Владимир Высоцкий – солдаты группы центр

Napsal Sio

Ve spojitosti s Ukrajinou mi vytanula na mysl píseň mého snad nejoblíbenějšího barda Vladimíra Vysockého. Jeho píseň plná, jak mi to připadá, posměšně ironie, dnes ironií života nabývá nového významu.

Překlad je víceméně doslovný, za případné nepřesnosti se omlouvám. Nechal jsem bez překladu „grupy Centr“, zdá se mi, že je to tak lepší a překládat to ani netřeba. Poslechněte si zde i s ruskými titulky.

Ke skupině “střed”. Koncem léta 1940 se velitelství Sk. arm. B přesunulo do Polska a k připravované invazi do SSSR (Operace Barbarossa) byla Sk. arm. B přejmenována 1. dubna 1941 na Skupinu armád Střed.

K její decimaci na území SSSR je něco zde.

Vojáci grupy Centr

Voják, ten vždy je zdráv
a na vše připraven
a prach jako z koberců
sbíráme z cest

Nezastavujem
neměníme krok
září nám tváře
a blyští holínky!

Po spálené rovině
za metrem metr
jdou po Ukrajině
vojáci s grupy „Centr“
Rozpočítat! Na prvý-druhý!

Prvý-druhý …
Prvý, krok v před! – a do ráje.
A každý druhý – je také hrdina –
dostane se do ráje hned za tebou.
Prvý-druhý …
Prvý-druhý …
Prvý-druhý …

Před námi vše kvete
za námi vše hoří
Přemýšlet netřeba – je s námi ten,
co vše řeší za nás.

Veselí ne smutní
vrátíme se do svých domovů
Nevěsty bílé
budou nám odměnou

Vše před námi a nyní
za metrem metr
jdou po Ukrajině
vojáci grupy „Centr“

Prvý-druhý …
Prvý, krok v před! – a do ráje.
A každý druhý – je také hrdina –
dostane se do ráje hned za tebou.
Prvý-druhý …
Prvý-druhý …
Prvý-druhý …

 

 

 1. Janika

  Vysockij, ten vezme člověka za srdce. Vždycky si říkám, jak on to jen dělá, že z jeho písní až mrazí v zádech. Děkuji za přiblížení této písně, Sio. A doufám, že ukroarmáda dopadne jako grupa centr ;-).

 2. BARON LE SAMEDI

  najmout izraelskou posádku na ruský buk někde u Toreze (jméno někdejšího představitele fr. kom strany) je úkol pro seržanta. Co jsem to chtěl, jo, sio-disco-téka. Vysockyj nazpíval i něco o čínských chunwejpinech. Čmuchejte, člověče, ať máte merlin čím potěšit. Co ryby? Mlčí jak partyzáni, že jo…….

  • Sio

   To by šlo. Jen nevím, co. Ten je hodně poetický, těžké přeložit a náročný na znalost ruských reálií, zdá se mi. Popřemýšlím.

    • rehbergus

     Hodně jich na to umře.
     Zažil jsem to v Čečně v barvách a 3D z první řady. Tamní mudrlanti si vyhlásili Kavkazký kalifát a moc si to užívali. Řezali si vzájemně hlavičky seč jim síly stačily. Hrdinové se k té trachtaci sjeli na pomoc z celého světa. Ani banderovci u toho nechyběli. V posledním dějství tam Čečenci vítali ruské Specnaz jako osvoboditele vezoucí mír a jídlo. Kozáky nazvali bratry a ti snad poprvé v tamní historii překročili Těrek jako vzácní a vítaní hosté. Mimochodem, Štětina s Procházkovou tehdy hodně moc mystifikovali ve svých tklivých příbězích.
     Čečenský účet zaplatili Rusové. Ukrajinský podle všeho zaplatí Eurosojuz. Bude nás to hodně bolet a bude to drahé školné.

      • Janika

       Napadla mě taková kacířská myšlenka, při srovnání těchto fracků, co nic hrozného v životě nezažili, všechno dostali až pod nos, s dětmi z východu země, kde teď zuří válka. Ti, co tou zkušeností projdou, budou už navždy jiní. Doufám, že k lepšímu.

