Balada o disidentovi

Napsal Sio

Byl to slunný kdysi den
ze mě se stal
disident

V kotelně jsem práci měl
tu nejlepší
co jsem směl

Teď je teprv legrace
svobodně jsem
bez práce

Děvčata se na mě smály
novináři
naslouchali

Teď mám právo na stávku
jdu si ve tři
pro dávku

Socka, kolem lidi hrdí
prý persona moje
smrdí

Ti, co se mnou prohráli
ti slávy mi
dopřáli

Zatím, co jsem slunil líce
nahrabali si
tisíce

Šikulové, tihle páni
ne mi, jim zas
svět se klaní

   • Kamil Mudra

    I když jsem tím, co jsem za totáče dělal stejně jako mnoho dalších, naplňoval dnešní definici (viz. Wiki) disidenta, mám stále s tímhle označením silný problém, protože v našem předlistopadovém slovníku jsme takto označovali lidi, kteří buď bojovali proti režimu z vynucené emigrace, nebo byli uvnitř ale sami se takto nazvali a proti režimu vystupovali víceméně oficielně (podpisem charty, sepisováním petic atd.).
    Ale my ostatní, i když jsme množili a distribuovali „nepohodlnou“ literaturu, šířili nežádoucí informace, sbírali podpisy pod ty petice atd. jsme sami sebe považovali spíše za rebely než za disidenty. Kdybych tehdy o sobě prohlásil že jsem disident, měl bych přitom pocit že se „cpu“ někam do „vyšších kruhů“.

    Kdybych měl do pár vět shrnout hlavní myšlenku, kterou jsem tehdy mezi lidi šířil, tak by to bylo toto:
    „V téhle zemi se dějí věci které nás štvou. Na některých se shodneme skoro všichni a jiné zase pálí jen skupiny nebo jednotlivce. Ale bolševik nám, ve své nepozornosti, dal do ruky nástroje které můžeme využít, když ne ke změně tak aspoň k dílči opravě ledačehos do mnohem přijatelnější podoby. Jen je třeba se tyhle nástroje naučit užívat tak, aby bylo dosaženo úspěchu, aniž by se jimi člověk poranil. Jsou použitelné pro každého, s výjimkou těch co jsou rozhodnuti dělat v tomhle režimu kariéru, tak že mu polezou do prdele.“

    Ale takový Míla Petrovský http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Zvraceni-komoussti-vrahouni-lidska-prasata-tahnete-k-Fidelovi-Dlouholety-disident-hovori-k-unoru-48-305263 je, podle PL, bývalým disidentem, protože si za totáče troufnul zařvat: „Žijeme ve svobodným státě! Ať žije USA!“.
    No dobře – dostal 10 let, za pokusy o útěk mu 5 přidali – ale pak zdrhnul na západ, dal se do cizinecké legie a vrátil se po listopadu. Fakt je mi záhadou kdy tady prováděl tu disidentskou činnost. Možná už dnes postačí narodit se před listopadem, pobýt delší čas v base a nenávidět komunisty na to aby byl člověk bývalým disidentem. A nebo jsem to špatně pochopil a on je současným disidentem protože není spokojený ani se stávajícím režimem.
    Mě by, za můj protestní hlas komunistům, coby boxer a určitě tvrdý chlap, nejspíš rozbil hubu. Ale teoreticky bychom si, coby „kolegové“, měli padnout okolo krku. No, děkuji ale s ním a jemu podobnými opravdu nehodlám být „v jednom pytli“.

    • Sio

     To jsou ty paradoxy, které básníci tak rádi, Slovo „podnikatel“ se stalo synonymem pro „zloděj“ a slovo „disident“ zase pro slovo „soudruh“ – nebo obráceně? A všechna ta slova jsou dnes synonymy pro kadibudku – „hajzl“. Tady na OM mi připadá, že jsme všichni v nějakém disentu.
     Zrovna jsem si půldruhé hodiny užil se skutečným mistrem:

     Tohle je umění, nutící mě jen pokorně s otevřenými ústy obdivovat. A ta věrohodnost, autentičnost, přímo superkonzistence z něj jen sálá. Žádný ze současných bardů není tak věrohodný. To se snad ani zahrát nedá, tak to prostě musí být.

