Mírový plán ženská nepochopí…

Porošenko (20.června): Zítra v Slavjansku ukrajinská vojska nebudou střílet.

Žena: Takže mohu zavolat rodičům a říci jim – jděte 5 km pro vodu, Petr Aleksejevič to osobně slíbil?

Porošenko: Řekněte jim to, co jsem řekl. Vidíte, že mluvím před kamerami.

Žena: U nás se toho na kamery napovídá. Stála jsem pod GRADem, GRAD nepatří milici ani Rusku, takže…

Porošenko (přerušuje ji): Tak to není.

Avakov: Gradem střílely milice.

Žena: Karačun byl ovládnut ukrajinskou armádou…

Porošenko (přerušuje ji): My jsme s vámi… my jsme s vámi….

Žena: Můj dům rozbombardovali z Karačunu!

Porošenko: S vámi teď nemluvím.

Žena: Já jsem ve Slavjansku byla. A vy, byl jste tam také?

Porošenko: Byl jsem tam.

Žena: Já jsem odtamtud přišla.

***

Ve skutečnosti byl Porošenko 15 km od Slavjansku. Hora Karačun, ze které byl Slavjansk ostřelován, je dosud ovládána ukrajinskou armádou. Střelba pokračovala i tuto noc.

Reklamy

75 comments

  • Janika

   O co tomu chlapovi jde, to je zrovna taková záhada, jako o co jde Babišovi.

   U toho článku mě zaujaly ankety – a příjemně překvapily.

   • vittta

    No to mě také napadlo….
    A také se vytasil převratnými objevy,jako že např.nejvíce diskutují adolescenti.

    A když už se tam zmínil o té porodnosti…hodně se o tom mluví.
    Promě je ale dost záhadou,co by jako ty děti vlastně dělaly,když už dneska je 600 000 nezaměstnaných.
    Vymírání národa je naprosto přirozená a potřebná věc,být v ČR jen 8 000 000 lidí,ubylo by notně problémů.

    Horší na tom ale je,že ty ostatní-zejména nebílé národy-ne a ne vymírat a naopak notně přibývají.

    Z tohoto pohledu….

    Celkově to má dost zamotané,chvílemi mám pocit,že ví,co mluví,chvílemi se mi zdálo,že se ocitl ve svém vlastním světě….

    • Janika

     Vittto, tím chlapem jsem myslela čokoládového krále Porošenka, jak ho rehbergus příznačně nazval Willim Wonkou. Ve smyslu proč do toho lezl, neměl to zapotřebí. Ale jinak s tím, co píšeš k článku, souhlas. Ono takovýchhle zvěstovatelů je jako hub po dešti. Ne, že by neměli v lecčems pravdu, jenže co z toho, předkládají to jako objevy a oni jsou objevitelé objasnující ovcím Pravdu. A zírejte, ovce, jak jsem chytrej :-).

  • vittta

   Mě ten článek přijde svým způsobem zvláštní.
   Co lidí se zabývá vnitřními problémy Ruska.
   Proč vlastně?
   Napadlo mě,že ten článek je zasazený do určitého kontextu,na BL antiruského.(autorka článku je v tom nevinně,její rozbor mi přijde vesměs správný)
   Budí to dojem,(především v tom kontextu) že jde o problémy specificky ruské (a je to do jisté míry i pravda) a že jiní v podstatě problémy nemají,nebo je mají menší.(kolik asi USA investují do lidského kapitálu?)
   Dále se z toho dá vyčíst,že Putin fakticky selhal,což si já nemyslím,protože dostat Rusko z totálního svrabu není otázka let ale desetiletí,při čemž je ještě třeba počítat s tím,že samotný Putin má mraky nepřátel-jak vnějších,tak vnitřních,se kterými vede nepochybně boj.
   Na konci autorka napsala že „Z hlediska ruských elit tak máme co do činění s mocenskou strategii udržení se u moci“,což mi tedy připadá spíše jako mezinárodní,než jako ruský problém.

   Možná slyším trávu růst a žádná (podvědomá) manipulace v tom není.

   Ale kdyby byla-tak je to celkem vymakané,ne?

  • Kamil Mudra

   Článek by si měli přečíst tihle lidé:
   http://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/1269-2-tvrde-minuty-pravdy-o-planovane-redukci-obyvatel Jistě by pak světu dávali Rusko za vzor, coby zemi budoucích rentiérů, žijících jen ze své surovinové základny. Tedy, pokud by si ty suroviny dokázali ubránit a uhlídat před rozkradením oligarchy.

   Přemýšlel jsem nad tím co jste mi odpověděl, saxi, a došel jsem k závěru že hi-tech pro Rusko spásu neznamená. Pokud ano, tak v oblasti kontroly a zbrojení. Ale z hlediska trhu těžko. Konkurence už je příliš napřed.

   Článek jsem si přečetl se zájmem a děkuji za odkaz.

   • embecko

    „…hi-tech pro Rusko spásu neznamená“
    To jsem psal jeste v dobe, nez jsem cetl Salminenove clanek, pane Mudro. Ona to to vyjadruje mnohem lepe nezli ja: struktura prijmu ruskych obcanu je prilis urcovana rentou z prodeje nerostnych zdroju, namisto „obycejneho“ platu radoveho zamestnance.

    Nemusi to byt hned hi- tech, co budou Rusove vyrabet, jde o to je zaangazovat nejakym zpusobem do vyroby, tedy do produktivni vyroby a statni kasu plnit take z dani, vazanych na mzdu (nejlepe u soukromnika). Samotne sluzby resenim nejsou, protoze i tam jsou potreba pristroje a nastroje a at jsem konkretni, kdyz si budete chtit otevrit treba kopirovaci anebo pecovatelskou sluzbu, tak ty kopirky a obvazy s injekcemi proste nekde budete muset nakoupit, v pripade Ruska to znamena je dovezt.

    Proto se mluvi o obru na hlinenych nohou, zcela zavislem na svetove cene surovin. Ty mohou dojit, muze se objevit konkurence (vazna i kdyz zrejme zatim plana hrozba frackovani), mohou se objevit alternativni zdroje (na tom pracuje Nemecko, muzou se v nouzi natahnout produktovody odjinud atd. atd. Co pak bude Rusko delat?

    Proste musi vyrabet a prejit z nerostne renty na financovani vlastni pilnosti (vyrobou). Zde jsem u toho sveho „hi-tech“…Rusko nezvlada ani strojirentvi stredni urovne- zminoval jsem tu zcela nekonkurenceschopne auto Ladu. Kdyz to tam funguje Skodovce, proc by to nemohlo jit Lade? Zde tedy „socialisticke objemy vyroby ocele a dolovani uhli“ uz nestaci, je treba prejit na mene extenzivni formy vyroby.
    Nejde o to, jestli v hi-tech nekoho Rusove dozenou, ale aby si udelali vlastni jemnou strojirenskou zakladnu, ktera by dokazala vyvazovat ev. kolisajici prijmy ze surovin, tedy diverzifikovat prijmy statniho rozpoctu. A samozrejme jde take o ev. vyvoz, ted placnu treba elektrokola, ktere by Rusko, ac treba ve vyrazne horsi kvalite, nezli nemecke, mohlo vyvazet do zemi BRICSU….pokud bude mit prednost ruskych vyrobku, kterym je jednoduchost a zaroven bude splnovat alespon zakladni kriteria kvality (tj. kapacitu baterie a zivotnost prevodu), pak musi mit v zemich BRICS uspech.

