Oděsa 2. května. Jak to bylo a proč Putin neposlal armádu

Napsal yurasumi
Přeložil Hans, převzato odtud.

Včera jsem psát nemohl. Byl jsem v šoku. Soudě podle všeho bylo v šoku celé teritorium, které se ještě včera ráno 2. května nazývalo Ukrajinou. A šokovala mne nejen zpráva o smrti 50 lidí v Oděse, ale i vztah úředníků tzv. „Ukrajiny“ k ní.

(Gubernátor Oděské oblasti Vladimir Nemirovskij na facebooku: „Činy Oděsanů, zaměřené na neutralizaci a zadržení ozbrojených teroristů, jsou zákonné. Co se týče milice a její role v dnešních událostech – to je jiná věc. Její řešení odložím do konečné stabilizace stavu regionu. „)

Ráno, po analýze informací v síti, jsem si uvědomil, že „neočekávané“ události v Oděse nebyly neočekávané jen pro mě. A ještě více důsledky těchto událostí. Chcete-li mě pochopit, navrhuji projít celý řetězec „faktů“.

Večer 2. května 2014 v Oděse nevěstil nic špatného ani obyvatelům, ani správě města a oblasti. Někteří věděli, že se „něco“ stane, ale věřili, že vše mají pod kontrolou. Ostatní o ničem nevěděli. Průvod (fotbalových) ultras a („pravosekovských“) bijců ulicemi Oděsy prošel poměrně klidně. Ale na ulici Grečeskoj na ně zaútočili lidé s pálkami, v bojové výbavě, a s georgijevskými stužkami a ČERVENÝMI PÁSKAMI na rukou. To byla první podivnost a „nesouhlas“ s oficiální verzí junty. Přesně stejné červené pásky byly na rukávech NĚKTERÝCH milicionářů. Nejzajímavější je, že právě v tom místě, kde se nalézali dotyční miliconáři, proběhl „průlom“ (policejní linie, pozn. překl.) „separatisty“ k účastníkům pochodu. Také absolutně „náhodně“ právě tento moment byl natočen z vyvýšeného místa (jako bývalý kameraman říkám, že to naznačuje, že filmař znal scénář a předem si vybral pozici). Dále následovala krátká potyčka, která vyústila v první oběti. Přičemž ze střech a z davu stříleli „neznámí střelci“ (podle verze junty je jasné, že proruští). Potom rychle, na rozkaz, odešli bojovníci s páskami. Poté lidé s páskami ze scény mizí (nejspíš si jednoduše jen sundali červené pásky a smísili se s davem). Rozběsněný dav se místo pronásledování zjevných provokatérů přesunul na Kulikovo Pole (hlavní náměstí v centru Oděsy, pozn. překl.) do (stanového, pozn. překl.) tábora „federalistů“ Tam bylo 200 až 300 lidí, většinou staří muži a ženy (a ne více než 100 mužů), kteří se nemohli nijak protivit více než desetinásobnému počtu útočníků. Proto se rozhodli ustoupit do Domu odborů, kde by bylo snazší udržet „obranu“. Až do tohoto bodu všechno šlo podle plánu junty (zřejmě bylo plánováno opakování Záporoží a Charkova). Milicionáři se prostě stáhli a byli jen statisty. Ale dav „opilý krví“ se nebyl schopen zastavit. Pohled na prakticky bezbranné soupeře udělal, co musel. „Trestné komando vrahů“ ztratilo veškerý smysl pro míru. Dále pracovaly jen instinkty. Upalování a dobíjení přeživších „federálů“ lze objasnit jen tím. To se stalo kolem 22:00 kyjevského času (zapamatujte si tento čas, ještě se k němu vrátím). Právě v tuto chvíli gubernátor (gauleiter) Oděsské oblasti napsal na facebooku, že nevidí v jednání davu nic nezákonného (jak si teď určitě hryže lokty). Předpokládal, že vše jde podle plánu. Tábor „federálů“, který několik týdnů nebyl schopen rozehnat, byl podle zámyslu operace již zničen (fakticky byl spálen, pozn. překl.). Těch pár mrtvol na Grečeské opět podle „plánu“ budou hozeny na „proruské bijce“ (ty se stužkami a páskami). Kdo by si představoval, že rozzuřené „jen děti“ (onižeděti, pejorativní označení zdivočelých stoupenců západních hodnot, vychází z tradiční fráze západních politiků „nesmíte je trestat za jejich zločiny, jsou to jen děti“, pozn. překl.) zaživa upálí několik desítek Oděsanů, a ty, kteří se zachránili před ohněm, budou dobíjet na náměstí, absolutně se nestarajíce se o to, že je natáčejí.

