Brusel se raduje a my budeme mrznout

Bulharsko jako poslušný vazal bez ohledu na své vlastní zájmy již před několika měsíci pozastavila na žádost Evropské komise přípravné práce plynovodu South Stream a tak dlouho odmítala dát souhlas k jeho výstavbě, až včera Vladimir Putin při své návštěvě Turecka oznámil, že Rusko odstupuje od jeho výstavby. „Pokud o South Stream nemá Evropa zájem, potom nemá smysl jej spouštět,“ řekl.


„Takového jsem pana Putina viděl poprvé,“ píše Lev Veršinin. A pokračuje:

„Myslím, že každý v mém věku, nebo přibližně takovém, ale ne o moc mladší, čelil v životě situaci, kdy si při kupení se malých, ale nakonec rozhodujících problémů najednou uvědomil, že to, čemu jsi přivykl, je – kukačkou. Že všechny tvé symboly víry, všechna přátelství a plány, celý systém vztahů s lidmi, se kterými jste byli partnery, přišly vniveč.

Stává se to, a pak se člověk buď zlomí pod tíhou okolností, vzdá se ve všem, jen aby uchoval stará schémata života, nebo se začne opíjet, odejde do kláštera nebo do hrobu, a nebo se konečně rozhodne odpovědět na výzvu podle pravidel, která jsou mu cizí a odporná, protože ničí všechno, čeho bylo dosaženo, ale je to jediná možnost, pokud se rozhodl bojovat.“

K tomu jen poznamenám, že Rusové považovali Bulhary za své bratry a hodně Bulharsku pomáhali. Jejich chováním jsou podle reakcí v diskuzích velmi zklamáni.

 1. Janika

  Divím se, že tahle veledůležitá zpráva nebyla od rána do večera omílaná v médiích. Asi je to dvousečné :-).
  Zrovna tak jsem se včera divila, že celý den nevidím a neslyším zpravodajství o dalším dílu červené revoluce – chystaly se s velkou slávou akce v červeném oblečení. A nějak nic.

  • vittta

   Synkovi to také přišlo na FB.
   A že kluci z učňáku určitě budou mít červené hadry a když vyjádřil pochybnosti,ještě mu jeden blbeček řekl,že papouškuje fotra.(asi jim o mých názorech vyprávěl)
   Teď zrovna dorazil..hned se zeptám,jak mládež bojovala…
   No samozřejmě,nijak.
   Tam totiž na ten učňák přešel jeden maník z průmyslovky,tudíž má nejlepší známky a dělá děsně chytrého.(je též starší)
   Má být po kom,na třídních schuzkách ta jeho Mutter měla komentáře úplně ke všemu,aktivní..
   Jen jsem hledal záminku,abych jí srazil hřebínek,jenže ta se mi nenaskytla.
   Tak jí alespoň moje protivná bejvalka znechuceně opáčila,jestli má všech 5 pohromadě,když radí mistrovi,aby je pouštěl (17 leté puboše) na záchod po jednom,poněvač tam loni po sobě lili vodu….
   Kupodivu hned ten svůj aktivní zobák zavřela,to mě celkem překvapilo.

  • Kamil Mudra

   O následcích špatné politiky se informuje nerado. Ještě by se mohli lidé začít ptát jak to tedy teď s tím plynem pro Evropu bude, kdo nám ho kolik dodá a co nás to bude stát. To raději teď bude ticho po pěšině, tuhle zimu nějak překlepem a příští se bude hodně křičet o tom do jak svízelné situace nás Putin dostal tím že „nepostavil plynovod jak sliboval“. A také o tom že se nás Američtí bratři snaží zachránit ale my musíme pochopit že ani oni (kupodivu) nedokáží zázraky.

 2. vittta

  Jejich chováním…copak chudáci Bulhaři mohou za svojí svinskou vládu?
  Jsou na tom zrovna jako my.
  Kdo ví,jestli ne hůř.
  Čím to sakra je,že do čela národů se staví skoro vždycky ty největší pakárny?
  Pak jednou,2x za století tam je někdo schopný a hned se boří svět.
  Někdy doslova,i Hitler převyšoval evropské politiky o 500%.(kromě Beneše,jenže ten to sám nezachránil)
  V jeho případě až moc,dodalo mu to přehnanou sebedůvěru.

  • Kamil Mudra

   …i Hitler převyšoval evropské politiky o 500%…
   No, já myslím že je převyšoval jen sugestivností svého projevu. Na to postačí být dobrým hercem a nebo silným fanatikem.

   • Sio

    Asi bych s vámi dříve souhlasil, ale po přečtení jeho knihy knih myslím, že v něm bylo o hodně víc, než jen herec. Měl věci dobře promyšlené. Ostatně jsem někde četl odhad, že měl IQ > 140, což není tak málo.
    Ale například Stalin na tom rozhodně nebyl hůře, na toho asi vittta zapomněl. Roosevelt byl také velmi schopný a byl tu ještě Churchil.

    • vittta

     Ale nezapoměl,jen ho neřadím k těm „evropským“ politikům.
     Však Stalin také zahýbal dějinami.
     Churchil si myslím nebyl až tak schopný,jako zarytý a vytrvalý.
     Ten ovšem v rozhodujících chvílích v Británii nevládl.
     Roosewelt byl křivák-což ale k politikovi patří a schopnosti mu to neubírá.
     Ale myslím si,že v celém euroatlantickém prostoru byli jen 3 politici skutečná špička.
     Hitler,Stalin a Beneš.

     • Sio

      Já beru Roosevelta za jednoho z nejlepších amerických prezidentů. Ale zase tak moc o něm nevím, pravda. Třeba něco z „Amerického století“ od Stona. Proč vidíte v Benešovi takovou osobnost?

      • vittta

       Předpověděl naprosto přesně,co se stane.
       A kdyby ho nepodrazili Francouzi,udržel by i tu republiku.
       On jí ostatně udržel,vyrobil nám republiku hned 2x.1918 a 1945.
       Ono vypadá jako samozřejmost-ale to ani náhodou.
       Ani v tom r.1945 to zdaleka nemuselo dopadnout pro nás tak dobře.
       Koneckonců,Beneše se bál i Hitler.
       Dal ho raději odepsat v Mnichově,než aby riskoval přímý střet.
       Co se dneska říká-že Hitler CHTĚL válku a v Mnichově mu to vlastně pokazili,je podle mě naprostý nesmysl.
       Tím si hojí komlexy ze zrady,která zavinila jejich vlastní pád.(co asi budou říkat za 50 let o jejich dnešní debilní politice vůči Rusku?Vsadím se,že oni nic,oni muzikanti)
       Když válku chtěl,tak jí rozpoutal a nikoho se neptal.
       V r.1938 by svou malou válku s Benešem neodvratně prohrál-pokud by se Francie alespoň tvářila,že pomáhá.(jako se tvářila o rok později s Polskem-jenže to už byl Hitler silný dost,v neposlední řadě i díky československé kořisti a československému průmyslu)

   • vittta

    To by mu na nesporný úspěch nestačilo.
    Především byl obratný politik,inteligentní a vytrvalý.
    Oni ti západní géniové dodnes nezkousli,jak s nimi Führer vypekl a tak z něj dělají podvodníka a hlupáka.
    Ve skutečnosti byli podvodníci a hlupáci oni.
    Dobrých herců a fanatiků je….ale drtivá většina to nedotáhne dál,než na metače vajíček na prezidenta,nebo na úlisného kouřiče análního otvoru mocných,pomocí trapných komentářů, (Mitrofanov) nebo vlastního média,ve kterém se píše to,o čem se v české republice nemluví.

