Čína varuje – žádné ústupky už neuděláme

Napsala merlin.

9.4. spolu oslavili představitelé Filipín, Japonska a USA 72. výročí Bataanského pochodu smrti. Tento den roku 1942 byla proražena americko-filipínská obrana Filipín zatlačená na Bataanský poloostrov a vzdala se zde Japoncům. Myslím, že američtí a filipínští vojáci, kteří tento krutý pochod nepřežili /kolem 15 tisíc/, ostatně i ti, co to přežili, by se dneska zatraceně divili.

„Je pozoruhodné, že všechny tři národy navázaly tak úzké a trvalé přátelství, spojenectví a strategické partnerství založené výhradně na základě demokratických hodnot a vzájemném respektu, které se zrodily z krve a oběti našich vojáků a jejich odkazu“, sdělil velvyslanec USA Goldberg. Velvyslanec Japonska Tošinao Urabe ho trumfnul tichým mírem rostoucím z japonských srdcí v nádhernou květinovou zahradu a prezident Aquino řekl, že Filipínci by sice neměli zapomínat na poučení z pochodu smrti, leč nyní by se měli raději zamilovat do tohoto košatého výkvětu přátelství mezi bývalými nepřáteli . A protože už pochopili, jak se navzájem ujistili, své myšlení, kulturu a přesvědčení, mohli se pak dlouze zavěnovat hlavnímu bodu programu, totiž kritice Číny. Čínský ministr obrany Chang Wan čchüan varoval nejen ministra obrany USA, ale i představitele Filipín a Japonska, aby „nepokoušeli trpělivost a odhodlání Číny chránit svou národní svrchovanost, bezpečnost a územní celistvost. V těchto věcech nehodlá prý již Čína dělat jakékoliv kompromisy, ústupky ani obchody. Číňané dodali, že nebudou tolerovat ani jakkoliv malá porušení těchto svých postojů. V takovém případě bude čínská armáda rychle v pohotovosti, bude bojovat a vyhraje jakoukoliv bitvu“.

Toto oficiální varování Číny zaznělo na společné tiskové konferenci v Pekingu s americkým ministrem obrany Chuckem Hagelem.

Čína bez varování loni v listopadu vyhlásila identifikační zónu protivzdušné obrany (ADIZ) nad Východočínským mořem a to přes oblast, která zahrnuje ostrovy, o které je, vlastně po této konferenci lze použít minulý čas byla, ve sporu s Japonskem. Ministr Chang nyní uvedl, že Čína má nespornou a nezpochybnitelnou územní svrchovanost nad těmito neobydlenými ostrovy ve Východočínském moři (Japonci jim říkají Senkaku a Číňané Tiao-jü) a přilehlou oblastí. Manila a Washington mají obavy, které potvrzují Filipíny, Vietnam a Malajsie, že Peking je – mimo jiné – připraven vytvořit podobnou zónu nad Jihočínským mořem.

Mám pár čínských kamarádů v jihovýchodní Asii, vždycky mi tvrdili, že Číňany najdu úplně všude, kde vychází a zapadá Slunce. Nepřála bych si, aby kdy Čínu zaujala rétorika ochrany Číňanů na cizích územích, kterou dnes západ vnucuje svým obyvatelům ohledně Rusů, a začala ji svým nekompromisním přístupem uvádět do praxe.

 

Reklamy

43 comments

 1. Janika

  Merlin napsala tenhle článek jako reakci na mé nepochopení, vyjádřené nadšeným:
  9.4.2014 – 15.18Janika
  “Čína žádné ústupky dělat nikomu nebude a svoje si obhájí. Případně vybojuje a vyhraje.” – skvělá odpověď!

  Přiznávám, že jsem jednak vůbec neměla tušení o tom pochodu smrti: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bataansk%C3%BD_pochod_smrti , takže mi unikly i tyto souvislosti. Ale hlavně moje nadšení pramenilo z toho, že existuje někdo, kdo se USA nebojí a bát nemusí. Protože ano – mám z nich strach. Zaslechla jsem v TV jakéhosi amerického zločince vyhlašovat, že na jednání Ruska z 19.století odpoví USA prostředky 21. století. A bulharská vědma prorokovala, že v roce 2014 zemře na východě Evropy mnoho lidí a budou ještě dlouho umírat na následky.

  Takže tohle je důvod mé radosti ze silné Číny. A že by hrozila expanze do jiných zemí, tak možné je samozřejmě všechno. Ale prozatím se po celém světě roztahují USA, Čína a Rusko si jen chrání to svoje.