Nyní se podělím o několik závěrů:

1. Bijci, kteří upálili lidi, byly zřejmě „vyladěni“ na to, že bojují proti ruským diverzantům. Zdá se, že pro ně bylo „šokem“, že upálili stejné Oděsany, jako jsou oni sami (upalovali nejen Oděsané, ale Oděsanů bylo mezi nimi dost), a že na jejich rukách je oděská krev (a to se jim ještě rozleží v hlavách). Právě proto na stream-kameru šly záběry zevnitř budovy. A první věc, kterou udělali (po uhašení požáru, pozn. překl.), bylo „vyhledávání dokumentů“ (u mrtvých – všechny dokumenty, telefony atd. byly výhradně domácí, oděské, nic ruského, pozn. překl.).

Zvláštní poděkování za „občanskou pozici“ patří uživateli etherealstation, který okamžitě vyvrátil fake, že mezi mrtvými byli „ruští žoldáci“.

2. Události v Kramatorsku probíhaly synchronně s Oděsou. Zřejmě se Oděsa měla stát „informačním závěsem“ (připomenu, že podle plánu jakoby ruští diverzanti provedli masakr s „obětmi“ v Oděse, aby bylo jakoby oprávněné začištění Kramatorska), který zabezpečil trestní operaci na východní Ukrajině. Trochu předběhnu, když řeknu, že jakmile junta pochopila, do čeho ji navezli příliš horliví vykonavatelé, trestná operace na východě byla, jako na rozkaz, ukončena (alespoň do této hodiny není téměř žádná aktivita).

3. Akce oděského gauleitera. Již jsem se zmínil, že tento tvor (jiným slovem ho po včerejšku nemohu označit) „podle plánu“ vydal „odpustek“ pro vrahy, když prohlásil, že vše, co se dělo v Oděse, proběhlo legálně. (odkaz na prohlášení viz výše, pozn. překl.) Nevěděl, že právě v tu dobu rozzuřený dav zaživa upaluje Oděsany a do přeživších kope. O několik hodin později, když si ve svém atrofovaném mozku uvědomil hrůzu situace, následovalo další prohlášení, v němž uvedl, že potrestá viníky. To znamená, že najde obětní beránky. Prvního z nich již nalezl. Oblastního náčelníka milice. Nelze říci, že je nevinen. Je vinen. Ale on není hlavní viník. To je jasné. Obecně celá kyjevská věrchnuška se stále nezamyslela nad včerejškem. Ani Turčinov ani Jaceňuk stále nevystoupili s prohlášením a nerozebrali situaci (Jednoznačně se distancovali od dění. Ačkoli to vypadá legračně. Prezident a premiér jakoby nic nevědí a nedělají. Co to je pak za vládu). Pro ně byl včerejšek taky šokující.

