Kuba v srdci Afriky

Napsal Baron Le Samedi

Poslední týden došlo k zajímavému vývoji v republice Burkina Faso, což je vnitrozemský africký stát, sousedící, pro orientaci, s Mali a s Pobřežím slonoviny. Události v sedmnáctimilionové zemi by mne nechávaly chladným (Afrika se svými třiapadesáti státy zažila od svého „roku Afriky“, 1960, více než šest set vojenských převratů), kdyby na povrch nevyplavalo něco jiného.

Moci v zemi se chopila armáda, mladí důstojníci, kteří svrhli prezidenta Blaise Compaoré, odmítli i generála Kouamé Logué a ani prozatímní držení moci jistým podplukovníkem prezidentské gardy, Isaacem Zidou, není, podle zpráv, které přicházejí z Ouagadougou, definitivní.

Státní převrat, svrhávající 63letého prezidenta po sedmadvaceti letech panování, kdy si jmenovaný vystavěl mj. i vlastní plážový resort u moře v Pobřeží slonoviny, by nebyl ničím, na africké poměry, novým.

Novinkou nebude ani to, když napíši, že post de Gaullovští prezidenti Francie si bývalé francouzské africké kolonie privatizovali, což je plný obsah slova dekolonizace.

Jediné Francouze, které dnes v bývalých koloniích nalezneme, jsou snad képi, příslušníci francouzské Cizinecké legie. Správní úředníky nahradili Afričané, jejichž jedinou povinností je vybírat úplatky pro sebe a své příbuzné (tzv. systém nduku), a pak ještě pro „prvního z prvních“, obyvatele Elysejského paláce. Uvážíme-li, že frankofonních prezidentů je circa třicet, znamená to třicet velkých naditých zavazadel pro pána Elysejského paláce ročně, ať se zrovna zove Chirac, nebo Mitterand či Sarkozy. Prezident Mitterand touto agendou pověřil svého syna Jeana, a jinak ji po dlouhá léta vykonával státní tajemník Foccard. Afričtí prezidenti za svá zavazadla získávají „jistotu stonásobku“, neboť například takový Omar Bongo a jeho klan vládne v Gabunu od šedesátých let, a je znám i u nás, neb to byl on, kdo nařídil nevpustit v roce 1968 do země poměrně známou Expedici Lambaréné.

Francouzům se postavili snad jen dva lidé: Sékou Touré z Guineje v šedesátých letech (za cenu proamerikanizace) a Thomas Sangara v letech osmdesátých.

Sangara, který svrhl prezidenta Horní Volty v rámci sdružení Regroupement officiers communistes, sdružení komunistických důstojníků, a stal se prezidentem země, provedl v tehdy desetimilionové zemi tvrdý drive doleva. Provedl očkování všech dětí, během pěti let své vlády snížil o polovinu dětskou úmrtnost, nechal vysázet deset milionů stromů, zúrodnit povodí Bílé, Rudé i Černé Volty a vytvořil předpoklady pro elektrifikaci země, neboť Volty jsou nejen splavné, ale též vhodné pro stavbu energetických a jiných vodních děl. Výnosy pšenice se zvedly z 1.700 kg z ha na 3.800 kg, zdravotnictví a školství bylo zdarma, ženám bylo zakázáno provádět obřízku, a byly zrovnoprávněny. Čtenář Marxe a Lenina, a majitel stařičkého Peugeotu také nařídil, že nejdražším vládním vozem bude R 5, což Jak víme BYLO dvoudvéřové autíčko. Mercedesy byly prodány. V zemi operovali kubánští lékaři, děti měli svou pionýrskou organizaci, a země, zdá se, spěla k zítřkům jen tušeně lepším.

Do 15. října l987, kdy Compaoré svrhl s francouzskou pomocí Sangaru a Sangaru osobně zavraždil.

…Dnešní“ printemps noir“, černé jaro, jak píše Paříž, je tedy možná návratem k ideálům rovnosti a k „sankarismu“. To vše by mne neudivovalo. Udivuje mne to, že po celá osmdesátá léta u nás o Horní Voltě, aka zemi spravedlivých lidí (Burkina Faso) nepadlo ani slovo. Ba ani půl slova. Snad kubánské zkušenosti, které Ouagadougou implantovalo, nebyly dosti honosné, snad kubánská přece jen třetí cesta ohrožovala prapodivnou sovětskou perestrojku. Tak jako bylo zakázáno přeložit celého Kaddáfího, protože už jeho slova o tom, že „elections are fraud of democracy“ jsou buřičská, tak se do nicoty propadala kupodivu nevojenská dobrodružství Kubánců a Afričanů v samotném srdci Afriky. …

Reklamy

11 comments

 1. Janika

  Máte pravdu, Barone, o této zemi se u nás mlčelo a musela jsem si najít, co že to vlastně bylo za stát – Horní Volta. Zajímavé informace, děkuji.