  • merlin

   No to tak úplně přesně není, já jsem jen chtěla vysvětlit, že Čínu si nelze idealizovat.
   Jinak by se taky nespojili Filipínci a Malajci s Japonci na společném postupu. Protože ty předchozí dvaa toho třetího nenávidí z celého srdce. jestli si tady někdo myslí, že tam někdo dodnes zapomněl na obranu Singapuru, Sandakanské pochody smrti /při přesunu ze Sandakanu ( Borneo, Sabah) do Ranau zůstalo při osvobození tábora naživu jen pět australských a jeden bristký voják, životnost už před pochody byla tři měsíce a jiné, tak se tedy mýlí. I proto musely být ty projevy tak neupřímně košaté a přezdvořilé. Ale nouze naučila dalibora housti.
   Čína varuje Obamu, který má do této oblasti za čtrnáct dnů přiletět na návštěvu Malajsie, Japonska a Filipín, aby nevyjadřoval moc hlasitě podporu těmto zemím v jejich sporu s Čínou. Peking to vnímá tak, že tyto země Washington stále více podporuje. Washington se zatím opatrně vyjádřil, že usa nejsou ve sporu na ničí straně, ale že jsou připraveni hájit své spojence, což jsou všechny tři výše jmenované země.
   Čína rovněž vyjádřila obavy, že návštěva Obamy bude využitá k tomu, aby se k nim připojili i další země – např. Vietnam. Pokud by Obama tyto země veřejně podpořil, bude prý pro Čínu velmi těžké i nadále považovat vztahy USA – Čína za prvořadé a chovat se podle toho.
   http://www.japantimes.co.jp/news/2014/04/10/asia-pacific/china-warns-u-s-ahead-of-obamas-visit-fearing-high-profile-tilt-over-disputed-isles/#.U0aulFV_uTU

   Faktum je, že Čína se začíná chovat dost hostilně, např. onehdy zablokovala devět filipínských námořníků na jednom atolu a bránila Filipíncům, aby jim několik měsíců přiváželi zásoby.
   Taktika Číny v Čínském moři souvisí s jejich námořní a obchodní strageií a považují ji za zcela zásadní. Říká se jí strategie šňůry perel, jde o řadu kroků, které zahrnují založení řady uzlů vojenské a ekonomické moci kolem něj. Každý ten uzel je perla ve šńůře a představuje posílení celkové síly národa. Tyto kroky jsou dobrým způsobem, jak zaujímat stále větší operační prostor a získávat tak stále větší strategický vliv. Nyní to začalo vyvolávat komentáře nejbližších sousedů, které už začaly pociťovat, že tahle strategie hrozí převzetím moci v těchto zájmových teritoriích za použití vojenské hrozby /která se ale může rychle stát realitou.
   Tohle je moc dobrý článek k tématu http://www.malaysia-chronicle.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=201131:chinese-string-of-pearls-strategy-complement-its-global-economic-domination#axzz2yUsgtcxp

   • vittta

    Tady se rýsuje určitá…buď debilita USA a EU politiků,nebo nemám ty správné informace pro lepší analýzu.
    Jeví se mi totiž dost nesmyslné,donutit Rusko–DONUTIT–aby dodávalo své nerostné zdroje Číně,místo aby je nadšeně kupovali v Evropě či USA.
    Rusko je přece přirozený stabilizační prvek mezi Evropou a Čínou.
    Leda….by USA chtěly oslabit Evropu.

    Zkusím překladač-ale tohle asi nezkousne…i když postupně…

    • merlin

     Rusko si takové chování nezaslouží. Už jsem si i přečetla, že jsme ani nechtěli, aby nás osvobodili od hitlerovské okupace Rusové, nikdo jim o to nestál, jsme si prý mohli počkat na amíky a byl prý klid. Vojáci Rudé armády si zaslouží úctu a Rusko s nimi. Tahle protiruská hysterie může skončit moc ošklivým probuzením se v jiné realitě. Ti lidé, ti politici a ti novináři jako KD a Mitrofanov
     /každý máme své oblíbence :-)/ a jiní, jsou jen normální sprostí váleční štváči.

     • Sio

      Naprosto s vámi souhlasím. Zírám, kolik jste toho stihla o Číně načíst.

    • sax

     Oni si stale mysli, ze Rusko dobyji…a pote i Cinu…a nas nacpou do kanonu namisto granatu. Jeste se muze stat, ze budeme vitat Cinany jako osvoboditele a ochotne prejimat sariju jako jediny funkcni pravni system.

