Ako to BOLo s eBOLou?

Napsal Baron Le Samedi

Na rozdíl od světa, BOL znamená v „jihoameričtině“, nejen španělštině, portugalštině, aymarštině a kečua značku, symbol pro Bolívii. Co na tom, že pro černé Afričany Guineje, Sierry Leone či Libérie bol znamená dnes významově přesně to, co pro Slováky a nás, totiž BOLest, bol tedy i nemoc. Jako ebola.

Jazykový koutek není samoúčelný. Dlouho jsem lovil v paměti, než jsem si vzpomněl na člověka, kterého mohu s BOL, totiž Bolívií spojit. Diplomata Kovandu. Ne, neděste se. Není to onen pan Kovanda, který dělal panu Zielencovi náměstka na zamini, není to ten, který vycházel snad více vstříc NATO a Americe, než Praze, a není to onen, kterého odměnou americký velvyslanec Cabaniss označil v depeši za primadonu, profesůrka, či prostě člověka, s nímž těžko jednat (viz wikileaks). Ostatně, jednejte s člověkem, který pracoval dvě léta, 1977-9 pro Rádio Peking. Taková šajba, čili „vejška“ už je snad jen pan Barosso.

Míním-li diplomata Kovandu, mám na mysli přirozeně Jana Kovandu, narozeného roku 1927, který na prahu 60. let pracoval na čs. zastupitelském úřadě v La Pazu, který v té době zastupoval nejen zájmy Prahy, ale také Moskvy, Sovětského svazu. V době, kdy v Bolívii vládl, či spíše prezidentoval, Victor Paz Estenssoro, který úřad prezidenta držel (z celkem osmi prezidentských kandidatur- čtyřikrát).

Úryvek z knihy popisuje roky 62/3, tedy doby, kdy v Bílém domě seděl J.F.K. a v Kremlu N.S.Chruščov. Cituji: (text v závorkách doplněn mnou) „Ashbun (předseda Lion s Club Cochabamba) představil tedy Pedrovi a mně nového Tadeáše Haenkeho (cestovatel a výzkumník josefinské doby). Byl to botanik a biolog a jmenoval se Martin Cárdenas. Narodil se více než sto let po Haenkem a jeho úděl vědce byl diametrálně jiný… „Slyšel jsem, profesore, že vám chicagská univerzita zadala výzkum některých tropických nemocí?“, zeptal se Pedro (bolivijský politik). „Pravda je, že jej mám pod patronací, ale pracují na něm jen dva američtí biologové a jejich vědecký personál. Nedoporučoval jsem, aby naši dělali byť i jen pomocné práce. Je to velmi nebezpečné“. „Proč, což nemáte dost zkušených biologů?“ namítl jsem mu. „Aspoň by se něco naučili“.

Cárdenas na to nereagoval a pokračoval: „V Riberaltě se opět vyskytla haemorragia boliviana, bolivijské krvácení. Je to téměř neznámá, prudce nakažlivá, snad virová nemoc. Někdy mi dokonce připadá, že je na naši Zemi zavlečena z jiného světa. Nemocný krvácí ze všech sliznic a během dvaceti čtyř hodin umírá ve vysokých horečkách. V Beni (kraj na východě Bolívie o velikosti Polska) se proti epidemii krvácení brání jako kdysi proti choleře. Absolutní izolací, spálením mrtvých, jejich svršků, domů, vesnic. Chicagská univerzita se snaží přijít na stopu původci, hledat protilátky a příčiny, proč se epidemie náhle a z ničeho nic vynoří.“

Pedro by se byl rád podíval do biologických laboratoří a tvrdil, že ministerstvo zdravotnictví v La Pazu (hlavní město) o projektu nic neví, ale konzul (USA) to odmítl: „To asi nebude možné. Univerzita má souhlas přímo z prezidentské kanceláře a výzkum je pod ochranou velvyslanectví (USA). Na projektu teď jedou na plné obrátky, zítra odesílají živé kultury letecky do Chicaga.“

V Cárdenasových botanických laboratořích jsme se rozloučili. Poděkoval jsem Martinovi Cárdenasovi za zajímavou prohlídku a výklad, konsul šel domů, a Pedro, kterého mnohomluvnost podezřele přešla, řekl, že jde spát k příbuzným. Dohodli jsme se, že se zítra odpoledne sejdeme na letišti.

