Agresivně proti Rusku: Klanu US Vice Bidena jde o velké peníze

Přeložil Brok, převzato odtud.

Akcie US frakovacích společností ztratily od června více než 20 procent na ceně. Tento vývoj by mohl vysvětlit, proč Američané tak agresivně útočí na Rusy: Syn amerického viceprezidenta Joea Bidena pracuje pro ukrajinskou frakovací společnost. Dva bývalí zaměstnanci Kerryho ministerstva zahraničních věcí jsou pro tuto společnost aktivními lobbisty. Jde o jasně hmatatelné osobní zájmy uprostřed bubliny, která hrozí prasknutím.

Frakovací boom ve Spojených státech znamená, že země v posledních letech předstihla v produkci ropy Saúdskou Arábii a Rusko. Nová technologie zachraňuje v současné době obchodní deficit USA a hospodářský rozvoj obecně před ještě horším vývojem a vytvořila mnoho nových pracovních míst, zejména v Texasu.

Ale budoucnost frakování je velmi nejistá, píše Bloomberg, protože množství ropy vytěžené pomocí frakování může být výrazně nižší, než se dříve myslelo. Zprávy frakovacích společností jsou v tomto směru extrémně neprůhledné.

Je docela možné, že nyní nastupující drsné procítání je jednou z příčin agresivní energetické politiky Američanů proti Rusku, neboť Rusko má ve svých zásobách ropy cenný vklad do celosvětového boje o zásobování energiemi. Proto mají Američané intenzivní zájem o Ukrajinu, protože doufají, že tam vytěží energii, kterou slíbili investorům frakovacího boomu. Kromě toho tlak na ceny ropy bude bolet Rusko, takže Rusové nebudou moci dost rychle realizovat nové vrtné projekty, jako například ten v Arktidě.

Americká politika se prolíná a velmi úzce spolupracuje s frakovacím průmyslem: Hunter Biden, syn amerického viceprezidenta Joe Bidena, pracuje pro ukrajinskou společnost Burisma. Tato společnost na počátku ukrajinské krize zesílila své lobbování ve Washingtonu, jako napsaly Time: dva blízcí spolupracovníci amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, odpovědní za politickou práci, působí jako placení lobbisté pro Burisma.

Jak řekl nedávno Biden, Američané donutili EU přijmout sankce proti Rusku. Sankce tvrdě zasáhly ekonomiku v EU, zatímco Američanům prospívají.

Vývoj cen akcií v oboru frakování připomíná situaci v roce 2000: i tehdy společnosti slibovaly na burze modré z nebe. Alan Greenspan svojí uvolněnou měnovou politikou přiléval benzín do ohně a investory hnal do průmyslu, který nemohl naplnit očekávání.

Stejně tak to teď vypadá s frakováním. Páchne to podvodem na investory na základě přehnané předpovědi výnosů.

Lee Tillman, generální ředitel společnosti Marathon Oil, řekl v září investorům, že jeho společnost má ve Spojených státech zásoby ropy více než 4,3 miliard barelů, vytěžitelných frakováním. Avšak tento údaj byl 5,5krát vyšší, než oznámila Marathon Oil regulačním orgánům USA (SEC) jako reálné rezervy.

Ve frakovacím průmyslu v USA nejsou takové obrovské rozdíly neobvyklé. Tyto společnosti používají přehnané předpovědi jednak k podpoře prodeje svých akcií investorům, jednak tím chtějí přesvědčit politiky USA, aby zrušili stávající zákaz vývozu ropy po příštích 39 let.

Veřejnosti, vládě a Kongresu řekl Scott Sheffield, šéf Pioneer Natural Resources Texas Group. „Když máme tento skvělý zdroj, proč nás nenecháte vyvážet?“ Politika málo rozumí frakování, ale má zájem na zisku. Proto podporuje zájmy průmyslu.