      • vittta

       Doufám,že až tak ne….
       Ale je to takové doufání „v nesmrtelnsot duše“..

       • Kamil Mudra

        No, on už Zeman není nejmladší, což se netýká jenom jeho.
        Tihle geronti ve vysokých funkcích jsou nebezpeční tím, že mnohým už nijak nesejde na tom, odkud se ty jejich nesmrtelné duše budou na ty naše průsery koukat.
        Stejně jako ti, kteří si naivně myslí že, když je ty je jejich prachy a konexe zachrání před Putinem zavřenými kohouty, tak je spasí snad i před následky jaderného konfliktu. :-(

        • vittta

         Už to pěkně dochujil.
         No…on byl vždycky tak trochu EU čokl.
         Za to na Bohouška už toho bylo trochu moc.
         Jen aby si nehráli na „zlého a hodného policajta“.

         • Kamil Mudra

          „Chujit“ nepřestal:
          V pátek na, konferenci věnované 10. výročí vstupu ČR do Evropské unie, řekl:
          „Jsem pro účinné a velmi razantní, v mnoha případech i preventivní akce, protože prevence je vždy levnější než následné hašení požáru. Věřím, že EU i NATO najdou odvahu k tomu, čemu se někdy říká deterrence“ (zastrašování – pozn. red.).
          http://www.novinky.cz/domaci/333209-zeman-je-pro-preventivni-zastraseni-ruska.html

          Nevím jestli si na něco hrají ale Bohouškův zdrženlivý přístup je mi sympatičtější a také postavený na solidním argumentu že NATO má vojensky reagovat pouze při napadení některého ze členských států.

          Zeman se vyjadřuje jako by měl „pod palcem“ OSN.

          • Saul

           Tak to snad není žádné překvapení.
           Už když jsem házel Zemana do urny,bylo to se smutným povzdechem,že jeho zahraniční politika bude jedna velká tragedie.
           A současný ministr zahraničí bohužel není z těch,co by naplnění mého proroctví nějak vyvažovali na opačnou stranu.
           Ba přesně naopak.
           Takže vítejme na lodi bláznů.

          • vittta

           Můžeme se alespoň utěšovat,že být tam Karl,bylo by to ještě….o hodně horší.
           Tady by se hodil Véna.
           To je osoba do podobných situací.
           EU čoklové by šíleli vzteky.
           Myslím samozřejmě Klause,být tam humální Véna,tak by za jeho žvásty styděli i v Bílém domě….a to je co říci…

          • Janika

           No, nejdřív mě šokoval, ale při dalším zamyšlení – neví on dobře, jako většinou, co dělá? Není tohle možný způsob, jak válce zabránit? Přitom nějaké razantnější kroky může uvírtat i Rusko, vždyť jim se převzít zbídačelou a rozvrácenou Ukrajinu stejně nechce, akorát je to citovka na nervy, když tam ti obyvatelé volají po připojení, zpívají ruskou hymnu, vzývají Putina jako spasitele – je v blbé situaci a tvrdý postoj NATO by pro něj byl omluvou. Protože opravdovou válku tam zase nechce nikdo.

           A navíc když začne Zeman válečnicky štvát, tak dosavadní válečnická klika u nás zřejmě obrátí, nebudou přece v jednom šiku se Zemanem :-). Kdyby Zeman hlásal naopak mír, bylo by to horší, semkli by se v jednom šiku pro válku.

          • Kamil Mudra

           No právě, saule. Kombinace těch dvou je dost vražedná (nedej bože aby doslova, ať už pro kohokoli). Vzdychal jsem u urny podobně ale tehdy mne nenapadlo že jeho eurohujeřina by mohla dostat takovou „výživnou potravu“.

           Taky si, vittto říkám – ještě že tam není Karel, to už bychom rovnou mobilizovali – ale to je jen takový nicmoc kompot z těšínského jablíčka :-(

          • Kamil Mudra

           Na takto složitou strategii to nevidím, Janiko. Zeman je docela dobrý šachista. Ale na to aby ze dvourozměrných šachů přeskočil rovnou na čtyřrozměrnou partii ho, jak se říká, „nešacuju“. Možná jeho stařeckou ješitnost popíchlo to kritické hodnocení NATO ohledně schopnosti Česka přispívat ke společné bezpečnosti:
           http://zpravy.ihned.cz/c1-62000270-nato-vzkazuje-cesku-pokud-bude-valka-vase-armada-nebude-alianci-prilis-platna
           a snaží se „sbírat body“ aspoň takhle.

