Obracím se na vás se žádostí povstat na obranu své vlasti

 

Občané Doněcké lidové republiky!

Obracím se na vás se žádostí. Se žádostí povstat na obranu své vlasti, svých domovů, svých rodin, svého národa.
Musím vás žádat o něco, o co se podle všech lidských měřítek žádat nemusí. Vždyť povstat za svoji vlast a za svoji svobodu bylo vždy v Rusku otázkou cti, a na tuto výzvu po staletí ochotně reagovali všichni, kteří se považovali za muže.


Nicméně, musím vám říct pravdu. Přímo do očí! Musím říci tvrdá slova, možná i útočící na vaši důstojnost. Je to již více než měsíc, co jsme my, malá skupina dobrovolníků z Ruska a Ukrajiny, vyslechli volání o pomoc z úst vámi zvoleného vůdce protestního hnutí, přijeli jsme sem a v ozbrojeném boji čelíme celé ukrajinské armádě a vší možné chátře, která se slétla na kořist.

V uplynulém měsíci jsme slyšeli mnohokrát zoufalou výzvu: „Dejte nám zbraně! Dejte nám zbraně, abychom mohli bojovat za svou svobodu a za své právo číst a mluvit ve svém rodném ruském jazyce, za právo ctít své předky – hrdiny Velké vlastenecké války, a ne nacistické zločince!“ Na základě této výzvy jsme opatřili zbraně. Zabavili jsme je ve skladech, zabrali ukrajinské armádě a policii, koupili u obchodníků za neuvěřitelné peníze. A teď máme zbraně. Ne v hlubokém týlu – ne v Doněcku, Lugansku nebo Makejevce. Ne v Šachťorsku, ne v Antracitu. Jsou v první linii – v obleženém městě Slavjansku. Jsou tady! Tam, kde je jich nejvíce potřeba. Tady, kde samotní dobrovolníci pokrývají celý zbývající Donbas – jak Doněck, tak Lugansk. A tady, v blízkosti měst Slavjansk a Kramatorsk, pod Krasnym Limanom a Konstantinovkou, kde jsou naše posádky, shromáždila kyjevská chunta své nejpočetnější a nejbojeschopnější síly. Nedaleko jsou dvě třetiny trestných sil a sídlo tzv. „protiteroristické operace“.

Nastala chvíle, kdy každý z Doněcku, kdo je schopen držet zbraň a je připraven ji použít na nepřátele svého lidu může přijít a dostane zbraň do rukou. Dostane zbraň a stane se domobranou s cílem vyhnat trestné oddíly mimo svou rodnou zem. Ale co vidíme? Cokoli, ale ne zástupy dobrovolníků u bran našich štábů. Slavjansk má 120 000 obyvatel. Dvakrát více obyvatel žije v Kramatorsku. Celkem je v Doněcké oblasti čtyři a půl milionu lidí. Ano, ne všichni z nich jsou dospělí muži. Ne všichni jsou zdraví a nepracují v životně důležitých odvětvích. Ne každý může přijít k nám z rodinných a různých jiných závažných důvodů. Ale upřímně řečeno nečekal jsem, že se v celé oblasti nenajde tisícovka mužů, ochotných riskovat život ne ve svém rodném městě na barikádě v sousední ulici, odkud je k nejbližší „národní gardě“půl dne cesty autem, ale na skutečné první linii, kde se každodenně střílí.

Nicméně je tomu tak. Abych nemluvil jen obecně, uvedu příklady. Předevčírem přijela skupina artěmovských „hrdinů“, vybraných a řízených vysoce respektovaným mužem. Po zjištění, že službu budou vykonávat přímo v Slavjansku, ne v Artěmovsku a že není omezena na několik dní, ani nepřevzali zbraně. Včera se historie opakovala. Z 35 doněckých „dobrovolníků“, kteří slyšeli vzdálený zvuk minometné palby, a zjistili, že po třech dnech nebudou moci jít domů se získanými zbraněmi, jich 25 šlo domů… Asi si stěžovat na „těžké podmínky“ (které nezakusili ani minutu) a vyprávět o svém hrdinství spolucestujícím v autobuse. A to nejsou jediné případy.

Když jsem byl ještě na Krymu, slyšel jsem z hnutí aktivistů vyprávění o tom, že „když horníci povstanou, utlučou je holýma rukama“. Možná, že kdysi to tak bylo. Od té doby jsem to nepozoroval. Desítky a stovky lidí povstaly a bojovaly. Desítky a stovky tisíc to tiše pozorovaly v televizi, popíjejíce pivo. Zdá se, že čekají, buď že z Ruska přijde armáda a udělá vše za ně, nebo se objeví dostatečné množství statečných dobrovolníků, ochotných zemřít za jejich právo na více důstojný život, než jaký 23 let vedli pod vládou kyjevských nacionalistů. Kde je těch 27 000 dobrovolníků, o kterých píší novináři? Nevidím je. Vrátit se domů a hrdě prohlásit před obdivující se ženou „Přihlásil jsem se k milici“ – to je vše, čeho jsou schopni?

V našem dobrovolnickém sboru je většina mužů starších 40 let, vyrůstajících a získávajících vzdělání ještě v dobách SSSR. Ale je poměrně málo mladých lidí. Kde jsou všichni – mladí a zdravé místní chlapci? Možná, že v těch banditských „brigádách“, které cítíce bezvládí spěchají, aby ukradli kořist a loupili ve všech městech a vesnicích v Doněcké oblasti? Ano, zprávy o jejich pravidelných nájezdech k nám docházejí denně. A mnozí neúspěšní kandidáti milice chtějí zbraně hlavně proto, aby chránili před bandity a zločinci své domovy. Ano, jejich snaha je oprávněná. Ale vyvstává otázka – jak mají velitelé milic poznat, kdo k nim přišel pro zbraně? Čestný občan nebo zločinec, vydávající se za doněckého vlastence? Odpověď je jednoduchá – za milicionáře bude považován jen ten, kdo se zúčastní bojů s vojsky chunty. Na tom místě a v tom čase, jaký uznají za vhodné jeho velitelé. Protože bez disciplíny nebude nic! Ani vítězství, ani pořádek! Pokud by všichni bojovali tam, kde se jim osobně zachce, kde si jejich srdce přeje, pak se doněcké milice rychle promění v něco mezi gangem dezertérů a „bandou baťki Angela“.

