Máme právo na svůj vlastní názor na fakta

Napsal vittta

Další fakta z pera K. Dolejšího pod záštitou novináře non+ultra – Čulíka.

Těžko říci, co to je vlastně za fotky – ale ostatní data sedí. Halič 1914, Polsko 1920, Mandžusko 1945, Československo 1968, Gruzie 2008.

Vidíte je, Rusáky, 1914 – to bylo někdy za 1.světové, pak kdo si vlastně začal,že?
Nebo 1920…. až k Varšavě je hnali….
A Mandžusko 1945 se Karlovi obzvlášť povedlo, ještě měl napsat III.říše, 1944, Bagration.
Československo se asi líbilo i jiným, nejen Rusům, ostatně, Brežněv byl Ukrajinec, Gomulka Polák a Ulbricht Němec. Ti dva poslední výtečníci to údajně zpunktovali.
Gruzie…. tam ale ruští vojáci měli posvěcení OSN, co já vím. A byli napadeni……

Čímž ale nelze tvrdit, že uvedená data nejsou skutečná fakta. Jen se prostě něco… vynechá.

To hlavní – kontext.

***

Dodatek k nesmyslné tezi pana Čulíka „Máte právo na svůj vlastní názor. Nemáte ale právo na vlastní fakta“:  

Fakt, to je něco, co se stalo, co je. Jenže nikdy žádná taková událost – fakt neexistuje ve vzduchoprázdnu sama o sobě, bez souvislostí a následků. Jaké souvislosti a následky faktu zdůrazníme a vyzdvihneme, to je výsledkem našeho názoru, je to právě tím naším názorem. Janika

***

UPD: Já nic, já novinář…
https://i0.wp.com/ic.pics.livejournal.com/putnik1/11858460/1581517/1581517_900.jpg

Reklamy

83 comments

 1. Janika

  Využila jsem bez dovolení tvůj komentář, vittto, protože stejně nečteš e-maily, takže než bychom se domluvili, už by to nebylo aktuální – snad mi promineš.

  O BL jsem už dlouho neměla valné mínění, ale to, co se děje poslední dobou, je strašlivé. U pana Čulíka jsem předpokládala alespoň minimální orientaci v pokrokovějších humanitních vědách, ne že ustrnul u Descarta, a ještě i toho aplikuje v praxi mylně. Jinak řečeno, když už je placen za účelový výklad skutečnosti (těch jeho „fakt“), tak by to měl obhajovat inteligentněji.

  • vittta

   Někdy ho (mail) náhodou otevírám pořád-ale teď,v létě….
   Použij co chceš..
   Tohle mě opravdu dostalo,buď jsem blázen já-nebo „politruci“ na BL…
   Ale jestli to bude dobré téma,těžko říci.

   • Janika

    Díky, vittto. Nemusí to být „dobré“ téma ve smyslu počtu komentářů, to se nikdy předem nedá odhadnout a mně o to ani nejde. Ale je to zásadní téma, které přesahuje do všeho, o čem se bavíme.
    Vždycky žasnu, když čtu, že pan Dolejší uvádí „fakta a argumenty“… Podle mě jsou to bohapusté žvásty.

  • Kamil Mudra

   Myslím že Milan Daniel http://blisty.cz/art/74341.html to napsal panu Čulíkovi dostatečně srozumitelně, ale soudě podle páně Čulíkova dovětku pod jeho článkem – zbytečně ztrácel čas.

   Jinak … Čulíkova teze (vlastně ne jeho ale senátora Daniela Patricka Moynihana) je ve své podstatě správná. Čulíkův hlavní nedostatek je spíše v tom že se jí neřídí ačkoli ji uznává. Váš dodatek, Janiko, je také správný, jen se mi u něj nějak nedaří rozpoznat zda jím s Čulíkem polemizujete a nebo jste ho doplnila proto, že jste nabyla dojmu, že si Čulík této samozřejmosti není vědom.

   • Janika

    Kamile, Čulíkova teze je podle mě nesmysl. Zrovna tak jako Platónova jeskyně stínů a podobně, nechytat za slovíčko, prosím. Tím chci říct, že by to obstálo tak někdy v časech Descarta. Jestli Vám to ale vyhovuje, tak nic proti :-).

    • Kamil Mudra

     Tak teď nevím za které slovíčko nemám chytat :-)
     Ale co se týče přístupu k faktům a názorům, jsem toho mínění, že u lidí nehrají a nikdy nehrály jakékoli časy kohokoli nijak významnou roli. Samozřejmě s výjimkou té nepatrné množinky rádoby-intelektuálů, držících se nějaké momentální „modly“ aby byli „in“ při svých „učených disputacích“.
     Výrok Čulíkem citovaného senátora: „Máte právo na svůj vlastní názor. Nemáte ale právo na vlastní fakta.“ chápu tak, že mám právo vytvořit si vlastní názor na konkrétní fakt, nikoli však vytvářet si (vymýšlet) fakta na podporu svého názoru.
     Co je na tom nesmyslného a proč by to mělo v nějakých časech obstát a v jiných ne?

     • Antimon

      Víte Kamile, vždy mám problém s těmi „fakty“. Možná proto, že jsem technik. Ve fyzice, matematice, biologii, … tedy přírodních vědách je to poměrně jasné a jednodušší. Ale ve společenských vědách …. Všimněte si jedné věci. Z Ruska jede na Ukrajinu konvoj bílých náklaďáků. To jediné je fakt. Vše ostatní kolem toho je všechno možné, jenom ne fakta. Spekulace, dohady, podsouvání všelijakých (zlých) úmyslů atd. atd. …. Naprosto podobně se chová Čulík. Pokud se jedná o „fakta“ západní provenience, pak stačí jeden tweet a je to FAKT. Není potřeba nic ověřovat, navíc je-li autorem tweetu Brit či Američan. Pokud jde o ovšem zprávy z druhé strany, pak nestačí ani deset zpráv (faktů), protože to je PROPAGANDA. A máte to :) Pan Čulík neustále tvrdí, jak jsou BL nestranné a nepolitické, až tomu sám opravdu věří. Přitom spisky pana Karla Dolejšího je něco tak úděsného, že to jsem ještě nezaznamenal. Zlej, podrazáckej Rusák, který chce ovládnout celý svět … Musel jsem to přestat číst :(
      Tedy nejde o to „… právo na vlastní fakta … „, ale o interpretaci těch fakt. Takže o vlastní názor. Podle mně ta druhá část onoho výroku „Nemáte ale právo na vlastní fakta“ je naprosto nesmyslná. Jestliže si vymýšlím a překrucuji, tak je to lhaní a ne fakta :)

