Několik slov o podivné provokaci a tragédii v nebi nad Doněckem

Napsal Alexandr Bileckij, překlad Janika, převzato odtud.
https://i2.wp.com/ic.pics.livejournal.com/plotnikk/15932472/690356/690356_original.jpg

V Rusku ve městě Smolensk je Akademie protivzdušné obrany. Co tam učí dnes, nevím.
Za dob Sovětského svazu se tato škola nazývala Smolenskou vysokou raketo-inženýrskou školou. Měl jsem tu čest učit se tam v letech 1982 – 1986.
Tam jsem byl vyškolen jako armádní specialista v systémech protivzdušné obrany, které zahrnují „Osa“, „Tunguska“, „Kub“, „Buk“ atd. („Оса“, „Тунгуска“, „Куб“ ,“Бук“).
Dělejte se mnou, co chcete, ale nikdy neuvěřím, že po proražení hlavicí „bukovské“ rakety vážící 70 kg může nějaké letadlo pokračovat v letu, snižovat výšku, manévrovat a potom se rozbít na kusy, které spadnou několik kilometrů od sebe.

To je fyzicky nemožné.

Při proražení tímto typem zbraně, zvláště při vysokých rychlostech v prostoru dochází k plnému nebo částečnému zničení konstrukce jakéhokoliv letadla, včetně bojových. Všech…

Co to znamná zničení? To je rozpad na malé fragmenty celého letadla nebo jeho části, po čemž největší fragment padá nekontrolovaně a během krátké doby je zcela zničen při dopadu na zem.

Neexistuje žádné letadlo zasažené raketami systému „Buk“, které by mohlo jakoukoli chvíli pokračovat v letu. Neexistuje…

Ale po zásahu lehkými raketami „vzduch – vzduch“ letadlo, tím spíše typu Boeing 777, může ještě nějaký čas pokračovat v letu, manévrovat dokonce s poškozeným a hořícím motorem (motory).

Celá dráha, výška letu je zaznamenána objektivními prostředky kontroly jak samotného letadla, tak pozemní navigační službou.

Navíc systém „Buk“ je velmi složitý systém, který se skládá ze čtyř osádek. Ve dvou z nich, s výjimkou řidiče a mechanika operátora, jsou všichni důstojníci – inženýři. Řízení komplexu je složité, vyžadující týmovou práci s výpočty na několika vojenských vozidlech. Vyžaduje to desítky vysoce profesionálních odborníků. Podle složitosti interakce bojový systém „Buk“ může být srovnán s lehkým křižníkem nebo posádkou moderní ponorky. Žádné milice nemohou „pracovat“ s takovou technikou.

Chcete vědět, co se opravdu stalo? Zeptejte se dispečera, který vedl letadlo. Ví to přesně.

***

P.S.: Objevily se již souřadnice, kdy došlo ke ztrátě komunikace s navigací. Jsou to souřadnice místa, kam dopadly velké části. A i když zmizely zápisy komunikace s posádkou, obraz tragédie je i bez nich fantastický:
Letadlo prakticky vyletělo ze zóny odpovědnosti Ukrajiny. Do hranice s Ruskem zbývaly 2 minuty letu, za minutu ukrajinský dispečer byl povinen předat řízení kontrolnímu centru Ruska… Nad Sněžným (podle souřadnic) byla komunikace přerušena…
Několik minut a tragédie by se stala na území Ruska.
Je to neuvěřitelné, ale po ztrátě kontaktu letadlo mění svůj směr na opačný…
a… letí ještě pět minut v opačném směru.
A potom jeho kusy padají více než 50 km od ruských hranic v blízkosti obce Gabovoe Razsypnoe (Габовоe Рассыпное). Přičemž záď je u Hrabova  (Грабово) a kokpit v Razsypnoe (Рассыпноe) téměř deset kilometrů dále od Hrabova směrem na Kyjev…

Je to velká tragédie, velká provokace.

Ale co zde dělá BUK?

 

 

 1. vittta

  Dávám parádní článek z BL.
  http://blisty.cz/art/74054.html
  Autor má důkazy „téměř jisté“ a věc je „dost jasná“.

  Mě ale zaujala tahle pasáž:
  „Byli to afghánští bojovníci, ne tlak Západu, co nakonec vedlo k odchodu vojáků Moskvy“.