     • Kamil Mudra

      No to mě povídej! Jeho písničky jsem hrával už od sedmnácti let a pouze v jeho případě jsem si nedovolil jít s nimi mezi lidi dokud nebyly „jak z desky“. Ne kvůli mě. Tehdy ti lidi zatleskali nebo zamručeli „umí“ už jen za to že hraješ Kryla. Ale právě z té úcty k němu, protože každá chyba by se mi zdála jako znesvěcení jeho díla. Obdivoval jsem ho nejen jako umělce a pro to co říkal slovem i písní, také jako člověka s úžasným rozhledem, předvídavostí a charakterem. A obdivuji dodnes.

  • Kamil Mudra

   Já nevím, merlin, co si zrovna o tomhle myslet. Už v těch „temných dobách“ jsem od některých lidí slýchal na Vonkovu adresu že je třeba „dát si před ním bacha protože je pruďas a neumí si dát bacha na hubu“. Protože jsem s ním v kontaktu nikdy nebyl tak jsem ani neuvažoval zda je tím myšleno že práská a nebo prostě jen nezvládá důsledně dodržovat pravidla konspirace. Oni se našli i lidi kteří v dobré vůli nadělali škodu, když si mysleli že někoho zmatou při výslechu nějakou „promyšlenou výpovědí“ a přitom si neuvědomili co při tom „chytrým zavádění“ proflákli. Stačilo že namísto osvědčeného: „Nevím, nepamatuji se.“ se zbytečně vykecávali.
   A co se týče hospodářské kriminality: „Když se chtělo“ tak mohl jít člověk sedět i za to že si v práci půjčil bez dovolení vrtačku, i přesto že byl „přistižen“ když ji nesl přes vrátnici DO práce – tedy ji vracel. A kdo na něj upozornil – to se zpravidla nedozvěděl, protože bývalá policie, na rozdíl od té dnešní, svoje svědky i „svědky“ uměla utajit pokud měla zájem. No a ona ho většinou měla.

  • Mirror

   Kdysi jsem úplně náhodou našel protokoly Charty 77. Vonkova smrt byla pro tehdejší režim velmi nepříjemná. Francouzký lékař nebo lékaři v protokolu potvrdili, že Vonka týrán před smrtí nebyl. Možná, že zemřel kvůli šlendriánu doktorů, který je u všech režimů stejný.

 1. Mirror

  Sio, vy jste se vodvázal. Před převratem by to bylo do soutěže o zlatou mříž. Dnes po vás pes neštěkne. Disidentu jsme neměli mnoho, prý méně než tisícovku. V Severomorovském kraji byl snad jeden v Lipníku. Život disidentů barvitě popisoval v době internet Jirka Vaněk ze Sydney. Vaňkovy zprávy se diametrálně lišily od toho, co jsme slyšeli ze Svobodné Evropy. Například o dvou špajskách v rodině Němců. Být disidentem a usilovat o lepší život občanů Československa bylo ušlechtilé poslání. Jenže po převratu se život pro statisíce až miliony zhoršil. Nemohu si vzpomenout, že by tato změna vzal za srdce nějakého disidenta a ještě vice než proti komunistům začal bojovat proti neřádům současnému režimu nebo proti našemu angažování v zahraničí téměř vždy na pochybné straně komfliktu. Stačilo by mi, kdyby aspoň křičel velmi nahlas proti nezaměstnaností, bezdomovectví a dalším stínům tohoto režimu. Zdá se, že jim to nevadí. Na celé caře mne zklamal inženýr Uhl v rozhovoru, který před nedávnem odvysílala ČT 24.

  • Kamil Mudra

   Mirrore, oni i disidenti nebyli jednotní a štěpili se, zjednodušeně řečeno, na „změnaře“ a „opraváře“. A protože došlo ke změně (nikoli k opravě) stali se vítězi změnaři. Těm se, pochopitelně, nechce kritizovat něco po čem volali, a co na začátku vnímali i svému okolí aktivně proklamovali coby dosažení cíle (na rozdíl od opravářů kteří z toho byli spíše rozpačití).
   To raději jsou buď zticha, nebo si nalhávají že mají co chtěli a nebo si někteří stihli urvat dost na to aby se cítili spokojeně.
   No a opraváři si tiše smutní že se nestalo po jejich.
   Ostatně, kolik disidentů znáte osobně a na tolik, abyste tu jejich angažovanost-neangažovanost mohl nějak „statisticky“ posoudit?