    Pokud tohle nezvladnou, tak v pripade nejake svetove energeticke krize budou muset prejit na valecnou ekonomiku a pustit se do konfliktu, jinou moznost nevidim.

    • lomikel

     takhle rozvedeno s tim souhlasim, matlo to hi-tech :)
     s tim lehkym prumyslem, neni to tak ze proste nema na to, bez vytvoreni podminek ze strany statu, na to aby konkuroval Evrope/Japonsku na jedne a Cine na druhe strane ?

     • embecko

      Samozrejme lomikeli!!!
      A musi to zacit pravnim statem, protoze hi-tech vyroba je beh na dlouhou vyvojarskou a investicni mili. Uz jsem o tom psal nedavno- nemuzete mit fabriku s 20 zamestnanci a 100 cleny ochranky, jak to v Rusku byva, to pak samozrejme zapichnete nejaky vyvojarsky program a zacnete solit povleceni, ingoty a kulova loziska, protoze budete chtit mit sve jiste co nejrychleji doma a nebudete riskovat, ze po 5 letech piplave vyvojarske prace prijde nejaky mistni boss a prave se rozjizdejici firmu vam jednoduse sebere.
      Jinak se omlouvam, ze stale maniakalne mluvim o hi- tech, ale kazda schopnejsi strojirenska vyroba uz takova je, dneska uz lokomotivu v nejake fabricce na Urale s 50 zenskymi sehnanymi nekde z pole proste nevyrobite. Anebo vyrobite, ale muzete si s ni jezdit tak doma na zahrade.

      Druhym krokem jsou konkretni podminky statem vytvarene, jako to meli napr. Nemci, jejichz stat za jelcinosvke ery rucil 100% za vsechny nemecke investice v Rusku= vyvezl jste motory, ruska strana nezaplatila a Nemecko (stat) vam usly zisk proplatilo.
      Tady nejde jen o to proplaceni, ale hlavne o oboustrannou duveru- nemecky podnikatel si ztratu nevymysli a neinkasuje 2x.
      Nekdrive tedy odstraneni korupce a duvera, pak nasleduji konkretni opatreni.

      • lomikel

       ok, v podminkach ruska, zrychlene jako vzdy, zohlednujice bezpecnost a nutnost vytvorit chraneny vnitrni trh pro rozjest ( e.q. zdanit dovozni sunty i skutecny high-tech, nebo naopak dotovt ze surovnin vlastni vyrobu), vyporadat se s v nitrni pozici proti tomi aktivizovou ze zahranici, kombinovane vlastnictvi, rozsahle centralni planovani v klicovych oblastech

       tak to zmanena jedine, pokud tedy neuvazujeme prevrat a diktaturu, to znamena ze rusko potrebuje polovalecny stav stejne, byt z jineho duvodu nez USA. je to zavod jak z paraolimpiady :o)

       • embecko

        Ja to bral idealne, lomikeli a spise jsem prihlizel k tomu, ze Amerika bude mit tolik svych starosti, ze ji na souboj s Ruskem nezbydou sily.
        Nedavno jsem psal o tom, ze aktualne je Rusko v situaci, v jake byl Stalin, kdyz prisel k moci a ze se bude muset s problemem vyrovnat stejne jako on (gulagy a dalsi vynechavam, ackoliv omezeni cinnosti zahranicnich NGO jsou z podobneho ranku uvah o vnitrnim nepriteli).

        Pokud tedy budu nahlizet ciste aktualne a pragmaticky, pak s vami samozrejme souhlasim. A muzeme to nazvat polovalecnou ekonomikou, statne rizenym kapitalismem ci totalitne- trzni formaci, to je jedno.
        Ano- ochranny trh pro rozjezd, statni dozor a planovani v klicovych oblastech, smisena forma vlastnictvi a kontrola vnitrni opozice.
        Pak se ovsem Rusove musi jenom modlit, aby Amerika krachla sama od sebe, protoze ta ma velkou vyhodu v tom, ze v ni bezne funguji male aktivni firmy, ktere jsou prave zdrojem inovaci. Korporace pak odkoupi bud patent, anebo celou firmu. Velky kolos je vzdy rigidni a zasadni inovace nepripusti z rozpoctovych obav, kdezto mala firma je na inovacich existencne zavisla, tak se tolik neboji a ma vetsi tah na branu.

        Polovalecne hospodarstvi ma tedy take sve limity a po jejich dosazeni musi oteze predat privatu, jinak se ocitne v situaci CCCP tesne pred perestrojkou.

   • embecko

    Co se jeste toho vaseho odkazu tyce, pane Mudro (diky), tak podle meho je problem v elitach. Radikalni snizeni poctu obyvatel znamena zvyseni ceny prace a tim i pokles zivotni urovne elit.
    To plati ted.
    Ovsem robotizace se blizi a jsou odhady o ztrate az 50% (!!!) pracovnich mist do 20- 30 let. No a s temi propustenymi lidmi elity neco musi udelat: budto jim daji vypalne treba ve forme nepodmineneho prijmu, anebo je zabiji…jinak lide zabiji elity.

    • Kamil Mudra

     Já myslím že s tím zvýšením ceny práce to při snížení počtu obyvatel není tak horké. Čím méně obyvatel, tím méně konzumentů, tím menší výroba (objem služeb) – tím méně je třeba zaměstnanců. Práce si zachovává svou vzácnost a tedy ten kdo ji nabízí je tím kdo si diktuje její cenu. Tohle je ještě posíleno existencí strojů a odhady následků robotizace se asi nebudou moc lišit od nastupující reality.

     Problém spočívá v tom snižování počtu konzumentů při současném nárůstu populace. Lidé ztrácí solventnost ale stále jsou zde se svými potřebami. Přitom „zabírají místo“, provokují svou „neužitečností“ a jeví se elitám stále „přebytečnějšími“. Je nutno s nimi počítat a přitom „z nich nic nekouká“ mimo samých „komplikací“. Ve snaze o své přežití někde plundrují elitám „jejich“ zahrádku, jinde hrozí destabilizací systému nebo projevují „ošklivé snahy“ připravit elity o majetek. S tím vším narůstají náklady na servis, který má tohle vše udržet ve snesitelných mantinelech.

     Myslím že tohle narůstání ceny asi pálí elity úplně nejvíc. Cítí se stále víc jako správci lágru, kam přijíždí stále nové transporty lidí a přitom pro ně není žádné ziskové využití. Jen placenou ostrahu je třeba stále posilovat a vězně udržovat alespoň jakž-takž v klidu. Náklady na provoz narůstají ale s nějakou návratností už nelze počítat. Tak že redukce počtů se elitám jeví jako to nejvýhodnější řešení.

