitucích a moc vysokých sazbách DPH…
           Volby ale vynesly do výšin „opozici“.(ponekud kostrbatě-ale ANO jí nechává alespoň navenek vládnout)
           A praxe?
           Nic,malé,bezvýznamné nic.
           Pár trapných keců o restitucích a DPH?
           Vždyť je to nutnost…..

          • merlin

           hank ,,Mimochodem, demokracii už jste ze svého světového názoru definitivně odepsala?,, Co Vám na tohle mám tak napsat. Tak si to rozebereme. Debata se odvíjí takto. Já – Orbán vypráskal MMF, chová se sociálně – vzhledem k maďarům, proto vyhraje volby /a taky vyhrál/. Nastoluji problém dalších Krymů uvnitře EU a NATO, jehož doba, jak si myslím, přichází.
           Vy – Vám se to nelíbí, podstrkujete mi velmi sugestivně souhlas s vraždami maďarských cikánů Orbánem.
           Já – Vaši informaci ujasňuji – žádná vražda,ˇjejíž výsledky jsem viděla, se mi nikdy nelíbila, nikdy jsem nestranila vrahům – nelíbí se mi tedy ani tyto. Analýzou materiálů na internetu bylo zjištěno, že pokud za to někdo může, kromě těch psychopatů, co vraždili, přistoupím-li na Vaši rétoriku, tak potom jen slabá a velmi špatná vláda maďarské levice – socialistů a Orbán byl ten, který tyhle tendence silově zarhnul po svém nástupu v roce 2010,
           Vy – závěrem mě nepřímo obviníte z toho, že nejsem demokrat, / protože se mi líbí, jak zametl s MMF? Vás to, zdá se, fakt popuzuje/.
           Takže resumé : Níže je názor Dixi o pseudodemokracii a o tom, že slovům politiků se nedá věřit a lidi začínají zajímat jen výsledky. Mohu podepsat. Promiňte, ale Vaše argumentace v téhle debatě začíná být podle modelu ,,Ano, ale vy taky bijete černochy.,,
           Pro zajímavost. Jmenujte mi poslední funkční demokracii, která byla opravdovou demokracií se vším všudy – v Evropě. A odložíme Švýcarsko úplně bokem, je to historka z jiného soudku.
           Myslím tak ve 3 st. před kristem v Řecku? :-)

          • hank

           V antickém Řecku to byla demokracie pro všechny kromě 90% populace – pro všechny kromě otroků, ženských a přivandrovalců…

           Ale neodpověděla jste mi. Orbán je demokrat asi jako byl Mussolini a Jobbik jsou de facto jeho černé košile, i když se navenek tváří, že je nemusí. Nakonec Mussoliniho taky dostal k moci demokratický proces, v roce 1924 dostal ve volbách 64%. V mládí byl socialista a taky se zaklínal potřebou, že někdo musí převzít odpovědnost za boj proti tomu bordelu, který tehdy v Itálii vládl. Orbán je demokrat ve stylu, že si můžete myslet, co chcete, ale musí to být totéž, co si myslí on, a běda jestli ne. (To je asi jako když Henry Ford svého času vnucoval Američanům, že se bez auťáku neobejdou a nabízel jim Plechovou Lízu: Můžete mít auto jakékoli barvy, ale musí být černé.) Takže když se ptám, jestli jste na demokracii rezignovala, ptám se tím, když už to teda musíte mít po lopatě, jestli Vám nevadí, že tenhle výkvět světové politiky, kterého tady vynášíte do nebes jako následováníhodný příklad, má ke skutečné demokracii ještě dál než ti idioti, kteří posledních 35 let obývají Bílý dům. Je sice hezké, že Orbán zametl s MMF, ale pro své vlastní Nemaďary nehnul prstem, zatímco zahraniční Maďary poštvává proti vládám jejich domovských států.

           A že skutečná demokracie ještě nikde nebyla, to máte pravdu, stejně jako ještě nikde nebyl skutečný socialismus. Znamená to, že se o ni nemáme snažit? Znamená to, že se máme vzdát požadavku o získání co největšího podílu na rozhodování o věcech veřejného zájmu? You cannot derive an „ought“ from an „is“. Z toho, co je, by se nemělo odvozovat to, co by mělo být.

         • merlin

          Orbán má velmi pozitivní výsledky a maďarům ho skoro závidím. Stará se dobře o ,,svoji smečku,, a to dnes dělá z politiků málokdo. Je mi jedno, jakou má auto barvu, když jezdí. Věci mají plnit účel. Politika má mít smysl a výstupy – pozitivní vzhledem ke státu, který tvoří lid a má být vzhledem k této skupině laděna sociálně. Lid a stát mají bohatnout . Ptáte se jestli jsem demokrat? Co to znamená? Že souhlasím s tím, aby mě okrádali naši politici a ještě Brusel navrch? Nebo, že jsem tak demokratická, že nechám děti a zvířata strkat pracky do zásuvek? To nejsem. Takže demokrat, tak jak já to chápu, jak kdy, jak ke komu. Má to rozhodně hranice. Navíc demokracii si každý představuje různě, nejvíc se s ní ohánějí lidé, kteří si neplní povinnosti a přitom neustále požadují práva, která jim ostatně někdo nebere. Dnes to vede do absurdit, ty některé bizarní menšiny vyžadující pozitivní diskriminaci, naposledy jsem byla skutečně dojata asociací monstrózních obezit protestujících proti tomu, že po nich některé společnosti chtějí zaplatit dvě místa, která ostatně zaberou. Já tedy nevím, ale když přepravuju psy, tak taky platím nadváhy. Jsem proti tomuto směru ve společnosti zaujatá, nemá to podle mě s demokracií společného vůbec nic, je to rozmělňování do neúčelu. Co to je povolit euthanázii malých nezletilých dětí? Demokracie ne, spíš svinstvo. Vy demokratem jste, jako demokrat se označujete, za demokracii bojujete, takže budete vědět lépe než já, co demokracie je. Vedle Vás tím pravým demokratem asi nejsem, protože mám na spoustu věcí jiné názory. A navíc se mi zdá, že tu demokracii používáte v hovorech stejně jako EU, totiž jako klacek na druhé. Zkus přiznat, že se ti tohle nelíbí /libí, když je to demokratické /nedemokratické. Na tyhle Vaše hry jsem už asi stará nebo co.