   • vittta

    Musím se zmínit o jednom záběru.
    Viděl jsem plno hrůzných záběrů z válek,hromady mrtvol a šílená zranění,vypálená města a vesnice,mrtvé děti.
    Jednou ale dávali nějaký dokument z II.světové války.
    Byl tam záběr,který natočil německý voják (barevně) na dovolené.
    Jeho asi 7 letá dcerka měla panenku,kterou z nějakých důvodů nechtěla.(byl k tomu komentář,to tam samozřejmě vidět nebylo)
    Voják vyrobil panence šibenici,na kterou jí pověsil a zapálil pod ní ohýnek.
    Pod panenkou pomalu hořelo,až přehořel provázek a panenka spadla do ohýnku a hořela.
    Celé to trvalo tak 2 minuty.
    Díval jsem se ohromeně na tento,mě zcela neznámý záběr a byl ve své primitivní brutalitě daleko hrůznější,jak ti mrtví.
    Byla to naprosto odporná zvrhlost,která ve dvou minutách vyjádřila válečné hrůzy lépe,jak buldozer,hrnoucí mrtvá těla do hromadných hrobů.
    Ani nevím vlastně proč…..

     • vittta

      Spíš k někomu,kdo se stane zbytečným.
      Protože ta dívka měla tu panenku určitě ráda,když byla ještě nová a hezká.
      Tady nešlo jen o podřadnou rasu.
      Tady šlo o kohokoliv,kdo „ztratil cenu“.
      Staří,nemocní….

    • dixi

     Ty filmy o vraždících panenkách jsou taky odporné,nedívala jsem se, stačily upoutávky, nechci si kazit vzpomínky na dětství a doufám, že mé vnučky také ze zvědavosti žádnou neshlédnou.

    • Janika

     Já nevím, vittto, tohle mohla být i propaganda. Oni ti vrahouni z koncentráků byli prý v soukromém životě nejen slušní lidé a milující otcové, ale byli i kulturními lidmi. Prostě typičtí Němci. I když menšina bestiemi být mohla, jako v každém národě. Z toho bych neusuzovala nic.

     • vittta

      Propaganda čeho?
      Tenhle záběr nikde nikdo nepublikoval,byl ze soukromého alba toho vojáka.
      Nebylo tam nic,jen visící panenka a ten ohýnek,jak se pomalu rozhořívá.
      Ten komentář k tomu ani nezněl nijka protiněmecky nebo tak něco.
      Byl protiválečný.
      Ten voják byl vychován a vychováván jako ty dívky.
      Že zabíjet „někoho“ je normální.
      A tak vychovával i své dítě.
      Byl tak zkažený,že i tu panenku musel zabít,nemohl jí vyhodit nebo někomu dát .
      Zamysli se nad tím,co všechno vlastně tenhle nenápadný kus filmu ukazuje.
      Kdybys to viděla,bylo by Ti z toho zle.

      • Janika

       Propaganda toho, jak jsou Němci zlí. A samozřejmě by mi z toho bylo zle. Jen bych se ptala, tak, jako se ty ptáš u všech videjí a fotek, zda to není podvrh či manipulace. Je pro mě těžké uvěřit, že jsou takoví lidé. Ale můžeš mít pravdu, že to bylo autentcké. Vždyť já i na takového leha koukám nevěříc vlastním očím. A on žije a obhajuje (momentálně na Outsider Media) válku ve Vietnamu.

       Jestli z toho vyvozuješ, že válka probouzí v lidech zlo, tak to je pravý opak toho, co jsem napsala výše, že probouzí to nejryzejší a nejlepší v lidské bytosti. A možná máme pravdu oba. V každém probudí to, co je opravdové, člověk je zbaven masky a je sám sebou.

       • vittta

        Také si myslím,že pravdu máme oba.
        Ostatně-o to se ani nepřu.
        Já jen navázal na ty dvě dívky se sekáčkem a sekyrou.
        U toho mě hnedle ta hořící panenka napadla.
        Nejdřív hoří jen panenka,pak lidé.
        Tyhle dvě…když se jim dostatečně do hlaviček naleje,kdo ví?
        Však před 100 lety šly národy do války také s fanfárami…
        To v r.1939 vyhlášení války v Německu nijak pozitivní reakce nevyvolalo,i když se někdy tvrdí opak.

        • jednooký

         Niečo som o tom čítal. Oni to brali ako niečo, čo „musí niekto urobiť“, a aby z toho nezcvokli a „neozvereli“, musia to byť jedinci morálne pevný a presvedčený o tom, že to, čo robia, je správne.

    • merlin

     je to sice z našeho úhlu pohledu odporné, ale patrně šlo o nějaký druh odreagování se, takové autopsychoterapie. Ne všichni vydrželi masakrovat a usmívat se u toho, někdo si potřebuje ty označené ,,jiné,, odlištit,, tak, že se k nim skutečně chová jak k dobytku a zbytečně je mučí a bije, někdo to nezvládne a suiciduje, někdo se pro jistotu zblázní, někdo začně chlastat, prát se atd – nastartuje si druh autodestruktivního chování jiným způsobem. Ten druh, který se chová jako vzorný uvědomělý občan, korektně se usmívá a odškrtává čárky, považuju já osobně za nejhorší. Ten co třídí do front a zajímá ho jen, aby si nezamazal manžety.
     Jsem velmi ráda, že aspoň některé vytáhli za uši ven z nory a obnažily, aby se na ně známí a rodiny podívaly i z jiné strany. Třeba ty dozorkyně, co pak byly v Americe oblíbenými členkami baptistů a metodistů, ženských sdružení a pekly pro skauty bábovky a sušenky a zaručovaly se za ně celé čtvrti přiblblíků, že jsou příkladné americké občanky.