      • Kamil Mudra

       „Jestliže si vymýšlím a překrucuji, tak je to lhaní a ne fakta :)“
       Přesně tak. Pod pojmem „VLASTNÍ fakta“ vidím ta překroucená, účelově vykonstruovaná, prostě vylhaná. Proto také nepřiznám nikomu právo na takováto fakta. Tedy mi ten výrok: „Nemáte právo na vlastní fakta“ vůbec nepřijde jako nesmyslný.
       Celý výrok se mi jeví jako eufemické vyjádření věty: „Myslet si o tom můžeš co chceš, ale nesmíš argumentovat lží.“

     • Janika

      Já Vás přesvědčovat nebudu, Kamile, když Vám nestačilo, co je v článku, tak by to bylo zbytečné.

      Jen k tomu, co píše Antimon, že v přírodních vědách jsou fakta jasnější – snad ano, ale taky to musíme brát s rezervou. Všechno, i zdánlivě neotřesitelné pravdy. Země se otáčí kolem Slunce – ale v jistém smyslu je to i naopak.

      • Kamil Mudra

       Ale Janiko, já se přece nezabývám článkem. Ten je Čulíkův a na mínění o něm se, jak to tak vypadá, oba shodneme. Soustředil jsem se pouze na citovaný senátorův výrok.
       Mimochodem, odkaz na článek je nefunkční (nebo alespoň u mne se tak chová).

  • hans

   Z profesionálního hlediska geniální.
   1. Nejdříve britský novinář uvidí ruské vojáky u hranic, využije příležitost a zaspekuluje si, že tentokrát hranici určitě přejeli.
   2. Spekulaci masově všichni přetisknou, přitom ji vydávají za ověřený fakt. (My právo na vlastní fakta nemáme, novináři ano, že. Ačkoliv britské noviny jsou známy svou prolhaností (Kosovo, Gruzie, Sýrie…), Čulík prohlásí jejich spekulaci za důvěryhodný fakt.)
   3. Kyjev zareaguje na nahrávku a prohlásí, že Rusy zničil. (Čulík samozřejmě tvrzení vysoce nedůvěryhodných kyjevských lhářů prohlásí za dověryhodný fakt.)
   4. Ruské popírání nemá význam, neexistence důkazů nemá význam – bod tři geniálně vysvětlil nepřítomnost jakýchkoli fyzických důkazů události.

   • Kamil Mudra

    „Proruští povstalci na východě Ukrajiny ohlásili přísun nových posil z Ruska. Nově jmenovaný šéf samozvané doněcké vlády Alexandr Zacharčenko na tiskové konferenci v Doněcku prohlásil, že v klíčové etapě bojů bylo nasazeno mnoho nových bojovníků „vycvičených na území Ruské federace”“.

    http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/345147-povstalci-na-ukrajine-nasadili-do-boju-tanky-dostali-posily-z-ruska.html

    Pokud to Zacharčenko opravdu řekl tak na nějaké profesionalitě už moc nesejde.

    • Kamil Mudra

     Tak přece to řekl :-(

     No, tak teď už nikdo neuvěří Rusům ani pozdrav.

     • Janika

      Vy byste mě rozesmál, Kamile :-). Z mnoha důvodů, tohle je prostě legrační :-). Co jako přesně řekl – že byli vycvičeni v Rusku? To neznamená, že je Rusko vyslalo. Ale i kdyby, tak USA a kdekdo jiný posílá lidi a zbraně Ukrajině. Kromě toho vůbec nejde o to, kdo komu co věří, proboha, tady jde o to, co se říká. A nakonec – doufám, že Rusko povstalce všemi zůsoby podporuje, všichni to stejně vědí, jen se to oficiálně nepřizná. Nevím, kdo by chtěl zazlívat nepravdu tváří v tvář neslýchanému a odpornému vraždění nevinných.
      Jo a taky natočili jednu babku z vesnice, která poznala, jak kolem vezou povstalci BUK k sestřelení malajsijského letadla a další babku, která viděla, jak povstalci bombardují obytné domy a natáčejí to, schválně, jen si to představte, aby to mohli hodit na nevinnou ukrajinskou armádu.

      • Kamil Mudra

       Klidně se smějte Janiko.
       Ale v politice je rozdíl mezi tím co všichni vědí a tím co je oficiálně řečeno. Tohle je poprvé co se někdo ze strany separatistů takto vyjádřil a Rusům, kteří jakoukoli vojenskou podporu oficiálně popírají, tím rozhodně v diplomatické sféře dobrou službu neudělal.
       Vlastně mne překvapuje že vám musím takovou samozřejmost připomínat. Kritici Putina teď budou mnohem pevnější v sedle. Takovéhle prohlášení jim bohatě postačí jako argument k usvědčení ze lži. Jako byste neviděla jak málo jim stačí k tomu aby se měli čeho chytit ve svém úporném „hledání hole na psa“.
       Vzpomeňte si na ty neustálé hlášky o vojácích RF na Krymu a ignorování skutečnosti že tam byli přítomni ve shodě s uzavřenou smlouvou, na neustálé výkřiky o Ruské intervenci na Ukrajinu, přestože se Ruské jednotky pohybovaly na svém území… atd. Je to totiž přesně tak jak říkáte: vůbec nejde o to, kdo komu co věří, jde o to, co se říká. A já samozřejmě nemám na mysli nějaké skutečné věření ale to formální na politické scéně.

       • hans

        Pochopte, že výcvik záloh na území Ruska a vojenská podpora ze strany ruského státu jsou dvě různé věci. (Podobně například Castrův oddíl se vycvičil v Mexiku – a nikdy jsem neslyšel, že by někdo kvůli tomu mluvil o mexické invazi na Kubu).

        Kritici Putina samozřejmě budou lhát a tyhle dvě různé věci zaměňovat, to ale není důvod pro doněcké mlčet na interním jednání (šlo o info ministra na zasedání parlamentu). Svou lží „usvědčit ze lži ruskou vládu“ samozřejmě nemohou.

     • Janika

      Ále, kdoví, jak to bylo. Nechce se mi hledat odkazy, Allain Jules píše, že to je fake, el-murid píše, že dobrý velitel nesděluje skutečné údaje o stavu mužstva a výzbroje, a tento pán dobrým velitelem je. Dělat nějaké dalekosáhlé závěry z toho, co někdo prohlásí na jednom videu, je hloupost, už pro snadnou zfalšovatelnost.

   • Janika

    To se Vám povedlo, hansi :-). Bod 3 je geniální :-).
    Jako když budu nadávat manželovi: „Našlapal jsi na chodbě bláto, uklízela jsem to půl dne.“ A ať si chudák říká, že se zouvá za dveřmi :-).

    • hans

     Kyjev na dotazy kdy, kde a jaké jednotky zničili tu kolonu prohlásil, že nemůže poskytnout fyzické důkazy, protože byla zničena na území ovládaném teroristy, kteří důkazy odklidili :-) Takže mě se nic nepovedlo, jen cituji odborníky na propagandu, patrně emerické, nejlepší na světě…

 2. embecko

  Diky za clanek, vittto.
  Dneska je nejzajimavejsi sledovat, jak daleko saha americka rezidentura a ktere lidi dostala na svoji stranu. Jen tak pro zkusenost…bez nadeje na to, ze si o tom budes moci s nekym popovidat, nedejboze, ze ti bude rozumet. Nejhorsi zjisteni na tom ale je, jak lacino lze lidi oblbnout…Culik je perla alespon v tom, ze ty sve spady vubec nejak obhajuje… dnes to uz ani neni potreba, zdecimovane stado bere to, co je mu predlozeno- jako by se blizil konec propagandy ve smyslu boje o verejne mineni. Paradoxne v ere pluralitniho internetu- lide zjevne ctou a slysi stale jen na to, co je zeshora (z velkych medii) oznaceno za spravne.

  Z toho lze usoudit, ze vetsina intelektualu se mylila v predpokladech o potrebe lidske svobody (ci alespon jejiho informacniho aspektu). Dnes se muzete beztrestne dostat k temer libovolnym informacim, ovsem i to je prilis mnoho, protoze lide zavrhnou jiz predpripravenou- predlozenou informaci, pokud nesouhlasi s mainstreamem (natoz aby si je sami dohledavali).

  Na druhou stranu je treba rici, ze je to velmi sikovne zalozeno a ze ten agent, co za oceanem vymyslel Protectorate Berlin and Paris, by si zaslouzil Rad prace.

  • Janika

   Saxi, možná je to jen taková neuvědomělá sebeobrana, že lidi přijmou to, co slyší od těch, co jsou u moci. Aby zakryli i sami před sebou, že jsou proti tomu bezmocní. Taková psychohygiena…

   Jinak vittta tohle nepsal jako článek, jen jako komentář a i tak mě to nadchlo, že jsem to použila. To jen na vysvětlení.

   • embecko

    Diky za upresneni, Janiko.
    Tech duvodu, proc jsou lide „tupi“ je asi vice, vcetne toho vaseho postrehu. Nicmene predpoklad, ze lidska svoboda neni na prvem miste hodnot, zrejme plati.
    V tupem kapitalismu a s rozpadlou societou stale pretrvava sentimentalni oder touhy po kolektivu- a ten lze dnes udrzet uz jen tak, ze se z nej vyjmou hlubsi komunikacni prvky…tedy kolektiv muze prezit jen ve forme pouheho posedavani a nezavzneho pokecu (jak vidno na vetsine socialnich siti a blogu). Jakmile vylezete na svetlo se svym vlastnim minenim, stava se okamzite konkurencni nevyhodou, tedy duvodem k exkomunikaci. Je to uz jen jakasi zbytkova socialita, sestavajici z pouheho pocitu spolu-byti, spolu-existence, cokoliv navic takove souziti ohrozuje.

    Lide tedy vedi, ze jim lzou, ale prijeti tehle lzi je to jedine, co jim jeste umoznuje komunikovat- to, co se drive odehravalo v hospodach IV. cenove skupiny je dneska „vyssi spolecenska norma“ :o)

    • Kamil Mudra

     Hmm… Koukolík je toho mínění že lidská vlastnost – nechat se manipulovat – zajistila lidskému druhu přežití, coby nutná podmínka pro kooperaci, kterážto je člověku vlastní.
     Tohle bych mu docela věřil, nejen proto že ho vnímám jako člověka který to má v hlavě dobře srovnané.

     • embecko

      Koukolik mluvi spravne v minulem case, Kamile, ted nejsme v situaci, ze bychom se meli o sve druhove preziti obavat. Od te doby, kdy se clovek vymanil z ciste zivocisne rise a stal se „zoon politikon“, tedy zviretem se socialni nadstavbou, hraji roli jine techniky spoluprace, nezli ty prezivaci.

      Jinak jsem si vsimnul, ze mnoho levicovych az komunistickych teoretiku ustrnulo ve fazi statniho kapitalismu a stale forziruji sve predstavy o nutnosti konkurencniho boje- tak se paradoxne stavaji ideologickymi apologety kapitalismu. Nerikam, ze je takovy sam Koukolik, ale nelze si nevsimnout, ze mnoho jeho levicovych zastancu si z jeho knih vybira prave onen „kapitalisticky akcent“ vecneho souboje a prezivani. To neni zadna kritika, ale upozorneni na to, jak se zmenila doba a jak se levicova teorie priblizuje liberalne- trzni.

