Glosa o smíchu

Napsal Baron Le Samedi

Smích nás provází dějinami. Smích šelmy, která nás lstí ulovila, a nyní nás drží v prackách, sliní a chechtá se tomu (nebo nám) i smích psa (o deset tisíc let později), který nám právě vyvedl hanebnost, a nebyl potrestán, ergo má důvod k radosti.

Smích v dějinách zjemňoval mravy, nebo naopak hrubě urážel, a snad i války vyvolával. Výsměch-určitě.

Poslední století je dobou, kdy byl smích komercionalizován, zobchodněn, i pro ty, které jinak nic směšného nenapadá, byť se rádi, a snad i sobě zasmějí. Generace aforistů a humoristů zanechala své plody i své postavy. Kdo by neznal krále komiků Vlastu Buriana, kdo by nečekal, co řekne na jevišti nestor humoru pozdějšího, Miloš Kopecký.

Po nich se objevili baviči, lidé, nezřídka veselí, ale bez špetky humoru v krvi. A po nich, tedy dnes, synchronní smích. Smích v seriálech a la Přátelé po každé trapnější replice. Smích, který neuvolňuje, je zbytečný.

I když: přemýšlel jsem nad synchronním smíchem. V případě projevu Obamova „We, the Americans, are deep peace loving people“ (My Američané jsme národem lidí hluboce milujících mír) by synchronní smích, ono: cha cha cha, chi chi, mohlo pomoci. Coby důkaz o směšnosti tvrzení i směšnosti politika. V projevech politiků tedy jsem za synchronní smích….

Reklamy

43 comments

 1. Janika

  Říkala jsem si při čtení nadpisu, co Vám přišlo v dnešní době k smíchu, Barone – a ano, tohle je trefné. Smích nám vždycky pomáhal, máme to v krvi, my „smějící se bestie“… :-). Jen ten synchronní smích nám asi nepovolí – možná by prošel synchronní potlesk.

  Umberto Ecco – Jméno růže. Detektivka z pochmurného prostředí kláštera, kde velkým, ukrývaným tajemstvím je kniha o smíchu. (Ještě připíšu později pár citátů, to je moje oblíbená kniha.)

  • merlin

   Mě se tam asi nejvíc líbí ten poslední dialog Jorgeho a Viléma těsně před požárem. Má to spád a je to velmi chytré.

  • dixi

   Má taky a co se týče dnešních “ bavičů “ článek to vystihl.

 2. Kamil Mudra

  Jo, bylo by to k smíchu kdyby to nebylo k pláči.
  Styl těchhle „bavičů“ je často tak ubohý až to uráží :-(
  Slýchával jsem na vojně:
  „Smích???
  Přejde!!!“

  • Janika

   Nějaká z mých virtuálních známých, co probírají donekonečna své duchovno :-), by Vám vysvětlila, Kamile, že se můžete smát nebo brečet a stejně ani jedním z toho nic nezměníte, vyjma – sebe samého :-). Tedy ony by to vysvětlily líp, ale nějak sem ty dámy nechodí…

   • Kamil Mudra

    Stran té změny sebe samého bych jim do značné míry jim dal za pravdu, Janiko. Jaký svět vidíme – v takovém žijeme.
    U mnohých profi-bavičů se člověk může smát (nebo spíše usmát) aspoň jejich trapnosti. Ale u těch na scéně politické jen do té chvíle než si uvědomíme že jsou to oni kdo nám do značné míry řídí život. To pak většinou smích zamrzne na rtech :-(

   • Kamil Mudra

    Jenže ti co vodí Obamu na drátkách se úplně třesou na nějaký rozkol mezi Evropou a Ruskem.
    To by zase byly kšeftíky s armádními zakázkami.
    To by se to koukalo pěkně zpoza oceánu na rozmlácenou Evropu.
    A to by se poskytovala poválečná pomoc za tučný obolus.
    Joj to by se dolaru zelenalo!!
    Aspoň jeden státeček, který je v NATO aby to bylo „posvěcené“.
    No, třeba to Polsko je tak nadějně vstřícné… vlhne šelmě slinou pysk.

