Simplexní úvaha na dobrou noc

Napsala merlin

V totalitních režimech se idioti dostávají k moci intrikami a násilím, v demokracii  svobodnou volbou. – něčí citát.

Společnost lze chápat jako organismus. Nemocnou společnost jako nemocný organismus. Nemocný chodí od doktora k doktorovi, ten radí to a ten zas ono, sem tam se mu udělá lépe, sem tam o něco hůř, a pak už ani konsilia odborníků nepomáhají. Celkový stav se pomalu postupně horší, až se zjistí, že takový nešťastný vyčerpaný organismus už zachrání jen operace. A teď si představte chirurga na operačním sále. Má vést operační tým. Takže to dělá. Poměrně striktně až diktátorsky. Není to ani humanista ani lidumil. Je to spíš pragmatik a technik. Vyžaduje rychlost, přesnost, neomlouvá neschopnost a omyly trestá, nepřipouští diskuzi, je všechno jen ne demokrat – spíš autoritativní despota.

Kdyby demokrat a idealista byl, mohl by vést dlouhé rozjímavé a dojímavé hovory se sekundáři a instrumentářkami, mohl by dlouze rozvažovat nad jejich názory na své další postupy, velkomyslně amnestovat nějaká ta jejich pochybení, případně v okamžiku krize, kdy operace začne váznout a dostaví se komplikace, by místo série rychlých potřebných rozhodnutí přizval na operační sál  skupiny nemocničních  uklízeček a opravářů – aby byl jak sociálně tak genderově korektní – a nechal by hlasovat. To, že by pacient zatím natáhnul bačkory, by nevadilo, všichni by ho chválili za hluboce lidský přístup. Byli by totiž potěšeni, že i jejich názor se konečně uplatnil. Pak by si společně zaplakali nad mrtvolou a  vzájemně se utěšili, že dělali, co mohli, což by je zbavilo zbytku pochybností a případných výčitek..

Jakému operatérovi dáte v případě nemoci přednost? Já tomu prvnímu typu.

Proč mu nedávám přednost i v politice?  Učili mě, že je to ošklivé. A historie mi říká, že snadno zneužitelné. Ale pomáhá to?

Reklamy

133 comments

 1. Astr

  Omlouvam se za odboceni od simplexni uvahy na dobrou noc,
  ale vyprovokoval me tu stret vericiho (Vodnika) a nevericiho (Tarase)
  aneb jak to vypada a dopada kdyz kazdy v neco jineho.veri .

  Doslo tim az na rec na jine civilizace az vesmirne .
  Souhlasim s nazorem ktery vyse prednesl
  jednooký
  To už skôr je na mieste názor, že boli “rozsievači”, rozsievajúci po galaxii život a inteligenciu.
  “Prečo by to robili” je síce dobrá otázka, ale ťažko zodpovedateľná …..

  Jiz dnes si umim predstavit sam sebe , ze jako tvor po dalsich nekolika desitkach tisic let vyvoje bych nasel svuj zivotni cil
  v rozsevani zivota po Vesmiru a jeho galaxiich :-)

  Uvahy o tom ze zasah do genu pracloveka zde byl veden snahou poridit si levny a funkcni zdroj pri tezbe zlata prisel na svet
  po objevu dulni cinnosti carbonovou methodou techto dolu datovanych az100tisic let zpet a dale.
  Proti tomu stoji jina theorie ze se jednalo o jednu z predchozich civilisaci ktera zde byla davno pred nami a ze netreba hledat u navstevniku odjinud.
  Opet se obracim k bibli a nejen k bibli ale I starsim zdrojum z Indie, Tibetu Ciny k tesanym zpravam a obrazum z Ameriky, ke klinovemu pismu Sumeru. A take ze uz Werich zpival: „ctete bibli tam to fsechno je… :-)
  Beru v uvahu I pochybnosti tech kteri jako Taras by dali prednost cemusi hmatatelnemu treba jeho cirkularce v provedeni z jine hvezdne soustavy, ale tak jako kotoucova pila byla cosi nepredstaviteneho jen pred par stoletimi bude tomu tak jiste opet za nekolik dalsich stoleti natoz tisicileti :-)
  Jiz dnes se umi nekteri lide rozehrat az zahrat jen myslenkou ci nevhodnym a nehodnym slovem, proc by to v budoucnu nemohl byt ten nejzelenejsi zdroj zahrivani vyhrivani vytapeni samozrejme i potom radne zdaneny ? :-)
  Na druhou stranu Tarasofsky pesimismus muze dojit naplneni a po nuklearnim odpareni I cirkularka bude pr prezivsi nepredstavitelnou vymozenosti !
  Jen osobe dost dobre nechapu proc jista kategorie lidske hmoty vybavena mozkovnou neni ochotna pripustit ze kdesi kolem by mohlo zit neco mnohem vyspelejsiho nez nepovedeny homosapiens na planete treti obihajici kolem slunce a dokonce do zivota homosapince nejak kladne zasahnout.
  Opet pripominam, ze uz Werich zpival: „ctete bibli tam to fsechno je… :-)