4. Mezi mrtvými v Domě odborů nebyl žádný z bijců s páskami, což zcela vyvrací verzi junty.

***

Co bude: Radikalizace protestů. Odvrátit nyní Oděsu od „horké fáze“ bude těžké (a další města taky). Teď by se v Oděse měl objevit analog skupiny „Strelkova“, která by mohla začít „dohlížet“ na proces. Jednoznačně se mnozí z bývalých ukrajinských občanů odvrátí od nové vlády (zejména na Jihovýchodě). Na druhé straně se junta zachránila před převratem, který se měl konat dnes nebo zítra (banda Tymošenková si tak ještě na chvíli zavládne). „Kontrarevolucionáři“ dostali to, co chtěli – napili se krve (samozřejmě načas). „Náckové“ budou obětními beránky (ne dnes. Později.), Což je také pro Turčinova-Tymošenkovou výhodné.

A teď mohu odpovědět na otázku. Proč Putin neposlal vojska. Ale proč by měl? V Donbasu a Lugansku je situace stabilní. Obyvatelstvo těchto regionů je po včerejšku rozhořčeno na juntu nade všechnu míru, což by se mělo odrazit na výsledcích „referenda“ 11. května. Pro vojáky junty Slavjansk, jak byl, tak zůstal tvrdým oříškem. Bijci v Oděse sami začali proces, který nemohl být spuštěn bez vnější pomoci. Na celém Jihovýchodě vše zatím jen začíná…

 

 1. Janika

  Tento článek vzbudil na ruskojatyčném internetu značnou pozornost. Velmi mě proto potěšil Hansův překlad, mnohokrát za něj děkuji. Myslím, že mohu i za překladatele napsat, že další šíření článku uvítáme.

  Zaujal mě mimo jiné poslední odstavec, protože tohle mě už také napadlo – ano, co by v momentální situaci dokázala ruská vojska na Ukrajině? Pořád je prospěšnější podporovat pro-ruské obyvatelstvo nepřímo.

  • vittta

   Na to čekají….
   Ale teoreticky je pro Rusko přijatelnější občanská válka na Ukrajině-než vstup ruských vojsk.
   Jak ovšem vyřešit „zradu“ na proruských sympatizantech?
   Ti na Rusko spoléhají-jenže co je horšího,spoléhají,že je Rusko zachrání před fašisty…

 2. vittta

  Nějak vydržet do těch voleb a válka být nemusí.
  Jenže….po volbách by se mohla tahle“vláda“ dostat i do kriminálu-a tak tomu bude chtít zabránit stůj a stůj!
  Uskutečnění voleb bude nejspíš zákulisně vydatně podporovat Rusko.
  VOLBY jsou snad to kouzelné slovo,přes které ani US vlak nejede…snad….
  Jenže-kdo vlastně bude počítat hlasy-nebo že by stačilo ovládat jen toho,kdo „výsledky“ vyhlásí?
  Platné jsou ty volby,které za platné prohlásí USA (EU),tam je jejich faktická slabina.

  • Janika

   Řekla bych, že je to s volbami právě naopak, Rusko je nechce. On totiž ani jeden kandidát není pro federalizaci nebo tak něco. Byl Carev, ale toho mlátili, až odstoupil. Oni ty volby spíš nechtějí legitimizovat, protože tím se situace jihovýchodu neřeší. Jihovýchod klidně nemusí hlasovat, budou jim stačit ty ostatní hlasy.

   • vittta

    Jestli je nechce Rusko-pak je chce západ.
    (My tady těžko budeme znát pravdu-propíráme pouze možnosti)
    Právě proto,že už jsou rozhodnuté?
    Ono vlastně může stačit i ovládat kandidáty.
    V každém případě-bez voleb tam nepůjde nic,nejen federalizace.
    Takže budou-je jen otázka kdy.
    Ačkoliv-překvapení nastat klidně může,také jsem se divil,jak to „demokratický západ“ vyřeší a těmi zjevnými nácky.
    Poradili si lehce-prostě o nich nemluví,kdo by to byl řekl,že je to tak snadné….ještě naopak označili za nácky ty „druhé“.