      A jen bokem pripominam, ze nejnovejsi vyzkumy popiraji Darwina a tvrdi, ze za petrost a schopnost preziti druhu neni zodpovedny konkurencni boj, ale naopak vymaneni se z nej a obsazeni volnych teritorii. Jednoduse receno, kdo utece, vyhraje :o)

     • embecko

      Jsem produktem Husovy tradice a pocitam, ze ty take, Kamile (na skole jsme husitske obdobi meli vsichni radi), takze „pravda“ je pro me dulezitym momentem.
      Proto se ptam, proc nikoho nezajima, ze na Ukrajine jsou brutalnim zpuobem vrazdeni civiliste a proc vsichni prehlizi, ze konkurencni boj zjevne nehraje ve vyvoji druhu takovou roli, jaka mu byla dosud prisuzovana. Ta videa, co sem soli smajlik jedno za druhym me nezajimaji, me uplne stacilo prve, co jsem videl, vic nepotrebuji videt. Stejne tak nepotrebuji neustale slyset o tom, ze konkurencni boj a prezivaci taktiky stoji za vzestupem naseho rodu, kdyz jsme jiz ve zcela jine, ba i opacne situaci (nas druh se stal nebezpecny sam sobe a je zcela bez konkurence).
      Jako by slo o nejake zatemneni mysli, zpusobene tlakem falesne (samozrejme pro nekoho prospesne) ideologie, jako by v tom hrala slozku sebedestrukce v tom smyslu, jak o ni pise vyse Janika (prohrali jsme a radsi „smrt zaziva“, nezli kazdodenni a predem prohrany utrpny boj „za pravdu“ pri plnem vedomi).

      • Janika

       Máš pravdu, saxi, pravda = fakta jsou tak prostá, brutálním způsobem jsou vražděni civilisté a civilizovaný svět nad tím zavírá oči. Když ono je to tak banální a kdo má sílu to pořád opakovat lhářům a blbům, co generují denně stohy vymyšlených žvástů a ohánějí se „fakty“. Mám zkušenost, že ten, kdo o nich nejvíc křičí, je zpravidla tím největším lhářem.

      • Kamil Mudra

       Saxi, já myslím, že to co Koukolík říká platí stále. Však i on ten sklon k manipulaci vidí jako dvojsečnou záležitost – tedy možnost zmanipulování k našemu dobru i k naší škodě. Ale je vidět že v současnosti převládá ta škodlivá. Ohroženi na přežití nejsme zvenčí ale sami sebou.

       Mě už jsou všichni teoretici ukradení – liberální stejně jako komunističtí – a ti co „tahají za páky“ na ně kašlou taky. Realizují si svoje zájmy v rámci svých možností a my „dole“ v rámci našich „možností“ na to jen zíráme jako puci. Prostě proto že jejich možnosti jsou reálné a ty naše, bohužel, jen teoretické.

       Jsme v pozici blechy v kožichu ledního medvěda, vyděšené z toho jak vraždí bezmocného tučňáka, ale nedokážeme víc než si navzájem sdělit jak nás to děsí. Medvědovi je to fuk.

       Já myslím že se na našem vnímání nepodepisuje jen ta pitomá propaganda ale i to co do nás vstupuje v rámci zábavy. Akční hrdina při dosahování svého cíle „kosí“ plno lidí kteří měli jen tu smůlu že se vyskytli na špatném místě ve špatnou dobu – a my mu fandíme. V horrorech stříká krev proudem – no, to přece „patří k věci“. Pak děláme to samé ve videohře – a ani nám to nepřijde divný. Zprávy o všelijakých masakrech máme denně na talíři a řekneme si: „Ach jo, to je hrozný svět!“ – a pustíme to z hlavy (možná musíme aby nám z toho „nešíblo“). Je to něčí záměr (a dělá na tom) abychom byli takoví? Nebo se to vyvinulo tak nějak „samo sebou“? Možná že obojí ale určitě to někomu vyhovuje.

       I mě stačí jedno „smajlíkovské“ video a nemusím vidět hromadu dalších. I když jsem toho názoru že „pravda je to čemu zrovna věříme“ a k existenci nějaké objektivní pravdy jsem hodně skeptický – tak tahle „porce“ pravdy je pro mne ažaž. V mém okolí je minimum cyniků kteří jsou schopni okomentovat takové záběry slovy: „Nojo. Je to hrozný ale kulky a bomby si nevybírají – co naděláš?“. Mnohem více je těch kteří jsou rozhořčeni z toho co se děje a projeví hněv. Ale když se pak dovím o nějaké demošce proti tomu a vypravím se na ni – tak co vidím? Pár desítek lidí mávajících transparenty, okolo nichž nevšímavě prochází stovky dalších. A nejhorší je když si člověk uvědomí že i kdyby těch s transparenty bylo i tisíckrát tolik, tak maximálně dosáhnou toho že si jich někdo všimne. Tak asi na úrovni povšimnutí si medvěda té otravně zděšené blechy. Podrbe se za uchem a pak s gustem utrhne tučňákovi hlavu :-(

       Nemyslím si že nikoho nezajima, ze na Ukrajine jsou brutalnim zpusobem vrazdeni civiliste a vsichni prehlizi, ze konkurencni boj zjevne nehraje ve vyvoji druhu takovou roli, jaka mu byla dosud prisuzovana. Spíše jsou ti, kteří si to uvědomují natolik „uskřípnutí“ tím pocitem vlastní bezmoci, že je jim zatěžko o tom i nějak intenzivněji přemýšlet.
       Ano. Taková psychohygiena jak o ní píše Janika. Možná se najdou i takoví, kteří v ní musí jít tak daleko že je to nutí zaujmout (jakkoli odůvodněné) souhlasné stanovisko, aby se mohli cítit dostatečně „čistí“.

 3. ;-)))

  zkurvene fasisticke svine, jak dlouho to budeme tolerovat my nasi vlade a eu, az to budeme mit doma????

  18+ Irmino 15.8. Následky bombardovania

  • embecko

   Video ma 3000 shlednuti, pricemz tahle situace se dotyka asi miliardy lidi.
   Vitejte v disentu, smajliku.

   • Kamil Mudra

    Teď už 8875. Ale obávám se že ani 8 000 000 by nebylo dost :-(

 4. ;-)))

  MUŽSKÝ HLAS V AMPLIONU: Halo, halo! Hlavní stan hlásí: Při ranním náletu nepřátel bylo zničeno město Villamedia. O život přišlo přes osm set civilních osob, z toho většina žen a dětí. Náš starý hrad, pokladnice našich dějin, lehl popelem.

  TONI: Slyšíš, mami?

  MUŽSKÝ HLAS V AMPLIONU: Letecká puma zasáhla nemocnici, kde zahynulo šedesát nemocných. Město Villamedia hoří.

  TONI: Maminko, prosím tě —

  ŽENSKÝ HLAS V AMPLIONU: Slyšte, slyšte, slyšte! Voláme k amplionu celý svět! Voláme lidi! Nepřátelská letadla napadla dnes ráno vesnici Borgo a svrhla pumy na obecnou školu. Do prchajících dětí střílela ze strojních pušek. Osmdesát dětí bylo raněno. Devatenáct dětí postříleno. Třicet pět dětí bylo výbuchem… roztrháno.

  MATKA: Co říkáš? Děti? Copak někdo zabíjí děti?

  TONI: (hledá na mapě): Kde to je… kde to je…

  MATKA: (stoji jako zkamenělá): Děti! Malé, usmrkané děti!

  (Ticho.)

  MATKA: (strhne ze stěny pušku a podává ji oběma rukama Tonimu. S velkým gestem: Jdi!

  • embecko

   Poslední tři roky svého života prožil ve Staré Huti u Dobříše. Dnes je zde jeho památník. Zemřel na plicní edém několik měsíců před plánovaným zatčením gestapem.

 5. ;-)))

  rozbrecel jsem se a clouma se mnou nezkutecna zlost, jak dlouho za nas budou mluvit nasim jmenem svine jako zaoralek , kalousek knized a dalsi ritni alpinisti americkych fasistu!!!

 6. BARON LE SAMEDI

  Víte, Janiko, život je složitý. Pamatuji si, že jsem jako študák přiletěl linkou Balkanu ze Sofie do Prahy. Na Ruzyni jsem nahlásil pět deklarovaných škatulek b u l h a r s k é h o kakaa (ve skutečnosti asi bylo z Ghany, ovšem) a celník se mnou chtěl zahájit proceduru „odejmutí cestovního dokladu“. Celá fronta byla překvapena, ale jen chvíli. Zdržovalo to. Jedna Pražka tam zakřičela: a těch dvanácti lahví Plisky, co převážel chlap s tou krabicí, co stojí u dveří,jste si jako nevšiml? Pas mi zůstal. Byť jsem nikam „daleko“ nemohl. Ovšem byli lidé, jako pan doktor Čulík, kteří si hned po studiu dělali rok na fakultě doktorát z jakýchsi anglických spisovatelů, a přitom se vědělo, že po promoci se vystěhovávají „ven“. Možná pan moderátor z Barrandova Voříšek by věděl více. On je to stejný případ, jako pan inženýr Václav Fischer, autor skvělého projektu CK Fischer, a hlavně božské Fischer Air (rád jsem s ní létal), který se z ČSSR vystěhovával TÝŽ den, kdy promoval na VŠE. Myslíte, že to šlo „normálně“? Samozřejmě, jiná věc je, jak bylo s panem Fischerem, jehož lidské preference jsem nesdílel, naloženo posléze.. Bál se, nakonec, chodit po Praze i s tisícovkou na nákup, protože by mu jí exekutor mohl, kdyby býval chtěl, zabavit. Dnes už nemá (Ing. Fischer) občanství ČR. Zvláštní případy, Janiko. Jsou ale i ještě zvláštnější (bývalý Klausův protikandidát na úřad prezidenta). S tím nic nenaděláte. Čulíkoviny radím nečíst…

 7. Laco G. mlynář

  Včera jsem asi 2 hodiny večer sledoval na ČT24 povídání o Ukrajině. Moderátoři si zvali postupně do studia jednoho agenta CIA za druhým, až udělali chybu v dramaturgii a přepnuli na europoslankyni Kateřinu Konečnou, pod deštník kamsi na sever Moravy a do studia proti ní posadili Langšádlovou.
  Následoval ovšem asi 5ti minutový zážitek.
  1.
  Z blekotání Langšádlové jsem si uvědomil, jaké floskule jsme ještě před rokem byli nuceni poslouchat, když se takové jako ona, nebo třeba známá aspirantka na křeslo premiérky se středoškolským vzděláním zootechničky z kravína v Havlíčkově Brodě objevili na obrazovce, obvykle se stafáží v podobě zarputile se tvářícího křoví soukmenovců za zády. Ne že by nyní politici své projevy radikálně zkvalitnili. Přece jenom došlo k výměně a ti nejhorší floskuláci naštěstí nejsou už tak často vidět.
  2.
  Kateřině Konečné prokazatelně jde k duhu, že je nucena v Bruselu vnímat věci v širších souvislostech, než jen těch týkajících se uprděné česko-moravské kotlinky. Byl to věru kontrast 100 let opakované žvásty a naučené figury, kontra strukturovaný náhled s mnoha odstíny barev.
  3.
  Říkal jsem si, jak že děvenka zvládne staré známé skákání do řeči moderátorem, zejména, když se mu nehodí, co zpovídaná osoba říká. A že se dalo čekat od Konečné právě toto. Zvládla to perfektně, zvolila strategii kulomet ratata a milý moderátor ani neceknul.
  4.
  Langšádlovou, jako představitelku té „vzdělanější části české populace“, jak o sobě pravice neustále prohlašuje, totálně zasklila a intelektuálně zostudila. Ona, mladá představitelka KSČM.