  To je dost zvláštní spojení.
  Já si totiž myslel,že tito afgánští bojovníci byli cvičeni a vyzbrojováni právě tím západem (USA).
  Nedovedu si představit,jak by jinak mohli „vojáky Moskvy“ (také dobré) vyhánět.

  A to nemluvím o hypotéze,že samotný vstup sovětských vojsk do Afgánistánu byla součást vnitřního boje v SSSR,či byl vyprovokovaný oním milým „západem“.

  A takový člověk dělal velvyslance v Rusku.
  Ten si tedy 1+1 dát dohromady neumí,to už tam klidně mohli poslat…..Štětinu.
  Byl „britským velvyslancem v Moskvě“….blbec.
  To neznám-takovou zemi…Moskvu.

  • kchodl

   Co je na tom článku pravdivé, je neúčinnost sankcí. Už sankce Západu proti SSSR ve dvacátých a třicátých letech byly pro Rusko nakonec záchranou. Blokovaly totiž dodávky vyspělé výzbroje, jako děl, tanků, letadel, ale nikoliv dodávky technologií, obráběcích strojů a celých továrních celků – asi si ve své tupé namyšlenosti Západ představoval, že „opilí mužici“ by s tím stejně nic nesvedli. To umožnilo Stalinovi vybudovat vlastní obranný průmysl, obrovské kapacity nezávislých výrob a v důsledku zachránilo zemi a národy Ruska (SSSR) před vyhlazením.

   Stálo to sice finančně mnohonásobně více, než prostý nákup zbraní, ale je nutno počítat s tím, že za války zbraně nikdo neprodá, hlavně ne nepřítel.

   Díky sankcím si Rusáci budou muset vybudovat vlastní kapacity například ve vyspělé elektronice, výrobě procesorů, pamětí, … Což ve výsledku bude prohra Západu, jelikož to oslepí NSA a další služby, které využívají do vlastních výrobků implantovaných děr v IT bezpečnosti.

   A úplně vypatlané, z hlediska Západu, je blokování finančních zdrojů malým ruským firmám. Ty jsou totiž nositelem rozvoje a hlavním mostem mezi Západem a Východem – tak říkajíc branou té „mírové a civilizační“ páté kolony do „zaostalé ruské nekultury“. Bude ruským start-up-ům zákázán crowd-funding, burzovní start-up-ové financování z kapitálu rizikových fondů ? Zakážou Rusům zakládat firmičky v Kalifornii, Bostonu, Amsterdamu, coby „vyslancům Lucifera Putina“ ?
   :-)

    • kchodl

     Na Elbrus-8C jsou všichni zvědaví. Ono to vychází se SPARC návrhu, který je free, vznikl původně u Sun Microsystems. Po rozpadu SSSR se Sunové vrhli do Ruska, nakupovat inženýry a ruské matematiky a programátory. Přitom se jim povedlo získat pár klíčových lidí z vojenského a superpočítačového výzkumu – lidi, co dělali na Elbrus superpočítačích – to byla ruská obdoba CRAY atd. Založili s podporou Sunu v Moskvě firmu MCST (http://en.wikipedia.org/wiki/Moscow_Center_of_SPARC_Technologies), a z jejich návrhů pak vycházely částečně i Sunovské Super-SPARC a Ultra-SPARC procesory. Dnešní návrh Elbrus-8C je doplněn o x86-64 emulaci, takže dokáže relativně rychle pracovat i se stávajícím software, nicméně nativní SPARC instrukce to samozřejmě jede rychleji. Mají na tom implementovány volné operační systémy, na bázi Linuxu, xBSD, Solarisu (illumosu). Záleží ovšem na technologii výroby, chystá se 28 nm. Což vyrábí dnes kdekdo. Rusové to nemusí ani dělat sami, čipy si mohou nechat vyrobit kdekoliv.

     SPARC má proti x86_64 architekturám několik výhod (a samozřejmě i nevýhod), jako hlavní je, že je vhodný pro multiprocessingové, multivláknové systémy, protože jde o „registrový procesor“, tedy obsahuje veliké množství registrů, a běžící vlákno používá jen část z nich – „registrové okno“. Tím se při přerušení nebo přepnutí úlohy („process switching“) nemusí obsah používaných registrů ukládat na zásobník, ale stačí jen přesunout registrový kontext (hodnotu ukazatele na používanou „registrovou banku“).

