Svět jako továrna na popelníčky

Napsal Taras

Odtržení Kosova od Srbska a Krymu od Ukrajiny nelze spolu srovnávat,“ prohlašuje americká administrativa a pražská natoidní kavárna.

Když se jich zeptáte, proč to nelze, odpoví většinou: „Proto, že to nejde vůbec srovnávat!“ Silný argument.


Pomohu jim a dodám věcné důvody: tyto dvě záležitosti nelze srovnávat proto, že by – pro dosažení reciprocity – muselo nejprve Rusko dva měsíce nepřetržitě bombardovat západní část Ukrajiny včetně Lvova a Kyjeva, zabít přibližně dva tisíce civilistů, zlikvidovat čínské velvyslanectví, budovu televize, přibrat pár nemocnic, školek a nějaký ten most. Pak by se teprve dalo hovořit o srovnatelných událostech.

V polovině devatenáctého století ukradly Spojené státy Mexiku obrovská území na jihu země. Včetně Texasu, výhradního dodavatele nejhloupějších prezidentů do Bílého domu. Dvě století předtím ukradly Indiánům celou Ameriku – a ani jim to nepřišlo. USA mají po všech světadílech rozmístěno přes sedm set vojenských základen s půlmilionem personálu. Intervenovaly v desítkách případů, svrhávaly demokraticky zvolené vlády i diktátory, v tomto století zahájily dvě agresivní, zločinné (neboť odporující mezinárodnímu právu) války s milionem obětí mezi civilním obyvatelstvem a podněcovaly řadu dalších převratů.

Tomu se říká bilance!

Kam se na ně hrabe Vladimír Vladimírovič s Krymem, Osetií a Abcházií. Vždyť všechny tyto oblasti byly od Ruska (resp. SSSR) odtrženy za nepříliš jasných či legitimních okolností (Krym jako dílo Nikity Chruščova a Osetie coby výtvor čmárání Stalinovy tužky) a Putin je jenom získal zpátky, navíc teprve poté, co se noví pánové začali chovat jako šílená, agresivní a nevypočitatelná hovada (Saakašvili, Jaceňuk).

Prezident Obama prohlásil, že Rusko je pouze regionální mocnost. Chtěl tím patrně říci, že takový stát nemá z geopolitického a vojenského hlediska právo na zabezpečení svého území na takové úrovni, jako globální mocnost USA, a tedy je možno mu strkat pod nos základny, zbraňové a protiraketové systémy, radary – a regionální mocnost nesmí ani ceknout. (Když totéž udělal Sovětský svaz Americe s raketovou základnou na Kubě, to byl kravál! Svět se rázem ocitl doslova jenom krůček od zničující světové války.)

Poznámka: neúspěšný kandidát na prezidenta (rozkošný to termín českého mediálního teletníku) McCain prohlásil, že teď je třeba Rusko za ten Krym potrestat umístěním radaru do České republiky a antiraket do Polska. Tak jak je to tedy vlastně? Spojené státy i čeští radaroví milci (Vondra, Klvaňa, kníže, hraběnka Parkanová atd.) prohlašovali, že radar a antirakety nejsou namířeny proti Rusku, že mají sestřelovat velbloudím trusem poháněné mezikontinentální rakety Íránu. A teď najednou bychom Voloďu tím samým systémem pořádně vytrestali!?

Ale jak je to vlastně s onou regionální mocností? Rusko, jako jediný stát na světě, je schopno – díky svému strategickému jadernému potenciálu – zlikvidovat Spojené státy na prach a popel, a to hned několikrát po sobě. (Na tohle reálně existující nebezpečí totálního zničení lidstva generace narozená po roce 1980 vůbec neslyší, myslí si, že je to nějaká propagandistické bolševická hloupost.) Ruský medvěd je schopen udělat z ušlechtile protáhlých a hranatých anglosaských lebek něco, co bude vhodné k použití jenom jako popelníčky, jistě k nemalé radosti čerstvě se vylíhnuvšího hradního válečníka. Samozřejmě: to samé jsou schopny udělat z ruských kulatých hlav američtí cowboyové, i když slovanské lebky by se na popelníčky nehodily, kývaly by se, nejsou tak stabilní. Obama svou regionální lží chtěl asi naznačit (kromě hloupé urážky), že Rusko nemá ta samá práva na svou bezpečnost jako Spojené státy.

To je zcela nový přístup, který v americké politice naposled uplatňoval senátor McCarthy, když navrhoval to sovětské bolševické hnízdo srovnat se zemí. Pak se ale, pod tíhou obrovského nebezpečí vzájemného zničení, našli v SSSR i ve Spojených státech rozumní politici a řadou smluv omezili možnost jaderného holocaustu na trochu rozumnější míru.

Potom však dodal Texas do Bílého domu jeden zvlášť podařený exemplář – a svět se zase po čase ocitl v situaci, která vzdáleně připomíná továrnu na popelníčky.

***

Článek v této podobě nabídl autor Literárním novinám, ale byl odmítnut.

 1. Janika

  Po odmítnutí článku Literárními novinami, kde by se tak pěkně vyjímal :-), zveřejnil článek Zvědavec a odtud jsem ho ze staré známosti vyloudila já, protože mi mluví z duše. Děkuji.

  • taras2

   LtN po mně chtěly, abych vypustil tu pasáž s popelníčky, zdála se jim moc drsná. Nevím, jesti útlocit je to pravé ořechové v konfrontaci s čím dál zločinnější a nehumánní tváří tohoto světa. Já na tohle neslyším.

   • merlin

    Moc dobrý článek. Ale k Vaší poznámce, on ten svět nikdy humánní nebyl. Si na žádné humánní období nějak nemůžu vzpomenout :-)

    • taras2

     Nejsme ve sporu, možná jsem mohl napsat „silně nehumánní“, když jistě byla v historii období, kdy byl svět (nebo spíše některé jeho části, pro celek platí vaše definice) vcelku dobré místo k životu (sociální stát let 1960 až 2000 v západní a severní Evropě), stejně jako byly doby, kdy to byla čistá hrůza.

     • Bavor V.

      Tarasi
      on ten medvěd si strýčka Sama podá mnohem kultivovaněji. Za pomoci žluťásků je ufinancuje (něco jako dříve „uzbrojit“) a položí dollar na stůl jako ubrousek po jídle. To mu strýčkovi to ještě moc nedochází, na rozdíl od lidí u něj doma.

    • BARON LE SAMEDI

     Ovšem, tarasi, kdo stojí o radioaktivní popelníček, že…..Mne napadlo něco jiného. Skoupit a zničit všechny basketbalové míče, včetně toho, který má na památku schovaný Klaus. A zbývající míče, zejména v USA, propíchat. Obamovi voliči by tak byli těžce šokováni, dezorientováni, a nemožnost hrát basket by Americkou společnost těžce zasáhla. Čínského mahjongu (nehrají nic jiného) by se to netklo, ba ani indického kriketu. Celosvětový útok na basketbalové míče by mohl být řešením :-)))

     • taras2

      Barone, míče jsou dobrý, ale na ještě citlivějším místě zasáhli Spojené státy Japonci, ve Spielbergově vynikajícím filmu 1942. Jedna japonská ponorka zaútočila na Hollywood a zničila jim ruské kolo v zábavním parku, což šikmooký brali jako větší vítězství, než byl Pearl Harbour. Mimochodem – tenhle film byl v USA propadák, protože dělat si prdel z amerického hurávlastenectví prostě nejde, na fangli si šahat nedají.

      • BARON LE SAMEDI

       to mohlo být dobrý :-))) skoro jako blondýna, která vejde do americké knihovny, a objedná si hlasitě Mc Menu s kolou….ženská u pultíku jí říká….you are in a library, a bloncka se provinile usměje a svoji objednávku hambáče s kolou …zašeptá. This is America. Pravda, americká knihovna a hambárna s menu se, v lecčems podobá jedna druhé :-((( Prefab meals and toughts in both.

  • taras2

   V tomto století byly jenom dvě: Irák jako zcela jasná agrese, o té se snad nelze přít, a Afghánistán, kdy válka nebyla vyhlášena kongresem ani kryta příslušnou rezolucí OSN: všechna pozdější „posvěcení“ byla vydávána až po uskutečnění akcí (ISAF až v prosinci 2001 a řešila až důsledky útoku) a prošla bushitům jenom díky soucitu světa s USA po 11. září, soucitu, který – s ohledem na Bushovy zločiny – nebyl na místě.

 2. Astr

  Tarasi sam dobre pamatujes ze Literarky ani v 67 a 68 kdy mely na svedomi tezke dny a sny nekterych soudruhu, nepouzivali „popelnickovou“ argumentaci. a ze tam teda byli mistri pera ktery meli jiste podobne nutkani jako Ty, ale pro jistotu nenapsali :-)
  Dnes by chlapcum a difkam z Literarek nemelo nic branit.
  Bohuzel situace je velmi podobna v mnohem pripomina dobu dnesni.
  Tehdy se hlidala lajna kam lze az zajit pri kritice Kremlu, dnes presne totez jen Kreml vystridal Wajthauz.
  Patrne jistou hranici politicke korektnosti nechteji prekrocit ani dnes, obvzlast dnes ne, dnes z jine opatrnosti nez kdysi generace predchozi.
  Drive komunisticka nesvoboda, dnes pry svoboda slova a vyjadrovani a ejhle Taras s popelnicky narazil, kdosi z kdysi slavnych Literarek ho korektne zarazil :-)
  Usi k slyseni, oci k videni a stejne jako drive dnes nekteri nevidi neslysi zivot kolem je jim cizi ci je miji, jini vidi slysi ale jako Pilat radeji si ruce myji.