  Kdo nevěří, ať tam běží, Události Komentáře ČT24, cca 22,13 hodin 15.8.2014.

  • brtnikvbrlohu

   To je hrozné – že takoví chytří a mladí končí u těch … komunistů – čím to asi bude? Její vysláni do Bruselu se jeví jako opravdu dobrý nápad – a sezení vedle MR ji taky nebude na škodu.

  • ;-)))

   Zaznam jsem videl a nevidim zaver stejne optimisticky.
   Ano, Konecna dustojne zvladla dialog, nicmene o nejakem intelektualnim rozdrceni bych nemluvil. Rozumne rekla co chtela rict, ale floskule americke fasisty podporujici zastupce fasisticke TOP09 padly….
   POCATEK … diCaprio …
   to co oni predvadi, tu culik s dolejsim, tu uk media a unisomo vsechna zapadni media koordinovane s psaki a cernouskem….VNUKNUTI… nejde o nic jineho nez jako prvni zasit MYSLENKU, nevadi ze je to zjevna nebo posleze dokazana lez… VNUKNITI A ZASETI MYSLENKY vitezi.
   Proto muzete denne sledovat neuveritelne lzi a narceni, zadne dementi ci omluva od fasistu uz neprijde a ucel byl splnen, populace zeme pitomcu bude vnuknuta myslenka kdo to zavinil.

   a vo tom to je.

   • dixi

    Bohužel, nikdy dřív bych nevěřila, že je u nás něco takového možné :-(

  • Janika

   To jste popsal barvitě, Laco, i to „se stafáží v podobě zarputile se tvářícího křoví soukmenovců za zády“ :-).
   Něžnou blondýnku Konečnou formovali od jejího časného mládí zkušení komunističtí matadoři typu Ransdorfa, takže měla dobrou školu. Ale i bez té školy a i když připustíme, že není žádným géniem (je to inteligentní žena, to jistě ano), tak pro mě ona svým založením, svým citem vidí věci tak, jak jsou. Takže ano, je dobrá.

 8. merlin

  opakovaně jsem tady některým, co se chodí mučit na blisty navrhovala, aby je neotvírali, případně jednou ročně. Když trubkám klesne návštěvnost tak to je to jediný, čím je úspěšně vytrestáte. Ne tam chodit několikrát každý den a nesouhlasně na to koukat. Čulík a Dolejší z toho má srandu a návštěvnost roste. To samý sio. Kolikrát jsem slyšela, že s nimi končí a stejně jim dokonce dál posílal prachy, jak onehdy zmiňoval. To, co bych jim poslala, se nedá poslat internetem. Když jsem byla malá, tak jsme pořád bojovali a jednou jsem byla s těma, co prohráli, zlé děti /ti druzí co vyhráli byli samozřejmě zlouni :-)/ seděyi na nás a snažily se do nás víceméně úspěšně nacpat koňské koblížky. Byli jsme děsně potupení. To bych udělala Čulíkovi, Dolejšímu, Romancovovi, Mitrofanovi a spol. A s chutí Možná se zadaří. :-)

  • Sio

   Musím to upřesnit. Jakmile jsem řekl, že s nimi končím, neposlal jsem jim už nic. Je to pár měsíců, přesně nevím. A ano, předtím jsem je denně prošel, abych viděl, že je tam ke čtení toho míň a míň. Teď to bude maximálně jednou za týden, když tady někdo na něco upozorní.
   Že už ode mě neuvidí ani korunu, to se můžeš spolehnout. A ano, přiznávám, jsem z BL velmi zklamán a posleze i na ně nas.án. Tak si trochu chladím žáhu. To přejde rychle, znám se. :-)

   • BARON LE SAMEDI

    Ale Sio, Čulas je uhranutej z toho, že on i Porošenko citují ze stejného zdroje, tedy Guardianu, který, přestože je způsobilý vyvolat falešnými zprávami válku, nemá ani fotku. Jednu jedinou. Zlé jazyky tvrdí, že v rozhovoru s Cameronem se příště, pro větší pestrost, bude Porošenko odvolávat na Trnky Brnky. Stejně si všichni myslí, že Poroš drží místo princi Harrymu, který podědil IQ všech Jeho král. výsostí vypitých lahví whiskey (dědečka Philipa). Harry the Nazi. Kam s ním, když ne do Kyjeva http://news.bbc.co.uk/2/hi/4170083.stm

   • Kamil Mudra

    Ale je jich škoda. Bývaly doby kdy jsem je četl každý den a to jejich: „deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví“ plnily kvalitně. :-(

  • Janika

   Tedy, merlin, vy jste v tom mučení rafinovaná, koblížky, koho by to napadlo :-). Když tak bych přidržela hlavičku, kdyby bylo potřeba, aby se necukali.

     • BARON LE SAMEDI

      Psala jste to Vy. Lucifer……mne spíš zajímá, proč na novinkách cz je údajné vozidlo opolčenců s moldavskou vlajkou. Možná mají dnes v Novorosiiji den moldavské kuchyně. Kopřivy zapíjené vodkou, nebo vínem….. (to je jako smutná poznámka).

  • vittta

   Možná je to správné-že návštěvnost roste.
   Když roste návštěvnost („někdo“ teoreticky bohatne), ukáže se pravá tvář těch,kteří daný projekt řídí.
   Čím dál víc lidí vidí,co jsou majitelé (a mecenáši) BL zač.
   Už to není ani o vzteku,je to k pláči-ale jelikož dnes pláče jen málokdo,tak se to stává směšným.

   No posuďte sama,jak se dá dělat „fér“ novinařina.
   http://blisty.cz/art/74366.html

   Je to vlastně unikátní model,přiznám se,že jsem se s touto variantou manipulace vlastně setkal až na BL-a velice mi to prospělo v praktickém samostudiu,neb princip řízení lidské smečky mě velice zajímá…vlastně je to svým způsobem můj koníček.
   Pschologie jednotlivce i davu a z toho vyplývající pochopení dějin i budoucnosti.