     • embecko

      „Čím méně obyvatel, tím méně konzumentů, tím menší výroba (objem služeb)…“
      A jeste bychom meli dodat to nejdulezitejsi: tim mensi zisky.
      Takze, podle meho, za stavajiciho typu delby prace a techniky reprodukce kapitalu je snizeni poctu obyvatel pro elity (vyznamne vlastniky) nepripustne. Muzou mit robotu pokokot, ale jejich vyrobky nebudou mit komu prodat. Mohou zredukovat Africany (uz mluvim jak Mengele), ale tim zase nic neziskaji, k cemu jim to bude? K cemu jim vubec bude nejaka redukce obyvatel? Ze je budou mit dale od zdi svych sidel? Ja fakt nevim….

      Smysl hospodarskeho rustu je uz jenom v tom, ze jde o konkurencni boj, samotne profity vlastniku jsou uz za hranici jejich mozne spotreby (tolik nikdy spotrebovat nemohou). Ale mozna je duvod tlaku na redukci velmi prosty: maji vsechno a jedine co jim prekazi je, ze se musi divat na luzu a zaobirat se jejimi revoltami. Kdyz nas bude malo, pujdeme velmi jednoduse zvladnout a nebudeme videt. Vylidnena Parizska ulice (privatni, samozrejme), vylidnene Cannes, Davos, v provoznich budovach sumi tise roboti… jako v pohadce.
      Ovsem to predpoklada odstranit konkurenci na vysokych urovnich, tedy nejaky komplot. To se stat muze.

      • lomikel

       vy stale koukate na trh jako na modlu ;), je to nastroj. pokud diskretni vladnouci elita nazna ze je vhodne system upravit z trzniho na korporatne-otrocky tak to udelaji. proste velke kororace s rozpocty velikosti mensiho statu preberou ulohu organizovani spolecnosti v urcitych oblastech. ono se to uz deje castecne deje.

       je klidne mozne ze se toho dozijem i my, az budem bydlet na duchod pod mostem.

       zasadni problem je v tom ze v liberalismu je povoleno se ucinne organizovat jen na zakladne $ a vlastnictvi, vsechny ostatni formy organizace spolecnosti jsou inhibovany. takze pak mate masu vykorenenych dezorganizovanych svobodnych individuii v zapase s organy VVV(velmi velkych vlastniku) – staty, nadnarodnimi korporacemi a bankami.

       • lomikel

        zvlast nelibe je hledeno na oragnizaci lidi na zakladne „narodni“ prislisnosti k nejakem statu, je to proto ze to je jedine co muze VVV klast realne prekazky, plne vyvynuty stat s nezavyslou politikou, dostatecne silnou armadou a vlastni strukrurovanou ekonomickou zakladnou.

        zadna jina organizacni struktura tuto schopnost odolvat vlivu VVV nema, je to proto ze stat neni vypload neoliberalismu, naopak muze jej regulovat legislativne/silovymi kroky ktere nejsou zavysle na $ a VVV (nebo lepe receno nemusi byt).

        Jediny povoleny stat je USA a jedina povolena narodni globalni organizace zalozana na pseudoetnicite a nabozenstvi je zidovska lobi, s trochou nadsazky receno ;)

       • embecko

        „vy stale koukate na trh jako na modlu ;)“

        No to ne, lomikeli, ale momentalne ted je trzni princip stale ve hre, protoze se ocividne zatim jeste nedohodli. Trh je nepritelem kazdeho podnikatele, to pisi uz cele roky a take jsem pred mnoha lety vyhlasil, ze nas ceka povinna spotreba, planovane ceny a direktivni distribuce zbozi. Jen bych rekl, ze ted to zas tak daleko jeste nedoslo, ono tohle instalovat neni zas uplne jednoduche. Proto treba take jeste nemame plnou robotizaci, ackoliv by to uz nebyl zadny problem, proste by jim prebyvali propusteni lide, ktere nemaji jeste dostatecne zmaknute, aby jim nezlobili. A zaroven by se jim nedostavalo odberatelu- na co by vam bylo otrokarske kralovstvi, ve kterem by zili sami chudaci? Navic existuje zatim volny pohyb osob, tak by proste odesli.
        Ted je to o komunikaci mezi VVV (co s tim udelat) a trh je tady komunikacnim a nikoliv ekonomickym nastrojem, proto jeste funguje.
        Jinak bych rekl, ze podminkou dobyvani kapitalove renty je zde nerovnomernost „volnosti teritorii“. Doma sice vyrobit muzete, ale abyste doopravdu zbohatnul, musite se svym vyrobkem jinam (prodat ho v jine ekonomice), jinak se to proste zadusi. A to se deje ted, takze se a) hledaji nova teritoria , ci za b) uvazuje o moznosti zkrotit system tak, aby tolik neprodukoval- ovsem to je velmi komplexni zalezitost, nemuzete proste jen otevrit fabriky na 2 hodiny denne a zbytek dne je nechat pod zamkem, protoze by vas okazite schramstla konkurence.

    • Astr

     Saxi tyhle Vase hlasky me stale vraci pul stoleti zpatky k prednaskam povinneho marxaku kde se tato otazka jiz tehdy presentovala jako vyresena , kdezto soucasny kapitalismus si s tim nevi rady.
     Jestli si vzpominate uz soudruzi vedeli ze na vyrobu bude zapotrebi stale mene lidi nakonec jen treba 10% populace a zbytek se bude venovat zajmove cinnosti:-)
     No proste komunismus vedel nejen jakou cestou to pujde( a v tom mel pravdu,) ale dokonce k tomu vymyslel I stastny zivot te vetsiny ktera nebude vyrabet nic :-)

     Kapitalismus jak jste spravne napsal ma ten konec a reseni popsany jinak :
     Ovsem robotizace se blizi a jsou odhady o ztrate az 50% (!!!) pracovnich mist do 20- 30 let. No a s temi propustenymi lidmi elity neco musi udelat: budto jim daji vypalne treba ve forme nepodmineneho prijmu, anebo je zabiji…jinak lide zabiji elity.

     Zpatky k odkazu na psychologa:a ze se blizi konec stare dobre Evropy
     Pád civilizace, jak ji známe, je stále častějším tématem mnoha lidí, včetně odborníků. Je tedy podle vás nevyhnutelný?
     Nepřijde ze dne na den. Je to otázka 50, sta let. Římu to trvalo dokonce 200 let.
     Amen

     • vittta

      No,tohle bude rychlejší,Astře.
      Jak správně píšete,robotizace se blíží a rovněž za socialismu bylo jasné,co s nepotřebnými lidmi.

      Robotizace je jak se zdá proces,který přijde v podstatě skokem.
      Klidně v průbehu let-ani ne dekád.

      Jakmile cokoliv zavede jedna firma,ostatní jí buď budou následovat-nebo padnou.
      Tolik základní pravidlo neviditelné ruky trhu.

      Horší je,že ztráta zaměstnání zaviní taktéž ztrátu kupní síly obyvatel,takže jak to tak bývá-kapitalisté se tržně soustředí na stát,aby lidem nějakou tu pětku dal,aby jí mohli utratit za levné,robotizované zboží.
      Z tohoto důvodu nás také nebudou chtít zabít-kdo by pak vlastně utrácel?

