Kung–paová revoluce?

Napsal Baron Le Samedi

Několik dní trvající nepokoje v ulicích Hongkongu, které měly začít až 1. října, o státní svátek ČLR jsou v běhu. Dálnovýchodní Majdan, snad zatím bez Victorie Nulandové servírující shora uvedené ostré neboli spicy kuře, či bez mouder a dýmu z dýmky našeho prvního kormidelníka TOP09.

Režie nepokojů je ovšem stejná. Studenti versus policie (pozor, prosím, hongkongská je vycvičená Brity, nikoli čínská), pak, pokud „bouře“ uspěje, omluvy policistů údajně zbitým studentům (pamatujeme vystoupení příslušníka z pohotovostního pluku SNB vedle pana Havla na Letné v listopadu 1989), i novější, protože letošní klečení ukrajinských Berkutovců před „osobami z Pravého bloku“ na  kyjevském Majdanu a žadonění o odpuštění.

Poněkud nechápu, čeho chtějí studenti, jsou-li jimi skutečně, v případě Hongkongu dosáhnout. Jedním, z jejich „mluvčích“ (ano, i tuto roli známe) je mladíček sotva sedmnáctiletý, který se prý k odporu (zřejmě proti totalitním praktikám vanoucím z ČLR)  připojil už ve svých 14ti letech. Nemohu tomu uvěřit.

Studentské protesty, pokud věc alespoň částečně dobře chápu, směřují proti nejvyšším úředníkům města, a volebnímu systému, který od roku 2017 připravili (tito pánové v čele městského autonomního státu). Prý jsou (nepochybně Pekingem) zkorumpovaní (jako Janukovyč, proto hurá sem s čínským Kolomyjským). Ano, možná i jsou. V hongkongské realitě totiž každý náš tycoon a žralok rittigovského střihu připomíná člověka, okrádajícího mrtvého o „mrtvé peníze“, neboli emise peněz určené a tištěné jen pro čínský zásvětní život. Je-li někdo dokonalejší Rotschilda, pak jenom čínský Rotschild s bezvadným  původem z Říše středu.

Celá věc je o tom, že  Margaret Thatcherová uzavřela s tehdejším čínským představitelem dohodu už v roce 1984, jak bude vypadat rok 1997 v Hongkongu. Čína se pak zavázala, že zanechá dva systémy v jedné zemi, což i respektuje.

Co naši skvělí „študáci“ s deštníky v hongkongských ulicích nepřipomínají, je skutečnost, že podle smlouvy http://www.legislation.gov.hk/blis_ind.nsf/CurAllEngDoc/034B10AF5D3058DB482575EE000EDB9F?OpenDocument má Hongkong přejít PLNĚ  pod čínskou správu k 1.7.2047, tedy po padesáti letech od převzetí Hongkongu Čínou. Bude-li v té době Čína prožívat druhou kulturní revoluci, budou dnešní studenti, už jako starci, opakovat chyby svých předků z kontinentální Číny, kteří  před čtyřiceti lety ručně stavěli vysoké minipece na čínském venkově, a speklé strusce, výsledku pokusů o  amatérskou tavbu, říkali Maova ocel.

Ve skutečnosti nejde o žádný Hongkong. Jde o dva cíle: prvním je, postrašit čínské komunistické a kapitalistické vedení tím, že příkladu studentů by se mohli chopit Ujguři a další lidé Západem podporovaní, a  současně znejistit poslance Všečínského shromáždění lidových zástupců před přílišným  smluvním spojenectvím s  Putinovým Ruskem, které může být, třeba „ulicemi hongkongskými“ trestáno.

Rusům je pak vzkázáno: pozor na Hongkong. Není valným tajemstvím, že Rusové rekonvertovali své devizové rezervy denominované v USD a v USA na valuty znějící na titul: hongkongský dolar.

