Oděsa 2. května. Jak to bylo a proč Putin neposlal armádu

Napsal yurasumi
Přeložil Hans, převzato odtud.

Včera jsem psát nemohl. Byl jsem v šoku. Soudě podle všeho bylo v šoku celé teritorium, které se ještě včera ráno 2. května nazývalo Ukrajinou. A šokovala mne nejen zpráva o smrti 50 lidí v Oděse, ale i vztah úředníků tzv. „Ukrajiny“ k ní.

(Gubernátor Oděské oblasti Vladimir Nemirovskij na facebooku: „Činy Oděsanů, zaměřené na neutralizaci a zadržení ozbrojených teroristů, jsou zákonné. Co se týče milice a její role v dnešních událostech – to je jiná věc. Její řešení odložím do konečné stabilizace stavu regionu. „)

Ráno, po analýze informací v síti, jsem si uvědomil, že „neočekávané“ události v Oděse nebyly neočekávané jen pro mě. A ještě více důsledky těchto událostí. Chcete-li mě pochopit, navrhuji projít celý řetězec „faktů“.

Večer 2. května 2014 v Oděse nevěstil nic špatného ani obyvatelům, ani správě města a oblasti. Někteří věděli, že se „něco“ stane, ale věřili, že vše mají pod kontrolou. Ostatní o ničem nevěděli. Průvod (fotbalových) ultras a („pravosekovských“) bijců ulicemi Oděsy prošel poměrně klidně. Ale na ulici Grečeskoj na ně zaútočili lidé s pálkami, v bojové výbavě, a s georgijevskými stužkami a ČERVENÝMI PÁSKAMI na rukou. To byla první podivnost a „nesouhlas“ s oficiální verzí junty. Přesně stejné červené pásky byly na rukávech NĚKTERÝCH milicionářů. Nejzajímavější je, že právě v tom místě, kde se nalézali dotyční miliconáři, proběhl „průlom“ (policejní linie, pozn. překl.) „separatisty“ k účastníkům pochodu. Také absolutně „náhodně“ právě tento moment byl natočen z vyvýšeného místa (jako bývalý kameraman říkám, že to naznačuje, že filmař znal scénář a předem si vybral pozici). Dále následovala krátká potyčka, která vyústila v první oběti. Přičemž ze střech a z davu stříleli „neznámí střelci“ (podle verze junty je jasné, že proruští). Potom rychle, na rozkaz, odešli bojovníci s páskami. Poté lidé s páskami ze scény mizí (nejspíš si jednoduše jen sundali červené pásky a smísili se s davem). Rozběsněný dav se místo pronásledování zjevných provokatérů přesunul na Kulikovo Pole (hlavní náměstí v centru Oděsy, pozn. překl.) do (stanového, pozn. překl.) tábora „federalistů“ Tam bylo 200 až 300 lidí, většinou staří muži a ženy (a ne více než 100 mužů), kteří se nemohli nijak protivit více než desetinásobnému počtu útočníků. Proto se rozhodli ustoupit do Domu odborů, kde by bylo snazší udržet „obranu“. Až do tohoto bodu všechno šlo podle plánu junty (zřejmě bylo plánováno opakování Záporoží a Charkova). Milicionáři se prostě stáhli a byli jen statisty. Ale dav „opilý krví“ se nebyl schopen zastavit. Pohled na prakticky bezbranné soupeře udělal, co musel. „Trestné komando vrahů“ ztratilo veškerý smysl pro míru. Dále pracovaly jen instinkty. Upalování a dobíjení přeživších „federálů“ lze objasnit jen tím. To se stalo kolem 22:00 kyjevského času (zapamatujte si tento čas, ještě se k němu vrátím). Právě v tuto chvíli gubernátor (gauleiter) Oděsské oblasti napsal na facebooku, že nevidí v jednání davu nic nezákonného (jak si teď určitě hryže lokty). Předpokládal, že vše jde podle plánu. Tábor „federálů“, který několik týdnů nebyl schopen rozehnat, byl podle zámyslu operace již zničen (fakticky byl spálen, pozn. překl.). Těch pár mrtvol na Grečeské opět podle „plánu“ budou hozeny na „proruské bijce“ (ty se stužkami a páskami). Kdo by si představoval, že rozzuřené „jen děti“ (onižeděti, pejorativní označení zdivočelých stoupenců západních hodnot, vychází z tradiční fráze západních politiků „nesmíte je trestat za jejich zločiny, jsou to jen děti“, pozn. překl.) zaživa upálí několik desítek Oděsanů, a ty, kteří se zachránili před ohněm, budou dobíjet na náměstí, absolutně se nestarajíce se o to, že je natáčejí.

