Odvrácený úder aneb zakázaná Sibiř

Napsal Baron Le Samedi

Současný pohyb Vladimíra Putina po ringu světového dění ocení jen fajnšmekr nebo profesionál. Nevíme, co na krytí a výpady kremelského boxera říká profesionál Kličko. Víme však, že údery, které novopečený borec z Kremlu rozdává, mají drtivý účinek. Jako by v minulém životě závodníka byl jeho mateřským oddílem silového sportu přinejmenším STS Chvojkovice-Brod. Slušný oddíl.

Vladimír Putin vydal 6. srpna dekret, ukaz, podle něhož se všem právnickým i fyzickým osobám zakazuje po dobu jednoho roku dovoz vybraného zboží z těch zemí, které pod falešnou záminkou ruské intervence na Ukrajině embargovali zboží, služby a osoby z Ruska.

Jde o drtivý úder. Rusko, které samo o sobě je čtvrtým největším světovým výrobcem potravin, totiž po svém vstupu do WTO přilákalo potravinové dravce, kteří šli pod ruské ceny, a ovládli ruský trh. Příkladem budiž kuřecí maso, jehož výroba v Rusku byla nákladově neúnosná, srovnáme-li dodávky z USA. Americké dodávky přitom byly armádními zásobami, u kterých byla „životnost na hraně“, a které byly, snad v Polsku, přebaleny do azbukových pytlíků a expedovány na ruský trh. Od nynějška si oněch 330 tisíc tun prošlého kuřecího mohou jíst Američané sami.

Dánsko ročním zákazem dovozu mléčných výrobků ztrácí pět miliard dolarů, a Finsko ještě asi více, protože dnešní Helsingin Sanomat se věnuje kriminalitě a problémům či neproblémům univerzity v Turku. Tisk je prudce aktuální, jako tisk všech oligarchů, od Babiše, Kisky po Porošenka. Vyňaty z embarga jsou dvě, respektive tři země. Andorra, která může posloužit jako překladiště technologií, Island, a Bělorusko. Právě Bělorusko, které je s Ruskem v eurazijském svazu bude jistě v prvních měsících zdrojovou zemí pro import vajec, mléka, sýrů, tvarohu, obilí. Tento týden končí v Bělorusku sklizeň, a jak konstatoval prezident Lukašenko, další z oblíbenců EU, byl to rok mimořádně úspěšný.

Není tedy pravdou, že by Rusy čekalo výrazné omezení. Právě naopak. Protiputinovský lidskoprávník Barabanov sice konstatoval, že nebude žít v zemi, v níž si nemůže dát anglický čaj, ale kdo zná čaje indické, cejlonské, gruzínské i arménské ví, že Barabanov je hlupák.

Právě v těchto dnech ovšem Západ překročil, tak jako při podpoře Saakašviliho zlostné intervence do Ruska 8-8-2008, svůj Rubikon. Dne 4.8.2014 totiž musela ukončit poměrně násilně svou činnost letecká společnost Dobrolet, low cost Aeroflotu, Moskvou vypiplané dítě k zajištění dopravy mezi Moskvou a Simferopolem, neboli Krymem. Západ odmítl Boeingy Dobroletu servisovat, a ukončil leasingové smlouvy, na nichž v podstatě neoschly podpisy. Kreml reagoval zákazem letů ukrajinských dopravců přes území RF do Arménie, Gruzie a Turecka, a čeká se, že Rusko zavře své trasy vedoucí přes Sibiř na Dálný Východ, do Japonska a Koreje, a cestu pro americké stroje. Belgická asociace leteckých pracovníků sice prohlásila, že na Východ se bude létat přes Arktiku, jenže tím se Belgičané dostanou snad do Anchorage, nikoli Tokia. Zákaz se přirozeně netýká Air India, čínských, ani arabských dopravců, bude-li uskutečněn. Odpovědí bude uzavření letišť pro stroje Aeroflotu, Utairu a dalších z RF v EU, což bude znamenat, že bude dopravováno méně osob i tun nákladu, a že tedy letadel nebude tolik potřeba. Co to učiní s Airbusem, nepřijde-li včas s nápadem na výrobu turbokošťat pro evropské političky, můžeme jen odhadovat.

O krizi automobilové, která nastane, hovořit netřeba. Das Auto jako symbol české politiky se stane minulostí. A přece – stačilo jen zeptat se voličů s trochou státnické odpovědnosti… Může se totiž blecha vzdát hostitelského kožichu psa? Může, ale žádná si to, s ohledem na trávicí ústrojí své, i svého potomstva, příčetně nedovolí. Taková je skutečnost.

***

Embargované zboží zde.

***

 

 1. Janika

  Děkuji, Barone, za aktuální a potěšující článek. Tedy relativně potěšitelný po tom, co slyším v televizi, že Doněck je bombardován, ale ne ukrajinskou armádou, oni si to bombardují sami, aby Putin přišel na pomoc.

