Simplexní úvaha na dobrou noc

Napsala merlin

V totalitních režimech se idioti dostávají k moci intrikami a násilím, v demokracii  svobodnou volbou. – něčí citát.

Společnost lze chápat jako organismus. Nemocnou společnost jako nemocný organismus. Nemocný chodí od doktora k doktorovi, ten radí to a ten zas ono, sem tam se mu udělá lépe, sem tam o něco hůř, a pak už ani konsilia odborníků nepomáhají. Celkový stav se pomalu postupně horší, až se zjistí, že takový nešťastný vyčerpaný organismus už zachrání jen operace. A teď si představte chirurga na operačním sále. Má vést operační tým. Takže to dělá. Poměrně striktně až diktátorsky. Není to ani humanista ani lidumil. Je to spíš pragmatik a technik. Vyžaduje rychlost, přesnost, neomlouvá neschopnost a omyly trestá, nepřipouští diskuzi, je všechno jen ne demokrat – spíš autoritativní despota.

Kdyby demokrat a idealista byl, mohl by vést dlouhé rozjímavé a dojímavé hovory se sekundáři a instrumentářkami, mohl by dlouze rozvažovat nad jejich názory na své další postupy, velkomyslně amnestovat nějaká ta jejich pochybení, případně v okamžiku krize, kdy operace začne váznout a dostaví se komplikace, by místo série rychlých potřebných rozhodnutí přizval na operační sál  skupiny nemocničních  uklízeček a opravářů – aby byl jak sociálně tak genderově korektní – a nechal by hlasovat. To, že by pacient zatím natáhnul bačkory, by nevadilo, všichni by ho chválili za hluboce lidský přístup. Byli by totiž potěšeni, že i jejich názor se konečně uplatnil. Pak by si společně zaplakali nad mrtvolou a  vzájemně se utěšili, že dělali, co mohli, což by je zbavilo zbytku pochybností a případných výčitek..

Jakému operatérovi dáte v případě nemoci přednost? Já tomu prvnímu typu.

Proč mu nedávám přednost i v politice?  Učili mě, že je to ošklivé. A historie mi říká, že snadno zneužitelné. Ale pomáhá to?

 1. vittta

  Osvícený diktátor je nejlepším řešením řízení lidské společnosti.
  Dokud je osvícený…

  Co je to osvícený je také dobrý námět.
  Byl Napoleon osvícený?
  Jeho ústava je dodnes základem moderních ústav.

  A co takový Hitler?
  Zdá se,že byl silně neosvícený.

  Povídali-že mu hráli.
  Prohrál válku-jinak by rozhodně osvícený byl.

  • merlin

   Ano. Zatímco v čele chirurgických týmů stojí skutečně odborníci, náš systém je v politice nastaven tak, že k moci se může skutečně dostat nichtsmachr, idiot nebo magor.

   • vittta

    Ano,to je pravda.
    Když si ale přečtete jen krátké životopisy významných knížat a králů minulosti,zjistíte,že to idioti a magoři byli také.
    Kromě toho alkoholici,feťáci,požitkáři,intrikáni a …(možno libovolně doplnit záporné vlastnosti)

    Náš systém pak má tu výhodu,že je možné se zvolených idiotů zbavit alespoň teoreticky….

    • merlin

     teoreticky se jistě třeba knížete můžeme zbavit, prakticky však jen tehdy, až pro něj přijde zubatá, jednou přijít musí. Nebo Marek Benda. zajímalo by mě, jak je možné, že se najde tolik lidí, co ho vykroužkují na první místo kandidátky, vždyť to není možný, copak nevidí, že nepatří mezi ty nejchytřejší? Nelze se ho nijak zbavit už 25 let. Držák.

     • vittta

      Ale Merlin,Bendova největší politická síla je právě v jeho blbosti.
      Takového vola si každý hýčká….tedy kromě voličů.

       • vittta

        Volí ho voliči jeho strany.
        A jak to píšete?
        Jsou potěšeni,že se na jejich názor dostalo.
        A zbytku pochybností a výčitek je zbaví vědomí,že i když je Benda vůl-není to komunista.
        A to je přece to hlavní….

      • Nam

       Blbost je vzácný statek. Toho, kdo ji má, chrání jako kouzelný plášť. Běda však tomu, kdo ji ztratí – již nikdy ji nenabude zpět.
       Tohle napsal E. M. Remarque….a blbý Benda se tím důsledně řídí, protože ví, že to je všeobecně platný axiom.

   • vittta

    A ještě dodám,že mnozí chirurgové také žádná sláva.
    Jenže na rozdíl od politika i velice špatný chirurg musí umět alespoň něco.

  • Křižák

   Rozvedl bych trochu ten Váš příklad Napoleona coby osvíceného diktátora.

   Základ moderních ústav můžeme hledat na Korsice cca 30 let před Napoleonovým narozením. Ono toto téma není v literatuře moc zprácováno, ale údajně se jednalo o návrh korsické ústavy, jehož spoluautorem byl jistý Hyacinth Paoli, otec slavného korsického revolucionáře Pascala Paoliho. Odtud inspirace pro Deklaraci práv člověka a občana atd.

   Napoleon samotný se zasloužil o vydání 5 zákoníků…Občanského, Obchodního, Trestního, Trestního procesu a Civilního procesu. Nejosvícenější byl při volbě odborníků, kteří jej tvořili. Postupem času ale více do tvorby zákoníků a osvícenost byla čím dál více vytlačována diktátorstvím, tak jak to vyžadovala politická situace. Nejlepším je Občanský zákoník, který inspiroval právní úpravy v dalších evropských zemích, v Africe, na Blízkém východě, v Jižním Americe a dokonce i v Asii. Kvalitu mu nedal sám Napoleon, ale lidé, které si on vybral. Především Portalis, což byla osobnost Voltairova nebo Rousseauova formátu. Třeba u Trestního zákoníku byla také kvalitní komise, ale to už bylo někdy kolem 1810 a Napoleon prosazoval tvrdé sankce na úkor prevence zločinnosti. Takže tento zákoník už není tak nadčasový než Zákoník občanský, který platí ve Francii dodnes.

   Čili ten poměr diktátu a osvícenství jeho hodně proměnlivý :)

   • vittta

    Mám u něj otazník.
    Napoleona jsem uvedl právě proto,že-i kdybychom spočítali jenom jeho politické zásluhy-tak přece utopil Evropu v krvi.
    Kdyby snad někdo pochyboval a tvrdil,že snad jeho válečné kampaně měly určitý smysl,pak ta do Ruska byla jen výstřelkem ješitného dítěte.
    I Alexandr Makedonský trpěl takovým komlexem a vedl tažení pro tažení samé-jakékoliv výsledky dlouhodobého rázu byly naprosto vyloučeny-kromě jednoho.
    Pádu vojevůdce i jeho „díla“.

    Čili bez výhrad souhlasím s tím poměrem,který je hodně promělnlivý.
    On má někdy dobrý politický cit i jinak konzervativní příznivce absolutismu.
    Bismarck přece vymyslel a prosadil důchodový systém,což byl obrovský pokrok.

 2. Janika

  Příklad s chirurgem je moc dobrý. Jenže ono to platí i v ne-nemocném společenství, že skupina lidí potřebuje silnou autoritu. Vždycky nejzoufalejší a nejbezvýchodnější bývá chaos.

  Také jeden citát: Nejvíc škody v lásce i v práci nadělají amatéři a idealisté.