      A stát-jak je zvykem,nemá na to peníze-a tak si je bude muset půjčit-což státům nečiní nejmenší potíže.
      Je mi sice dávno záhadou,od koho si ty peníze vlastně půjčují-a také,jestli si pujčují reálné oběživo-nebo…nějaká čísla?
      Pokud si pujčují reálné oběživo-muselo by ho neustále přibývat-to BUĎ-a NEBO by si ty papíry musel na druhé straně někdo strkat do sklepa-aby ho nepřibývalo.
      Pokud čísla….pak jak to vlastně dělají s oběživem?
      Současný svět je unikátní guláš,kdy zásadním problémem kapitalismu je,jak dát lidem peníze,aby je záhy o ně mohli oškubat.

      Celé je to postavené na hlavu podstatně více,než celý socialismus s komunismem dohromady.

      Základy kapitalismu se utkávají s praktickým kapitalismem….

      Úplně si představuju nějakou banku,jak tiskne peníze jak o závod,aby se mohly točit.
      Ale na druhou stranu zase ty peníze ukládá do sklepa,aby jich nebylo moc,tím by ztratily na ceně.
      Průběžně pak oběživo uvolňuje dle potřeby-třeba i tak,že každý třetí pátek v měsíci letí letadlo a hází je na z oblohy na zem v patřičné hustotě na km2.
      Banka sama ale vlatně nic nemá-jen prakticky řídí stabilitu státu.
      Takže to vlastně není banka ale…nějaká regulárna peněz.
      Peníze pak nejsou výrazem hodnoty-ale pouze stabilizačním prvkem.
      Úplně mi to je nyní jasné…..

      Potíž je v tom,že bych si tohle měl spíše zařadit do uzavřeného,totalitního státu,než do svobodného kapitalismu…

      • embecko

       „Je mi sice dávno záhadou,od koho si ty peníze vlastně půjčují“

       Ted si je budou pujcovat od Bruselu: stat si natiskne obligace, ECB zase penize a za vytistene penize ty dluhopisy koupi.
       Tech penez moc neni, protoze jsou v dluhopisech a jak spravne rikate, ty jsou ve sklepe.
       V ramci transatlanticke solidarity (sic!) pote, co Cina a Rusko uz nejsou na nakup USA obligaci tak zhave, za ne zaskocila Belgie…samozrejme tajne a skupuje je take tajne pro ECB, ktera to ma zakazano:
       http://news.e-republika.cz/article2493-Belgie-kupuje-Ruskem-a-inou-prodane-americke-dluhopis
       Takze kluci si pujcuji navzajem… :o)

       • vittta

        Víte,jak mi to celé připadá?
        Jako obyčejný člověk rozumím tomu,že si děti ve školce krají s autíčky či panenkami-sám bych si s nimi ale nehrál.
        Tihle si zase hrají s papírky.
        Prostě si hrají-tehle papírek za tamten papírek,veřejně či tajně,šup do sklepa a jiný ze sklepa…
        Já bych si ale s papírky nehrál..

        A svět běží a lidé pracují a za peníze si kupují chleba a beznín a je jim úplně na háku,že si někdo hraje a na co si hraje.
        Stejně to nikdo nechápe…možná ani ti ne,co si tak rádi hrají.

        • Janika

         Nehraješ hry s papírky, protože nejsi mezi hráči. A oni to hrají proto, aby se mezi hráči udrželi a nespadli „dolů“ mezi lidi jako my. Takže svým způsobem hrajeme taky. Jednak mezi sebou jako oni „nahoře“, jednak v celku na ty „nahoře“ a „dole“ :-)

         • vittta

          Ale my si za to kupujeme životní potřeby-což právě udržuje tu stabilitu.
          Oni si….asi také kupují životní potřeby,každý potřebuje něco jiného..

     • embecko

      „….hlasky me stale vraci pul stoleti zpatky k prednaskam povinneho marxaku kde se tato otazka jiz tehdy presentovala jako vyresena“

      Tehdy to, Astere, vyresili soudruzi aplikaci idey spravedlive spolecnosti, kde kazdy podle svych moznosti, kazdemu podle jeho zasluh. Takze nebylo na ujmu cti, kdyz byl clovek poslednim delnikem, chybela mu vycitka vlastni neschopnosti, protoze byl vseobecnym paradigmatem presvedcen, ze i on je platnym clenem, platnym stejne, jako ti druzi.
      Takze teoreticky po nastupu robotizace by byl socialisticky pracujici vyveden kamsi do „lidskych rezerv“ a zaroven saturovan ve svych potrebach a venoval by se vetsinu sveho casu svym zalibam, aniz by byl socialne ponizen.

      Dnes by se nad vami vznasel prst vycitek, ukazujici na neschopneho a zaroven se vzedmula vlna zavisti, obvinujici vas ze zivota na ukor druheho, schopnejsiho.
      Tehdy by tedy robotizace a jeji dusledky teoreticky zadne problemy neprinasely, dnes z nich naopak jde strach. Staci se podivat na nejaka fora, diskutujici nepodmineny prijem, tam vyzirky, socky a podlidi letaji vzduchem naprosto samozrejme.

 1. lomikel

  zajimavy odkaz,

  otakze je zda reseni v ruskem stylu neni prave a jen v tom govermentalismu/demokratickem carstvi. IMHO zakladni problme ruska je ideovy/svetonazorovy/sebeidentifikacni. Po revoluci v roce 1917 byl rusku vvtisten komplex vyse zmynenych memu, byl v tisten velmi drsnym zpusobem zajistujicim spolehlive dlohodoby nedostatel konsensu v populaci. Po letech kdy se snad do urcity miry vzil a ohladil, bylo misto jeho rozvoje(demokratizace, humanizace ) proveden rez a obrat o 180stupnu. Opet vse bylo spatne, opet se vtiskaval novy komplex memu, nektere zastarale z doby monarchie jine vysoce virulentni, specilane slechtene z laboratori neoliberalnich ideologu.

  Narozdil od autarky/svetoobcanky http://www.blisty.cz/aut/3264/bio.html
  se domnivam ze prvotni je najit narodni (ve smyslu sireji definovane RF, zdaleka se nejedna jen o etnicke rusy) rovnovahu a takovy komplex memu ktery bude co nejvice vyhazet z tradic a aktulalniho byti v RF ( dasain ;), bude lidsky snesitelelny na ruske pomery , musi fungovat ve smyslu socioekonomickme ( na to nemam © nekdo tady nebo na OM to definoval) a musi umoznit boj o prezit RF ( v podstate polohorka valka s USA a EU) .

  Zakladni problem je provazanost globalni ekonomiky ktere funguje obousmerne, je jen brzdi EU v aplikaci sankci ale nuti Rusko, ktere neni dostatecne sobestacne, k tlumeni reakci na valecne akty USA/EU/Chunta. Jeste vetsi problem je to v synergii s promorenim lidi v RF (neo) liberalnimi memy ktere konstuuji iluzorni stesti a cile lidi v souladu s dikttem penez a NOW. Kazde snizeni spotreby, zpusoben napriklad sankcemi, generuje nespokojenost bez ohledu na to dotkne li se zakladnich potreb lidi nebo ne.

  Priprava RF na eskalaci valky, ke ktere dojde tak jako tak, musi byt krome vojenske a ekonomicke i ideova ( je treba lidem ukazat proc, ze a jak je mozne myslet/zit v ramci dasain ruska) a legislativni ( je treba vyhnat neoliberalni agenty zapadu). Tohle autoraka nechape/nechce chapat.