Předpovědi kolik lze z břidlic získat ropy jsou sporné, odkdy boom asi před deseti lety začal. Frakovací společnosti kombinují horizontální vrtání s hydraulickým štěpením. S cílem vytěžit uhlovodíky jsou voda, písek a chemikálie pod tlakem vháněny hluboko do břidlice. Vynálezci této metody v oklahomské City Group Chesapeake Energy tvrdí, že předpovědi frakování jsou předvídatelnější než u tradičního vrtání. Orgány dohledu souhlasily s tímto názorem a uvolnily požadavky z roku 2010. V důsledku toho společnosti získaly větší volnost při přípravě prognóz.

Kromě toho energetické společnosti dosáhly svolení Komise pro cenné papíry, že mohou do svých zpráv zahrnout spekulativní odhady. Naproti tomu regulačnímu orgánu SEC korporace hlásí pouze prokázané rezervy. Investorům jsou tedy předkládány spekulativní odhady, nikoliv údaje pro SEC.

Rozdíl mezi těmito odhady není nic nového. Zkušení investoři vědí o tomto dvojitém výkaznictví po léta. Problém je v tom, že frakovací společnosti přislíbené objemy musí také dodat. Tím ‘riskují řadu soudních sporů‘ cituje Bloomberg John Leeho, profesora inženýrství na University of Houston.

Zatím nedošlo k žádnému sporu, protože akcie rostly po šest let. Důvodem byla a je hlavně uvolněná měnová politika Federálního rezervního systému, která téměř všechny ceny akcií vyhnala nahoru. Takže investoři do frakování zatím neměli důvod si stěžovat.

Ale situace na komoditních a akciových trzích se zhoršila v poslední době masivně a rychle. Od června klesla cena ropy o 20 procent. I frakovací akcie ztratily od června více než 20 procent. Investoři nyní hledají někoho, na koho svalit vinu a útočí na přehnané předpovědi frakovacích společností.

Takže u 62 ze 73 amerických frakovacích společnosti mají úřady USA hlášeny těžitelné rezervy nižší než předpovědi pro veřejnost. Společnost Pioneer Natural Resources hlásí Komisi pro cenné papíry 13 krát vyšší předpovědi, Goodrich Petroleum 19 krát, Rice energie 27 krát.

Průměrný zveřejněný potenciál frakovacích firem byl 6,6 krát vyšší než reálné rezervy, hlášené SEC. Mnoho firem používá vlastní modely pro predikci potenciálu zdrojů. Nikdo neví, jak jsou jejich čísla přesná, jak hluboko se bude muset vrtat a jak vysoké budou náklady.

Kdyby došlo ke sporu kvůli klamným zprávám, frakovacímu průmyslu by hrozil mnohem větší propad než nynějších 20 procent. Investoři by si uvědomili, že výše zisků z posledních let nebude trvat stále.

V této situaci se ruská krize se jeví jako záchrana. Karty na akciových trzích společností se znovu zamíchají – protože můžete za nepřesné předpovědi učinit odpovědnými vnější faktory. Zároveň Biden-klan doufá na Ukrajině vytěžit to množství břidlicového plynu, které chybí jinde. Celá věc je oficiálně zachycena v politickém kontextu: mluvčí společnosti Burisma časopisu Time řekl: „Společnost bude podporovat energetickou nezávislost Ukrajiny, hospodářský růst, národní suverenitu a regionální stabilitu a zasadí se podle potřeby o to, aby tyto cíle byly dosaženy.

***

Z originální diskuse (v Němčině):

1. Uvedené frakovací společnosti (tj. všechny…) jsou financovány díky pravidelnému přílivu kapitálu z prodeje akcií, nikoliv z výrobních příjmů. Doprava a očištění uhlovodíků od chemické polévky stojí více, než pokryjí výnosy z prodeje plynu a ropy. (!) Kromě toho, manažeři a ředitelé těchto společností chtějí dobře žít. Pod US $ 50,000 na měsíc nejdou. Takže náklady neustále rostou a reálné zdroje jsou vyprodány. Reálná cena akcií se řítí směrem k 0.