  • merlin

   ten brzy nastane, jestli budou vozit dál letecky oběti eboly do Evropy. Je celkem zvláštní, že tentokrát filoviry řádí na západním pobřeží Afriky a mají už víc obětí než všechny přechozí epidemie dohromady. Nejsem ráda, že 76 letého misionáře převezli do Španělska /s doprovodem dalších misonářů, kteří jsou v karanténě/, zachrání ho těžko /stáří/ a zajímalo by mě jestli piloti a zbytek osb podílejících se na transportu jsou v karanténě. Co jsme zatím dohledali ve španělských novinách, tak nejsou. Zrovna včera večer jsem se divila výzvě našeho ministra zdravotnictví Němečka, který nabádal české obyvatelstvo, aby nechodilo na pohřby obětí eboly a nemělo intimní srtyk s těmi, kteří ji prodělali. Přišlo mi to trochu kách. Neznám totiž nikoho, kdo by se chtěl jet účastnit pohřbu obětí eboly do Afriky. Ve světle nových dnešních info se už nesměju. Jen mě utěšuje, že USA si taky vozí oběti domů – 3 údajně mají v nemocnici v Atlantě. Jedno podezření na ebolu je ve Valencii a dva hlásí na Kanárech – hezkou dovolenou tam radši zrušte.

 3. Sio

  No jo, odborníci neempatičtí diktátoři tu nejsou zrovna v oblibě. Ale jsou i jednodušší případy. Co třeba rodiče a děti? Někdo má halt rodiče úplně geniální a někdo naopak. Mnozí z nás pak normální. A teď si to vemte – měli bychom dát dětem za rodiče spíše odborníky? Měli by se rodiče ptát malých dětí nebo pubescentů, jak mají třeba vést rodinný rozpočet?
  Problém není v tom, že se uořednostňuje demokracie před diktaturou. Problém je v tom, že ta „demokracie“ vlastně vůbec demokracií není. Na první pohled je to partokracie (merlin ráda cizí slova, tak se snažím). Jenže na druhý pohled, když nám dojde, že politici jsou jen druhořadé servisní elity, dojde nám, že politici nevládnou, jsou to jen dobře oblečené a naleštěné marionetky. Takže tu máme oligarchii, diskrétní elity z bankovně-korporátních kruhů. Čiže – máme tu oligokracii. Vládne nám dobře. Asi jako hospodář svému domácímu zvířectvu a čeládce. Abychom nesli užitek a abychom nezdivočeli. A to se jim daří, ne?

 4. taras2

  Jenže co když ten chirurg s diktátorskými způsoby jede tzv. na výkony, tzv. se s tím nesere, a práce musí odsýpat bez ohledu na kvalitu výkonu? Ekonomické výsledky jako hrom, takového chirurga přece žádný ředitel nevyhodí. Samozřejmě to tak (úplně) není. Ve chvíli, kdy vyplácená odškodnění za zmrvené operace převýší profit z jeho výkonnosti, tak ho každý ředitel vyhodí. Donutí ho k tomu systém, který trestá nekvalitní práci.

  No a stejné by to mělo být v politice. Za zmrvenou práci by měli politiky systémově trestat voliči. Někdy to vychází, někdy ne, (viz ODS, v detailu však dál funguje fušer Benda, díky destruktivní části českého voličstva).

  Jenže český volič je debil, zvláště ve své juniorské části, který není schopen dotáhnout trest pro stranické packaly, neumětely a korupčníky až do konce. Velkou část viny na tom nesou média, která bijí pravicově, falšují a křiví obraz politické scény do jakési karikatury – a tupý volič na to skáče. Viz přemluvte bábu, Kája s čírem atd.

  Neboli: demokracie nemůže fungovat v případě většinově politicky nezralé společnosti a ve zcela zmršeném mediálním prostředí. Nápravu v souladu se svým novým nihilistickým postojem (nakažen Vodníkem a Embasem) nevidím.

  • Sio

   Ale tak zase úplná pravda to není. Hlasy pro ODS se dost smskly a pro ČSSD jakbysmet. VV asi už nikdy na sněmovnu nedosáhnou.
   Pravda, voliči skočili na fintu s „novými“ subjekty. Ale co za čas i když tohle prohlédnou? Možná se dočkáme té diktatury. :-)

  • Astr

   Uz I Tarasofsky nihilisticky pohled aneb I chytry volici volici
   mas to marny, mas to marny…
   Ano jevi se to dost beznadejne kdyz jde o kombinaci 2 pruseru,
   jednak kdyz je volic blbej tak jak se opakovane predvadi a nepoucuje z predeslych mylnych voleb
   a druhak prave proto ze je blbej az tak ze (vypujceno od Sia) :
   …. mu stale nedochazi a nedojde, že politici jsou jen druhořadé servisní elity, nedochazi mu, že politici nevládnou, jsou to jen dobře oblečené a naleštěné marionetky. Takže tu máme oligarchii, diskrétní elity z bankovně-korporátních kruhů.
   Čiže – máme tu oligokracii. Vládne nám dobře. Asi jako hospodář svému domácímu zvířectvu a čeládce.
   Abychom nesli užitek a abychom nezdivočeli.!

   A aby volic nezdivocel a demokrature se neprotivil, a aby jim to nikdo nezpochybnil
   tak si to volicem „demokraticky“ zvoleni politici pojisti a to tak dokonale , ze i zpochybnovani prohlasi za nezakonne
   a zakonem zakazou !

 5. ;-)))

  Osviceny diktator je bohuzel uzky profil…
  Takze to pro jistotu nahrazujeme tlupou prodejnych blbu, zvolenych pitomci, ktere ani nezajima co ti zastupci ruznych povetsinou proti ceskych a proti narodnich skupin opravdu chcou.

  • jednooký

   losovanie „zástupcov ľudu“ dáva obecne lepšie výsledky ako hlasovanie voličov – percento blbcov a svíň v spoločnosti je percentuálne relatívne nízke, ale sú veľmi úspešný v tlačení sa ku korytu

 6. Vodník

  Vitta: „Osvícený diktátor je nejlepším řešením řízení lidské společnosti.“
  V současné době by zřejmě mohl být lepší než ta sračkovitá „parlamentní demokracie“ – zejména Češi by ho potřebovali jako prase drbání. Jinak myslím, že nejlepším řešením lidské společnosti byla posvěcená monarchie, která v postnáboženském světě nemá místo a tak se musíme spokojit s nějakým tím diktátorem – a běda, nebude-li dost osvícený!…:-(

   • ;-)))

    Ono ani tak nejde o to zda mdleho….
    Ano z hlediska ekonomika nakladu a systemu rizeni je osviceny diktator nejefektivnejsi system…
    ale
    Z KAZDEHO MLUVI JEHO OSOBNI POZICE … proto 1proc nasich zlodeju je zcela spokojeno se vsich a za kazdou cenu podporuji rezim fasistu, ktery jim garantuje status quo

    Druha strana je sice hrube nespokojena, ale porad ma co ztratit a boji se, mlci.
    A ZMIZI POSLEDNI NADEJE, ZMIZI I STRACH
    Takze osviceneho diktatora pokud neni zcela extra osviceny malo zajimaji problemy poddanych.

    Tresnicka na dortu, libi se mi jak v kolebce tzv, demokracie seš lide oficialne nechaji nazyvat poddanymi, zvlast ceska media to prezentuji jako vyznamenani

   • merlin


    náhodou, tenhle neduživý epileptik. u kterého se střídala epileptická psychóza s jasnějšími okamžiky na pozadí postupující epileptické demence byl náhodou ještě prima. Když to srovnám s psychiatrickou hereditou třeba ve Španělsku. Ta bohužel se sňatky implantovala do genů takřka v celé Evropě, takže pak všichni byli tak trochu dege doopravdy. To měl Ferdinand tak určitě po španělské praprababičce nebo co to bylo. Na španělském dvoře by uživili klidně celou kliniku..

  • vittta

   Proč zrovna Češi?
   Ti nahoře se stejně o ty dole moc nezajímají.
   Je jedno,jestli to jsou monarchové,(neo)diktátoři nebo demokraticvky zvolení idioti.

   Ale já bych v tomto neexperimentoval něčím,co se neosvědčilo.
   Brtník píše,že mnoho monarchů bylo rozumu mdlého,já někde výše rovnou vypisuji vlastnosti a ještě vyzývám čtenáře k doplnění.
   Vy jste si nic nedoplnil?

   Změna systému mě nijak neláká.
   Demokracie není špatná,je to alespoň něco.
   Kdosi namítá…Sio-že si není jistý,jestli je ta demokracie opravdu demokracie.