 3. rehbergus

  Na mém oblíbeném blogu se objevil tak trochu kontroverzní článek, který vyvolal velmi podnětné reakce. Myslím, že vše stojí za přečtení…
  http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/07/30/zrejme-panum-uz-nic-nerika-slovo-vlastenectvi-a-svoboda/
  http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/07/30/ja-myslel-ze-ukrajina-je-samostatnym-statem-uz-dvacet-let-pani-elsikova/
  http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/07/30/mir-ukrajine-radeji-nez-slavu-a-hrdiny-pani-elsikova/

  • Janika

   Díky za upozornění, rehbergu, tak vida – vlk už to dělá jinak. Zrušil komentáře, kdo chce reagovat na článek, tak jedině jiným článkem, na jehož zveřejnění pochopitelně (a správně) není nárok. To není špatný způsob.

   Jinak paní Elšíková, to je naprostá katastrofa. Patří k lidem, se kterými považuji komunikaci za ztrátu času.

   • Janika

    http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/07/31/odpoved-pani-elsikove/
    Paní Elšíková odpovídá. Vlk zdůvodnil zveřejnění jejího článku tím, že za ním tušil silný lidský příběh. Podle mého se tento silný lidský příběh tragicky snoubí s hlubokým nepochopením autorky. Viní i po 20 letech samostatnosti ze všeho zlého na Ukrajině Rusko. Neví, nevšimla si, že v Rusku Putin oligarchům zásadně omezil moc a lidem se tam žije lépe. Na rozdíl od Ukrajiny, kde oligarchové vládnou a kradou a lid je zbídačený. Za to ovšem Putin a Rusové opravdu nemohou.

    Je tu ale ještě jedna daleko závažnější věc, než je tato pomýlená slepota. Dá se pochopit, že o těchto věcech žena neví, není informována.. Ale každá žena, i sebeprostší, bez vzdělání a bez informací MUSÍ pochopit, že bombardovat mírumilovné civilní obyvatelstvo je ZLO. Tato paní to nechápe. A přes to vlak nejede…

  • vittta

   Tedy dal jsem si tu práci,a všechny tři články přečetl.
   Ta paní je typická ukázka něčeho,čemu se říká OVCE,nabulíkovat jí lze cokoliv,resp.lze v ní snadno probudit nenávist,kterou už v sobě má.
   Neuvěřitelné žvásty o Katyni,paktu MT,vzniku ČSR či jakési „tradiční“ imperiální mocichtivosti Ruska (vyznělo to jako JEN Ruska,jiní jsou vyspělí a kultivovaní) ve mě vyvolaly touhu nějaký článek napsat.
   Naštěstí to dlouho trvá a navíc-ti dva další poslali velice pěkné odpovědi.
   Tedy k těm historickým událostem-ona o nich píše přesně to,co se v obecném povědomí,paní nemá nejmenší zájem o sebemenší hlubší poznání na té nejnižší úrovni.
   Ty události mají velice široký kontext přece…..
   Nejvíc mě vždycky rozhodí smluva Molotov – Ribbentrop,to je úplná fakulta historie,co o ní se už toho nažvanilo,to…to nemám slov.
   Tahle to úplně rosekla „jednostranným porušením SSSR,který 17.9.1939 vpadl do Polska“…
   To je pozoruhodný výklad.
   Chudáci Němci,hnedle je Rusáci podrazili…..
   A události roku 1968 také nepopisuje úplně přesně-když je řeč o Polsku (a jeho vztahu k Rusku),mohla se zmínit o polských vojácích u nás v tom roce…
   No…ta mě rozpumpovala…

 4. vittta

  To je zvláštní.
  Tak BL jsou plné zpráv z Gazy a Čulík teď dokonce vyjádřil podiv nad tím,že se válečné hrůzy otamtud nevysílají v ČT,jako je jinde běžné.

  Přijde mi pěkně nechutné,když není válečná krůza jako válečná hrůza.
  O Ukrajině se mlčet v pohodě může.

  • Janika

   Prý už je stáhli do bezpečného týlu. Hrdinní američtí vojáci si totiž představují válku tak, že mačkají knoflíky a navádějí drony a sami jsou v bezpečí.
   Zajímavé, že u nás se nějak neinformuje ani o jejich účasti, ani o tom, jak dopadají.