   • Mirror

    Neznám osobně žádného disidenta. Velmi bych však ocenil, kdyby aspoň jeden z nich řekl lidem, promiňte, to jsme nechtěli. Nechci to kvůli sobě, slušelo by se to k těm, kteří na převrat doplatili. O Uhlovi jsem si myslel, že je toho schopen až do jeho rozhovoru v televizi. Ten o sobě vůbec nepochybuje.

 2. Kamil Mudra

  No a jen pro připomínku a posouzení kontinuity, proslulý projev Putina na konferenci v Mnichově 10. 02. 2007, video vybavené českými titulky:

  • brtnikvbrlohu

   Dokument v podstatě potvrzuje můj názor který o tomto jedinci mám už delší dobu. Protože se Kamil ještě nevyjádřil a nechci jej ovlivňovat tak zatím bobříka mlčení.

  • Kamil Mudra

   Merlin, to se takhle zpětně hrozně špatně posuzuje, zvláště když jsem se, jak už jsem uvedl výše, s Vonkou nikdy osobně nesetkal. Tak mohu jen spekulovat na základě zkušeností které s lidmi z toho prostředí mám. Tak třeba si pamatuji jak jsem dvěma lidem, nezávisle na sobě (tj. ani se neznali) vymlouval jejich úplně vážný záměr: podepsat spolupráci a potom dodávat „matoucí“ informace. A také znám minimálně jednoho člověka který vstoupil do KSČ aby tu stranu „rozložil zevnitř“. Všechny tři lidi měli jedno společné: úplně zoufale se chtěli co nejvíce uplatnit v boji proti režimu a taková ta „piplavá“ systematická práce jim nebyla dost dobrá. Vůbec bych se nedivil kdyby to tak bylo i u Vonky protože jeho nátuře by to docela odpovídalo, včetně možné potřeby „odčinit“ tu údajnou otcovu spolupráci s gestapem. Taky znám člověka který přišel na jednu z našich schůzek a první co řekl bylo: „Neříkejte přede mnou nic co bych neměl vědět – včera jsem podepsal spolupráci. Omlouvám se.“ Pak se otočil a šel pryč. A my jsme ho ani nijak nezavrhli, protože se zachoval férově – jen jsme se zařídili podle toho jak si přál.

   Nebo z jiného soudku: Na jednom pracovišti jsem vyfasoval kolegu, který mi po nějaké době důvěrně sdělil že je agentem StB a pak mne až do mého odchodu každý den krmil, „pod rouškou tajemství“ takovými „historkami z branže“, že jsem velmi brzy pochopil že jenom kecá. No nechal jsem ho při tom že mu věřím a měl ho v práci coby „náhradu za rádio“.

   Další zkušenost: Na vojně jsem druhým rokem sloužil s klukem, který k nám na útvar přišel po tom co se „vystěžoval“ ze Sabinova. Psal dennodenně stížnosti, na všechny okolo, lampasáky i kolegy, stačil mu k tomu i nedopnutý knoflík na uniformě, že to s ním už nevydrželi a raději ho vykopli dřív. A já mu věřil když to říkal, protože v tom pokračoval i u nás (chtěl se úplně vystěžovat z vojny) a byl jsem u toho když psal přímo Martinu Dzúrovi stížnost, že mu byly ukradeny vycházkové polobotky ze skříňky. A měl to tak politicky a ideově propracované, že nebylo možné to shodit ze stolu. (Mimochodem, ten jeho styl mi tak imponoval že jsem k němu „šel do kurzu“)