  Tolik k teto casti clanku :

  „Je paradoxní, ale typické, že ruský establishment se dnes orientuje s vervou na různé strategie governmentality, ať už v podobě definování národní identity a s tím spojené kulturní politiky, nebo heteronormativních a jazykových opatření na ochranu nezletilých a čistoty jazyka či na rozsáhlou modernizaci armády (a militarizaci společnosti), zatímco pod povrchem je celá řada závažných problémů, jejichž řešení je v nedohlednu a které zůstávají mimo náš zájem”

  Demograficky problem byl nastartovan rozpadem SSSR a vstupem neoliberalismu do ruska.
  http://www.demografie.info/?cz_detail_clanku&artclID=559

  Jeho podstata je ekomomicka a ideologicka (liberalni zdurazneni jedince a jeho hmotneho uspokojeni, odlozeni poceti deti, snizeni poctu deti). Reseni IMHO je komplexni
  1. Ekonomicky program pro podporu rodin s vice detmi ( btw. v cr je to podobne, take zde prechozi vlada provadela genocidu tohoto typu, nova vlada se moc nesnazni to zmenit)
  2. Ideovy – popsano obsirneji nahore.
  3. Imigrace skupin jejichz memy jsou kompatibilni s dasainem RF.
  4. Pokystnuti oblasti k osidleni, uvazovalo/uvazuje se o japoncich na dalnem vichode.

  Restrukturalizace ekonomiky, IMHO se jedna o znovuzavedeni nekterych konceptu socialismu, trzni ekonomika uz v ruksu je.

  1. Rusko umi technologie, umi je pokud je statni obednavka a statni zajisteni (ekonomicke, bezpecnostni, organizacni). IMHO reseni je nabalovat do ekonomiky dalsi “statni” podniky v tech oblastech kde to ma smysl (model Lukasenko?)
  2. Je treba najit format smysene ekonomiky, postupne oklestit oligarchy nebo je prevest na loajalni origarchy tam kde tato metoda rizeni ukaze jako aktualne efektivni.
  3. Investice do lidskeho kapitalu byly zmrazeny po rozpadu SSSR a nastupu liberalismu, je to stejne jako u demografickeho problem, dusledek infekce cizimy skodlivymi memy.

  Autorka cituje jen anglosaske autory, proc? Uvazuje autorka, vedome nebo podvedome, jen v ramci liberalismu ?

  • lomikel

   jeste dodam ( jeden komentar mam ve schvalovani) ze demograficky problem ma i evropa, masivni reprodukci imigrantu s memy nesouladnymi s puvodnimi obyvateli nelze v kontextu clanku a diskuse pocitat.
   problem s nedostatkem surovin je vetsi nez s jejich prebytkem, nektere citace na me delaji dojem ze panove zavidi :)

   pani autorka kompilace nejspise necetla treba toto:
   http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1460-zasadni-projev-vladimira-putina-o-rusku-a-svete-tyka-se-i-nasi-budoucnosti-ctete-at-pak-nejste-prekvapeni.aspx

   • lomikel

    jeste doplneni,
    ekonomika neni posvatna krava, je to nastroj k uchopeni a pokusu o rizeni vztahu ve spolecnosti. Neoliberalove ji pouzivaji k zmene teto spolecnosti v hadlu discociovanych individuii snadno riditelnych(lde jejich presvedceni) pro NWO elity skrze tok $. Pokud prijmu, jsme nucen prijmout, paradigma liberalismu pak ano, nelze rusku nez sledovat, ze zadu, cestu euroatlantanu. Na rozdil od CR to rusko ale IMHIO jeste nemusi, a o tom je cely ten hunbuk s Ukrajinu.

  • embecko

   Verte neverte, ale me tenhle vas prispevek utekl…
   „zda reseni v ruskem stylu neni prave a jen v tom govermentalismu/demokratickem carstvi“
   Ano, je, oni maji takovou tradici, jak zamestnaneckou, tak zamestnavatelskou, ze to jinak nejde a nepujde.
   Ta tezkost sebeidentifikace vyvera z nekolikanasobne zrady Zapadu po pokusu Ruska se priblizit.
   Jinak bych s autorkou puvodniho clanku moc nepolemizoval, me uplne staci, ze poukazala na „ruskou nemoc“ v tomhle svetle, podle meho docela s odstupem, lepsi je se nechat inspirovat a promyslet dale, nez se zaseknout na nejakem boji o Salminenovou :o)
   Jinak s vasim prispevkem (celym) souhlasim a pochyboval bych, ze to Putin (a dalsi) nevedi…otazka samozrejme je, jestli s tim jde vubec neco udelat, zda- li se jisty druh Ruske velkopanskosti ihned neobrati v urcitou „orientacni hrubost“ ve smyslu neschopnosti analyzovat a resit situaci delikatnimi metodami, namisto „urrra!“ :o)
   Me by ted zajimal stav ruskeho sklonu k alkoholismu, pred nejakymi 10 lety to jeste povera nebyla ve vsednim zivote slo docela o velky problem- ne tedy alkoholismus sam, ale problemy z nej vyverajici, od nespolehlivosti prez podkopavani kolektivniho usili po rozpadajici se rodiny.

 2. Janika

  http://da-dzi.livejournal.com/275107.html

  Putin požádal o zbavení práva poslat vojsko na území Ukrajiny. Rubl v důsledku toho posílil (další článek u da-dzi). Mistrovský tah. Putin si nenechal vnutit ani jednu z možností, do kterých byl Západem tlačen. Ani neposlal ruská vojska, ale ani nehodil Novorosiji přes palubu. Vystupuje jako nezúčastněný mírotvorce, Rusko nezasahuje, ale ukrajinská letadla stále padají a padají a ovládnout Novorosiji se nedaří a nedaří. Putin našel třetí cestu, jak vést válku.

  Jinde jsem četla názor, že Putin svými posledními kroky zabránil válce světové. Snad ano…

  • embecko

   Jen aby to nedopadlo jako s olympiadou: vsichni zucastneni rikali, ze to byla zatim nejlepe organizovana olympiada, ale vsichni znaji jen ty dvojite hajzliky, kterym se dodnes smeje cely svet.
   Putin muze odmitnout, ale jen proto, ze ma Sovet Federace zcela pod palcem a ten stejne udela, co on bude chtit…znate to…

   • embecko

    A uz je to tady, jako bych to nerikal:
    „Ruský prezident Vladimir Putin oficiálně odsouhlasil, že nechá Ukrajinu na pokoji. To však neznamená, že ji nechá na pokoji také neoficiálně, píše Leonid Beršidskij.“

    • vittta

     To by musel bejt blbej….
     Ale rozumím tomu….on kdyby Putin osobně vozil chleba v kolečku přes hranici,tak by tvrdili,že v chlebu jsou ukryté granáty…

   • Janika

    Saxi, tak já se třeba nesměju a debilové, co se smějí mě vůbec nezajímají ;-). Ale vážně, o co tu jde, přece ne o to zalíbit se všem a být chválen všemi. A ten článek na BL, co z něj citujete, vnímám jako poklonu Putinovi.

    Stejně se mi zdá, že Evropa je z jeho ústupu spíš zděšená a bude ho brzy prosit o zásah. To samé Porošenko. Tomu prorokují do podzimu majdan 3.