Ale to se nestane! Pouze ti, kteří se osvědčí v boji s nepřítelem a při plnění dalších bojových úkolů, budou mít právo obnovit pořádek ve svém vlastním domě jako členové milice. A pořádek zavedeme – ať se nemýlí ti, kteří dnes staví obchody a firmy, kteří prodávají drogy a prostě jen okrádají bezbranného občana a doufají, že hra půjde podle starých pravidel a mlha války vše skryje. Gangsterskému Donbasu je konec. Nová vláda dá každému příležitost začít znova, ale ti, kteří se nechtějí vzdát trestné činnosti, budou postiženi a nepomohou jim v tom žádné peníze. Podle stanného práva.

Vrátím se k věci. Doněck potřebuje obránce a milice – disciplinované vojáky-dobrovolníky. Pokud toho muži nejsou schopni, povoláme ženy. Dal jsem rozkaz, aby byly od dnešního dne přijímány do milicí.

Je politováníhodné, že mezi ženami nejsou vůbec žádní důstojníci. Ale co na tom záleží, když muži – důstojníci k nám nepřicházejí? V celém regionu jsem zatím nenašel ani několik desítek vojáků z povolání, připravených vést válčící divize. Je to hanba! Dva týdny prosím, aby mi poslali náčelníka štábu a nejméně pět velitelů rot a velitelů čet. Ticho! Ani jeden! Četám a rotám velí vojíni a seržanti v záloze. Někteří velí velmi dobře, ale čím dál tím vice je cítit nedostatek potřebných znalostí vojenských záležitostí. Co se dá dělat, učí se za pochodu. Ale pozor: žádný z tzv. „důstojníků“, kteří nyní sedí doma jako vyděšení vrabci pod střechou při bouřce a nezapojí se do boje, nebude nikdy v našich očích považován za důstojníka. Není pochyby o tom, že toto mínění sdílí i obyčejní občané.

Možná zbývá jen pár dní do okamžiku, kdy se bojové události, probíhající až dosud bez obzvláštní krutosti, převrátí do masivní bitvy s desítkami a stovkami zabitých a raněných. Nepřítel je demoralizovaný, ale ještě velmi silný. Sponzorují ho oligarchové, ochotni zaplatit obrovské sumy peněz za každého zabitého, za každý zničený dům, za každý čin proti ruským lidem. Chcete-li ho porazit, musíte bojovat. Ať ti občané, kteří jsou schopni mě slyšet a prokázat svou oddanost ke své rodné zemi a jejím lidem, přijdou na velitelství milice ve městě Slavjansk, Kramatorsk, Krasnyj Liman, Konstantinovka, Gorlovka. Tam mnou jmenovaní velitelé vytvoří jednotky, zajistí výcvik a podle míry připravenosti odešlou do skutečné armády. A i když ta ještě vypadá jako nevelký partyzánský oddíl – bude bojovat a zvítězí! Cesta začíná prvním krokem!

S námi je Bůh a Pravda!

Velitel ozbrojených sil Doněcké republiky
plukovník Igor Strelkov

Reklamy

63 comments

 1. Janika

  V souvislosti s Ukrajinou už tu byla mnohá videa. Kdybych měla vybrat jedno nejpůsobivější, bylo by to toto. Dotýká se nejen dění na Ukrajině, dotýká se nás všech, nastavuje zrcadlo a to velmi trpce.

  Nevím, jestli se po této výzvě přihlásí dobrovolníci k boji. Ale muž jako plukovník Strelkov je pro svůj národ alespoň nadějí.

  Nedá mi to nevzpomenout na jiného plukovníka, na opuštěného Araba, který neměl svého Strelkova a zůstal v boji za svůj národ sám. Tragické dopady prohry vidíme už několik let a v posledních dnech znovu eskalují.

 2. vittta

  To zní až jako vydírání.
  My tady nevíme,jaká je tam přesně situace.
  Fakt je ten,že prostí občané nemají chuť zabíjet jiné lidi a sami se nechávat zabít.
  Není snadné ani jedno-ani druhé a já nedivím,že není valný zájem.
  V tomto jsou neonacističtí chuligáni ve výhodě.
  Obyčejní občané jsou jako my tady.
  Chtějí normálně žít,mít své mírové starosti a neubližovat přes míru sobě ani druhým.
  Boji se asi stejně nevyhnou.
  Smutné je,že se pak vrátí domů,zmrzačení na těle i na duši a už to nikdy nebudou ti obyčejné občané,jako dříve…
  Tohle sebou válka přináší.

  • Kamil Mudra

   Mluvíte mi z duše, vittto. Přesně tohle se mi honilo hlavou při čtení.

   • Janika

    A mě jste překvapili oba. On přece nechce na lidech nic jiného, než aby šli bránit to, pro co se vyslovili v referendu, za co skandovali na náměstích. Nepřesvědčuje nikoho ke změně postoje. A chtít na chlapech, aby zvedli zadek od televize a šli bránit své vlastní rozhodnutí, svou vlastní volbu, to chápete jako vydírání. No, je mi jasné, že u nás by nenašel nikoho, to je taková naše národní tradice.

    • Kamil Mudra

     Třeba tohle mi tak přišlo:
     „Pouze ti, kteří se osvědčí v boji s nepřítelem a při plnění dalších bojových úkolů, budou mít právo obnovit pořádek ve svém vlastním domě jako členové milice.“

     Vzpomněl jsem si na rozhovor (ještě za totáče), s jedním Vietnamcem v ústecké fabrice. Jeho stejně starý kolega, který k němu nebyl v žádném služebně nadřízeném vztahu, ho při práci neustále komandoval a soudě podle intonace dost tvrdě. Ptal jsem se ho proč si to nechá líbit. Řekl: „On je veterán. U nás doma by mu nikdo nic neřekl ani kdyby mě zabil.“

     • Janika

      Ale jak vidíte, Kamile, tak něco na tom je. Muži, co se nebojí jít za svou věc riskovat život, ať mají pak přednost před těmi, co byli ukrytí v bezpečí. Pořád lepší svět, než kdyby ten svět řídily ty krysy vylezlé z děr, když už je to bezpečné. Jenže se to stejně děje…

      • Kamil Mudra

       No právě, Janiko. „Stejně se to děje“ i když ti stateční položí své životy. Krysy vylezou z děr, začnou „řídit svět“ po svém a ti kteří by byli schopni je v tom řízení „ukáznit“ hnijí v hromadných hrobech. :-(