     No a největší výhoda je, že to je hotový a léty prověřený a rozvíjený návrh, který je zcela zdarma, nemusí se nikomu platit licence – jako třeba u ARM. Takže bych se nedivil, kdyby Rusáci založili svůj nezávislý procesorový průmysl zrovna na tomhle.

     • lomikel

      no ani nemusim byt nejlepsi, staci ze je ralizovany lokalne coz sebou nese ekomomicke, bzpecnosti, propagandisticke a inovacni plusy.
      btw. pokud budou na ruskou uvaleny sankce tak by se meli zachovat jako cina a okopirovat vsechno a vsem :). statne – trezni ekomomika rules :))

 2. kchodl

  http://ria.ru/world/20140725/1017459906.html#14062746421384&message=resize&relto=login&action=removeClass&value=registration

  Podle článku mohlo být za sestřelem (pokud to byl sestřel) cvičení ukro-armády. Pár dní předtím (od 14.7.) totiž kyjevská junta rozvinula svůj systém PVO jako ochranu svých obrněných jednotek v dobyté části JV. Prý měli 17.7. velké cvičení obsluh Buků.
  Hned potom ukroši všechny Buky stáhli. Proč asi ?

  Takže je docela možné, že během cvičení nějaká osádka omylem nepřepnula systém do simulačního módu, ale odpálila raketu na cvičně zaměřené dopravní letadlo. Podle všeho se odpálená raketa nedá zničit, lze jen vypnout střelecký radiolokátor nebo změnit zaměření. Ale nemuseli to stihnout, v tom šoku, že odpálili raketu omylem. Také je možné, že zkoušeli kombinovaný režim, kdy raketa startuje z jednoho zařízení, ale řízena a naváděna je ze vzdáleného velitelského vozidla a střeleckého radiolokátoru. To se pak nemuseli stihnout domluvit. Let rakety do zásahu trvá méně než 20-30s.

  S tím by korespondoval výskyt ukrajinského bitevníku Su-25 ve větší výšce, jak to prezentovali ve svých záznamech Rusáci. Obvykle se totiž při cvičení používá nějaké letadlo se známou polohou jako kalibrační cíl.

  Známý na vojně v roce 1989 byl u Kubů a říkal, že civilní linky zkušebně zaměřovali běžně, jako kalibrační cíl používali od letectva vyslané cvičné L-39 nebo i Su-25, protože to má levnější provoz než plnotučná stíhačka.

  Je dost možné, že nynější zmatky v kyjevském vedení jsou způsobeny právě tímto.

  Králík (Jaceňuk) nechtěl být obětním kozlem.

  • Janika

   Skvělé, brtníku, díky.

   „Putinova odpověď je překvapivá a chytrá. Pokud USA budou nadále strkat Ukrajinu do NATO a ohrožovat tím Rusko, dostanou se pod záběr ruských raket. Na vlastní kůži tak poznají důsledky své politiky. Vypadá to, že Rusko má účinné páky. A utrpení ukrajinského lidu snad skončí.“

 3. Janika

  Nahoře jsem psala cosi o tom, že pokud Obama něco veřejně vyhlásí, tak to bude „pravda“, i když to není pravda. Že si prostě USA dovolí ohlásit smrt Kaddáfího, až když nebude hrozit, že se jim pak někde objeví kupříkladu. Takže jsem to brala jako nezvratný fakt, že to hodí na Rusko/separatisty (takto dohromady psáno podle hanse, aby při rozdělení nedošlo zase ke zbytečným debatám s chytáním za slovíčko, jako výše s tresen :-). Proto mě moc mile překvapilo, že Obama dostal přes čumák a už přiznávají, že důkazy nemají, nevídaná věc: http://outsidermedia.cz/konec-intrika%c5%99en%c3%ad-okolo-letu-mh-17/
  Ten článek je sice přeložen z ruštiny, ale píše se o tom i jinde, samozřejmě, prostě „důkazy nemají“.

    • Janika

     No a? Tak Vám odpověděl někdo jiný. Tady je veřejný prostor. Pokud byste chtěl komunikovat pouze se Smajlíkem, tak použijte e-mail.