2. Frakovací průmysl je černá skříňka, ve které společnosti podvádějí investory a kromě toho způsobují nevratné otrávení podzemí. Na východní Ukrajině se chtějí Biden/Burisma dostat k břidlicovému plynu. Proto Biden podporuje válku ukrajinské junty proti vlastnímu lidu a vyhání stovky tisíc Rusů. Prázdná východní Ukrajina přijde Bidenům vhod. Typické americké chování jako na Divokém západě. Tentokrát na východě.

 1. Janika

  Děkuji, Broku, za skvělý překlad. Tohle jsou ta „lidská práva“, za která táhnou do boje Schwarzenberg s Kocábem a spol. Nedávno tu byla debata o odlišném vnímání světa. Kdo na tohle naletí (aniž by z toho měl nějaký prospěch, to je pak o něčem jiném), tak o tom označení o jiném vnímání a jiném názoru není přesné. Je to prostě blbec.

  Jinak samozřejmě starý známý scénář, jak to vidí i autor druhého komentáře, jako bychom sledovali klasický western. Jenže žádný šerif John Wayne nepřijde a nezjedná spravedlnost.

  • Brok

   Janiko, je to jako v tom vtípku, tato diskuse: ‚zeptejte se mne na co chcete, a já vám odpovím na co chci‘. Já při překladu myslel na to, jak vlastně peníze určují chování lidí, jakoby žily svůj vlastní život. Malý akcionář, třeba bývalý komunální úředníček někde v Omaze, má pár akcií frakovací společnosti, dostává z nich něco ke své penzi a jemu záleží na tom, aby Biden-klan uspěl a vytloukl z východních Ukrajinců duši. Jeho makléř to také potřebuje. A takových jsou možná deseti- nebo statisíce. A na burze tyto jatky nevidět, vždyť to tam vypadá jenom jako ztřeštěná hra. Z těchto zdánlivě drobných buněk vzniká proud, který se, poháněn lidskou hrabivostí, změní na hrůznou slepou mašinu, která funguje zcela mimo lidské pojmy a měřítka – proud peněz. Je to jako v řecké tragedii – řetěz náhod, lhostejnosti a omylů neodvratné vede k tragedii.
   Všechno pramení z této zhovadilosti: PENíZE DĚLAJí PENíZE.
   Jiný pohled: Nedávno protestovali nějací lidé v Kanadě proti frakování v jejich okolí. Radnice svolala občany, aby vyslechla hlas lidu. Jeden pán tam řekl: minulý týden jsem si koupil nový čevy (chevrolet) a potřebuji do něho šťávu. Vrtat!
   Tak jo. Všechno si musím udělat sám: přečtu si článeček, přeložím si ho a teď si ho sám ještě odiskutuji. No bezva.

      • Janika

       Obražení – to jsem si musela najít ve slovníku :-). No jasně, to je trefný výraz, taky to tak cítím. Nalomení, ne sice přímo zlomení, jen abychom si uvědomili, jak si počínáme. Vsuvka merlin je dobrá, nevadí mi, ale nemělo by se to stát zvykem a pravidlem, že diskuze pod články je úplně o něčem jiném. Asi tak :-).

       • Kamil Mudra

        Zajímavé. Já jsem se s tím výrazem setkával mnohem častěji ve významu „obejít“.
        Například:
        „Musím obrazit pár lidí a zjistit co se děje.“
        „Nezbylo mi než obrazit více obchodů abych to sehnal.“
        „Po cestě domů obrazil několik hospod a podle toho také vypadal“.
        Takže mi to vždy přišlo odvozené od „dorazit“ někam (do cíle, k někomu atp.) ale postupně na vice míst za sebou, řetězově.

        • Brok

         Já měl na mysli obrazit = povzbudit, animovat, oživit nebo taky pobavit. Zajímavé, že to slovo znám z literatury (R. Rolland „Dobrý člověk ještě žije“) ale v českém synonymickém slovníku není.