  Slepi hlusi,
  hlavne ze spravne trzne vidi aniz co je za tim tusi.:-(
  Priklad ze zivota dnu dnesnich na prikladu ukaze
  a co to znamena byt mimo pak ve svych dusledcich dokaze:-)

  Starší paní přijde k doktorovi a říká: „Pane doktore,mám takový
  problém s větry, ale musím říci, že mě to až tak moc netrápí. Moje větry
  totiž nevydávají žádný zápach a nejsou ani slyšet. Abych vám řekla pravdu,
  za tu dobu, co tu sedím a mluvím s vámi jsem si uprdla asi dvacetkrát a vy
  o tom ani nevíte, protože moje větry nejsou slyšet a nezapáchají.“*
  *Rozumím“, přikyvuje chápavě doktor. „Tady máte recept na jeden lék a
  přijďte se mi ukázat za týden.“*
  *Za týden je paní zpátky. „Pane doktore,“ spustí hned ve dveřích. „Co jste
  mi to dal? Moje větry jsou sice pořád tiché,ale zato teď strašně smrdí.“*
  *Výborně!“ na to doktor. „Teď, když jsme vám uvolnili nosní dutiny, můžeme
  zkusit něco udělat s vaším sluchem.“

  Kolikpak je asi tech postizenych kteri nevidi neslysi,
  aby konecne prohledli a kam to fsechno smeruje dohledli ?
  V mejlu mi samozrejme nebudes nadavat ze tu uvadim doktora hlavne proto
  ze to s postizenymi nevzdava, to na rozdil vot Tebe
  kterej pole vyklidil, coz vola do nebe !

  • taras2

   Co se těch literárek týká, tak jsou v tom trochu nevinně. Šéf webu LtN, který mi jinak fandí a dodává ty pěkné obrázky do perexu, je citlivější povaha a měl obavu, že popelníčky (což je sice drsný, ale zcela pravdivý obraz budoucí skutečnosti) budou zneužity proti mě a tak po mně chtěl, abych to vypustil. No a tohle já nepřijímám, jsem dost starej na to, abych posoudil, co je vhodné a v normě a co už ne.

   Co se vyklizení pole týká, bylo v souladu s tarasovským vyšším principem mravním: když mě lidi nečtou a nechcou, tak se nevnucuju. Návštěvnost posledního blogu tady na WP i na Terase byly mizerná, tedy jsem zavřel krám. Co se psaní článku týká, nastoupila mocná PSP a tedy jsem na blog na Literárkách dával jenom ojetiny, aby tam něco bylo. I tady jsem začal fungovat hlavně proto, že mě tresen vytáhla z křoví, jak se říkávalo na interní diskuzi blogerů na iDnes tomu, když čtoucí a nediskutující byl přinucen k napsání reakce vhodně zvolenou provokační poznámkou.

 3. embecko

  „Tarasi sam dobre pamatujes ze Literarky ani v 67 a 68 kdy mely na svedomi tezke dny a sny nekterych soudruhu…“- viz Aster
  (Ale predem jeste gratulace Tarasovi za publikaci po odmlce- to se ti povidlo.)

  Takze, Astere…vcera jsem si znovu procital Pullmanuv Konec experimentu a napadla me pritom takovahle paralela:
  Coz srovnat etapu komunistickeho rezimu, ktera byla velmi prehledna, s tim soucasnym…kde asi jsme?
  Ted odstupme od toho, co je v historickych ucebnicich a venujme se spise tomu, co se delo mezi lidem:

  – Po Unoru 48 prisla etapa nadseneho budovani s mottem „Kdyz se kaci les, letaji trisky“. Narod konsensualne a s nadsenim jezdil na braigady Rudych letnic a venoval se budovani (jen znovu opakuji, nevenujme se vyjimkam). To bylo „nase“ obdobi privatizace s, podobne jako za komunistu, ignorovanim zakonnosti. Tehdy to skoncilo projevem na svazu spisovatelu, u nas koncem 3. vlny privatizace.

  – nasledovala Normalizace I. (tzv. porevolucni)- nove nastolene kadry musely ukazat, ze jsou na svych mistech a maji veci pevne v rukach- ktera tehdy trvala do nastupu Novotneho, ta soucasna do amenstie a ukonceni vykonu funkce VK, resp. nastupu Zemana.

  – pak se spolecnost zacala hybat, svitorit a na verejnost se dostavala temata, ktera byla drive tabu. To bylo presne v dobe o ktere pises ty, tedy cirka v polovine 60.let…a tam jsme my i dneska.

  Ze 40-ti lete vlady komunistu jsme nyni v prvych 15 letech jejich vlady.
  Co je dnes vyznamne, to je schopnost, diky internetu a dalsim medii oblbnout lidi v mire, o ktere se komunistum mohlo jenom zdat…z toho vyvozuji, ze i etapy za komunistu „generacne- logicke“ se dnes casove prodlouzi…proto 15 let tehdy= 25 roku dneska.

  A dale uz jen futurismus: zrejme prijde i nejake nove Prazske jaro, ovsem pocitam, ze diky manipulacnim metodam nevyrazne a ne tak zachvacujici celou spolecnost. Ovsem tenhle vzdor bude lehce k potreni (o tehdejsim Prazskem jaru soudim, ze kdyby neprijely tanky, tak by se nase spolecnost stejne znormalizovala sama, stejne jako to udelal Husak). A pak nastoupi teprve ta prava normalizace II (tzv. kontrarevolucni) a do Listopadu bude jeste hodne daleko.

  Z tehle uvahy jsem vyvodil, ze jakekoliv zmeny prijdou az tehdy, az se (ve shode s Pullmannem) vytrati ze spolecnosti konsenzus, drzici rezim u moci. Jinak receno, az rezim zacne byt uz jenom otravny, nic nebude lidem prinaset, lide se unavi a prestanou ho podporovat. Ovsem k tomu je jeste moc, moc daleko….na nejake „uvedomeni zlocinnosti rezimu“ tedy vubec nesazim. Taktez ne na to, ze lidem dojde, ze jsou obirani o sva prava, ze se maji hure (budou konsensualne tvrdit, ze postoupeni prav je nutne k tomu, aby se meli lepe).

  Na zaver pises, Astere:
  „Kolikpak je asi tech postizenych kteri nevidi neslysi,
  aby konecne prohledli a kam to fsechno smeruje dohledli ?“

  Podle meho neni dulezity pocet prohlednuvsich, ani postizenych…tedy nejde o „rozum“ ani „vedomi“, nybrz o pouhou unavu, vycerpani a vice- mene rezignaci…a k tomu je, dle meho, jeste hodne daleko. O nejakem smerovani, ci postihovani statisticky vyznamna vetsina vubec neuvazuje…vubec :o)

  • taras2

   Ahoj, MB 1000, na to jde napasovat klasické schéma dramatu: expozice, kolize, krize. peripetie, katarze. Přičemž reálný svět je takový, že oplývá krizemi a kolizemi, kdežto katarze je nedostatkový zboží.

   Změny přijdou skutečně tehdy, až lidi přestanou podporovat současný režim – a to muže být tak rychle, než bys řek „švec“, nikoliv moc a moc daleko. Stačí jedna hospodářská krize rozměru té Velké z třicátých let – a začnou se dít věci, kámen na kameni nezůstane, jenom výsledek nelze odhadnout. Může to být jak krok k socialismu, tak i k nacizmu, pravděpodobná je i světová válka, po níž už mnoho starostí lidstvu nezbude. Popelníčků však bude nadbytek.

   • embecko

    Spis takhle. tarasi:
    expozice, kolize, krize, peripetie, NORMALIZACE, opet kolize, opet krize a mozna revoluce, anebo totalni totalita.

    Podle meho ma tenhle rezim uz na to, aby to nasilim udrzel…tak nejak difuzne, preventivne, skrze drobnou policejni sikanu za trebas internetove prispevky :o)

    Konec podpory rezimu nerovna se podle meho jeste uplne konec konsenzu. Komunisty od 69. nikdo nepodporoval, presto se jeste generaci udrzeli. Tehdy podplaceli skrze socialni vyhody (az je to vycerpalo ke kolapsu), dnes to muze byt uplata cestou „ochrany pred rudym nebezpecim“ ci dokonce pred „muzeme se mit hure“- tedy virtualni platba, ale ta se pocita uplne stejne jako injekce zdarma.

    Nejaka krize dnes uz nic neznamena, protoze komunisti si na sebe tehdy vzali velmi blby zavazek zodpovednosti za blaho lidu. Dnes nic takoveho neni, vse je v rukach „neovlivnitelne ekonomiky“, takze na tuhle vytku (ze je ekonomicky spatne) dnes vlady uz slyset nebudou- viz Recko ci Ukrajina.

    Ale uz toho necham, uz z minula si delam vycitky, ze jsem proroka zaplavil svym nihilismem a ackoliv je to prorok, ani takovy nevydrzi uplne vsechno

    • Astr

     O nejakem smerovani, ci postihovani statisticky vyznamna vetsina vubec neuvazuje…vubec :o)
     Saxi sacuju to na extremne svelte zitrky ve swissu,
     to asi v dusledku velkeho penezniho previsu
     a od toho Tvoje psani pohodove
     co ze za svelte zitrky nove
     na LIDstvo se riti jak jedni v pohode a jini v riti.
     Se pak nedivim ze si v pohode a zertujes o blizici se svetove nehode:-)

     Uz jen ty haldy penez co zbohatlici z Ruska do swissu navozili
     ze nebejt Putina by z toho Zemi kde zitra znamenalo fcera malem kolaps privodili :-)
     Ze pry
     expozice, kolize, krize, peripetie, NORMALIZACE, opet kolize, opet krize a mozna revoluce, anebo totalni totalita.
     fsak jedno smerovani Ti tam chybi
     to co nejbohatsim sveta nejvice se libi NWO v podobe noveho poradku
     v nemz pak konecne Pravda a laska zvitezi, az potiziste ulozeni budou do chladku!
     Ze pry nejnovejsi lidstva cil,
     zas bez ohledu na obcana zas jen za ucelem aby co nejvetsi zisk jen pro nekoho z toho byl.
     Proto jeden nadseny druhy by z toho blil
     Kdeze to homosapiens byl
     kdyz Svoritel rozdaval Lasku a Pravdu
     ale zato vicekrat se dostavil
     kdyz z egoismu stavel mezi lidmi hradbu.