    • hank

     1. Ptal jsem se nicka ;-)))
     2. Ptal jsem se první, proto nejdřív čekám odpověď, protiotázka není odpověď.
     3. Ani Dolejší ani jeho zdroje nic netvrdí kategoricky, používají výrazů jako „je podezřelý“ apod. Ani já nehodlám dokazovat, že něco nějak bylo nebo nebylo, jen se ptám, na základě čeho nick ;-))) Dolejšího bez argumentů rovnou zesměšňuje.
     4. Ani Dolejší neodkazuje přímo na původní pramen, ten je tady: http://www.klix.ba/vijesti/bih/vodja-ukrajinskih-separatista-igor-girkin-se-1992-slikao-u-visegradu-ociscenom-od-bosnjaka/140725037 Proto by případný kritický rozbor informací měl začít tam, a to konkrétně u knihy bývalého bosenského důstojníka Azize Tafra „Ruski i grčki plaćenici u ratu u Bosni i Hercegovini“, který v ní zdokumentoval s pomocí prvotních ruských pramenů účast Rusů (a Řeků) v bosenské válce v 90. letech.

     • dixi

      Mohu nesměle podotknout, že dolejší se už delší dobu zesměšňuje sám? Je to šikovný manipulátor, proto se dostal do situace, že i kdyby případně měl pravdu, nedá se mu věřit? V zájmu duševního zdraví a ůspory času ho už nějakou dobu nečtu. Čímž ovšem netvrdím, aby ostatní činili totéž. Kousek pravdy a okolo špína a zášť. Informace se naštěstí dají získat i jinde, a i ty je třeba porovnávat a filtrovat.

    • merlin

     Je to divné, sio. Vzhledem k tomu, že Dolejšího článek o Strelkovi má nadpis Zloduch a zloduch. s.r.o.. a píše s naprostou jistotou jemu danou do vínku o tom, že Girkin =Strelkov, pak mu jistě smajlík zas tak nekřivdí, protože Dolejšímu se křivdit ani nedá. A zesměšńovat se stačí sám, k tomu smajlíka nepotřebuje
     ,, především je to Girkin-Strelkov, jenž se s 1. kozáckou divizí podílel na válce proti bosenským civilistům, kdo se teď nachází v centru nadšené pozornosti. Srbští četnici, při vyslovení jejichž jména se krčily nosy v grimase oznamující cosi velmi nelibého a páchnoucího, bojují na Strelkovově straně proti Jarošovi, jenž protentokrát zaskočil za ustašovce.,, http://www.blisty.cz/art/74067.html#sthash.qalMgi97.dpuf
     Tak já se s hankem na tom, co je kategorické a co ne zřejmě neshodnu. Tak si to vezmu po řadě, copak Dolejší: zloduch, pak podezřelý, čili celkově sděluje Dolejší tohle: podezřelý zloduch z polovojenských jednotek hrdlořezů girkin =strelkov. To si totiž každý uplivne a řekne si: hajzl jeden. Podrobnosti už nikoho nezajímají, tohle se ale uloží do paměti. A o to autorovi jde, tak to vystavěl. Netuším z jakého důvodu má na tom hank zájem a je mi to fuk. Pořád stejný. Pořád dokola.

     • Sio

      Dolejší je vychcaný manipulátor, který šikovně vkládá do hlav lidí protiruské myšlenky tak, aby to ti jednodušší ani nespozorovali. Výsměch je to nejmenší, co si zaslouží, je to jasná presstitutka, která se tváří jako filosof. Připomíná mi Peheho v mladším vydání.

   • Janika

    Milý hanku, tímto dotazem jste se sám shodil a velmi jste mě zklamal. Přiznávám, že mě to odradilo od dalšího čtení toho, co píšete, protože to svědčí o mnohém a vypovídá samo za sebe. Dokazuje se vina, nikoliv nevina. Pokud někdo trpí tak zásadní zmatečností uvažování, troufnu si tvrdit, že se vymyká běžné úrovni návštěvníků tohoto blogu :-).

    • hank

     Zato vy jste opět nezklamali… Na tomto fóru nejde nikomu o hledání pravdy, ale o vzájemné utvrzování ve shodných postojích.