Nyní se podělím o několik závěrů:

1. Bijci, kteří upálili lidi, byly zřejmě „vyladěni“ na to, že bojují proti ruským diverzantům. Zdá se, že pro ně bylo „šokem“, že upálili stejné Oděsany, jako jsou oni sami (upalovali nejen Oděsané, ale Oděsanů bylo mezi nimi dost), a že na jejich rukách je oděská krev (a to se jim ještě rozleží v hlavách). Právě proto na stream-kameru šly záběry zevnitř budovy. A první věc, kterou udělali (po uhašení požáru, pozn. překl.), bylo „vyhledávání dokumentů“ (u mrtvých – všechny dokumenty, telefony atd. byly výhradně domácí, oděské, nic ruského, pozn. překl.).

Zvláštní poděkování za „občanskou pozici“ patří uživateli etherealstation, který okamžitě vyvrátil fake, že mezi mrtvými byli „ruští žoldáci“.

2. Události v Kramatorsku probíhaly synchronně s Oděsou. Zřejmě se Oděsa měla stát „informačním závěsem“ (připomenu, že podle plánu jakoby ruští diverzanti provedli masakr s „obětmi“ v Oděse, aby bylo jakoby oprávněné začištění Kramatorska), který zabezpečil trestní operaci na východní Ukrajině. Trochu předběhnu, když řeknu, že jakmile junta pochopila, do čeho ji navezli příliš horliví vykonavatelé, trestná operace na východě byla, jako na rozkaz, ukončena (alespoň do této hodiny není téměř žádná aktivita).

3. Akce oděského gauleitera. Již jsem se zmínil, že tento tvor (jiným slovem ho po včerejšku nemohu označit) „podle plánu“ vydal „odpustek“ pro vrahy, když prohlásil, že vše, co se dělo v Oděse, proběhlo legálně. (odkaz na prohlášení viz výše, pozn. překl.) Nevěděl, že právě v tu dobu rozzuřený dav zaživa upaluje Oděsany a do přeživších kope. O několik hodin později, když si ve svém atrofovaném mozku uvědomil hrůzu situace, následovalo další prohlášení, v němž uvedl, že potrestá viníky. To znamená, že najde obětní beránky. Prvního z nich již nalezl. Oblastního náčelníka milice. Nelze říci, že je nevinen. Je vinen. Ale on není hlavní viník. To je jasné. Obecně celá kyjevská věrchnuška se stále nezamyslela nad včerejškem. Ani Turčinov ani Jaceňuk stále nevystoupili s prohlášením a nerozebrali situaci (Jednoznačně se distancovali od dění. Ačkoli to vypadá legračně. Prezident a premiér jakoby nic nevědí a nedělají. Co to je pak za vládu). Pro ně byl včerejšek taky šokující.