       • hank

        A mimochodem, reagoval jsem původně na dixi, která napsala, že čeká, kdy někdo začne chválit Hitlera, a já jsem napsal, že už začal, a že to je to kupodivu ten, koho tady kdekdo považuje za poslední spásu lidstva… Toto se v následujícím povyku nějak vytratilo…

       • dixi

        Tím, jsem měla na mysli ty, kteří pod rouškou demokracie a kecech o lidských právech ničí vše, co lidé před nimi vybudovali.Ti, když jim začne ujíždět půda pod nohama, jsou schopni všeho. Ti vyvolávají nenávist všech proti všem.Putin to rozhodně není. Co se týče Orbána, souhlasím s Merlin, už jen to, že zbavil zemi MMF má svou váhu ,proto také tak mohutná kritika od všech takydemokratů. No a Mitrofanova jsem kdysi ráda četla. Nyní mi občas připadá, že se vydal stejným směrem jako Karel Dolejší. Dnes to vypadá tak, vlastně tomu tak bylo vždycky, že každá vláda, jakéhokoli státu se může změnit v cokoli jiného, než vyhlašovala předem. Pouze podle činů lze hodnotit.Slova už dnes nic neznamenají.

 7. sax

  Hank napsal: „Jen se snažím už po x-té zdůraznit, že Rusko patří do stejného velmocenského pytle a že to nebude – jak si myslí zdejší většina – naše spása, když se k němu přidáme…. pro pořádek to velice stručně zopakuju, posilovat EU proti USA i Rusku“

  Zastanu se te vetsiny, ze by v pridani se k Rusku tu nekdo videl spasu, to jsem si nevsiml….to ale neni dulezite, protoze, podle meho, dnes nelze byt objektivni, nebot chybi nejaky referencni bod k pomerovani.

  Pokud si vzpominam, tak o emancipaci Evropy hlavne od USA (Rusko tehdy nebylo zadne tema) tu byla rec uz davno. Tou referenci byl Evropa sama o sobe: mysli to dobre a debatu muzeme vest o tom, co by se melo delat lepe/ jinak…tehdy jsem byl jeste eurohujerem.

  Pak prislo humanitarni bombardovani I a II (libyjske) a naposledy Ukrajina…ovsem ukrajinske udalosti byly jasne v tom, ze se stalo zrejmym, ze aktivity EU nejsou jiz pouze chybne, nybrz ze jde o zamer.

  Podle meho se tedy ocitame v bode nula- to, o cem jsme si mysleli, ze nekam smeruje, vlastne neexistovalo…EU se ukazala jako nesvepravna kolonie a konspirativni uvahy o tom, ze USA Evropu celkove (politicky a hospodarsky) ovladaji opravdu jako „master of puppets“, tedy detailne a nikoliv jen vlivove, se ukazaly jako nekonspirativni- pravdive.

  Kdysi mi nebylo jasne, proc muj deda, ktereho odvedli v 16 letech na frontu, v 18 utekl 2x katovi z opratky (doslova) a pak prozil 5 revoluci/ prevratu, nechtel mluvit nejen o sve (to bych chapal), ale ani o narodni (ci vseobecne) historii…a na pozadi ukrajinskych udalosti jsem pochopil proc.
  Tady jde o celo serii maximalnich lzi, ktere dokazi byt tak silne a tak plosne pusobici, ze se z nich stava/ stane sama historie. Kdyz je to mozne ted, proc by to nebylo mozne tehdy? Ja take nenachazim silu/ prepada me marnost nekomu vysvetlovat ze je to NATO, co vyuzilo ruskeho knokautu z lecby trhem a priblizilo se Rusku na doraz. Stejne to mel podle meho ten muj slavny dedecek, ktery take nechtel mluvit o necem, cemu bych ja ci me okoli vubec nerozumeli. On to tak vzal a proste mlcel, bez vycitek, nebot mu bylo jasne, ze ma zkusenosti o ktere se nelze delit, ani se s nimi sverit.

  • Kamil Mudra

   Nu, saxi, mě to s tím NATO určitě vysvětlovat nemusíte, protože to vidím stejně. To že je NATO nástrojem USA je asi pro hodně lidí zřejmé už hodně dlouho. Ale že je (už) nástrojem i EU si myslím od vzniku ESM. Že na tom (nástroji) USA intenzivně pracují se mi jeví viditelné tak asi od Kosova. Někdo to možná pochopil už dřív.

   Osobně nevidím Rusko jako tu hodnou maminu, která by nás spasila přivinutím k prsu. Pokud bych to měl vyjádřit obrazně: Pak v Rusku vidím „strýčka“, který jako jediný má na to, aby se pořádně „zamračil“ na mámina šamstra, pokud by na nás, evropské dětičky, chtěl začít uplatňovat nějakou otcovskou autoritu, jenom proto že chodí maminku (EU) píchat. Jen bych dost nerad viděl aby si to ti dva kohouti rozdali na našem dvorku, protože tuším co by z něj asi zbylo.