 2. taras2

  Mňo, jak říkává Vlasta, pronesu idealisticko-fatalistický kec. Nepochybuju, Astře, že život je ve vesmíru patrně tak běžný, jako že vítr fouká a voda je mokrá. Zároveň – přiznáme-li tomu pozemskému vrahounský, agresivní a poměrně odporný princip -, můžeme se domnívat, že tenhle základ se opakuje i jinde. Že je to nějaký neotřesitelný fundament, který se replikuje v mnoha různorodých formách. O člověku zbytečné hovořit, ale ani bacilu úplavice nevysvětlíte, že by vás měla nechat na pokoji, stejně jako já jsem nevysvětlil svému kocourovi, že má nechat na pokoji sýkorky. A ty zase že by neměly žrát housenky.

  Zřejmě to vychází z univerzálního principu zrození, života a smrti (o kterém mluvil Vodník), což jsou všechno nesmírně násilné a bolestivé záležitosti (viz budhistické utrpení), a který je možné pozorovat i u tzv. neživé hmoty, viz její koloběh v mlhovinách, hvězdách, supernovách, černejch ďourách.

  Zároveň ale je to naštěstí zařízeno tak, že se s tímhle neřádem, nazvaným život, můžeme potkat jenom ve svém kulturním okruhu, který nesahá mimo sluneční soustavu. Neboť je to tak, že ten další, jiný, např. křemíkový život je od nás tak daleko, ty čtyři světelné roky a více, že kontakt je pro naše plynutí času nemyslitelný. Zaplaťpánbůh, říkají mnozí. Zároveň je samozřejmě možné, že existují i jiné, mnohem vyšší formy života (viz Sio), pro které jsou i ty strašlivé kosmické vzdálenosti něco jako pro nás přeskočit potok. Ty ale musí fungovat na tak zcela jiných principech a základech, že je kontakt nemožný, pro naprosto nepřekonatelný rozdíl povah, jak se říká u rozvodu. Jinak řečeno, my jsme nasraný, že nám něco ruší příjem televize – a on je to zatím na návštěvě Franta z Orionu.

  Ani už nevím, kdo to sem zatáh, pod článek od Merlin o hnusných politicích. Ale je možné, že tyhle řeči nám umožní podívat se jinejma brejlema i na současné projevy fatálně destruktivní lidské letory.

  • Kamil Mudra

   Mno… Nemuseli být zrovna zdaleka:
   http://procproto.cz/zahady/chybejici-planeta/
   Ti co k nám dorazili se ještě mohli poprat na orbitě a možná i na zemi. Přeživších bylo málo ale s prapředkem člověka byli biologicky kompatibilní. Pokusili se zde vytvořit novou civilizaci ale postupně skončili asimilováni v propadlišti dějin. Zůstala zde po nich jen víra v Bohy, nějaké geny a pár doposud nevysvětlených nálezů. Ale ty zděděné geny mohou být i příčinou proč se člověk chová tak „nekompatibilně“ a iracionálně, jak se často chová.
   Prostě sem nějakou svou částí tak nějak „nepatříme“. :-)

   • Astr

    Dik pane Mudra za pripomenuti zahady zvane proc misto planety je tam jen pas kameni a jakou pricinu ma toto znameni

 3. mirek

  Ještě jsou věci na Zemi, uhlíky mezi sazemi ,ještě jsou lidi jako Ty,plamínky uvnitř temnoty.