    • vittta

     Janiko,tam se nenašel nikdo-to je zatím jasné.
     Jestli by se našel někdo tady-jasné není.
     Nejde mi tedy do hlavy,proč mluvíš o NAŠÍ národní tradici.
     Navíc to nijak Čechům vlastní není.
     Jak v 1.tak v 2.světové válce se našlo velké množství těch,kteří bojovat za svou zemi dobrovolně šli.
     V té druhé bojovali za ČSR,zatímco v jiných zemích dobrovolníci bojovali za Hitlera.
     Mám k tomu sebemrskačství veliké výhrady a navíc to vůbec nemá jakoukoliv historickou oporu.
     Sebemrskačství je všudypřítomnémi dneska.
     Kolik jen lidí se bičuje,že jsme vyhnali nebohé Němce.(jako by je jinde nevyhnali)
     Kolik lidí pohrdá Čechy,protože jsou to (tradičně) rasisté a xenofobové.(jiné národy cikány a přistěhovalce milují)
     A co Čechů věří tomu,že Češky jsou největší a nejprodejnější kurvy-operují tím,že se tady točí porno a je tady největší sexuální turistika.Ta se sice týká převážně cikánek (mladších 15 let) a cizinek a pasáci také nejsou v mnoha případech Češi-ale proč se nezbičovat,ne?

     Já bych se BÁL za svou věc riskovat život.
     Každý se bojí,romantika patří do filmů nebo mládencům pod 20 let věku.
     Ale za OPRAVDU SVOU věc bych do toho šel a dobrovolně.
     Jestli je to ale OPRAVDU JEJICH VĚC tam,to nemohu posoudit.

     Třeba i tam bojuje jedna zbohatlická banda proti druhé-jakkoliv vidím ruské obyvatelstvo v právu a fašisty v Kyevě jako uzurpátory a prodejné kurvy.

     Myslím si,že lidé na Ukrajině v Doněské oblasti nejsou zbabělí,stejně jako nejsou zbabělí Češi nebo jiné národy.
     Jsou jenom opatrní-život je až příliš cenný na to,aby ho někdo zahodil jen tak-pro „srandu králíkům“!
     Čas pro boj musí nastat a nejlépe ho cítí ti,co tam žijí.

     Pokud ten čas ještě nenastal,je to asi jen dobře.

  • Kamil Mudra

   Působivé video:

   Tady to dopadlo dobře protože se i vojákům příčí zabíjet neozbrojené lidi.
   Příště může za řízením toho ótéčka sedět nějaký vymatlaný mozek který nezastaví a ti doposud neozbrojení se ozbrojí (třeba jen molotovy, ty jsou dostupné každému), pár vojáků to odnese a jejich kamarádi se zatvrdí – pak už to jde jako lavina, zvláště když se “shora přisypává”.
   Síla která je neskutečně křehká.

   • dixi

    O to právě jde, proti různým všehoschopným zabijákům jednotlivci nemají šanci,byť budou sebevíc odhodlaní.Už vyšlo najevo, že jsou zásobováni penězi,vozidly,zbraněmi. Vojáci často nechtějí jít proti vlastním lidem. Co ale mají dělat? Nemají ani možnost přejít na druhou stranu, když žádná není. Pochytají je jako myši a fašisti budou vypalovat a vraždit dál.Co dokáží už předvádějí.

  • Sio

   Zní to, jako byste se snažil omluvit sám sebe, protože si říkáte – měl já sám bych odvahu? Nechci tvrdit, že já sám bych ji měl, to by bylo laciné. Ale určitě bych cítil stud a rozhodně bych to neokecával, pokud by za mě někdo bojoval. A to jsem opravdu pacifista a bytostně nesnáším násilí. Přesto jsem šel na vojnu, i když vykroutit se by bylo pro mě snadné. Každý by si měl u svých činů pokládat otázku – co kdyby to udělali všichi? A nechat za sebe tahat kaštany z ohně je opravdu hanba.
   Chápu ty lidi, že se do ničeho nehrnou, možná jim nedochází, co se stane, až kyjevská chunta jejich města obsadí a Pravý sektor dosadí do jejich čela své lidi. Třeba se mýlím, ale mám neodbytný pocit, že uvězněných a mrtvých pak budou nejen tisíce.

   • Janika

    Děkuji, Sio, to jste napsal moc pěkně. Vykecat se z vlastní pohodlnosti, lenosti, zbabělosti – to nám jde skvěle… A čekat, že to „někdo“ zařídí za nás.

   • Kamil Mudra

    Sio, také jsem strávil dva roky na vojně u „bigošů“ a nebyl to žádný med. Jaro, léto, podzim na Doupově s krumpáčem a zimní výcvikové období každou chvíli po krk v ledové vodě.
    Po vojně jsem se přidal k otevřeným odpůrcům režimu a vydržel až do revoluce. Život jsem tím sice neriskoval ale zápecnictví mi rozhodně vlastní není.

    Ale když řinčí zbraně nemlčí jen múzy. Také končí jakékoli snahy o mírová řešení. Ta přijdou na řadu až potom co zbytečně zemře mnoho lidí. V případě Ukrajiny, jde o vzájemné zabíjení lidí kteří hovoří stejným jazykem, žijí ve stejné zemi, sdílejí stejné problémy a těžkosti. Samozřejmě že by člověk neměl sledovat doma u telky jak někdo jiný hájí jeho zájmy.

    Ale čím déle se ten konflikt podaří udržet v té „oťukávací“ rovině – tím lépe. Finance oligarchů nejsou nekonečné a chunta si s nějakým „bojovým programem“ také nevystačí na stálo, ani ukrajinská armáda není nějak „žhavá““ do boje. Dříve nebo později se bude muset k těm jednacím stolům zasednout ať už s nějakým mediátorem či bez něj. A čím méně kulek bude do té doby lítat vzduchem – tím lépe pro obě strany.

   • vittta

    Vy to vidíte jak nějakém týdeníku.
    Spravedliví doněsané povstanou se zbraní v ruce a budou chránit ženy a děti a spravedlivě bojovat.
    Když je zasáhne kulka,tak buď do ramene,(což jim v pohodě dovolí bojovat dál) nebo do srdce-ale ještě před hrdinskou smrtí stačí dát verbální odkaz dalším generacím.
    Tak to ale většinou není,zranění jsou bolestivá a děsivá a smrt může být zatraceně pomalá.
    Také není člověk uzpůsoben k tomu,zabíjet jiné lidi,pro většinu lidí je zabít jiného člověka dost problém.

    Sám sebe omluvit nechci,kdybych se já měl rozhodovat,DOBŘE bych situaci,která by mě postavila před volbu bojovat-nebo sedět doma na prdeli znal.
    Asi bych znal i pověst velitele,který by mě do boje vyzýval.