    Že budou nácové nakonec obětními beránky,to jsem psal dávno a přímo se to nabízí.
    Náckové prostě nakonec „vadit“ (né že by nějak vadili prakticky-ale politicky ano,to se bude skvěle hodit,jak je ostatně v článku naznačeno) musí.
    Jde asi spíše o to,kdo bude za nácka označen.
    A to může být…takřka kdokoliv.
    Pěkně si tím vyřeší vnitřní osobní spory,to už vidím,jak budou vítězové (ti,co zvítězí na západě) vykřikovat,jak zlikvidovali neonacisty,kteří kazili dobré jméno revoluce.
    A svět-ten bude přímo nadšen!

    • hans

     Volby prezidenta chce Porošenko a spol. (to jest Američané) – vede v průzkumech, když se nebudou konat na jihovýchodě, tím lépe, výhra je jistější a obviní Rusko z jejich maření. Volby nechce Timošenková a spol. – preference mizerné, vyhrál by její osobní nepřítel, se kterým se zle posekala už po roce 2005.

     Z ruského hlediska by volby otevřely možnosti výběru – oficiálně jednat s „legitimním“ prezidentem, ale i možnost prohlásit volby za nedemokratické a nejednat.

 3. merlin

  ty volby jsou už k ničemu tak jako tak. Já myslím, že si všichni počkáme, až se Putin vrátí z číny, kde se má podepsat několik strategických smluv. Bude tam 20. května, tak to není tak dlouho. Stejně nechápu amíky, takhle tlačit na dvě velmoci až se opravdu spojí i ekonomicky a vojensky. Ta velká snaha štvát čínu se opravdu obamovi vyplatí.

  • vittta

   Volby budou legitimovat.
   Když vyhraje prozápadní kandidát (což se dá teoreticky očekávat),budou boje na východě Ukrajiny legalizovány.
   To by se hodilo „západu“ a Rusko by těžko mezinárodně vysvětlovalo vojenský zásah.

   Ale co když prozápadní kandidát nevyhraje?
   Jaká je tam vlastně mocenská situace?
   Já to napsal špatně-Rusko bude tlačit na volby v případě,že bude mít svého kandidáta.
   Což se ovšem také nedá nijak vyloučit.
   Ono to nakonec může dopadnout i tak,že ruského kandidáta v zákulisí podpoří i EU,protože válka na Ukrajině se přes všechny bláboly EU moc nehodí.
   A „ruský“kadidát-což je tedy podle mě ten,který bude pro nějakou formu federace,(jen tahle možnost uklidní východ) může situaci ještě spasit.

   Jenže tohle my se tady stejně nedozvíme.

   • merlin

    ty volby totiž, což je už dnes zjevné, stejně napadne jako nelegální, kdo si zamane. i kdyby se realizovali. Dovedete si např. představit, že už mají všude komise se zástupci všech oficiálních stran, ty mají být ustanoveny měsíc před volbami /a i tato podmínka je nakonec za dané vnitrostátní situaci vlastně to nejmenší.

    • vittta

     Ještě jsem přečetl to níže od Brtníka-tam je o volbách řeč.
     Podle mě ale volby zastaví jen válka-nějaké by být měly.
     Kdo je bude mít „pod kontrolou“ ale nevím.
     Já když takhle píšu tak přemýšlím,co bych udělal v dané situaci já.
     Být na straně současné vlády-pak bych si rady věděl.
     Vyvolal bych pokud možno válku,čímž bych se udržel nějaký čas u moci.
     Potřeboval bych hlavně peníze-abych mohl po anglicku zmizet-protože současné vládě hrozí bez nadsázky po událostech v Oděse popravčí četa.
     Jak dalece je možné se nenápadně „vypařit“ ale nevím,nelze vyloučit,že současná vláda jsou jen užiteční idioti někoho jiného,na které se ve vhodný okamžik naméří hněv lidu.

