Ledvina

Napsal Hamilbar
Odkaz na tu stránku jsem nic zlého netuše přečetl u Lva Veršinina aka Putnik1. Měl alespoň varovat, šmejd jeden.

Hned na první stránce zde můžet zakoupit 35 ledvin, kostní dřeň, části jater, krev. Takže zvažte eventuální koupi. Nebudete muset, jak jsem se dočetl v jakési diskusi „čelit intenzitě jiného člověka“, „zbaveni pekla mezilidských vztahů“ si to jen koupíte. Nabídka, které nelze odolat. Kapitalismus s lidskou tváří.

Mám zřejmě v podvědomí cosi zvráceného, protože jednu z těch nabídek jsem rozklikl.

Prodám ledvinu

Kvůli dětem prodám ledvinu (Luganská oblast)
31 let, zdráva, krevní skupina B, RH-

Jméno: je uvedeno, já ale nemám sílu ho opsat
Telefon: uveden

Země: Ukrajina
Město: Krasnodon

Jenom malá poznámka. Kdyby podobný inzerát byla nucena dát moje žena, nebo nedej bože moje dcera, budu zlej. Budu moc zlej. A vůbec si nejsem jist, že dokážu být spravedlivý. Což ovšem nevadí, on mi to padesát let potom nějaký taras35 na internetu spočítá.

Reklamy

65 comments

 1. Janika

  Listovala jsem v těch inzerátech zpět, začínají v roce 2012, takže to není výsledkem současné války. Spousta nabídek na prodej ledviny. Jak asi musí být člověk zoufalý, když se k něčemu takovému odhodlá. Asi si neumíme představit, v jakých podmínkách tam lidé žili, a teď jsme jim ještě pomohli…

  Tímhle je třeba mávat před nosem všem ochráncům lidských práv.

  Kladu si otázku – připustili by u nás takové inzeráty? Nezakázali by je jednoduše?

  Nedávno jsem zavítala na blog jednoho pražského kandidáta do zastupitelstva. Zaujal mě název článku: „Je třeba řešit problém bezdomovců.“ Dychtivě čtu – a udělalo se mi zle, asi jako Hamilbarovi nad těmi inzeráty. Ctihodný kandidát hodlá vyřešit problém bezdomovců tak, že je vyžene z města.

  • dixi

   Je to hrozné, právě jsem si poslechla záznam hovoru s panem Petránkem, ráno jsem nemohla,moc zajímavé, pro zájemce dávám odkaz http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3248920 Myslím, že to o čem mluví, skutečně hrozí, je to moudrý pán,vždy stojí za to, poslechnout si ho.

   • dixi

    Teď jsem si to po sobě přečetla :-( Samozřejmě jsem myslela, že je hrozné, dostanou-li se lidé do situace, že musí nabízet část svého těla na prodej. Totéž se děje pokud vím i v Indii a leckde jinde, nejen na Ukrajině.

 2. Kamil Mudra

  Nevím nakolik je to „kacířské“, Hamilbare, ale první co mne napadlo po přečtení vašeho článku bylo:
  Jakýma očima by asi Hamilbar viděl tento inzerát, pokud by jeho dcera či žena nutně novou ledvinu potřebovala a inzerát by byl uveden slovy: „Šetřím na poslední typ Ferrari a proto nabízím ke koupi svou ledvinu.“?

  • ;-)))

   nonsens… znam cloveka co setri na porsche. Mohl by si ho koupit kdykoliv, ale on setri, protoze nechce norkovat aktiva.
   setri uspesne. pravdepedobnost ze by v ramci setreni nabidl ledvinu neni nulova, ale nekonecna.

  • Hamilbar

   Milý Kamile,

   v odpověď na Vaši otázku mě napadla delší řada vulgarismů. Nic mimořádného, běžně používané výrazy. Věřím, že při vaši nesporné inteligenci, si mou odpověď doplníte sám. Zde je:

   …., ….., …., …., ….., …., …., …., …., ….., ……, ….., ……, …., ……, ……., ……..

   • Kamil Mudra

    Inu, na každou otázku lze odpovědět různým způsobem a čím méně se nad ní člověk zamyslí tím je to snazší. :-)

  • Janika

   Nevím, Kamile, nakolik je Vaše poznámka kacířská. Nevadí mi ani, že je nesporně hloupá. Jak nazvat potřebu šaškování tváří tvář tak strašlivé realitě, tady jsem v koncích.

   • Kamil Mudra

    Možná by bylo vhodné, Janiko, kdybyste napsala proč je má otázka nesporně hloupá a proč ji považujete za šaškování.