Druhého dne dopoledne jsem vyřídil všechny úkoly a velmi mi pomohlo dvacet navštívenek, které jsem si vyměnil s Asbunovými hosty (v Lion s Clubu). Po obědě jsem odjel z hotelu na letiště a čekal na kraji asfaltové plochy…. Vedle rozjezdové dráhy stálo zelené čtyřmotorové americké kurýrní letadlo. Před letiští budovu (v Cochabambě) přijel stejšn s diplomatickou značkou. Vystoupil z něho konzul, který vypadal přepadle, a vysoký ramenatý muž, zřejmě kurýr. Ten nesl v ruce zapečetěný kovový kufřík, jehož držadlo měl připoutáno ocelovým řetízkem a náramkem k zápěstí. Sotva konzul s kurýrem vešli do budovy, zaparkoval za diplomatickým vozem starý autobus obsazený karabinéry a civilisty a všichni se vhrnuli do haly. Přes velké okno jsem poznal Pedra, prefekta Cochabamby a velitele posádky karabinérů. Začali se domlouvat s konzulem a ukazovali mu nějaký list papíru. Konzul vyňal z náprsní kapsy zapečetěnou obálku, roztrhl ji, vyňal z ní klíček a otevřel kurýrův náramek. Pak podal kufřík prefektovi, bez odporu, spíš s gestem ulehčení. Prefekt předal kufřík Pedrovi, a ten s ním běžel z haly ven k mechanické dílně letiště. Spolu s ním vyběhlo několik karabiniérů a v rohu u zdi položili na sebe několik starých pneumatik, polili je benzínem, mezi ně umístili kurýrův kovový kufřík a z dálky jej zasáhli dlouhým plamenem autogenu. Kaučuková hranice prudce vzplála velkými rudými plameny a valil se z ní černý dým plný sazí. Pedro pozoroval hranici, dokud mezi seškvařenými pneumatikami nezbyl z kovového kufříku jen kousek zkrouceného kovu. Pak přišel za mnou i s prefektem. Oba se diplomaticky omlouvali, že se museli věnovat neodkladné záležitosti.

Když se prefekt rozloučil, prozradil mi Pedro: „Včera v noci přišel za mnou Cárdenas. V laboratoři se totiž bolivijským krvácením infikovali dva zaměstnanci, a jsou v bezvědomí. Martín Cárdenas měl strach, aby epidemie nezachvátila celou Cochabambu a nenakazil se i on sám. Volali jsme v noci prezidentovi (Paz Estenssoro). O žádném povolení výzkumu této tropické nemoci v Cochabambě nevěděl, prohlásil jej za ilegální a nařídil prefektovi, aby zničil všechny živé kultury jako nebezpečné pro obyvatelstvo. Stephanski (velvyslanec USA) protestoval, že projekt je kryt vědecko-technickou dohodou mezi Bolivií a Spojenými státy, ale nakonec dal Paz Estenssorovi za pravdu a informoval zdejšího konzula“.

Potud spojenec Jana Kovandy a úryvek z jeho knihy Amulet z Bolívie, Praha 1977, strany 142-4. Mártin Cárdenas zemřel, ač mlád, na otravu botulinem, který mu byl podán v moučníku, a autor Jan Kovanda končí, spolu s ostatními českými diplomaty (tři osoby) svoji misi 30. října 1964, kdy byli všichni čs. diplomaté, na nátlak USA, prohlášeni za „personae non grata“. Kdo ví, zda v tom nebylo i to, co Kovanda ještě uvádí: Teprve když jsme v Cochabambě přelétávali americké vojenské kurýrní letadlo, naklonil se (Pedro) ke mně a dodal: „Víš, kam s tím přenosným termostatem měl kurýr letět? Do Antofagasty (v Chile), pak na Velikonoční ostrov a odtud do Vietnamu. Představ si, rozšiřovat neznámou, nebezpečnou nemoc ještě na jiném kontinentě…“ říká závěrem kapitoly, s. 145, Bolivijec Pedro P……

Vystopovali jsme snad tedy, na stránkách Ostrova, nemoc, která stála u zrodu „bol-u eboly“, a která se nepříhodně zove marburská horečka. A její dějiny prý začaly o několik let později. http://lenta.ru/articles/2014/08/15/ebolavirus/

Smrt si ovšem díků nežádá. Je – jakož i dějiny jsou – varováním.

Reklamy

50 comments

 1. BARON LE SAMEDI

  Abú Zabí hlásí mrtvou Nigerijku na letišti. Zemřela při cestě do Indie. Rakousko odvolalo vyšší stupeň zdravotnické pohotovosti, který nastal, když v Tyrolsku zemřela na horečnaté onemocnění Rakušanka , a to po návratu z Nigérie. Danse macabre začíná i v Evropě, a nezbývá než doufat, že obyvatelé Ostrova Janiky přečkají, tak jako kdysi hrdinové Boccaciova Dekameronu přežili florentinskou morovou nákazu r. 1348. Chce to jen- vyprávět si příběhy.

