Žádný hlupák

Napsal Lev Veršinin, převzato odtud.

Je tomu tak. Není mi teď lehko. Ještě 30. května, utvrzen v tom, čemu věřím a dělaje to, co dělám, jsem byl absolutně přesvědčen o tom, že vše je v pořádku. Že se vše – nehledě na krev – ubírá správným směrem. Vše tomu nasvědčovalo. Ale teď už si nejsem tak jistý. Protože bombardování měst ze vzduchu znamená, že Kyjev překročil červenou čáru, a odpověděli mu na to jen dalším žalujícím prohlášením v nějakém mezinárodním koši.

Možná, že zítra se všechno změní. Ale zatím situace vypadá tak. A proto prohlášení prezidenta Ruské federace ze dne 4. března – „Pokud uvidíme, že takové bezpráví začíná ve východních oblastech, pokud nás lidé požádají o pomoc, a oficiální žádost současného legitimního prezidenta již máme, vyhrazujeme si právo použít všechny naše dostupné prostředky, abychom ochránili tyto občany. Jsme přesvědčeni, že je to zcela legitimní“ – nelze brát vážně.

To je fakt. Stejně tak je faktem, že žádný vpád není nutný. Je potřebná, ne, je životně nutná pomoc vojskům Nového Ruska, jak zbraněmi, tak specialisty.

A toho se jim nedostává. Zato platby za plyn se odkládají a cenu plynu bezostyšně diktuje Kyjev za plné podpory USA, a z Krymu se na území Ruiny přepravuje vojenská technika, která je okamžitě využívána při vojenských akcích na východě.

Nejsem „škarohlíd“. Skutečně ne, takže lámaje sám sebe, navzdory veškeré logice a zdravému rozumu si vycucávám z prstu uklidňující klam. Ale nejsem debil, připravený za všech okolností ospravedlňovat vše, co udělá Vladimír Putin jen proto, že je to „Puuutin“, a jsem si vědom toho, že v Moskvě je příliš mnoho vlivných lidí, kteří tupě nechtějí pochopit, že jejich pohodlný svět, ve kterém se byli všichni schopni dohodnout se všemi, se zhroutil a nelze to napravit.

Je mi jasné, že prohra Ruska v „ukrajinské partii“ znamená během dvou, tří let konec Ruska a jeho zhroucení, nebo transformaci na předvoj budoucího úderu na Čínu. Je mi jasné, že „mír teď“ znamená válku zítra, přičemž válku s malou šancí na výhru.

Víte, já věřím panu Cholettovi, který otevřeně říká, že „Toto bylo velmi důležité zahájení spolupráce mezi Ukrajinou a Spojenými státy. Naše dlouhodobá spolupráce v obraně si klade za cíl pomoci Ukrajině vybudovat efektivní ozbrojené síly a posílení obranných sil“, a já nepochybuji o tom, že válka s Ruskem je alfou a omegou režimu prezika Peťky.

***

A proto…
A proto se nebudu sám rozepisovat a dám sem citaci z diskuze:

„…Ještě si pamatuji jak Josif Vissarionovič čekal a nereagoval na provokace, ale nevím, jestli je to možné srovnávat.“

„Je to možné srovnávat, ale až podle výsledku. Jestli Rusko vyhraje – znamená to, že jednal správně. Jestli prohraje – znamená to, že udělal chybu.
Buď velký politický hybatel 21. století dovede Rusko k vítězství, nebo prolhaný a zlý trpaslík bude pověšen. Jinou cestu nemá.“

***

Je to přesně tak: buď – anebo. A o tom všem, včetně svého vlastního osudu, rozhoduje jeden člověk.
A všechna naše virtuální hysterie, promiňte, je na nic.

Takže můžeme jen čekat a doufat v to nejlepší, které v zásadě je možné. Vzhledem k tomu, že člověk, který rozhoduje, není ani v nejmenším hlupák a všechno si moc dobře uvědomuje. To je jediná věc, kterou jsem si jistý.

 1. Janika

  Technická – měla jsem problémy s překladem narychlo, včetně názvu (lepší „Nejsem blázen“?) a jednu větu jsem vynechala docela. Tak prosím o pochopení, případně o radu.