     Být Putinem,moc bych nyní nevěděl,co dál.
     Poskytoval bych „separatistům“ nějakou pomoc-ale ne moc viditelnou.
     K vojenské anexi bych zatím nesahal,možná bych ale po Oděse přesunul vojska na hranice-co nejviditelněji,abych znejistil vpučisty v Kyjevě,popravčí četa opravdu nevypadá lákavě…

     Jenže já nemám potřebné informace,Putin je má.
     Pro Rusko či Kyjev je možná situace jasná-do okolního světa se ale šíří jen mraky memů a šumů…

     • brtnikvbrlohu

      Jedna z mála jistot je že Vladimír Vladimirovič si tajné služby hýčká a že zle předpokládat že má krtky opravdu na strategických místech – tím myslím nejen lidské ale i odposlechy atp. A výsledky kvalitně zpracované. Vyšel z nich.

      • merlin

       hele, co na to říkáte?
       AlexandrMitrofanov ‏@AlexandrMitrofa 19 min.
       Putin vzešel z podsvětí a ctí pouze zákony podsvětí.
       nezačíná mu z toho Putina hrabat? Ono už se Zemanem to bylo u něho na pováženou

     • hans

      K popravčí četě pro ukr vládu – údajně už v Kyjevě je, americká, pro případ neposlušnosti nebo útěku. Proto se hoši tak snaží.

      • vittta

       Ani bych se nedivil.
       Nemají to lehké,hoši.
       Nejspíš už tuší,kdo bude označen za viníka krveprolití.(a nebude to daleko od pravdy-i když za nitky tahají jiní)
       A co je zajímavé-tak z obou stran.
       Minimálně do prdele je doufám někdo nakope,a je mi jedno kdo.

 4. vittta

  Je to prostě guláš…chce to pořád „aktualizovat“ podle vývoje.
  Nejhorší na tom je,že tady stejně nemůžeme nic změnit……

  • Kamil Mudra

   S naší vládou a médii, vittto, je jedině dobře že nemůžeme nic změnit.
   Tedy pokud tím „tady“ myslíte ČR.

   • vittta

    Jen to ne!
    ČR-zastupovaná touto vládou-ať raději mlčí…

    Ale takhle v „rodinném kruhu“…my,šťouralové.

  • J

   rozhodně se toho magora nechci zastávat, ale proč myslíš, že střílel na lidi, kteří se chtěli dostat z hořící budovy ? proč se na tom videu ti lidé krejou ? chápeš, že se tam potkali dvě party vypatlanejch debilů, kteří po sobě stříleli a házeli zápalný lahve? I z těch oken se střílelo i ze střechy, stačí si ten masakr trošku nastudovat. Existujou i videa těch lidí co se ukrili ve vnitř jak ven na ty lidi útočej.
   Nezastávám se ani jedné strany, bohužel pravý sektor využil situace a nakonec ty lidi uvnitř zmasakroval. Největší brutalita se udála na schodišti u zadního nebo nějakého bočního vchodu, kde uhořelo na kost několik lidí najednou a je otázka co se tam stalo, na jednom videu je slyšet komentář „z venku co tam dělá, dyť se zabijou“ …a za pár sekund to tam začlo hořet a lidi skákali z toho schodiště i ze čtvrtýho patra ….a taky se tam našla zrůda, která ty lidi co skočili dolu a zlámali si kosti a rozbili hlavy začla tlouct železnou tyčí, ale spousta normálních lidí, tam těm lidem přišla napomoc a odtahovali je pryč od toho ohně. Co se tam stalo je mooooooc komoplikovaný na to aby si o tom člověk mohl udělat nějaký konkrétní názor. To že tam byly zrůdy z pravýho sektoru který tam vraždili to je fakt, stejně tak je fakt, že tam byli i proruský radikálové který stříleli a házely koktejly ze střechy na lidi dolu, bohužel pro ně byly zahnaný v budově a bylo jich míň než těch druhejch magorů. A odnesli to tam i úplně některý úplně nevinný lidi, kteří se dotoho jen připletli…

