Máte plyn?

Napsal Baron Le Samedi

Gaz jesť? To je dnes hlavní otázkou Ukrajiny. Ukrajina k dnešnímu dni dluží Gazpromu 2,2 miliardy dolarů za odběr plynu. Za měsíční odběr v březnu 2014 dokonce Ukrajina nezaplatila ani symbolický dolar, který by, jak dlužníci dobře vědí, alespoň „odstranil domněnku platební nevůle“. Přesto, právě v březnu 2014 Ukrajina odebírala více, neboť si vytvářela zásoby plynu. Ty jsou jinak na ukrajinsko-polské a ukrajinsko-maďarské hranici, a patří soukromým firmám, částečně domicilovaným v švýcarském Zugu. Patřily ctihodným obchodníkům, přátelům paní Tymošenkové, z nichž jmenujme alespoň pana Firtasze, přítele-nepřítele (je v tomto byznysu přátelství?), který byl nedávno, jistě omylem, zadržen americkou policií.

 

Gazprom ústy Alexeje Millera řekl, že takovým tempem dluh Ukrajiny vzroste do konce roku na šest miliard dolarů, a je sporné, zda tyto peníze bude chtít Ukrajina zaplatit. V současné době Ukrajina připomíná klienta autosalonu, který si vyhlédne červené Buggati Veyron, hodí na stůl pětistovku- a vůz odebere. Pětistovku v jakékoli měně. Podmínky určuje odběratel, podle Ukrajinců, a zatím tedy zástupce země vždy s bugatkou odfrčel.

Samozřejmě víme, že auto-salon Gazprom musí brát ohled na Ukrajince ruského původu, ale pak, při trvalém provozování tohoto „volného obchodu“ je sporné, v čem ty tržní vztahy kapitalismu vlastně spočívají. Damoklův meč Ukrajinci vidí, a proto se od konce března schovávají pod sukně lady Ashton. Lady A., kterou zájem těší, pak dává příkazy. Jedním z nich je virtuálně faktický odběr plynu, který mají zaplacený občané EU, v tomto případě Slováci.

EU napadlo, že by se tah plynu mohl virtuálně obrátit, a jakoby Slovensko dodávalo ruský plyn Ukrajině. Slováci, kteří tuší, že když Gazprom peníze nedostává, neuvidí je ani oni „dovodia“ (zdůvodňují), že posílání plynu na Ukrajinu by byl přeprodej, což není v souladu s duchem i textem smlouvy s Gazpromem. I vymyslel mozkový trust EU, že by Slováci mohli fakticky svůj plyn Ukrajině darovat tehdy, když tento bude plynovodem tranzitován Ukrajinou.

Slováci stojí před rozhodnutím, a protože už volbou prezidenta rozhodli podivně, podivné bude i vyústění slovensko-ukrajinské plynové kauzy.

V těchto chvílích se v moskevském Kremlu připravuje projev V. Putina k věci, tedy k ukrajinskému neplacení dodávek plynu z RF. Projev bude jistě zlomový (Ukrajincům buď vše projde, nebo nikoli), každopádně se zdá, že tak jako tak budou Slováci v zimě 2014/2015 pálit šišky z kosodřeviny, zatímco Ukrajinci – jimi zaplacený plyn.

Reklamy

64 comments

 1. Janika

  To se člověku otvírá kudla v kapse… Díky za článek, Barone, tohle téma jsem už dlouho měla na mysli. Jenže člověk spíš žasne a nevěří svým očím, nad tou drzostí Ukrajiny. Jak to dopadne si netroufne odhadnout ani takový el-murid :-). Na tahu je naštěstí hráč, jakým je Putin.

 2. BARON LE SAMEDI

  omluva Janice i čtenářům, konce místo kobce…..Putin se již vyslovil, že plyn bude možno odebírat jen na základě měsíčního předplacení, takže je to jasné. Ukrajincům to prošlo (to neplacení), protože nyní se sejdou pracovní skupiny a bude se jednat, no a zatím plyn půjde. Pokud jsem pochopil ruské stanovisko, vzali by jako úhradu i rozpracovanou výrobu, speciál, no a v Rusku tuší, že stejně na určité komponenty budou stavět závody. Jinak podotýkám, že cena pro Ukrajinu nyní je 485,5 dolarů za tisíc kubíků plynu. Ruskem dotovaná cena byla 285,5 dolarů za tisíc kubíků, a Tymošenkovou prosazená cena byla 420,5 dolarů za tisíc kubíků, a platila v letech 2009-2013. Reálná cena je opravdu těch 285,5 dolarů, jak dnes tvrdí Jaceňuk, jenže, těch x dolarů navíc (420,5-268,5 tedy 152 byla odměna konzultantům). Na Tisíc kubíků. Na dvě miliardy kubíků měsíčně (průměrný měsíční odběr v zimě) je provize konzultantů 152x 2000000000, neboli 304 miliony dolarů. Prosím dobrovolníka o přepočet….A to jsou p r o v i z e.