 3. Seal

  No není třeba se bavit tak akademicky, protože už před pár lety se i u nás podbné inzeráty začaly objevovat. Dokonce snad byla o nějakém takovém případu natočena reportáž v televizi. Hle, co mi teďka třeba pinknul gůgl: http://www.onlineprodej.cz/daruji-ledvinu-1267325.html
  Můžeme se samozřejmě bavit o tom, jestli se nejedná o nějaký šatný vtip. Ale když někdo píše „finační nouze“, tak se za tou formulací spíš skrývají velké dluhy než zrovna potřeba vylepšit si spotřební profil.

 4. Hamilbar

  Rád bych ještě obrátil pozornost p.t. publika na fakt, že ona dáma se nachází v Luganské oblasti. Tedy na území ve válce a bez zákona. Zřejmě tedy neřeší problém dovolené v Turecku na úvěr.

  • Kamil Mudra

   To ze které oblasti prodávající pochází v nás může probudit emoce ale neznamená to že by k takové nabídce docházelo pouze v nich:
   http://zpravy.idnes.cz/zena-prodava-svou-ledvinu-aby-splatila-dluhy-fnk-/domaci.aspx?c=A120723_1806967_zlin-zpravy_jog
   Pokud je technicky možné něco prodat a existuje po tom poptávka, dříve či později se to v pomyslném „katalogu“ objeví. Tělesné orgány se v tomto katalogu objevily po té co takový prodej umožnily úspěchy lékařské vědy (což není míněno jako nějaké obvinění lékařské vědy).

   Ale když se „proběhneme“ lidskou historií nalezneme širokou škálu „zboží“, nespadající do „běžné“ nabídky. Dříve mohl člověk prodat pouze své tělo „vcelku“ – do otroctví, do bordelu, armádě… a takový obchod nebyl veřejností (většinově) vnímán jako něco neobvyklého či odsouzeníhodného ačkoli pohnutky vedoucí k takové nabídce byly často velmi blízké případu oné ženy z Luganské oblasti.

   Takové obchody byly uskutečňovány už v dobách kdy ještě nikdo neměl o nějakém kapitalismu ani tušení ani se nejspíše nevedly diskuse o „čelení intenzitě jiného člověka“, „zbaveni se pekla mezilidských vztahů“ a pokud náhodou v nějaké formě ano, pak jistě ne v současném pojetí.
   Tedy přemýšlím nad tím proč onen inzerát spojujete s takovou diskusí? Irituje vás ona snadnost nákupu,
   nebo ochota oné ženy řešit svou situaci takovým způsobem?
   Pokud by vám šlo jen o nákup samotný – tak ten umožňuje existence internetu ve spojení s pokrokem v medicíně.
   Pokud vám jde o těžkou životní situaci ženy v Luganské oblasti, jde o smutný příběh, avšak nikoli ojedinělý. Asi si každý z nás uvědomuje že se ve vysokém počtu takové příběhy vyskytují. Ano, je to zlé! Ano, nemělo by to tak být! Ale tím že vypíchnete jeden z nich – neřeknete nic.

 5. taras2

  A co měla znamenat ta poslední věta, „on mi to padesát let potom nějaký taras35 na internetu spočítá“? Jako že budete tak rozčílenej a zlej, že budete vraždit nevinný lidi? No tak to vám i s pětatřicítkou spočítám, to si buďte jistej.

  • Hamilbar

   No vždyť s vámi drahý tarasi2 také nabeton počítám. Vy a vám podobní určitě opět vycinkáte něco děsně spravedlivého.

    • Hamilbar

     Ale to já milý tarasi2 také vím, teď je v módě Guantanamo.

     • Astr

      Telesne organy na prodej , je v nekterych zemich zajety business,
      Zminovana Indie je jeden z tech statu.
      Jedna se nejen o ledviny ale I o jine organy ktere jsou nedostatkovym trznim zbozim.
      Mohu poslouzit I debatou na toto thema z Klokanie a opravdu to neni nic radostneho.
      Stat (nejen Australie) by theoreticky mohl nakupovat organy I ve 3 svete, ale nedela to ne pro nedostatek penez
      ale protoze zdejsi zakony Australie to dovoluji jen pres dobrovolne darcovstvi navic nasobne overovane.
      Za meho zivota v realnem socialismu kdy dialyza byla nova vec a jen pro vybrane v Sanopsu bylo selhani ledvin smrtelna zalezitost, dnes tisice lidi ziji diky temto pristrojum a mnozi z nich prevazne ti nejstarsi by ani transplantaci ledviny ani jineho organu nemohli z ohledem na zdravotni stav podstoupit.