     K Slunce vyhasnuti dojit ma az za 5milliard let,
     proc vsak nekteri az tak spechaji ze skoncit by to chteli hned?
     Nezbyva nez zopakovat ze homosapiens se Stvoriteli nepoved:-(

   • Kamil Mudra

    „Co je dnes vyznamne, to je schopnost, diky internetu a dalsim medii oblbnout lidi v mire, o ktere se komunistum mohlo jenom zdat…z toho vyvozuji, ze i etapy za komunistu “generacne- logicke” se dnes casove prodlouzi…proto 15 let tehdy= 25 roku dneska.“
    Nevím, saxi, zda je internet dobrý příklad. On je dvojsečný – tedy slouží jak k oblbnutí tak i odblbnutí. Myslím že se to dost projevilo v souvislosti s událostmi na Ukrajině. Dost lidí z mého okolí kriticky pozměnilo svůj pohled na média právě proto že měli možnost konfrontovat to co se dovídali na´př. z TV zpráv s tím co našli (nebo jim bylo známými doporučeno) na internetu.

    • embecko

     A s kym hybla smlouva TIPP, pane Mudro? A dnes uz stovky dalsich veci?
     Naopak soudim, ze internet slouzi uz pouze k oblbovani- rozhlednete se po diskuzich, krome Janiky nula. Jinak par stranek, lidi na nich zainteresovane/ je ctouci spocitate na prstu jedne ruky.

     Z mych ceskych znamych se nikdo o politice bavit nechce, maximalne tak obecne jako „nestoji to za nic“.
     Ted se na svete udalo tolik a tolik naprosto kritickych veci, ktere by v ere bez internetu vzbudily diskuzi, ale ted ne…je toho proste moc a navic se lide boji udelat nejaky nazor, protoze a) dobre vi, ze je to ztrata casu a za b) by mu museli byt zavazani a pridelali by si tak problemy.
     Podle meho odhadem je 90% populace neochotnych si vzit „veci verejne“ do hlavy.

     A je „pozice verejna“ a „pozice osobni“: Neco muzete v hospode rict kamaradovi do ucha, neco jineho rikate, kdyz se vas zeptaji spolupracovnici v praci…a pocita se samozrejme to druhe, to tvori verejny diskurz, ne to, co si myslite.
     Kriticky pohled na media muzete klidne zmenit- jako za komunistu, kdy media vsichni svorne nenavideli, ale na schuzi hlasovali pro usneseni vcelku bez problemu.
     To je vlastne to, co mi vcera docvaklo a co jsem napsal v delsim prispevku Asterovi nahore: neni dulezite, co si myslite, ale jestli tise pritakavate…a dnes, jak opet pisi vyse, podle meho pritakava 90% populace a nejake zpravy, odhalujici nepravosti na tom nic nezmeni, ani kdyz se v nich rezou hlavy a umiraji miliony, to neni duvod na vypovezeni konsensu.
     Eventuelni odpor tedy neni otazkou vedomosti, ale unavy…a lide unaveni nejsou (hlavne diky internetu :o)

      • Kamil Mudra

       Ještě k dohodě mezi Spojenými státy a Evropskou unií o volném obchodu (TTIP). Přečtete si třeba takovýto varovný článek:
       http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/Chysta-se-tajna-dohoda-ktera-nas-zotroci-Docentka-Svihlikova-bez-obalu-o-hospodarske-situaci-Ceska-297995

       Ale jak by to s vámi mělo „hýbnout“, mimo toho že jste zase o něco více naštvaný? Jde o dohodu kdesi „za vaším horizontem“ mezi lidmi na které nemáte ani ten nejmenší vliv. Můžete jít na ulici a mávat transparentem dvacet čtyři hodin denně a oni se o tom ani nedoví, natož aby na váš názor brali nějaký zřetel. Maximálně se můžete pokusit zařídit podle toho co radí občanům Švihlíková: „Poradila bych jim, aby se pokusili vytvářet sítě, komunity, družstva, ve kterých se naučí spolupracovat a ekonomicky a sociálně si pomáhat.“ a na to, samozřejmě, potřebujete spoustu dalších lidí a nějaký základní kapitál. Pokud ho nemáte a při shánění těch lidí nenajdete takové kteří by ho měli – máte smůlu. No a ti kteří ho mají si už dávno „jedou po svém“ a bez vás se obejdou.

     • Kamil Mudra

      „neni dulezite, co si myslite, ale jestli tise pritakavate“
      Tohle je, saxi, důležitá a dá se říci přímo klíčová připomínka, kterou bych jen doplnil:

      Přitakávat lze dvojím způsobem:
      1) Nemám názor z důvodů a) i b) a tak přitakávám automaticky aniž bych nad tím přemýšlel.
      2) Mám názor opačný ale musím přitakávat abych „ve zdraví přežil.“

      Myslím že v prvním případě se kumuluje ta únava o které píšete, zatím co ve druhém případě se kumuluje nasranost. A ta je „krmena“ i odporujícími si informacemi o věcech veřejných. Navenek má obojí přikyvování výsledek stejný, ale v tom druhém případě roste protitlak – tedy potenciál odporu.

  • hank

   embecko 20.5.2014 – 14.05:
   Režim padl tehdy, až ho přestaly držet jeho opory.
   Jeho opory ho přestaly držet, až je přestalo bavit, že musí zatajovat svoje majetky a kdejaký pologramotný pomocník VB je o ně múže udáním připravit.
   V dnešním režimu tohle pochopitelně neplatí. Dnešní režim padne, až nastanou podmínky podobné konci 18. a první polovině 19. století nebo r. 1917, tj. až se najde nadkritická množina lidí, kteří už nebudou mít o co přijít. Zatím jich v globálním měřítku není dost, a ti, kteří tuto podmínku splňují v chudých zemích, zatím k tomuto režimu z různých důvodů vzhlížejí jako ke svému ideálu. K tomu si ještě přidej jaderné zbraně, které věrchuška v r. 1789 ani v r. 1848 ani v r. 1917 k dispozici neměla. Takže jeho pád zřejmě proběhne za mnohem dramatičtějších okolností než pád Bastily nebo Zimního paláce.
   Nic víc, nic míň. Takhle jednoduché to je.

   • embecko

    „Nic víc, nic míň. Takhle jednoduché to je.“

    To bych nerekl, hanku, podle meho se stary masivni scenar opakovat nebude, protoze uz mame biometrii, kamery, odposlechy, psychofarmakologii, drony a media.
    Nemci po 1. svetove valce na tom byli jako Rusove a presto Republiky rad rozprasili- stacila jen vetsi koncentrace silovych slozek, nez jakou meli v Rusku.

    Ale jaksi uplny konec, tak ten takovy mozny urcite je, ja bych ale spise predpokladal dobrovolny rozklad, jako teba u Rimske rise, anebo CCCP- lidi to uz zkratka prestane bavit a tak to prestanou podporovat.

 4. BARON LE SAMEDI

  embéčko, srovnáváte nestovnatelné. Reálný socialismus rozdal lidem přes dva miliony bytů, zdravotnictví bylo gratis a vynikající, ceny mírné (Acylcoffin dříve 1,70 Kčs, dnes- ta samá tabletka v desetitbl balení 45,-Kč). Dodnes se ve Španělsku operují ženy, kterým povolily svaly dna pánevního. Jde o typický projev únavy svalů žen v zemědělství, který je už kolem třicátého roku věku limituje v pohlavním styku s manželem. U nás tomu venkovanky říkaly „vypadlá matka“, kde matka- maternica, neboli děloha. Tyto operace se u československých žen prováděly do roku cca 1955, pak, díky eliminaci té nejtěžší práce na statcích, tato operační indikace vymizela. Týkala se, přirozeně, ještě v roce 1946 an. desetitisíců žen, a jak gynekologové tvrdí, právě tato indikace dříve znemožňovala záhy po porodech manželský život, tzn. že mužům zbyla, pokud nebyla jiná mladá děvečka, na vsi jen kořalka. Privatizaci, tj. kradení do kapes miliardářů přeci nikdo nemůže srovnávat s blbými rozhodnutími Slánského, po kterém nezbyly miliardy, alébrž jen to povlečení, které si paní Gottwaldová a paní Zápotocká rozdělily. Dost mne tyto lži vadí, stejné jako: Milán Dubček žiada o asyl v Egyptě (Smena, 22.8.1968), nebo Peter bol videný v rodinnej Renaultke v centre Bratislavy (tamtéž). Po návratu z Moskvy musel starý Dubček vydat tľačovú správu, že jeho rodina, okrem služobnej 603ky nevlastní, žial, žiadné motorové vozidlo. A byla to pravda Holt ne každý byl pingl na Vikárce, ktrý těch 28 tisíc na Skodu 440 schrastil za rok..