    Tam tu situaci neznám-ale oni jí znají.

    Napsal jsem také názor na ten projev.
    Připadá mi to jako vydírání-tedy jsem to napsal.
    A napsal jsem to proto,že se snažím vidět to dění objektivně.

   • Kamil Mudra

    Vypadá to že Strelkov je jeden z těch o nichž se říká že se „zrodili pro válku“.
    http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/ukrajinskym-rebelum-veli-zahadny-muz-z-moskvy-ktery-ma-tri-kryci-jmena–1351310
    Jsou situace kdy se takoví lidé nedají „ani zlatem vyvážit“. Ale jsou i takové kdy tito lidé dokážou obětovat mnoho životů v rámci realizace toho svého. Kdo z nás, takto od compu, dokáže posoudit zda už nastal čas pro aktivní vstup na scénu právě pro člověka jeho typu?
    Nemohu si pomoci ale každý od koho slyším: „S námi je Bůh a Pravda!“ ve mě nastartuje ostražitost. V tu chvíli končí možnost debaty o čemkoli. Není místo pro kompromisy. Co on činí – dobře činí.

    • lomikel

     no vy pro valku zrozen nebudete :)
     valka, pokud k ni dojde, a ono k ni uz doslo, se neda vest na zaklade vnitrnich pochybnosti. bud jdete bojovat nebo se jdete schovat. lide ve valce take umiraji, pokud to maji akceptovat musi byt pred bojem povzbuzeni, to je zasadni ukol pro velitele, obzvlaste pokud je zde nepomer sil.

     Strelkovuv projev neni urcen vam nebo me, po nas nikdo nechce abychom bojovali a pripadne umreli, sedime v backorach u kafe, koukame na videa a hrozne nas drazdi kdyz se nekde nekdo snazi za sebe bojovat protoze to je prece tak nekonsensulane, neosvicene , nekavarenske a nebezpecne …

     • Kamil Mudra

      To určitě nejsem, lomikeli, a vůbec se za to nestydím. Naopak, lidé kteří se takoví cítí být a alespoň si hrají na vojáčky když nemají možnost bojovat doopravdy, mi přijdou trochu „ulítlí“ a ovládaní tou filmovou představou kterou výše zmiňuje vittta.

      V mém okolí (tím samozřejmě nemyslím virtuální) se vyskytuje pár lidí kteří měli možnost se přesvědčit o tom že zvažování míry rizika (je-li na to čas) kladu v rozhodování až na druhé místo za důvod proč ho podniknout a ten důvod má zpravidla navrch. O tom ale vás, coby virtuání identitu, nemíním přesvědčovat (ostatně – ani to nelze).

      Souhlasím s vámi že se se válka „neda vest na zaklade vnitrnich pochybnosti“i s tím že „Strelkovuv projev neni urcen vam nebo me, po nas nikdo nechce abychom bojovali a pripadne umreli“ a právě to, že v těch „backorach u kafe“ nedokážu spolehlivě rozpoznat zda jde o „srdcaře“ nebo profesionála který plní zadaný úkol, je důvod proč tu nad jeho projevem obdivně nevzdychám, byť obsahuje i věty se kterými dokážu souznít. Okolo Ukrajinského dění se vyskytuje příliš mnoho takových, kteří se přímo třesou na to aby „se to tam už pořádně rozjelo“ a oni z toho mohli těžit profit různého druhu. Pro mne je život každého člověka dost důležitý abych ho nevnímal jen jako strategickou postavičku z nějaké počítačové střílečky.

      Takže, když dovolíte, budu si nadále informace z internetu zpracovávat po svém a nějaké dokazování toho kdo je jak ochoten bojovat za svůj a společný zájem, si necháme na to až se sejdeme za barikádou z pneumatik, pokud si to situace vyžádá.

     • lomikel

      pokud to vyznelo tak za bych vam branil v interpretaci zprav tak jsem to jen blbe napsal.

      https://maps.google.cz/maps?hl=cs&q=bgp+community+filtering&gbv=2&ie=UTF-8&ei=41R7U_DgN6K5yAPBm4EI&ved=0CAkQ_AU

      me se to jevi tak ze Strelkov na sebe vaze hlavni sily Chunty ktere asi nema dost zdroju na dve soubezne operace a tlaci se mermomoci prez nej (coz me krapet udivuje), takze jen diky jeho vojakum mohla probehnou v „tylovych oblastech“ Donecka a v Lugansku rererenda. Bez tech referend by status lidi v oblastech byl podstatne horsi – ted je treba mozne zacit jednat s ruskem jaksi oficialne, bylo docileno legitimity. Z techto duvodu bych mu spise projevil uznani a podporu nez ho nazval vyderacem :

      Tazke bych ted ocekaval ze dobrovolnici s obou republic pekne pujdou vytlacit vojska Chunty nekam k linii Charkov – Dnepropetrovsk, mozna bude lze vyvezt revoluci do dalsich oblasti. Pokud budou jen sedet na prdeli a rusko nebude aktivnejsi tak nakonec nemuzou zachovat republiky ani zivoty.

      Mozna ze se ceka na vysoupeni nejake dalsi sily ktere zacne delat poradek ve zbyle casti ukrajiny, tusim ze slo nejake vyjadreni ze se formuje par tisic ukrajincu v rusku. To by asi byl jediny moment ktery by oduvodnoval cekani ze strany obou republik.

      • lomikel

       sorry ten odkaz mel byt na mapu centrovanou na Slavjansk, Doněcká, Ukrajina pro nahlednuti situace, ale url nedava kontext mapy

 3. BARON LE SAMEDI

  Řekl bych, že je to složitější. Já bych si možná poradil s pěchotní zbraní, která byla ve výzbroji v polovině 70. let. Ovšem, muzeálními kusy se dnes bojovat nedá, a všechno ostatní spíše ublíží bojovníkovi, než nepříteli. Chápu, Janiko, že jste vedena citem Čapkovy Matky, ale Strelkov by měl vědět, že když mu v družstvu zbraň roztrhne člověka kvůli špatnému použití, celé družstvo se mu rozuteče tak jako tak Strelkov má převahu morální, protivník materiální a lidskou. Navíc, Avakov nechal zastavit výplatu mezd a penzí, takže Východ už může opravdu jen krást a vykrádat, peníze nejsou, obchody prázdné. Co s tím? Budou bez jídla? Bez vody? Pomřou? Budou pravičáky škrtit ručně, nebo je tito budou decimovat ze vzduchu? Není jasné řešení, za současného stavu nadvlády fašistů v Kyjevě.