      Zpet k problemu organu a jejich prodeje..
      Hamilbare popisovana situace kdy lide nabizi sve organy je tou nejvaznejsi obzalobou cloveka a jemu vladnoucimu systemu TRHu a stavu do ktereho ze mezilidske vztahy az dostaly :-(
      Pohled z druhe strany ktery prednesl pan Mudra to potvrzuje !

      PS
      K reakci Hamilbara na Tarase,
      Aniz by to Taras a Tarasove zosobnujici kategorii zvanou Internetovi bijci nejakou obhajabu potrebovali,
      dovolim se si upozornit ze oni nejsou tou kategorii ktera drive zavirala do glulagu a koncentraku dnes do waterboarding zarizeni zvaneho Quantanamo.
      Dnes jsou to ne Tarasove ale nejbojovnejsi obhajci demokracie tez neoconi zvani kteri jsou I v CR tez hojni k mani :-(
      To co Vam tu predvedl pan Mudra to je ta nejpresnejsi ukazka toho co vladne svetu dnes ukazka TRHu!
      Nabidka a poptavka vybraneho trzniho druhu
      co nezna smilovani nad provinilcem dluhu,
      co nerozezna cukratko od telesneho organu
      a dozene kazdeho jak vzdy , kdekoli kdykoliv lepe nez policie brzo po ranu:-(

 6. Seal

  Jo, a ještě jsem zapoměl dodat, že všude tam, kde se objevil „bioetický“ problém, že lidé v zoufalých situacích nabízejí k prodeji své vlastní orgány (ČR nevyjímaje), tak se okamžitě vyrojili tržní svazáci. No a jako vždycky jejich základní mantra je o tom, že proti černému obchodu se nejlépe bojuje tak, že se legalizuje. Dokonce mají spočítáno, že se tak zachrání i více lidských životů, jenom tak nějak ještě nestačili prozradit, jestli se tak bude dít v rámci běžně dostupné lékařské péče. Tohle je bez ohledu na Luhansk téma jak hrom, takže pokud nenosíte těžiště moc vysoko, tak včil, jak říká Větvička, mudrujte.

 7. Sio

  Pardon, pokud je ledvina třeba z mrtvého motorkáře, tak budiž. Ale obchodovat ledvinu s živým člověkem je hnus! Vyjímkou může být jen dárcovství v rámci úzké rodiny. Odsud už není daleko ke krádežím orgánu zaživa, jak se to děje na Ukrajině.
  Ale ano, takové články už v médiích proběhly, včetně ceny. Za ledvinu blbých 300 000 Kč.

  • brtnikvbrlohu

   Hledal jsem etiku – lékařskou (nejen) a chudinka se nekrčila ani v koutku. Mé kredo je že do medicíny prostě kšeft nepatří, pak se to pokaždé zvrhne v hyenismus. Kupodivu i ti zlí komunisti (právě??) tohle respektovali – rozhodovala pouze potřeba příjemce a vhodnost dárce, výběr byl průhledný a rozhodovala pouze medicínská kriteria.

   • Sio

    Chce se mi věřit, že aspoň tenkrát to bylo spravedlivější. Jisté ale je, že z toho nebyl kšeft s orgány pro bohaté zloděje.

    • Janika

     Vidím, Sio a Brtníku, že vám někdo uštědřil mínus a tuším proč – asi se někomu nezdálo to spravedlivé rozdělování za socialismu. Ale ono to poměrně spravedlivé opravdu bylo. Dát ledvinu tomu, kdo víc zaplatil, to prostě nešlo. Samozřejmě ale, že lidský faktor existoval vždycky. Myslím, že kdyby se rozhodovalo, zda dát ledvinu generálnímu tajemníkovi UV KSČ, nebo neznámému důchodci, tak volba byla jasná. Vzhledem k silné averzi lékařských kruhů ke komunistům by ji dostal ten důchodce.

     • embecko

      A hele, ony tu jsou plusy a minusy, jsem si zatim nevsim…hned jsem ti dal jeden palec dolu, bohuzel to jde z jednoho IPecka jen jednou, jak jsem zjistil… :o)

      • embecko

       Jinak pokracovanim Dvojiteho Nelsona mel byt spise tenhle clanek: za komunismu bylo sice dobre, ale prodavat svoje ledviny patri k zakladnim lidskym pravum :o)

      • Janika

       Přiznání je polehčující okolnost, odpouštím ti :-).
       Jinak ty body plus nebo mínus jsou dobrá věc. Když se člověku nechce psát, tak aspoň oboduje. A pro ty zabanované to je taková náplast, kde se mohou realizovat.