   Představa že by se EU v rozumě dohledné době dokázala nějak emancipovat, se mi jeví hodně utopická. I kdybychom k tomu měli (jako že nemáme) nějaký potenciál (alespoň politický), ani jedna z těch dvou velmocí nám to nedovolí. Vždy se jedna z nich bude snažit o naši „adopci“. Momentálně mají úspěšněji „našlápnuto“ USA. Ale kdyby toho najednou nechaly, jsem přesvědčen že by se je Rusko rychle snažilo nahradit.

   Jinak, na Rusku je mi sympatické že je samo sebou. U USA se mnohdy zamýšlím – koho nástrojem jsou ony.

   • sax

    Tady nejde o Rusko, pane Mudro, tady jde o Evropu, potazmo o Nemecko. Ted meli Nemci v rukou velmi jednoduchy nastroj: stacilo rici NE, sankce proti Rusku neprijmeme/ nepodporime a bylo by vymalovano.
    Nemci se jako velmoc citi, ale nechovaji se tak…male zemi muzete odpustit, ze se v nejake vypjate situaci nezachovala „nijak“ (tedy ze sla s proudem), u velmoci to uz nejde. Pokud dela Nemecko globalni ekonomicka rozhodnuti, musi mit koule i na ta politicka.
    Dvakrat stali Nemci v zarodku svetove valky, ted se jim to diky jejich „politicke slabosti“ podarilo malem uz napotreti…temer (doufam, ze valka nebude)…ovsem jako varovani je to velmi silne a takove jakoby bezmocne. Stale stejny nemecky scenar: neco rozvrtat ekonomicky a pak vymyslet nejakou kravinu, jak to rozesrat politicky, jen aby z toho vytriskali nejaky drobny profit, na ktery na velkem politickem poli nemaji.
    Viz treba Kosovo, ci Jugoslavie obecne, tam byli Nemcouri uplne ti nejprvnejsi, co se predhaneli v uznani nezavislosti, lhostejni k dusledkum, jen aby si mohli udelat drobny politicky zarez.

    • Janika

     To je výborná poznámka, děkuji, saxi. Vyslovit „nahlas“, že všechny hlasy nemají stejnou váhu, i když při hlasování platí stejně, to je kyselé jablko, do kterého se nikomu nechce kousnout, ale je to třeba. Napadlo mě to, když Zeman chudák trapně vysvětloval v Srbsku, proč jsme se taky účastnili bombardování.
     I když na druhou stranu i jako malá země bez významu nemusíme být nechutně servilní a plodit takové perly, jako pojem „humanitární bombardování“. Tuhle hanbu nám žádná naše malost a bezvýznamnost neodpáře.

     P.S.: Tohle by bylo dobré téma k samostatné diskuzi, kdyby se Vám nebo někomu jinému chtělo ještě trochu to rozvést.

     • vittta

      My…my…
      Co já mám společného s někým dobytkem,dosazeným sem navíc těmi cizími???
      Jak jsem nedávno psal-podpora kosovské války tady byla 22%(ke konci) ale nedodal jsem,že třeba v Polsku byla 60% v té době.

      Takže pojem „my“ bych rozhodně nepoužíval.
      A kdyby mě někdo přirovnával k tomu „humanistovi“,budu se cítit notně uražen.

      • hank

       „Co já mám společného s někým dobytkem, dosazeným sem navíc těmi cizími???“
       Krásná demagogie… nikdo za nic nemůže. Jenom jsme si je tam zvolili, jenom je necháváme krást a čekáme, až to za nás někdo vyřeší.
       Parlament i vláda jsou obrázek nás samotných. Kdyby nám vadily, každý den by stály davy v ulicích, dokud by nepadla. Jako na Ukrajině. Když nestojí a žvaní se jen na netu a po hospodách, asi nám zase až tak moc nevadí.
       Kdo cizí dosadil Babiše nebo Okamuru? To jsou typické produkty kokotliny.
       „Takže pojem “my” bych rozhodně nepoužíval.“
       Takhle argumentovala Železná Maggie Thatcherová a po ní někteří klausovci: Společnost neexistuje.

       • Kamil Mudra

        „Jenom jsme si je tam zvolili“ je také demagogie. Protože někdo zvolil a jiný nezvolil. Proč ten kdo nezvolil se má cítit odpovědný za toho kdo zvolil? Měl mu v tom nějak zabránit? Nebo ho měl přesvědčit aby volil opačně? Když pominu okolnost, že volby jsou tajné – tedy se neví jak kdo volí – předpokládáte že přesvědčit někoho aby volil tak jak byste chtěl je nějaká brnkačka?

        To názorové rozložení je u nás v takových proporcích, že vyjít opravdu všichni do ulic, tak se navzájem umlátíme transparenty a naše pořádkové jednotky si zatím klidně mohou jít na kafe. Tady by žádnému jednotnému davu nečelily.

        Tak že vážně hanku: Co mám společného s tím koho jsem nevolil, na koho otevřeně nadávám a proti komu případně i demonstruji? A to ať jsem jakkoli názorově orientovaný? Kam patřím když někdo řekne MY?