 2. merlin

  Bolivian hemorrhagic fever was one of three hemorrhagic fevers and one of more than a dozen agents that the United States researched as potential biological weapons(http://en.wikipedia.org/wiki/Biological_weapon) before the nation suspended its biological weapons program. It was also under research by the Soviet Union, under the Biopreparat (http://en.wikipedia.org/wiki/Biopreparat) bureau
  v bolivii poprvé identifikována to čemu tam říkali 1959/60 – ten úryvek z knihy může být z roku 1963 nebo toho roku 1960 to tam byly epidemie hemoragické horečky
  první epidemie v Africe jsou hlášené až 1976 z okolí říčky Eboly. Když se zamyslím nad etymologií slova v článku popsanou, je to zvláštní souhra náhod :-)

  • merlin

   to čemu tam říkali haemorrhagica boliviana, snad to tam měly přenášet nějaké myši žijící v bavlně

    • lomikel

     kdysi jsem se tim zabyval, mam pristrojek ne vyrobu s atestem ( koupeny) jake stribro to vyrabi ( ne kazdy pristrojek je vhodny pro vyrobu k vnitrnimu uziti). problem s vnitrnim uzivanim je ten ze stribro v tele zustava. jen tak bych to nepil (jak je doporucovano v clanku) jen jako posledni pokus. otazka je potrebna koncentrace v tele pri vnitrnim uziti. na omyvani koznich hnusu to fungovalo docela dobre.

     • Kamil Mudra

      Moje rodina a několik dalších s ním máme asi čtyř až pěti letou zkušenost a mohu říci že dobrou.
      Antibiotika už jsme zcela vyloučili. Osobně mám ověřeno rychlé hojení poranění a spálenin, rychlý účinek proti chřipce, plísni, zánětu středního ucha. Preventivně ho neužívám. Zprostředkovaně z mého okolí je těch kladných účinkú o dost více.
      Ono hodně záleží na těch nanorozměrech částic (i ohledně vylučování z těla) a já si myslím že těch nejmenších možných člověk žádnou domácí mašinkou nedosáhne. Raději ho kupujeme od ověřené firmy.

      • lomikel

       tehda jse to uvazoval i ko prostredek leceni pro zhrouceni systemu, ten se jeste nezroutil, svina :)
       taky to vyjde podstatne levnejc, vlastne jen destilka z lekarrny a jednu za velky cas elektrody.
       u dodavatelu lze prd zjistit jak to udelali, je treba doufat v dobrou volbu

       bohul zel na to asi nelze nalezt publikovane klinicke studie, mozna za cas se z toho pokusi udelat monopolni bussines, jako hajzl langer s produkty s prisadou marjany

    • brtnikvbrlohu

     V tom seznamu na co to je dobré postrádám poruchy erekce.

     • Kamil Mudra

      No, kdyby příčinou těch poruch byly odřeniny tak by to jistě pomohlo :-)

    • merlin

     já jsem vůči universálním léčivým přípravkům hodně skeptická. Zajímal by mě třeba ten počet lab,. testy a klinicky ověřených vyléčených na syfilis. Tedy nejen. Jak je někde takovejhle seznam, tak je to /co zatím znám/ ,,Víra tvá tě uzdravila,,. A v případě např. zrovna té té syfilidy na víru nevsadím ani korunu.

     • merlin

      tak jsem se do seznamu ponořila znovu a důkladněji. No nevím… Ty zaručené léky na rakovinu nesnáším. Zase na druhé straně smrt je to rychlejší. Docela mě štve, že ty léčitele za to nezavírají do basy. A u té meningitidy – /hnisavé taky ? /- až ji bude někdo mít a vyléčí se z ní bez následků pouhým koloidem stříbra, pak uvěřím i na ježíška

      • merlin

       nemocný se závažnějším onemocněním ze seznamu, který odmítne rozumnou vyzkoušenou léčbu a dá přednost koloidu stříbra je u mě kandidát na Darwinovu cenu. :-)

       • brtnikvbrlohu

        Inu Merlin – vysvětlila jasně a zřetelně co jsem naznačil svým rejpnutím – jó taková meningitida – to je docela cvrkot – v 9,00 první příznaky, v 10.00 už je na ARU – za půl hodiny vrtulníkem na kliniku a to už jsou antibiotika dávno do žíly v kapačce – ještě se čeká na výsledek laboratoře a když to jde dobře tak dožije večera – (trochu jsem to zestručnil :) ).
        Jeden by se divil na co lidi skočí – a docela chápu Merlin že jí to vytočilo.

        • merlin

         Děkuji za podporu.:-) Demonstruji poslední příklad – závažné psychiatrické onemocnění a přijdou příbuzní, že prý mají eso v rukávu, řezníka, co uvádí lidi do hypnózy, léčí tím, že odhaluje příčiny onemocnění v minulých životech, a že ho přivedou, protože narazí na tvrdý odpor, vezmou si nemocného domů, jdou samozřejmě za řezníkem /kam jinam, že/ a vrátí ho kataleptickýho. Lidi jsou neskuteční a míru blbosti těžko předem vůbec dohlédnout, někdy se mě zmocňuje takový nejasný ale intenzivní pocit, že její dno vůbec neexistuje
         Znala jsem člověka, který si léčil melanom vysokými dávkami vitaminu C a odmítl radioterapii a spol. Nějaký kretén ho přesvědčil, že to bude vončo. To ,,znala,, přesně vystihuje, jak to dopadlo.