    Takhle to vidí, kolébajíc se přesvědčením že jim Putin kvůli nějaké Evropě A-bombu na hlavu nehodí. A na Evropu ostatně také ne. U té by si vystačil s konvencí…
    Ale mohlo by to trvat tak sladce dlouho…

  • Kamil Mudra

   Tak to jsem rád že nejsem sám na koho ten článek zapůsobil „nějak divně“. Přečetl jsem si ho před pár dny a můj první dojem z něho byl: psáno na objednávku. Neměl jsem to nijak logicky podepřeno ale ta „pachuť“ tam zůstávala. O něco později, v jiném článku, jsem se dočetl že ti s rudými páskami se nevyskytovali mezi mrtvými z Domu odborů, což mé pochybnosti ještě posílilo.

   • vittta

    Mě můžete směle také počítat,Kamile.
    Hrdina všechno viděl,všude byl….
    Udělalo to na mě takový dojem,že jsem napsal po dlouhé době Čulíkovi vyčítavý a posměšný mail,co že to tam pouští za bulvár.(do prádla jsem si vzal myslím hned tři texty pochybné kvality)
    Při té příležitosti jsem zmínil jako jediný použitelný text v BL ten „Vy prolhaný svině“,a také jsem nazapoměl vyzdvihnout (velice dobrý) text o manipulaci,který se BL dočkal rovnou praktické ukázky.

    Možná jsem na Čuldu udělal i dojem,protože hnedle otiskl kvalitní část rozhovodru s britským ministrem,který ve mě vyvolal pocit,že je na útěku z blázince!!!

    • Janika

     Tak to tady klidně zveřejňuj, vittto, co mu píšeš, ať z toho taky něco máme :-). Jinak myslím, že toho asi dostal víc, hodně lidí nadzdvihnul. Psali, že za toho vylhaného „očitého svědka“ by se měl omluvit. Jenže takoví jako on se nikdy neomlouvají…

     • vittta

      Pane Čulíku,
      skvěle jsem se pobavil nad vaším blábolem o ideologii nade všechno.
      Nelze ovšem říci,že by jste neměl pravdu,blábol z vašeho textu dělá až znalost vašeho pokrytectví,lhaní,autocenzury,zbabělosti,fanatismu a všeználkovství.
      Média na nás chrlí hromady blbostí ze všech stran (jak píšete) – a kde že se intelektuálně zdatný a přemýšlivý občan uklidní nad objektivními komentáři?
      No jistě-stačí nakouknout do BL.
      Tam se lze od očitého svědka (který byl na všech místech,kde se vraždilo) dozvědět,že lidé,s červenými páskami byli proruští lumpové,kterýžto fakt zřejmě potvrzovala podpora milice,která je nejspíš taktéž proruská-ale zejména jejich pokřik.
      Následuje dost zmatený výklad-ale čtenář napjatě čeká na vyvrcholení,argumety,nějaké gró.
      Výsledek není valný-cosi se tam píše o prokremelské provokaci,za všechno může Rusko.
      A ti ubití a upálení?
      No,sami si za to mohou,byli neopatrní-na rozdíl od svědka,který v samotném cetru bojů neutrpěl žádné újmy.
      Pro lepší vyznění je v článku ještě zmíněno podobenství s ordnery konce 30 let v ČSR-aby i ten největší debil poznal,komu se Putin podobá.

      Takový bulvár ale po seriozních informacích prahnoucího občana neuspokojí-a zkouší to dál.