   No a pak jsem ještě měl souseda, který tedy s politikou ani ničím coby jí zavánělo neměl nic společného, ale fakt trpěl chorobnou lhavostí a to do té míry že už sám věřil tomu co si vymyslel. Tak např. ke mě domů přišel s vyvalenýma očima a tvrdil mi že právě přichází z tramvaje kde viděl mou ženu sedět na klíně nějakému chlápkovi. Žena to slyšela z vedlejšího pokoje, schválně se neukázala a já si od něj nechal podrobně popsat „jak se k tomu chlápkovi měla“. A on to fakt uměl podat tak věrohodně, že ten kdo by ho neznal by mu to uvěřil. Naštěstí už byl dostatečně ve svém okolí profláknutý, tak že těmi svými výmysly, aspoň mezi normálně uvažujícími lidmi, nemohl nadělat škodu.

   A tím už se dostávám k té věrohodnosti Vonkova okolí. Lidi jsou si schopní, i bez důkazů, udělat o komkoli nějaký svůj obraz i na podkladě špatně vyloženého pozorování a vlastních spekulací. Takže pro mne to co říkají nemá moc velkou, a mnohdy vůbec žádnou váhu.
   Co se konkrétně Vonky týče, jsem nakloněn věřit tomu, že upřímně patřil k těm co se chtěli uplatnit proti režimu a svoji vlastní hru nezvládl.

   • merlin

    Ten závazek ale napsala a podepsal. Já jsem kdysi náhodně přišla do styku s jeho sousedy a líčili ho jako impulsivního psychopata a paranoidního kverulanta, kdybych to měla shrnout, co vyprávěli. V podstatě to paní režisérka potvrzuje a chápu, jak to bere, pokud takových výpovědí slyšela mnoho. Těžko si asi může myslet, že to byl fajn chlap. Osobně jsem ho neznala, chce se mi říct díkybohu. Jsem zvědavá na ten film. Pokud ho tedy mít možnost někde shlédnout.
    O otci spolupracujícím s gestapem jsem se v Securitas Imperii nedočetla. Budu to muset někde vyhrabat, ty jejich sborníky

    • merlin

     na druhé straně naprosto chápu Váš rezevervovaný přístup k informacím shromažďovaným tendenčně. V tomto případě je na tom zajímavé, že paní režisérka dostala jinou objednávku, jak jsem pochopila, a vývojem situace ,,přešla na druhou stranu,,:-)

    • Seal

     Z filmu jsem viděl asi desetiminutovou ukázku a moc mě nenadchla mj. proto, že pí režisérka v něm i vizuálně kýčovitě vytváří špionážní drámo. Navíc jde vlastně o staronovou kauzu, protože alternativní protrét Wonky se řešil v novinách už někdy na poč. 90. let. Pointu snímku pak tvoří záběry, jak je Wonka vyznamenáván Zemanem in meomoriam. To mi přišlo zatím jako jediné zajímavé: Co bude dál? Zřídí se snad k Wonkovi nějaká další vyšetřovací komise, která teď bude řešit, jestli by se mu ta medaile zase neměla posmrtně odebrat? Podle mě je to jenom další historická pseudoaféra, která spíš něco říká o naší přítomnosti, ale dělá to stejně tak zmateným způsobem jako ta dneska pověstná Sedláčkova mikina :-)

     • merlin

      Jasně, ale zajímavé jsou reakce lidí, z nichž mnozí se stále bojí mluvit, jen je zastrašují jiní psychopati a jiní u moci a lizu. Paní režisérka se sympaticky nebojí, má to evidentně na háku. Fakt to máme zapotřebí si vyrábět takovýhle hrdiny? Mě takovýhle druh hrdinů moc nekonvenuje. Je otázka, jaký mi kromě seana conneryho ve Skále nebo Belmonda v Profesionálovi konvenuje Nepostavíš hrad svůj a víru svoji na písku, jak stojí psáno.
      Nic se vracet nebude,to se nebojte, už jen proto, že to Bursíci a pohrobci Havla nedopustí, i kdyby byl úhel pohledu nám režisérkou předkládaný jediný správný.

      • lomikel

       no wonka uz je mimo hru, takze jde spise o pani reziserku. Kdo je psychopat v tehle cause tezko rici, podle me vsichni. To ze nekdo podepsal spolupraci nebo ze byl u stb neni zadna apriory kategorizujici informace, bez dopleni konkrentnich detailu co komu provedl. Soudruh to muze byt v jadru dobry a kadrove perspektivni, osobni historie neni stygma ale podklad ke kadrove praci. Kadrova prace ma za cil najit vhodne lidi pro vyticene ukoly. Ukoly mohou byt ruzne, proto je treba ruznych lidi :).

       Reknete kdo kdoho zastrasuje skrze casu Wonka ? Nedelate nejak wosli mustky ?:)

       Vy jste si snad stavela nejakej hrad na kecech disidentu ? Nebo na kecech kratur jako je Bursik ? Ze se vas to tak dotyka.

       Wonka zemrel drive nez bylo lze ohodnotit dle polistopadoveho odhozeni masek. Tazke je to ji to job pri hystorika aby se popasoval s Wonkou.

       • merlin

        lomikeli, nějak jste tam nezaregistroval tu otázku, zda je nám tenhle druh hrdinů zapotřebí, ta biblická citace se týká našich některých ,,velikánů,,.Protože jste si evidentně neposlechl ten rozhovor, nepochopil jste tedy ani tu poznámku o zastrašování.

        • lomikel

         rozhovor tech dvou bab z muzea voskovych figurin jsem si poslechl, zastrasovani tam nevidim, reziserka si dela PR, novinarka je mene neprijemna nez vaclav hlodavec, tazke lepsi nez standard.

         pokud myslite to ze pani reziserka povidala ze jsou tlaky tak me to moc nedojima, chudaci utajeni svedci a tak. wonka se jevi jako excentricka osobnost s potencialni patologii. ted si na tom pani reziserka dela reklamu, v takova exhumace mrtvoli na dlouhe lokte kombinovana s vystaveni na virtualnim pranyri.

         zakladni dukaz dle pani reziserky je psychologicky obraz ktery si poskladala + rucne psany zavazek v nestandardnim formatu.

         v podstate zajimave by bylo kdo to cele zaplatil. tak uz to v kapiku chodi. 21 dni ve vezeni je podle pani reziserky prd. pani reziserka prekracuje ramec dokumentu tim ze do nej vnasi sve hodnotove soudy a sve pevne presvedceni ze wonka byl agent stb. ke strizlive interpretaci tedy neprispiva.

         pokud pouziju jeji metodu psychohistorii tak ne me dela dojem , v rozhovoru, abiciozni kravky s s nedosatkem citu pro format dokumentu. :)

         • lomikel

          Libuše Rudinská vystudovala fotografii na FAMU a velkou část vlastní tvorby věnovala natáčení dokumentů z exotických destinací ve spolupráci s Jaromírem Štetinou.

          no skola se pozna …
          proc nenatocila neco o nem ? to by byl aktualni pocin na rozdil od przneni mrtvoli psychopata! no neco spolu meli…, v tech exotickych destinacich, akt byl skartovan ale nejmenova o tom duverihodne vypovedela ;)

          • merlin

           Hm o štětinovi nic nevím – myslím v této souvislosti, objednal si to nějaký chrtista, rozčiloval se v parlamentních novinách, že na to sehnal prachy. musela bych to hledat. Furt ale neřešíte otázku, zda to máme zapotřebí, takovýhle hrdiny. Za sebe odpovídám, že se mi zdá, že ne.

          • lomikel

           Vytvareni hrdinu je PR/politicke prace jako kazda jina, na cause wonka je zajimave predevsim to jak byl pouzit k teto prefabrikaci. Bylo lze se pokusit o popis struktury procesu vytvareni, hledat paralely rozdily napr u Havla a Plastiku.

           Dokumentovani dusevni nestability/agresivity Wonky je ok, pak je ale treba byt dusledny z uvazovat o tom jakou cenu ma rukou psany dokument o spolupraci, zvlaste kdyz sama autorka rika ze stb na nej prdela protoze to byl chaotik. Tak prdela nebo neprdela ?

           Podepsani cehokoli je o nicem, je treba dolozit jak dotycnny realizoval svou spolupraci, kdyz teda chci delat film o tomto tematu.

           Bagatelizovani umrti ve vezeni, tak jak to reziserka predvadi v rozhovoru je vyslovene sproste. Wonka nebyl zadny vrah, mozna byl spolupracovnik na urovni Peka Vyskoc. Budovani sveho kultu se posmrtne tezko zucasnil.

           Pokud bratr Wonly vyhrozuje svedkum je treba zdokumentovat a podat trestni oznameni, od reziserky se pak ceka ze se pokusi nalezt idicie zda je to jen osobni akce nebo za tim stoji nejake organizace, jak je tak nak naznacovano. Mylsim ze nestoji, na wonku prdeli v podstate vsichni, byl jen pouzit protoze prihodne umrel.

           Jedine co je neprijemne systemovym disidentum je prave odhaleni toho procesu prefrabrikace hrdiny, na ani tak kvuli wonkovi ale kvuli jinym kultum, budvanym za ziva.

           Neni rozlisena lidska stranka a stranka dejina. Vse se toci, u reziserky v rozhovoru, na tom ze on SPOLUPRACOVAL S STB!!, VEDOME!!!, smrdi z toho Stetina a jeho antikomunisus poturceneho turka.

           Kdo spolupracoval se Stetinou, ten smrdi mi na sto honu, kdo jezdil do stredni asie se stetinou ktery tam organizoval idediverse tak neni duveryhodny, kdo ma plnou hubu stb a dela se Stetinou je zcela neduveryhodny.

           Tazke vubec nechapu vase nadseni nad tim historickym bulvarem co pani rezizerka nazyva dokumentem ;)

          • embecko

           Wonka byl Wonka, ten za nic nemuze, stejne jako Cibulka, to bude asi podobny charakterovy typ (charakterovy ve smyslu typovy, ne nejak urazlive). To jsou ti klasicti kostlivci ve skrini, co tam cpala a nacpala pravdalaska s psycho typu Stetiny a kteri cas od casu vypadnou ven. Takovych Wonku dneska je, jeje… spina pada na ty, co kolem toho delaji rozruch. Wonkovi se treba nelze divit, ze spolupracoval, stejne Starek- Cunas, anebo Nohavica, protoze kdo jsme, abychom soudili. Vrchlabi neni jen vesela proslunena zastavka na ceste do Spindlu, ale take zaspinene podkrkonosske (malo)mesto v mlhach, kde zna kazdy kazdeho a nelze se skryt v anonymite, ani se obratit zady a odejit do jine party, tam se tlak vykonaval estebakum naprosto bez namahy a velmi efektivne. Do Prahy daleko a navic kazda kontaktni prazska osoba byl take spolupracovnik, minimalne neoficialni :o)
           Tusim mane, ze ve vubec prvych volbach po Listopadu jsem to hodil prave Cibulkovi, i prez tu jeho zjevnou zarputilou az sebeznicujici utrapenost. Genereaci po prevratu si lide za senatora vybrali temnou osobnost Stetinovu…a ted se propira mikina a chudak Wonka. Az v pozdnim veku jsem prohledl, ze idealy se musi tlouct do lidi nasilim, dneska ovsem chybi „Ten, co natlouka“ jak urcite rikaji Indiani elitam :o)

          • lomikel

           embecko – presne tak je to k zbliti, specialne kontra(s)akord stenina – wonka.

           merlin – coz takhle uvozovat o projektu pani reziserky jako o boji se zemanem (ten udelil) za cizi penize. to by bylo takove trzni …

          • embecko

           „kontra(s)akord stenina – wonka“
           Ano, to je velmi necekane… Madam reziserku a jeji debatu o filmu lze shlednout na Trubce pod nazvem:
           “ Jihlava 25.10.2014: Diskuze „Pavel Wonka se zavazuje „.
           Absolventky Famu (a kluci taky) se na skole naucili nekolik urcitych hovorovych poz, zde je pouzit vzor „prekvapena chytra holcicka“. Kdyz ji nevidite, pak jste presvedceni, ze musi mit culiky. Podle meho je ji uplne jedno co toci, skrupule urcite mit nebude.
           Nicmene…bohuzel to zase dopadlo tak nejak cesky napul, tedy reziserka vydrazdila obecenstvo, ale katarzi uz prinest nedokazala. Podle meho je chybou cele spolecnosti, ze dovoli, aby takovato temata sbirali ze zeme lide typu pani reziserky a delali si na nich karieru. Ze spolecnost dovoli…tim dovolovanim myslim, ze tohle neni uz davno vyrikano en bloc (nelze vyrikat kazdeho) a konsensualne prijato nejake „reseni“ ci „zaver“.
           Pokud pulka obcanu zije v panice z Putlera a druha pulka ho vidi jako predstavitele mocnosti, se kterou by mel Brusel kooperovat, pak se nelze divit, ze i ceska politika je napul, ze tu jsou dve zasadni kliky, obavajici se jedna druhe a tim de fakto nedovolujici spolecenskou debatu na vyssi urovni: jedni „zakazuji“ mluvit o hospodarske korupci, druzi zas nedovoli rec o korupci politicke.
           Neni pak divu, ze cesti kostlivci jsou nekonzistentni, ale stale ze dvou taboru: jednou nekdo bere prachy, podruhe nejaky diplomat rika to, co nema. To je i delba moci: ne kazdy to umi s penezmi a ne kazdy to zvlada politicky, ty dva tabory se casem vyprofiluji samovolne. A moc a penize jsou jedno: nekdo si vydela na posledniho mercedesa, druhy si ho nafasuje pro svuj urad za statni.

           Ja nevim, ale podle meho se tohle Stetinovi libit nebude a to spojeni s nim beru za vicemene nahodne (historicke). Ze by to ale nemelo svoje kouzlo a inspirativni hodnotu, to tedy opravdu ne…cesky receno je to kouzelne a inspirativni :o)
           Zde je hlavnim akterem ceska spolecnost, ktera by se tohle uz mela pomalu naucit nejak kocirovat :o)

      • Mirror

       Mnoho už tady bylo řečeno. Domnívám se, že dokument o Wonkovi by mělo vidět co nejvíce řádových občanů, aby se orientovali v ikonách současného režimu. Souhlasit nemusejí, stačí, aby věděli. Současně pochybuji, že současná cenzura nebo autocenzura dovolí, aby byl tento dokument v televizi nebo v kinech. A jestli dovolí, pak jen po půlnoci. Po Wonkovi pojmenovali most v Pardubicích, zatímco Švermův most v Praze přejmenovali. Filmařka Rudinská se ukázala jako statečná žena. Z jejího CV na internetu je zřejmé, že se po převratu neušpinila adorací nějakého grázla a že se zabývala jen exotickými zeměmi, kde mohla popisovat přírodu nebo jen povrchové jevy ve společnosti. Souhlasím s merlin, že se vnitřně vzepřela prostředí, kde byla vtažena a natočila něco mnohem pravdivějšího, než bylo šířeno mezi lid dříve. Nevidím rozdíl ve sdělení svědků Rudinské a rozumbrady z ÚSTR. Rudinská jako mladý člověk je naše naděje. Nevím kdo jiný než mladá generace má napravit napáchané svinstvo. Přeji Rudinské, aby se nenechala zkorumpovat. Myslel jsem si, že vyznamenáním Wonky šlápl Zeman do lejna. Nyní jsem si na Novinkách přečet, že seznam vyznamenaných připodepsal také Sobotka, což mnohé vysvětluje. Na natočení dokumentu o Wonkovi přispěl podle CV Rudinské také hejtman za socdem v HK. Bylo by zajímavé vědět, co si o tom dnes myslí.

       • Mirror

        Napsal jsem „Nevidím rozdíl ve sdělení svědků Rudinské a rozumbrady z ÚSTR“, což je zapotřebí dovysvětlit. Horečně se sbírá orální historie odpůrců minulého režimu, která se vydává za historii skutečnou. Proč by svědci, včetně estebáků, měli mít menší právo vypovídat a třeba svoji minulost hájit a jejich svědectví by mělo být méně relevantní než svědectví tzv. historika z ÚSTR? Zkoumal někdo jeho zaujatost? Jsme jako u blbých. Zápis v dokumentech a seznamech stb může odrovnat někoho na celý život, ale jejich sdělení teď je něco, co nemůže být považováno za pravdivé.