  • vittta

   To je další věc.
   Jaké jim vlastně vydají zbraně,kdo jim dá základní výcvik a kdo je bude v boji živit a léčit.
   Bez alespoň minimálního výcviku je postřílí v bojích zkušení žoldáci do měsíce všechny.

   Možná o to dokonce i jde-vyprovokovat takovou akci, statečnější se vytřídí sami a budou pobiti.
   Zatím totiž nemá ukrajinská armáda,(zřejmě) plná cizích žoldáků s kým bojovat.
   A vraždit ženy a děti není politicky vhodné.

 4. lomikel

  Koukam ze je to tady sama pravda a laska riznuta Gandim. Odsuzovat fasouny jo, bojovat proti nim nee, to by mohl nekdo umrit :)). Zadat ucast v milici na zaklade toho ze si lide zvolii odchod z Ukrajiny neee to by je mohlo psychicky poznamenat, at to odbojuji veterani a vojaci RF. Takhle to nefunguje, kdo za sebe neni ochoten bojovat ten nema narok na nic – jako by nebyl, zije jen z benevolence tech kteri bojuji i za nej nebo proti nemu.

  Obektivni videni, obektivne vidim ze pokud Chunta republiku porazi bude se veset a strile, bude se zavirat a budou dlouhodobe represe s cilem ekonomicky zhuntovat odbojne uzemi.

  Mirove reseni muze nastat pokud Chunta stahne sve vojaky z republiky a bude mozne zajistit provizorni distribuci zakladnich zivotnich potreb, viz. nize, pokud toto nenastane hraje cas pro Chuntu jak naznacuje Baron.

  Baron:
  bez lidi se neda nic vyhrat, i uplni zelanaci mohou budit zdani obsazene linie a tak uvolnit zkusene sily ktere Stelkov ma, protoze jinam uz by je Chunta bez boje obsadila a kteri pokud bys se je podarilo zkoncentrovat muzou situaci zvrati, nebo alespon udrzet v soucasnem stavu.

  moralni prevaha je hezka vec, je ale treba ji pretavit na vojenske uspech, pokud jste ve valce, coz jsou

  ekonomicke otazky je treba resit pridelovym systeme a jednat s ruskem o humanitarni pomoci – jidlo, voda, leciva. distribuce vyzaduje kontrolu uzemi kterou lze ziskat jen pokud dosahnu vojesnkych uspechu. takhle se dala revoluce. Z vule lidu vznikla republika nemuze spolehat na dodavky zradla od sveho nepritel….

  • vittta

   Tady se to popisuje tak,že já (a nejen já) jsem posera a místo abych bojoval za vznešené ideály,tak budu sedět doma na prdeli a meditovat.
   Mohu se tady také bít v prsa a v klidu mé kanceláře hnát druhé položit životy za vznešené ideály.

   Já ale raději vážím PRO a PROTI.
   Mohu si to dovolit,mě nikdo do boje nevolá,jsem tady vlastně od toho,abych vážil a svým myšlením se snažil osvítit jiným tu situaci,a také sledováním názorů jiných,si dělat co nejlepší závěry.

   Kdybych to byl já-kdo by byl volán do boje,vážil bych úplně jiným způsobem

   My nemáme žádné právo hnát jiné do boje,či je snad nazývat zbabělci.
   My jejich dětem najíst nedáme-když v boji padnou!!!!!

   • lomikel

    se to zase nejak zasmodrchava

    1. oznacili jste rady pana Stelkova za vyderace a naznacovali ze neni jednodyche se orientovat jestli odpor proti Chunte za prave vzniklu vskutku lidovou republiku je spravny
    2. ted se diskuse meni tema na to kdo je posera nebo ne a kdo nakrmi deti po padlych

    tazke k 1. pan Stelkova je podle informaci ktere mama z verejnych zdroju hrdina a muz na svem miste. Dale k bodu 1. konstatuji ze nechapete co to je vedeni vojenskych operaci, tim na vas nijak neutocim, jen konstatuji.

    2. je opravdu neresim a resit nehodlam kdo se ceho boji, k druhe sub otazce, pokud republika prezije mely by byl rodiny hrdinu padli za jeji obranu a valecni invalide dostavat stani rentu. Pokud neprezije bude jim naprdeno, tem co uz padli i jejich rodinam.

    doufam ze to prispeje k uklidneni emoci :)

    • Janika

     Zašmodrchává se to a já ani nemám chuť to tady všechno číst. Kamil napíše stránky řečí, jen aby zdůvodnil to, co předtím napsal, to mě nezajímá už vůbec, sorry.. Schopnost okecat cokoliv je dobrá akorát pro toho okecávače, co tomu sám věří.

     S Vitttou souhlasím v tom, že je třeba vážit proti a pro a my nejsme v jejich kůži a situaci neznáme. Jenže, oni se přece jasně vyjádřili, co chtějí. Co tak strašně moc chtějí, že na obranu toho povolali Strelkova, aby za ně riskoval život, že na obranu toho volají na pomoc Putina, aby poslal za ně umírat ruské kluky. Strelkov je vyslyšel a spolu s dalšími dobrovolníky je tam. Ale sám to neudrží. Potřebuje ty, co ho zavolali, aby mu teď přišli na pomoc v JEJICH vlastní věci.

     Kecy o tom, kdo dá najíst dětem padlých, to už je tebe nehodno, vittto, to radši přehlédnu. Oni by totiž ti chlapi hájili své domovy se zbraní v ruce, né že ne. Jenže právě jen ten svůj dům, nanejvýš u souseda by vypomohli. Jenže chlap s puškou proti tanku nebo bombě dům a ženu s dětmi neochrání. K tomu se musí ti, co mají v hlavě rozum a v srdci kuráž spojit dohromady, k tomu je zapotřebí organizace a kázeň.
     .

     • embecko

      Docela by me zajimalo, Janiko, jak to ve vychodnich regionech vubec vypada. O Majdanu jsem slysel rikat, ze o ulici dal sel normalni zivot (ne ze by lide nebyli nastvani, to ne), ale jak to vypada na vychode? treba je tam situace podobna te, kterou si dokazeme predstavit z vlastnich zkusenosti: v novinach se pise o 1%, zbytek zije sve denni zivoty a ceka, jak to dopadne…tedy zadna zhavota na chapani se zbrani.