   • ;-)))

    A místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek mluvil ve sněmovně o imperiální politice Ruska do zemí bývalých sovětských satelitů. „Chcete být další na řadě? Já tedy ne,“ oznámil poslancům. Máme se ruského imperialismu bát?

    Pan Štětina je na rozdíl ode mne bývalý člen komunistické strany a mohl v bývalém Sovětském svazu chodit do tzv. zakázaných zón, což bylo opravdu pro prověřené osoby, které měl režim zcela na své straně. S ohledem na bezpečnost země měli do tzv. zakázaných zón vstupovat jen „jejich“ lidé, nebylo to ani pro běžného Rusa, natož cizince. A já se nedomnívám, že pokud tento Rubikon jednou překročíte, je možné se někdy vrátit zpět. Kdybych byla opozičním politikem v Rusku, tak by byl pan Štětina poslední, s kým bych se chtěla setkat. Možná tím ničím mnohaletou práci jiných, ale jsem Češka a na tuto dráhu bych se nikdy nedala. Co se týká pana Kalouska, tak tomu nevadí mírumilovné přepadení Iráku USA, brutální zavraždění Kaddáfího. Jeho slova mají pro mne asi stejný význam, jako kdyby mi prostitutka z Dubí chtěla kázat o nutnosti zachovávat věrnost v manželství.

    • vittta

     To by mě zajímalo….věří tomu Míra?
     Štětka je psychopat,ten chce být zapsán v historii jako bojovník proti zlu-ale Míra?
     Ten ty žvásty říká kvůli těm 7% úplně pomatených voličů TOP09.
     Samozřejmě je také mimo soutěž.
     Protože kromě těch 7% to říká ještě těm dalším 8%,které si myslí,že tím získá.

     • ;-)))

      A zdálo by se že to potvrzuje správnost názoru o nadřazenosti „pí-ár“-technologií nad koncepcemi uspořádání života společnosti. Ale při vyjádřování názorů takového druhu zůstává v umlčení to, že všemožný „černý“, „šedý“, „čistý“ a další „píár“ je produkt západního obrazu života, tj. produkt určité koncepce uspořádání společnosti, konkrétně – biblické „elitárně“-nevolnické koncepce zotročení všeho a všech na osnově rasového monopolu na mezinárodní, nadstátní lichvu a skupování autorských práv (na roli čehož většina politologů zapomíná, nebo to nezmiňují).

      Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/o-imitacne-provokacni-cinnosti-7-/

      • vittta

       Jo,člověče.
       Přesně tak jsem to myslel.
       Míra tohle rozhodně používá..sakra,jak se to dá popsat odborně,to jeden čumí.
       Až mi to přišlo zbytečně složité-protože touto formou se z pochopení pointy vyloučí min.80% populace.
       Také trošku pí-ár…možná.
       Protože z těch 80% se polovička bude tvářit,že to pochopila.
       Aby nevypadali jak blbci před jinými,kteří to také nepochopili….

       U Štetky to tak ale není.
       To je blázen.
       Proto také nedělá ministra,že jo.
       I když by rozhodně chtěl.
       ———-
       No dovedeš ti to představit?
       Karl prezident-a Štětka ministr zahraničí.
       No to….to…nemám slov,co by se dělo.

     • merlin

      myslím, že ne, na to je moc poruchovej, ale umí mnohdy pěkně rozechvět hlas dojetím, třese se mu pak jak člověku v absťáku. Asi jsou lidi, na které to funguje, jinak by tento prolátlý člověk nemohl už dávno být v poslanecké sněmovně. A je to chytrý a bezohledný manipulant a kariérista. Tomu fakt nevěřím ani dobrý den :-).

 5. slobo

  V Rusku ! ( 31. juli )
  Snad. Nejsem si vlastně jistá.
  Vždycky když jsem myslela, že už je to konec, přijela jsem před další závoru.
  Celkem jich bylo asi šest.
  Z Lotyšů šel děsný strach, nevěděla jsem ani do které fronty zajet a stejně mě vždycky poslali jinam.
  Na ruských hranicích se se mnou všichni chtěli bavit, a když jsem na otázku, kam jedu, odpověděla Kazachstán,
  cela řada čekajících aut propukla v téměř hysterický smích
  a následovaly otázky,
  kolik mi je let,
  zda jsem vdaná a kde je můj muž

  Pak mi nějaký uniformovaný pán v budce řekl, že si nemůžu vyplňovat papír u jeho budky,
  protože by ho to asi rušilo.

  https://www.facebook.com/DominikaNaCeste

  Charašo ! (( А если завтра война ? …………))

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s