   • Janika

    Broku, poznámka a vysvětlení autora, pokud možno polopatické, nikdy nezaškodí, aspoň z mého hlediska, takže děkuji za dodatek, byť kritický k čtenářům. Ona naše úroveň je různá. Mně osobně ohledně tohoto článku stačí dojít k závěru, že za kroky politiků stojí hospodářské zájmy, zaregistruji jaké v tomto případě a podrobnosti a nuance, kajícně přiznávám, jdou už mimo mě. Přitom si uvědomuji, že pro ostatní jsou právě ty další detaily zajímavé a proto článek ráda, dokonce s hrdostí zveřejňuji.

    „Na burze jatky nevidět.“ – to bych tam dala jako nápis nad vstupem…

    A že peníze dělají peníze, to je skutečně zhovadilost. Zase jen můj pohled – tady jsme u pramene zla kapitalismu, není to v nějaké lidské špatnosti.

    • Astr

     Cituji zaver Janiky:
     A že peníze dělají peníze, to je skutečně zhovadilost. Zase jen můj pohled – tady jsme u pramene zla kapitalismu, není to v nějaké lidské špatnosti.
     ================================
     Svetovy kapitalismus, co to je, dobro nebo spatnost ?
     Jak pro koho. Jinak pro drzitele akcii kterym penize delaji penize a jinak pro vetsinu ostatnich lidi.
     Proto je to skutečně zhovadilost , lidska zhovadilost a „genialni“ vymysl cloveka aby penize delaly penize,
     stejne jako je kapitalismus sam je to dukaz o lidske chamtivosti.
     Ze to Janiko neni o lidske spatnosti ?
     O cem tedy kdyz to nakonec ke spatnosti vede?

     Pro Bidena a jeho klan zisk, stejne jako pro kazdeho kdo jim uveril a koupil jejich akcie frakovaci
     pro vetsinu ostatnich lidi pak nezbyva jen nesouhlasit, bat se valky, znicene prirody a pouzivat slova fakovaci

     • Janika

      „Ze to Janiko neni o lidske spatnosti ?
      O cem tedy kdyz to nakonec ke spatnosti vede?“

      To je otázka do pranice, Astře :-). Těžko na to odpovídat. Znáte to o tom, že příležitost dělá zloděje? Taky vraha, zrádce a jiné lumpy. Bez příležitosti by se nedopustili toho, k čemu je ta příležitost svedla. Tak jací jsou? Nikdy jsem nic neukradla (v podstatě :-), ale kdybych se narodila a žila v romském ghetu, mohla bych to o sobě také prohlásit?

 2. merlin

  agresivně proti Zemanovi a tentokrát hodně, mitrofanov a spol + rejžek a spol spolu s bývalými disidenty, co byli u moci a jejich dětmi, co se tu právě jak říkají necítí už dobře /Diestbierová, Bursík, Benda atd zkusí Zemana sundat, Sice si numím představit, že by ústavní soud šel trubkám na ruku, ale v česku bylo vždycky možné všechno, zvláště pak s dopomocí odjinud
  třeba tady to je taky roztomilé, http://www.zemancountdown.cz/

   • Kamil Mudra

    Ach jo. Až to zamrzí při čtení některých jmen lidí, kterých si nedokážu přestat vážit pro jejich nepřehlédnutelnou kvalitu. Utěšuji se tím že „být pravdoláskařem“ se v současné době na kulturní scéně „nosí“, tak jako svého času, ve stejných kruzích v Americe, „být komunistou“.

    • Janika

     Tak to by mě zajímala definice té kvality, Kamile. Ono u herců to často mate. Myslíme si, že když je někdo dobrý herec, je i dobrý člověk. Ale to jsou dvě různé věci.
     Kdy že se v Americe nosilo být komunistou, rozuměj komunistou bez rizika, tak jako dnes u nás pravdoláskařem bez rizika?