   Jasně.demokracie je různými zákony okleštěna,takže ve výsledku máme jen její torzo.
   Jde to udělat lépe,systémem hlasování,justicí..atd..atd..našlo by se vylepšní hodně-a dobrých.

   Píšu to proto,že osvícený (a posvěcený) monarcha také nemusel být špatný nápad.
   Jenže postupně se z monarchy stával tyran,soustředil ve svých rukou příliš moci,k čemu potřeboval síť fízlů,žoldáků,správců…..a i ti chtěli svůj kus moci i koláče a to náboženství,jež zmiňujete v tom hrálo roli notně negativní a… výsledek každý zná.
   A i to náboženství bylo ve svém počátku dobré a myšlenky byly vznešené a postupně se z církví staly monstrozní zločinecké organizace.

   Proto byl také diktátor volen jen na půl roku,no-jen se podívejte do historie.

   Demokracie není špatná,máme alespoň nějakou moc a zatím „nás“potřebují.
   Co se asi tak stane,až nás potřebovat nebudou,že jo.
   Monarchové lid potřebovali na práci.
   Dneska pracují stroje-ti by nás už vůbec na nic nepotřebovali.

 7. lomikel

  hm, pokud se pohybujem v paradigme Demokracie = Liberalismus + Volby pak vyse uvedene uvahy nemaji zadny smysl. (Neo) Liberalni ideologie vladnouci nyni na planete pouziva zamerne volby k doplneni reservoaru legitimiy a tzv. konsensu. To ze nebude zvolen nikdo nepatricny zajistuji systemy rizeni:

  1. ideove, soft, propaganda zivotniho stylu, ideii a svetonazoru, proaktive formuje mysleni mas tak aby je bylo lze podchytit na zaklade variaci libealismu ( treba prava – leva), neziskovky.
  2. kadrova prace na urovni vlivovych skupin /politickch stran a u jedincu ktery prokazi kvality. Uziti mas tvarovanych dle fig. 1. k legitimizaci stran se zdanlive protichudnymi program v neklicovych oblastech ktere se ale shodnout na prosazeni planuu v oblastech klicovych.
  3. policejni a vojenske sily pokud to jinak nejde

  Dulezite je zajistit ze nedojde ke zvoleni nepatricnych ve vice klicovych zemi najednou, taove madarsko bude asimilovano, pokud neutece z EU k RF…

  Cele je to pospojovane $ a vojenskou hegemonii a koncipovano do struktury pyramidy. V ramci jednotlivych horizontalnich stuktur je podporovana rizena konkurance. VVV – velmi velci vlastnici, pouzivaji tu skupinu, jednotlivce, ktera ma prave lepsi pozici z hlediska jejich klicovych zajmu a cilu.

  Viz. treba zde:
  http://afinabul.blog.cz/1407/mechanizmy-vyberu-kadru-v-usa

 8. taras2

  Jděte k šípku s osvícenými diktátory a monarchy! Poslední tři reálnou politickou mocí nadaní monarchové (německý, rakouský a ruský) to dotáhli k první světové válce, poslední tři diktátoři (německý, sovětský a italský) k druhé.

  Osvícený monarcha je něco jako studený oheň či dvouhlavé tele: široko daleko je nevidět. Demokracie funguje tehdy, když její principy jsou formálně dodržovány a fungují její složky, přičemž k tomu je donutí jedině represivní kontrolní systémy a dobře vyvážené hranice moci. Jinak řečeno, pokud nám nabobtná soudcovská svévole, nepomůže nic jiného, než že soudci dostanou přes pazourky. Jestliže se státní správa chová jak splašené stádo dobytka, pomohou bejkovcem vybavení honáci. Jestliže média prasí a ohýbají občanskou společnost, musí jim být systémově (hlavně správně a ekonomicky) nasazena uzda. Pokud zdivočelí podnikatelé okrádají a ničí stát a dělají ze zaměstnanců otroky, musí jim být opět, jako médiím, vytýčeny hranice a jejich překračování potrestáno. Pokud neschopní a zkorumpovaní politici páchají škody, musí jim to svobodná a nestranná a vyvážená média ihned a voliči později spočítat.

  Demokracie funguje, pokud jsou jednotliví hráči ve formě, hřiště nalajnováno a rozhodčí píská nestranně.

  • lomikel

   tak to ale z definice neni, viz. muj post. demorkacie je generator consensu mas s moci ktere se rozhodla vladnotu skrze liberalini instituce a volby.

    • lomikel

     teorie, nahore je jedno kery hajzlik vladne v VR, staci ze remcove drzi smer v podstatnych ( pro VVVV) oblastech. to je imho pozezie uplatnovani moci krze volby.

  • merlin

   Nestranná média spočítat? No, nějací nestranní blogeři ještě po světě jsou, ale ti jsou zase bez jakéhokoliv vlivu. Na společnost, jakou si představujete, možná dojde v určité přechodné fázi zase až v příštím cyklu, teď se mu spíše zdá, že je na řadě ten autoritář.
   Teď nejste schopen ani postavit týmy k lajně, protože se nedohodnou ani na tom, kudy povede,

   • taras2

    Nemůžu z diskuzního příspěvku udělat disertačku: nestranná média musí být ta veřejnoprávní, vyvážená ta ostatní, jednotlivé skupiny mají mít odpovídající možnost publikování svých názorů.
    Týmy přicházejí na už nalajnované hřiště a není jim dána možnost, aby se dohadovaly o tom, jestli penalta bude z desíti či z jedenácti metrů.

    • merlin

     Nechci rejpat, z obecného hlediska by s Vámi šlo snadno souhlasit, potíž je v tom, že nic z toho co má být a co popisujete, tak vůbec není. Já myslím, že v určitém okamžiku se to vždycky pootočí a demokracie se střídají s diktaturami, ať už je to osvícený elitář, neosvícený monarcha nebo vojenský diktátor nebo nějaká jejich kombinace. je to dobře vidět na dějinách Říma. V určité fázi rozkladu si situace svého operatéra tak nějak samovolně přiláká. Jde jen o to, aby to opravdu nebyl ctižádostivý blázen nebo sadista nebo idiot.

     • lomikel

      pan taras ma tu, nadeji, ale tudy cesta nevede ( v ramci liberalni demokracie) pac je presne sita na pyramidove rizeni mazane $. kdo to nevidi, pri vsi sve kryticnosti k systemu, stale jeste neudelal krok sttanou a nepodival se na liberalismus zvenku. v tomhle muze pomoci Dugin, bez ohledu na to zda a jak moc s nim kdo v cem souhlasi/nesouhlasi.

     • taras2

      Hodně podceňujete sílu demokratického systému v kombinaci s kvalitami sociálního státu (a to za zachování tržních principů), Merlin. Je to proto, že jsme na vlastní kůži nezažili fungování sociálně-tržní společnosti v západní a severní Evropě v šedesátých až devadesátých létech. Máme mezeru v historické paměti, díky komunistům.

      Současný rozklad je způsoben koncentrovaným útokem globálního kapitalismu na tyto dvě zásadní hodnoty a kvality, za účelem zvýšení zisků pro nemnohé. Musejí vrátit zpátky to, co do svých nenasytných chřtánů narvali a rákoska přísného učitele jim musí svištět nad makovicemi. Jinak řečeno, budoucnost je více socialistická, více demokratická a více spravedlivá. Pokud tenhle směr nezvítězí, pak Bůh s námi.

      • rehbergus

       Musím přiznat že váš optimismus nesdílím. Demokratický, sociálně spravedlivý systém nemůže dlouhodobě nikdy fungovat. Jeho Achillovou patou je voličská základna složená povětšinou z nemyslících, sobeckých a důvěřivých egoistů jejichž životní obzory končí v lepším případě u hranic katastru jejich obce. Jak tyhle příběhy končí, myslím, že velmi trefně popsal Orwell ve Farmě zvířat.Osvícených altruistů v řadách panovníků a diktátorů dějiny také moc nezaznamenaly. Země krále Miroslava patří do světa pohádek.
       Je to boj…

       • vittta

        Koho by volili myslící,nesobečtí a celkově vyzrálí voliči?
        Vždycky mě to zajímalo ale ještě mi to nikdo neřekl.