Proti Rusům mluví to, že smlouva o plynu  s Čínou, která začne platit od roku 2018,  je nevýhodná. Sice kryje náklady prospekce a dopravy, ale řádný zisk nepřináší. Ostatně, jde o smlouvu cílenou do dalekého  budoucna, jejíž jediným významem bylo: rozvázat si ruce v Evropě. Plyn zemní je vázán cenově na ropu, a ta, světe div se, po tři měsíce klesá, dnes uzavírala (u kvality Brent) někde na 90 dolarech. Ruský střednědobý rozpočet státní přitom počítá s příjmy  zhruba kolem 98 USD za barel….

Hongkongští studenti, kromě euro a ameridemokratům, paradoxně nejvíce radosti udělali  také starým maoistům. Ční-li něco hrdě z citátů předsedy Maa, pak je to jeho volání: „palte do štábů“. A právě to hongkongští studenti přičinlivě dělají.

 

Reklamy

14 comments

 1. Janika

  Mnohokrát děkuji za vytržení z poklidné dřímoty, co se týče Hongkongu, Barone. Poslouchám to tak napůl, ukolébána tím, že je to kdesi daleko a netýká se nás to a nic hrozného se neděje. No bodejť, to mě mělo trknout, že když naše média něčemu fandí, tak v tom bude háček. Myslím, že je užitečné přijmout zásadu, že všechno, co slyším v naší televizi, je lež a skutečnost je přesně opačná. Člověk se tak dopustí daleko méně omylů, než kdyby jim věřil.

  Díky za článek, Barone, je to zajímavé.

 2. jednooký

  Lenže pokiaľ sa čínsky „komunistický“ vodcovia niečomu v roku 1989 naučili, tak určite tomu, že jeden tank spoľahlivo stačí aj na 1000 „študentov“. A túto historickú lekciu učite nezabudli….
  Alebo si niekto myslí, že ak by pripustili v 1989 to, čo prebehlo u nás, boli by tam, kde dnes sú?

  • vittta

   To se nebojí embarga?
   Musí přece vidět,co jsou demokratické státy ochotné obětovat pro svobodu a demokracii…..

   • Kamil Mudra

    V Hongkongu je kapík zachycený drápkem takovým způsobem že si vůči němu demokratické státy žádná embarga nedovolí. V každém z nich je někdo vlivný kdo nechce tratit a je ochoten obětovat svobodě a demokracii pouze cizí peníze. :-)

  • Janika

   Podle mě se Číňané za tisíciletí naučili, že připustit chaos a rozvrat v tak lidnaté zemi nelze. Jakýkoli pořádek je lepší.

 3. jednooký

  V Honkongu vzniká zaujímavá situácia – „demonštrantov“ nerozháňa polícia, ale iný „demonštranti“, z „protidemonštrácie“, ktorý zastávajú názor, že týždeň demonštrovania na vyjadrenia názoru stačil a treba sa zasa venovať biznisu a práci – a prestať prekážať… Pomer síl bol údajne „niekoľko sto proti niekoľko tisíc“
  napríklad http://www.vesti.ru/doc.html?id=2018048
  Как сообщает РИА Новости, митингующих было несколько сотен, а их оппонентов – несколько тысяч. По словам самих участников митинга, нападавшие на них были „очень сердитыми и злыми“.
  Ako píše RIA Novosti mitingujúcich bolo niekoľko sto, a ich oponentov – niekoľko tisíc. Podľa slov samotných účastníkov mítingu, útočníci boli „veľmi rozhnevaný a zlý“

  • jednooký

   Ešte iná vec – demonštrácie vypukli počas čínskeho štátneho sviatku, ktorý znamená okrem iného niekoľko dní voľna pred i po sviatku.
   Mnoho číňanov z „veľkej“ Číny sa počas sviatkov vypravilo na návštevu Honkongu (údajne odhadom cez 200 000). Miestne udalosti ich „ponekud zaskočili“ a s ohľadom na finančnú náročnosť výletu do Honkongu (pre „bežného“ číňana), prejavili pramálo pochopenia pre demonštrantov a ich požiadavky.