      • Janika

       Saxi, ale samozřejmě, že tam lidé většinou normálně žijí. To máte jako s povodněmi. Jak to ukazuje televize, tak mi (loni) psal přítel ze zahraničí celý ustaraný, jestli jsme v pořádku. A přitom v oblasti, kde žiju, žádné záplavy nebyly. Většina lidí si žije, jakoby nebyly nikde, jen se baví těmi záběry u televize. A někteří jdou pomoct.

       Neochotu chápat se zbraní chápu a souhlasím s tím, že když už, tak to musí mít smysl. Bojovat v řadách NATO jdou žoldáci za peníze, tam by dobrovolníky nehledal ani blázen. Ale když se lidi vyjádřili pro něco v referendu a před tím při všem, co tomu předcházelo, a byli potom napadeni na svém vlastním území? Oni čekají, že je Putin přijde zachránit s tanky a že za ně budou umírat jiní.

       • embecko

        Mate pravdu v tom, Janiko, ze volebni ucast v referendech byla opravdu vysoka (75%, resp. 80%)…a to uz zavazuje.
        Myslel jsem to rochu diskretneji, nezli revolucne, tedy jestli nahodou nalada obyvatel nebyla „tak jim to tam hodime a jdeme na zahumenek“.
        Cimz nijak neutocim na ukrajinsky lid, ale spise se jen ptam, jestli pretendenti separace nejsou o krok napred pred naladami lidu. Sam presne nevim, ale tamni spolecnost bude zrejme na cucky, protoze ta desetileti tatalniho rozkradani a rozpadu statu asi nejake nasledky zanechala.

        • Kamil Mudra

         Třeba v tomto případě si myslím že jde o ukázku typického kroku napřed:
         http://www.novinky.cz/zahranicni/336838-donecti-separatiste-ohlasili-znarodneni-vsech-podniku.html
         Dost pochybuji že nějaký drobný podnikatel – separatista, takovouto akci vítá. Jednota přestane být jednotou.
         Ale jak má potom někdo bojovat, pod jednotným velením za svou věc, když si přestává být jistý že o jeho věc jde? Už jenom mezi „čistými“ separatisty a proruskými separatisty je dost zásadní názorový rozdíl. Nicméně alespoň na tom začátku se mohou shodnout (nejdříve se trhnem a pak se uvidí). Ale znárodnění rodinné firmy – to už je něco jiného.

          • Kamil Mudra

           Souhlas.
           Ale: „Vyhlašujeme plné znárodnění všech podniků oblasti,“ uvedl Pušilin
           Pokud by měl být za podnik považován i řeznický krámek, nebo kadeřnictví kde pracuje máma s dcerou, tak se tito podnikatelé asi nebudou považovat za oligarchy kteří by měli něco vracet.

          • Janika

           Он подчеркнул, что национализированы будут „только предприятия местных олигархов“. „Список предприятий будет опубликован позже“, — отметил Пушилин.
           РИА Новости http://ria.ru/world/20140520/1008537009.html#ixzz32I5boOxc

           To je zase iniciativa našich novinářských šmejdů. Výslovně to je namířené proti oligarchům a jmenovitě proti tomu Achmatovovi v růžovo-lila-fialovém oblečku, co jim vyhlásil válku a donutil své zaměstnance protestovat a odmítnul platit daně.

          • Kamil Mudra

           No, snad ano. Protože jinak by to byla dost hloupá strategie – skoro jako na objednávku protistrany.

         • vittta

          Připadá mi to jako chyba.
          Dost bych se divil,kdyby tohle Rusko podporovalo.
          A bez ruské podpory Doněská republika nevydrží ani měsíc.
          (podpora nemusí být nutně vojenská,důležitá je ta politická)

          • lomikel

           zalezi na tom zda ma Achmatovovi v rusku podporu nebo ne, vzhledme k tomu ze se rozhodl podporovat Chuntu ( pokud by udela vstricne geto k Donecke republice uz tam mohl by oslavovan..:) a vzhledem k tomu ze Putin preferuje ruske oligarchy citici sounalezitost s RF, ty ostanti maji zamotane, nekdy tragickle osudy :)) tak bych to jako podstatne nevidel.

           Povazuji znarodneni mafiana Achmatovova za vyznamny posun v diskursu, preju jim uspech o to vice. Je to inspirace a dukaz ze to stale jeste lze, pokud je odblokovan globalni hegemon. Slava revoluci !

          • vittta

           Jde jenom o to,jestli to udělali se souhlasem Ruska-nebo jestli se vydali“svou“ cestou.
           To podle mě brzy uvidíme.

          • lomikel

           tazke oprava, na postoji Ruska size opravdu prilis nezalezi, ale Achmatov to da sam.

           http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/05/22/ukrajinsky-exit/
           Achmatov to hral ne vsechny strany, udalosti po referendu nabraly spatny smer, pro Achmatova, nebo ho pouziljen k tlaku na Kyjev.
           Zdrejme ma co chtel a konsoliduje imperium (odvolal sve lidi z vedeni Donecke republiky) , v ramci jednotne ukrajiny.

           To bude asi duvod proc nebyla soubezne vojenska operace na jihu, nebyla potreba, pan Achmatov to mel pod kontrolou. Slavjansk je takova medialni akce pro Chuntu ktere je v podstate zavysla na oligarsich, coz v kontextu prvnich hesel maidanu zni dost blbe.

           Nejspise to tak bylo naplanovano dlohou dozadu, mezi Chuntou a Achmatovem. Ted bude treba jen docistit Slavjansk. Co udelaji s Luganskou republikou, uz ma sveho sprateleneho oligarchu ?

     • Kamil Mudra

      Koukám, Janiko, že píšeme s vitttou téměř to samé ale já jen okecávám a nemáte na mě náladu. Nu což. Píšu ale číst vás nenutím. Takže bez vašeho „sorry“ se v pohodě obejdu.

     • vittta

      Janiko,oni když by bránili SVŮJ dům,nemuseli by být třeba označeni za teroristy.
      Jakmile vstupí k nějaké milici,snadno tak označeni být mohou.
      A pak se na jejich siroty každý nejenom vykašle-ale ještě je bude šikanovat.
      To je větší riziko,než se zdá.
      Oni se vyjádřili v referendu jak?
      Byla ta odpověď spíše odpor ke Kyjevu,nebo opravdová touha po vzniku republiky?
      Nebo to byla touha připojit se k Rusku?
      To je v takovém případě svým způsobem důležité.

      My tady přemýšlíme,jestli se Donbas nakonec připojí k Rusku-nebo nepřipojí,jestli ruská vojska vstoupí nebo nevstoupí na Ukrajinu,kdo má a kdo nemá pravdu.