   Všiměte si toho konce.
   Úplná klasika.
   „Podrobnosti v němčině ZDE“.
   Česky se tomu říká „já nic-já muzikant“.
   No není to vlastně dokonalé?

  • mirror

   Pokládejte otvírání stránek BL jako rozvědku. V ibformační válce musíte vědět, čím protistrana argumentuje. Schvalování bombardování Jugoslávie lidé Čulíkovi a Zemanovi odpustili. Teď už to Čulíkovi neprojde. Počet platících návštěvníků bude klesat. Před pár měsíci ještě žebral o dary, pak se ukázalo, že dobře slouží a hned bylo peněz dost. Dlouho to však nevydrží. Ostatně propaganda na BL to je šlendrián. Dnes dali na BL vídeo, ve kterém se oznamuje přítomnost ruských voláků jen telefonem, ale účinek ukrajinského bombardování máme pěkně s obrazovými detaily.

   • Janika

    Je docela zajímavé, jak se u tématu Ukrajina shodnou i lidé, kteří by se jinak diametrálně rozcházeli. Pan Macek, co fackuje zbaběle zezadu, a vida, rozumný článek :-).

    • vittta

     Macek osvědčil svou věrnost svobodné České republice už za kosovské krize.
     Tehdy vystoupil otevřeně proti.

     Nechápu sice,proč do svých úvah tahá ODS,která samozřejmě bude dělat jen to,co dělat „musí“ či co se jí vyplatí (stejně jako jiné strany) ale jinak Máca moloďoc.

  • ;-)))

   Celá ukrajinská krize je důsledkem špatných rozhodnutí Západu.
   ???
   Zajimalo by me, z jakeho duvodu se domniva ze se jedna o spatna rozhodnuti z pohledu zapadu…
   Zamer zahajit 3.svetovou valku nebo alespon ekonomicky polozit EU a prinutit ji plazit se pred usa se skvele dari.

   • Kamil Mudra

    To samé jsem si při čtení říkal také. Dle mého mínění: každá „chyba“ = strategický tah.

    • vittta

     Já tomu nevěřím.
     Podle mě to jsou jen obyčejní idioti,kteří vlastně řeší nějaké situce,a jelikož je řeší idiotsky,tak vznikají situace nové,které samozřejmě idioti vyřešit neumí.
     Jak jsem kdysi psal…ti tak měřit okurky-ale mezinárodní politika jim nic neříká.
     Většina těch politiků je na stejné úrovni,jako diskutující na I-dnes nebo pisálci do BL.
     (Většinou si myslí,že někde v Rusku vládnou komunisté a kdyby se to mohlo,tak budou plakat,jak to německá armáda ,podporovaná mezinárodními legiony statečných dobrovolníků, zkazila v tom bolševickém doupěti.)
     Výsledek tomu odpovídá.

     Určitě se nedá vyloučit,že existuje skupina,tahající za nitky z pozadí-ale celkový obraz ukrajinské krize a vlastně celé Evropy je pouhým důsledkem totální neschopnosti,degenerace tkz.demokratické politiky a z toho vyplývajícího zhroucení hodnot,zaručujících prosté přežití lidského druhu.

     Co myslíš,proč se propaguje militantní feminismus,buzeranti,multikulti,práva dětí (koček,psů a papoušků) atd..atd..atd…
     Vždyť je to proti přírodě…
     Pak nějaký negr v USA krade,policajt ho zastřelí a je z toho revolta-a nikdo neví,co s tím…..

     Celý systém selhává i proto,že si vyrábí další a další problémy sám.
     Jako by nestačilo,co jich má sám od sebe….

     • embecko

      Sune se to jako trakar s hovnama, s prominutim…
      V zasade s tebou, vittto, souhlasim. jsem v situaci, ve ktere se neco „musi delat“, ale nikdo nevi co, protoze kazda snaha o naprava prinece jen dalsi problemy. Nekdy to muze vypadat, ze za to mohou jacisi „teoretici“, kteri jednou vyhlasi konec dejin, podruhe stret civilizaci, potreti potrebu „zadrzovani“…ovsem kde nic neni, ani cert nebere, kdyby tahle slova nemela uz predem pripravenou pudu „nevim co chci, ale neco musim udelat“, tak by nikdy na urodnou pudu nepadla.
      Musim znovu opakovat: nikdy, nikdy bych necekal, ze se neceho takoveho dockam, ba ani ze vubec nejaka takova situace (hromadneho silenstvi) muze vubec nastat.

      • vittta

       V úžasu nad tím,co se „děje“(v kontextu „dělo“) nevycházím plynule už asi 15 let a je to čím dál horší-s ohledem na to,že jsem na nehorázné lži čím dál odolnější.
       A to hlavní ale teprve přijde.
       To vidím na výkladech II.světové války.
       To by člověk neřekl,jak to „bylo“.
       Mládež žasne a je spokojená,protože konečně vyšla najevo „pravda“.
       Jistě,pamětníků těch událostí není mnoho a těch duševně zdravých je ještě méně-a ty už dávno nikdo neposlouchá.(specielně ty duševně zdravé)
       Nastala doba dějinných úprav.
       Takže Saxi,musíme se připravit na to,že jestliže ještě nějaký ten pátek vydržíme,dozvíme se,že za socialismu se jedly malé děti a že za invaze VS v r.1968 (tou dobou ruské invaze v čele s Putinem) bylo 1 000 000 mrtvých.
       No co…alespoň to víme,nemělo by nás to překvapit-natož děsit.