 3. Baron Le Samedi

  Ukončila odebírání plynu do zásobníků na svém území. Přes Ukrajinu jde potrubí bývalého Transgazu, předtím Družba, na Slovensko a dále. Ukrajina za tranzit plynu na Západ dostává plyn, ale přirozeně, potřebuje více, než kolik dostává za dopravu, a za tento odebíraný plyn dluží. Gazprom má vlastní trouby ještě v Bělorusku (nepatří Lukašenkovi) a pak ten Nord Stream + zásobování Pobaltí a Finska. Nicméně, plyn jde, jen Ukrajinci mají svízele s placením.

 4. Baron Le Samedi

  Je to složitější, protože Oettinger chtěl Slováky donutit posílat německý plyn na Ukrajinu (z Nord Streamu vezmeš, na Ukrajinu natlakuješ v reversním chodu (otázka, zda čerpadlo může sát i tlačit…). Oettinger je komisař pro energie. Myslel jsem, že je to puding…

   • Baron Le Samedi

    Ví Bůh, Janiko. Ukrajinci k tomu jen říkají, že by přes sto, možná sto padesát dolarů na tisíc kubíků ušetřili. Možná by ještě Němcům vyčetli, že plyn vůbec spalují (tj k hoření dodávají SVŮJ kyslík), a chtěli by za to peníze. Děkuju, Janiko. Oba jsou doktoři. Ten pudingovej, i ten energetickej Oet-ker(tinger)…

 5. Baron Le Samedi

  Ještě vloni touto dobou mluvčí ukr. vlády Lukjaněnko (neplést s autorem dobrých ruských sci-fi Lukjaněnkem) říkal, že když ruští plynaři nevyslyší Kijev, že potrubí plynu rozeberou. Vznikly by komfortní bejváky pro krtky (otázka je, zda by český krteček chtěl emigrovat do ukrajinského „tunelu po potrubí“.. Tam (na ukrajině) by ho asi nelákala ani ALL INCLUSIVE.

 6. Magnus Maximus

  V každém případě je třeba říci, že když Rusové nedostanou za plyn nějakou pro ně důležitou protihodnotu, kterou můžou být peníze, výrobky či různé technologie, tak zavřou kohout. Jinak by si z nich po určité době každý dělal dobrý den a neplatil by jim nikdo za nic. Nakonec platba nějakou pro Rusko důležitou technologií či rozpracovanou výrobou může být lepší než peníze.

  • Janika

   Jenže tyhle dodávky jsou velkým rizikem. Doveze se tisíce kilometrů hromada šrotu a na místě se zjistí, že to je k ničemu. O ukrajinské kvalitě bych pochybovala.

  • hank

   Ještě k těm barterům: Vzpomněl jsem si, že Němci si část počátečních dodávek plynu předplatili už při stavbě prvního tranzitního plynovodu dodávkami trubek od Mannesmanna…

 7. hank

  Jen stručně, tohle téma je na celý seriál.

  V tomto prostoru (východní a střední Evropa) se za plyn neplatí a nikdy neplatilo hotově, vždycky barterem.

  Ukrajina si 15 – 20% svojí spotřeby nechává z ruského plynu tranzitovaného do EU jako poplatky za tranzit. Zbytek, který Ukrajina potřebuje, není prý ruský, ale hlavně turkmenský a teče přes různé pochybné překupníky, kteří ho v Turkmenistánu nakupují za zlomky cen platných v Evropě. .

  Role různých podezřelých soukromých prostředníků typu Itera nebo RosUkrEnergo v tomto kšeftu je dvojí:
  1. Zajistit Gazpromu (50,01% vlastní Rusko) aspoň nějaké hotové peníze z Ukrajiny, aniž by ho mohl někdo napadat, že při vymáhání ukrajinských dluhů neplní své závazky vůči EU. Típnout dodávky „zahraniční“ soukromé firmě je jednodušší než cizímu státu a používané metody jsou mohem nevybíravější. Vlci (od Gazpromu až po soudružku plynovou princeznu Julii) se nažerou, koza (ruský export plynu do EU a pověst Ruska tamtéž) zůstane netknutá.
  2. Zajistit pohádkové příjmy politikům a sponzoring jejich partajím na všech stranách a ve všech dobách, na Ukrajině od Kučmy přes Juščenka a Janukovyče až po Klička, v Rusku pochopitelně Putinovi. Za špagátky těmito politickými loutkami (a nedejte na zdání, v tomto ohledu je loutka i Putin, akorát že asi tak o tři řády chytřejší než jeho ukrajinští protějšci, takže to není poznat na první pohled) často tahali titíž lidé typu Firtaše a Fursina (RosUkrEnergo) nebo Makarova (Itera), kteří souběžně přihrávali podíl na vejvaru pro jistotu všem zúčastněným. Zaběhlé mechanismy chtěla rozbourat Tymošenková, za což ji sesadli a zavřeli, ale za tu chvíli mezi jejím zvolením a zabásnutím, na kterou odstavila ze hry RosUkrEnergo a převedla jeho kšeft na firmy ovládané jí i jejím manželem, si i ona přišla na pohádkové prachy.