         • vittta

          Teď jen který to je.
          On si (skoro) každý volič myslí,že je chytrý.
          Někteří si k tomu ještě myslí,že jsou i zodpovědní.(volba-Karel)

          Mě zajímalo,koho by inteligentní volič (tkz.“supervolič“) volil dneska v ČR.
          Předpokládejme,že je nabídka stejná-jen voliči se změnili.

          Dále-dejme tomu,že by supervoliči zvolili nějakou dobrou partaj (tkz.“superpartaj) .
          Co by se z té partaje stalo za 2-3 roky u moci?
          A co by se pak stalo z těch supervoličů-kdyby náhodou ona superpatraj vlivem tíhy moci super být přestala?

          Možná v tom je celá odpověď na dnešní stav demokracie (nejen ) v ČR.

          Já si totiž nemyslím,že vinen je hloupý,nezodpovědný a sobecký (český) volič.
          Lidé nejsou dokonalí-a nebudou.
          Ale vesměs nejsou ani vysloveně nedokonalí.
          Jen nemnozí chtějí válku a násilí (i sociální) vůči jiným…..
          A přeci se to děje.

       • taras2

        Já nejsem optimista, jak výše řečeno, osvojil jsem si embéčkovský a vodníkovský nihilismus. Optimistický pohled zastávám jenom v tom, že volič, poté, co dostane podvacáté na držku, snad už konečně prohlédne.

        Jinak pro vás platí to samé, co pro merlin, Velice demokratický a velmi sociální systém fungoval na Západě přes třicet let, od šedesátého roku do roku devadesát, to je ta temná skvrna v našem vnímání historie, vůbec jsme ji nezaznamenali, díky životu za dráty. Tedy není pravda, že je to fantazie či pohádka, naopak, je to jediný systém, v němž byli lidé i šlechta jakžtakž spokojeni. Teprve s pádem komunismu rozepjal kapitalismus svá dračí křídla a začal chrlit síru a oheň.

        • Sio

         Ale také tu byly jiné ekonomické podmínky. K tomu navíc železná opora a strach elit za socialismu. Mohli přijít o vše, tak rádi platili za sociální smír. Ne? Otázka zní – je ta demokracie a sociální stát schopna ustát ekonomocký nedostatek a krizi? Je do deště? Nebo jen pro slunečno a snadné rovné cesty?

        • PeeBee

         vzdyt prece mnozi lide tu vedeli o existenci „svedskeho modelu“!

         no uvidime, kam to dotahne generace, ktera se v te pozehnane dobe narodila, dostala vse, co potrebovala (vyzivu, vzdelani, slusne fungujici okoli) a dnes je na vrcholu sil – zatim zadny zazrak, ze?

         narozdil od svedu, norove a danove maji neco, co jim umoznuje predchozi trend jeste drzet – zemni plyn…

 9. lomikel

  jde jen o moc na o to jak ji legitimizovat aby byla otroky prijata za svou. pak delaji lepe. Rusko musi postavit svou pyramidu zpet na nohy. Rozdil je v tom co jsou primarni cile te ktere pyramidy. Pyramida VVV ma zajmy ktere nemaji nic spolecneho s zajmy lidi v regionech. Ruska pyramida vychazi z lokalniho Dasin ;) , coz jiste neni zadna apriory zaruka ze nebude stejne nelidska jako pyramida VVV, ciste empiricky ( data za posledni rok, dva) tomu tak ale je.

 10. lomikel

  Ebola – cilena infekce by davala smysl pokud elity maji nezverejneny lek. Jinak zemrou take. Tohle je ostatne hezka ukazka toho jak funguje pyramida. Cil je depopulace a destrukce tech socialnich skupin ktere jeste NWO vzdoruji.

 11. tresen

  K obrazu chirurgického zákroku:
  V civilizovaných krajinách je zvykem vyžádat si souhlas pacienta.
  Pokud bychom to aplikovali na situaci nemocné společnosti, pak by kvalifikovaný souhlas s amputací nedokonalé demokracie a jejím nahrazením jakoukoli formou diktatury byl namístě taky.
  Doufám, že tak zblblí ještě nejsme a že by to tudíž neklaplo.
  V úvahu tedy přichází leda cesta násilí.

  • lomikel

   pokud zmeny neprovadi ti kteri maji moc, trebas z duvodu rozpadu jinych mocenskych skupin danem patre pyramidy jako v 89 u nas, tak se vzdy jedna o nasilny akt. Examplum: ukrajina, chunta jejiz slozky finanncuje USA provedla krvavy statni prevrat a provadi genocidu obyvatel jugovostoku. Sama neodejde je treba ji pacifikovat ( do slova fikat pacicky) . Examplum2: ptal se nekdo obyvatel SSSR na to zda se maji rozpadnout, prd, neptal.

  • merlin

   K té poznámce o souhlasu nemocnéhp, pokud není při vědomí, souhlas netřeba, pokud trpí nesnesitelnými bolestmi, rád ho poskytne

 12. merlin

  Možná měla má poslední otázka znít jinak. Zda je tato formy vlády za současného stavu věcí ještě účelná nebo už ne.

 13. vittta

  Hodně se tady napsalo o demokracii.
  Takhle se můžeme bavit do nekonečna a výsledek bude všelijaký.
  Míněno o roli voleb v hiearchii vlády.

  Jedno z toho ale vyplývá.
  Demokracie stojí a padá na zákonných pojistkách.

  Lidé mohou volit jak chtějí a výsledek nebude moc odlišný od různých druhů totalit.

  Pokud selže zákon,(či jeho vymahatelnost) selže všechno.
  Je tedy vlastně zjevné,že fakticky nevládne demokratický-ale justiční systém.

  Kdo chce mít pod kontrolou vládu,musí kontrolovat justici.
  Koho lidé volí je zcela nedůležité.

  Napadá mě konkrétní příklad z USA,kde o prezidentovi nerozhodli voliči-ale ústavní soud.
  Kované demokraty to ale z klidu nevyvedlo.

  • taras2

   Nemáš pravdu ve svém podceňování síly voleb. Jednoduchý příklad: kdyby voliči nebyli esenciálně pitomí a navíc zpitomělí mediální propagandou a masivně volili komunisty (stačilo by dejme tomu 35 až čtyřicet procent), tak by se začaly dít věci. Jedině takovéhle vysvědčení současné politické i sociální bažině může něco změnit.

   • merlin

    Ano, kdyby nebyli,. ale bondy potažmo brtník dokladují, že pitomí jsou, A já začínám věřit že mají pravdu, začínám chápat, co tím myslí.

   • Sio

    V tom souhlasím, začaly by se dít věci. Možná bychom t měli i bezletovou zónu a pak i tu „ozářenou“ diktaturu. Takže – možná je i lepší, že voliči jsou blbí. Anebo – nejsme naopak blbí my?

   • vittta

    No,zrovna jsem to kus nahoře dopsal Merlin.
    Volba (výhra) komunistů by podle mě rozhýbala zatuchlou hladinu české politiky.
    Jenže-vydrželi by komunisté (a kdokoliv) tlak,vyplývající z moci?(předopkládám tedy,že bychom nebyli záhy vystaveni silnému,mezinárodnímu tlaku-což je dost nepravděpodobné)
    A je vůbec možné,aby jakákoliv strana nebyla již nyní infiltrovaná grázly všeho druhu,kteří jen čekají právě na tu moc?(ať už náhodně-či záměrně)

    My tady máme určitou tradici reálsocialismu-tedy lidé volí KSČM především proto,že za minulý režim byl spravedlivější pro většinu (tkz.dolních 10 mil),nebo v ní mladí vidí nereálné naděje,nebo je lidé volí,protože ještě mají v paměti jejich sílu a vědí či tuší,že jen síla se může postavit síle.