  Co se týká podnikatelů typu Babiše a jejich reakce na sankce, tak se musím Babiše zastat, dneska se k tomu vyjadřoval velmi rozladěně a vylíčil to jako dost katastrofu pro naše hospodářství. I když pak opatrnicky dodal, že jako musíme být v EU solidární. Zato Zaorálek, ten to podal jako že musíme Rusko potrestat za 300 nevinně zabitých obětí, vůbec snad nepochybuje, že letadlo sestřelilo Rusko. Takže styďte se, všichni remcalové, pro kus žvance nectíte památku nevinných obětí.

  • rehbergus

   Ruské sankce mne znovu utvrdily v myšlence že Terry Pratchett je v Kremlu velmi oblíbený autor. Eurosojuz to bude hodně bolet.
   Zaujalo mne tohle video z Donbasu : https://www.youtube.com/watch?v=hsyQqFsXO74
   Těm chlapíkům věřím, že to myslí vážně. A takových je tam hodně moc a z každým bombardováním přibývají geometrickou řadou.

 2. vittta

  Podobné články čtu s velkým zájmem.
  Nemám v podstatě žádné informace,jak na tom Rusko v mnoha odvětvích je a přičinliví jedinci,píšící na tento blog,vyštrachají kde-jakou zajímavou informaci.
  Když jsem četl zprávu a ruském embargu na potraviny,jen mě napadlo,že na tom Rusko bude rozhodně dobře,když si toto může dovolit.
  Protože jakákoliv politika jde do…do háje,když není co do úst.

  Při té příležitosti připomenu,(možná to tady proběhlo) že v Kyjevě neteče teplá voda.
  Inu,je teplo,lidé nesmí být rozmazlení.
  Kličko ale říkal,že v zimě bude vše OK,takže se občané Kyjeva nemusí ničeho obávat!

 3. Janika

  Taky zajímavý článek na toto téma, autor srovnává Majdanovce, kterým se nikdo nebránil a mohli beztrestě a bez rizika útočit a vítězit, až pak narazili na „opolčence“, kteří se nedali a tvrdě odpověděli, tak ty srovnává se Západem, který taky pořád po Rusku se sankcemi a Rusko pořád nic – až najednou tvrdý úder. A Západ po zásluze čumí. http://kondakov.blog.idnes.cz/c/420946/A-nas-za-co.html

 4. Sio

  Nojo, to se dalo čekat. Zaorálek ještě kvičí? Je to tedy dílo, ta Sobotkova squadra. Kdyby měl za ušima, tak by držel aspoň hubu, už tím by byl lepším ministrem.

 5. Baron Le Samedi

  Rusové mají plán podpory zemědělství (nemylme se, zpočátku by to bylo tak, že vesnice živí sama sebe, město živí Argentina-Brazílie). Rusové vždy přežili. V éře nové i starostu Sobčaka v Petrohradě, kdy v letech 1991/2 byly talóny a příděl na osobu deset vajec měsíčně a dvě stě gramů másla. V kapitalistickém Rusku….Podpora zemědělství ovšem znamená, že efekt nebude hned, za rok, ale za pět let, pokud Kreml odstraní vylidňování venkova, a naopak zajistí zaměstnanost. Ostatně už dnes mají Rusové právo na svůj záhumenek, a půdy k obdělání je v RF zhruba tolik, že by vydaly na dnešní rozlohu Německa. Reálné plány jsou. Dá se říci, že krize vznikla, pro ruské zemědělství, má-li být zachráněno, právě včas. Ovšem nepochybuji, že běloruská produkce se uchytí, a že vykoupení běloruských přebytků (Bělorus v EU nakupovat může) prohloubí prosperitu Běloruska. Rus bude jíst kvalitní běloruské výrobky, a Bělorus zváží, zda si třeba to dánské slané máslo nekoupí. Bez problémů. Ztráty EU jsou odhadovány zatím na 12 miliard euro, u nerealizované zemědělské produkce (pro informaci dodávám, že Rusko dosud importovalo potraviny v ceně 40 miliard USD ročně.) Další ztráty jsou řečeny u části o letectví. Aniž by ještě Rusové „své nebe“ uzavřeli, vypadá to akciově takto: После сообщения о возможности закрытия транзитных полетов через территорию РФ случилось следующее (только сообщение!):
  Бумаги Finnair падают на 2,2%, до €2,6 за акцию, стоимость компании по биржевым котировкам за два дня снизилась на €30 млн. Air France дешевеет на 4,7%, до €7,15 за бумагу (за два дня капитализация компании рухнула на 11%, больше €220 млн). Котировки германской Lufthansa просели на 2,9%, до €12,45 за акцию, за два дня опустившись на 10% (около €570 млн). Лоукостер Ryanair дешевеет на 2%, до €6,61 за бумагу (потеряно около €184 млн капитализации). Капитализация International Airlines Group за две торговые сессии рухнула на 6,5% – это более $745 млн. В среду бумаги корпорации на Лондонской фондовой бирже снижаются на 1,9%.
  В ночь на среду на американских биржах падали акции авиакомпаний США. Delta по итогам последней торговой сессии подешевела на 2,82%, до $36,23 за акцию (капитализация опустилась на $1,1 млрд). American Airlines – на 2,5%, до $37,18 за бумагу (потери по стоимости – $675 млн). Котировки United Airlines рухнули на 3,43%, до $43,94 за акцию (потери – $562 млн)……. Neboli, součtově jen oznámení o možné budoucí nemožnosti transitu přes RF snížilo hodnotu (cenných papírů) evropských a amerických aerolinek sumárně o čtyři a půl miliardy eur! V podstatě lze říci, že škody půjdou do desítek, ne-li stovek miliard eur, a nikdo netuší, kde se peníze vydělají. A na čem. EK a pan Barosso osobně (prý) sanoval portugalskou banku Espirito Santo minulý týden šesti miliardami eur. Další peníze z EU kapsy, ale prý si na to Portugalci našetřili, ale hlavně, nemuseli poníženě žebrat jako Řekové o každou miliardu. No a trumf má Putin ještě v rukávě: za plyn Ukrajinci neplatí, a konec dodávek tak může nastat z hodiny na hodinu. Nejsou to dobré časy, ale politici dělají to, k čemu je hecíři vyhecují. Včetně těch hecířů Mitrofanovů, a jim podobných individuí s nenávisti k rodné hroudě v srdci.