     • Kamil Mudra

      Myslel jsem tím profesní kvalitu. A také inteligenci. Mě hlavně vadí to, že jim nevadí být v jednom pytli s některými prevíty. Protože vnímám velmi rozdílně např. Pavla Bobka a Alexandra Vondru. Jestli je někdo dobrý nebo špatný člověk, to se špatně hodnotí i u lidí které známe osobně, natož pak jen z médií.

      Kdy? V 60. letech, v době hnutí hippies. Mezi umělci všeho druhu bylo hodně anarchistů nebo komunistů. Byli oblíbení Gándhí, Rimbaud, Whitman, Chea Guevara …atd. Jde o dobu kdy se začala v USA prosazovat Nová levice. Ve „vyšších“ uměleckých kruzích šlo ale spíše o salonní záležitost.

      • merlin

       Mi to nepřijde jako módní vlna. Prostě si herecké kruhy logicky hájí všemi prostředky to, že se propracovali z komediantů nevpouštěných do vesnic a měst na ,,celebrity,, Nechci paušalizovat, samozřejmě, ale pěstují si kulty osobností po vzoru holywoodských hvězd. Mají jednu výhodu, velkou. Na rozdíl od straého řecka u nás není vyučováno jak dobře mluvit. Takže oni tím pádem zaplňují tuhle mezeru, by´t jinak neumí specializovaně nic jiného než dobře memorovat přednášet texty a žít životy jiných v rolích.
       K tomu, co se rozpoutává za hysterii mezi novináři a ,,pravicovými ,,politiky /u Mitrofanova na twitteru nepotkáte jen novináře ale potkáte třeba i Teličku a další z EU, obětavě práskající na Kellera a Macha atd, lidi z diplomacie …
       ,,V zájmu osobní moci odhodil vše, co naoko vyznával, a přifouknut úřadem odměňuje ze státního své obdivovatele. Zapadá to do nikdy neskrývaného opovržení většinou lidí.
       Ve stejné části veřejného prostoru, kde se rozléhal stud kvůli tomuto prezidentovi, už ale vznikla debata, jaký má být jeho nástupce, abychom se přestali stydět. Diskuse je teprve v začátcích. Padl názor, že by takovou osobnost měli volit jak vzdělanci, tak hospoda…..,,
       Kdyby jim stačilo nadávat nejméně půlce obyvatelstva do hospody, tak bych to ještě brala, ale neustále narážet na rudohnědá prasata, na: ,,my inteligenti,, a oni debilové, na ,,žumpu,, nebo ,,ty socky u půllitrů bez vzdělání a rozumu,, apod. mě nebaví, zvláště má-li to zvyšující se intenzitu.Před dvěma dny Mitrofanova napadlo u čistění zubů, že by dobrý prezident byl generál Pavel. Tak to hned zmínil, aby se k tomu ostatní z novin vyjádřili. Tak možná to tu zase obsadí z pěti až šesti stran nějaká vojska, tentokrát v.s. NATO.
       Kdyby měli lepší složení, třeba fyzik kdyby se tam vyskytnul, tak by mohl dát echo, že tlak vytváří protitlak, a to hlavně ve státě, kde propagandistické kecy znají výtečně a mají s nimi zkušenost od doby pobělohorské. Nejméně.
       Tohle mi už dneska taky přišlo přehnané, svérazn

       Hana Michnová ‏@HanaMichnov 5 hod.před 5 hodinami
       @AlexandrMitrofa To, že má Pravý sektor jen 3 poslance, ale neznamená, že nemohou řádit v ulicích.

       AlexandrMitrofanov ‏@AlexandrMitrofa 5 hod.před 5 hodinami
       @HanaMichnov Pokud vím, distancují se od toho. Jinak u nás občas řádí v ulicích náckové a to častěji než na UA. Jsme nacistický stát?