  Také jsem se při hledání informací o této zemi dozvěděla, že nabízeli azyl Muammaru Kaddáfímu, někdy v září 2011. Takže ten momentálně svržený prezident nebude zas až tak takový netvor a má mé sympatie. Nic prostě není černobílé.

 2. taras2

  Ona se taky vnucuje otázka, jestli jsou si Afričani vůbec schopni vládnout, když je režim na principu militaristických diktatur, křížených s kapitalismem, udržuje intelektuálně v době kamenné, s jedinou výjimkou: místo luku a šípu a vlastních nohou s akčním rádiem řekněme 30 kilometrů jim kdosi vtiskl do ruky kalašnikova a posadil do transportéru. Znásobil jejich vražedné sklony aniž by je vystavil jiným civilizačním hodnotám, jako je např. vzdělání.

  Asi by pro ně byl nejlepší socialismus (s vyloučením vražedných excesů), včetně centrálního plánování. Ale to už dnes nikdo nevyzkouší.

  • Astr

   Tarasi
   Horni Volta a president Sangara predvedl ze by to I slo kdyz se jim nastavi ta spravna pravidla hry,
   Take ze se nejdna o genetickou vadu ale spis vadu na krase toho co se nazyva demokracie do sveta demokraturne vyvazena, vzdy zprivatizovane a nikdy jinak !
   V Africe jak spravne v clanku pripomenuto dekolonizace mela podobu privatizace !
   S vysledkem ze pak to bylo jako z deste pod okap :-(

   • taras2

    Oni všichni ti afričtí prezidenti se socialistickými sklony se dostali do hledáčku CIA a západních tajných služeb, a ti je uměli za pomoci svých místních pomahačů zlikvidovat, viz Lumumba v Kongu, odpřevratovat viz Nkrumah, nebo se udrželi u moci i přes několik atentátů a pokusů o převrat jenom díky tomu, že nechali zavřít každého, kdo se na ně křivě podíval, viz Sékou Touré.

  • Janika

   Tak pro mě doba kamenná by představovala pokrok. Samozřejmě jakožto společenské uspořádání a se všemi soudobými vymoženostmi.

 3. Astr

  Barone vyborne pripomenuti a pro mnohe I informace ktere massmedia takto nikdy nenapisi !
  Amen!

 4. embecko

  Clovek je zblblej kolonialni retorikou a mysli si, ze za svuj stav si muzou africane sami, protoze si neumi vladnout. Ale jak vidno z clanku, pokud se dostane k veslu alespon trochu slusny hospodar, jde to neobycejne rychle nahoru.
  Bohuzel jsme zas u maticky Evropy a zas u stejne tupe krutosti, jen aby nas nakonec opravdu nemusel zachranovat islam s Cinany.

 5. BARON LE SAMEDI

  Nechci být zlý muž. Vylepšením Paříže pro věrné africké státníky (třeba Denis Sassou-Nguesso, prezident Konga Brazaville) je takový libertariánsko kapitalistický VUML, neboli svobodné zednářství (a tím pány nechci urazit). Afričané mají možnost postupovat po jednotlivých stupních zasvěcení až k vrcholu, pod dohledem Grand Orientu, jedné z nejstarších pařížských lóží. Užitečná věc :-)). Sice mne trochu děsí mix zednářství a dahomejského vúdú (a to si říkám, baron le samedi…..) ale, proti gustu….. Jen si , neodpustím zemanovský bonmot, neznámo, zda v afrických podmínkách je úhelný kámen- z bambusu, sisalu, či jiné traviny.http://www.youtube.com/watch?v=vsM1KW_QmoU

 6. PeeBee

  diky, barone! diky za nezapominani.

  Вот воспоминания канадских «голубых касок»:

  «Снаряды падали повсюду, в том числе и на жилые дома. Количество пострадавших людей было очень большим. По моим подсчётам было убито около 500 сербов за 2 дня обстрела Книна. Около 50 трупов были свалены в коридорах госпиталя Книна. От 20% до 30% всех домов в Книне были разрушены. Только семь целей с натяжкой можно было назвать военными. Среди них железнодорожное депо и здание правительства. Из 3000 снарядов только 250 попали в эти цели. С моей точки зрения, хорваты специально уничтожали жилые дома».

  «Я видел старую женщину, у которой были выбиты глаза. Она держала мертвого мужа на руках и отказывалась уходить с нами… Мы подняли одного человека, чтобы положить его в мешок, и его мозги вылились мне на ботинок… Мешки с телами были сложены в траве рядом с оградой, появившийся неожиданно хорватский танк несколько раз специально проехался по ним, даже не зная, были ли там трупы сербов, хорватов или мусульман».

  «Подвал Книнского госпиталя был забит трупами. Больных выбрасывали из окон».

  knin – srbska krajina, srpen 1995

  «Мы не должны забывать о годах сербской агрессии… Сербы слишком долго испытывали терпение Хорватии». – klaus kinkel