          • Janika

           Kamile, žádná složitá šachová partie to není, když to napadlo i mě. Vždyť to dává logiku – rozestavte na stadion pár policajtů s řetězy a slzným plynem a party fanoušků si rozmyslí dělat brajgl. Dejte učiteli rákosku a právo grázlíky seřezat a nedojde to tak daleko, že žáci znásilní spolužačku a pobijí se navzájem.

         • Janika

          „není ten typ který by si nepamatoval“ – tak na to už se v těchhle kruzích nehraje ani náhodou, Kamile :-). Jak dlouho sledujete politiku? Jeden den se fackují, druhý den si třesou rukama.

          • Kamil Mudra

           „Kamile, žádná složitá šachová partie to není, když to napadlo i mě.“
           To vás napadlo, Janiko, protože byste ráda hrála Dámu s šachovými figurkami. Jenže v téhle hře má nejen každá figura svá pravidla ale ještě hraje současně na několika dalších šachovnicích. V šachách nejsou důležité jen vlastnosti jednotlivých figur ale i to kde zrovna která figura stojí. I malý pěšák muže mít v konkrétní situaci větší význam než třeba věž.

           A tak i Zemanova slova mohou být zapáleným cigárem na pláži, nebo zapáleným cigárem v prachárně. Nejsem si jistý zda si Zeman uvědomuje kde a kdy zrovna to své cigáro kouří a jak málo záleží na tom že je to stále stejná značka.

          • jednooký

           NIe, šachovnica je stále len jedna, inú ani nemáme, lenže snáď ani nie trojrozmerná, ale aspoň päťrozmerná – a hodnota figury záleží nielen od toho, kde stojí, ale aj od času, kedy stojí tam kde stojí.

          • Kamil Mudra

           Jednooký, já bych tu metaforu zas tak nepitval. Záleží na tom zda si za „šachovnici“ dosadíte stát, zájem, čas atd. Ale mě šlo spíše o porovnání rozdílu ve složitosti. Že si nevystačíme s jednoduchou rovnicí: udělám bububu –> získám požadovaný výsledek.

   • sax

    „…já jsem jen chtěla vysvětlit, že Čínu si nelze idealizovat“- viz merlin

    Pokud by se Zapad choval korektne a k tomu rozhodne a promyslene, pak by byla vesti sance, ze podezrele choutky prezoceanskych velmoci by nas nemusely strasit.
    Takhle se obavam, ze Cinanum uz doslo, ze na hruby pytel hruba zaplata (tim pytlem jsme my).
    Z meho pohledu to Zapad v novem tisicileti prohral a to s plnou paradou a zcela bez urovne. Jak budou novym velmocem narustat svaly, tim budou mit vetsi tendenci se chovat tak, jak se k nim chovali ostatni (tedy Zapad)…Cina neni zadna opustena kolonie ala povalecna Indie.
    Rikam to uz delasi dobu: nejen USA nekde za morem, ale i nase vlastni elity v Bruseli jsou pro nas nebezpecne, a to existencne, ne jen nejake hahaha.
    Namisto takticke aliance s Ruskem jdeme jako pitomci do „stretu civilizaci“…Putin je Hitler, Rusko agresivni imperium.
    A Cinani nezapominaji…libyjske humanitarni bombardovani bylo castecne take kvuli nim…venku je picnou kdykoliv, o to ostrejsi budou na svych hranicich.

    • merlin

     Ano, máte pravdu, navíc situace je nyní pro Čínu velmi příznivá díky naprostému nepochopení jejich myšlení politickými ,,špičkami,, EU a usa.

  • g.g

   „A bulharská vědma prorokovala, že v roce 2014 zemře na východě Evropy mnoho lidí a budou ještě dlouho umírat na následky.“
   Tedy po téhle větě mám problém brát zbytek textu vážně. :-/ Co přijde zítra, léčivé krystaly a feng-šuej?

 2. merlin

  Mi přijde až divné, že přestože ty prohlášení čínského ministerstva obrany v Pekingu byly opravdu hodně tvrdé /nezvykle/ – normálně vyhrožoval dost natvrdo a všichni v asii i americe o tom píšou, jsou toho plné každé noviny, u nás je naprosté ticho po pěšině.

  • jednooký

   Že u nás o tom nikto nič nepíše, je vcelku pochopiteľné – tým našim vedúcim zadubencom to ešte nedošlo.