  Ty prachy jsou tak pohádkové, že se na nich na Ukrajině chce podílet každý, kdo má s prominutím díru do zadku a za tím zadkem nějakou tu mafii. Toto a nic jiného je pravá příčina sporů mezi různými ukrajinskými zdánlivými politickými stranami a skupinami, ve skutečnosti mafiánskými rodinami. Jsou tak pohádkové, že těm dobytkům je úplně jedno, jak na to doplatí 45 miliónů Ukrajinců, mezi kterými nakonec s rádoby vlasteneckou a/nebo proevropskou rétorikou hledají svůj kanónenfutr právě ti ukrajinští mafiáni, kteří si ještě ani za 23 let neomočili – třeba ti banderovští pohrobci. A rádoby charitativní činnost Ruska ve vztahu k východní části Ukrajiny zdůvodňovaná nezištnou péčí o její ruskojazyčné obyvatelstvo má ve skutečnosti také aspoň zčásti „plynové“ pozadí:
  1. Hádejte, kdo má monopol na provoz tranzitních plynovodů na Ukrajině?
  2. Do velkých fabrik na východě Ukrajiny teče plyn z Ruska přímo, nezávisle na ostatních ukrajinských potrubích. (To je pozůstatek z dob SSSR.) Platby za něj jsou zřejmě skoro jediný jistý příjem Gazpromu na Ukrajině.

  Dalo by se pokračovat asi až do rána, ale pro začátek a pro nasazení brouků do některých obzvláště dubových hlav snad postačí aspoň tohle.

  • Janika

   Také děkuji, hanku, zajímavé informace. Začínám chápat, proč kolem plynu všichni tak přešlapují, je to pěkně horká kaše..
   Trochu nerozumím tomu, že Timošenková chtěla ty praktiky rozbourat – a přitom kradla taky :-).

   • BARON LE SAMEDI

    rozbourat je v tomto případě zřejmě jen vést tok jinou zatáčkou :-)

   • hank

    Rozbourat ve smyslu narušit existující mafiánský pořádek ve svůj prospěch…

  • vittta

   Ten text může a nemusí být pravda.
   Pravděpodobně ani není-tahle pravda se ven jen tak nedostává.
   V každém případě je to informace,o které má cenu popřemýšlet.

   Co je ale průkazné-to je ten konec,ta poslední věta.
   Na tento blog chodí některé obvzvlášť dubové hlavy….

   • merlinI

    Taky na to koukám, vittto, nu což, můžeme být rádi, že pro nás prosťáčky to někdo vyložil :-)

    • vittta

     Ale já jsem zatím zpochybňoval tvůj styl psaní,kdy sem naburácíš jako velká voda,všechny tady vyplísníš,ztrapníš se bezargumentačními žvásty,pak se urazíš,když se někdo dožaduje argumentů,či si drze dovolí něco namítnout a následně plácneš nějakou tvou spekulaci.
     Já mám někdy dojem,že přišel pan učitel do třídy nezvedených žáků.
     Ale…my už si tě tady nějak zkultivujeme…
     Poslední dobou už čas od času nějaký argument dáš.
     Ještě neumíš vyvolat polemiku,dáváš sem své názory jako svatý grál-ale věřím,že časem se naučíš i to.

     • hank

      Už sis přečetl něco z těch odkazů na toho Guilleta?

      • vittta

       Já umím jen česky.
       To doháním tím,že místo hlav jiných používám častěji tu svoji.
       To mě na jednu stranu znevýhodňuje-protože nemohu použít výzkumů jiných-ale na druhou stranunejsem ve svých úvahách nikým ovlivněn.
       Já si tady nemyslím,že by mohl Guillet dospět k jiným závěrům,než že kontrolou ukrajinského tranzitu by mohly USA zvýšit ekonomický tlak na Rusko.
       Dočasně-protože Rusové se mohou v takovém případě zaměřit na čínský trh-a tím by pro změnu měli pod kontrolou hodné země oni.
       Kontrola ukrajinského tranzitu by pak samozřejmě mohla přinést pohádkové zisky-pro změnu americkým poctivým podnikatelům.
       Což by mohlo ale vyvolat určitou závist stejně poctivých podnikatelů v EU-takže by z toho nakonec mohlo Rusko něco politicky vytěžit,protože je známo,že když se dva perou…

    • vittta

     Tak…
     Přečetl jsem si,co je česky.
     V obsáhlém článku je vysvětlováno mnohé,mafiáni se plíží temnými ulicemi a kradou,že ani poledne nedrží.
     Článek vzbuzuje dojem,že Rusko a Ukrajina jsou jakási centra mezinárodního zločinu,kde na člověku nikomu nezáleží,zatímco jinde…tam…tam…
     Třeba tahle věta:
     „Ve stejné době vstoupily do EU postsocialistické státy, které jednak mají z minulosti dost svých zkušeností s Ruskem, “
     Ano,ano…to Rusko.
     Socialistické státy ovšem s Ruskem zkušenosti neměly žádné,to tedy spíše s SSSR,do kteréhož svazu Ukrajina patřila a jak Chruščev tak Brežněv byli Ukrajinci.
     Zde se má navodit dojem,že ty zkušenosti jsou špatné a nejen to,že jsou jediné špatné.
     To tedy socialistické státy mají své zkušenosti i s Německem,to nebylo tak dlouho před tím,dokonce mají některé státy (neblahé) zkušenosti i s Francií a Brity.(dnes už mají státy zkušenosti i s USA)
     S Brity mají celkově špatné zkušenosti mnohé země,však jejich imperium bylo největší v dějinách.
     Zde bych mohl poměrně dlouho mlátit prázdnou slámu o zkušenostech a hodit do placu mnohé spekulace na téma zkušeností jedněch s druhými-a asi bych dospěl k názoru,že národy se k sobě vzorově nechovají.