       Když to shrnu, já bych si byla třeba Zemana nevybrala, mám v tom velké rezervy, ale po tom co všechno vyváděli příznivci knížete před volbou /fakt to působilo hodně nesteticky/ a po tom co se kolem něj pořád děje – ze všeho je silvestrovská sféra karla čapka – a hlavně po tom, jak se nafoukaná část velkých nul otírá o tu půlku, co na ně pracuje, si ho klidně zvolím i příště, jen aby výše jmenovaní pukli vzteky.
       A pokud by nekandidoval, hodlám si pečlivě vybrat toho, kdo téhle vypečené kamarile /se za ni rozhodně považují/ bude vadit nejvíc.

       • vittta

        Však oni nám Mitrofanové ve své hlouposti ukáží,koho máme volit,kdyby Mílovi zdraví nesloužilo.
        Míla s nimi bojuje statečně.(leckdy se musí uchýlit k jejich metodám)
        Myslím,že i za „nás“,neustále okopávané a urážené české občany!!!

        • dixi

         Dnes mne rozesmál, když se vyjadřoval k pussynkám, česky, jadrně a pravdivě. čekám, co na to naši pravdoláskaři. Také s ním v lecčems nesouhlasím, ale boduje. Lehké to nemá. Proto mu přeji ty okamžiky, jako v číně, kdy hráli před čestnou stráží na jeho počest českou hymnu.

       • Kamil Mudra

        Merlin, vždycky se v nějakých kruzích něco „nosí“ a vůbec to nemusí být o módě. A vždy je to tak, že pár jedinců ví proč říkají to co říkají a banda užitečných idiotů to po nich opakuje předhánějíce se v tom kdo to lépe podá, aniž by se zamysleli nad tím co „posílají dál“.

        A tak v jedněch kruzích se nosí že je třeba zničit Rusy, v jiných že socky nemají nárok na vlastní názor, v dalších že frakovat se musí za každou cenu…

        A najde se hromada Rusů co jsou schopni podporovat to vlastní zničení, plno socek co dají hlas těm co z nich plánují udělat ještě větší socky i takoví co klidně přijdou o vodu jen aby měli co nalít do svýho „čeva“ (jak výše píše Brok)…

        A všichni se cítí úžasně „in“ když říkají to co si myslí že si myslí. U některých by ale člověk čekal že skutečně myslí a že to také nějak dají najevo. Ale ono to vypadá že myslí jen na to aby se vezli s proudem který si vybrali a měli na sobě vždy to co se nosí.
        Nakonec, proč ne, že? Člověk přece přežil díky své přizpůsobivosti.

  • Kamil Mudra

   No, je to ubohý – nic jiného se k tomu říct nedá. Tímhle stylem „žít česko“ fakt není pro každého.

  • Janika

   „zkusí Zemana sundat“ – no tak ať to zkusí, šmejdi. Ale fakt se člověku dělá zle. Začínám chápat, že nechutnost těch, co řvou na scéně, může být až tak velká, že člověk vezme zbraň a jde do toho, bez ohledu na riziko.

   • vittta

    Puška stejně dobře zabije vinného i nevinného.
    A při mačkání spouště to cíl na ksichtě napsané nemá.
    To je zásadní nevýhoda pušek a zbraní obecně….

 3. merlin

  snaží se myšáci
  Pavel Svoboda ‏@1PavelSvoboda 15 min.před 15 minutami
  Píšu vám z toho zavrhovaného Bruselu, že kdyby se něco podobného stalo zdejší hlavě státu, tak zítra už hlavou státu není.

  AlexandrMitrofanov ‏@AlexandrMitrofa 2 min.před 2 minutami
  @1PavelSvoboda @Fbeyeee Ale vážně, jste právník: Existuje taková možnost v českém právním řádu? Všichni přece říkají, že ne.