      Když to bude jinak,než předpokládáme,nic se nám nestane,jen se tady budeme divit a přemýšlet proč a co dál.

      Pro dobrovolníky,kteří budou bojovat,budou zraněni nebo i padnou je to ale zásadní otázka.

      Proto se klidně mohu zeptat-a je mě to hodno a hlásím se k tomu:

      Kdo dá najíst dětem padlých,když se situace vyvine nepříznivě?
      Až budou vítězní fašisté znásilňovat manželku padlého,až budou mlátit zmrzačeného-do demokratické TV se to nedostane!!!

      Koho dneska zajímají Srbové v Kosovu nebo ti,kteří byli z Kosova vyhnáni?

      • Janika

       Milý Vittto, když budeš bránit se zbraní svůj dům, tak budeš prohlášen za teroristu tuplem. Případně tě srovnají se zemí i s domem, před tím znásilní manželku a povraždí děti a všechno to, co byste k tomu mohli na protest říct, váš zoufalý křik, to zůstane navěky pohřbeno v těch troskách. Proboha, přece se člověk proti fašistům a různým jiným grázlům neubrání nikdy sám. Neorganizovanost, neschopnost podřídit se autoritě a poslouchat velení, to je strašná slabost a nevýhoda, takhle se nikdy nic nevyhraje. Naopak se prohraje všechno, i ten život vlastních dětí.

       Srbové to odnesli šmahem, i nevinné děti, jejichž tatínkové se ničeho neúčastnili a hlídali si vlastní dveře. Nijak jim to nepomohlo.

      • Kamil Mudra

       A opět musím s vitttou souhlasit. Pokud budete „pouze“ bránit svůj dům se zbraní v ruce, můžete být prohlášeni za teroristu v tom konkrétním případě, kdy budete mít tu smůlu že si agresor vybral zrovna váš dům jako svůj cíl.
       Když se ale někam přihlásíte, budete zaevidováni a může se vám to „vrátit“ i po letech (v dobrém nebo špatném – podle toho kdo vyhraje) i kdybyste měli to štěstí že se vám drancující skupiny vyhnuly. Kdo bude chtít ten si vás najde. A i kdybyste třeba v té době už zastávali jiný postoj – jednou jste označeni a máte to napořád. A nějaké „upřesňování“, třeba že jste chtěli jen samostatnost ale ne do Ruska, nikoho zajímat nebude. Co je psáno to je dáno.

       • Janika

        „Pokud budete “pouze” bránit svůj dům se zbraní v ruce, můžete být prohlášeni za teroristu v tom konkrétním případě, kdy budete mít tu smůlu že si agresor vybral zrovna váš dům jako svůj cíl.“ – nějak mi uniká smysl toho být ozbrojen, když to v případě útoku agresora znamená mít smůlu. Tak k čemu se ozbrojovat, to pak vyjde nastejno s tím prostě sedět doma beze zbraně a doufat, že mně se to vyhne.

        Na druhou stranu samozřejmě souhlasím s tím, že k někomu se veřejně přidat, svůj názor neskrývat a opatrnicky nečekat, jak se to vyvine – to chce kuráž a je to riziko. Nic pro zbabělce a převlékače kabátů.

        • Kamil Mudra

         Být ozbrojen má smysl – vaše šance se tím zvyšuje.
         Bojovat za svou věc může člověk i neevidovaný aniž by se hlásil k úplně všem proklamacím. Přihlásit se znamená vyjádřit svůj souhlas nejen se vším co je v daný okamžik hlásáno ale i s tím co může být později přidáno. Tak už to prostě chodí a případné „reklamace“ se nepřijímají.

         • Janika

          „Být ozbrojen má smysl – vaše šance se tím zvyšuje.“ – nebo naopak snižuje, když vás přistihnout.

          Prapor v kapse je – kapesník, pravil už K.H.Borovský. Skrývané přesvědčení je nanic. Myslím, že na tohle téma tady někde píše sax.

          • Kamil Mudra

           V období chaosu, při i krátce po proběhlých bojích je zbraň výhodou, zvláště když se kolem vás potulují nikým nekontrolované „partičky“ schopné čehokoli. To že v sebeobraně použijete zbraň vás nikam „nezařazuje“ a za daných okolností nezakládá na pozdější politické problémy.

           Potíž s prapory je ta, že vždy symbolizují to co hlásá ten kdo s nimi zrovna mává. Po druhé světové válce měla svastika pro drtivou většinu lidí shodný význam a nikoho nezajímalo že ji Hitler „ukradl“. Dokonce ještě dnes když ji budete mít na krku jako přívěsek tak vás většina lidí automaticky přiřadí k nacistům. Skrývané přesvědčení je sice na nic ale evidované může časem změnit původní význam natolik že se vašemu skutečnému přesvědčení pramálo podobá.

        • vittta

         Někdy se té kuráži říká slaboduchost.
         A těm,kdo se přihlásí se říká leckdy „užiteční idioti“.(příp.“kanonfuter“)
         Ti lidé tam podle mě ve své většině ani tak nečekají,jak se to tam vyvine-ale kdy to skončí.
         V občanské válce to pak chodí tak,že se na jednu stranu není ke komu přidat-a na druhou stranu se k někomu člověk přidat musí.
         Pěkná sviňárna.

         Když fotbaloví chuligáni bojují s kýmkoliv,koho vidí-nebo když upalují svoje spoluobčany-jsou stateční,protože bojují za své přesvědčení a v žádném případě nepřevlékají kabáty a svůj postoj už jasněji ani dát najevo nemohou-nebo jsou tu tupá,násilnická hovada?

         Hranice mezi hrdinou a hovadem je někdy křehká-a úplně nejkřehčí je v politických kurvárnách!

          • Kamil Mudra

           No jasně. Takže ten kdo považuje za blbce vitttou zmíněné chuligány (a že jsou to hodně skalní, rovní a navíc zatraceně zjevní zastánci svého přesvědčení) je mazaný vyčůránek.
           Logiko, ty to vidíš! :-)

          • Janika

           Kdybych někde na netu narazila na přirovnání apokalyptického dění na Ukrajině k bitce fotbalových fanoušků, pomyslela bych si, že tento prostor není pro mě. To, že se něco takového objevilo i tady, mě naplňuje smutkem a beznadějí. Dneska tu nebudu. Minimálně.