  • Kamil Mudra

   Sio, to se ani zdaleka neděje jen na Ukrajině. Orgány se kradou všude kde není obyvatelstvo dostatečně „pod kontrolou“ – tedy hlavně ta jeho chudá vrstva – Čína, Pákistán, Turecko, Egypt, Kolumbie, Indie nebo Filipíny …
   Osobně si myslím že je jen otázka času kdy bude prodej vlastních orgánů zlegalizován s podobným odůvodněním jako u potratů: „Nedokážeme zabránit tomu aby se tak dělo ale, děje-li se tak pokoutně, je dárce ohrožen na životě neprofesionálním provedením a následně mu není poskytnuta potřebná lékařská péče.“ K tomu případně ještě nějaké ty řeči o svobodném nakládání se svým tělem.

   Když nad tím přemýšlím, nevím zda mám tu případnou legalizaci vidět pouze černě. Ony ty ceny orgánů nejsou nijak závratné už dnes, ale pokud by se ten prodej zlegalizoval, poklesly by ještě o ten „příplatek za nelegálnost“. Klidně by se mohly dostat na částku, která by už prodávajícímu nestála za tu zdravotní újmu.

 8. embecko

  Tahle starsi prihoda vypovida o bide, ktera tam panuje. Je zajimave, ze Ukrajina je jedinou zemi, ktera se z postkomunistickeho srabu nedokazala vyhrabat, ale naopak do nej jeste zabredla. Je to uz ctvrt stoleti…a doted stale volili ty same lidi dokola a delaji to dodnes. Stat a narod byl/ je uplne procucany korupci nevidane urovne, aniz by se za celou generaci nasla jedina sila, ktera by se to snazila nejak vazne dat do poradku (to pada na hlavu predevsim elitam, tedy zde podnikatelum) a ktera by mela stabini podporu verejnosti. Uz jen z tohoto duvodu soudim, ze by se Ukrajina mela rozpadnout na nejake svepravne celky, ktere by se o sebe dokazaly alespon trochu postarat.

  Co se ledvin tyce, pak v ceskych pomerech skrze jejich prodej resit svoji financni situaci se mi nezda prilis pravdepodobne. Vzhledem k ceskym cenovym relacim a k cene za ledvinu (v prumeru 5000 dolaru, tedy asi 100 tisic) prodej ledviny zase tolik neresi. Samozrejme se najdou urcite taci, co si daji inzerat a cekaji terno za milion, pul…pak bych to mozna pochopil, ale zas bych pochyboval,ze v ceskych pomerech ma tahle nabidka sanci na uspech (prodavajici se dopousti trestneho cinu).

  To Ukrajina, to je jina kava, tam uz doslo na dren, jako ve vrcholne fazi balkanske valky. Nakonec je mozne, ze ta pani, pokud ji prodej vyjde a ona tim zachrani sve deti, z toho vyleze oproti jinym souputnicim vitezne.

 9. Seal

  Njn, jak se dalo čekat, tak česká realita je pro některé dnešní našince zhruba tak vzdálená, jako ta pověstná Amerika :-) Už dneska prý můžete i u nás praktikovat „dárcovství“ orgánů, jenom halt ta oficilání odměna má být údajně zoufale nízká, protože se pohybuje někde na úrovni průměrné mzdy. Takže v Česku spíš frčí třeba dárcovství spermatu v ceně á 500 Kč, které ovšem, jak už před časem zjistili třeba Einsatzmanni ze slaného, může mít pro nkteré jedince naprosto nečekané problémy: https://www.youtube.com/watch?v=e6-gP6CRDzI

  • Kamil Mudra

   Nu ano, je to ošetřeno zákonem 285/2002 Sb, čl. I, § 28b, odst. 5:
   Dárci se uhradí náhrada výdajů a ušlý výdělek v prokázané výši, nejvýše však ve výši dvojnásobku průměrné mzdy v národním hospodářství, vyhlášené a zveřejněné Ministerstvem práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů pro účely zaměstnanosti. Do náhrady výdajů se nezapočítává náhrada cestovních výdajů dárce hrazená podle zákona upravujícího veřejné zdravotní pojištění…. bla bla.
   O případném „tuzéru“ od příjemce se samozřejmě cudně mlčí ale opravdu mne nenapadá jak by bylo možné takové dohodě mezi „dárcem“ a příjemcem zabránit.