4. Mezi mrtvými v Domě odborů nebyl žádný z bijců s páskami, což zcela vyvrací verzi junty.

***

Co bude: Radikalizace protestů. Odvrátit nyní Oděsu od „horké fáze“ bude těžké (a další města taky). Teď by se v Oděse měl objevit analog skupiny „Strelkova“, která by mohla začít „dohlížet“ na proces. Jednoznačně se mnozí z bývalých ukrajinských občanů odvrátí od nové vlády (zejména na Jihovýchodě). Na druhé straně se junta zachránila před převratem, který se měl konat dnes nebo zítra (banda Tymošenková si tak ještě na chvíli zavládne). „Kontrarevolucionáři“ dostali to, co chtěli – napili se krve (samozřejmě načas). „Náckové“ budou obětními beránky (ne dnes. Později.), Což je také pro Turčinova-Tymošenkovou výhodné.

A teď mohu odpovědět na otázku. Proč Putin neposlal vojska. Ale proč by měl? V Donbasu a Lugansku je situace stabilní. Obyvatelstvo těchto regionů je po včerejšku rozhořčeno na juntu nade všechnu míru, což by se mělo odrazit na výsledcích „referenda“ 11. května. Pro vojáky junty Slavjansk, jak byl, tak zůstal tvrdým oříškem. Bijci v Oděse sami začali proces, který nemohl být spuštěn bez vnější pomoci. Na celém Jihovýchodě vše zatím jen začíná…

 

 1. vittta

  http://blisty.cz/art/73118.html

  Tady to máte!
  Očitý svěděk vypovídá.
  Normálně se na všechno koukal,byl všude,kde se něco dělo.
  Dobře ví,že ti s červenýmipáskami byli proruští lumpové,(o čemž svědčí jejich podpora ukrajinskou milicí) a také je mu jasné,že vše se děje s požehnáním Kremlu.
  Jak to ví,není potřeba psát,prostě to ví A BASTA!!!
  Jediný,kdo věci rozumí je pak pan Dolejší.

  Děkuji panu Hauerovi za vyčerpávající komentář.
  A pan Čulík?
  Tomu jde samozřejmě nejvíce o objektivitu….

  Ještě tam mohlo být:
  Původ nepokojů objasněn!
  Naše redakce má očitého svědka!
  Víme vše!
  Chce Rusko tisíce obětí?
  Rudá páska usvědčuje Rusko!
  A co na to Machura?
  O dlaších podrobnostech vás budeme informovat!

  • vittta

   Nebo tady:http://blisty.cz/art/73113.html
   Tam je zase zpochybněno referendum na Krymu-ale důkazy žádné,ani pokus o ně.
   Jen konstatování.
   Jediné,co to dokazuje,je notná dávka svobody projevu v Rusku-když taková zpráva je normálně zveřejněna.

   • brtnikvbrlohu

    Tak mne napadá jaký vliv na BL má Čulík a jaký Dolejší (viz změna postoje po odchodu Kotrby) – Čulík by D. měl rychle vykopnout, nebo BL zavede do marginality.

    • vittta

     Něco na tom bude…
     Když nad tím tak přemýšlím,BL jsou samá „dolejšovina“Čulík tam jen tu a tam něco plácne.
     Na mě to dělalo dojem,že se Čulík bojí a proto píše Dolejší,protože má protiruský postoj,takže není v konfliktu s mainstreamem.
     Dolejší navíc umí napsat článek tak,že to na první pohled budí pro neznalého objektivní dojem a ještě to má „intelektuálský“ styl.
     Ale že by chtěl Dolejší BL rovnou ovládnout mě ani nenapadlo.
     Mě to upřímě mrzí,že se z BL stává tak nechutná žumpa..ale žumpa to nevyjadřuje přesně,to je prostě bulvární plátek..

  • Janika

   „Chytla“ jsem tenhle článek ještě před spaním a normálně jsem si musela vzít prášek, jak mě to rozhodilo. To je svinstvo nejhrubšího kalibru, tím Čulík překročil všechny meze. Dát prostor kecům o tom, že se proruští demonstranti upálili sami svou nešikovností a hasiči nemohli zasáhnout, protože po nich ti blbové v hořícím domě ještě házely zápalné lahve – to je… neskutečně sprosté znevážení těch obětí… a Čulík by si za to zasloužil proces,

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s