          • Kamil Mudra

           Na Ukrajině není třeba žádného přirovnávání.
           Jádrem Pravého sektoru, jsou radikální fanoušci fotbalového klubu Dynamo Kyjev. Slovo „sektor“ v názvu organizace je odvozeno od pojmenování jednotlivých oddělení na tribunách fotbalového stadionu.

    • vittta

     To nejsou emoce ale diskuze.
     Já jsem Strelkova za vyděrače neoznačil,za vyděračský jsem označil jeho projev a na tom trvám.
     Ten projev není dobrý ani ze strategického hlediska,vyhrožování tam prostě nepatří a hodně tím ztratil.

     Ne,odpor proti chuntě určitě správný je-ale je otázka,jestli je cesta Doněské republiky to pravé ořechové.
     Tím si nejsem právě tak úplně jist,ať už je Strelkov hrdina nebo ne,voják je to rozhodně dobrý-ale sloužit může klidně i někomu hodně špatnému.

     Vedení vojenských operací má několik forem.
     Zatím se (mě) zdá,že Ukrajisnká armáda,posílená o žoldáky a dobrodruhy má potíže se soupeřem.
     Nemá se s kým reálně utkat-a utopit v krvi neozbrojené civilisty není politicky vhodné.

     Ti padlí,co jsou dosud-tak tady si myslím,že to jsou padlí,kteří naprosto nepočítali s tím,že mohou přijít o život,nebo jejich naprostá většina,ti šli bojovat,ale ne do války.

     Ti další už by s tím počítat museli-a tedy je celkem rozdíl,jak takový člověk uvažuje,co se jeho rodiny týká.

    • Kamil Mudra

     Lomikeli,
     1) Projev pana Strelkova má více rovin a z jedna z nich mě a vittovi přišla jako vydírání (tedy ne že by nějak vyloženě „tlačil na pilu“ ale zaznělo to). Ale za vyděrače ho nikdo z nás neoznačil.
     Ani odpor proti Chuntě nikdo z nás nezpochybnil. Pouze stanovisko že čas dozrál pro krvavou občanskou válku.

     2) Kdo je nebo není posera neřeším. Za klávesnicí může být neohroženým supermanem a bojovníkem za cokoli kdokoli.

     Souhlasím s tím co napsal Baron níže:
     „Zelenáče nemůžete nasadit proti magorům s podporou drog, proti vycvičeným zabijákům ze zahraničí, z nichž každý má pojistku na x set tisíc dolarů, a zabíjejí pro potěšení…“
     „… protože nepříteli pak stačí věž a dva střelci k ovládnutí polí.“

     Strelkov (jemuž odvahu ani zásluhy nemíním upírat) může těm lidem vrazit nějakou zbraň do ruky se slovy „střílej kam ti řeknou“ ale tím to končí. Na bojový výcvik nemá čas a tak by jich naprostá většina zemřela aniž by jejich přítomnost na bojišti měla nějaký účinek směřující k vítězství. Jen proto aby se později mohlo hovořit o tom jak moc jich padlo. To je ale pozůstalým nevrátí. Těm zůstane jen smutek a snad něco hrdosti, která časem vyvane s přepisem dějin.

     Za pět dní se mají na Ukrajině konat předčasné prezidentské volby. I to je příležitost jak zkřížit jiné zbraně než ty vražedné. Přes Ukrajinu vede plynovod a Evropa (i přes momentální svalnaté řeči politiků) má zájem na tom aby nebyl vykrádán ani poničen. Existují i další důvody pro které není svému okolí Ukrajina lhostejná a je jen otázkou času kdy vznikne na ukrajinskou vládu tlak směrem k dohodě. Získat čas je v současné době důležitější než vzájemné zabíjení lidí, kteří by si za normálních okolnosti v pohodě pokecali u piva.

 5. BARON LE SAMEDI

  ne, zelenáče nemůžete nasadit proti magorům s podporou drog, proti vycvičeným zabijákům ze zahraničí, z nichž každý má pojistku na x set tisíc dolarů, a zabíjejí pro potěšení, jako major Kelly ve Vietnamu, kterého vzrušovalo, když nahé ženy hořely po zapálení jeho plamenometem. Nebo jako tu vojandu, co v Abú Grajb tahala nahé muslimské vězně na hoženém opasku za krk po chodbách. Proti Vetřelci na lodi Nostromo také nenasadíte oblíbeného, byť rozezleného psa. Kde je řešení? Nevím. Ukrajinská hranice je děravá i ze Shengenu zde důkaz:“ Dňa 18.5.2014 v popoludňajších hodinách kontrolovali policajti Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície (RHCP) Sobrance v katastrálnom území obce Vyšné Nemecké, okres Sobrance, 1 štátnu príslušníčku Somálska bez cestovného dokladu a predviedli ju na oddelenie za účelom zistenia totožnosti. Vonkajšiu hranicu z Ukrajiny do SR prekročila cudzinka neoprávnene mimo hraničný priechod a na našom území sa zdržiavala neoprávnene. Žena vo vysokom štádiu gravidity prejavila úmysel požiadať o azyl na území SR a z uvedeného dôvodu bola prevezená do azylového zariadenia, kde sa podrobí azylovej procedúre. Informovala hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach „….., pokud už jí projde Somálka ve vysokém stupni těhotenství…..Asi by se Strelkov měl vykašlat na svou pidirepubliku, a měl by podchytit celek, Novorossiju. Lidé musí vědět za co bojují, nejen proti čemu bojují. A že na Ukrajině je desítky soukromých armád….no, tady v obchoďáku najdete čtyři bezp. agentury hnedle. A když se začnou mlít, zapiojíte se? Vitta má pravdu. A pomoc musí malorusové dostat od velkorusů. Třeba žijících v exilu, když ne v RF. Jenže, na to musí mít Strelkov štáb. A nechtít jen šachovnici plnou piónů, protože nepříteli pak stačí věž a dva střelci k ovládnutí polí.

  • BARON LE SAMEDI

   a po té miss-ce, co je na Donbasu min. kultury to uzavřu mottem dnešní ruské diplomacie: lépe deset let jednat, než jeden den válčit. Vony ty tarasovo popelníky by snad užili jen Afričani, a divte se, ti moc nekouřej. Pivo, to pijou, velký výstavy tam má třeba Guinness, ale kouření nevidíte. Tudíž ani popelníčky netřeba…..

 6. Janika

  Miliardář vyhlásil válku: „Ptáte se mě, co dělat? Bojovat, bojovat a ještě jednou bojovat!“ Možná tato výzva se přítomným pánům bude zamlouvat více, než ta Strelkovova: