Dvě noticky

Napsal Brok

To poslední vítězství kapitalismu – když vyhrál všechny bitvy proti práci, když získal nejvyšší autoritu, téměř nejvyšší morální autoritu nad tím, co je dobré a co ne, nebo to, co se oceňuje a co ne – poslední vítězství pro kapitál v mé zemi byla koupě volebního procesu, posledního nástroje pro změnu, který zůstal Američanům“.
David Simon, výkonný ředitel WIRE

David Simon je (kromě jiného) novinář, scenárista a producent seriálu HBO „WIRE“ o úloze médií ve společnosti.

Jeho citát jsem si přeložil a uschoval do počítače, protože je brutálně pravdivý. A nejen ve vztahu k politické moci. Tak pravdivý, že mě opět jednou zdrtily moje bezmocnost a vztek na … na co vlastně? Co mě vlastně tak hrozně vytáčí?

Amorálnost lživykladačů událostí; nebo drzost manipulátorů, kterým už nestojíme ani za předstírání hry na fair play; nebo tupost stáda mnoha normálních lidí, kráčejících za píšťalou supermarketů do konzumního bezvědomí; nebo LEŽ, kterou na nás systém sesouvá jako lavinu bláta?

Toto všechno a ještě víc, ale nejvíc mě s.re, že celá léta doufám v možnost lepší společnosti, v právo volby pro normální slušné lidi. Asi jsem vůl. A je nás mnoho: Já, moje milá, moje děti, můj kamarád Milan je vůl, také nějaký Jirka R. a jeho žena, vlastně všichni, co znám.

Pan David Simon říká, že nemáme šanci. Vyhrál kapitalismus.

Existuje někdo, kdo si jen tak žije a no toto umí hodit bobek?

Brok, 12. 10. 2014

***
Awara Group Study on Real GDP Growth Net-of-Debt

Zohlední-li se nonstop rostoucí dluh, hrubý domácí produkt (HDP) západních zemí klesá už řadu let.“ Píše finský ekonom Jon Hellevig, spoluautor studie Awara Group. „Růstové“ křivky nejsou než „kreativním účetnictvím“.

„O reálné dynamice ekonomik neříkají nic, pokud se zároveň neanalyzuje, jaký díl růstu je jen na dluh.“ To, že HDP třeba očistit od vlivů inflace, se obecně uznává. Awara Group dovedla korekci o krok dál – a zkalkulovala „reálný růst HDP po zohlednění státního dluhu“.

Finský ekonom pak téma dokládá i řadou názorných grafů. Prvý zachycuje vývoj HDP, očištěného o přírůstek státního dluhu, v letech 2009-2013. V případě Španělska jde o faktický pokles HDP o šokujících 56,8 %. U celé EU – o 27,2 % (a o 16,6 % dokonce i v případě Německa).

Další diagram specifikuje totéž za období 2005-2013. U Spojených států jde o pokles o plných 58 %. U eurozóny o téměř 30 % (a například samotné Británie o téměř 50 %).

Třetí graf to porovnává se stejně měřenou dynamikou ruského HDP. Ta za období 2005-2013 vykazuje přírůstek na 147 %.

Lidem, kteří se takto zabývají čísly s mnoha nulami před desetinnou čárkou, se říká makroekonomové. Zní to škaredě. Možná si to ani nezaslouží. Například tenhle Hellevig.

Něco mi v těchto věcech už dávno nehrálo. Jaksi všichni tušíme šídlo v pytli, jenomže na tuchy nikdo nedá. Říkal jsem si posledně, tak v USA se zvýšil HDP o 4 procenta a v Rusku budou rádi, když letos nebudou v mínusu.. Pojal jsem podezření. Jeden píše, že nezaměstnanost v USA není 5 ale 25 procent. Jiný, že 70 milionů Američanů je na potravinových poukázkách. USA pořád někde válčí za těžké prachy. Banky si prý hrají s pákováním a futures a vytváří jen zdánlivé hodnoty, aby si mohli bankéři nahrabat.

No ale HDP je jednou HDP. A roste.

Ale teď už díky panu Hellevigovi víme, jak se to dělá.

Tak si myslím, že bychom neměli splácet státní ani jiné dluhy. Po neděli skočím do banky a skoncuji to s nimi. Už žádné splátky. Vždyť by mi – hrůza pomyslet – mohl padnout HDP.

Brok, 13. 10.

 1. Janika

  K té první noticce – myslím, že volby byly zmanipulované už od dob, kdy si bohatý rančer koupil šerifa :-). Takže nikdy jsem si žádné iluze o demokracii za kapitalismu nedělala. Kromě doby prožité v takzvaném socialismu, to je pravda, to jsme viděli všechno jinak a mohli jsme věřit tomu, že Západ je lepší a demokratičtější. Ale už jsem z toho dávno vystřízlivěla.