         • Kamil Mudra

          Hmm… Já nepatřím k žádným fanatikům zatvrzele odmítajícím klasickou i moderní medicínu. Ale když už mám něco opakovaně ozkoušené a vím že to funguje, tak nejsem takový blázen abych to zavrhoval jen proto že se na to nějaké moudré hlavy tváří skepticky.

          Jednou odpoledne jsem si šroubovákem propíchl prst, na noc jsem ho zabalil do fáče namočeného v koloidním Ag, a přetáhl igelitem. Ráno sice prst vypadal jako utopenec ale rána byla zacelená, ani stopy po nějakém zarudnutí, ani jsem už nepotřeboval náplast. Nezranil jsem se poprvé a nepoužívám Ag odjakživa, tak mám s čím srovnávat. Podobných příkladů bych mohl uvést nemálo, ale nehodlám s tím unavovat. Ale nejsem ani zdaleka osamoceným „pokusným subjektem“.

          Ostatně, nejde o nic k čemu by se moderní lékařská věda nějak točila zády. Stačí se mrknou na složení mnohých mastí proti všelikým neduhům. A plochy v operačních sálech se tím koloidem asi také nestříkají pro ozdobu. Atd. atd. Nevidím v tom žádný zázrak. Prostě desinfekce k tělu šetrná a pro bakterie smrtící.
          Např. pro vnější použití vyjde takový Tea tree oil podstatně dráž a přitom s Ag dosáhnu minimálně stejného efektu, bez jakýchkoli negativních vedlejších účinků.

          Přírodní látky v naprosto čisté podobě nesmí být patentovány jako léčiva a tak je samozřejmě Ag trnem v oku farmaceutickému průmyslu. Antibiotika jsou už jinačí byznys. Ale stříbro se používalo už dávno před nimi a díky nanotechnologii se jeho využití jen rozšířilo.

          No… Nějak jsem se rozepsal víc než jsem původně chtěl ale promazávat už to nebudu :-)

         • Janika

          „Znala jsem člověka, který si léčil melanom vysokými dávkami vitaminu C a odmítl radioterapii a spol.“
          Tak to jste tady správně, merlin :-). Já bych to léčila hladovkou a následně syrovou stravou. Hlavně bych určitě odmítla ozařování a chemoterapii.

          Taky bych možná prozkoumala to konopí. Tady je 68 studií o účinnosti konopí na rakovinu, bohužel ve francouzštině, ale i tak to stojí za zaznamenání takhle uceleně: http://allainjules.com/2014/08/09/cannabis-therapeutique-68-etudes-de-lefficacite-du-cannabis-contre-le-cancer/

         • Sio

          Třeba je ta katalepsie vysvětlitelná tím, že se mu nechce zpět neb se mu zalíbilo v některém z minulých životů…

      • Kamil Mudra

       Neházejte všechny léčitele do jednoho pytle.
       Ricka Simpsona byste zavřela také?

       • merlin

        používání konopí např. na zlepšení chuti k jídlu a na nauzeu po chemoterapii nebo na zmírnění bolestí, zlepšení zraku či u parkinsonismu mi problém nedělá. Ale proč o tom pánovi píšete, že je léčitel? Když si udělám čaj z dobromysli a doporučím ji známým na spaní, budu taky léčitel?
        Co to je ,, být léčitel,, ? Vy patrně vycházíte z toho, že léčitel má léčit, to je sice hezké, ale já mám i jiné zkušenosti. :-)

        • merlin

         Zvláště nastražená, by přímo naježená předem jsem u léčitelů a prostředků, co všechno vyléčí – viz váš seznam výše.:-)

         • Kamil Mudra

          Ricka Simpsona jsem uvedl jako příklad člověka, který nabídl léčebný prostředek a narazil na farmaceutickou loby. Není typický příklad léčitele ale lidé kterým pomohl ho nejspíše jako léčitele vnímají.
          U nás svého času velmi úspěšně působil páter Ferda který, na základě své diagnózy, de facto také jen doporučoval bylinné čaje a změny v životosprávě a byl vnímán jako léčitel. A to natolik dobrý, že se od něj nechal léčit i papež.
          Pokud svým známým doporučíte jednou nějaký čaj, tak ve vás ani nikdo léčitelku vidět nebude. Ale až to uděláte tisíckrát, v různých obměnách a s úspěchem, začnou vás považovat za léčitelku i kdybyste o sobě tvrdila opak.
          Takže ono s tou definicí léčitele není zas tak jednoduché.

          Co se rozsáhlého seznamu u Ag-koloidu týče, bude to nejspíše tím že jde o úspěšnou dezinfekci a vysokým počtem nemocí které mají v infekci svou příčinu. Takže Ag de facto neléčí. Odstraní „nepřítele“ a umožní organismu aby se vyléčil sám, vlastními nástroji. V tom spočívá celá jeho univerzálnost.

          Takové Savo je také hodně univerzální prostředek na hubení bakterií a plísní a přece ho hospodyňky používají aniž by nad tím kroutily hlavou. Když si přečtete širokou škálu využití L.O.C. od Amway (rovněž mám ověřeno) tak to oceníte a nebudete v tom vidět nějaké negativum.

          Nastraženost je v pořádku. Ale neměla by být příčinou apriorního odsouzení. Ať už jde o léčitele a nebo třeba kladivo. Také najdete dost lidí kteří se s ním praštili do palce, nebo ho dokonce zneužili jako vražedný nástroj. Ale na jeho užitečnosti to nic nemění (což mám také ověřeno :-))

          • merlin

           mi se nelíbí ten uváděný rozsah – to není kámen mudrců, to je jen koloid stříbra. prostě nevěřím že něco léčí výtečně bradavice, škrábance a rakovinu případně toxémii nebo sepsi zároveń

          • Kamil Mudra

           Vite, merlin, mě ten výčet přijde také přehnaný. Ale i kdyby to fungovalo jen v těch pár případech, které mám ověřené, plus nějakých libovolných pěti dalších z toho seznamu, stojí mi to za to, abych to nezatracoval.
           To by bylo, jako zavrhnout svého oblíbeného herce, jen kvůli jeho fanynkám které v něm nekriticky vidí boha kumštu a považují za úžasné i některé nepovedené role.

          • brtnikvbrlohu

           Kamil by potřeboval větší náhled do medicíny – speciálně na placebo efekt, potažmo něco o fungování imunitního systému (vzpomínám na debatu s jednou lékařkou, chirurgem o vlivu psychiky na průběh nádorových onemocnění, shodli jsme se a ze své praxe potvrdila že ten vliv je veliký) – jako kluk pamatuju dermatologa, který od kluků kupoval za desetník bradavice – žádná terapie, prostě je za desetník koupil a ony opravdu většinou mizely – ještě k tomu dával poučení – když budeš dál špindira tak se ti zase udělají,
           Pak by měla debata smysl – navíc se dopouští chyby že zobecňuje.

          • vittta

           Reaguji na celé vlákno.
           Podle se nic nemá přehánět a platí to i této věci.
           Merlin má (mírně řečeno) výhrady spíše k extremním verzím „léčitelství“.
           A jak píše Kamil-je to asi tak,jak to kdo podá.
           Doporučení čaje z meduňky na spaní může být klidně vysoce léčebný kousek-když se pacientovi přidá ještě placebo efekt,popisovaný brtníkem.
           Kdo umí využít obého,je podle mě léčitel,snad je to dokonce tak,že ti nejlepší léčitelé placebo efekt skutečnými léčivými účinky bylin či hub jen doplňují.
           Zde dám do placu případ toho operatéra odkudsi z Malajsie,který jakoby operoval rukama a vytahoval kusy masa-jistě ho každý pamatuje.
           Kdysi jsem se s mnoha lidmi pohádal-smáli se těm,co tomu věří.
           Jenže oni byli zdraví-to se to směje,ti,co věří zdraví nejsou a mnohým zbývá pár týdnů.
           Dokonce se v TV tehdy vyskytl kouzelník,který imitoval to samé.
           Jenže ten nikoho neuzdravil-ten Malajec jo a i kdyby to byl jeden jediný,pak to mělo smysl a naděje má také svou cenu.
           Já razil myšlenku,že být těžce nemocný,určitě by nebylo mým úkolem zkoumat,jak to dělá a zpochybňovat to.
           Ať si to dělá jak chce a je to jakkoliv nesmyslné-důležité by pro mě bylo,že by se mi ulevilo a pohříchu může být každý týden života navíc zatraceně dobrý,když přijde byť jen přechodná úleva.
           Moje žena je také poněkud zapálená do různých preparátů-nutno říci,že značně pod hranicí fanatismu-ale nad hranicí normálu.
           Tak zobu mumio,lecitin,ječmen,řasy,tablety na kouby (ani nevím,jak se to jmenuje)aloe,pyl,slzivku,masti z hadích jedů,konopné masti (i si je dělám),masti z šungitu,kámen šungit na stole i kamínky ve vodě….
           Nutno říci,že některé věci jsem si koupil i sám a také užívám sušenou hlívu a shi-také a znám léčivé účinky i jiných hub,taktéž mám doma rozmatité oleje a některýma si mažu gesicht a jinýma si polévám rajčata a věru bych nevěřil,z čeho všeho se dá olej vylisovat a samozřejmě to do sebe necpu všechno naráz-ale jsou období,kdy něco zobu..ALE:
           Nemám žádné přesvědčení,že mě to prodlouží život nebo vyléčí z cukrovky a podobné věci.
           Leč-jeden nikdy neví a co kdyby….
           A ty masti fakt učinkují a ty houby také,zrovna jako po čaji z meduňky člověk skutečně lépe spí….
           …jsem se rozepsal..ale vzpoměl jsem si na to proto,že (jak píše Merlin) mi moje milá nedávno volala,že „něco“ našla a chtěla mi číst,co to léčí.
           Tak jsem jí rychle skočil do řeči,že to může klíďo koupit-a že co to léčí jí mohu v pohodě přečíst,nalistujíc na netu jakýkoliv jiný přípravek…..
           Všechny tyhle zázraky totiž léčí úplně všechno a byl by větší problém spíše zjistit,co to neléčí.

          • Kamil Mudra

           Tedy, brtnikuvbrlohu, to by mne opravdu zajímalo, co si představujete pod tím „větším náhledem do medicíny“. Hlavně tedy v souvislosti s tím placebo efektem. To jako že kdybych si o tom něco našprtal tak by se mi najednou rány ošetřené Ag-koloidem hojily pomaleji?

           Abychom si rozuměli – já o velkém účinku placebo efektu vůbec nepochybuji. Do značné míry je pro mne vysvětlením mnohých „zázračných uzdravení“, o kterých se dovídám, ať už ze svého okolí či jinak. „Věř a víra tvá tě uzdraví“, že?

           Ale jsem založený tak, že přistupuji ke všemu novému s nedůvěrou a přesvědčit se nechám málokdy napoprvé, protože mi tam někde v hloubi pořád šeptá nějaký otravný skřítek: „Ale co když je to náhoda?“ nebo: „Co když je to jinak?“. Jenže když vidím opakovaně že něco funguje, tak přijmu fakt že to funguje a řeči těch co mají do dané záležitosti ten „větší náhled“ beru s rezervou. Zvláště pak, jde-li v tom kterém konkrétním případu o jejich náhled pouze teoretický.

           A jak se zdá, v tomto konkrétním případě nevidí v působení stříbra placebo efekt ani lidé s jistě o dost větším náhledem do medicíny než je ten můj:
           http://www.denik.cz/z_domova/stribro-prvek-jenz-vraci-antibiotikum-silu-20130729.html

           Tím zobecňováním myslíte mou zálibu v uvádění různých podobenství i z úplně odlišných oblastí?

     • lomikel

      zadne ofiko lab testy nejsou co vim, coz je skoda protoze na zakladne me vlastni zkusenost nejaky ucinek to ma. treba na bercaky. ze to neni otestovane ale neni az tak problem laiku ;)

      co se tyce akutnich celkovy infekci tak je jiste debilni nevyuzit antibiotika, ktere ale ne vzdy zaberou na vse a ne vzdy pro vsechny budou dostupna. takze tuplem skoda ze neni studie.

 3. BARON LE SAMEDI

  teď plul kolem ostrova vor, tak jsem ho chytil a nabízím k přečtení pod svým článkem :-))) Další konspirační teorie: Skutečný let Amsterdam – Kuala Lumpur 17. července v pořádku přistál Malajsii
  Autor: NWOO.org | Publikováno: 19.8.2014 | Rubrika: ZA OPONOU
  Ilustrace
  Všichni cestující letu Amsterdam – Kuala Lumpur zaregistrovaní na let MN-17 17. července 2014 odletěli z letiště v Amsterdamu 17 minut po letadle později sestřeleném nad teritoriem Donbasu, a letadlo pak s nevelkým zpožděním v pořádku přistálo na letišti v Kuala Lumpur.

  Ochránci práv Marku Ben-Naim to řekl zdroj z Bezpečnostní služby Ukrajiny:

  „17, července z letiště v Amsterdamu s rozdílem 17 minut odstartovaly dva identické boeingy 777/200. První z nich imitoval let MN-17, ale ani jeden pasažér zaregistrovaný na tento let se v něm nenacházel. Všichni cestující zaregistrovaní na let byli vyzváni k nástupu a odletu stejným letadlem.

  Letoun imitující let byl naveden běžným vzdušným koridorem přes Donbas, ale pravé letadlo bylo navedeno ukrajinskými dispečery přes takzvaný „jižní vzdušný koridor“, který se nachází ve sféře chersonské dispečerské služby. Toto letadlo bylo zachyceno radiolokátory PVO Ruska umístěnými na Krymu při přeletu v rajonu Geničeska. Zde je třeba poznamenat, že dispečerská služba Chersonu nezískala v roce 2014 certifikát Ministerstva dopravy Ukrajiny. Chersonská a Zaporožská dispečerská služba mohou obsluhovat vzdušný prostor jen přes systém SNS (komunikace, navigace, dozor) a nemají možnost používat modernější ATM a ATS. Z toho důvodu se „jižní koridor“ na Rusko prakticky nepoužívá pro tranzitní lety mezinárodní dopravy.

  Po přeletu nad Geničevskem bylo letadlo úspěšně předáno ruským dispečerům, kteří ho vedli dále do Kazachstánu. Po přeletu nad teritoriem Ruska ho kazašští dispečeři bezpečně převzali a letadlo pokračovalo dál. Při přijetí letadla ruskými dispečery se letadlo „představilo“ jako charterový let, ale skrýt svoji náležitost k Malaysian Airlines samozřejmě nemohlo. V harmonogramu Amsterdamského letiště však nebyly hlášeny žádné charterové lety. Žádný charter však nepřistál ani v Malajsii. 17. července je na letišti v Kulala Lumpur zapsáno pouze bezpečené přistání letu MN-17 z Amsterdamu.

  Všechny tyto informace jsou k dispozici u ruských speciálních služeb a velmi dobře o tom vědí i vlády západních zemí.

  Ve skutečnosti tato provokace byla plánována tak, že v březnu, těsně po krymském referendu, ukradené letadlo boeing 777 Malaysian Airlines, spadne na teritoriu Ruska a pak země Západu prohlásí, že letadlo sestřelili Rusové. Ale ukrajinská „armáda“ znovu ukázala, že pověřit ji uskutečněním jakéhokoliv úkolu nelze a letadlo spadlo na teritoriu Ukrajiny. Provokace sledovala dva cíle – obnovit silně pošramocenou reputaci Angely Merkel, která nemůže vysvětlit občanům Německa, proč podporuje Spojené státy a Ukrajinu proti Rusku, když sankcemi jsou poškozeni i němečtí výrobci ztrácející obrovské trhy v Rusku. Nutná je podpora i Baraka Obamy, který stejně tak neumí vysvětlit Američanům, proč do tohoto konfliktu vlezl. Skutečné důvody vytvoření ukrajinské krize Spojenými státy jsou totiž spojené s výstavbou Nikaraguiského kanálu, kterou plánuje Rusko spolu s Čínou, a se začátkem příprav těžby ropy u břehů Kuby a dalších latinskoamerických zemí. Ale vysvětlit toto Barak Obama svým voličům nemůže, protože průměrného Američana nezajímají problémy hrstky amerických oligarchů, jejichž zájmy Barak Obama prezentuje.

  Nicméně poté, co letadlo na Ukrajině havarovalo, a po obdržení všech informací o dvou letadlech od ruských zvláštních služeb, Angela Merkel i Barak Obama se ocitli ve velmi složité situaci. Rusko se nyní dočká oficiální verze vyšetřování příčin havárie letadla a vyloží trumfové eso. Proto Merkelová i Obama jen šíří „vytí a pištění“, ale žádná dokumentující fakta potvrzující „ruskou“ stopu v případě ukrajinskou juntou sestřeleného boeingu předložit nemohou“, uvedl zdroj.

  Regionální organizace Human Rights Group „Poloostrov Krym“

  Zdroj: http://oko-planet.su/politik/politwar/252079-nastoyaschiy-reys-amsterdam-kuala-lumpur-17-iyulya-blagopoluchno-prizemlilsya-v-malayzii-istochnik.html

  • lomikel

   jo tahle verze uz se objevila, ne tak propracovana. k tomu stelkov tusim rikal, a ja mu nemam zadny duvod neverit , ze tela z letadla nebyla cerstva.

   je to dost monstrozni a neutajitelne, nebyt toho strelkova vubec bych o tom neuvazoval. ale to 9/11 bylo taky. v podstate to muze byt i strategie psychologickeho rozlozeni lidi, ralizovat takove veci a pak je nechat vyset ve vzduchu.

  • rehbergus

   Na německých webech je to velmi oblibený příběh. Raději mám ten nejméně pravděpodobný s BUKem na satelitním snímku, co mu chybí jedna raketa. Kolem se maji povalovat opilí operátoři a spousta prázdných flašek od vodky.

   • jednooký

    na serveri palba sa zasa jeden – ako by som ho… – proste jeden či dvaja užívatelia zbláznili do teórie, že MH17 zostrelili paľbou kanonom na kabinu pilotov… zábavné čítanie, kam sa môžu dostať aj inak asi celkom inteligentní jedinci, pokiaľ utrpia fixnú ideu…

    • rehbergus

     Vojenští piloti zase tvrdí že to vypadá na ta ukrajinská SUčka se tam potulující. Momentálně je kolem toho veliké oficiální ticho.

