Klíčová otázka

Napsal el-murid
Přeložil Hamilbar, převzato odtud. 

Tak se zdá, že konzultace na téma míru v Minsku (vyjednáváním je, vzhledem k nejasnému postavení účastníků, lze nazvat jen stěží) byly do té míry cíleny k summitu NATO, že obsah publikovaných deseti bodů je to poslední, co by zúčastněné strany zajímalo. Přitom jediným zainteresovaným účastníkem bylo v této situaci Rusko, neboť právě jej měli demonstrativně křižovat ve Walesu, a dvoustránkový protokol se stal, sice pouze fíkovým, ale přece jen listem, kterým se zakrylo před dotírajícími jestřáby.

Co se týče obsahu protokolu, situace vypadá ve skutečnosti ne snad špatně, ale naprosto nijak. Ve snaze vymáčknout z Kyjeva souhlas s přerušením střelby, Rusko rukou velvyslance Zubarova podepsalo cár papíru.

Klíčovou otázkou je stažení ukrajinské armády a ozbrojených band v podobě různých speciálních a teritoriálních praporů za administrativní hranice Doněcké a Luganské oblasti. Nesplnění této podmínky zpochybňuje všechny ostatní body, neboť se v takovém případě stávají naprosto nevýhodnými z hlediska Novorosije.

Zvláštní status Doněcké a Luhanské oblasti je jedna věc, ovšem zvláštní status jednotlivých okresů Doněcké a Luhanské oblasti věc zcela jiná. Jenomže právě ta druhá varianta vyplývá z neřešené otázky stažení vojsk. Předčasné volby v Doněcké a Luganské oblasti, o nichž se strany domluvily, jsou také věc značně pochybná. Volby na teritoriu ovládaném DNR a LNR jsou jedno, kdežto volby na teritoriu ovládaném nacisty něco poněkud jiného.

A tak by se dalo pokračovat. Podstata ovšem zůstává stejná – bez stažení vojsk na administrativní hranice nemají všechna ujednání ani cenu lístku z Doněcka do Minsku. A v tom Porošenko, jak to vypadá, nehodlá ustoupit ani o milimetr.

V podstatě jsou ujednání – prostě odloženou válkou. Už jen proto, že je podepsali podivní lidé – bývalý prezident a va zástupci „částí Doněcké a Luhanské oblastí“, jmenovaní nelegitimními vládními orgány. Ti jsou opravdu nelegitimní – v podmínkách války by bylo idiotismem provádět volby, takže správa je prováděna zcela revolučními orgány moci. Které se do této role jmenovaly samy.

Vypovědět podepsaný protokol lze lehce a jednoduše – dokonce i bez uvědomění druhé strany. Nebo třeba SMSkou – jací představitelé, taková procedura.

A vypovědět, jak to vypadá, bude zřejmě nutné. Už jenom proto, aby se vyřešila klíčová otázka příměří – tvar frontové linie. Porošenko a jeho američtí zaměstnavatelé dobře vědí, že domobrana nemá dostatek sil k tomu, aby mohla pokračovat v ofenzívě. Rusko také nemůže do nekonečna dodávat dobrovolníky-dovolenkáře, jejich počty se už i tak nedaří utajovat. Situace je tedy takříkajíc patová.

Příměří využívá Kyjev, jak lze pozorovat, k přeskupení a posilování vojsk. Přičemž soudě podle tempa, kterým se vede toto posilování, jde též o jakési zahraniční dobrovolníky. Žádná třetí vlna mobilizace nedokáže za tak krátkou dobu dostat na pozice 4-5 tisíc dobře vyzbrojených a vybavených vojáků. Navíc v doprovodu „dovozové“ techniky. Konflikt se překotně internacionalizuje. Při tom se již nejedná o nějaké dobrovolníky, ale o pravidelné nebo polopravidelné útvary nejrůznějších států.

Jak dlouho bude trvat příměří – nikdo neví, avšak při takto pochybných ujednáních základním příznakem situace je otázka stažení vojsk Ukrajiny. Pokud nebude vyřešena v průběhu nejbližších dní – obnovení bojů je nevyhnutelné. Přičemž zcela nezávisle na tom, co tam chtějí v Kremlu nebo na Bankovské. Události nabraly svou vlastní setrvačnost, při tom vnější vliv se nikam nepoděl. USA mají k ukončení mírových ujednání kdykoliv se jim zlíbí v rukách vynikající nástroj – velitelé „Sonderkommand“ již vyhlásili „pochod na Kyjev“.

Mimochodem, zmaření mírových ujednání se poprvé v tomto konfliktu stane diplomatickou prohrou osobně Putina – právě jeho mírové iniciativy byly formálně vzaty za základ mírových jednání. Těžko říci, co konkrétně mu jeho poradci připravující tyto iniciativy slíbili, ale jejich fiasko nebude spojováno s jejich jmény, ale se jménem Putina. A kvůli tomu aby kolega vypadal jako lůzr, udělá lůzr Obama vše, co bude v jeho silách.

Přání vypadat hezky v televizi opět nahrazuje rozumnou politiku. Producenti reklamních šotů v kancelářích mocných i nadále řídí procesy – to je zatím nejdůležitější závěr z dosažených mírových ujednání.