   • sax

    Oni se rozepisou, az bude jasne stanovisko Brusele anebo Nato, do te doby budou nase elity s vyjadrenim takticky vyckavat. A dokud nepromluvi elity, budou mlcet i novinari…a dokud budou mlcet novinari, bude mlcet i verejnost.
    Nikdy drive bych nerekl, ze je to tak jednoduche :o)

    • Kamil Mudra

     Nojo. Tak už to bývá. Veřejnost mlčí… Po letech někdo popíše co se dělo během toho mlčení… a veřejnost se diví. Nebo někdy ještě hůře – už se ani nediví.
     Tuhle knížku si koupím:
     http://blisty.cz/art/72847.html

     • vittta

      Mohlo by to vyjít i česky…
      ten článek je dobrý,jen Čulík tyhle názory nesdílí.
      Jeho výklad je v tomto směru veden tak,že jsme jako Češi hrbili hřbet a proto s námi takhle dopadlo.

      (2.9.2012:“To, co v ČR vzniklo, nikdy nemuselo vzniknout, kdyby v sobě čeští občané
      našli trochu odvahy a páteře.

      Obviňovat z toho Západ je naprostá pitomost. Je to vaše vlastní vina.“)

      Kdo zažil politický převrat 1989,ten se musí třást hnusem.
      Nám tady nechyběla ani odvaha,ani jsme neměli kživou páteř.
      To,co se kolem nás dělo bylo natolik nové,že na to obyčejný československý občan prostě nemohl správně reagovat.
      Věřili jsme svým listopadovým vůdcům-a když se ukázalo,že náš zradili,bylo už pozdě.
      Především proto,že některým to přineslo profit,jiní byli nadšeně antikomunističtí a polistopadové garnituře se dostalo do ruky ovládání médií.
      Dokonce ještě dnes se najdou lidé,kteří listopadu 1989 věří….
      (trošku jsem odbočil-ale jak slyším slovo Čulík v kontextu s něčím „českým“,jde na mě určitá nervozita)

      • Kamil Mudra

       České vydání vyjde do dvou měsíců v nakladatelství Rybka Publishers.
       A co si o tom myslí Čulík je mi celkem jedno :-)

  • merlin

   jsem to teď proletěla, tak kupodivu o tom psal Blesk :-) Jinak ještě týden se zmínil o návštěvě Hagela na letadlové lodi, kterou číňané koupili od ukrajiny a která pochází z 80.let, o tiskovce nic.

  • sax

   http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/africaandindianocean/zambia/8073443/Zambian-miners-shot-by-Chinese-managers.html

   Zapadni kulturnost by byla dobry korektiv, kdyby nejaka byla….
   Cinanau je hodne a jako prislusnici velkeho naroda maji uplne jiny tah na branu, nezli v diskretni spolecnosti, kde se vsichni znaji a „nenechaji vas umrit“. Ukazovat jim odvracenou barbarskou tvar Zapadu je pitomost…na to oni neslysi, resp. slysi a o to vice vam to vrati..
   Rusove jsou trosku podobni- kdyz se chovate jako hovado, tak vam vrati stejnou mirou, pokud ukazete nekterou ze zapadnich ctnosti, zacnou si vas vazit (to je mimochodem moment, proc se maji Rusove tak radi s Nemci, jejichz charakter je az karikaturou Zapadu).
   Docela by me zajimalo, jak jsou v lidovem povedomi Cinanu reflektovany opiove valky.

   • jednooký

    Docela by me zajimalo, jak jsou v lidovem povedomi Cinanu reflektovany opiove valky.
    Ako „západná“ lúpežná výprava, ktorá rozkradla alebo zničila čínske kultúrne dedičstvo vytvárané a zhromažďované stáročia.

    Ale neslobodno si o číňanoch robiť nejaké ilúzie – čínsky „vykorisťovateľ“ je značne bezohľadnejší než európsky, po všetkých stránkach.
    Ostatne, bezohľadnosť a krutosť čínskych triád (mafie) je povestná – a napodiv aj kriminalita rôznych národov si nesie v sebe isté pôvodné „národné“ rysy, pretože spravidla vychádza z „jadra“ každého národa – a „organizovaný“ zločinci sú vo svojom uvažovaní a svojich prístupoch silný tradicionalisti a konzervatívci.

    • hank

     Čína byla v dějinách málokdy přímý agresor, ponejvíce snad jen za vládců z původně cizích dynastií (mongolské Jüan, mandžuské Čching). Spíš válčily různé čínské skupiny v obdobích nestability mezi sebou, nebo se Čína bránila.