      Tak se občan začte do smutných dějin českého okcidetalismu.
      Autor intelektuálně operuje jmény jedinců,kteří ve své době nic nepochopili,nebo to alespoň pochopili špatně.(z toho víc než jasně vyplývá,že autor to pochopil dobře)
      Dokonce i K.H.Borovský….a to byl nějaký revoltář!
      Tak uvidíme na konci,co se z toho vyklube,(řekne si zvídavý občan) třeba vzdělaný autor zakončí nějakou objektivní myšlenkou.
      A skutečně-Rusko je zlé a lidé hloupí,protože poslední okupační armáda byla sovětská a kdo nechápe,že je výhodné podporovat angažmá USA,je tak trochu idiot.
      Člověka sice napadne,že Brežněv byl Ukrajinec,vojska,která vstoupila do ČSSR nebyla zdaleka jen sovětská a argument,že „museli“ moc neobstojí,protože Rumun neposlal ani vojáka.
      Rovněž argument o hodných USA je poněkud hospodský,u nás sice poslední okupační armáda sovětská skutečně byla-ale v mnoha jiných zemích je okupační armáda americká-a láska a mír v nich zrovna nekvete.

      Objektivita nic moc-ale úderné to bylo dost,alespoň něco.

      Zvídavému to ale nestačí a tak hledá dál-a dozví se,že Putin podepsal zákon a zákazu obscénních jazyka.
      V textu se dočte,jak diktátor omezil svobodu Rusů-musí následovat povzdech,že to v Rusku bude brzy jak v USA či jiných vyspělých zemích,tam se také nic nesmí.
      Ovšem zatímco někde je to důkaz kulturnosti, jinde jde o totalitní manýry diktátorovy.

      Občan hledá dál-a je tu text o cizí válce,od ruského,vzdělaného autora.
      Autor ale nemá velkou výřečnost,prezidentem se „stal“ Turčinov…to jako jak?
      Že by mi unikly volby?
      A východ země se obrátil k Rusku a západ k západu…ale kde-pak,celá Ukrajina se přece obrátila k západu-tak to přece celé začalo,východ se obrátil k Rusku až v průběhu chaosu…(o původu chaosu ale občan už ví-za jedno z veřejnoprávních médií a za druhé z BL)

      Poselství těchto textů je jasné,zlé je Rusko-jenže to si občan může pustit ČT1,aby se to dozvěděl.

      KONEČNĚ občan nachází text,hodný BL.
      „Vy prolhaný svině“,píše hulvátský fanoušek Ruska (nejspíš),následuje smršť vulgarismů.
      To je chvíle pro pana Čulíka a jakkoliv se v poslední době vyjadřuje jen málo,tohle je jeho parketa.
      A už to hulvát dostává i s úroky,-je to (opovržlivě) zajímavá úroveň argumentace.

      No-alespoň je upřímný,pane Čulíku,dodávám já.

      Něco na se na BL ale přeci jenom najit dalo.
      Byl to text o manipulaci.
      Ten byl zařazen opravdu v pravý čas-tipoval bych to na kouzlo nechtěného.
      Následuje totiž manipulace v praxi.

      Pane Čulíku,mě ani tak nejde o prezentaci antiruských názorů,každý jistě může vidět situaci jinak a kdo má pravdu bych se tvrdit neodvážil.
      Jde o úroveň prezentace těch názorů.
      Bez argumentů,plné (pádných) dohadů a chytrystiky,až v bulvárním duchu.
      Pravdu si musí člověk hledat sám v sobě-ale objektivitu by rád našel jinde,třeba na BL.

      Co se mě týká,nenašel jsem tady nic, jak pokrytectví a špínu-a také názory listu Guardian,který je zárukou objektivity asi jako bilbe a má tu výhodu,že můžete kdykoliv prohlásit že „já nic,já muzikant,to je názor Guardianu,jak jsem nakoupil,tak prodávám“-to v případě,že by se Guardian nějak odchýlil od dané PRAVDY.

      V.Š.