  • Astr

   Barone sice to mate spravne kdyz po Vasem pisete „co zivot dal a vzal“ ale pamet lidu obecneho me pripada nejak kratka ci stale kratsi coz asi souvisi s tim ze stale vice pamatuji a tak stale na stale delsim casovem useku mohu srovnavat.
   Proto moje otazka k Vam co v tom zijete
   “Kolikpak je asi tech postizenych kteri nevidi neslysi,
   aby konecne prohledli a kam to fsechno smeruje dohledli ?”
   Embecko made in Swiss jakoz I Taras to v podstate vidi stejne pesimisticky a to ze MB pise az o 90% stadu tupejch ovci na ktere staci jeden dobre trenovany ovcacky hafan, to je de fakto projev naproste resignace.
   Zacina to „selektivni“ pameti lidu kde massmedia delaji vse pro to aby bylo li neco dobre bylo dobre zapomenuto a na hrozbu komunismu bylo denne vzpomenuto, pak I to ze TRH je dnes panem FSEHO a neni veci LIDu aby se stoural ve vecech ktere mu neprislusi, ale naopak blby LID dopral vetsiho klidu tem schopnejsim kteri spolecnosti ridi a ne pesimistum co strasi ze se to do zandele riti!
   nesmysl !
   Kazdy spravny a korektne demokraticky smyslejici ovcan prece vi ze „tak dobre jako dnes se nikdy v Ceske kotline nezilo“
   Kazdy spravny blok timto prohlasenim zacina a konci. S vyjimkou zde u janiky, drive u Tarase a nekolika dalsch kteri nepatri do MB 90%. Problemy? Co je to jen par tisic dnes uz desitk tisic bezdomovcu?
   Ti schopni a uspesni vam tu jiz mnohokrat napsali ze si za to mohou sami svou neschopnosti a spravna TRZNI kapitalisticky spravne trzni spolecnost neni pro neschopne!
   Co s tim ?
   Bude to nekdy resit nejaka ci nejake vlady a nebo to musi jit do zandele az tak daleko ze to bude opet jako jiz mnohokrat v dejinach resit LID?
   Ale copak muze, kdyz je podle nekterejch z vas z 90% blbej a lhostejnej ?
   Za takoveto konstelace neni divu ze svetlych zitrku nevidno:-(
   Samozrejme jak pro koho :-)

  • embecko

   No ano, barone, socik rozdal 2 miliony bytu, ale sebral moznost cestovani a postupem casu i pristup ke zbozi, ktere nabizel (treba bezplatne zdravotnictvi, ktere si clovek stejne nakonec musel zaplatit, kdyz chtel byt opravdu osetren, ci jine spotrebni zbozi, ke keteremu se dalo dostat jen skrze uplatek).
   Dnes je to dost podobne, sice se hodne slibuje, ale cena za dosazeni je navysena o ruzne externality, ktere v cene nejsou zapocteny (trebas hypoteka vede k totalnimu podrizeni se zamestnavateli).
   Podle meho to srovnatelne je, ovsem, jak pisi, diky propagande to neni tak videt.

   • Kamil Mudra

    Saxi, já si nemohu pomoci ale pokud vycházím z vlastní zkušenosti, pak se nemohu zbavit pocitu že přiživujete obraz socíku o jaký se snaží současná propaganda. Moje rodina (tím nemyslím rodinu mých rodičů ale už vlastní) měla za totáče, po materiální stránce úplně vše co potřebovala (byt, jeho zařízení atp.) bez jediného úplatku. Nepočítám že jsem koupil pár (asi osm) magnetofonových pásků (než se polepšil Emgeton) za nakoupené bony. Dokonce i počítač (ZX spectrum) jsem měl doma už asi rok před listopadem. Přitom jsem nebyl žádný protekční synek režimu – spíše naopak. I takové to „všimné“ v podobě kytek, nebo balíčku kafe či bonboniéry jsem vynechával a to tyhle dárečky za úplatek nepovažuji. S čistým svědomím mohu prohlásit že jsem, během svého života ve starém režimu, nedal ani jediný úplatek.

    Se zdravotnictvím z té doby mám pouze dobré zkušenosti, ve kterých jsou zahrnuty dva pooperační pobyty v nemocnici a jeden léčebný nepooperační, plus nepříliš dlouhé brigádničení.

    S cestováním (na Západ) už to bylo složitější. To že se našim podařilo navštívit Itálii a Egypt nepovažuji za standart a nevylučuji že někomu něco šoupli, jako dítě jsem se o takové věci nestaral. Ale nikdy necestovali jinak než s Čedokem (tedy žádná pozvání a takové ty věci). Já si, už v dospělosti, vyřídil jen cestu do Francie a žádný úplatek v tom nefiguroval (známost trochu ano). Nicméně, cestování po socialistickém bloku a spřátelených destinacích bylo bez problémů dostupné každému (tedy papírování bylo otravnější než dnes) a nešlo zrovna o malý prostor.

    • embecko

     Tak OK, pane Mudro, sluzby relativne dobre, bydleni bez problemu, kdo chtel, ven se dostal.
     Odkud tedy vzali vexlaci a jimi uplaceni urednici tolik penez na privatizaci (Provod ukoncil eru socialismu s kontem ve vysi 500 (!) milionu a proc vysli v Listopadu lide do ulic? A ne ze by me vase odpoved nezajimala :o)

     • Kamil Mudra

      Odkud vzali peníze?
      To samozřejmě vědět nemohu. Ale kšefty, ať už legální nebo nelegální, se dají dělat v každém režimu, stejně tak jako se dá v každém režimu krást.
      A proč vyšli lidé v listopadu do ulic?
      Za prvé – všichni v nich nebyli.
      Za druhé – každý měl nějakou svoji představu o něčem co by se mělo zlepšit anebo úplně změnit.
      Za třetí – mohli udělat něco co se do té doby nesmělo.
      Za čtvrté – podlehli převládající atmosféře.
      Za páté – ze zvědavosti.
      A určitě by se našly i nějaké další důvody.

    • brtnikvbrlohu

     V tom zdravotnictví před převratem jsem se nějakou dobu profesně pohyboval a z vlastní zkušenosti mohu s klidným svědomím tvrdit toto – uplácelo se pokud někdo úplatky bral – uplácející si myslel že něco získá -houbelec – léčba byla stejná u toho uplácejícího jaku toho co nedal – a i ty sestřičky pečovali o toho co kafe nedal stejně jako o toho co dal.

     • embecko

      Tak to uz je 3 varianta, brtniku:
      – uplacelo se a neco z toho bylo (embeso)
      – neuplacelo se a neco z toho bylo (Kamil)
      – uplacelo se a nic z toho nebylo (brtnik)

      Takze posledni vyzva pro cestujici ve variante 4), abychom to meli komplet:
      Kdo z vas ma takovou osobni zkusenost ze socialismu, ze:
      – neuplacelo se a nic z toho nebylo
      :o)

      Ja ale jedny takove lidi znam, nikdy neuplaceli, nikdy nic nemeli a ted jsou nasrani jak na komunisty, tak na kapitalisty :o)

      • Antimon

       No, myslím si, že existují lidé, kteří budou mít tendenci uplácet za každého režimu a tak říkajíc „za každou cenu“. Je to podle mne jistým způsobem vyjádřením jejich životního postoje a stylu. „…. já přeci vím co se sluší a patří. Nejsem jen tak nějaká obyčejná „socka“ pane …… (dosadit dle libosti). Já na to, na rozdíl od těch socek, mám … “
       Jinak souhlasím s panem Mudrou, protože moje zkušenost s minulým režimem je velice podobná. Včetně toho ZX Spectrum :-)

       • embecko

        Ma zkusenost mi pak rika, ze to byla jedna velka uplatkarska sracka :o)
        Na vsechny sluzby mit „svoje lidi“, anebo si vsechno delat sam.
        Stejne jako pro pana Mudru: proc tedy myslite, Antimone, ze socik vubec kleknul, kdyz podle vas vsechno primerenym zpusobem fungovalo?

       • brtnikvbrlohu

        A — kolikrát jsem se divil proč někteří uplácejí, když se mnohé co získali za krvavé úplatky dalo získat i bez nich. :)

      • Kamil Mudra

       Čtvrtá varianta obsahuje všechny tři a bude určitě nejblíže skutečnosti.

       a) Lidé nepožadující nic „extra“ neupláceli – ba někteří se i styděli úplatek nabídnout pokud by to bylo nutné.

       b) Pak byla hromada lidí kteří si nedovedli představit že by mohli obdržet standardní službu kdyby neuplatili a ještě očekávali že když uplatí dostanou nadstandard. Ti upláceli pořád, hlavně takovou tou formou „dárečků“ které zmiňuji výše. Myslím že bez uplácení by obdrželi totéž – možná si koupili nějaký úsměv navíc.

       c) No a pak bylo pár záležitostí které člověk bez úplatku nezískal:
       nestandardní vybavení do bytu od OPBH, přijetí hloupé nebo politicky „poskvrněné“ ratolesti na konkrétně zvolenou školu, přijetí chytré ratolesti na školu „úzkoprofilovou“…
       nebo je úplatkem urychlil:
       pořadník na auto, pořadník na byt, telefonní přípojka…
       Neuplácelo se jen penězi – bylo možno i protislužbou (dost frekventovaná varianta)

       • embecko

        Ale hovno, s prominutim, pane Mudro :o)
        Na vsechny sluzby jste potreboval uplatek, byt treba pouhym vlichocenim se. Na konci uz oficialni trh skoro nefungoval, vsechno slo prez dobrozdani.
        Ale samozrejme,. pokud jste zil jednoduchym zivotem a k zivotu nepotreboval ani knihu, pak samozrejme, znam i takove.
        Proc to tedy podle vas v Listopadu kleklo a to konsensualne, od delnika, po profesora?