     Co si ale vzít z onoho textu v kontextu k dnešním událostem na Ukrajině?
     Předně z toho jasně vyplývá,že kdyby Rusko obsadilo Ukrajinu celou,měli by všichni svatý klid.(Rusko je závislé na vývozu plynu a potřebuje stabilní odběratele,kterým by rádo zajistilo plynulé dodávky)
     Praxe je ovšem poněkud jiná,západní (hodné) země by to chtěli spíše naopak-tedy že by Ukrajina obsadila Rusko,při čemž pod pojmem „Ukrajina“ se skrývá cokoli jiného,než Ukrajina.
     Jestli nějací oligarchové ve velkém kradou,není naše věc-pokud budou dodávky stabilní a budou za nějakou přijatelnou cenu.
     Však oni se zloději ve velkém rozhodně nevyskytují jen v Rusku či na Ukrajině.
     V politických ovlivněních událostí mají boháči na (hodném) západě také své zkušenosti,takový p.Ford,kdyby nepodporoval Führera,tak ten by ani nemohl pořádně „vzniknout“.
     Dál to nebudu rozvádět,opravdu neumím tak dlouho mluvit „o ničem“,resp o tom samém pořád dokola.
     Je samozřejmě jasné,že jde vždycky jen a jen o prachy-a plyn,to jsou peníze.
     Ale jak jsem naznačil,pokud by šlo o obchod,měly by (hodné) státy podporovat spíše Rusko.
     Ale oni jdou proti Rusku,to znamená,že by rádi ten plyn kradli rovnou ze země sami….

 8. Baron Le Samedi

  Děkuji hanku. Tak nějak jsem si představoval, že by se diskuze měla rozvíjet. Ono je otázkou, zdali je Putin loutka nebo není Putin loutka (loutkou). V momentě, kdy se sám můžete přijmout do Akademie věd (ukaz prezidenta), můžete si udělit libovolné vyznamenání, můžete….se ptáte, jestli nakonec nestačí k životu tílko a slipy a trochu slušné vládnutí. Jsou dnes Rusové, kteří jásají, asi jako ti obyvatelé nádražního boxu v Man in Black I., když si tam Will Smith šel pro klíč, a nechal jim tam ke zbožňování svítící (fosforeskující) náramkové hodinky…… Na RosUkrEnergo jsem skoro zapomněl..Každopádně, pokud u nás stojí snad kubík plynu 15 korun, i to je moc, protože to odpovídá cca 800 dolarů za tisíc kubíků (kdyby už cena byla cenou spotřební). Je to dobrý byznys. Pro „odkloňovače“ a ostatní. Faktem je, že v Turkmenistánu byla cena před pěti lety kolem stošedesáti dolarů, ale nejsem si jist, zda Turkmeni jsou s to „technicky“ řešit těžbu plynu. Co řeší, je toto: http://www.youtube.com/watch?v=oDU2JTcKHt4 a pak že Putin. :-)))

 9. rehbergus

  Rusové do ukrajinských trubek poslední dobou moc neinvestovali. Prioritu mají Nord Stream. South Stream a Jamal. Takže se může stát, že Ukrajina utře nos za poplatky za tranzit velmi brzy. Zmiňovaný transfer plynu přes Slovensko zní zajímavě. Otázka je, že to někdo bude muset zaplatit. Eurosojuz to asi nebude. Naši osvícení vůdcové zatím skončili u halasných proklamací a zdá se, že u nich asi také zůstane…

 10. sax

  V tomhle aby se prase vyznalo…proc by Slovaci nemohli prodavat na Ukrajinu?

  Gazprom vypovedel Ukrajine vsechny slevy/ rabaty a vysla mu trzni cena 485 dolaru/ tisic kubiku.
  Ovsem….Nemci plati 292 dolaru (s transportem 382).

  Takze jak je to: je trzni cena 485, anebo 382? :o)
  Problem je tedy presne opacny, nezli to zvonka vyzera: ne ze by problemy delala trzni cena pro Ukrajinu, ale naopak tvrde dotovany export do EU/ Nemecka, znemoznujici preprodej zpet.