   • Janika

    Když tedy „dvě party vypatlanejch debilů“, tak proč mrtví jsou jen z jedné party. Kdepak, tahle snaha hodit oběť i útočníka do jedné kategorie „těch, co se perou“ to bývá většinou v životě velká křivda a nespravedlnost. Nebývá to tak, ani u dětí na pískovišti. A je důležité odhalit hajzlíka včas-

 5. slobo

  Mariupol * Kramatorsk * Luhansk * Konstantinivka
  http://www.outsidermedia.cz/Ukrajina-Videoprehled-ze-4-5-2014-1.aspx

  Tak to by bábě Merkelové ještě chybělo, aby se dalo do pohybu Německo.
  Pamatujme,
  že podle klasiků materialistické ideologie všechno tehdy mělo nastat v Německu.
  Německo bylo oním vyvoleným státem, který pohne lidskou společností.
  Ovšem paní Historie jak víme zvolila jinou testovací oblast. A dneska jsme tam, kde jsme.
  Před branami civilizovaného světa stojí emerický imperialismus s holou prdelí,
  ale zato pořád s funkčním doutnákem NATO,‘
  aby celou civilizaci poslal jednou provždy do kytek.

  Ale to se bude týkat i soudruhu Obamů, i soudruhů Rockefellerů.
  napsal Orinoko – 4. 5. 2014, do komentare, k clanku na OM

  _____________________________________________________________


  ( original.. Dmitro Lukaňuk 1. V. 2014 6:10 vk lukanyuk )

  Já bych jim na nějaký ,,u kanonu stál a pořád ládoval“, hodil bobek.
  Dělat tady nějakejm židáckejm Rockefelerům kanonfutr jako naši dědové
  a voni si pak po jatkách vylezou z bunkrů, padnou si kolem krku a že čo bolo, to bolo……
  nasrat soudruzi !
  Vemu rodinu a jedu někam do Argentiny,
  otevřu si dílnu ,,U šikovného Fernanda“, a na chleba si vydělám

  napsal TTNandy
  ne květen 04, 2014 1:02 am
  http://www.truck-forum.cz/forum/viewtopic.php?t=6389&postdays=0&postorder=asc&start=12810

  Slobo Prosba
  TU a teraz
  “ Barone, Janiko, a, a
  Nemate link na tu stryca Jana Batu -PATAGONIU „

 6. Janika

  Ještě k článku – dívala jsem se na facebook starosty Oděsy Vladimíra Nemirovského https://www.facebook.com/v.nemirovsky

  Skutečně toho 2.5. v noci napsal, že činy Oděsanů (= těch rowdies a fašistů Pravého sektoru) na zpacifikování proruských teroristů jsou legální. Jak se píše v článku, to ještě netušil, kam to dospělo. Hezky si psal na Facebook podle dohodnutého scénáře.

  Dnes, v souladu s tím, jak se píše v článku, že mu to docvaklo a hledá obětního beránka, ťuká na FB alibistické výlevy, jak chtěl už v lednu vyměnit velitele policie. A někdo mu tam napsal (přibližně): „Vy sedíte u počítače, když se v Oděse bojuje?“

  No a u nás – spěchám domů zapnout televizi, doufajíc, že u Moravce se občanská válka za humny bude probírat. A nic. Vidím našeho „Nemirovského“ Sobotku žvanit o úspěších vlády. No samozřejmě, Ukrajinu probírat podrobně nemohli, to by se alespoň některým údajům o zaživa upálených lidech v nejsledovanějším čase vyhnout dost dobře nemohli.

  • lomikel

   asi hralo roli, prit tom propusteni, ze milice byla oznacena za vinika a hrozi ji tresty, byt milici tak vyberu sklady zbrani a jdu na kulikovo pole, pac horsi uz to tezo bude. signal je jasny.