        • hank

         Každý někam patří. Každý by měl přemýšlet, co to „my“ znamená, kdo to říká a co tím chce říct a co je v pozadí. Nejde ani tak o řeči jako o zájmy. „My“ jsou ti, kdo mají společné zájmy. Což jsou v různých kontextech různé skupiny a každý patří do x takových skupin. To je právě ten průser, že by se pomlátili, protože ten průnik zájmů nedokáže nikdo z „dolního lidu“ ani pojmenovat ani nemá zájem ho hledat, což vyhovuje jen panstvu – nebo vládnoucí třídě, chcete-li. Ta si své zájmy velice dobře uvědomuje a je to jediná skupina, která se chová jako třída „pro sebe“, jak praví klasici. Ale jako obyvatelstvo této země máme i nějaké zájmy, které jsou společné všem, i té věrchušce, kupodivu. Takže občas i její představitelé mohou formulovat některé zájmy, které jsou i moje, vaše, všech, kdo se tu shodou náhod nebo řízením osudu v tomto čase a prostoru zrovna vyskytujeme.

         Ale jak vidno, ti lidi v ulicích dokážou leccos, když už nemají co ztratit. Zřejmě i u nás si budeme muset počkat. Ne že bych o to zrovna stál… Ale už aspoň chápu to heslo Klémových „karlínských kluků“ ze 30. let: Čím hůř, tím líp…

         • vittta

          Ti dole mají jeden velice zásadní společný zájem.
          Zbavit se těch nahoře.
          To se dá těžko popřít.
          V praxi to ale nemůže dopadnout jinak,než že se z těch dole(po té,co se zbavili těch nahoře) oddělí část,která bude místo těch nahoře,až se jimi stane.
          Celý cyklus se pak opakuje.

          Z toho tak trošku vyplývá,že zbavovat se těch nahoře je plýtvání energií-dokud se pod nimi dá jakž takž žít.
          Protože reálně se jich prostě zbavit nelze.

          • hank

           „Ti dole mají jeden velice zásadní společný zájem. Zbavit se těch nahoře.“
           Takhle řečeno je to samozřejmě hovadina, dokud se neřekne, jaké jiné zájmy jsou na které straně ve hře a jestli náhodou nemají něco společného.

        • sax

         „Proč ten kdo nezvolil se má cítit odpovědný za toho kdo zvolil? Měl mu v tom nějak zabránit?“

         Baronka mela pravdu, spolecnost jiz oprvdu skoncila, pane Mudro, jinak byste nemohl napsat, co jste napsal.
         Svym zpusobem je to ovsem vyzva…ono v minulosti koncilo vice naprosto bazalnich institutu, o kterych se soudilo, ze bez nich prijde konec sveta…a zatim neprisel :o)

         Ja prichazim jeste z sera davnych dob :o) a proto soudim, ze opravdu zvolili MY a opravdu mohli MY zabranit…clovek si pripada jako na pocatku druhe casti Jiraskovych Starych povesti ceskych, uvozenych slovy „… i prichazelit lide jine viry…“.

         • Kamil Mudra

          Jistěže že jsme, saxi, MOHLI všelicos. Bohužel, jak ukazuje praxe, tak zatím jen teoreticky, případně nakrátko, aby to nadále jen přetrvávalo v té výzvě skrze kterou si můžeme říkat: „…ono v minulosti koncilo vice naprosto bazalnich institutu, o kterych se soudilo, ze bez nich prijde konec sveta…a zatim neprisel.“

          Protože, v naprosté většině, když už my, kteří bychom chtěli, vygenerujeme někoho kdo by MOHL, tak on přestane chtít (jak níže připomíná vittta), nebo v lepším případě podlehne těm, kteří nechtějí. On si totiž uvědomí (nebo je mu „připomenuto“) že už patří do poněkud jiné zájmové skupiny než dřív a začne se podle toho chovat.

          Přesně v duchu toho co píše výše hank: „To je právě ten průser, že by se pomlátili, protože ten průnik zájmů nedokáže nikdo z “dolního lidu” ani pojmenovat ani nemá zájem ho hledat, což vyhovuje jen panstvu – nebo vládnoucí třídě, chcete-li. Ta si své zájmy velice dobře uvědomuje a je to jediná skupina, která se chová jako třída “pro sebe”, jak praví klasici.“

          V téhle záležitosti baronky mít pravdu nepřestanou, protože jde o něco co fungovalo už v tom „šeru dávných dob“ a pokud se to podaří, alespoň omezeně, přerušit či narušit, začnou se „ti kterým to nevoní“ vehementně snažit – jak zevnitř tak i zvenčí – aby to nebylo na dlouho, o čemž jsme dostali příležitost přesvědčit se osobně.

          Společnost neskončila. Je taková jaká je. S tímhle problémem i se snahami ho napravit. Možná jednou převládnou „lidé jiné víry“ a třeba to i stihnou dřív než přijde ten konec světa. Osobně to zcela nevylučuji jen, jak čas běží, stále více pochybuji (no… to je dost slabý výraz) že bych se toho mohl dožít.

       • vittta

        Hezký pokus,Hanku.
        Vy tak nějak automaticky předpokládáte,že já jsem debil a vy intelektuál.
        Používáte konkrétní větu „Jenom jsme si je tam zvolili, jenom je necháváme krást a čekáme, až to za nás někdo vyřeší.“
        Napište příště raději „JÁ“.
        Určitě to bude přesnější.
        Dále pak:Parlament i vláda jsou obrázek nás samotných. Kdyby nám vadily, každý den by stály davy v ulicích, dokud by nepadla. “
        Znovu-pište,že parlament a vláda jsou obrazem vás samotného,kdyby ne,stál by jste v ulicích…
        Pak se také zabýváte otázkou:“Kdo cizí dosadil Babiše a Okamuru?“
        Tady to nebohá ovce vittta má pochopit tak,že Babiš a Okamura jsou zlí.
        Proč?
        Nač to rozpatlávat-jsou zlí a basta.
        Vždycky mě mrzí,když člověk vědoucí (a vy se tak prezentujete) rovnou nenapíše,kdo je ten správný-koho bychom MY měli volit,abychom byli hodní a chytří Češi v české kotlině,abychom nebyli kokoti z kokotiny.

        To vám tam chybí-jen píšete,kdo je zlý a špatný….

        Já nic nepíšu..tady je demokracie a každý si může volit koho chce,to jsme chtěli,ne?

        A pro vaší informaci-já jsem už jeden politický převrat zažil a aktivně jsem se ho účastnil.
        A musím říci,že jen idiot udělá stejnou chybu 2x.

        Abych demonstroval v ulicích za to,aby jednu bandu dobytků nahradila jiná-to promiňte,na to jsem trošku starý.
        Zmínil jste Ukrajinu-jako že Ukrajinci jsou stateční,nebo co.
        Demonstrovali tak dlouho,až svrhli vládu,nedbaje na své životy.
        No…pěkný příklad.
        Z 45 000 000 Ukrajinců jich demonstrovalo 200 000 a z toho jich bylo 50 000 placených.
        Na reálný úspěch to tam ale zatím rozhodně nevypadá!

        • hank

         Já už jsem tu x-krát napsal, že v politice je nesmyslné hledat morálku, nebo dobro a zlo, chcete-li. Tak mi to prosím nepodstrkujte. A demonstrovat za výměnu jedné bandy dobytků za jinou, po tom taky nevolám, nevím, kde to tam čtete. Volám po tom, abychom si uvědomili a formulovali svoje zájmy a abychom bojovali za své zájmy a případně za lidi, kteří dají aspoň nějakou naději na to, že je dokážou a budou chtít hájit. T. č. jako nástroj nic než tu ulici k dispozici nemáme.

         Dokonce jsem už dávno jinde napsal i to, kdo jsou podle mého názoru ti, kdo by ty zájmy mohli hájit. V Evropě GUE/NGL, tj. radikální nekomunistická levice typu Die Linke, Syriza, Izquierda Unida nebo Rifondazione. U nás bohužel nikdo takový kromě neparlamentní SDS není… taky proto nám zřejmě nic než ta ulice nezbývá.

         • vittta

          Musíte být trošku realista,Hanku.
          Západním „spojencům“ se náš režim líbí.
          Tedy v žádném případě nebude podporovat žádné demonstranty,kdyby bylo demonstrantů opravdu hodně,budou nazváni teroristy a v krajním případě přijde invaze spojeneckých armád.
          Bez nadsázky.
          Demonstrace(kontrolované a organizované zrádcovskými odbory) užitečných idiotů do počtu 25 000 jsou vítány,neboť ukazují,jak vyzrálou máme demokracii.

          Pak je třeba se zamyslet,za co se tak dá v evropské (uznávané,jak jsem psal výše)demokracii demonstrovat.

          Nelze demonstrovat za svržení vlády-to není ústavní.
          Nelze demonstrovat dokonce za změnu systému-to je terorismus.
          Lze demonstrovat reálně leda za předčasné volby.
          A ty jsou organizovány tak,že hlavní strana,kterou já jsem pojmenoval ODSČSSD buď získá sama koaliční většinu tím,že utvoří koalici s už dopředu zprofanovanými „dceřinnými“ stranami (typická je KDU),nebo stranu,která by mohla zlobit koupí (zelení) nebo koupí a následně rozloží.(VV)
          Pak se mě těžko může někdo divit,že volím KSČM,o kterých alespoň míru zprofanovanosti nikdo nezná….
          Pak ovšem vzniknou strany,které jsou samy o sobě silné a nikoho nepotřbují.(dnes ANO),nebo které si zakládají politickou karieru na tom,že se kopupit nedají. (Úsvit).
          Tyto strany budou cílene dehonestovány-copak o to-ale ony jsou dehonestovány ještě dříve,než něco zkurví….

         • vittta

          Teda….já jsem si říkal..“co ten Hank klade takový nenápadný důraz na to,že jde o nekomunistickou levici?“
          Tak jsem se na věc podíval důkladněji-a ejhle-ČR má své zástupce v GUE/NGL,né že ne.
          A hádejte…..je to KSČM.
          Tak to mi vysvětli,Hanku.
          Né,proč tam čeští komunisté jsou,či byli-ale proč tvrdíš,že je to nekomunistciké a bez našich zástupců?

          • hank

           Možná jsem se nepřesně vyjádřil, ale následujícíi informace lze snadno dohledat i na internetu.
           Organizační jednotkou radikální levice v Evropě je Strana evropské levice (SEL), GUE/NGL je parlamentní frakce jejích členských (ale i jiných levých) stran v EP.
           KSČM je v SEL pouze jako POZOROVATEL. Ne že by neměli zájem o plné členství, ale nebyli připuštěni. A to, že jsou součástí frakce GUE/NGL v EP, ještě neznamená, že jsou její vítanou součástí. V SEL je spousta stran, které nejsou ani v EP ani v národních parlamanetech. U nás je plnoprávným členem SEL neparlamentní Strana demokratického socialismu (SDS), nástupkyně Levého bloku z roku 1996.
           Většina bodů, které jsem nahoře napsal jako svoje zájmy, se nějakým způsobem vyskytuje v programech členských stran SEL. I když se některé členské strany (třeba Rifondazione v Itálii) odkazují ke komunistickému dědictví, stojím si za tím, že vcelku se jedná o nekomunistickou levici.

   • hank

    USA jsou nástrojem kapitálu, zatímco ruský stát je zcela demokraticky ovládán masami… Zřejmě kapitál nadnárodně židovský není tak sympatický jako ten náš, slovansky oligarchický… Vykořisťování z východu bude jistě méně bolestivé než ze kterékoli jiné světové strany… Zájmy východního kapitálu jsou jistě charita a filantropie, zatímco ten západní z nás sedře kůži…

    Takhle nějak je Rusko samo sebou?

    • Kamil Mudra

     Ale ne. Myslel jsem to jinak. Když jde Rusko do čehokoli – jde za sebe a netají se tím. Kdežto USA se tváří jako že „zachraňují svět“, případně „brání demokracii“. Jen už nespecifikují čí svět ani to jakou podobu demokracie mají na mysli. Když se Rusku něco nepovede, dá se předpokládat že jde opravdu o nezdar. Ale když se nevede USA, je na místě se ptát „A nemělo to tak dopadnout?“. Protože často později dohledáme někoho mocného v pozadí, kdo na tom nezdaru získá.

     • hank

      „Když se Rusku něco nepovede, dá se předpokládat že jde opravdu o nezdar.“
      :-)
      Tohle pravil už jistý Černomyrdin, jinak předseda vlády za Jelcina:
      „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky…“

      • vittta

       Chodíte kolem toho jako kolem horké kaše.
       Napište to jasně.
       NEMÁM RÁD RUSKO.

       Co pravil nějaký Černomyrdin za vlády Jelcina není moc důležité.
       Tahle vláda nebude v ruských dějiných napsána určitě zlatým písmem.
       To spíše v dějiných evropských a amerických.

       • hank

        Já nechodím kolem horké kaše a kdybyste mě četl pořádně, tak byste to tam našel. Takže a speciálně pro Vás znovu a po lopatě.

        Státy nejsou to, k čemu bych měl a chtěl mít citový vztah. Jakýkoli. Státy nejsou fotbalové mančafty, aby se jim fandilo, aby je člověk nenáviděl nebo miloval. Takže i můj vztah k Rusku jako státu je neutrální. To, co hodnotím jsou Rusové, v tomto kontextu politici, jejich řeči a jejich činy, jejich ideologie a jejich praktická politika. Těžko mohu posoudit, jestli a do jaké míry ta politika odráží zájmy většiny Rusů. To se prosím zeptejte jich. (Těch pár obyčejných Rusů, které znám, jsou kolegové z firmy – většinou emigranti z ekonomických i politických důvodů, postojově ani sociálně to není repre vzorek, ale pro Vaši informaci – ani jejich zájmy Putin nehájí…) Já jen tvrdím, že současná ruská politika – ale ani americká, aby bylo jasno, ani evropská, což mi tedy těžce vadí, o české ani nemluvě – většinu mých zájmů nehájí.

         • hank

          Bože můj, to je pořád dokolečka, vždyť to píšu o pár vláken jinde: V Evropě nekomunistická radikální levice GUE/NGL, u nás bohužel nikdo. Podrobnosti už se mi nechce znovu opisovat.

          • vittta

           ???
           Jak je konkrétně hájí?
           Já jsem z toho…..dost zmatený.
           Janika se ptá dobře-jaké to jsou zájmy?

        • Janika

         Hanku, o jakých zájmech mluvíte? To by mě zajímalo, bez ironie, ani jsem předchozí diskuzi nečetla, takže to nebertte, že se stavím na něčí stranu. Čistě jen k tomuto – ony ty zájmy mohou být právě citové – uspokojení mého smyslu pro spravedlnost, například. A tomu je momentálně blíž Putin, než Obama.

         • hank

          Polopřímá demokracie (deliberace, Planungszelle) ve státní správě i v samosprávě. Přímá volba, osobní odpovědnost (i hmotná!) a odvolatelnost politiků. Zaměstnanecké a družstevní vlastnictví v ekonomice: Každý má mít právo (spolu)rozhodovat o zdrojích svého živobytí, nikdo nemá mít právo využívat jiných lidí jako zdroje svých soukromých zisků. Nepodmíněný základní příjem. Princip subsidiarity, podpora komunitních aktivit vč. lokálních ekonomik, energetická a potravinová soběstačnost obcí a regionů. Veřejnoprávní vlastnictví přírodních zdrojů všeho druhu (především vody a zdrojů energií), jejich bezpodmínečná ochrana a udržitelné čerpání. Veřejnoprávní vlastnictví infrastruktury v dopravě a telekomunikacích. Obnovitelné zdroje energie. Dostupnost vzdělání, zdravotní, důchodové a sociální péče i práva pro všechny bez rozdílu, bez předběžných podmínek, bez závislosti na majetku nebo příslušnosti k jakékoli skupině. Bankovnictví a měna jako hodnotově neutrální média, podpora plurality lokálních měnových systémů a místních systémů výměnného obchodu se zbožím a službami.

          Asi bych si postupně vzpomněl ještě na další, ale tohle je ten minimální základ.

          • vittta

           Do mě dost připomíná Utopii.
           Ten ostrov.
           Křesťané mají zase ráj.
           Komunisté společnost,kdy každý pracuje podle svých možností a dostává podle svých potřeb…
           Přiznivci SSO zase vidí svět bez daní,kdy stát bude minimalizován…

           Jo….je to krásné snění.
           Ale vy jste přece dospělý muže,ne???
           Tady nejsme v opiovém doupěti nebo v klubu mladých konzervativců či anarchistů.

          • hank

           Že si tady vůbec pálím hubu…

           Většinu z toho má kupodivu leckdo ve svých volebních programech. Ale že jsem tak smělej, umíš teda napsat něco lepšího? Je z toho něco PROTI tvým zájmům? Umíš vůbec zformulovat svoje zájmy? A když to udělá někdo jiný, notabene na tvou přímou výzvu, umíš něco jiného než je skopnout tím, že to je utopie? V roce 1830 byla utopie 8hodinová pracovní doba, všeobecné volební právo, zdravotní a důchodové pojištění… Kdyby si naši prapradědci řekli, že to je utopie a proto se na to můžou vykašlat, dělal bys včetně celé své rodiny a dětí 18 hodin denně včetně sobot a nedělí v nějakém smradlavé fabrice, chrápal bys mezi mašinama na udusané podlaze a ve třiceti bys chcípl jak prašivej pes na tuberkulózu nebo po pracovním úrazu..

          • merlin

           Já Vás tedy volit nebudu, s dovolením.:-)
           To je jako když Bush dnes maluje kočičky, spousty mrtvých po něm, destabilizace všeho a on si kreslí kočičky, kytičky, sluníčko a pejsky, no abych nekřivdila, nějaké ty chmury se zřejmě promítnuly v jinak tak roztomilém hrobečku kočičky. Tohle je jedna z věcí, které Jung viděl správně, jak se nahromadí tolik světla na jednom fleku, tak to Herakleitova enantiodromie – tedy regulativní chod protikladů hodí vždycky do moc temných a ošklivých míst. S tím já nemít nic společného :-)

          • vittta

           Hanku,naši předci měli mocnou zbraň.
           Levicovou,či snad socialistickou politiku,která byla notně podpořena naprosto nesnesitelnými podmínkami..

           Dnes nemají ti dole nic.
           Nemají ani levicové strany,ani socialistické myšlenky,dokonce nemají ani ty nesnesitlené podmínky…

           Mají jen parodie,které chrání menšiny a ukájejí se jakýmsi bojem proti rasismu či xenofobii…jinými slovy-slouží těm nahoře,na ty dole serou.
           Jelikož se těm nahoře podařilo levici dokonale zlikvidovat,(minimálně paralyzovat),pak lze uvěřit i GUE/NGL.
           Jen ze zoufalství-protože kdyby měli získat reálnou moc,budou nasměrováni opět na boj s rasismem a xenofobií.
           Však i tobě se ten boj líbí-není liž pravda?
           Co na tom,že na ostatní už nezbude čas.

           Zdá se mi,že přes oči nevidíš.
           8 hodinová pracovní doba je mnohne jen iluzí,zdravotní a důchodové pojištění se proměnilo v bezskrupulozní zlodějinu, a všeobecné volební právo brzo vezme za své…nelíbí se možná ani tobě.
           Nevidíš,že za asistence levice ztrácíme to,za co naši předkové bojovali-ale chtěl bys cosi navíc,místo aby ses bral o to,co je nám bráno.
           Od budoucnosti musímeočekávat reálné.
           Zachránit,co se dá.
           Ale chtít něco navíc-to je dnes čirá..Utopie…

          • sax

           „Polopřímá demokracie (deliberace, Planungszelle) ve státní správě“…atd.- viz hank

           Ano, tohle ma smysl a i hlavu a patu…ted jen kudy na to :o)
           Petici za nepodmineny prijem jsem uz podepsal…i s tim vedomim, ze kapous obratem snizi platy :o)

          • Kamil Mudra

           Tak tyhle zájmy, hanku s vámi rozhodně sdílím.

      • Kamil Mudra

       Jelcinovo Rusko mělo slušně našlápnuto k velkohubosti a při tom podřízenosti nadnárodním zájmovým skupinám, tedy k pozici ve které se USA nachází už velmi dlouho. To Putinovské Rusko je jiné v tom, že Putin nastavil oligarchům hranici ve smyslu: „Žerte si ale Ruské národní zájmy ani náhodou!“ Samozřejmě že po Putinovi může přijít nový Jelcin. Bohužel.

 8. jednooký

  Narazil som na zaujímavý názor:
  Ruský zábor Krymu má priamu paralelu v Československu, respektíve v československých dejinách.
  Nie, nie je to „68.“, ako sa nám snažia silou mocou natlačiť do hláv naši politruci a ich prestitútky.
  Je to niečo o 23 rokov staršie…
  Je to znovuobsadenie československého pohraničia a Sudet v roku 1945.

 9. Astr

  Je to znovuobsadenie československého pohraničia a Sudet v roku 1945.
  ?
  Samozrejme vsemozna srovnani jsou mozna :-)
  Da se to srovnat I tak jak naznacuje Vase veta, ze od r38 do 45 bylo pohranici docasne odebrano Ceskoslovensku a pripojeno k Nemecku a po r45 nasledne vraceno zpet a stejne tak Krym od r54 do 2014 docasne pripojen k Ukrajine a nasledne vracen zpet.

  Je tam ale nezanedbatelny rozdil ktery toto srovani stavi do jine roviny !
  Fakta:
  Na rozdil od Krymu kde k zadnemu „odsunu“ obyvatelstva nedoslo,
  v Ceskoslovensku to byl napred odsun vetsiny Cechu z pohranici v r.38 a pak po prohrane valce v r.45
  byli odsunuti Nemci kteri v r 1938 volali „domu do Rise“
  Ale hlavni a zasadni rozdil je v tom ze nikdy pohranici jak Ceskoslovenske tak pred tim pohranici Rakousko-Uherska nebylo soucasti Nemecka, tak jako Krym byl soucasti Ruska.
  Pro tento zasadni rozdil je snaha srovnavat odtrzeni a navrat Krymu do Ruska a navrat pohranici zpet Ceskoslovensku jen snahou o desinformaci a je prave pro tento zasadni rozdil zcela mimo !

  • Seal

   Všechna historická srovnání kulhají a zvláště ta, která se nabízejí jako první :-) Přišlo mi ovšem na druhou stranu poněkud zvláštní, že v Česku nikoho nenapadlo srovnat ten Krym s odstopením Podkartpatské Rusi na podzim 1944. Tam by šlo ty rádobymoderní paralely vytvářet aspoň tak, že by to rovnou netahalo za vlasy.

   • Kamil Mudra

    To nelze. I když o Podkarpatskou Rus probíhaly tahanice po dlouhou dobu, tohle území postoupila SSSR v pětačtyřicátém vláda ČSSR. Paralelu s Krymem by v tom tedy bylo možné vidět pouze v případě že by se tentokrát zachovala stejně i vláda Ukrajiny.

    • Seal

     Nenechte se mýlit. Tou smlouvou z června 1945 čs. vláda jenom potvrzovala daný stav věci, ke kterému došlo už dříve, což může ukrajinská vláda dodatečně udělat taky. Pro mě jsou všechny historické události jedinečné, ale to, že všichni čeští rusofobové byli schopni operovat jenom roky 1938 nebo 1968 mi přijde docela zajímavé.

     • hank

      Rusíni prý také aktivně chtěli do SSSR – nevím, jak moc a jestli k tou bylo přímo referendum, ale tehdy se to tak zdůvodňovalo.

      A mimochodem, traduje se, že prý výměnou za jeho souhlas nabídl Stalin Benešovi připojit k ČSR obě Lužice i Kladsko a Beneš to prý hrdě odmítl…

      • Seal

       V listopadu 1944 sjezd národních výborů Zakarpatska deklaroval připojení k Ukrajině. Rychle byla znemožněna čs. organů, které musely opustit území Podkarpatské Rusi. V diplomatických jednáních Moskva Benešovi připomněla, že dřív se vejadřoval ve smyslu, že nepovažuje PR za integrální součást ČSR. O žádné Lužici nebo Kladsku nevím a ani jsem to nikde neslyšel tradovat (zdroj?). Problém by odsunut na dobu po skončení války, protože ČSR a ohledem na jiné věci mělo formálně obnovit v předválečných hranicích. Součástí dohodnutého řešení byla i možnost optovat pro ČSR. Aspoň takhle si to pamatuji z knížky Karla Kaplana o poválečném Ćeskoslovensku.

       • hank

        No, chtělo by to ten pramen… už jsem ho ztratil a nevím, jestli se mi ho podaří najít. Taky přesně nevím, co si o tom mám myslet.

        • hank

         To k té Lužici a Kladsku bylo třeba tady:

         http://www.outsidermedia.cz/Amen-s-nami-1.aspx
         Dokonce i vím, kdo je ukryt pod tím nickem na OM, ale nepřeje si, aby byl odtajněn (a když jsem tam to jméno jednou vyžbleptnul, tak mě Stan hned právem smazal…). Je to význačný český orientalista a historik.

         http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2006111043 – Krystlík je sám o sobě kontroverzní víc než dost, ale v odkazu cituje knihu Eduarda Táborského Beneš mezi Západem a Východem, což je pramen objektivní a Benešovi nejbližší – Táborský byl jeho osobním tajemníkem.

    • vittta

     Paralela nastane.až naše hrdinská profesionální armáda vpochoduje na Horní a Dolní Lužici.

   • hans

    Neřekl bych, že paralelou je Zakarpatská Ukrajina roku 1944, ale spíš „anexe“ Podkarpatské Rusi československem roku 1919. Máme žádost místních připojit se k nejlepšímu z okolních států, souhlas dotyčného státu.. akorát se Západem tehdy nebyly potíže.

    • Seal

     Jestli se teď z hlavy nepletu, tak o připojení PR k ČSR po 1. světové válce usilovali američtí Rusíni a rozhodl o tom koncert velmocí, který hned po válce překreslil mapu Evropy (obyvytel PR se myslím nikdo ani neptal). To mi přijde jako úplně jiná situace, kdy se sice na jednu stranu respektovala třeba v případě Čechů a Slováků tzv. vůle národů na sebeurčení, ale jinak velmoci (silné národní státy) rozhodovaly úplně stejně jako v 19. století (Vídeňský kongres, dělení Balkánu…). Ta moje zmínka o PR nebyla soutěží o nejlepší historickou analogii („Všechna historická srovnání kulhají…“), ale hodně mě zarazilo to žonglování z historickými událostmi, kdy se Krym obvykle přirovnával k r. 1938 nebo 1968, a „jednooký“ dokonce vymyslel rok 1945. No a protože Češi jsou „nemocní“ dějinami (jak někdy v nadsázce po vzoru Zemana zjednodušeně tvrdím), tak se už dopředu obávám, že teď po posledním vývoji na Ukrajině budeme vystaveni ze všech možných druhů médií další dávce jednoduchých paralel a historických nesmyslů.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s