    Na západě bude situace jiná-jak tam by volič našel tu správnou stranu?

 14. Sio

  Počkej, ten je přece v Číně, psala jsi o tom, nevzpomínáš? :-) Akorát jestli už nevymřeli. :-(

 15. vittta

  http://www.novinky.cz/diskuse?id=372550&articleId=/domaci/344473-jurecka-vyzval-k-nakupu-ceskych-potravin-ohrozenych-ruskymi-sankcemi.html&sectionId=8

  No výborně!
  Budeme jíst vlastenecky české potraviny.
  Jaký to ale bude mít konkrétní dopad na Rusko je mi záhadou.
  Protože když třeba budeme jíst česká jablka,nesníme tolik polských a ty budou muset o to víc jíst Poláci.

  Ale jinak se mi to líbí.
  Mezinárodní obchod s jídlem zmizí a každý si sní,co vypěstuje.
  To je velice pozitivní,ne?

  • merlin

   mohlo by to být levnější, když to nebude jezdit křížem krážem po Evropě a asii. Ale asi nebude :-(
   tohle se nechová dle zákonů logiky

 16. SomTenKtorySom

  Otázku „osvieteného diktátora“ vnímam ani nie ako problém osvietenia, ono aj ten Napoleon a zo začiatku pravdepodobne aj Hitler mali istú úprimnú ideu o zveľadení národa či sveta. (Dokonca nevylučujem ani našich súčasných politikov). V prípade (takmer) absolútnej moci považujem za hlavný problém „zídenie“ z pôvodnej cesty ked dotyčný nezvládne opojenie mocou a všetky tie následné súvislosti, o ktorých sa ja, človek z ľudu môžem len dohadovať. (A pravdu povediac ani nemám záujem o bližšie a osobné poznanie).

  Na základe môjho (laického) štúdia dejín považujem v tomto smere ako najodolnejšieho a teda naozaj osvieteného diktátora Jozefa Stalina. Vidˇ napr. Rudolf Balandin a jeho Malenkov, tretí vodca krajiny Sovietov alebo dalšie od Sidorova(?) myslím.

 17. Vodník

  Taras: já ale nejsem nihilista! Nemohu mluvit za Embeso, ale jako pravoslavný křesťan vidím v zániku této sračkovité společnosti otevření prostoru k novému začátku, ať už na jakékoli úrovni. Že to tady končí, to je bez řečí, ale to není nihilsm, to je nutné vymetení sajrajtu, aby se tu mohlo udělat něco nového.

  • lomikel

   jako pravoslavny krestan v holandsku mate imho temne vyhlidky, zkuste re-emigraci ;), musim rici ze vase nazory me zajimaji, vase svetonazorva orientace je dostatecne exoticke aby umoznila videt veci z inovativniho uhlu, 3d stereo, mam to podobne jako poiteista-anmista.

  • taras2

   Tak i jakožto ateista s vymetáním sajrajtu souhlasím, jenom bych se vás coby křesťana zeptal, jestli náhodou nevidíte nějakou odpovědnost na straně Stvořitele za tenhle svinčík

   • BARON LE SAMEDI

    tarasi dopouštíte se omylu, když předpokládáte nihilismus u věřících, kteří se na katastrofické události vesměs těší. Buď že nastane konečně pak ona tisíciletá říše božího panování na zemi nebo že si je vezme a bude to prima. Bývá to taková směs chiliastických, eschatologických a apokalyptických konstrukcí a na události zde jim ty to pak dovoluje hledět s takovým chmurným povýšeným zadostiučiněním, prostě z nadhledu člověka vznášejícího se na lotosovém květu u stropu.
    stejně nechápu, jak si můžou myslet, že bude někde lépe. Když přece to samé ,,tvoření,, způsobilo takový bordel tady, pak těžko očekávat cokoliv lepšího na jakémkoliv z možných dalších světů.

    • merlin

     To je ode mě
     Baronovi přerazím příště pařátky. Poslední vážné varování. Měl by to vzít ve svém zájmu jako opovědný list.

    • taras2

     Barone, nihilismus Vodníkův a Embéčka je prokázaný mnoha jejich diskuzními příspěvky. Ale já jim to nevyčítám, naopak, přiznal jsem nákazu a pěstuju to taky.

     Merlin, přerazit pařátky ne, to bolí!

     • merlin

      No dobrá, tak mu je jen přrazím do notebooku, až ho chytnu, že jimi opět šmatlá na můj notebook a nechává mi tam naverch svoje přihlášení. A na té bolesti se pak popasu. Cha.

   • Vodník

    Tarasi, theodicea je prastarý problém filosoficko-theosofický a tady ho řešit nemůžeme. Za zlo ve světě je „zodpovědný“ Stvořitel už tím, že svět stvořil. To byste musel říct, že by bylo bývalo lépe, kdyby netvořil nic, čímž předpokládáte, že tomu rozumíte lépe než On. Já vycházím z toho, že On tomu rozumí líp, a že takhle, jak to funguje, to je „nejlepší ze všech světů“, jak řekl Leibnitz a před ním, tuším, sv.Augustin. Živočichové, rostliny, společnosti i světy se rodí, rostou, stárnou a zanikají. Víra praví, že nad tímto světem je ještě jiný (nebo jiné), trvalý, který je mnohem důležitější a o nějž tu hlavně jde.

    • taras2

     Vodníku, jenže mezi tím, jak se živočichové atd. rodí, stárnou a umírají, se ještě vraždí a požírají na potkání. A tohle je nutné Stvořiteli taky hodit na triko.

     Svého času jsem odradil jehovisty, kteří zle dotírali a dávali mi literaturu k prostudování, jakési domácí úkoly, protisměrnou úlohou, když jsem chtěl, aby si k příštímu sezení připravili odpověď na otázku, co zamýšlel Bůh tím, když stvořil blechu. Je ovšem fakt, že oni sebou na akce brali úžasně kozatou šestnáctku, což věci dodávalo další dimenzi.

  • vittta

   Skočíte-neskočíte,hned se můžete zapojit.
   Tak co myslíte-Vodník vidí současný svět jako hromadu bordelu a v jeho zániku šanci na nový začátek,taras ovšem vidí v současném bordelu (s tímto stavem souhlasí) vinu stvořitele,čímž může do jisté míry myslet i to,že je to vlastně normální,když je to vůle Bóží.
   Baron pak má dojem,že veřícímu o nic nejde,neb smrt je pro věřícího toliko novým začátkem a tudíž si nemusí lámat hlavu s nějakým apokalyptickým vymetáním,či dokonce koncem (zkaženého) světa-naopak,toto vítá jako ateista výlet k mrtvému moři za účelem ozdravy pokožky.
   No-co myslíte?

   • mistralius

    vím-nevím, že Vodník je ….. sakra jsme nějak mimo…. duchovně zaměřený na východ do Ruska…..né proletáři, pravoslavní se jím říká

    já jsem jenom malý pán, něco poznamenat na spřáteleném blogu a pak se zase vrátit

  • taras2

   Mistrale, ovšem minimální kvalifikační předpoklad pro zapojení do diskuze je tady absolvovaný VUML. Já ho mám, ovšem s odřenýma ušima, a dneska mě to mrzí, že jsem nedával větší pozor, hodilo by se to.

   Vitto, já bych to na Stvořitele ani snad neházel, jenom jsem trochu do Vodníka šťouchal klacíkem. Ale k zamyšlení pro ateisty by mohlo být, jestli to, jestli tyhle hrůzy byly nějak zakódovány do evolučního procesu jako jeho nevyhnutelná součást. A pak to domyslet, k jakým koncům to asi může dospět. (Ahoj!)

   • taras2

    Prosím škrtnout jedno jestli. Mám obědovou pauzu v intelektuálně náročné práci na cirkulárce a ty vibrace nejsou dobrý na mozek.

      • taras2

       Dodělat se na cirkulárce, to je vidlácká obdoba texaského masakru motorovou pilou. Dneska v podstatě mládeži přístupný a můžou na to koukat i jeptišky.