  K noticce druhé – i jakožto účetní druhé kategorie :-) vím, jaké se s čísly dají dělat divy a proto těm ukazatelům, které slouží jen Kalouskům k fackování protivníka, nepřikládám velkou váhu.

  Abych odpověděla na Vaši otázku, Broku, zda jsou lidé, kteří na tyhle věci dokážou hodit bobek a spokojeně si žít – tak ano, počítala bych se mezi ně. Počítala, kdyby nebylo – útočných válek. Pak by se to dalo brát v pohodě, celý tenhle prolhaný systém. Takhle ale – nedá…

  • Kamil Mudra

   Hmmm… Naše morče hází bobky kam se pohne, ale pochybuji že by důvodem bylo to že o žádných útočných válkách nemá ani potuchy. Paradoxně by získalo mnohem větší svobodu pohybu, kdyby bobkovalo jen na k tomu „dohodnutém místě“, a tedy si ji neužívalo pouze tehdy, kdy je pod dozorem někoho, kdo má po ruce smetáček a lopatku.

   Kapík dokáže nemajetnému (nebo „málo“ majetnému) člověku zavařit život i bez těch válek. Stačí přijít o zdroj obživy, nebo o svůj životní prostor protože ho zrovna „nutně potřebuje“ někdo mocnější, či stane-li se obětí nějakého „šikuly“ co umí najít vhodnou „mezeru v zákonech“, případně i následně dostiženého vyloženého podvodníka, na kterém „už si nikdo nic nevezme“…

   Jo, dokud má člověk střechu nad hlavou a naplněnou ledničku – může si bobkovat i v prolhaném systému bez válek. Když mu ale i tenhle základ někdo začne brát, tak „dostane takové bobky“, že mu nejspíš nějaké myšlenky na války úplně „vyženou z hlavy“.

 2. taras2

  Se státním dluhem je to složité: příjmy státního rozpočtu tvoří převážně daně; pokud je nejbohatší vrstvě společnosti odpouštíme (Kalousek, Topolánek a Nečas v minulém období) nebo umožňujeme obrovské daňové úniky jako významnou součást své politiky (ODS a TOP09), nebo peníze házíme do nenasytného chřtánu státní správy (typicky platy soudců a státních zástupců), pak je jasné, že na důležité výdaje nezbývá a stát se musí zadlužovat. Příznačné pak je, že se důvody hledají na straně sociálních výdajů, školství a zdravotnictví, nikoliv ve shora vyjmenovaných příčinách.

  • vittta

   To je…dost podivné.
   To by potom bylo už založení státu nesmyslné.
   Platy soudců a státních zástupců to nepoloží.
   A vyšší daně to nevytrhnou.
   Státní správa jako taková pak dnes slouží spíše k udržení zaměstnanosti,v té to také nebude.
   Podle mě je zásadní problém odliv zisků za hranice a nejen to,protože i za hranicemi se zadlužují.
   Je to „mizení“ zisků bankách,resp.soustředění obrovských majetků v jedněch rukou tak,že peníze jsou tam jaksi „mrtvé“.
   To se tady už řešilo vícekrát z různých úhlů.

   • taras2

    Průměrný plat soudce je dnes cca 120 tis. měsíčně, to jest 1 a půl milionu ročně. Soudců je 3000, vynásobeno dává 4,5 miliardy. státních zástupců je podobně, tedy jenom na těchhle dvou položkách, při snížení platů na polovinu (tedy – vzhledem k jejich odváděné práci velice pěkných 60 tisíc) máme hned 5 miliard v kapse. Ale to bal jenom příklad, na státních zakázkách se rozfrcá víc, odhad je 60 až 100 miliard ročně na drobilovinách. To, co dál říkáš, to taky platí, neplatí ale, že vyšší daně to nevytrhnou. Vytrhnou, hlavně pak ty důsledně vybrané. Němci za neochotné spolupráce se Švýcary skřípli ty německé poplatníky, kteří si ulejvali do švýc. bank. No a Německo má dneska vyrovnaný státní rozpočet, už se nezadlužuje.

    • vittta

     Já tomu rozumím-ale ta cesta…
     Jde mi o to,že není priorita ubírat soudcům platy-ty jsou ostatně směšně malé proti nějakým…manažerům,nebo jak se jim dneska říká.
     Priorita je ozdravit justiční systém.
     A také není priorita vyšší výběr daní.
     Priorita je naučit se zacházet s tím,co se vybírá nyní a také to vybrat.

     Tady si asi někdy nerozumíme.
     Já vím,že je to jen teorie-ale otázku priorit považuji za základ rozumné politiky.

   • Kamil Mudra

    „To by potom bylo už založení státu nesmyslné.“
    Samotné založení státu jistě nesmyslné není. Nesmyslným se stává jeho pokračování, pokud ti co mají za úkol udržet ho v chodu, jdou svými činy proti jeho principům.

    Je to jako se založením Sboru dobrovolných hasičů. V situaci kdy jeho vedení začne chodit po nocích zakládat požáry, jen proto aby si udrželo své funkce, je asi lepší spolek zrušit a nechat lidi aby si své domovy chránili před ohněm sami. A nebo – ještě lépe – vedení spolku zavřít a dosadit do jeho čela lidi kteří se budou chovat tak jak mají.

 3. Astr

  Nejen David Simon
  jsou i dalsi Emericane kteri maji vyhrady a nesouhlasi s politikou v USA, v odkazu jakym zpusobem jde Emerika proti Rusku:
  ….
  http://russia-insider.com/en/tv_politics_ukraine_opinion_media_watch/2014/10/13/04-45-55pm/must-see_tv_americas_leading_russia

  PS
  Pan David Simon říká, že nemáme šanci. Vyhrál kapitalismus.
  Existuje někdo, kdo si jen tak žije a no toto umí hodit bobek?
  Existuje.
  Ti nejchudsi zde jinou moznost nemaji.
  Take do teto skupiny patrsi vetsina tech co si napujcovali smrtelne pujcky a budou pristich 20 az 30 let platit a platit a modlit se aby uroky nestouply a nemuseli se jeste vic zadluzit ci prijit o FSECHNO !
  Diky TRHu ktery nezna bratra
  V nepohode a nejistote je vlastne cely svet s vyjimkou tech nejchudsich
  Kdo Nic nemá, nemá strach,
  Že by ho moh’ potkat krach.

  • Kamil Mudra

   Ani ty nejchudší bych nepočítal mezi ty co si „jen tak žijí“, Astře. Nemohou sice ztratit žádný majetek ale mohou ztratit život, což nad nimi v jejich situaci a tomu odpovídajícímu životnímu stylu, visí úplně stejně jako nad dlužníkem exekuce.

   „Hodit bobek“ na úplně vše může pouze ten kdo se, skrze svou víru, těší na smrt a po ničem jiném už netouží.
   Ten jediný má naprostou jistotu že se jednou naplnění své touhy dočká, ať se děje co se děje, a získané už mu nikdo nevezme. Zdůrazňuji to skrze svou víru, protože lidí kteří se těší na smrt jen proto že už se jim život zdá nesnesitelný (nemoc, ztráta bližního…), se jistě žádná pohoda netýká a ta víra musí být pevná bez sebemenších pochyb.

   Skrze ní se může takto osvobodit jak ten nejchudší tak i ten nejbohatší člověk na světě a vůbec nehraje roli zda jde o iluzi či nikoli. Netuším kolik takových lidí existuje, ale na to aby se na otázku: „Existuje někdo, kdo si jen tak žije a na toto umí hodit bobek?“, mohlo odpovědět: „ano“, stačí i jenom jeden.

  • Astr

   Saxi sprave jsi upozornil na prostou skutecnost ze vzdy staci to spravne videt a nasledne blbemu LIDu spravne vysvetlit.
   Jsou ovsem nektera fakta se kterymi nehnes , ani kdyby ses.. a to ani jako vrcholovy statistik :-)
   Vzdy nejlepe ukazat na prikladu :

   Novinář zpovídá rabína u Zdi nářků: “Rebe, jak často se sem ke Zdi chodíte modlit?”
   Rabín: “Dvakrát denně.”
   Novinář: “A za co se modlíte?”
   Rabín: “Aby se lidé přestali nenávidět, aby nebyly války, aby si lidé pomáhali a měli se rádi.”
   Novinář: “To jsou samé krásné věci. Jak dlouho už se takhle každodenně u Zdi modlíte?”
   Rabín: “Padesát let.”
   Novinář: “Padesát let!!! To je neuvěřitelné. A jaký máte pocit, když vidíte svět kolem sebe?”
   Rabín: “Mám pocit, jako bych mluvil do zdi.”

   Preji hezky podzimni weekend :-)

   • Kamil Mudra

    Nemohu si pomoci, ale ten židovský humor má své nezastupitelné kouzlo :-)
    Díky Astře. Leje jako z konve. Přeji vám i klokanům lepší počasí.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s