  • dixi

   Naše TV mlží, překrucuje a o nejhorším mlčí, stydím se za ně.Cožpak nevědí kam to povede? Už Karel Čapek byl kdysi zhnusený z našich novinářů a politiků, také mu to ukrátilo život. Byli by si pro něj přišli němci a skončil by v koncentráku, ale přesto. Opět se předvádějí dobře placené mediální prostitutky. Přitom zprávy z ukrajiny jsou tak hrozné. Náději snad dává, že lidé se nechtějí vzdát a zřejmě ani armáda se nepodvolí fašismu. Pamatuji jak to bylo ve Venezuele , jak v naší TV radostně sdělovali, že “ demokracie “ vyhrála a když si vojáci došli pro Cháveze, najednou bylo ticho po pěšině. Venezuela přestala být pro naše sdělovací prostředky zajímavá, no možná spíš nebezpečná, co kdyby si lidé začali dávat dvě a dvě dohromady Už delší dobu si myslím, že zrušení povinné vojenské služby bylo také proto, že lidová armáda je pro tyto existence nebezpečná, nejsme tady ještě tak vypatlaní, aby šli mladí muži proti vlastním lidem. Jim vyhovují ti, kteří se perou kvůli fotbalu ,pohodují proti tomu i onomu,kteří nemají minimální ponětí o zodpovědnosti a kázni. Nemusí jich být moc, brajgl dokáží udělat takový, že jí civilisté v zájmu zachování zdraví a života jdou radši z cesty. Proto o ukrajině lžou, protože lidé se tam aktivně staví i přes oběti na životech proti fašismu. Pořád se to opakuje,pravda a slušnost je zostuzována a zamlčovaná. Teď v době internetu jim to snad tak snadno neprojde. Ale do té doby, těch zbytečných obětí, nejen na Ukrajině.

   • merlin

    I ukrajinská televize je mnohem odvážnější než naše vlezdozadkovská čt a mluví o tech , kteří dobíjeli lidi v domě odborů

 7. hans

  Zdá se, že část obětí z Domu odborů byla fašisty ubita nebo zastřelena a pak zapálena k zahlazení stop (tj. že fašisté ke konci „pracovali“ v budově). Možná obětí mohlo být i víc – ke stovce.

  Jak píše Janika, pro přeživší z Domu odborů (zatkla je milice a obvinila z vražd) si lidi přišli a osvobodili je.

  V každém případě je 2. květen zlom – pro Oděsu i celý jihovýchod. Lidi se začínají hýbat a posunul se tón blogerů (dokonce i plukovníka).

  • Janika

   Ano, to je možné, že část obětí ubili a zapálili dodatečně k zakrytí stop – četla jsem, že se u těch totek pozastavovali nad tím, že některá těla hořela tam, kde nemělo co hořet – nebo nic jiného nehořelo.

   To, že ti zatčení byli přeživší z domu hrůzy, tak to jsem netušila, lámala jsem si hlavu s tím, kde se tam vzali a proč nebyli naopak zatčeni ti žháři a vrazi. To je neskutečné…

  • jednooký

   Je i ďalší zlom – na východe ukrajiny, pri Lugansku, bol federalistami otvorený nekontrolovaný koridor do Ruska.
   A na ruskej strane sa regrutujú oddiely z Osetska, ktoré majú s ukrajinskými nacionalistami nevybavené účty za účasť v grizunskej vojne a Cchinvali. Podobne v „Republike KGB“ Abcházii a Čečne, kde majú s banderovcami a oddielom už odstráneného Sašku Beleho (Muzička) tiež nevybavené účty, ešte z 90. rokov…
   Peniaze – ak sa nájde „predajca tovaru“, existuje dosť ruských oligarchov, ktorý majú nevybavené účty so svojimi „ukrujinskými partnermi“, ktorý ich pripravili (rozumej podviedli) doslova o miliardy rubľov. Ruský oligarchovia majú kontakty i peniaze, takže na „sponzorstvo federalistov“ by to mohlo stačiť – a stačí ich len trochu „postrčiť“.
   Ďalej sú tu rôzne „kozácke“ a podobné spolky v Rusku.
   A konečne – v Donbase sa dávajú do pohybu aj baníci, ktorý doteraz stáli viacmenej bokom, ale v posledných dňoch im nebola vyplatená mzda a ceny prudko stúpajú.