      • taras2

       Jestli je u adrenalinové imaginace podmínkou sevřená řiť, tak ano. Řezal jsem na stolový cirkulárce větve ze smrků, to se v podstatě nesmí, protože palce jezdí dva centimetry od kotouče. Ono se s tím fajnově zatápí a je to i ekologický, nezbyde odpad, tedy až na nějakej odpadlej palec.

 18. Astr

  Vodnik contra Taras a spor o viru je tu naraz
  Bidu sveta vidi stejne jenom duvod proc jsme v lejne
  vidi oba rozdilne a kdoze tomu na vine

  Nechci se tu stavet do role arbitra ale znam Vodnika Tulipanoveho jiz z minuleho stoleti
  a taktez dost dlouho i Tarase Zatarase aby mohl rici ze jejich spor se dostal do polohy
  zcela beznadejne pokud jde o moznost nejake domluvy.
  Konci tak vzdy vymena nazoru vericiho s nevericim, zde to ma jen jistotu ze neprejdou do argumentovani ad hominem
  neb oba diskutujici maji svoji uroven.
  Theoreticky jako bych byl na Tarasove strane svym opakovanim ze se homosapiens Stvoriteli nepoved, ale ne tak zcela:-)
  Nepovedeny homosapiens neni poprenim Stvoritele ale jen jineho pohledu na nej nez jaky prednasi Vodnik.
  Bezpocet valek a milliony mrtvych jsou pro striktne neverici jednim z hlavnich dukazu neexistence Stvoritele, nebot pro vsechna nabozenstvi je Buh predstavitelem vseho nejdokonalejsiho a tedy i nekonecneho dobra. Podle tohoto pohledu pokud by existoval‘ nemohl by tolik zla vubec dovolit.
  Je tu ale chance v pohledu na vec a to mene pesimistickem kdy Stvoritele vidime jako Mistra obrovske laboratore ktera je pro
  predstavivost cloveka nepredstavitelna ve ktere se odehravaji laboratorni procesy kterym je dan volny prubeh, stejne tak jako se do procesu v laboratorich lidskeho badani nezasahuje ale nechava se procesum neruseny prubeh.
  Laboratorni pokus lze samozrejme i prerusit a tak to popisuje i Bible Stareho zakona ve kterou veri jak Pravoslavni
  tak i Rimsko- katolici i Zide, napriklad kde se pise o zkaze Sodomy-Gomory.
  Spor o existenci ci neexistenci Stvoritele je jednim ze zasadnich sporu po celou dobu existence lidstva a dejin a take jednim z
  hlavnich duvodu tolika zmarenych lidskych zivotu a utrpeni.
  Dovolim si postoupit od Svoritele o stupinek nize k Vesmiru tak jak jej vidime vnimame a zname dnes a rici se dukazy o tom ze ve Vesmiru existuji vyspelejsi civilisace nez je zde ta soucasna pozemska existuji.
  Jsou to tisice a desetitisice let stare obrazy bytosti ve skafandrech , obrazy ktere jsou si velice podobne at jiz z Australie,
  Evropskeho ci Americkeho kontinentu. a rada dalsi dukazu, maleb.
  Tyto Mimozemstane jiste prosli nejakym vyvojem nastesti pro ne se nevyvrazdili kvuli vire ci nevire ve Stvoritele v nejake nuklearni valce ale pokracovali ve vyvoji az tak daleko, ze nakonec i pristali na Zemi byli obrazove zvecneni coby dukaz existence a dali nam dalsi duvod k zamysleni jak nad zivotem na teto planete tak i z pohledu sirsiho celovesmirneho.
  Z takoveho zorneho uhlu se pak soucasne lidske snazeni jevi ponekud jinak. Take i nadeje :-)

  • merlin

   Jedna z možností /kterou naznačují staré báje/ je, že tady získávali nějací ufouni odjinud zdroje surovin, a protože se jim pak už nechtělo makat, upravili si k tomu místní opice a ty jdou od té doby dál svou cestou. Smutné. Vzhledem k mytologii by člověk mohl i soudit, že zkoušeli využít i jiné varianty zvířecích druhů, ale opice se ukázala být držákem. Ovšem i v takovémto případě by potřeboval tvůrce dobře mířenou ránu mezi oči na uvítanou. Nebo možná na ohryzek, pokud teda nějaký má. Jsem zásadně proti tendencím jakkoliv adorovat takovou nezodpovědnost.

  • taras2

   Astře, to není spor o víru, Vodník si ponechává své a já taky a nikterak se nepřemlouváme. Jenom je zajímavý, že evolucionista i kreativista docházejí ke shodnému názoru na pozemský svinčík. Samozřejmě s odlišnými konotacemi.

   Já jsem ale už kdysi sloučil oba hlavní směry a vytvořil tak spojenou teorii všeho, viz
   http://www.kaaden.ufouni.cz/pub/Kniha/str43.htm

   • taras2

    A ještě co se Mimozemšťanů a jejich návštěvy zde týká, lidé si vymýšlejí v podobném modu, typicky draci. Ne že by život jinde neexistoval, ale Vesmír je návštěvám nenakloněn. Jestli nevěříš, tak já vezmu dvoumetr a můžem začít přeměřovat galaxii.

    • Astr

     Presne jsi to pomeril Tarasi, s lidskym dvoumetrem soucasnosti, :-)
     Vesmir a glaxie a dokonce I jen male vzdalenosti mezi planetami v nasi soustave pomerovane nasim soucasnym dvoumetrem jakoz I dnesnim vedecko-technickym pokrokem postavenym na pozemskem dvoumetru to vse je zatim stale jeste mimo dosah, ale…
     videno pres obrazky a stopy ktere tu cizi navstevnici zanechali ty jsou dukazem ze I ty pro nas dnes jeste neprekonatelne vzdalenosti oni nejak zvladli.
     Tim vznika I jakasi nadeje ze I homo sapiens by to casem mohl vyresit, ale jak se jevi dnes
     cesta timto smerem dle meho pohledu na vec nevede pres export neceho co se snazime nazyvat slovem demokracie
     predstava pro jine narody a kultury az tak cizi
     ze dovezena do nepratelskych zemi tam beze stopy a bez uzitku mizi !
     Tim rikam ze tudy cesta do vesmiru nevede
     ale stale verim a doufam ze se to jednou I lidem povede:-)

     To az zmeni se pohled od spicky nosu na pohled do dali
     misto dnesniho aby vse jsme co nejrychleji a s nejvetsim ziskem dostali zpet !
     Az prestane platit ze dobry investment je jen ten ktery se vrati maximalne do dvou let
     ale prevladne nazor ze dobry bude pro lidstvo I napad s navratem za vice nez sto let
     To az o dalsi ceste nebudou rozhodovat nenazrani bohatci a jejich zisk
     ale pomerovano bude budoucnosti a pohledem vpred nikoli jak velky je ztraty penez risk.

     Hezkou letni nedeli preji:-)

     • merlin

      Já si taky myslím jako astr že toho moc nevidíme. Kdybych měla učinit nějaké přirovnání tak vidím při nejlepší vůli asi tolik, jako kdybych píchla do obolhy špendlíkem a vznikla maličká dírka.

      • taras2

       To přirovnání sedí, Merlin, z vesmíru vidíme malou část, už jenom proto, že je zakrytej tlustoprdem Mléčné dráhy, a když se k tomu připočte neviditelná temná hmota a energie, tak lze pozorovat něco mezi půl a jedním procentem celého vesmíru. A v tom neviditelném zbytku se může skrývat nejedno překvapení, ba i alotrie.

       Jenže: existence života ve formě nějaké koloidní sračky, která potřebuje skafandry (viz Astr a jeho kresby), je v těžkém rozporu s obrovskými hodnotami fyzikálních veličin ve vesmíru, kterým nelze na bázi živého organizmu vzdorovat. I když je to lákavá představa, vesmírní poutníci by museli překonat minimálně čtyři světelné roky od nejbližší hvězdy, aby se tady nesmazatelně zapsali do historie lidstva. Čtyři světelné roky, to je obrovská dálka na to, aby tady pak nezanechali ani jejich motorku. Nebo vysavač. Pro mě pak cirkulárku.