Reklamy

13 comments

 1. Janika

  Moc děkuji za překlad, Hamilbare, el-murida sleduji pravidelně. I když od dob pádu Libye, kdy vyjadřoval naději, jak nová vláda zavede v zemi pořádek a demokracii, jeho prognózy beru s rezervou. Proto doufám, že se mýlí i tentokrát. Přesto, nebo právě proto, je jeho názor zajímavý.

 2. Stan

  Já s ním souhlasím v tom, že tohle příměří nemá cenu papíru, na kterém bylo napsáno. Je to dáno jak jeho vágností, tak tím, kdo ho podepsal.

 3. Mirror

  Kdo se bude moci účastnit předčasných voleb? Budou to uprchlíci na západ a východ?

 4. Jan Hruška

  Je samozřejmé, že jedno příměří ještě neznamená konec války. Je samozřejmé, že obě strany to vědí a snaží se upevnit svoje pozice. Dalo se čekat, že zbytky zbabělých naci gard, když nemohou terorizovat bezbranné obyvatele východu, potáhnou terorizovat Kyjev. Jediná zvláštnost je, že autor článku z toho usuzuje na Putinovu prohru. Připomělo mi to dobrý článek na Parlamentých Listech: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Analytik-Kotrba-Prolhane-devky-rozesiraci-a-oblbovaci-placeni-z-ciziny-tvrdi-ze-je-tu-Putinova-pata-kolona-Obeti-na-vrahy-z-Kyjeva-nezapomenou-333147 Pan Kotrba se mimo jiné zmiňuje o tom, čemu Rusové říkají šestá kolona. Kousek cituji: Šestá kolona je charakteristická nesouměřitelností hodnot. Snaží se o likvidaci myšlení, útočí na sémantický rámec slov. Pracuje komplexněji a dlouhodoběji. Ideolog ruského „euroasijského hnutí“ a velký propagátor Novorossije Alexander Dugin popisuje šestou kolonu v Rusku jako existenciálního nepřítele. Globalismus, globální finanční oligarchii. Zahrnuje ty, pro které stále nelze přesně stanovit místo v našem politickovědním slovníku, protože nevíme, jak myslí. Víme ale, jak škodí. Mění civilizační rámec. I u nás.

  • Janika

   Ta šestá nebo bůhvíjaká kolona je slabinou Ruska, říká se, že ji podcenili. Myslím, že právě el-murid je takovou „šestou kolonou“.

   A doufám, že se jedná hlavně v zákulisí a že se obyvatelé Donbasu dočkají konečně míru. Byť jen ti, co přežili a byť v troskách. Že bychom se dočkali potrestání válečných zločinců, to doufat nemůžeme, protože největším zločincem je sám případný trestající.

  • Janika

   Ještě k muridovi, tohle je výstižné, bohužel nemám čas to překládat:

   http://ctakan-divanych.livejournal.com/1958305.html

   Ливия:
   Анатолий Несмиян долгое время во время конфликта собирал аудиторию, поддерживая Полковника Каддафи. Но… в момент штурма Триполи Анатолий „el-murid“ Несмиян резко развернулся на 180 градусов, и начал называть ситуацию в Ливии не интервенцией Запада, а гражданской войной, где Каддафи сам виноват.

   Сирия:
   Анатолий „el-murid“ Несмиян вначале собирал аудиторию, поддерживая Асада. Но затем, когда у Сирии возник сложный момент, Анатолий „el-murid“ Несмиян включил пластинку „Асад кровавый преступник, Асад должен уйти“.

   Новороссия:
   Анатолий „el-murid“ Несмиян вначале собирал аудиторию, поддерживая Новороссию и решения Кремля. А затем, когда у нас начался перелом, и украинские части начали попадать в котлы, Анатолий „el-murid“ Несмиян начал в каждой статье писать „Путинслил, путинпредал“. Думаю, многие оценили одну из статей el-murid, когда он совершенно неожиданно, абсолютно нелогично начал валить Новороссию и Путина. Почему? Потому что ему был дан приказ.

   Jednoduše, jak se to dělá – získá se popularita a obecenstvo hlásáním toho, co chtějí lidi slyšet, a pak se v pravou chvíli otočí směřování o 180 stupňů. Nějak mi to připomíná i BL.

 5. jafa

  Až se zveřejní australské výzkumy astrálních bytostí, něco už prolezlo,ale utajili to, volební divadýlka ztratí smysl. Prozatím by bylo vhodné zkrátit možnost těmto bytostem lézt do lidí:-)
  Nezdá se Vám že volíme někoho jiného, než pak z něho vyleze?

  • Kamil Mudra

   Pevně doufám že v astrálu takový bordel není. To už by se člověku ani nevyplatilo umřít :-(

   • merlin

    No, tak já bych chtěla do někoho, kdo je v poho. Třeba do brunejkého sultána. Má roztroušené hezké bydlení po celé asii. A taky má svou zoo. A měla bych pak i bojové slony. Takže bacha, ten je můj. Jdu si prohlížet budoucí rezidence, takže dobrou noc všem :-)

     • merlin

      Tu si klidně zaber, ta na můj plánový zábor obrovského přírodního parku se zvířaty a bez lidí nemá stejně žádný vliv, nějaká taková 153…… :-)
      P.S, Ale nepřeju si v tom případě vyvolávat nepokoje v harému..