   • hans

    …oddiely z Osetska…

    Z diskuze asi někde u el-murida:
    …v jižní osetii vyhlásili nábor dobrovolníků…
    re: Ukrům nezávidím, Osetinci jsou rození vojáci, dokonce lepší než Češi…

    (chlapík asi (?) chtěl napsat Čečenci, ale nasmál jsem se)

    • Hamilbar

     Hansi, v průběhu obou Čečenských válek, ruští vojáci používali pro Čečence přezdívku Čechi. Je to krátké a je tomu dobře rozumět i v rádiu.

 8. Bavor V.

  Já vám přidám to Kulikovo pole, bohužel už ne od Žanny
  КУЛИКОВО ПОЛЕ-2014

  На Куликовом поле. На поле боевом.

  Лежал живой на мёртвом и мёртвый на живом…

  Но ты не плачь, Одесса, ты закуси губу.

  И враг домой вернётся лишь в цинковом гробу.

  Они не «колорады» – мальчишки, старики,

  Чью правду рвали в клочья нацистские штыки.

  Когда истают свечи в закатах золотых,

  Их души человечьи пополнят клан святых

  Не по весенним меркам горька трава-полынь.

  Стучится пеплом в сердце одесская Хатынь.

  Флаг «неньки-Украины» сгорел уже дотла.

  В прицелах карабинов – бандеровская мгла.

  Шнурки крепки на берцах. Рвёт ветер маски с лиц.

  Мы за единоверцев повергнем хунту ниц.

  Весь Русский мир поднялся в последний жаркий бой.

  И ты вставай, Одесса! Вставай, город-герой!

  Татьяна Дугиль, Крым,
  3.05.3014

     • dixi

      Janiko, díky za tuto píseň, nezapomínají na Kadáfiho a na Lybii. Je to zvláštní, při poslechu některých ruských písní se ve mě probouzí hluboko v nitru zvláštní pocit sounáležitosti..Žádná jiná hudba na mne tak nepůsobí.

      • Janika

       Dixi, tak tímhle, co jste napsala, jste mě moc potěšila, díky :-). A co se týká těch ruských písní, tak jste to vyjádřila moc hezky, je to opravdu zvláštní pocit, jaký písně jiných národů neprobouzí. Možná by se to mohlo pojmenovat sounáležitost.

 9. skorna

  Ja si popravde zadny volby za soucasne situace moc predstavit nedokazu. To by jako jela ukrajinska armada na tanku pro volebni urny do Slavjanska? V lepsim pripade s bilym praporem a v horsim by o ne svedla regulerni boj? Me to vychazi tak, ze kyjevska parta ma za UKOL vyvolat obcanskou valku. Bohuzel….

 10. Janika

  Jak vraždili Oděsany v Domě odborů, opravdu děsivé: http://leva-net.webnode.cz/products/jak-vrazdili-odesany-v-dome-odboru-detaily-18-/

  Jeden komentář to shrnuje: „Podle všeho na ty lidí už v Domě odborů čekali, předtím zabili personál. Třeba ta těhotná žena byla pracovníci. Jakmile se lidé tam dostali, hned je začali zabíjet, hrozným způsobem, proto skákali z okna.“

  Pořád mi není jasné, kdo tedy byli ti, co v budově zůstali a co je zatkla policie a následující den je Oděsané osvobodili.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s