  Soudruzka Julie vyjednala zreme po mnoha peripetiich vyssi ceny, nezli Rusko pozadovalo…to byla asi facha :o)

  • hank

   Ve kšeftě se nežádoucí zákazník dá eliminovat i všelijak elegantněji než přímým odmítnutím poptávky – například stanovením pro něho nepřijatelné nabídkové ceny nebo dodacích podmínek…

  • hank

   A ještě: V takovém propletenci politických i jiných zájmů je mluvit o jakékoli ceně, tržní nebo nákladové, absurdní, dokud člověk nevidí do kalkulací, a do nich zřejmě moc lidí opravdu nevidí… Navíc tržní ceny bývají pro různé trhy různé a možná že Gazprom nemluvil o ceně tržní, ale nákladové. I k ní si ale jistě přičetl nějakou „rozumnou“ marži a těžko říct, co považuje za rozumné.

 11. Astr

  Ano Saxi
  Soudruzka Julie vyjednala zreme po mnoha peripetiich vyssi ceny, nezli Rusko pozadovalo…to byla asi facha :o)

  Jinymi slovy okradla Ukrajinskeho spotrebitele rozdil prevedla na svuj account a proto sla za mrize.
  Ze tento fakt odmitaji nekteri pochopit a oznacuji Tymosenkovou jen a jen jako akt „politicke“ likvidace. to je ukazkovy priklad politickeho zduvodneji docela obycejne zlodejny !
  Samozrejme ze plati pravidlo a plati celosvetove jestlize jeden politik prokazatelne neco ukradne, odcizi, odkloni a je to protizakonne pak je to proti nemu pouzito ! Casto pouzito s nalezitou massmedialni podporou.
  V CR mate priklad kolik kriku bylo kolem 7 millonu v krabici ale ticho kolem stamilliard ktere se odparily pry neznamo kam :-)
  Tolik kriku o tom jak bylo Tymosenkove ublizeno to kolem zadneho pripadu nebylo.
  V porovnani s jinymi svetovymi kauzami, Tymosenkova je jen male hovno proti tomu kolik milliard vydelal podnik pana vicepresidenta USA jmenem Halliburton na valce a okupaci Iraku! Aby jeste vic usetril na danich, presunul se z USA do Dubai ! Take podnikatel Rumsfeld v tom case ministr valky !(Donald Rumsfeld -former U.S. Secretary of Defense) nalezite zbohatnul a bohatne.
  Nebyt toho ze Ukrajina sousedi s Ruskem a vedou pres ni trubky, zajem by byl jen okrajovy.
  Z tohoto pohledy reci o tom jak jde o demokracii pro Ukrajinsky LID jsou jen dalsi ukazkovou desinformaci !

 12. BARON LE SAMEDI

  Kaýdopádně hank dal kvalitní odkazy. Julie prý už nenosí cop, protože na Ukrajině se objevila taška (kabela), kde na obou stranách bílého podkladu je její tvář, a ucha kabely jsou napodobeninou žlutých spletených copů. Máte chleba a mléko v kabeli, a držíte jí za „copy“ bývalé premiérky …_-)))

 13. hans

  Soudruzka Julie vyjednala.. někde, snad u Veršinina, poznamenali, že v Gazpromu vzpomínají na Julii se slzou v oku, jelikož byla schopna „vyjednávat“ až s pěti manažery denně (ne najednou, postupně).

  Co se týče Slováků, tak v případě, že by tekl plyn ze Slovenska na Ukrajinu, tak by sotva mohl týmž trubkami téci v protisměru z Ukrajiny k nám, do Rakouska, Německa, Maďarska… Fyzicky to má fungovat tak, že plyn zaplacený Slováky a dodaný Gazpromem si Ukrajinci nechají a Slováci dostanou náhradou plyn ze Západu (přes nás). Ovšem problém je, jak jsou formulovány smlouvy, kdy (na jaké hranici) se gazpromovský plyn stává slovenským… a samozřejmě Slováci nechtějí být tím, ponese náklady podobných transakcí.

  Důležitá je taky poslední věta Janikou odkazovaného článku ve Vzgljadu: Gazprom je (k začátku dubna) znepokojen významným snížením zásob plynu v ukrajinských podzemních zásobnících, což vytváří rizika pro bezproblémový tranzit do Evropy.

  • sax

   Soudruzka Julie byla podle meho tak oblibena proto, ze dokazala bystre odklonovat cast zisku na Kypr a podobne :o)
   A to nejen sobe a znamym, ale i zpet sub/dodavateli, tedy ruske strane…ja bych ji videl jako sikovnou pracku na penize.

   Co se jeste te ceny tyce: preci neni normalni, aby Nemci platili o 60% mene, nezli Ukrajici, naklady tady budou preci stejne ci vyssi (nepocitam dopravu).
   Oba odberatele samozrejme platili „trzni“ cenu…ci lepe „smluvni“. Cimz se naskyta otazka, co za to Rusove od Nemcu dostavali a proc se ted Nemecko priklonilo k protiruske note.

    • sax

     „cena je taková, jakou si ji kdo vyjedná“

     No prave… :o)

     • hans

      Ukrajinci si ji vyjednali. V lednu 2009. Rusové jedou přesně podle smlouvy.

      Je kouzelné, že Rusko tlačí na právní stát, kdežto Západ propaguje zvůli a kašlání na právo.