 4. Jox

  Kedže som sa teraz vrátil z HK (par týždňov dozadu tam bol ešte kľud) mal som tu česť na pár štatistík, ktoré nám kolegovia prezentovali:

  – HK je druha najvačšia turistická destinácia sveta v počte turistov
  – obrovské množstvá čínskych turistov navštívia HK na 1-2 týždne každý týžden
  – trhová bublina s businessom tam funguje excelentne. Cez hranicu každý deň chodia muži s kuframi a Číňania si tovar chodia kupovať do hk aj s prirážkou niekoľko desiatok % lebo v HK je to vždy exkluzivnejšie, ako inde
  – chalani boli v bare a hneď sa tam na Európanov nalepili baby, kolegovi ponukali 2 študentky za 2000 HK dolárov (grc) business tam stále organizuje vo veľkom miestna mafia a protesty su zlé pre business
  – 80% HK su lesy a príroda, ľudia sú koncentrovaní vo výškových budovách, ktoré sa dajú ľahko kontrolovať
  – ten istý scenár ako mali Na UK a vo Venezuele len s tým, že ČLR vie zorganizovať masy proti takémuto niečomu. Tam ľudia na príkaz urobia, čo vláda bude potrebovať. Ľudia v ČLR nie su apatickí ako v UKr.
  skôr veľmi disciplinovaní

  Tak uvidíme ako to dopadne, ja dúfam, že v prospech hong kongskeho ľudu (teda shut down protestov)

  Cheers

  Jox

 5. Rehbergus

  Kdyby mne nedávno někdo tvrdil že půjdu bránit Bohouše & spol. ke Strakovce srdečně bych se tomu zasmál. Díky tomuhle
  https://dcb4b391-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com/site/maidanprague/home/plakat_pisek.jpg?attachauth=ANoY7coK4z17y-2L3WzCvgnBdQf6JQpaffC-8I335Ot9qpn6_p9JCDoWCDDlDh26Ek1RDM1HCYtku2cHedOyLvwg6FGXk8jjXBKPkiMLduL_Y0UY4Sua4W55mNWaPqLJ-Lliv5tGVFp5UmgX9RknTqWZuF6GZzlIopJRiunloSfMyhRhVliaZR7uwY0LiLeNZ4KSNpB_JDiFH8RyMf_B3F-fbPoYMPC3ra2CL21G9sRnPY-Kv3_G21U%3D&attredirects=0
  se dnes nemožné stane realitou.
  Srdečně Vás zvu na tuhle akci.
  http://www.nezakladnam.cz/cs/2026_doufat-ze-nas-neceka-osud-jinych-nestaci-nemlcet-je-lepsi-postoj

 6. BARON LE SAMEDI

  Až teď jsem se dostal k PC, takže- potvrzuji slova Jox-e. Počet turistů z ČLR do Hongkongu je deset milionů ročně. Pokud jde o armádu, nezasáhne, nesmí. Vývoj- uvidíme…Ceny- děsivé. Byteček 15 metrů čtverečních- cena čtyřnásobek garsonky v Moskvě. Je to tzv. japonský systém tří tatami, čili že byt se vám má vejít na tři zápasnické rohožky. Asi jinak byt vnímá Asiat se čtyřiceti kily a metrem šedesát, a jinak Evropan metr osmdesát, sto kilo..

  • Janika

   Takže nejen že je obyvatelstvo koncentrované ve vysokých budovách, ale ještě v tak malých bytečcích. A všude kolem krásná příroda. Co si to jen lidé se sebou udělali :-)? Nejen v HK…

 7. mistralius

  jestli jsem se barona v minulosti nějak dotknul, je mi to líto. Zemřela mi matka a tu má každý jen jednu.