        • Kamil Mudra

         Proč to kleklo?
         To je jednoduché, saxi.
         1) Bylo naplánováno.
         2) I kdyby jste měl všechno nikdy se nezbavíte pocitu že byste mohl mít víc.
         3) Několik záležitostí týkajících se svobody na tom bylo tak špatně že už to lidem lezlo opravdu hodně na nervy.
         Ale hlavní roli sehrál bod jedna.

         • embecko

          Co bylo naplanovano, pane Mudro? Tomu nerozumim…lidska nastvanost na rezim?

          Nakonec zvitezil odpor k vchazeni do mezilidskych vztahu a vynucenemu udrzovani vztahu, o ktere nikdo nestal.
          V tom je kapitalismus jasny vitez: kdyz chcete opravit auto, tak ho date do opravny a ne ze budete udrzovat dobre vztahy s nejakym usmudlanym mechanikem.
          Tyhle vztahy obecne, to je velmi silna investice, ktera stoji cas, namahu a premahani se, to je jedna z nehnusnejsich forem uplaceni, ktera narod uplne vycerpala a to tak, ze zavrhnul socialni vyhody, ktere prakticky prestaly byt vyhodami a dal prednost jasnym poctum a vztahum predem rozvrzenym, ktere sliboval kapik a do velke miry take naplnil.
          Tohle je podle meho velmi zretelna vec, zadna zahada.

          • Kamil Mudra

           Naplánována byla likvidace socialistického bloku protože to byla pro kapík jediná záchrana (byť dočasná jak vidno).
           Vy mne nechápete, saxi, protože to, co vy vnímáte jako „vysilující investici“ bylo pro mne vždy běžným životním stylem a znal jsem dost lidí kteří to měli stejné. Strávil jsem první půli života na vesnicích a maloměstech a tu druhou v Praze a všude to fungovalo stejně. Lidi vás nemuseli zrovna milovat. Úplně stačilo že vás měli za ochotného pomoci a věděli že se na vás mohou spolehnout. Pak už šlo všechno tak nějak „samo“. Já jsem se v tomto směru nikdy necítil nějak „namáhaný“ ani mne nikdy nenapadlo o tom uvažovat. Když zavolal soused že potřebuje s něčím píchnout tak jsem šel a ani ve snu mne nepadlo že ho „uplácím“. No a příště mi zas píchnul on nebo někdo jiný. Pokud to někdo z nich bral jako uplácení, pak to velice dobře skrýval. Ušmudlaný mechanik pro mne neznamenal o nic méně než univerzitní profesor, což mohu posoudit protože oba patřili k mým známým či přátelům.

          • Kamil Mudra

           Samozřejmě že řeč není jen o mě, saxi. Je také o lidech kteří se mnou sdíleli ten „můj svět“ které vy neznáte, stejně jako já neznám lidi kteří s vám sdíleli „váš svět“. Předpokládám že se mnou budete souhlasit když řeknu že mohou dva lidé žít v „nestejných světech“ i když bydlí ve stejné ulici. Já „váš svět“ nepopírám, jen k němu přidávám ten svůj. A možná, z přítomných, v nějaké míře i brtníkavbrlohu a Antimona.

        • Kamil Mudra

         A ještě.
         Vlichocení se bych řadil spíše mezi taktiku nebo strategii než mezi úplatky.
         Mám z totáče takovou knihovnu že bych si mohl otevřít půjčovnu (ostatně jsem tak pro známé i dlouho fungoval)
         Třeba jste, saxi patřil do „kategorie b)“ a byl ve vleku svého přesvědčení. Zkoušel jste uspět i bez úplatku a nebo to rovnou vzdal?

         • embecko

          Beletrie, pane Mudro vychazela relativne a hlavne vyberove (!) dobra do roku 1969, od te doby nic, sem- tam nejaka nahodicka.
          A co odborna literatura, te mate take plnou knihovnu? Pro kazdy casak si vypsat zadanku, dojit si na urcity cas do hnihovny s obcanku, podepsat prijem, usadit se do vyznaceneho koutka…jako naprosty i.diot…. namisto aby vam prisel domu do schranky a vy jse si ho studoval, kdy potrebujete vy a ne kdyz ho nekdo vrati do knihovny?

          Zit v sociku bylo pro dospeleho cloveka, ktery chtel normalne zit a neceho dosahnout, naprosto ponizujici a znechucujici zazitek.

          • Kamil Mudra

           Saxi, v antikvariátech nikdy kvalitní literatura „vycházet“ nepřestala. Já tam objevoval mnohdy takové skvosty že jsem se nestačil divit. A mezi jejich zaměstnanci měl dost přátel nebo alespoň dobrých známých. Nevím co počítáte do odborné literatury. Pokud i filosofii, mystiku, historii, náboženství, archeologii a pak další knížky ve kterých se tyhle záležitosti prolínají se záhadologií, psychologií i parapsychologií, tak to by bylo asi 20 procent knihovny. Ale pokud máte na mysli vyloženě odborné knihy zaměřené třeba na techniku, fyziku, stavebnictví… a tak podobně, tak těch moc ne. Hodně zabírá sci-fi, fantasy, cestopisy a dobrodružné i historické romány, co jsem začal nakupovat už v dětství za peníze rodičů. Klasiku co jsem po rodičích zdědil. Našel byste tu i mnohé z literárních špeků na které se stávaly fronty (já si počkal až se objeví v tom antikvariátu protože bývaly i oblíbeným dárkem lidem z nichž někteří o ně neměli zájem), mám i velice slušnou sbírku samizdatů, díky tomu že jsem se podílel na jejich množení a tedy byl u zdroje… No, mohl bych pokračovat stále podrobněji ale asi by vás to nebavilo číst.
           Já rád četl skoro všechno, snad jen s výjimkou červené knihovny a moc mě nebrala četba detektivek :-)
           Knihovny jsem navštěvoval jen dvě ale v obou mi (neoficiálně) půjčili sebou domů cokoli oč jsem požádal protože měli tu zkušenost že to vrátím přesně tak jak si určí „i kdyby hrom bil a trakaře padaly“. Takže to „studování v koutku“ z vlastní zkušenosti vůbec neznám.

           Píšete: „:Zit v sociku bylo pro dospeleho cloveka, ktery chtel normalne zit a neceho dosahnout, naprosto ponizujici a znechucujici zazitek.
           Nepochybně ano pro mnohé lidi. Já takové znám z oblasti muziky a kumštu vůbec. Ale jistě by se jich našlo dost i ve vědních a dalších oborech. To je jedno z velkých negativ, které jsem měl bývalému režimu za zlé a myslím že právě tohle zjištění bylo tím prvním impulzem, který mne nakopl směrem k té rebelii která už mne neopustila až do jeho pádu.

           Jenže „normálně žít“ to je tak neskutečně široký pojem, že se vůbec necítím na nějakou jeho obecnou definici ani sám pro sebe – natož pak pro ostatní obyvatele republiky. Vždyť když si promítnu různé etapy svého života tak zjišťuji že se v nich mé představy o tom co je to „normálně žít“ hodně lišily. Myslím že tohle zjistí každý. Samozřejmě že se najdou nějaké „stálice“ nebo průsečíky, ale i tak.
           A „něčeho dosáhnout“? No tak to už je teprve pestrá paleta. Jasně že se třeba většina lidí shodne třeba na tom „být bohatý“. Ale když se mnohých z nich zeptáte: „A čeho bys chtěl dosáhnout kdybys už bohatý byl?“ tak se začnou drbat za ušima a usilovně přemýšlet, který ze snů nebo dávno odložených cílů by si asi tak splnili.

           No… já třeba chtěl dosáhnout změny režimu. Počítal jsem s tím že k tomu povedu i svoje děti a jejich děti se toho snad dožijí. Přišlo to mnohem rychleji než jsem čekal a vzalo to takovou podobu že je mi z ní na blití.

          • embecko

           To jste tu zopakoval jen jeden z duvodu, proc to krachlo, pane Mudro:
           Shaneni a udrzovani znamosti jen proto, abyste dostal skvosty, ktere byly na Zapade naprosto banalnim zbozim, koupitelnym v prvem obchode na rohu.

           Pro vetsinu lidi z oblasti muziky a kumstu byl socik pravym rajem na zemi, nebot vestina z nich by si v normalni spolecnosti ani neskrtla, coz potvrdila i doba po Listopadu…takze zrovna ti si nemaji na co stezovat (vyjimam opravdu postizene, kterych bylo jen nejake procento).

          • Kamil Mudra

           Když vy, saxi, všechno vidíte jen skrze to zboží, které nebylo v regálech. Pokud by tohle mělo být skutečně hlavním důvodem pro lidi co chtěli změnu režimu tak si nezaslouží nic jiného než to co teď mají. A vám se nedivím že se nechcete vrátit ani do „socíku s lidskou tváří“ – jak jste napsal Tarasovi.

           Pokud dobré mezilidské vztahy opravdu vnímáte jen jako „Shaneni a udrzovani znamosti jen proto, abyste dostal skvosty, ktere byly na Zapade naprosto banalnim zbozim, koupitelnym v prvem obchode na rohu.“ a že lidé v podstatě nemají jiný důvod proto aby spolu dobře vycházeli, pak můžete jen být rád že jste se dožil snadné dostupnosti toho vytouženého zboží při jehož konzumaci se můžete na každého vykašlat.

           Já to holt mám obráceně. Načančanost zboží je mi ukradená, mnohem víc mi záleží na vztazích mezi lidmi a na tom co do nich zasahuje. A když jsem psal o lidech z muziky a kumštu vůbec, tak jsem neměl na mysli ty co se tím živili. Myslel jsem ty co si „neškrtli“ protože zrovna někomu kdo měl moc o nich rozhodnout „nevoněli“ a nebo prostě byli svou kreativitou „mimo šablonu“.