  • embecko

   Uz uz jsem se tu chtel zeptat, zda- li nekdo z vas nevi, jak se Putin vubec dostal k moci…zde je vsechno vysvetleno…

   Narod opet zrazuje Putina a Putin to vi…(rijen 2013)

   • Astr

    Tohle vysvetleni jak Jelcin privedl k moci Putina by melo prijit do ucebnic.
    Neprijde. Bude tam vylepsena a lepe rozpracovana theorie o Ruskem Putinovskem imperialismu 21 stoleti :-(

   • Janika

    K tomu videu zajímavé dva komentáře VK, tenhle se mi obzvlášť líbí:

    VK • 25. Červen 2014

    Ještě doplním, že pokud bych chtěl alespoň trochu obhájit Havla, tedy že hned od začátku nebyl prachsprostý zaprodanec, ale pouze naivní slaboch a idealista. Tedy, že svůj velmi známý projev o tom, že bude presidentem jen jedno volební období a že se všichni budeme mít perfektně, jinak na svou čest odstoupí – myslel 100% upřímně (např. zde: http://www.zvedavec.org/komentare/2006/10/1771-televizni-projev-vaclava-havla-z-prosince-1989.htm ). Potom vše co bylo uvedeno Wimmerem, Fjodorovem a v portrétu Já, Putin (tam jsou přímo autentické záběry), přeneseno na české poměry – někdo jako totální amatér Havel nemohl v žádném případě ustát! Zaprodaná loutka, co zradila sama sebe již za velmi krátkou dobu, která to dotáhla až na humanitárního bombometčík – vidím osud Jelcina. Ten tlak mohl ustát jedině absolvent nejkvalitnějších špionských škol GRU-KGB (viz kniha Akvárium – Suvorov viz.: http://www.specnaz.cz/bojove-prirucky-knihy-manualy-recenze/akvarium-vycvik-a-pusobeni-ruske-gru/ ) s již několikaletou špionskou praxí, jako je Putin. Podstatné je ale, co se bude dít u nás v ČR (pokud odmyslím hrozící 3.SV). Jediný profesionál, vyškolený KSČ jako špion – obor mezinárodní obchod, je Babiš.

    • Hamilbar

     Přiznám se, že já osobně jsem Janiko skeptický ke všem analýzám ve kterých se argumentuje Babou Jagou, Kostějem Nesmrtelným, Vasilisou Překrásnou, eventuelně díly Suvorova-Rezuna.

     • Janika

      Vida, toho zajímavého pána jsem si ani nevšimla:

      „Jejich výcvik zahrnuje mnohé, veřejnosti utajené specializace, od způsobů odhalení sledování, budování mrtvých schránek, výdrže při tvrdém výslechu až po utajené techniky jak při společenských akcích vypít mnoho alkoholu a přitom se sám ubránit přílišné opilosti, která by zabránila získávání informací od ostatních účastníků, kteří alkoholu podlehli.“

      Moc by mě zajímaly ty utajené techniky jak pít a neopít se :-). Knihu si určitě seženu.

   • rehbergus

    Zajímavé video. Vyskytoval jsem se na Rusi delší dobu v době nástupu Putina a jeho party k moci. Ti hoši doslova zvedli Rusko z popela a trosek. Myslím, že si nedovedete představit co znamená úplná devastace ekonomiky a totální kolaps státu. Opravdové půlnoční království.Jediné co tam fungovalo dobře byl organizovaný zločin.To byla ruská realita za Jelcina.

    • embecko

     Ovsem, rehbergu, ani potom, co je vytahl z bahna, plnou podporu nemel…Rusove rikali: Je dobrej, ale…
     O tom se ostatne mluvi i v tom videu. A rika se tam i ze nedostal plnou podporu ani po tom vsem, co udelal (loni). Clovek tady musi davat pozor na to, aby nebyl papeztejsi, nezli papez a nevycital Rusum, ze ho oddane nemiluji. Tak, jako to zname ze zahranici v pripade naseho Havla.
     Ovsem je pravda, ze od toho rozhovoru uz uplynul vice jak pulrok a to se muze stat vselicos.
     Rusko ale nejsou jen zadumani filosofove, ale i divoci nacionaliste, jsem tedy moc zvedav, jak jeho krok odmitnuti prava na utok ted Rusko vstreba: mezinarodne to muze byt uspech, vnitrostatne take hodne bodu minus pro Putina.

     • rehbergus

      Pravda je, že co Rus, to tři názory za kterými si pevně stojí a ani u toho nemusí moc chlastat. Ale zase tak moc bych je nepodceňoval. Dost dlouho žrali hlínu, neb ani tráva už tam nerostla. A to se nezapomíná. Myslím, že se nám je povedlo sjednotit a pomohli jsme jim zvednout hlavy. O co se Putinovci pracně snažili se povedlo Amíkum, NATO, a EU jako vedlejší produkt plížení na Východ. :-)

  • Astr

   Pokud se to bude opravdu ubirat smerem
   Evropa, která na Obamuv příkaz se má přestat bavit s Ruskem a má se zbavit „závislosti“ na jeho plynu a ropě. Už vám to dává smysl? Už chápete rozvrat na Ukrajině s cílem označit Rusko za nepřítele a donutit tak představitelé EU k izolaci Ruska, aby Evropa přišla o ruský trh pro svoji produkci, aby začala nakupovat plyn a ropu od USA a udržela tak dolar při životě?

   Pak to bude vetsi rana pro Evropu nez pro Rusko, zato ale zivotne dulezita pomoc pro Vekeho Bratra za oceanem:-)!
   Cena ropy bude jaka ? Nizsi nez Ruska ? cha cha cha
   samozrejme vyssi , ale, ale …….
   Evropsky obcan musi pochopit ze ani porazka Ruskeho imperialismu nemuze byt zadarmo,
   .rozhodne ne skrzeva levnejsi Emericky odembargovany“lehky olej“ !
   Pokud to pujde timto smerem, pak Velka Evropa si svuj odchod timto krokem jen urychli :-(
   Zato Velky Bratr bude zachranen , i kdyz asi jen na cas pri jeho vyvoji temer nic nevyrabet a platit bezcennym platidlem,
   ale bezpochyby si zachranu zaslouzi nebot Evropa by si mela uvedomit ze to byl ON stale jeste i sveta champion kdo pomohl zachranit Evropu od nacismu !
   Ze minimalne stejnym dilem prispelo I Rusko ?
   Ale to bylo komunisticke a nyni dobre vime ze jeste vice zlocinne nez nacisticke Nemecko.! Takze srovnani jeho prinosu v porovnani s demokratickym prinosem a obeti USA odmitneme !

   Sakra jak dlouho to bude jeste trvat nez si Evropa konecne uvedomi kde je jeji misto ?
   Amen

  • embecko

   Na Aeronet- blogu je par dalsich dobrych clanku.
   Ale tohle dost sedi:
   „Proste vize je takova, ze evropsky delnik bude v roli toho cinskeho, bude pracovat za to, aby prezil a produkce poputuje do USA, za niz nam USA budou platit svymi natisknutymi papirky, ktere nikdo jiny nebude chtit, nez zase jenom USA.“

   Ovsem Bruseli se uz podarilo pomerne dobre presvedcit Evropany, ze se stara (uzasny PR s ohvezdickovanymi cedulkami „Postaveno s podporou EU“ v kazde vesnici). Naopak, oznacit za vinika Brusel, to pujde samozrejme hure, protoze vzdy se predsune nejaky objektivni vinik z jineho kontinentu s ujistenim, ze bude lepe. V Recku je to horor a co s tim dokazali nadelat? Nic. Tady nejaky stredni revolucni proud vubec neuspeje, jedine az to krachne uplne, ale to uz bude zbytecne.