   • Seal

    Smekám v hlubokém předklonu. Takže pokud Vás nepřešla chuť, příště můžeme rozebrat třeby ty potraty. Což je v tom mém černobílém vidění světa především taky sociální problém.

    • Kamil Mudra

     Myslím že ke smekání není důvodu. Do rozebírání potratů chuť nemám. Jde o záležitost již mnoho let uzavřenou a navíc o příliš citlivé téma. Ale jinak jsem ochoten rozebírat cokoli.

    • brtnikvbrlohu

     Jak říká Kamil bylo by to zbytečné mlácení vymlácené slámy, sociální hledisko tu je – odpadne pokud porod přestane být sociální katastrofou, své hraje dostupná antikoncepce, blbnutí národa se naopak projeví negativně – tady je zářným příkladem jedna země za velkou louží (sociální skupina juvenilů z nejnižších sociálních skupin).
     Druhé hledisko je medicínské – problematika vrozených vad atp., toho se nezbavíme a nechme to těm co se to týká – a hlavně nenuťme nikoho do narození postiženého dítěte – je to pak utrpení a tragedie pro všechny okolo. Howgh!

     K těm orgánům – přímá interakce – dárce příjemce je jaksi ne dost možná ještě z jednoho důvodu – dárce musí být vhodný pro příjemce, pokud nejde o jednovaječná dvojčata tak je to dost problém – když mám orgán, tak vhodného příjemce nacházím možná jednoho mezi velkou skupinou potřebných příjemců – to musí někdo organizovat – coby mezičlánek. Jde to tedy provádět jen jako organizovaná skupina – náhončí, chirurgové, prodavači.

     Obchod se zdravím je stejná zvrhlost jako válka!

      • Sio

       Měl jsem kdysi debatu s merlin na téma, že člolěk dělá všechno vlastně proto, aby rozšířil a zaopatřil své geny. Mám o tom určitou pochybnost. Ale asi to bude pravda, většina chlapů ráda nabízí své geny na černém trhu zcela zdarma nebo za to dokonce platí.:-)
       Asi je čas nechat si otestovat pohyblivost, co když nosím poklad sebou a nevím o tom? :-)

      • brtnikvbrlohu

       Tak tady Kamile jde podle mne z 90% o obchod s lidskou blbostí.

     • Seal

      Jenom už k té prázdné slámě: To velké téma vám z toho udělá církev a tzv. křesťanští aktivisté. Reálie z té země za velkou louží nas rozdíl od jiných znalců systému moc nesleduji, ale tím spíš se zajímám o to, co se děje třeba na Slovensku. Už před rokem se v Košicích uskutečnil stotisícový Národní pochod za život, i když v českých oficiálních médiích o tom nic moc nebylo. No a dneska už tam běží ohromná kampaň o vypsání referenda na ochranu rodiny. Můžeme se samozřejmě tvářit, že jde o specifický slovenský problém, ale obecná snaha stočit pozornost od sociálních otázek třeba k tématu různých menšin přece existuje i u nás. Samozřejmě, že nejdřív někdo tu agendu chytře nastolí, ale ta druhá skupina to téma ráda zvedne a třeba z potratů se pak snaží udělat základní problém dneška. Nic proti rozumu, ale tam kde vládne ekonomická deprivace a sociální frustrace se jako první vytrácí právě ta racionalita.

 10. vittta

  Nějak nevím,jak se k tomu vyjádřit.
  Napadlo mě,že pěstujeme za účelem zabití a snědení miliony a miliony nebohých bytostí,které svůj krátký život stráví v jednom velkém utrpení.
  Určitě nejsem svatouškovský věrozvěst s rozjasněným zrakem,který by pouštěl zvířata na svobodu a mluvil o krutosti lidí jako druhu.
  Ale určitý morální problém to stejně je.
  Když má někdo hlad,musí zabíjet aby se nasytil a i zvířata to tak dělají.
  Jistě se dá namítnout,že není třeba jíst maso-ale každý sežraný oříšek je živý-jak se může každý přesvědčit,když mu dá půdu a vláhu.
  Semínko ožije a vzniká nový organismus.
  A i tady se dá donekonečna bádat nad morálními aspekty celého procesu.
  Jakkkoliv se mi hnusí,když nějaká žena z Ukrajiny musí prodat svou ledvinu kvůli dětem,jsou na tom miliony a miliony lidí daleko hůř.
  Svět ,alespoň ten lidský,ale není připraven na všeobecné dobro na zemi a nejsem si jist,jestli by to člověk ustál i jako biologický druh,neb i kdyby jen seděl s hubou otevřenou a živil se pečenými holuby,do ní přilétajícícmi,stejně by nebyl za čas spokojen.
  Tato nespokojenost je ale zároveň motorem poznání a snad jednou-díky právě poznání,budou lidé schopni a ochotni vytvořit lepší svět.
  Zatím ale musíme přijmout fakt,že žijeme v slzavém údolí.
  Ani Hamilbar by asi nesouhlasil s tím,kdyby se v zájmu záchrany jiných lidských bytostí od smrti hladem zásadně snížilo množství potravy v misce jeho rodiny.

