Cestou k Americké Samotě (fejeton)

Napsal Baron Le Samedi

Nespletl jsem se. Nebudu psát o zemi, která je Americkou Samoou, a kde snad žijí dvouhlaví lidé (s tváří boha Januse), tříhlaví potkani a čtyřhlaví pavouci. Snad po výbuších v Tichomoří to tam tak vypadá.

Americká Samota by měla být fenoménem, který mi připomíná jednoho mého souseda. Kdykoli byl zklamán vývojem nějakého lidského vztahu, pořídil si zvíře, nejlépe obojživelné, které se mělo plazit v teplu akvária, plazit jazyk, a majitele obdivovat.

To samé, obojživelníci porůznu v pouštích (Svět je americkým písečným akváriem) nalézáme také ve vztahu Američanů a lidí – Neameričanů, snad jen to ano pane, ne pane nezní zpoza písečných zrn tak jasně, a vůbec ne dobrovolně.

Američané nepotřebují vztahy, potřebují pohled na podřízené lidi či stvůry-nestvůry, a tomu přizpůsobují svůj byt (existenci) vezdejší. Musejí přece vědět, že pokud bohatli na válkách, šlo o to, že měnili zavšivené deky za indiánské zlato, nebo Fordovy náklaďáky za carské zlato. Tak vydělávali. V situaci, kdy vytvoří autarkní Afghánistán, autarkní Kosovo, autarkní Sýrii, ale především autarkní Libyi, nemohou očekávat zbohatnutí.

Libye poté, co ji navštívil Obama s bombama, jak se nelichotivě říkává, nedováží nic. Pardon, bývalý producent PHM dováží naftu pro dieselové motory, neboť porevoluční demokratická těžba nestačí pro zásobování vnitřního trhu, v Tripolisu celý ramadán nebyl benzín k prodeji, netekla voda, nešel proud a ještě shořely zásobníky na ropu u mezinárodního letiště. Výsledkem je, že tisíc dní po svržení státníka denně přechází do Tuniska zhruba šest tisíc libyjských uprchlíků, kteří tranzitují Tuniskem a ohrožují již tak slabý turistický ruch této země.

Jmenovali jsme pět zemí, které se budou zhruba jedno století spoléhat na cizí pomoc. Co až Amerika takových zemí vyrobí, a že výrobu seká jak Baťa cvičky, třeba sto? Kdo bude s kým obchodovat, když stačí, aby Rus vrátil světu jídelní lístek (že tedy si nebude objednávat) a světová hospoda páté cenové krachuje?

Člověk v osamění se chová, pro nás neosamělé, nevyzpytatelně. Loudí to, co nemůže dostat. Snad Cit, snad obdiv, snad respekt. Svět obdivuje zelené papírky s portréty prezidentů. Svět nemiluje a nemiloval Ameriku. A tak Amerika prahne a kvílí po něčem, co nemůže dostat. Stejně jako mimozemšťan Alf šílí po kočce, kterou by zbodnul.

Amerika hodlá zbodnout nás. Půjde to? I ten plyšový Alf se už naučil, že honit a žrát kočky je složitější, než je ochraňovat. A proto začal o číčy raději pečovat. Moudrost Melmečana, Gordona (tak se Alf jmenuje doopravdy) však nemusí být směrem do Oválné pracovny přenosná. Na rozdíl od hlouposti, nebo jinde snad eboly. Hloupost je eboly mocnější. Jak praví dějiny.

Reklamy

10 comments

 1. Sio

  Autarkní … soběstačný … ta cizí slova – to je nákaza od toho souseda, co si pořizuje ta exotická zvířata? Jinak dobrý. Obchod s city poslední dobou padl na burze hodně hluboko. Každý je chce a nikdo neprodává. Přitom je to velmi výhodný artikl. Jen se to asi někomu nehodí a tak to těmi zelnými papírky sabotuje. Kdesi jsem slyšel, že jedním z nejempatičtějších národů jsou smějící se bestie. Ale nebude to pravda, nevěřím.