 6. Baron Le Samedi

  Řecko: 600.000 tun ovoce už nedodáme, Finsko: přijdeme o 25 procent exportu ihned. Rakousko: ztráty čtvrt miliardy euro. Nový Zéland je připraven, kromě Běloruska, vykrýt potřebu sýrů v RF…Pramen: der Standard., Vídeň

 7. taras2

  Dopoledne jsem četl dvě stránky diskuze k článku o ruském embargu na FAZ, Frankfurter Allgemeine Zeitung, což je pravicový a konzervativní deník. A devadesát procent (hrubý odhad) příspěvků dávalo vinu na téhle situaci pitomé politice EU A USA.

 8. merlin

  A ví ten Barabanov, odkus se ten pravý anglický čaj do anglie dováží?Neměl by mu někdo říct, že neroste v anglii? Aby si v honbě za ním tím přesídlením hodně nepohoršil. Teď už ho britové vozí třeba i z ugandy.

 9. Baron Le Samedi

  Je to baraba, ten Barabanov. Neví se, co ví. Taras má pravdu, píší, že v EU to vede a bunch of idiotes, nebo Kasperlverein. Spolek idiotů či spolek šašků. Brazilští politikové říkají, že je to (to, co Putin udělal) nejkrásnější dárek, který mohli dostat.

 10. Baron Le Samedi

  No a na konec: pokud se 18. září 2014 odtrhne Skotsko od Velké Británie, přirozeně, nebude v EU a tudíž, sankce RF se na něj vztahovat nebudou. Jako se nevztahují na onu Andorru, Island, Švýcarsko…..

  • Sio

   Tak mám pocit, že by nám prospělo taky vyhlásit nějaké sankce, jen nám to není dovoleno. Kapitalismus je, co se výroby týče bezkonkurenční, je omezen jen velikostí trhu.
   Souhlasím s Žirinovským, Rusko není SSSR, kde rozvoji zemědělství bránila ideologie (tohle bylo vskutku idiotské na socialismu)

  • Sio

   Mimochodem, na kvalitu mléka, co jsme v Rusku kupovali do bandasek vzpomínám s nostalgií. Dělal jsem z něj tvaroh, zkuste to s mlékem, co je v obchodech. S masem to bylo slabší, ale na rynku se daly za poněkud vyšší cenu koupit kuřata, která by se dnes označovala jako bio.
   No a černý žitný chleba. Nic podobného se tu dodnes koupit nedá. Černý snad u nás je, ale jinak to není ono.

   • BARON LE SAMEDI

    Biobauern
    Bauer und Bäuerin haben Sex. Was geschieht? Klar, es gibt ein Baby.

    Biobauer und Biobäuerin haben Sex. Was geschieht?
    Nichts, ein Biobauer darf nicht spritzen…………..neboli: zemědělec má s ženou styk (také pracuje v zemědělství). Co z toho vzejde? Dítě. Biofarmář má sex s biofarmářkou. Nevzejde z toho nic. Biofarmář by v žádném případě neměl stříkat……Vtip je z dnešního rakouského Standardu, a to pod Importstopem potravin z RF…..