       • Sio

        No, třeba jejich přeprava nebyla té naší podobná vůbec v ničem. Co když mají jen formu nějakého fyzikálního pole nesoucí struktury informací nesouměřitelně organizovatelnější než náš pitomý mozek? Co když se takto mohou rychlostí světla transportovat kamkoli a zhmotnit se jak je napadne?

        • merlin

         třeba. :-) Nebo co když je vůbec nemůžeme vidět, třeba máme omezení, nějaké fyzikální úplně obyčejná omezení. :-)

         • Sio

          Přesně. I to je možné. Určitě jsme ještě neobjevili veškerou realitu, kterou nevidíme. Možná nejsme jejich přítomnost ani změřit, tedy nezanechávají pro nás měřitelné stopy. Mají na nás jednostranný interfejs. Oni vidí, mohou měnit realitu, ale my nepoznáme, co za tím je.

       • Astr

        Tarasi
        kresby mimozemstanu alias vesmirnych astronautu ve skafandrech na kresbach po celem svete rozsetych a velmi si podobnych prave pres tu velkou podobnost jsou snadno vysvetlitelny ukaz. V Klokanii si dali snidani, na uzemi dnesniho Spanelska obed a povecereli po Emericku. Pak tam po nich aleespon ta vyobrazeni zustala a z nich pak nejistota az panika archeologu nastala.
        Teprve az kdyz si to takto nekolikrat objeli az pak se rozhodli skafandry odlozit a ruku k dilu prilozit:-)
        Velmi si podobna vyobrazeni jsem Tobe a dalsim zpochybnovatelum ( nastesti je uz na vas i v CR zakon) uvedl jako priklad z katagorie stale jeste viditelnych drive jeste navic jiste I hmatatelnych dukazu !
        Dukaz pisemny a povazovany za jeden z hlavnich je sama Bible kniha nejctenejsi kde se v uvodni casti ( Genesis)
        http://onlineb21.bible21.cz/bible.php?kniha=genesis
        rika ze synove Stvoritele sestupovali z nebes a navstevovali slicne pozemstanky ,,,, atd…
        Ty coby znamej pochybovac a zpochybnovac ktery umi zpochybnit kdeco a mozna I proto to tak se Sametem v udoli oplyvajicim kdysi uplne FSIM takhle dopadlo , si ale jiste netroufnes zpochybnit co v Bibli je napsano
        o tom jakych radovanek sestoupenym bylo doprano.
        A bylo to uz bez skafandru Ty detailisto a nihilisto ,
        neb co v Bibli psano jest, to je jisto !
        No proto :-)

       • merlin

        kdyby tady kdysi zanechali nás, jelikož jsme jim už jako nádeníci byli k nepotřebě, co byste chtěl nalézt? Vemte si co asi tak zbyde z památek levanty po bombardování iráku 4 americkými prezidenty po sobě. Jaké stopy byste si tarasi představoval? vemte vrstvu jako archeologové století zhruba rovná se 5 až 20 cm, jak kde, v egyptě je to nyní asi 70 vrstev, většina se datuje ale nějaké nechali volné.

 19. taras2

  Mám-li odpovědět na přímou otázku, co bych chtěl nalézt, tak já bych opravdu chtěl tu cirkulárku, co by se nemusela brousit a neřezala palce. Ale civilizace, která je schopna rozložit živého tvora na atomy, sepsat to do knihy a tu potom přemístit desítky světelných let a na tom druhém konci se zase sestavit (jak navrhuje Sio), ta by tady udělala jinačí zářez, než pochmurný a trapný výsledek svého smilnění s Pozemšťankami, jak navrhuje Astr. Navíc – pokud by se přemisťovali ty strašlivé dálky jenom proto, aby tady ojeli tvory, tak silně připomínající opice, a nic jiného nezanechali, pak je možno o kvalitě takové civilizace silně pochybovat. Je to asi smutné, ale cestovat vesmírem v řádu světelných let je stejně nemožné, jako cestovat časem. Proč je to tak vymyšleno, to se ptejte Vodníka, já od toho dávám ruce pryč.

  • merlin

   no a co když jsme my a naše myšlení skutečně tak primitivní, že na něho jinde nahlíží jako my na bakteriální infekci? Případně proč by měli cítit odpovědnost ke kolonii nezmarů zelených? My ji taky necítíme, tak těžko to chtít po jjiných, kteří by tak viděli nás.
   Ojíždět opice – když by asi nebylo nic jiného po ruce, vemte si staré / i nové/ semity a jiné kočovníky a pastevce, vesměs moc nerozlišují mezi ovcí a malým děvčátkem. Ale zde ty opice by zase musely být s nimi aspoň trochu kompatibilní. Spíš si myslím, že by takovou opici upravili uměle na pracovní nástroj, fůra nepodarků chcípla, než se nějaké daly využít. Copak děláme v laboratořích něco jiného? Myslíte že k těm výtvorům mají výzkumníci nějaký vztah? Já pochybuju- Konečně možná se opice daly využít třeba jako náhradní matky a makáče si vezli sebou atd…. zamrazená embrya snad zase nejsou takový výkřik módy jako bývalo před stoletím. Vy u takové civilizace předpokládáte jakési vyšší emoce /by mě zajímalo proč/, ale ona třeba jen potřebuje k životu drancovat zdroje jinde.
   Vemte si Verna, onehdy jsem jím zase listovala. Že si to tenkrát neuměli představit a mým dětem to přišlo už technicky nudné a zápletky moc archaické.

    • merlin

     možná ho zhnusilo, že to není ryba, peří mohlo být překvapení. Navíc byl nažraný. V zoo. A další jídlo kolem. Ryby medvědi loví. Možná genetická paměť, zvláštní úlovek + nasycenost.. Nebo to byl kámoš, co mu vybírá blechy z kožichu, takový mají i krokodýli a hroši. :-)

   • taras2

    Naše myšlení a konání je skutečně tak primitivní, že je ještě horší než bakteriální infekce. Víra v ovlivnění života jinými civilizacemi je stejného druhu, jako víra v nadpřirozené věci, alternativní medicínu, léčení tajemnou energií, numerologii, harmonizaci čaker a různé bohy. Nechceme si připustit, že život, jeho nechutné formy a bezútěšnost a bědnost naší existence je jediné, co máme a co s naší smrtí navíc tak ošklivě skončí.

    Na druhé straně naděje v lepší příští je jediné, co máme a bez ní bychom si nacpali pěst do huby, abychom tváří v tvář nekonečnosti vesmíru neřvali hrůzou (citát).

    Ale jinak je na světě krásně.

   • Sio

    Vážně si myslíte, že civilizace, která je schopna se sem dopravit fyzicky z ohromných vzdáleností má zapotřebí si tu opici upravovat na práci? Taková civilizace musí mít roboty a technologie dokonalejší, než současní lidé.

    • jednooký

     To už skôr je na mieste názor, že boli „rozsievači“, rozsievajúci po galaxii život a inteligenciu.
     „Prečo by to robili“ je síce dobrá otázka, ale ťažko zodpovedateľná – ani môj pradedo (a to je nie je medzi nami ani storočie) by len z pozorovanie asi nikdy nepochopil, prečo sedím neskoro večer pri počítači a lozím po internete, prípadne hrám počítačové hry.
     A tu sa bavíme o motivácii tvorov, ktorých od nás delí nie pár desaťročí, ale desaťtisícročia vývoja.

     • merlin

      Nebo si mohli dělali zásobárny jídla pro budoucí expedice. Takový špajzy, živý, aby se to nezkazilo, než se zase staví :-)

      • Sio

       Takové scifi jsem viděl. Jako vtip dobré. :-) Ale pokud by to dělali, museli by začít někde od prvotní buňky a přizpůsobit prostředí alespoň pro start života, ne?