      • Janika

       Díky, vittto. Čím dál tím víc uznávám, že s Čulíkem jsi měl od počátku pravdu. Viděla jsem ho jako záblesk světla, a ona je to cesta do žumpy plné lží… Jo a ctěnému panu Čulíkovi virtuálně vzkazuju, že článek „Vy prolhaný svině“ podepisuju také, i se všemi vulgarismy (ještě bych tam nějaké přidala, až se rozpomenu na své mládí u koní :-).

 3. BARON LE SAMEDI

  Tak to jste moje blíženkyně, Janiko. Jméno růže je nejlepší román o středověku, který znám. Pořídil jsem i nový překlad, zatím nepřečetl, tam mne zaujala předmluva pro americké vydání, kde Eco popisuje, jak zjednodušoval latinské výrazy pro amerického čtenáře, a jak je, na přání vydavatelů, musel vzápětí uvádět i v angličtině, neboť přirozeně, ani učitelé na Harvardu latině nerozumí :-)) No, zase, jistě by dovedli obchodovat s Harvardskými fondy Koženého :-)))

  • dixi

   Je to kniha, ke které se lze neustále vracet . Jak museli být ti, kteří používali rozum a nesouhlasili s fanatismem opatrní. Bída obyvatelstva nezměrná, fanatismus na obou stranách, z neznalosti, touze po upevnění moci. Mile mne překvapilo, že se zde sešli příznivci této knihy, kteří v ní nevidí pouze detektivku.

   • Kamil Mudra

    Tahle kniha má pro svou nespornou kvalitu hodně příznivců a tak není nic překvapivého na tom že se nás sejde vícero i na tomto blogu. Spíše by mne překvapilo kdyby to bylo naopak.
    I když jde o knihu velmi dobrou, nejde (na štěstí) o dílo ojedinělé ale jen o jedno z řady dalších, minimálně stejně dobrých, nebo i lepších. Jen namátkou připomenu historické romány Liona Feuchtwangera, Miky Waltariho….. V neposlední řadě také, mnohem méně známou (nezaslouženě) knihu: „Pravda o zkáze Sodomy“ od Ivana Kříže, která by určitě silně oslovila i příznivce knihy zde „glorifikované“.
    Nechci se nikoho dotknout ale, z výše zmíněného důvodu, mi přijde docela legrační to vzájemné „uznalé poklepávání po rameni“ za její ocenění. :-)

    • dixi

     Máte pravdu, jenže, když člověk kolem sebe nemá nikoho, s kým si o určitých autorech popovídat , tak občas neodolá.

     • Kamil Mudra

      Chápu to, dixi. Debata o knížkách, filmech, autorech či protagonistech všeho druhu probíhá mnohem lépe na verbální úrovni. Vyžaduje použití mnoha slov a leckdy jedno gesto řekne více než deset vět. Pokud člověk není grafomanem, shledá po chvíli psaný rozhovor docela vysilujícím, protože se vám snadno stane, že na vaše půlstránkové vyjádření nějaké myšlenky ten druhý odpoví: „Nojo. Ale já jsem to myslel jinak.“

      Já jsem už veškerá „NEJ“ ze svého hodnocení vypustil, protože ať jsem se o to pokusil u čehokoli, vždy se mi na ten nejvyšší stupeň sešlo více kandidátů, mezi nimiž jsem se už nedokázal rozhodnout. Ať už jde o knížky, filmy, hry a nebo třeba o i takové náležitosti jako jsou jídla, města, krajiny oblíbená místa…i lidi.
      Existuje snad jen jediná výjimka ve které mám jasno. A to je odpověď na otázku: „Která je ta nejlepší žena co jsi v životě poznal?“ To přemýšlet nemusím a mohu ihned odpovědět: „Ta kterou jsem si vzal.“

    • Janika

     Máte pravdu, Kamile, že je spousta dobrých románů. Jenže Umberto Ecco mě přímo „praštil“, jak je výjimečný a geniální. Prostě ta intelektuální převaha září z jeho díla, není to jen takový chytrý a zábavný vyprávěč příběhů, člověk cítí, že je něco „za tím“ :-).