  • Sio

   Pozoruhodný vzkaz pro ukrajinské vojáky. Něco ve smyslu, utečte do Ruska, postaráme se o vás. Až se to na Ukrajině spraví, půjdete zase domů.

 11. merlin

  tak když si ji do měsíce v té americe nikdo nevezme z útulku, tak ji utratí nebo skončí jako laboratorní potkan nějaké farmaceutické firmy, aby se štěně štěstám pak až nezadusilo /doslova/

  • merlin

   tak tohle je výhradně má chyba, patří to pod viitu a odkaz na článek o tom jak se na štěně usmálo štěstí, když potkalo čecha v afgánistánu. se omlouvám. /článek Lapili je na banány/

  • ;-)))

   … zn. DRZE celo lepsi nez popluzni dvur

   ano my k temto fasistickym svinim patrime a bude na nas i tak pohlizeno, protoze loutky ktere volime jsou ubozi protektori usa, okupacni vlada lidskych chudaku , kteri se zatim vice boji hmevu svych panu z usa nez hnevu vlastnich obcanu

 12. BARON LE SAMEDI

  dodávám, že pokud Hamé vyrábí v RF z ruských surovin, embargo se jí netýká. Tudíž nevěřte breku jejich. Stejně finský závod Valio u Moskvy bude vyrábět. Týká se to importu z matečských zemí EU.

  • slobo

   HOSPODA U TATRY / Strana 288
   Finsko
   „ECHO sankcí“
   „blbečkové co nazývaj Putina Putlerem a Rusko banánovou republikou“ -Sugar Ray
   ________________________________________________________

 13. ;-)))

  [quote name=“смерть бандерам“]Tak,tak,mas pravdu“a“,jak mile clovek rekne jiny nazor nez je vysilan na nove nebo napsany v novinkach,idnesu,apod. Tak uz ti fasoni sileji…jak to kurva ze s nami nesouhlasis???!!!
  Jste slepi nenazrane banderovske ovce! Vy jste zapomeli kdo a za jakou cenu premohl v druhe svetove valce! Uz jen to ze prihlizime na to co se deje na UA,Iraku,Izraelu,apod.,je podporovani toho! A vy jeste trolove zasrani tady budete vysirat z huby svoje nazory!!??? A nadavat nekomu do rusofilu a tak dale???!!!!!
  Jdete nekam.. Zkurvysyny jedni!!![/quote]

  Potiz je v tom, ze jste ho nepremohli, jen ZATLACILI ZPET DOMU do USA, odkud vas v pohode rozlozil zevnitr via Gorby Jelcin atd…

  Most nad propasti

  momentky co stoji za videmi

  1:45 gorby stav, jeste to nestihnul zkurvit
  15min jelcin, burlaci a jak nechal rozstrilet tanky legitimne zvoleny parlament, dumu
  31min doba jelcina, oligarchove vysmati, usa ma rusko na lopate
  35min zmena .. prisel putin a amikum to vsechno zkurvil
  vsimni si jak mu salutuje vojak nez vlezou do migu
  36min cisla vyjadrujici hloubku ami nenavisti k putinovi

  Studena politika

  a tady sleduj 8min jak gorby podepisuje kapitulaci usa a bush tezce potalcuje smich nad naivnim blbem

  Uz davno jsme divaci svetove valky, jen to nevime a usa neni zadna spina malo, pocitaji ze historii pisou vitezove a ucebnice dejepisu ridi oni, tak jako u nas.
  V nejakem videu fjodorov vysvetloval jak je to s ucebnicemi v rusku…
  Putin naridil ze je treba vytvoril JEDNOTNOU ucebnici dejepisu, to byl rev.


  Co je ale paradni sledovat publikum
  ty ksichty jak ji spadne brada, sleduj mccaina

 14. slobo

  Kyjev si nenechá ani hovno

  presaklo z AC24cz
  Starostlivý Washington: humanitární pomoc …
  2014-08-11 17:57

 15. vittta

  http://blisty.cz/art/74294.html

  Já tomu článku nerozumím.
  Tak Rusové podle všeho zneužili běžný pohraniční turistický styk,aby propašovali zbraně svým příznivcům.

  Takže zmíněné hranice byly tak špatně hlídané?
  A kdyby byly hlídané dobře-byly by dobře hlídané i příhraniční oblasti?
  A tajné služby dotčených zemí nevěděli nic o napjaté situaci a probíhal tedy všude běžný,turistický styk?

  Celkově ten článek vychází jakoby jasně-ale co tím chtěl (šílený ) autor vlastně říci?

  Kdyby někdo napsal článek o drátech na hranici ČSSR,autor by byl první,kdo by to pranýřoval.
  Tak nevím….
  Na mě to nekoulej,Kájo!!!!

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s