       • merlin

        třeba nemuseli, třeba to dělali na planetách, kde takové bylo. přestaňte to tady považovat za unikát.
        A sebe ostatně taky. Che. :-)
        Např. pořád se neví, proč zmizeli dinosauři, ještě pořád jich může být řást u někoho v mražáku :-)

    • vittta

     Třeba mají také svou kriminalitu.
     Civilizace to zapotřebí nemá-ale nějací vesmírní piráti či vyděděnci třeba jo.
     Nebo mohli mít nehodu…

     Já jsem si vždycky říkal,že bohové olympští byli skuteční.
     Nebyli jen nesmrtelní-žili ale velice dlouho.
     Nebo odletěli…kdo ví?

     Věřící by řekl:Nevyzpytatelné jsou cesty Páně-když by neměl lepší odpověď.
     O mimozemšťanech lze říci:Kdo ví,jaké měli důvody…..

  • Sio

   Zase ale víme z historie, že věda pomohla uskutečnit mnoho nemožných věcí, ne? Jak by asi vyhodnotili technické vymoženosti 21. století lidé třeba před 1000 lety? Takže bych se přiklonil k onomu nikdy neříkej nikdy. :-)

   • PeeBee

    nejsem si jisty, ale nepsal kdysi roger bacon o autech, letadlech, laseru…? nebo leonardo, zajimave napady si kreslil, ne?

    • Sio

     Jistě. Ale to byli Bacon a Leonardo ve svých nejodvážnějších snech. No a můj nejodvážnější sen je přemísťování časem a prostorem bez jakýchkoli omezení. Jakékoli srovnání mé maličkosti s těmi dvěma pány je samozřejmě scestné, protože já za 500 let jistě citován nebudu. :-)

 20. Astr

  Omlouvam se za odboceni od simplexni uvahy na dobrou noc,
  ale vyprovokoval me tu stret vericiho (Vodnika) a nevericiho (Tarase)
  aneb jak to vypada a dopada kdyz kazdy v neco jineho.veri .

  Doslo tim az na rec na jine civilizace az vesmirne .
  Souhlasim s nazorem ktery vyse prednesl
  jednooký
  To už skôr je na mieste názor, že boli “rozsievači”, rozsievajúci po galaxii život a inteligenciu.
  “Prečo by to robili” je síce dobrá otázka, ale ťažko zodpovedateľná …..

  Jiz dnes si umim predstavit sam sebe , ze jako tvor po dalsich nekolika desitkach tisic let vyvoje bych nasel svuj zivotni cil
  v rozsevani zivota po Vesmiru a jeho galaxiich :-)

  Uvahy o tom ze zasah do genu pracloveka zde byl veden snahou poridit si levny a funkcni zdroj pri tezbe zlata prisel na svet
  po objevu dulni cinnosti carbonovou methodou techto dolu datovanych az100tisic let zpet a dale.
  Proti tomu stoji jina theorie ze se jednalo o jednu z predchozich civilisaci ktera zde byla davno pred nami a ze netreba hledat u navstevniku odjinud.
  Opet se obracim k bibli a nejen k bibli ale I starsim zdrojum z Indie, Tibetu Ciny k tesanym zpravam a obrazum z Ameriky, ke klinovemu pismu Sumeru. A take ze uz Werich zpival: „ctete bibli tam to fsechno je… :-)
  Beru v uvahu I pochybnosti tech kteri jako Taras by dali prednost cemusi hmatatelnemu treba jeho cirkularce v provedeni z jine hvezdne soustavy, ale tak jako kotoucova pila byla cosi nepredstaviteneho jen pred par stoletimi bude tomu tak jiste opet za nekolik dalsich stoleti natoz tisicileti :-)
  Jiz dnes se umi nekteri lide rozehrat az zahrat jen myslenkou ci nevhodnym a nehodnym slovem, proc by to v budoucnu nemohl byt ten nejzelenejsi zdroj zahrivani vyhrivani vytapeni samozrejme i potom radne zdaneny ? :-)
  Na druhou stranu Tarasofsky pesimismus muze dojit naplneni a po nuklearnim odpareni I cirkularka bude pr prezivsi nepredstavitelnou vymozenosti !
  Jen osobe dost dobre nechapu proc jista kategorie lidske hmoty vybavena mozkovnou neni ochotna pripustit ze kdesi kolem by mohlo zit neco mnohem vyspelejsiho nez nepovedeny homosapiens na planete treti obihajici kolem slunce a dokonce do zivota homosapince nejak kladne zasahnout.
  Opet pripominam, ze uz Werich zpival: „ctete bibli tam to fsechno je… :-)

 21. taras2

  Mňo, jak říkává Vlasta, pronesu idealisticko-fatalistický kec. Nepochybuju, Astře, že život je ve vesmíru patrně tak běžný, jako že vítr fouká a voda je mokrá. Zároveň – přiznáme-li tomu pozemskému vrahounský, agresivní a poměrně odporný princip -, můžeme se domnívat, že tenhle základ se opakuje i jinde. Že je to nějaký neotřesitelný fundament, který se replikuje v mnoha různorodých formách. O člověku zbytečné hovořit, ale ani bacilu úplavice nevysvětlíte, že by vás měla nechat na pokoji, stejně jako já jsem nevysvětlil svému kocourovi, že má nechat na pokoji sýkorky. A ty zase že by neměly žrát housenky.

  Zřejmě to vychází z univerzálního principu zrození, života a smrti (o kterém mluvil Vodník), což jsou všechno nesmírně násilné a bolestivé záležitosti (viz budhistické utrpení), a který je možné pozorovat i u tzv. neživé hmoty, viz její koloběh v mlhovinách, hvězdách, supernovách, černejch ďourách.

  Zároveň ale je to naštěstí zařízeno tak, že se s tímhle neřádem, nazvaným život, můžeme potkat jenom ve svém kulturním okruhu, který nesahá mimo sluneční soustavu. Neboť je to tak, že ten další, jiný, např. křemíkový život je od nás tak daleko, ty čtyři světelné roky a více, že kontakt je pro naše plynutí času nemyslitelný. Zaplaťpánbůh, říkají mnozí. Zároveň je samozřejmě možné, že existují i jiné, mnohem vyšší formy života (viz Sio), pro které jsou i ty strašlivé kosmické vzdálenosti něco jako pro nás přeskočit potok. Ty ale musí fungovat na tak zcela jiných principech a základech, že je kontakt nemožný, pro naprosto nepřekonatelný rozdíl povah, jak se říká u rozvodu. Jinak řečeno, my jsme nasraný, že nám něco ruší příjem televize – a on je to zatím na návštěvě Franta z Orionu.

  Ani už nevím, kdo to sem zatáh, pod článek od Merlin o hnusných politicích. Ale je možné, že tyhle řeči nám umožní podívat se jinejma brejlema i na současné projevy fatálně destruktivní lidské letory.

  • Kamil Mudra

   Mno… Nemuseli být zrovna zdaleka:
   http://procproto.cz/zahady/chybejici-planeta/
   Ti co k nám dorazili se ještě mohli poprat na orbitě a možná i na zemi. Přeživších bylo málo ale s prapředkem člověka byli biologicky kompatibilní. Pokusili se zde vytvořit novou civilizaci ale postupně skončili asimilováni v propadlišti dějin. Zůstala zde po nich jen víra v Bohy, nějaké geny a pár doposud nevysvětlených nálezů. Ale ty zděděné geny mohou být i příčinou proč se člověk chová tak „nekompatibilně“ a iracionálně, jak se často chová.
   Prostě sem nějakou svou částí tak nějak „nepatříme“. :-)

   • Astr

    Dik pane Mudra za pripomenuti zahady zvane proc misto planety je tam jen pas kameni a jakou pricinu ma toto znameni

 22. mirek

  Ještě jsou věci na Zemi, uhlíky mezi sazemi ,ještě jsou lidi jako Ty,plamínky uvnitř temnoty.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s