  • Janika

   Vittto, myslím, že Hamilbara především nadzdvihlo, jak tady blahosklonně a se sebeuspokojením, jak jsme dobří a chytří, diskutujeme o tom, jaký je kapitalismus. Tak ukázal, jaký je ten kapitalismus. Je to systém, který umožňuje matce rozprodat své tělo na součástky, aby přežily děti. Nakonec, to máš pravdu, matky v Africe tu šanci nemají.

   „pěstujeme za účelem zabití a snědení miliony a miliony nebohých bytostí,které svůj krátký život stráví v jednom velkém utrpení“ – ano, dobře, žes to napsal. Taky jsem tuhle slyšela jednu … jak to vyjádřit … pussinu, že prý slepice snášející vejce namačkané na sebe v hrůzných podmínkách, co nikdy nezahlédnou nebe, nejsou zvířata, ale biologický materiál vypěstovaný k výrobě vajec.

   • Kamil Mudra

    Obávám se, Janiko, že ta pussina měla pravdu. Život těch slípek je skutečně sražen jen na pouhou existenci a nedej bože aby se v některé z těch hlaviček nějak rozsvítilo aby si to dokázala uvědomit. Protože to by byla reinkarnace, jakou by si snad zasloužil jen sadistický vrah :-(

    Jinak co se týká našich místních debat o kapitalismu… Na mne z nich nějaká blahosklonnost a uspokojení moc nedýchají. Spíše obecná nasranost, protknutá bezmocí. Ale to fakt záleží na tom jak to kdo vnímá.

    • Kamil Mudra

     No a takhle se debatuje jinde. Vratimovský seminář 2014:

     • brtnikvbrlohu

      Nějak se ti Kamile splašili trpajzlíci – místo Vratimova mi to cpe volební agitku :)

      • Kamil Mudra

       Ale ne. Přepni se na Trubku, tam je série videí. Hned následující po té krátké agitce je Oskar Krejčí atd. :-)

       • Kamil Mudra

        Nebo se to napojí samo když tu agitku necháš doběhnout, případně ji posuneš na konec :-)

        • brtnikvbrlohu

         To bych potom raději Kamile dal tenhle odkaz:
         http://www.novarepublika.cz/2014/11/vratimovsky-seminar-8-11-2014.html
         tam jsou pak linky na videa
         jinak – jako pozitivní hodnotím, že letos se o Vratimovu píše o hodně víc než jiná léta, rozhodně si to poslechne o dost víc lidí, navíc je na uložto celý Vratimov v mp3 – včetně „slov do vlastních řad“ – chce to dát „vratimovský seminář“ do vyhledávání a je to tohle: „71 MB 0 Vratimovský seminář 2014.zip“.
         PS Kamile vím že tobě to říkat nemusím ale ber to jako informaci pro ostatní :)

         • brtnikvbrlohu

          Šotek tam udělal dost podstatnou chybu – správně je velikost souboru 297.71 MB

         • embecko

          Na me udelal nejvetsi dojem Blaha, slysel jsem ho letos poprve a musim uznat, ze to ma v hlave docela dobre srovnane :o)
          Jinak tech zacarovanych 1500- 2000 vstupu na video povazuji za tragicke cislo, vsimnete si, ze stejny pocet kliku je temer na vsech zasadnich alternativniich videich ci clancich. Nekdy mam ten dojem, ze jde o ty same lidi, coz mne tedy rozhodne optimismem nenaplnuje; vemte si, ze vsechna alternativni media desetimilionove CR pracuji jen pro 2 tisicovky obcanu a zbytek to nezajima, ten se veze na mainstreamu a ma „svuj rozum“… :o)

         • Kamil Mudra

          Jo, ten tvůj odkaz na videa, brtnikvbrlohu, je lepší. Ano, z „uložto“ už mám staženo od chvíle kdy jsem narazil na tvůj odkaz u Tribuna, tedy ještě dřív než jsem dal odkaz sem. Tím chci říct že jsem se o tom, že již jsou hotovy záznamy dozvěděl tvou zásluhou :-)
          Saxi, ten tvůj postřeh „tragického čísla“ mne také netěší. Nad tím, jak velká část populace věnuje pozornost alternativním médiím se zamýšlím už dost dlouho a vidím to podobně jako ty. Ale myslím že události na Ukrajině se v tomto směru podepsaly kladně na vývoji. Mainstream se přece jen odhalil více než při „běžném provozu“ ku prospěchu těm alternativám. Ale velká sláva to asi nebude.