 4. Janika

  Z diskuze k tomuto článku na OM http://outsidermedia.cz/agresivn%c4%9b-proti-rusku-klanu-us-vice-bidena-jde-o-velk%c3%a9-pen%c3%adze/:

  tožtak • 2. Listopad 2014
  1. Objevily se zprávy, že v Novorusku ta naleziště nejsou tak velká, jak se původně předpokládalo
  2. Pochybuji, že je tam opolčenci pustí, když chtějí veškerý průmysl znárodnit
  3. Není tam zdroj vody, které by bylo potřeba velmi mnoho, o ekologické katastrofě nemluvě
  Holt si mladý Biden bude muset hledat jiný flek

 5. Astr

  Rikaji li 2 totez neni to totez !

  Moderátor se logicky prezidenta zeptal, proč volí taková slova. „Já jsem inspirován panem Schwarzenbergem, který v každé druhé větě říká hovno. Vzhledem k tomu, že má pražská kavárna ráda pana Schwarzenberga, tak jsem se chtěl vlísat do přízně pražské kavárny.“ Na dotaz, zda se mu to může podařit, Zeman opáčil: „Vůbec ne, ale můžu ji aspoň rozčílit.“

  Podle autora clanku je knizeci hovno sjednocujici, kdezto pro Zemanova slova ma pan novinar nepochopeni:
  Tak vypadá zasypávání příkopů a sjednocování národa podle hlavy českého státu.
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/glosa-o-lumpenkavarne-vulgarite-a-lumpenprezidentovi-p1c-/domaci.aspx?c=A141102_192548_domaci_kop

 6. vittta

  A hele,Šlechtovou Zemanovy vulgarismy uráží jako ženu.
  Teď mluví nějaký fousatý mudrlant …Oliva,(neznám)…tak co,dočkám se na ČT1 nějaké pozitivní zprávy o panu prezidentovi-třeba něco o obsahu jeho projevu???
  Zatím ne…
  Ještě ne…(Rath,Topolánek)
  Nyní se vypípává strašný vulgarismus „ty vole“.
  Sestřih jadrných slov plných pípání.
  A Gottwald..(kroutí krkem)

  A nic.
  Tak nic,obsah projevu prezidenta republiky nikoho na ČT1 nezajímal.
  Leda by to bylo dříve,než jsem to zapnul…

  • Zdena

   od čtení doporučeného článku z blistů mne odradilo jméno autora a tak jsem se začetla jinde
   Ta Veronika myslí a píše dobře :-) http://www.blisty.cz/art/75347.html
   Je to osvěžující číst si o Hovorech z Lán z jiné perspektivy, než nám nabídla naše pohoršená média

   • vittta

    Veronika se dá minimálně číst bez větších následných emocí a má to hlavu i patu.
    Ale Kája je zase superexpert.
    Nedal jsem to sem jen tak,Kája v textu popisuje polovojenské jednotky v Polsku,dívá se tu kriticky,tu „objektivně“-když z čista jasna sklouzne ke statečným Polákům a zbabělým Čechům,kteří jen hledají,do kterého análu zalézt.

    Což je velice komické,protože odborník Kájova ražení by měl vědět,že jednoznačně nejpitomější politiku 20 (21) století mělo Polsko,které se cpalo do análů úplně všech,Němci počínaje,přes SSSR a dnes USA konče.
    Při čemž rozdíl je v tom,že Polsko když už v nějakém análu bylo,posílalo kam to šlo své vojáky.(hlavně k nám)
    Zvlášť odpudivý byl jistě pro Poláky anál sovětský,protože SSSR byl s Polskem ve válce už 1920,SSSR nechal popravit 20 000 jejich důstojníků,následně jim Stalin nechal zbourat Němci Varšavu (trošku se ta vina sice přehání-ale….),po r.1945 je SSSR velice důsledně kontroloval,což tedy Poláci odměnili obzvlášť silným kontingentem v r.1968….

    To být Polák….asi bych na svou zahraniční politiku moc hrdý nebyl….
    To ta naše byla o dost lepší a rozhodně i rovnější.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s