 2. merlin

  tak jsem to te´d vzala letem světem a u mitrofanova jeho pertička už probrala, jak jsou směšní rusové, kteří jeví obavy o Putina v Normandii. Aby mu tam bývalí spojenci nepřivodili nehodu.
  AlexandrMitrofanov ‏@AlexandrMitrofa 5 hod.
  ,,Mezitím v RF síti běží vážně míněná anketa, zda Zápaďáci zavraždí Putina v Normandii.,, RJ. http://delyagin.ru/votes/index.html?voteid=80048#.U46kSX6E_Lg.vk
  Dle následujích reakcí našich ,,předních,, žurnalistů soudím, že by si to tak přáli, měli by hlupáci radost Taky jsem se dočetla v polském tisku, že dostal Schwarzenberg vysoký řád od Sikorského -patrně za zásluhy o budoucí velkopolsko :-)
  Ten názor Veršinina je prostě jeho, já nevím, jestli je to účelné, nevyčkat věcí příštích. Amíci chtějí zůstat jedničky a nehodlají asi už válčit přímo, /aspoň za obamy/ rusko podceňují – svým způsobem. v číně se jim nedaří , myslím ale, že můžou využít vietnamce. Nemají je rádi a lze je poš´tuchovat proti číně a s militantními japončíky podporovat zbrojí /Šinzó Abe se jezdí modlit a přinášet oběti do šintoistické svatyně Jasukuni, kde jsou pochováno japonští váleční zločinci, např. ,,Břitva Tódžó,, atd – už se to mnohokrát propíralo, číňani zuřili /oprávněně/ – ostatně Abe tam jezdí i se svou vládou/.
  Možností dalšího vývoje je spousta, ale obávám se, že Rusko není ten úplně nejdůležitější hráč na šachovnici, byť se to může zdát nám z našeho pohledu a pro nás jistě je. Já bych byla radši, kdyby Rusko bylo v pohodě s Evropou, EU a hlavně německo a francie kopli amíky někam. takhle to nemusí být dobrý dobrodružství pro nikoho a nakonec ani pro nás, čínskému prezidentovi se mapa od merkelové skutečně líbila, oni v číně dnes skutečně plánují na celá desetiletí dopředu.

  • lomikel

   a zase cina :), jen poznamka k japikum. usa by je asi radi vyuzili pro proxi valku, jejich pozice je ale nedobra, mala prelidnena zeme, minimul surovin, ekonomika v riti, fukusima navzdy, armada bez strategickych moznosti. Pravda je jich pomeren dost ale cinanu je o dost vice a maji jaderne zbrane, rusouve maji velm mnoho jadernych zbrani, takze japici by snad mohli byt pouziti jako zradlo pro kanony, bezpecnostni jednotky, nebo jako kolonisti, ale jedine s primo americkou podporou ( koneckoncu je to usa protektorat).

   Rusove by asi radi s japiky kooperovali na umenseni vlivu ciny, byla tu i nabydka na nejake osidleni na sibiri a vraceni ostrovuu, to by ale nesmeli byt ten usa protektorat (coz je vice mene i nemecko, debilne sjednocene panem Gorbacovem).

  • Janika

   „nevím, jestli je to účelné, nevyčkat věcí příštích“ – a to myslím, že není, merlin.
   Veršinin hlavně vyslovuje to, co lidi nedokáží vstřebat – bombardují se města a my nic neděláme, jak je tohle možné?!? Myslím, že člověk nemůže dělat, že tohle neexistuje – a zůstat přitom člověkem. I když nezmůže nic, tak aspoň mlčet by neměl.

   • lomikel

    co so predstavujete pod tim delat ?
    trebas podepsat nejake petice, jit na demosky, provadet osvetu ve svem okoli ?
    to delam ale, nemyslim ze to ma zasadnejsi vliv byt jen na deni v cr.

    pokud ani na jugo-vostoku se nesejde dost lidi do domobrany, pokud putin ted nemuze zasahnout (nepredpokladam ze by nechtel), tak se nic jineho delat nez cekat ani neda.

    pokud jste verici zapalte putinovy svicku a pomodle te se za nej, aby to prezil a vyresil pro lepsi pristi

  • merlin

   Já nevím, jestli má pravdu. Ale když zavřu oči a představím si, co by všechno potom mohlo následovat, tak mi není vůbec dobře. Ale to z občanské války na Ukrajině taky ne.

 3. vittta

  Podle mě tam Rusko nakonec pošle vojáky.
  Ukrajinské….jako kdysi USA Kubánce v zátoce sviní.

  Nechce se mi věřit,že Rusko nedělá nic.
  To si nemůže dovolit.
  „Něco“ dělá-ale my nevímeco.

  Pokud opravdu nedělá nic,byla by to asi nejhorší varianta…

 4. ;-)))

  technicky zacala 3.svetova valka … tisicileta nekonecna valka chazaru proti rusku a slovanum

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s