          • Kamil Mudra

           Jinak, co se týče přednášejících, i pro mne byl Bláha nový (příjemně) a stále více u mne boduje Staněk i když na semináři v podstatě jen shrnul to co jsem od něj slyšel už v předchozích přednáškách. Ale ono k témuž dochází třeba i u Kellera nebo Švihlíkové. Podstatné je že se na takovém semináři ty lidi sejdou, za přítomnosti posluchačů, takže jsou zajímavé i jejich reakce na položené otázky. A člověk má alespoň na chvíli pocit že se „něco děje“. Asi klamný, ale jak se říká – naděje umírá poslední.

          • embecko

           Ale jasne, Kamile, pisi Blaha, ale myslim Petera Staneka ze SAV, toho co mluvil jako kniha :o) Blaha mi prekvapil tim, ze i takovyhle poslanec se muze najit.
           S tim pocitem je to presne: jakoby se pri sledovani oteviral cely novy svet a pak zjistis, ze na to klikla tisicovka lidi :-/

          • Kamil Mudra

           No, saxi, ale já takový pocit kolikrát zažívám i tady, tak říkajíc: „mezi svými“. Člověk sem šoupne nějaký odkaz, který v tu chvíli vnímá jako „bombu“ která se nemůže projevit jinak než že se na to téma rozproudí debata…. a ono nic. Nejen že nevznikne debata – ona se ani nevyskytne nějaká reakce. Leckdy mi nad tím zůstává rozum stát. Říkám si: „Co je? Vždyť to i souvisí s právě probíraným tématem. To na to fakt nikdo ani neklikne?“
           No a pak dumám nad tím jestli to opravdu nikoho nezajímá – tedy nepodívá se – nebo se lidi podívají, ale informace právě získaná jim přijde natolik obsažná, že je nenapadá co k tomu dodat… Takovým typickým příkladem je téma TTIP. To už mi přijde skoro jako „začarované“. Nebo když poukážu na až nepříjemnou souvislost toho co se nyní ve světě děje, s „mustrem“ popisovaným v „Protokolech sionských mudrců“. Stejná „začarovanost“ typu – bez reakce.
           Ale, z tohohle pohledu, na mne to přehlížení jiných odkazů působí skoro útěšně. Když vidím že se to neprojevuje jen u těch kterým přikládám velký význam, tak mi to ten pocit ze „začarovanosti“ některých, přeci jen do značné míry oslabuje.

   • vittta

    To si myslím,že by byla chyba,svádět to na kapitalismus.
    Jde o vyspělost států obecně,resp.rozdíly (i umělé) v kurzech měn.
    V Německu či Rakousku by takový inzerát byl protiprávní,resp.prodej či transplantace té ledviny.
    Copak o to,to by bylo asi protiprávní i na Ukrajině-jenže tam je možné všechno.
    Možná ani tak proto,že je to postkomunistkcká země(jak by řekli mnozí),nebo zaostalá země, (jak by řekli jiní) ale spíše jde obyčejně o cenu.
    Ona za tu ledvinu dostane tolik,že to vyřeší nějaký její problém či třeba sen a ještě se z toho zaplatí cena doktora.který to provede vč.jeho rizika.(to může být i tam značné)
    Však oni by lidé za socialismu ledviny také prodávali-kdyby se to mohlo.
    A zrovna tak by je prodávali Němci či Rakušané-kdyby se to mohlo a bylo za ně v ekvivalentu tolik,co má teoreticky ta Ukrajinka.
    Napadá mě příměr k českým courám,co tady za socialismu a po převratu prodávaly sex.
    Že prý je to tím,že jsou Češky kurvy a jiné žvásty.
    Že by Němka za 100 marek nešla…
    Bodejť,však ona by Češka za 100 kčs také nešla.
    Ale Němka by třeba za 2000 marek také šla.(pokud by o tu krabici někdo stál,samozřejmě)
    Kolikrát jsem se u toho pohádal.
    Češka šla za tolik,kolik vydělal nějaký obyč.dělník za celý měsíc.
    Takže aniž by si to ten západní aušus uvědomil,platil za sex vysoké honoraci proti sobě samému.
    Ta coura totiž vydělala za měsíc víc,než on za celý rok-když se vezme ten ekvivalent…
    Za ty prachy by mnozí z těch seladonů nastavili svůj anální otvor…

    • Kamil Mudra

     To s těmi měnami jsi popsal hezky:-)
     Problém Ukrajinky (či kohokoli kdekoli) spočívá v tom, že takhle krajním způsobem se snaží řešit svůj problém, protože už jiné řešení nevidí. A to s kapitalismem souvisí dostatečně abych to na něj „sváděl“.

  • Kamil Mudra

   No, vittto, řeknu ti, stran toho snížení…
   Nesmělo by být tak radikální aby na mne přes tu misku hleděly hladové oči. V takovém případě poctivě přiznávám že by na mé rozhodování zapůsobilo ono klasické: „Bližší košile než kabát“.
   Ale, kdybych měl důvod věřit a nepochybovat že to pomůže, tak za sebe mohu říct s čistým svědomím, že bych na to přistoupil a to i třeba na dlouhou dobu.

   • vittta

    Musel bych vidět,že to má smysl.
    To je odpověď i tarasovi,který správně nastínil,že to valný smysl nemá.
    Ostatně,o tom jsem vlastně prakticky psal….

  • taras2

   „Ani Hamilbar by asi nesouhlasil s tím,kdyby se v zájmu záchrany jiných lidských bytostí od smrti hladem zásadně snížilo množství potravy v misce jeho rodiny.“

   S tím by asi souhlasil málokdo, lidská solidarita v podstatě končí u rodiny, k přátelům se sem tam prosákne, ale už na úrovni obce je nevymahatelná, což teprve na úrovni státu. Musí být vymáhána zákonem a státní mocí. A tady někdo chce, aby se lidé uskrovnili v případě cizího státu a zcela cizí a nepochopitelné kultury?

   Jestliže africká žena s chotěm přivedou na svět za patnáct let společného života dvanáct dětí, tak je téměř jisté, že v případě i jenom malé přírodní nepřízně a za jejich životních podmínek několik z nich zemře hlady. Tak obrovskou nekulturnost v chování rasy nejsou lidé vůbec ochotni tolerovat. Tady musí nastoupit to, co v Číně, sociální inženýrství, které musí být necivilizovaným vnuceno násilím. Alternativou k tomuto socialistickému přístupu je umírání hlady a na banální nemoci, které se patrně líbí všem neoliberálům, odmítajícím tyhle socialistické nemravnosti.

  • Kamil Mudra

   S její vyspělostí ano. Kdyby to chirurgové neuměli odoperovat tak by si lidskou ledvinu nebo játra koupil jen kanibal.

   • Kamil Mudra

    PS. Fotografii komentovat nebudu. Nedisponuji vhodnou slovní zásobou. Protože tak nějak předpokládám že, když jste to sem umístila, nejde o dokumentaci související s likvidací obětí nějaké nebezpečné nákazy nebo o oběti sopečného výbuchu či něčeho podobného :-(

  • dixi

   Souhlasím s Merlin, a co se týče násilím zabránit rodění dětí, to není dobrá cesta. Jde o vzdělání a zlepšení životních podmínek. Vždyť ty chudinky ženské, neustále ťehotné, samy často nemocné, musící se koukat na umírání svých dětí a na to, že i ty, které přežijí, nemají před sebou žádnou budoucnost, by určitě rády měly lehčí úděl. Ale ne násilím. A církve na tom také mají svůj lví podíl. Tři- čtyři generace zpět i u nás na tom bylo mnoho žen podobně. Čína to politikou jednoho dítěte zařídila dobře a přesto se neustále mluví o tom, jaké je to porušování lidských práv.

   • taras2

    Jsou jenom dvě možnosti, jak zabránit patologickému přemnožení lidstva v Asii a Africe, Dixi. Jednou možností je zařídit, aby v Bangladéši či Somálsku a v těch dalších podobných zemích byla okamžitě zavedena životní úroveň Německa, s jeho prostředím a společenskými zvaklostmi. Pak ta úděsná porodnost sama klesne na průměrných 1,8 dítěte na matku. Protože to možné není, jediným řešením je čínská cesta, maximálně jedno dítě na rodinu, při druhém už přichází pokuty a při třetím vynucené potraty a tresty. Není to pěkné, ale s analfabety jinak nic nepořídíte. Jestli znáte nějakou další možnost, sem s ní.

    • dixi

     Ano, s touto cestou souhlasím, možná jsem špatně pochopila výraz násilím. Při druhém dítěti přijít o výhody, tak asi.