          • embecko

           Vubec nechapu, proc jste byl pro zmenu rezimu, pane Mudro:
           Lidske vztahy dobre, sluzby v norme, zbozi prijatelne…
           Muzete mi to nejak vysvetlit?

          • Kamil Mudra

           Svoboda přesvědčení.
           Svoboda projevu.
           Svoboda pohybu.
           Možnost drobného podnikání.
           Možná je to málo, ale pro mne to znamenalo hodně.
           No… Ještě tu byla nějaká množina negativ, která mi ale ve srovnání s těmi současnými přijde úplně bezvýznamná a o které si myslím že by „vyšuměla“, pokud by se dosáhlo těch čtyř hlavních cílů.

     • tresen

      A co naopak uplácení pacientů? Nevybaví se vám doktoři, kteří si nadstandardním přístupem /přednostní termíny ošetření, na svou dobu luxusní pokoj, nejrůznější materiální vychytávky, vytrvalé přičinlivé kvokání kolem pacienta/ předcházeli ty, od nich očekávali něco na oplátku? Třeba přijetí potomka na školu, přidělení stavební parcely, souhlas s cestou do zahraničí…

      • Janika

       To jo, já si pamatuju takové doktorské předcházení si automechanika, instalatéra, zedníka, zelináře, o řezníkovi nemlivě :-). Pak přišel komouš, z toho momentálně nic nekoukalo, běžný funkcionář, co dělal funkce zadara, doktoři komunisty vesměs nemuseli, a tak čekal jako žebrák a dali mu tu averzi dle možností sežrat :-).

       • Kamil Mudra

        Tohle vzájemné „předcházení si“ se týkalo spousty profesí ale do úplatků bych to nepočítal. Spíše do vzájemné výpomoci nebo barteru.
        Jakmile byl člověk za dobře s těmi „správnými lidmi“ tak sehnal a zařídil prakticky cokoli.
        Takový Kvítečkov :-)

       • brtnikvbrlohu

        Hm – já zažil dokonce to že podobným týpkům se i plivlo do polévky – ale – léčit se muselo „lege artis“ tohle nedodržet si nikdo nelajznul, často to byla honba za chimerou. Řekl bych že ti podlejzáci byli často dost neoblíbení, alespoň tam co jsem byl já.

 5. tresen

  Doufám, Tarasi, že mi nepřičtete „zásluhu“ na tom, že publikujete na Zvědavci.
  Jestli jo, tak to jste v tom křoví mohl zůstat. Já bych si nad vašimi starými texty dál říkala, jaká je škoda, že už nepíšete.
  Tady k tomu, čím jste začal, tedy srovnávání Krymu k událostem, které se udály jinde a jindy, bylo by dobré říct, co jsou aspekty, které umožňují doopravdy přirovnat Krym k jiným kauzám.
  Podle mne jsou to tyhle:
  1. skupina obyvatelstva, tvořící jazykovou, národnostní či jinak definovanou většinu v části většího státního celku /v jehož rámci je naopak menšinou/, která je s existencí v onom větším celku nespokojená
  2. sousední stát, který podporuje požadavky této skupiny, včetně vytržení jí obývaného území ze stávajícího státního celku a připojení k sousední zemi

  • taras2

   Platí jenom první aspekt, druhý už je mimo mísu, protože stát, který v případě Kosova „podporoval požadavky této skupiny včetně odtržení“, je tisíce mil daleko. S Albánií by Srbové hladce zatočili. S Krymem dostali Američani sežrat zpátky svoje svinstvo v Kosovu; boží mlýny sice melou jak rozhrkaná mašina, ale někdy melou. Podstatné na tom je farizejské až odporně hovadné chování médií a vlád, které v jednom případě podporují čisté svinstvo, v druhém ječí jak doroty nad celkem přijatelným a s právem konformním řešením.

   Co se Zvědavce týká, je mnohem morálnější psát tam, než publikovat např. na MfD, Reflexu, Respektu či Lidovkách. To jsou skutečné žumpy. Pokud vám vadí jistý (a nepřehlédnutelný) antisionismus média, potom zase někomu jinému může vadit gigantický antisocialismus jiných, kvazioficiálních médií.

   • tresen

    Věříte, že jsou i tací, co jim vadí oboje?

    K těm aspektům: Druhý u Kosova pochopitelně nenajdete, u Krymu nepopřete, protože byl rozhodující. Takže srovnání s Kosovem podle mne kulhá až tak, že nemá smysl se tím zabývat.
    Třeba žádná smysluplná paralela neexistuje, možná bychom museli jít do vzdálenější minulosti.
    Ale hledání paralel ve skutečnosti nebude můj koníček. Jen zřídka mě vyprovokuje nadhoz jako je ten váš.

    • taras2

     Absence smysluplné paralely je popsána v prvním odstavci článku dost přesně: aby platilo srovnání, museli by Rusové napřed zavraždit dva tisíce ukrajinských civilistů, vybombardovat Ukrajinu materiálně deset až dvacet let zpátky a navíc nemít na Krymu žádné legitimní geopolitické nároky a zájmy, jako neměly USA v Kosovu. Nejdou ty dvě věci srovnávat proto, že Kosovo bylo obrovským svinstvem ze strany USA, tak gigantickým, že je s Krymem, s tím nastolením jisté dějinné spravedlnosti (po Chruščovově nesmyslném gestu), skutečně nesrovnatelné, přičemž oproti mrtvým v Srbsku bylo provedeno velmi humánním a elegantním způsobem. Ano, ty dvě věci nejde srovnávat, ale úplně z jiných důvodů, než si myslí pravicově postižená veřejnost. Když se podíváte na reakce diskutujících na síti, teď mám na mysli i německé noviny, tak přibližně sedmdesát až osmdesát procent reakcí jsou k Rusku přívětivé a dost silně kritizují postup USA a EU, s jejich podporou pučistické, nelegitimní a polofašistické kyjevské vlády.

      • taras2

       Váš přístup k debatě je ryze komunistický. Jestliže se k diskutovanému problému vyjadřuje 80 % účastníků negativně a odporuje to vašemu menšinovému pozitivnímu názoru, pak jsou ti ostatní trollové. Nebo placení agenti západních ideodiverzních centrál, to v řeči komunistické propagandy.

       Krize na Ukrajině nedává objektivnímu pozorovateli možnost výběru, protože na jedné straně je pokrytecká, iracionální, hysterická a prolhaná politika dvojího metru ze strany USA a EU (podpora pučistické a polofašistické vlády, která poslala na vzbouřence tanky, tedy něco, co se Janukovič neodvážil v opačném gardu udělat a raději utek) a na druhé straně celkem klidná a rozumná politika Kremlu, který využil rozvratu po puči a vzal si zpět to, co mu odjakživa patřilo, a to bez jakýchkoliv lidských obětí. Zamezil tak vysoce nebezpečnému scénáři, kdy na Krymu by – podle kosovského vzoru – Američané nainstalovali svoji základnu.

       Jenže vám srdéčko bije na pravé straně a tedy odmítáte realistické hodnocení událostí a vaše komentáře jsou podřízeny vaší ideologické predestinaci.

       • tresen

        To víte, moje potřeby se přece jen liší od potřeb postarších třídních bojarů. To se pak odrazí i v pohledu na to, co je realistické a co ne.

        • taras2

         S potřebami – ať už postarších bojarů, či postarších buržoazních paniček – to nemá vůbec nic společného. Situace je dána, její vývoj dobře zdokumentovaný, informací hromada, stačí záležitost objektivně vyhodnotit. A protože objektivní stav věcí narazí na vaši předpojatost (dnes už komickou), musela byste spláchnout mantry do záchodu, tak začnete vytahovat potřeby postarších bojarů.

         • tresen

          Vaše podání stavu věcí se nestane objektivní skutečností jen tím, že vy to prohlásíte.
          Máme k dispozici tatáž fakta /když pomíjím ochotu mnohých dnešních zapálených diskutérů baštit očividné fejky/, ale jejich výklad se diametrálně liší.
          To jen tak poznámka na okraj, abychom nemuseli ztrácet čas debatou, která nemá smysl, protože to zkrátka vidíme jinak a jeden druhého nepřesvědčíme.

          • taras2

           Fakta: převrat v Kyjevě byl neústavní; moci se zmocnili nevolení antiruští a polofašističtí packalové; byli do křesel vyneseni dosud (a nikdy v budoucnu) nevyšetřovanou zločineckou majdanskou bandou, která – aby se věci hnuly – postřílela vlastní spolubojovníky i policisty; na jejich instalaci vydala Amerika 5 miliard dolarů; pučisté neovládají ani armádu ani policii; v zemi panuje naprostý chaos; oligarchové začali ze svých zaměstnanců formovat politické bojůvky; Rusko si vzalo Krym, který mu vždy patřil a jehož námořní vojenská základna na něm se síky pučistické vládě ocitla v ohrožení;. Tady není možné někoho o něčem přesvědčovat: buďto se tato fakta vezmou do úvahy, nebo je budete ignorovat a tančit své čím dál tím složitější dobové tance.

          • tresen

           Mám to pro vás bod po bodu.
           Chcete to mailem nebo tu mám /stručným shrnutím/ vyvolat flame?

          • taras2

           To přece není flame, když budete argumentovat, Možná by bylo dobrý to dát do nového komentáře, tohle vlákno je už vyčerpaný.

       • merlin

        proč myslíte že vůbec nějaké srdce má ? :-), já za tím z textu doposavad mi jako davu předkládaného čtu jen samé manipulativní tendence.

        • taras2

         Nic jiného než manipulace jí nezbývá. My se s třešní známe z internetu už nějaký pátek; pravicová pravdoláskařská i klausovská politika, která jí konvenovala, utrpěla fiasko, ukázala se jako cesta do pekel, kropená proti prachu obsahem senkruven. Někteří její tehdejší souputníci (Hong, Argo, muzikant, co převlíká postele) to vzdali a přestali obhajovat neobhajitelné. Jiní se stáhli na pravičácké blogy, kam mezi sebe nikoho nepustí, jiní prodělali pozoruhodný obrat k realismu. A protože tresen má neukojitelnou potřebu diskutovat s námi, inteligentními a fyzicky krásnými levičáky, tak funguje jako Poslední Mohykán. Já její příspěvky celkem vítám, protože jedině ve střetu s opozičním stanoviskem se brousí stanovisko vlastní. Navíc nepoužívá sprostá slova.

         • tresen

          K pravdoláskařské úchylce se hlásím, ke Klausovi ani omylem. To byste si přece jen mohl pamatovat.
          Co se týče té mé pošetilosti, že chodím diskutovat s levičáky: zeptejte se Halladina, proč chodí na Šumavu. Je to asi obdobné. Možná je za tím sentimentální vzpomínka na heroické pavoučí časy, kdy se občas vyvrbila skutečná spojující lidská nitka, takže jsme se nesežrali, ale nakonec celkem respektovali.
          Navíc se mýlíte v tom, že to všichni jmenovaní vzdali.

          • taras2

           Ale to přece víte, že Halladin a Šumavák mají ještě z dob Pavouků tzv. „zvláštní vztahy“ a nehádají se skoro nikdy. On tam chodí, Jirka Češtinář mu nadává do rudých zmetků, jenže Hall je teflonovej. Zajímavý je ale, že i tam se Jiřík dostává do izolace a začal tam vát čerstvější vítr. Petr Kunetka či Rpuť jsou příkladem těch realističtějších.

      • Janika

       Řekla bych, tresen, že mezi zdejšími diskutéry není trollem nikdo, natožpak placeným. Všichni píší to, čemu věří. Pokud se trollem myslí proovokace, pak jediným takovým tady byste mohla být Vy sama :-). Ale jste trollem sympatickým, kultivovaným a vcelku vítaným. Sice mám při Vašich komentářích pocit, jako bych to už dříve četla mnohokrát, ale zase na druhou stranu si Vás u toho představuji, jak se půvabně zlomyslně usmíváte a bavíte se u toho – a usmívám se taky :-).

  • taras2

   Embeso je nihilista a posmívá se svatým věcem. Trochu by ho mohlo vytrestat jenom toto: Král posměváčka lapit dal / Jak ovce kráčel k šibenici / a po cestě se posmíval / že kat má díru na zadnici

   • embecko

    Nechci nazpatek do socialismu, Tarasi, ani do toho s lidskou tvari :o)
    zatim to se mnou neni tak spatny, abych si nepamatoval, jake to bylo.

     • embecko

      Ted uz si to uvedomuji, tarasi.
      Mozna je muj nerevolucni nihilismus bud vzpominkou na zbytecne mladicke erekce, anebo artikulovanou obavou z mozne erekce starecke.

      Rozhodne jsem si ale revolucniho elanu prozil v mladi natolik, ze uz to nepotrebuji opakovat….ale pak prisly vzpominky na leta porevolucni a po- mladicka, na me dojizdeni do prace, ktere trvalo hodinu a pul a soubezne s tim mi nekdo licil, jak jezdil hodinu a pul na jakesi povinne pracovni nasazeni v 50- letech nekam k Mostu.
      Jeho to bavilo a trpel tehdy budovatelskym nadsenim…ja byt mlady a zit v 50. letech, tak by mne to bavilo (mozna) a byl nadseny (mozna) take. Ale me uz bylo skoro tricet a nevydelal jsem si kvalifikovanou praci jeste ani na auto, ani na byt a pritom jsem stale dojizdel do svych „rudych letnic“.
      Hospodarstvi rostlo, zivotni uroven lidu se neustale zvysovala, ovsem nadeje na vlastni byt se vzdalovala, auto jsem si mohl dle vypoctu poridit tak 5 let pred odvozem (zdarma) na LDN a na pultech se rok od roku objevoval vetsi a vetsi pocet smejdu, ktere se rozpadaly po prvem pouziti.

      A abych byl opravdu uprimny, tak jsem dodnes nepochopil, co je to byt dialektik. Obcas na to narazim, i na vysvetleni, ale zatim mi to uplne nedoslo. Dobrou :o)

      • taras2

       Pomohu jinochovi, zmítanému mladistvou nejistotou:

       „Dialektika (z řeckého dialektiké techné od dialegesthai, rozmlouvat) je filosofický pojem, jenž nabýval během dějin různých významů a je i dnes nejednoznačný. Filosofický slovník (Walter Brugger a kol.) dokonce začíná heslo dialektika takto: „Užívání výrazu dialektika dosáhlo v současné filosofii takové míry zmatku, že je sotva možné podat byť i tu nejobecnější charakteristiku tohoto pojmu.“ (teta Wiki)

       Používalo se to hlavně v té souvislosti, ve které figurovala nějaká neodpustitelná prasárna. Kritikům se řeklo : „Na to se musíš dívat dialekticky, soudruhu!“

 6. merlin

  promiňte, nikam se to nehodí, ale líbí se mi to ,,Pokud lidem nevadí akce typu Kryštof a náhodné zastavování a prohlížení aut, neměly by jim vadit ani namátkové domovní prohlídky. Skoro bych se vsadil že vloni zemřelo více lidí doma než na silnicích.,,

  • Antimon

   No, když jsem doma, tak obvykle nejsem v interakci s ostatními lidmi, navíc při rychlostech v rozsahu od 30 do 200Km/hod :-) Takže z tohoto pohledu se srovnává nesrovnatelné. Kryštof na silnicích mi opravdu nevadí.

 7. Astr

  Co lze a co nelze srovnavat!
  Polopatisticky shrnuto pro ty kteri nepochopili co Tarasuv clanek rika.

  Co lze srovnat:
  Jak v Kosovu tak na Krymu se jedna o rozhodnuti „vetsiny“
  V Kosovu zije vetsina Albancu na Krymu vetsina Rusu.
  Obe tyto vetsiny si v referendu vyslovily sve prani !
  To ani Emericka varianta nemuze poprit ba dokonce ani Tarasova Prazska kavarenska odnoz :-)

  Co nelze srovnat a porovnat:
  Uroven vmesovani USA potazmo NATO v pripade Jugoslavie a angazovanosti pro odtrzeni Kosova
  s angazovanosti Ruska v pripade Krymu.
  Nejen ze se nekonalo kolem Krymu zadne humanitarni bombardovani,
  nekonal se ani natlak podobny tomu ktery se nazyval „Rambouillet“
  diplomatickou svinarnu kterou sam byval ministr zahranici USA popsal takto:
  The Rambouillet text, which called on Serbia to admit NATO troops throughout Yugoslavia, was a provocation, an excuse to start bombing. Rambouillet is not a document that an angelic Serb could have accepted. It was a terrible diplomatic document that should never have been presented in that form.
  Henry Kissinger, Daily Telegraph, 28 June 1999

  Take ze zde nikdo ze zpochybnovacu referenda nepripomel jine demokraticke referendum zvane FALKLANDY 2013
  REFERENDUM ktere probehlo s vysledkem
  98.8% pro pripojeni k Anglii= 1513 hlasu
  0.2% proti =3 hlasy
  Na rozdil od Krymu dle Zapadni medialni masaze referendum na Falklandech probehlo spravne a demokraticky!
  Falkland Islands sovereignty referendum, 2013
  http://en.wikipedia.org/wiki/Falkland_Islands_sovereignty_referendum,_2013

  UK Foreign Secretary William Hague said: „We have always been clear that we believe in the rights of the Falklands people to determine their own futures and to decide on the path they wish to take. It is only right that, in the 21st Century, these rights are respected.
  „All countries should accept the results of this referendum and support the Falkland islanders as they continue to develop their home and their economy. I wish them every success in doing so.“

  Ptate se ctenari jak je mozne ze pan ministr pro obyvatele Falkland(Las Malvinas) stejne jako massmedia predtim take Albancum v Kosovu priznava pravo na to aby si LID sam zvolit a vybrat a v pripadech jinych vcetne Krymu ne ?

  Opet nutno zopakovat stav dnesniho sveta:
  „co je dovoleno jednem neni dovoleno jinym.“
  Quod licet Iovi, non licet bovi
  A hra na demokraturu pokracuje :-(
  Amen

  PS
  Muze mi nekdo z vas zijicich v CR nejak presneji popsat rozdil v zahranici politice CR drive a nyni?
  V cem se lisi nyni soc dem-ANO politika
  se zahranicni politikou za vlady koalice ODS_TOP09? Mimo udajnou vetsi vstricnost vuci EU ?
  Jaky je skutecne rozdil mezi Schwarzenbergem a Zaoralkem ?
  Kdyby demokraticke volby opravdu mohly rozhodnout o nejake zasadni zmene, byly by jiz zruseny !

   • Astr

    to tresen:
    A sakrble tresni, v casech davnych jste mela uroven, mluvila a dohadovala I kdyz ne zmeny se dozadovala, byfse spokojena s politikou pravicovou s pameti na spatnou levicovou,
    proto spokojena s tim co vam vlady za 25 let nadelily a jaka pouceni z toho udelily.

    Ale co to je Tresni za otazku ?
    Tak směle do toho, Astře: Jakou zásadní změnu v zahraniční politice ČR byste uvítal?

    Byl jsem to ja kdo se ptal jak a v cem se lisi zahranicni politika a smerovani dnes proti obdobi vlady predesle.

    Zeptal ale zatim zadne odpovedi jsem se nedockal tedy krome Tarase.
    Zase jen Tarasovske:-)
    Byla to opravdu bez jakekoli ironie minena otazka v cem se a jak se bude jinak chovat soc.dem nez ODS a 09.
    Smele do toho? Proc ten vysmech Tresni?
    Smele do toho by mela jit nova vlada a jinak nez ta predesla, kdyz vysledek voleb byl prohlasovan a vniman jako jednoznacny projev

    neduvery a nespokojenosti s predeslou.
    Tedy vyzva ke zmene !
    Nastala nejaka?
    Jaka?
    Ponechavam stranou Tarasovi zerty a narazky na Vasi“pravicovost“ ale kdyz Vy jste prednesla otazku na „zasadni“ zmenu odpovim a nasledne

    se take zeptam.
    Zasadni zmenu bych videlv tom ze by demokraticke vlady CR prosazovaly politiku ktera by repektovala predevsim prani volice a to na

    miste prvnim a nikoli podrizenost mocipanum.
    Ono obrovske zklamani nejen Astra ale vetsiny LIDu CR z toho ze prizdisractvi a podrizenost Kremlu vystridala podrizenost Wajthauzu !

    Vy se nedomnivate ze by zasadni zmena v nekterych vecech byla zapotrebi?
    Jsou dokonce lide kteri dnes v trvdi ze drive podrizenost a poslusnosti vuci kremlu ano to bylo moc spatne, ale dnes vuci Zapadu,

    ano tak je to jedine spravne!
    Opravdu? To drive bylo spatne to dnes je spravne ?
    Co je spravne a co spatne? kdo povi?
    Me se treba nelibi kdyz ruzni provokateri na Internetu radostne a skodolibe hlasaji ze kazdy LID ma takovou vladu jakou si
    zaslouzi!
    Ja jen vim ze LID to vzdy dostane v podobe uctu a casto i velmi krvaveho.
    Drive coby kanonen futr dnes zatim jen Trzni futr.
    Zasadni zmena? Ano co prestat hlasovat pro humanitarni bombardovani? Prestat se objimat s predstavitelem noveho rezimu kdyz chvilku predtim byl na seznamu terroristu a i tak se choval. atd..atd…
    Prestat hlasovat jako otrok, drive podle Kremlu dnes podle noveho Pana !
    Co z toho ma LID CR?
    Co ma z rozbiti „komunisticke“ Jugoslavie?
    Co ma z nove nejvetsi vojenske zakladny na Balkane? Pocit bezpeci a ochrana pred nepritelem? Pridate radar a rakety pro jeste vetsi bezpecnost?
    Referendum nereferendum, nazor ci prani lidu?
    Jedno referendum dobre jine spatne, ktere tak a ktere onak? O tom opet rozhodne nekdo jiny, nikdy LID v nespravnem referendu!
    Kdyz uz hlasovani tak az tak dlouho, az nakonec prijde to spravne? Jako v Irsku ?

    Tak směle do toho,(nikoli Astře) ale novy Svetovy Poradku pod jedinnym a nejspravnejsim vedenim !
    Jen zadne „zasadni“ zmeny, svet je dnes tak dokonale nastaven ze nikdy nebyl nastaven lepe!
    I tresne pak z toho radostne rozkvetou az ti nejlepsi vladci k jedine spravnym TRZNIM zitrkum svet povedou!
    =======================

    • tresen

     Vy jste se, Astře, ptal tak, že to vypadalo na řečnickou otázku a že máte po ruce odpověď.
     V čem se zahraniční politika změnila? No přece skoro v ničem, to dá rozum.
     Tak to vyznělo, nezlobte se. Proto jsem necítila potřebu vám to potvrzovat a rovnou jsem se zeptala, jak byste to změnil vy, když zřejmě nějakou změnu chcete.
     Chytrá australská horákyně pravila, že by to udělala tak, jak to žádá lid.
     Ale co lid /tedy ta většina, co se nevykecává na netu/ doopravdy od zahraniční politiky očekává? Pověz, ó vědmo. Fakt má komplex permanentní podřízenosti? Přál by si odejít z EU a z NATO? Já si myslím, že ne. A taky se domnívám, že to není důsledek nějakého politického masírování.

     • Astr

      Dik za vysvetleni:-)
      To nejzasadnejsi ze zasadniho zustava na veku veku :-)
      Přál by si LID odejít z EU a z NATO?
      Já si myslím, že ne pravila Tresen, a jiste to pise spravne :-)
      Pak samozrejme je nutno prekousnout I takova mala odboceni od demokracie k demokrature a spolknout i preventivni bombardovani preventivni okupaci jinych uzemi, a ochranu poradku pred silami zla a temna.!
      Proto ani rozdil mezi ministrem vlady minule a soucasne nemusi byt vubec patrny. To zasadni se nemeni.
      Suma sumarem jen blbec pripadne jak to z textu vyplyva jeste Astr si mohou myslet ze demokraticke volby jsou na svete proto aby se neco zmenilo :-)

   • hans

    A samozřejmě v Kosovu okupanti odstranili místní úřady a nahradili je okupační správou, kdežto v Krymu zůstala domácí volená vláda a parlament.

   • hans

    A třešně zcela ignorují fakt, že Albánci v Kosovu se chtěli osamostatnit, protože jim srbská vláda bránila v porušování lidských práv Nealbánců, kdežto Krymčané se chtěli osamostatnit, protože chtěli zabránit ukrajinské vládě v porušování lidských práv.

  • taras2

   Je to jednoduché, Astře: usednutím do kastračního křesla na ministerstvu zahraničí se z nového ministra stává vůl a nemůže jinak, než se takto projevovat.

   • Janika

    Chachachacha, ty mě zničíš, Tarasi, kastrační křeslo, to je tedy pecka :-)). Musím uznat, že výstižné, přímo objevné. Byl by to dobrý titulek :-).

    • taras2

     Tady vidíš, že vše už bylo vymyšleno a tedy nelze něco nového vymyslet. Ságu sedmi sluncí jsem nečet ani o ní neslyšel.

 8. Astr

  Ano priznavam ze muj dotaz a moje nevedomost jaky je rozdil mezi zahranicni politikou jak ji provozoval knize a jak nyni soc.dem ma take sve pozadi.
  Ani tresen s jednoznacnym NATO-EU vyjadrenim lidu CR do rozdilu pokud nejaky neprinesla vysvetleni,
  Tarasovo „pravicove“ laskovani na thema priskripnutych gulich na ministerskem kresle alias dnes uz vlastne zadnych , kdyz ty posledni byly Topolankovi o zahranicni politice soc.dem. dnes reklo take temer nic :-)

  Ale Schwarzenberg se „prokecl “ na pude parlamentu coz samozrejme massmedia zatajila ale informace je zde a I proto me zajimalo jaky je rozdil a zda vubec nejaky v nesametove zahranicni politice CR drive a dnes.
  Odkaz pridavam a z neho vytah co knize pronesl jako odpoved poslanci Foldynovi:

  Dalsi malo utajovany skandal?
  Jaký skandál? Při slovní přestřelce mezi ním a poslancem Foldynou ve Sněmovně informoval (patrně v návalu emocí, kdy zaujal defenzivní pozici – prostě se prokecl), že o bombardování Srbska se hlasovalo v roce 1999 při zasedání Trilaterální komise. Pozor, nebavíme se o „konspiračních teoriích“ – o Bilderbergu apod. Toto přímo řekl Karel Schwarzenberg na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
  Schwarzenberg rekl:
  „Rád bych prostřednictvím pana předsedajícího upozornil pana poslance Foldynu, že nasedl falešným informacím. Já jsem nikdy nepodporoval bombardování Srbska. Naopak, to si dobře pamatuju, těsně před tím, než to začalo, bylo zasedání Trilateral Commision ve Washingtonu a tehdy byli tři, bohužel pouze tři přítomní, kteří se postavili proti plánu zahájit bombardování Srbska. To byl, budete se divit, Henry Kiessinger, byl to nynější ministr zahraničí Království švédského Karl Bild a potom jsem byl já v té diskusi. Je něco jiného, když ta válka proběhla a Srbsko ztratilo nadvládu nad Kosovem a nebyla nejmenší naděje možnosti, že by ji získalo zpátky, že jsem uznal Kosovo jako nezávislou zem. Ale bombardování Srbska jsem opravdu nepodpořil. Děkuji mnohokrát.“

  http://www.czechfreepress.cz/kauzy/ustoji-karel-schwarzenberg-tento-skandal.html
  PS
  samozrejme pokud se vam zde nikomu do zahranicni politiky CR moc nechce, a pres knizeci srovnani uz vubec ne,
  pak moje omluva,
  a hezky weekend preji
  odletam do podzimniho outbacku mezi klokany do nocni nuly a dennich uz jen 25:-)

  • taras2

   Tenhle stát (národ) nemá do dob Jiříka z Poděbrad samostatnou zahraniční politiku, tak co chceš o ní vlastně vědět? Bude odjakživa „kam vítr, tam plášť“, sociálním zaopatřením pro kariérní diplomaty za naše (z lidu vydřené) peníze, nástrojem hlubokého závrtu do cizích řití. Před listopadem ji dělali sovětští agenti, teď ji dělají agenti američtí. V konečném důsledku je rozdíl pouze v kvalitněji uvázaných uzlech na kravatách.

  • Kamil Mudra

   Hmm… O zajímavém výroku našeho mediálně docela sledovaného politika se dozvím z Klokanie.
   No jasně že to Kchárl ustojí. Vždyť se ani nemá čemu stavět.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s