 14. vittta

  Nepatří to zrovna do tématu-ale je to velice zajímavý článek.
  Bohužel se o tuto problematiku jen nemnozí zajímají-resp.se tohoto tématu bojí hlavně ti,kteří by s ním měli něco dělat.
  Ti ale nemají čas.
  Ti se musí starat o Cikány a přistěhovalce-aby někdo neřekl něco ošklivého!!!!!
  http://blisty.cz/art/72838.html

 15. Magnus Maximus

  Vážení potřebuji s něčím pomoci. Tento týden jsem se několikrát u obchodních partnerů setkal s názorem, že připojení Krymu k Rusku je naprosto stejné jako připoení Sudet k Německu za Hitlera. A tedy že Putin a Rusové obecně jsou fašisti a vlastně stejní jako Hitler, a proto je nutné proti nim vést třeba i atomovou válku. Nedělám si srandu. Toto mi tvrdí někteří ředitelé firem a vyskoškoláci. Že prý bychom tu jadernou válku přežili, sice ne všichni. Prý by se zachovalo zdravé jádro a z toho by pak vyrostl nový strom života … Já vím že tato argumentace je nesmyslná. Nelze dávat rovnítko mezi Sudety a Krym. Jenže já nejsem historik ani právník a nedokážu logicky a smysluplně toto vyvrátit. Tedy potřeboval bych s těmi argumenty pomoci. Jsou zde dobří znalci, tak věřím že pomůžete.

  • sax

   Zacit muzete tim, ze Krym je ukrajinsky jenom 60 let a byl darovan Ukrajine v ramci federace, zatimco Sudety byly soucasti ceskeho statu uz v dobach, kdy jeste nebyly ani osidleny…on ty Nemce preci nikdo nenutil, aby to tam sli osidlovat, byla to jejich dobrovolna volba s vedomim, ze jdou do ciziho statu (tenhle argument liberaly velmi rozjede).
   Pak prejdete na to, ze v Sudetech neprobehlo referendum a skoncite tim, ze existuje rezoluce OSN z roku 1952 o sebeurceni narodu… a my preci jsme demokrate a ridime se hlasem lidu a ne nejakymu stredoveko- osviceneckymi zvyklostmi.
   Do utoku pak vyrazite s tim, ze ti, kteri nejvic krici, anektovali Texas a Havaj :o)

   A nakonec byste se mel smirit s tim, ze tyhle lidi jako pratele ztratite a ze je to jejich chyba. Pokud existuje nejaky opravdu pratelsky kolektiv, pak se o trecich plochach mlci a bavi se o fotbalu.
   Takovehle trvani na zasadnim nazoru a valcovani s nim druheho je totiz agrese jako prase, kdo se takhle bavi, ten vas chce znicit :o) doslova :o)

  • merlin

   To jede na vlně psychická infekce, jeden indukuje druhýho, bude válka, Rusové to tady zaberou znovu. Co by tady dělali, že. Existují weby, kde z těch zpráv žijí už dobrý tři mesíce, třeba u toho Mitrofanova. Tam naposledy předevčírem číhali někteří až do rána, kdy začne Putin obsazovat Ukrajinu. Jakmile panika trochu utichne, tak se přileje nějakopu poplašnou zprávou oleje do ohně jakoby nestačilo to neštěstí, co se děje reálně. Přijde mi to jak před volbama prezidenta, nikdy nezapomenu, jako moje jinak fakt inteligentní a strašně slušná a hodná kolegyně usedavě plakala, že kníže nevyhrál. Já jsem z toho byla fakt zděšená a v rozpacích, protože mi jí bylo líto a utěšovat dospělého člověka, že to jeho kandidát projel,/kandidát, kterého navíc nesnáším takřka osobně,/ bylo nesnadno zvladatelné.
   Nevím, zkuste rozdávat antipsychotika místo vítamínů :-)
   Třeba já se bojím daleko víc toho, že Čína zneužije situace na závěr včetně postavení Ruska, kterému po tomhle štvaní nezbyde než se odizolovat od západu a obrátit na východ a nějak podtrhne úplně všechny. Nevím, kdo z Vás přemýšlel o tom, že má nadbytek – v milionech mužů mezi dvaceti a třiceti – svobodných neudatelných mužů vzniklých důsledkem sociálního experimentu – nařízení jednoho dítěte. Fixlovali, aby měli kluky a teď mají problém. Abychom neměli pak problémy nakonec my. Takové volné přebytky Evropa nemá. Ostatně vlastně nikdo. Je otázka, jestli to ostatně nebyl plán, plánují důsledně dopředu a přemýšlí jinak.
   Já se Ruska nebojím. Bojím se fašistických ideologů v EU a USA a nejvíc se bojím ve výhledu Číny.
   Vždycky se všechno zvrtne jak nikdo neplánuje.

   • hans

    Takové volné přebytky… nikdo nemá.

    Má. V Indii taky znají ultrazvuk…

     • jednooký

      ale indovia tiež preferujú chlapcov…
      reálne sú indovia v demografickom prusere ešte väčšom ako číňania a juhokorejci dohromady – obe krajiny postavili selektívne potraty mimo zákon a čína si ešte prisadila – ak je prvé dieťa dievča, pár má povolený beztrestný „druhý pokus“.

  • hank

   Já bych Vám do toho asi neměl moc kecat, protože jsem tu zásadu taky sám x-krát porušil, ale při obchodních jednáních by se člověk měl vyhýbat otázkám postojovým a názorovým, jako jsou politika a náboženství… Stalo se mi nedopatřením v Turecku, že jsem se nechal vtáhnout do dost vzrušené diskuse o arménské otázce, a bylo mi přitom hodně horko. A to byla diskuse v hospodě a ne se zákazníkem, ale s naším místním obchodním zástupcem… Budiž ještě řečeno, že zároveň porušil morální pravidla chování správného muslima a když vybalil ty Armény, už byl dost cáklej… těžko říct, je-li to okolnost polehčující nebo přitěžující.

   Se saxovým druhým odstavcem souhlasím, snad s tou výhradou, že v obchodních vztazích se lze vzájemně ctít a respektovat i bez rádoby kamarádského plácání po ramenou. Když ty vztahy přerostou do něčeho, co se i jen vzdáleně podobá přátelství, kšeft tím většinou trpí.

  • vittta

   Zkuste se bavit s opicí….
   To je to samé.
   Jsou to-bez ohledu na vzdělání či jakýsi finanční úspěch-idioti.
   Jim je jedno,jaké jim předložíte důkazy,oni chtějí buď (nadšený) souhlas-nebo jste jejich nepřítel.
   Opravdový-ne jen tak nějaký …obyčejný.
   Zatím po váš ještě odpověď nechtějí-ale přijde doba,kdy se přímo zeptají a vy budete muset přímo odpovědět.
   „Kdo nejde s námi-jde proti nám.“
   Vztahy s takovými lidmi omezte pouze na pracovní.
   A….víte,co si myslí?
   Že to budou oni,kteří přežijí.
   Na těch „lůzrech“ jim nezáleží..

  • hans

   Řekněte, že říšští i sudetší němečtí nacisti chtěli vyhladit menšiny, tak násilně (střelbou a mrtvými) zabírali území s podporou Západu. Na Krymu tamní obyvatelstvo chtělo uprchnout před ukrajinskými nacisty, před násilím a střelbou do lidí a Rusové jim pouze dali možnost se svobodně rozhodnout a pak vyhověli jejich žádosti o připojení.

   Řekněte, že Hitler chtěl už ve dvacátých letech zabrat střední a východní Evropu, kdežto Putin nic zabírat nechtěl, chtěl „klidně vládnout nicneděláním z kanape“, Krym znamená práci. Ani na Krymu zpočátku nechtěli do Ruska – vzpomeňte, že když vyhlásili referendum, tak mluvili o volbě mezi statem quo a hodně rozšířenou autonomií (=návrat krymské ústavy z první poloviny 90. let). Až po týdnu nenávistné rétoriky řinoucí se z Kyjeva krymské vedení pochopilo, že autonomie není možná, že Kyjev je chce mrtvé nebo doživotně uvězněné – a tak rozhodli že referendum bude o volbě mezi rozšířenou autonomií a Ruskem. Čímž podrazili Putina, který den/dva předtím prohlásil (ten první Putinův projev ke Krymu), že Rusko Krym připojit nechce a neplánuje. Pak ovšem kvůli náladě ruského lidu neměl jinou volbu než souhlasit.

   Řekněte, že ukrajinská vláda je protiústavní a nelegální (a ukrajinská – i naše – ústava dává občanům právo postavit se takové vládě na odpor, i násilný) a že Rusové měli ke všemu souhlas legálních představitelů – prezidenta (janukoviče) + krymského parlamentu a vlády.

   Řekněte, že Krym je jako anexe NDR Bundesrepublikou roku 1990, jako anexe Slovenska Československem roku 1919.

   Řekněte, že krymské referendum bylo legální podle mezinárodního práva – že mezinárodní soud v Haagu výslovně konstatoval, že referenda o oddělení nemusí být v souladu se zákony státu od kterého se odděluje.

 16. merlin

  Je to celé nesmyslné. Nejde s tím asi nic moc dělat. Příklad : Muriel Blaive v.s. budoucí ředitelka ÚSTR , napsala ve své studii, že Sověti nepodepsali Mnichovskou dohodu o odtržení Sudet /tak jako ji zrádcovsky podepsal Chamberlain, Daladier, Mussolini a Hiltler/ jen proto, že nebyli k podpisu pozváni. Jinými slovy tato ženština tvrdí, že by ji bývali rádi podepsali, kdyby je někdo bral váženě a nechal je ji podepsat. Není asi větší lež o 20.století. A tohle napíše francouzské občanka narozená v Nice, která tvrdí, že je historička, je to asistent profesor na UK, zjevně jsou dosažitelné práce bez historického fundamentu. . Jejím učitelem byl Jacques Rupnik, kámoš Tigrida, asi taky CIA, všechno. A tohle bude mít v prackách citlivé materiály. Taky tam je, že my trpíme vůči Rakušákům komplexem méněcennosti, protože rakouská kultura je starší než česká, naše prý se datuje až od 18. století. Atd. Děs

  • vittta

   A….tohle je pouze začátek.
   Možná se ještě dožijem toho,že jsme geneticky méněcenní,že máme zvláštní soubor genů zla,které vyvolávají ČESKOU závist,ČESKOU malost,ČESKÉ všechno….

   Věřte tomu,že už dneska by tomu 25% obyvatel uvěřilo…

   • merlin

    ,,Hranice probíhají vodním tokem . Odrazy historie ve vnímání obyvatel Gmündu a Českých Velenic,,,
    taky tohle se mi líbí, ,,češi se snaží od 19.století rakušany dohnat. protože byli dlouho pod jejich nadvládou, chtěli si od neúspěšné revoluce v 1884 dokázat, že mají stejně hodnotnou kulturu a historii, že jejich národní aspirace jsou stejně legitimní a dokonce si představovali že mohou být jako stát i stejně silní. Proto zkarikovali a zdeformovali kolektivní reprezentaci rakouska, protože tak lépe vyhovala jejich tužbám.,,
    české Velenici jsou horší než Gmünd je závěr studie, obyvatelé jsou k německé části lhostejní, nevšímaví nebo otevřeně nepřátelští, pak to srovnává s evropou a gmünd vidí jako bránu do ní a nás jako ty, co mají komplexy, IQ tykve, a proto problémy do ní vejít
    Dále tam je spousta ukázek rozhovorů, z nichž češi pravidelně vyjdou jako totální blbci, Třeba: autorka se ptá ,,Co druhá světová válka?,,
    anonymní čech odpovídá:,, Tady žádná nebyla, o ničem nevím,,
    Roztomilé je to.

 17. BARON LE SAMEDI

  tak ještě k plynu. Když si odběratel přeje odstranit DESTINAČNÍ DOLOŽKU, je pro ně plyn dodavatele dražší. Rozumí se tím totiž, že třeba odběratel kupuje bez destinační doložky deset miliard kubíků, ale v hospodářství utratí devět, a miliardu kubíků prodá přes spotový trh, nebo jinak insolventům, a vezme za to bártr. Normální smlouva ovšem destinační doložku má, tedy plyn pro Česko je spotřebovatelný jen v Česku. Právě Slovensko chce odstranit destinační doložku s Gazpromem, aby ten plyn mohlo naprdět ukrům (přeje si to Biden, přeci), jenže, musí postavit zvláštní reversní systém mezi Slovenskem a Ukrajinou. Slováci mají za to (pravice), že plyn bude zaplacen MMF. Což jistě nebude, ale Dzurinda jachtu do zástavy asi nedá :-))) Slovenský europsík si ověem nemože ťažkat na čehúnských zlých pánov :-)))

 18. Janika

  Allain Jules líše o velmi chytrém tahu Putina: http://allainjules.com/2014/04/11/quenelle-ukraine-la-riposte-de-lours-russe-qui-exige-ses-35-milliards-de-dollars-impayes/

  Jestli to dobře chápu: Rusko zavře Ukrajincům plyn kvůli neplacení a obrovskému dluhu (kdo by mohl co namítat?). Ukrajina následně bude krást plyn určený pro Evropu. Čili Evropa je takto dotlačena k tomu, aby zaplatila ukrajinský dluh. Přitom to nebude Rusko, kdo Evropě plyn stopnul. Jak geniálně jednoduché..
  Tenhle výklad situace obrací na hlavu tvrzení, že Ukrajina je vůči Rusku ve výhodě a může vydírat, protože přes ni vede plynovod do Evropy.

  • Kamil Mudra

   Blbé ovšem je že neplatící Ukrajina je prvním článkem řetězu odběratelů ve kterém ostatní platí a právem požadují dodání.
   Tím se nabízí i jiný scénář a sice ten, že Putin by musel ty kohouty zavřít pouze na Ukrajině a postavit k nim své hlídače. Jenže v ten moment ti, kterým se to hodí, označí hlídače za okupanty.
   Ale když ty kohouty zavře ještě před Ukrajinou, bude to označeno za vydírání Evropy.

   Rusko je v situaci dodavatele, jemuž se na trase usadili lapkové které zákazníci odmítají vidět ale za to jsou ochotni žalovat dodavatele za nezákonné ozbrojování, pokud by svému přepravovanému zboží poskytl ozbrojený doprovod.

   • jednooký

    Nie len to – odberatelia mu dokonca zakazujú, aby všetok svoj tovar vozil po novej dialnici, ktorú si postavil – vraj to nemôže, lebo by bol monopolista. A o druhej dialnici, ktorá obchádza „lesík zbojníkov“ z druhej strany, sa tiež vyjadrujú nepekne a chcú všelijaké potvrdenia…
    Nedochádza im, že oni nie sú jediní odberatelia, kto má záujem o ruský plyn – a rovnako nechcú vidieť nové plynové dialnice, ktoré stavajú z Ruska opačným smerom – na východ a na juh. Terajším odberateľom nedochádza, že ich je síce pol miliardy – ale rozostavané plynové diaľnice na východ a na juh vedú k dva a pol miliarde zákazníkov…