     • vittta

      To jsi vystihla.
      On je nesmírně vzdělaný a je to na jeho díle hodně znát.

      • hans

       Kniha je výborná.

       Když jsem ji četl po letech znova, užasl jsem nad názory Tomáše Aquinského na rozdělení bohatství, tak radikálně vlevo, že by ho vyhnali i z KSČ..

     • Kamil Mudra

      Také znám to okouzlení knihou i autorem. Zažil jsem to nejednou. To, že jsou i jiná dobrá díla, Umberta Eca nijak nesnižuje.

  • Kamil Mudra

   No… Ta už toho předvedla dost, aby si to člověk ani nemusel opakovat :-(

   • merlin

    ale uznejte, že střílet na oslavách osvobození válečné veterány, aby vyprovokovala konečně rusy ke vstupu, je známkou divného chování prezidentského kandidáta, je to dost dobrá psychopatka..

    • Janika

     To je tak neuvěřitelné, že člověk nevěří vlastním smyslům. Co tam přesně říká – je třeba напасть na válečné veterány? Zaútočit na ně? Škoda, že to video nepokračuje. Je to divné, že je tak náhle ukončené. Jinak samozřejmě – napadení těch starých, dojemných dědulů, to může mít jediný účel vyprovokovat Putina, protože ti sami o sobě už nic nezmůžou. Jenže Putin se drží. Je skvělej. Kácí se mu doma trůn, ale on nežene zemi do války, proti její vůli.

     • dixi

      Určitě má kolem sebe schopné lidi a odborníky, my všichni říkáme Putin, ale sám by ni nezmohl. No a v Rusku ještě pamatují , čeho jsou schopni fašisté . Také nevytrubují do světa, jak zmodernizovali armádu. Nějaké informace pustí, ale určitě ne vše.

      • Janika

       To máte pravdu, dixi, má schopné (kvalitní) lidi, kam se na ně hrabeme. Stačí porovnat Lavrova se Zaorálkem a člověk se musí popadat smíchy za břicho…

     • Kamil Mudra

      Přijde mi to jako sestřih z delšího videa. Třeba už dál nic zajímavého neřekla. Doufám že se tohle video stane, alespoň na internetu, dostatečně populární aby nebylo možné ho přehlížet jako by nebylo, tak jak se to děje třeba u těch záběrů parlamentního hlasování „v zastoupení“. Co se týče těch „dojemných dědulů“, tak bych jen připomněl že jsou i mladší veteráni (z Gruzie, Afghánistánu …).
      Ale ta ženská fakt patří někam na izolaci. A nebo ji šoupnout zpátky za katr :-(

      • jednooký

       Ako každú kravu – uviazať na štránok. A keďže je to obrkrava vo vysokom postavení, tak štránok zavesiť vo výške tri a pol metra. To je na existencie jej typu najlepšie známe riešenie.
       Možno neľudské, ale taký ako ona už nie sú ľudia.

  • dixi

   To už je na trestní stíhání, nabádání a příprava zločinu. Je neuvěřitelné, mají vúbec ti lidé mozek ? O tom, že jim chybí svědomí, nepochybuji.

 4. vittta

  To je unikát.
  Na novinkách je článek o banketu na ruské ambasádě a přijdou tam jen komunisté a Klaus.
  Jinak všechny demokratické síly v čele se Zemanem se účastnit nebudou.

  Ble,ble,ble-klasický žvást-ale tohle mě skutečně rozesmálo.

  „Zaorálek nedávno uvedl, že současné projevy proruského separatismu na východě Ukrajiny vyvolávají jednoznačné podezření, že tam Rusko intervenuje.“

  Tak-a máme tady nový právní výrok-JEDNOZNAČNÉ PODEZŘENÍ.
  Na základě jednoznačného podezření je nyní možno uvalit na kohokoliv sankce a dokonce kohokoliv napadnout vojensky….