     • jednooký

      Vec sa má tak, že na ruskej tlačovke padla zmienka o „novom cieli“, ktorý sa v blízkosti MH17 objavil vo výške okolo 5000 metrov, s rýchlosťou 400km/s, bez civilného palubného rádiolokačného odpovedača, ktorý ohodnotili ako „pravdepodobne Su-25“. Zvyšok je spytlikovaný rôznymi jedincami „domýšľaním zamlčaného“…

      Problémom Su-25 nie je dostup, ako sa obvykle tvrdí – je dosť premotorovaný, takže bez väčšieho nákladu sa dostane až do cca 12-13000 metrov, ale nemá pretlakovú kabínu, takže pilot je na tom vo veľkej výške rovnako, ako piloti v stíhačkách alebo posádky bombardérov za druhej svetovej vojny – je odkázaný na kyslík v dýchači a nejak dlho tam nevydrží – ale pol hodinu bez väčších problémov. Problém je rýchlosť Su-25 – jeho maximálna rýchlosť je rovnaká ako B777 – okolo 950km za hodinu, ale kým optimálna traťová rýchlosť B777 je blízko maximálnej – okolo 905km/h – traťová rýchlosť Su-25 je o 200km/h nižšia, čo znamená, že ak by chcel letieť v rovnakých podmienkach ako letel B777, šiel by takmer na maximálny výkon motorov.
      A to už je problém, predovšetkým preto, že sa „sám“ nedokáže dostať do pozície, z ktorej by mohol napadnúť B777 tak, ako predpokladá scenár s útokom kanónom. Na to by ho musel niekto navádzať zo zeme pomocou nejakého systému navedenia stíhačov na vzdušný cieľ. Čo je druhý problém – tieto systémy sú obvykle stavané pre skutočných stíhačov a útok riadenými raketami. Navyše, zasiahnuť cieľ, ktorý sa pohybuje priečne na smer letu stíhača rýchlosťou cca 250-300 m/s ( a stíhač samotný letí k cieľu tiež rýchlosťou 250-300m/s) je umenie samo o sebe, ale zasiahnuť ho tak, aby strely dopadli len na pilotnú kabínu ale už je umenie, pri ktorom by aj Viliam Tell ozelenel závisťou… Možnosť, že miesto bitevníku Su-25 tam bol skutočný stíhač Su-27 vyrieši len niektoré problémy, ale nie problém zásahu kabíny bez zásahov v inej časti trupu či krídla.

  • Vodník

   Jestliže to letadlo přistálo v pořádku v Kuala Lumpur, kdo pozabíjel všechny ty lidi, co v něm seděli? Jak dostal jejich ostatky na Ukrajinu a odtamtud vlakem do Holandska?

   Víte, já také nevěřím officiálním sračkometům, ale některé konspirační theorie vypadají, jako že je někdo vymyslel proto, aby kompromitoval konspirační theorie jako celek a vrátil sračkometům jakousi důvěryhodnost.

 4. BARON LE SAMEDI

  tak k ebole: Libérie uzavřela hranice se Sierrou Leone a sdělila, že liberijští vojáci budou bez vyzvání střílet, pokud uvidí, že se někdo pokouší hranici překročit. Kamerun stejně tak uzavřel hranice s Nigérií. V Belgii je jakýsi suspektní černoušek mající 13. let ve špitále, ale já myslím, že teď je na řadě Mali. Francouzský soudce totiž ve věci úplatkářského Sarkozyho a jeho milionů na volební kampaň (od Kaddáfího) požádal o civilní dožádání (výslech) těch politiků, kteří z Afriky kufříky eur pro Sarkyho vozili. Pár černých ministrů, ředitel Air Mali,…..tak tipuji, že do týdne mají ebolu. Alespoň politickou.

  • slobo

   _______________________________________________________________

 5. BARON LE SAMEDI

  A pro Janiku (švestičky z domácí zahrádky jsem si dovolil :-))

 6. Astr

  O konopi
  cteni ktere si ponechte na obdobi dlouhych zimnich veceru :-)

  Abych se mohl konopne lecit (legalne) budu muset na stara kolena reemigrovat zpet do Ceske kotliny ci nekam jinam:-)
  V Klokanii plati zakazy a prikazy ktere jinde jiz davno neplati.
  I kdyz chemo a radiotherapie jsou ty „vedecky“ nejpouzivanejsi po cele Zemeguli:-(
  S pharmaceutickym prumyslem a jeho derivaty,
  az do konce zivota a nikdy jinak !

  • lomikel

   dostavam chut na jointa, jak to tak sleduju :)
   z medicinskych duvodu samozdejme …