   Burzoasni revoluci rozhodne neocekavam, protoze vetsina Evropanu jsou zamestnanci, pomalu zvykli na to, ze neni tak spatne, aby nemohlo byt hure= zaba se vari velmi pozvolna a neni zde zadna skupinova sila, schopna s tim neco udelat. Priblbli zivnostnici, malo- a stredni podnikatele jsou stale ve vleku iluze, ze za jejich nepriznivy stav muze nedostatek trhu. Pak cumi jako puk a skonci na uradu prace, anebo v kriminalu…ale ani to s nimi nehne.

   Zde zlata Slacalkova glosa:
   „Tak dlouho v Lidovkách velebili volný trh, až je koupil Babiš.“
   :o)
   http://a2larm.cz/2014/06/pravice-v-cr-se-vraci-do-undergroundu/
   Pravice v ČR se vrací do undergroundu

   • Janika

    Moc pěkný komentář, saxi, to je na samostatný článek, kdyby se Vám chtělo…
    „Priblbli zivnostnici, malo- a stredni podnikatele jsou stale ve vleku iluze, ze za jejich nepriznivy stav muze nedostatek trhu. Pak cumi jako puk a skonci na uradu prace, anebo v kriminalu…ale ani to s nimi nehne.“ Fakt pěkné, takové trpce ze života… :-).

    • embecko

     Diky, sam tak presvedcen nejsem… :o)

     To byla reakce na bystrou a veselou lomikarovu poznamku, ze je nam treba burzoasni revoluce :o)
     V podstate ano….jde o hluboke uvedomeni si situace, kam jsme se az dostali.
     Ovsem…meli bychom miti stale na vedomi, ze soucasny stav jiz JE vysledkem burzoasni revoluce, ze nejde o vzpouru nekolika jedincu, kteri se vymkli dobre myslence :o)

     Jinak to o clanku ponesu v hlave, ale obavam se, ze momentalne nemam kapacity na to, neco koncentrovane napsat.
     Dale pak nesnesitelne trpim, kdyz mi nekdo vyka…a jeste s velkym V. Uz jsem s navrhem tykani dostal na zadek u Tribuna a ani nevim proc…me „vykajici“ prispevky nemaji tu pravou razanci, pripadam si jako na nejake schuzi, coz mne mrzi :o)

     • lomikel

      no ja si na tom trvam :), soucasna evrpopska „elite“ nevyjadruje zajmy Evropy, to za prve. Za druhe neni mozno ocekavat revoluci soicalistickou, kterou bych videl radsi. Jedina pruchodna revoluce je tedy ta „burzoazni“ ktera vyzene protievropske elity (usa, israel) a nastoli elity evropske. Na tom by se mohla shodnout znacna cast jinak rozdeleneho politickeho spektra.

      • embecko

       Tak tedy revoluci liberalne- emancipacni, to uz ano.
       Emancipovat Evropu na USA a zaroven do jejiho rizeni vnest liberalne- demokraticke prvky. Pokud date do hry malou a stredni burzoasii (ta velka uz ve hre je), tak se za cas dostanete tam, kde jsme tedka, tedy do faze infiltrace statu kapitalem.

       Jelikoz se dejiny opakuji, tak mi prijde, ze jsme ve stavu tesne pred osvicenstvim, kdy se staty potrebovaly zbavit vlivu cirkve a prinest na misto jejiho uceni nejaky jiny univerzalisticky prvek. Dnes je situace ovsem mnohem slozitejsi, protoze univerzalismu jako takovemu dosly baterky: tezko tedy vymyslite nejakou novou vseobecne zavaznou ideu, ukazujici do budoucna, ktera by se mohla stat motorem zmeny.
       Nezbyva tedy nezli recyklovat na starem smetisti a dat dohromady trzni a demokraticky liberalismus spolu se socialistikym etosem spravedlnosti.

       Jak ale rika Hauser: neco takoveho neni problem do okamziku, kdy potrebujete nejakeho soudce, ktery by udrzel lajnu: kdo to tady bude, evropsti socialiste se svymi kvotami, dotacemi a prerozdelovanim, anebo liberalni kridlo, kteremu nevadi participace kapitalu na moci? Co budete delat, kdyz se stane kozel zahradnikem a nikdo nad nim uz nebude dozorovat?
       A jak si urcite vsimate, tak evropske obyvatelstvo je navysost zblble, voli Merkelovou, Camerona a Kalouska stale dokola a pritom ma plnou pusu obav z politiky Merkelove, Camerona a Kalouska.

       Osobne sazim na to, ze tuhle partii kapital vyhraje a az bude uplne u moci, tak se sebeomezi a zabetonuje to. Amerika je neco jineho, to jsou paka bez zkusenosti s revolucemi, kteri jsou schopni pobit pulku svych obyvatel jen proto aby mohlo 5000 lidi na spici dal pokracovat v sekuritizaci.

       • lomikel

        kdysi byla teorie permanetni relovuce, ja mam teorie opakujici se/spiralove revoluce, neco jako prijem a vydej – cim vice a nestridme se zere, tim vetsi je pak ten vydej.
        realie (se lehce) meni proces zustava. v prislusne casti spirali je mozn zkusit naskocit na lokomotivu/prehodit vyhubku na nejaky cas. proto neni a nikdy nebude nic dobojovano a doreseno. Vzdy ve strehu, Stale v pohybu je podle me vhodne heslo.

        Mam dojem ze se blizime te casti spiraly kdy by bylo lze vymenit jejich (atlanicke, usa, izrael) zkurvisiny za nase (evropske, kontinentalni) zkurvysiny, vic bych si nesliboval ( neoliberalismus smrdi z usa) a znovu to zkusit s Ruskem jako partnerem. Z pohledu bile a Evropske civilizace, a ja se k ni hlasim, jine vychodisko nevidim. Bude to asi bez Velke Britanie, ta neni evropska ( viz.muj prispevek k vyberu predsesy Evropske komise az bude povolen).

        Jak to dopadne si netroufam predpovidat, mam za to ze pokud systemova krize nastoupi pred totalnim ovladnutim propoejni silovcvh slozek a technologii tak se to cele rozpadne z duvodu energeticke narocnosti systemu. Pokud se drive podari inovace na Jeden Velky Globalni Koncetrak tak zalezi na tom zda bude dost zdroju pro jeho udrzeni nebo ne. Ukrajinksy priklad ukazuje ze zeme kde je relativni volnost ve smyslu vyse zmieneneho a kde je dostatek zbrani je schopna efektivni revoluce. S tou vyhradou ze je odstinen globalni prediktor ( vzi leva net) a jeho usa pohunci od prime intervence.