     • merlin

      asi bych ani už neměla, ale není to pravda, třeba se siem se hádáme soustavně o všechno a nejen na blozích, několikrát jsme spolu už dokonce nemluvili, a to byla vždycky vlastně jen akadamická debata. zaímavé je, že na Vašem Dolejším se shodneme beze slov. A to je u nás neobyklé, mít stejný názor, Vemte si co jste napsal, choval jste se zbytečně nezdvořile k siovi a k janice Ten váš papír s body mi připomněl opovědné listy, tedy projev nepřátelství,. Mně se nelíbí co ten člověk píše a jak s tím manipuluje. Ale kašlu na něho, čtu ho jen na podněty, ten jste se majlíkem dodali, lezla z toho zaujatost i ušima Toť vše k vašemu nikoliv však mému oblíbenci

     • Sio

      No, pokud máte ten dojem, máte k tomu právo. Ale trochu urážlivé to je. Jako byste nás považoval za ovce, které nemají vlastní názor. Možná nedorozumění, jak zmínila merlin, také jsme se párkrát dobře kousli. A to rozhodně nebylo tím, že bysme byli nějací přitakávači.
      V diskusích na netu hodně věcí vypadá jinak, než ve skutečnosti je.

   • hans

    No a o co vám jde? Dolejší lže, jako obvykle, a tentokrát odkazuje na nějakou anglojazyčnou nenávistnou propagandu, což taky není nic překvapivého.

    Pokud vám jde o kritiku článku, tak lživý je už nadpis – Strelkov není podezřelý ze zničení Boeingu, protože nedisponoval potřebnými zbraněmi, neměl motiv, a místo zabíjení civilů se poslední měsíce věnuje jejich obraně. Už vůbec nemůže být „klíčový podezřelý“, tím mohou být jen ukrajinští mocipáni a jejich američtí loutkovodiči, kteří mají i potřebné zbraně, i motiv, i civilisty zabíjejí běžně.

    Tvrzení, že osoba nacházející se v oblasti je tím automaticky „spojena s masakrem“ je samozřejmě nesmysl (například fotografie některého z tisíců prokyjevských ozbrojenců před Doněckem nebo Luganskem dotyčného nespojuje s každodenními masakry civilů). Navíc z článku neplyne, zda se v tom Višegradu vůbec nějaký masakr stal.

    V článku se píše, že Strelkov „se sám prohlásil ministrem obrany DNR“, což je evidentní lež, lež je, že se přihlásil k zodpovědnosti za sestřelení letadla, článek opakuje nesmysl, že je „agent GRU“. Nebulvární tisk nepoužívá formulace typu „Strelkov, with his clipped moustache and pomaded hair, was present…“ a bulvární je nedůvěryhodný. Článek ruský souhlas se žádostí Krymu o vstup do Ruska lživě popisuje jako „ruskou anexi“… Stačí nebo mám pokračovat?

 4. ;-)))

  Amvrosijivka – konec ua 74.mechanizovane brigady
  jak ty Ivankovi palice se nejake grady, kteryma fasisticka armada vesele odstreluje civilisty vratily zpet

 5. Mirror

  Toto je velmi zajímavý odkaz:
  http://www.pravda.ru/news/world/formerussr/ukraine/06-08-2014/1219978-boeing-0/
  Neodborník se specializací ekonom rozebírá fakta kolem havárie letu MH 17 do Malajsie. Ústředním problémem je fakt, že letadlo nevybuchlo, i když nádrže musely být ze dvou třetin zaplněné hořlavým kerosinem. Prý podle zkušeností, jak tvrdí člověk v rozhovoru na videu, po výbuchu paliva v letadle nedopadnou na zem z výšky 10 km žádná neporušená těla, cestovní pasy, knihy a také dětské hračky jako se stalo u Doněcku. Ostatně žádný ze svědků výbuch neviděl.
  Kdo vysvětlí, proč se kerosin nevzňal?

   • Mirror

    Prohlížel jsem diskuzi a nepřesvědčila mne, že je zbytečné se ptát, kde zmizel kerosin. IDnes čte jistým způsobem zaujatá komunita, jako jiná komunita čte váš web. Jsou dvě verze sestřelení a to Buk a stíhačka. Při explozi a výstřelu se fragmenty obalu nebo střela ohřejí. Určitě prorazí nádrže v křídlech a palivo uniká. Teplota samovznícení se udává na 220 °C. Jaké byly střepiny nebo střely, že palivo nezapálily?

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s