        • merlin

         Mirrore,myslím, že obecně nelze stavět na vyprávění jakéhokoliv zpravodajce šibenici pro kohokoliv. Na Wonkovi je ohavná jedna věc. Udával obyčejné lidi, Kdyby psal udání jen na estábáky a policajty, byl by v pohodě, ale udávat spolupracovníky a sousedy kvůli poslechu svobodné evropy, závadným knihám v jejich knihovně nebo třeba obyčejnému plotu je rozhodně přes čáru. Je možné a velmi pravděpodobné. že chování Wonky ml. bylo ovlivněné vzorem chování a genetikou /premorbidně abnormně strukturovaná osobnost jako otec/ . Když to shrnu, a´t je to s tou jeho spoluprací jakkoliv, pro okolí a lidi, kteří je museli oba potkávat v jakémkoliv režimu, to bylo zřejmě dost nebezpečné.

         • merlin

          resp. i kdyby kryl někdo vlastní odbojovou činnost tím, že odvádí pozornost udáváním jiných dle náhodného výběru, je to zhůvěřilé chování. Za které by mělo následovat damnatio memoriae , ne státní vyznamenání.

         • Mirror

          Merlin, můj spolužák (přes tělocvik) z vedlejší třídy sloužil u státní bezpečnosti. Byl JUDr a nenosil uniformu. Oba jsme na hromadné fotce se svíčkou při příležitosti prvního svatého přijímání. Na společných třídních srazech před převratem o sobě ohlásil, že je státní zaměstnanec. Chytráci z jeho třídy do něj s oblibou rýpali. Po převratu se s ním dá hovořit otevřeněji. Jednou jsem mu vyčetl zacházení s místním farářem. Vysvětloval to tím, že se k nim dostali i gauneři, které bylo těžké odhalit. Například nějací operativci vykrádali v Ostravě samoobsluhy, ale pochytali je. Známý je také případ sametových vrahů ze Svobodova filmu. O svých případech spolužák nehovoří. Jen mne upozornil, že lidé, kterými se zabýval, byli občas pěkní hajzli, kteří se navzájem práskali. Spolužák je po bajpasu a operaci s onkologickým nálezem. V době převratu dostal infarkt. Do okresní nemocnice dojel sám autem, ze kterého byl vytažen. Teď vzpomíná kolik lidí (doktorů) mu lezlo do zadku, když chtěli vyjet na rekreaci na Západ. Tenkrát, když už bylo jasné, kdo vyhrál, tak se nenašel v nemocnici nikdo, kdo by jeho auto odvezl na parkoviště. Teď je v penzi, nikdo ho nezastřelil a možná, že ani nesoudil.

          Paní merlin, teď rozhodněte, komu věřit? O spolužákovi vím, že nikomu z našeho města neublížil. Jestli páchal nějaké zločiny v okresním městě, kde bydlel, to samozřejmě nevím. Na druhé straně, co já vím o lidech z ÚSTR nebo o disidentech? Jak někteří z nich žili, to popisoval Jirka Vaněk, který žije v Sydney. Teď už od něho nic není slyšet, ale v začátcích internetu toho popsal hodně.

        • lomikel

         tak to vykladano nebude, bude to vykladano jako osobni selhani wonky a dalsi duvod proc nenavidet komunisty, nebo jako utok stbaku na hrdinu. tazke i kdyz chapu vasi linii vasi argumentace/agitace tak tohle je stejne kluzke how** pro vsechny. zadna vhled a prozreni se nedostavi, jen se zviri kal odedna. nedistavi se proto ze to pani reziserka zmrsila.

         • Mirror

          Pane kolego, nechápu, proč jste na paní/slečnu režisérku tak přísný? Co udělala podle vás špatně? Buďme rádi, že se vzepřela.

         • merlin

          lomikeli ale u udavačů jde o osbní selhání, buď to ty lidi dělají kvůli penězům nebo kvůli pocitu moci. Když ponechám stranou kategorii práskač z převědčení a blbosti

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s