        Takovy off topic,(spiralni) cyklicnost deju je koncept ktery zavrhlo krestanstvi a misto ni vstipilo ideu linearity. Marxismus tohle prevzal, podle me zcela spatne, protoze raj slibeny na zemi je nerealizovatelny. Pozdeji to bylo opraveno na (asymptoticke) priblizovani se.

        • embecko

         To narazite na meho oblibeneho Taintera, ktereho tu cas od casu uvedu do hry. Podle nej prichazi revoluce v okamziku, kdy -jiz- vysoce komplexni spolecnost neni schopna na urovni svych technologii a vyrobnich vztahu resit vznikle komplexni problemy= slozitost je jiz natolik slozita, ze problemy z ni vyplyvajici se vyplati neresit (jejich reseni prinasi vice problemu nez jejich nereseni) a civilizace se soustredi na zjednoduseni rizeni (snizeni komplexity).

         To muze byt i pripad bolsevicke revoluce, kdy rigidni carsky system produkoval tolik zbytecnych (hlavne byrokratickych) problemu, znemoznujicich efektivne obdelavat pudu a vyrabet zbozi, ze na to museli prijit bolsevici, kteri do krajskeho mesta posadili sveho cloveka a ten zacal ridit hospodarstvi bez vsech administrativnich zabran. Stare zabrany padly, protoze najednou bylo mozne udelat chybu.

         Proto po kazde revoluce se vse zjednodusuje, ale pak s casem opet prichazi slozitost, az musi dojit k dalsimu zjednoduseni.
         Pamatujete jeste na Polistopadovou dobu? Zadny financni urad, zadna povoleni, zadne uredni obstrukce, zadne registry, zadna byrokraticka kolecka. Co jste si tehdy usmyslel, to jste dostal pri prvni navsteve uradu…trvalo to asi 2- 3 roky.

         Jinak jako vzdy cekame na Nemecko, ale podle jejich volby (minimalni pocet hlasu pro AfD, eurokritickou Alternativu pro Nemecko) jsem skepticky. Stejne tak pohledte na volbu nasich mladych spoluobcanu: Kalousek, Babis a kdovico jeste, pricemz jasne pro-juvenilni Piraty uplne vyradili. Osobne nechapu jak je mozne ze v takove dobe jako je ta nase voli mladez tesilaky se zarudlymi obliceji. To rikam proto, ze kazda revoluce vyzaduje tehotnou dobu…ja nic takoveho nevidim, naopak jen oportunismus, hru na sebe sameho ve stylu „ozebrac sveho chudeho souseda“ ci okaty nezajem a utek do falesne euforie ruznych oblbovadel, at akustickych, tak chemickych.

         • vittta

          Jo,s tím souhlasím.
          Čím více se společnost demoralizuje,čím větší je dekadence a pokrytectví-tím větší je také buzerace.

          Skutečná špička je k vidění v USA-ale ani v Evropě nezůstávají pozadu.
          Co je zajímavé-nejtragičtější jsou severské státy a zřejmě Rakousko.

          Tohle poněkud vyvrací jednu teorii,že blbosti a buzerace vymýšlejí ti,co se nudí z „nadbytku“,protože USA nadbytkem u obyvatel rozhodně netrpí.

          Co se týká současné mladé generace.je to pro mě velké překvapení.
          Vůbec na to nejsem zvyklý-my jste revoltovali proti oficiálnu,aniž bychom se zajímali,jak na tom to oficiálno opravdu v (mezinárodních) kontextech je.
          Což jsem považoval za přirozené.
          Jenže dneska mladí revoltují proti tomu,koho jim oficiálno ukáže (tedy proti komu se revoltovat nejenom může-ale je to i žádoucí) -a jsou za svou „revoltu“ oficiálnem chváleni-což je šokující.

        • vittta

         Já si myslím,že děláš velkou chybu,že máš zkurvysyny až moc dobře pojmenované.
         USA,Izrael…
         Možná bychom si měli položit otázku,co by se reálně mohlo dít,kdyby USA nebyly nejsilnější stát na zemi a Izrael nedělal paralerní Cařihrad na blízkém východě.
         To už tady bylo….1453 se skutečný Cařihrad zhroutil a rázem se karty rozdávaly úplně jinak.

         Evropské zkurvysyny pak bych si rozhodně neidealizoval.
         Svou českou hlavou vnímám s velkými rozpaky tuto možnost.

         I to už tady bylo-v r.1938,kdy se pro změnu zhroutil sen o demokracii jako garanci spravedlnosti a míru.

         Jakkoliv USA nijak nemusím,vidím je u „moci“ raději,než případně Němčoury-a nelze pochybovat,že by to byli především Němčouři,kdo by se nacpal do šéfování Evropy.

     • Janika

      Saxi, co se týká tykání, tak už jsme si jeden čas tykali, ale pak jsi na to zapomněl a začal zase vykat :-). Mně je to úplně jedno, nechávám to na druhé straně a operativně se přizpůsobuji.

      To s velkým V jsem převzala poměrně s nechutí až u Tribuna a GeoNa. Nikdy mi to nesedlo jinam, než do korespondence, a to se mi zdá, že tohle není. Nebo je? Nevím. A ještě ta hloupá pravidla, že velké písmeno v oslovení značí úctu a z toho analogicky vyplývá, že malé neúctu, no kdo by tohle riskoval, že ;-).

      • embecko

       Me hned na zacatku utnul s tykanim sam Tribun :o)
       Takze jestli ti to nebude vadit, pak ti budu tykat (coz plati i pro ostatni, komu se chce). Problem je samozrejme ve zvykovem modu, takze kdyz ma clovek vic partneru, kterym musi vykat, pak to dela automaticky vsude. Ono nejde jen o sblizeni, ale predevsim o to, ze kdyz pisete nekomu, komu tykate, pak se lepe pise, clovek neni dusen takovou to podvedomou oficialitou. A kvalita fora se tim take nezlepsi :o)

      • dixi

       Neměla jsem čas, teprve doháním přečíst opravdu zajímavé příspěvky, vzájemné tykání přijímám bez problému.

     • vittta

      To jsou mi věci….
      Co se mě týká,většině lidem tady vykám jen proto,že to dělají oni.
      Tomu bych snad ani nevěřil,že někdy budu někomu ve virtuálu vykat.
      Jo,je to tak,nemá to tu údernost,trošku to pak působí i jakýmsi pseudointelektuálním dojmem.
      Tedy co se vykání muže k muži týká,k ženám je to o chlup jiné…

      A teď si jdu přečíst to vlákno….

      • embecko

       Takze tykacka? To by bylo dobre…diky…

       Ted ctu, ze Merkelova se zblaznila a dala Rusku 3 dny na vyreseni Ukrajiny…jinak pry zavede sankce… :o)

        • Kamil Mudra

         Přes to by zas asi nebyl takový problém se přenést. Ovšem pocit z absurdistánu se tím samozřejmě zvyšuje.
         Nejdříve je Rusko osočováno z vměšování jen pro pouhý pohyb svých ozbrojených sil na vlastním území a najednou by mělo Ukrajinu řešit.

  • embecko

   To budou ty, co se vratili z Afghanistanu a nemaji uplatneni, tak je pujcili spratelenemu rezimu. Od navratu armady se vzlety nad uzemim USA ztrojnasobily. Nemecka vlada uz uvazuje o nakupu.