       • embecko

        Me fascinuje, jak to muze i prez ztratu pameti fungovat. Ze se nejen vymaze, ale dokonce prevrati vyznam celeho dejinneho obdobi- a nic. Pokud nejsme zavisli na pameti a s tim spojenym hodnocenim nasi zkusenosti, pak by to znamenalo ustup lidskeho druhu na instinktivni uroven a tedy regresi a tedy zanik ci alespon smerovani k vyznameu redukci poctu jedincu. Pokud lidi zazenou do uzkych a „seberou“ jim rozum, pakjim zbydou jen instinkty, ovsem jiz vybavene nikoliv pouhymi drapy a zuby, ale prodlouzene o techniku. Mozna je to obrana matky prirody. Mozna jsme na pocatku masomlejnu. A hloupe je, ze jde jen o „male“ zaskobrtnuti, jez by slo v pohode vyrovnat nikoliv velkym usilim, ale spise jen ochotou redukovat vliv vlastnictvi a zisku…ale jak vidno i tahle mala opravka je nad spolecenskymi moznostmi.

     • Kamil Mudra

      Říkáš idioti, vittto, a máš pravdu. Jenže UŽITEČNÍ idioti, kteří jsou si své užitečnosti dobře vědomi a jejichž idiocie jim nedovolí domýšlet následky jejich idiotských činů. Oni se řídí pravidlem: „Dokud z toho něco mám tak to dělám dobře.“ A tak ochotně poslouží a vyjdou vstříc tomu kdo platí a slibuje – bez svědomí, bez skrupulí – naivně se domnívajíc že nepřestanou být užiteční.

      Jsou jen o jeden lewel výše než ta sorta užitečných idiotů, do které patří ti co (jak píše embečko níže) řeknou: „Tak to není, nikde o tom nepsali.“ a kteří jsou užiteční zadarmo, sloužíce nevědomky.

      Astrem dodané varovné video, pod článkem o vyprávějící prodavačce jízdenek, popisuje situaci velice přesně. Až děsivě přesně :-(

      Systém tvoří lidé. Někdo aktivně, jiný se (více nebo méně spokojeně) „veze“. Ale nejvíc je těch, kterým nic jiného nezbývá (ať už si to uvědomují nebo ne) protože vystoupit z něj není kam.

      • vittta

       Pojem „užitečný idiot“ bych použil tam,kde je dotyčný užitečný alespoň někomu.(jinému,než sobě)
       Mě připadá,že většina z nich není užitečná dávno vůbec nikomu…..
       Nebo možná,že jsou užiteční sami sobě,aniž by věděli proč…

       • Kamil Mudra

        No, však oni jsou užiteční někomu jinému. Tomu kdo skrze ně realizuje své zájmy ale nechce být viděn. Jak na úrovních vnitrostátních tak i na těch mezistátních či nadnárodních.
        No a ti o level níže jsou vždy užiteční jakékoli právě probíhající propagandě.

  • Janika

   Teď jsem tam četla něčí vyjádření, že pana Čulíka chápe, protože ten je za svou činnost placen a plní tak jen zadání. To mě docela vytočilo, protože bych byla pro, aby se novináři zodpovídali například z činnosti podporující vznik válek a aby za to byli souzeni a trestáni. Takže jsem doplnila pod vitttův článek ještě případnou ilustraci. Vittta snad promine, Taras by mě za takové zásahy roztrhnul :-).

   • embecko

    No to je dalsi z absurdnich momentu nasi doby. Vsichni to vlastne „vedi“, ale nikoho to (opet) nezajima. A pritom nektera vyjadreni jsou zcela jasna:
    http://warfare.blog.cz/1208/julian-assange-novinari-su-vojnovi-zlocinci

    Predevcirem jsem prodelal ranu mezi oci, a to kdyz prisla rec na Ukrajinu a ja jsem nesmele namitnul, ze je to americka prace.
    Pry o tom „nikde nepsali“ a ja jsem blazen…a bylo to. Manipulativnost lidi muzeme ruzne vysvetlovat, ba i chapat ci dokonce omlouvat, ale rana mezi oci zustava a obavam se, ze uz nikdy nezmizi, alespon pro me je to temer strasne zjisteni.

    • embecko

     Ted mi vytanul na mysli nazev starsi Belohradskeho stati: Nikdo neposloucha. To je genialne vystizne.

 9. ;-)))

  Pro culikoviny, nevojáky, ne chemiky a pro ty, kteří ve škole nedávali pozor či byli za školou.
  Fosfor reaguje tak dlouho, dokud nenaváže poslední atom.
  Požární opatření: nedá se ničím hasit, jedině počkat až dohoří, kontakt s vodou urychluje reakci.
  Reaktivita : Bere si agresivně kyslík ze všeho, co potká.

 10. vittta

  http://blisty.cz/art/74373.html
  Jestli někdo bude mít náladu,mohl by ten článek nějak posoudit.
  Podle mě je autor přesnou ukázkou člověka,který uvěřil tomu,čemu uvěřit chtěl a neuvěřil tomu,čemu uvěřit nechtěl-to celé smíchal a nyní sám ten guláš cpe do jiných v domění,že „sytí hladové“.

  Myslím,že se to trochu tématicky…resp.stavem osobnosti toho člověka-týká toho,co výše píše Sax…(nemohu to najít..spěchám)
  O jakési dobrovolné sebemanipulaci….

  • vittta

   Je to doktor medicíny,ten by měl léčit lidi-né ce cpát do politikých komentářů a světové banky.
   To je ono,tohle.
   Doktor medicíny,dělající něco jiného je vždycky podezřelý-už proto,že studium je náročné a když se někdo rozhode dělat doktora-a nedělá ho….

  • hans

   Autor si místo historie vymyslel hromadu „vlastních faktů“ ze kterých sestavil dosti absurdní alternativní dějiny. V civilizované společnosti jsou takoví pod penzí v příjemných ústavech s velikými parky a hromadou lékařského personálu.

   U Čulíka čtenáři právo na vlastní fakta nemají, nemají zato autoři čím více vlastních fakt vymyslí, tím větší prostor mají.

   • hans

    Proto musel odejít Kotrba – neměl „ta správná“ vlastní fakta, zato hromadu opačných „nevlastních“ fakt v debatě nevyvratitelných.

 11. PeeBee

  nekdo by mel culikovym kolegum v glasgow ukazat zvyky jeho novych pratel na ukrajine…