  • BARON LE SAMEDI

   Mne spíše zaujalo to, co napsal předseda lví strany Paroubek. http://vasevec.parlamentnilisty.cz/clanky/opravdu-24-miliony-podnikatelu Jednak je podivné, jak to, že jako ministr pro místní rozvoj nevěděl a neví, že dva miliony společností jsou tu ruských (dostávají, jako jednatelé eseróček zřejmě lépe víza do Schengenu). a druhak- jak to může změnit zdejší prostředí. U nás v obci je jeden místní podnikatel (732 duší) a padesát podnikajících Rusáků a Ukrajinců, kteří zde ovšem fyzicky nikdy nebyli, právně- ano. Buď mají správu nemovitostí (kozí chlívek zapsaný v katastru) nebo podnikají podle přílohy k obch. zákoníku, čili nic. Pro ČR to znamená příjem z kolků, no a pak deskripci stavu, ptotože každý zde, přeci, podniká. ČR je podnikatelským snem. No a my z daní platíme ouřady, kteří ty Rusy a Ukrajince servisují…..

 2. Janika

  „Američané nepotřebují vztahy, potřebují pohled na podřízené lidi či stvůry-nestvůry, a tomu přizpůsobují svůj byt (existenci) vezdejší.“ – tahle věta mě zarazila, ale jen logicky, ne fakticky, protože to, že Američané nepotřebují vztahy atd. považuji právě za charakteristický příznak jejich bytí. Ale to je detail a doufám, že mě po této poznámce neumlátíte Heidegerem :-).

  Chtěla jsem napsat o jiném svém dojmu, který mi článek evokoval, a sice o blábolení pana Filipa k nejnovějšímu bombardování Íráku Američany. Nebudu zabíhat do detailů, ale připadalo mi, že celkově jeho tón toto bombardování schvaluje jako tentokrát opodstatněné a navíc doprovázené ušlechtilým shazováním vody a potravin pro uprchlíky v horách. Vypadalo to jako zoufalá snaha pochválit masového vraha, který drží oběť v díře za to, že jí hodí kus kuřete a pustí hudbu. Tak jsem se ptala sama sebe, proč tohle má pan Filip zapotřebí. A nejen on, všichni, co se takhle chovají a hledají na násilníkovi něco dobrého. Je to zbabělost? Ani ne. Spíš je to ospravedlnění sama sebe, že nebojuju, neprotestuju, nemůžu nebo nechci toho grázla zlikvidovat.

 3. ;-)))

  Americane, sami o sobe slyslejici jako VYJIMECNI, neuznavaji zadne pravidla a zakony, moralku, jedine pravidlo zni ze jejich nazor a rozvodnuti povinne plati a ostatni se musi podridit.

  Zda se ze nad nimi, vyjimecnymi nikdo a nic neni… Tak to vypada podle nich.
  Realita stale vic se vynorujici vypada jinak…
  Tak jako nad vsemi zakony de jure i moralkou cni rasiticka biblicka ideologie a krestanstvi … exportni otrokarsky judaismus pro nevyvolene, tak nad amerikou, nejvetsi kolonii cni jejich vyvoleny pan ktery o ni rozhoduje a za ni rozhoduje.
  Pavucina, stromova struktura je den ode dne zretelnejsi.

  • lomikel

   bych to s temi amiky zas az tak nehrotil, Globalni parazit je tam nakvartirovany a morfuje vnimani lidi, ono v cechach mame svych idiotu dost taky. lepe bojovati proti USA regime, proit globalnimu parazitovi ( jehoz neblizssi aproximace jsou velke bankovni domy jejich jmena zde neradi vidite ;o), proti sionismu, proti kurvam imperialistickejm, proti liberalismu ( i kdyz mam dojem ze hodne lidi, i zde, si v nem lebedi ;) ale ne proti narodu/lidem.

   jeste lepsi je bojovat za neco, za Cechy a A Moravu, za Slovany, za Evropu bez Evropske komise, za rovnovahu na Zemi ( ve svechch smerech, pac rovnovaha USA – RF je jen jeden rozmer).

  • Janika

   Díky, pane Bavore. Je potěšující, že umělci se jednou staví za věc, kterou je možné podpořit ;-).