 3. embecko

  Hura! Jedina Janika a AC24 si toho vsimly!
  Ano, to je dvousecna zbran, ale, alespon dle meho, za delsi konec spagatu taha Moskva. Ve zbytku Asie je velky odberovy potencial i kdyz nevim jak je na tom Mongolsko, tak jsem se dovedel, ze Cina spolu s Ruskem ho hodla „stabilizovat“ (cti nalit do jeho hospodarstvi miliardove investice). Evropa bude zrejme casem pomalu myslet na prekldiste zkapalneneho plynu z USA (zrejme bude platit dolary, nakoupenymi za svoje zlato :o)
  Rozhodne timhle rozhodnutim Putin ukazal, ze je to on, kdo ma na to, tahnout vyznamnou figurou.

  Nakonec to vypada na smutny konec jedne imperialni historie- pro pozorovatele zvenci je pad Evropy nepochopitelny, zdanlive bezduvodny.
  Dale sem dam odkaz na clanek na CFP!, ktery, ac jsem ho sam necetl, je horem dolem doporucovan prave na AC24:
  http://www.czechfreepress.cz/rusko/jason-hamlin-zlata-past-velmistra-putina.html
  Jason Hamlin: Zlatá past velmistra Putina

  • vittta

   Mě jen nejde do hlavy,PROČ se západní politici chovají jako idioti.
   Dejme tomu,že se jako idioti chovají čeští politici.
   Nebo bulharští.
   Dobře…ČR i Bulharsko jsou v politicko-ekonomické pasti,potřebují vyvážet výrobky a dovážet suroviny.
   Při bližším pohledu to ale až takový smysl nedává,výrobky,z ČR vyvážené jsou přece vyráběny vlastníky ze zemí,kam se vyváží.
   Tedy není starostí ČR ale (cizích) kapoušů,aby své výrobky prodali.(řeč je o makroekonomice,ta ale asi v % hraje zásadní roli ve vývozu)
   Navíc-když tady třeba korejci přestanou vyrábět auta,klidně by se mohlo stát,že bychom si je tady nakonec vyráběli sami a svoje,český potenciál tady totiž je-jen je využíván a zneužíván cizáky.
   A suroviny nám mohou dodat jiní.
   Třeba Rusko.
   Jenže jako idioti se nechovají jen čeští a bulharší politici-ale i francouzští,němečtí,britští….atd.
   Proč oni?
   Tam nemohu nalézt ani teoretický důvod.
   Jsou to mocné,průmyslové země-proč tedy dělají politku,která je neodvratně dovede k pádu?

   • anonymni

    Protoze to jsou predem pripraveni agenti, vitto. A vsichni. A prubezne odposlouchavani= vydirani. Vsichni :o) Byvaly manzel kanclerky treba pracoval pro Pentagon na skrytem projektu. Tohle vsechno je pripravene od valky a prubezne cizelovane, pri tech objemech penez to neni problem uhlidat, na to staci par lidi.
    Politika k padu samozrejme nevede, nybrz k odklonu od Ruska a spojeni se Staty: jeden velky trh pod jurisdikci korporaci.
    Tohle v zasade jeste chapu, ale co mi nejde do hlavy, ze v prumeru dobre informovani, vychovani a inteligentni lide nevidi vubec nic, jsou zasazeni politickou slepotou a jdou za tim, ktery je videt casteji na obrazovce. A to dokonce minimalne polovina (!) z nich. Z mych soukromych hovoru jsem odhadl, ze 90% lidin je vlastne uplne jedno, co se deje. Pulka je jakz takz, sice je ji to jedno, ale nakonec precijen odvoli tak, ze to odpovida jejich zajmum druha pulka voli Bendu s Kalouskem stale dokola, jen proto, ze si lze zapamatovat jejich ksichtik. kalousek slibi priplatky u doktora, tihle ho voli a kdyz priplatky zavede, tak jsou rozhorceni a nadavaji na politiky, ze jsou svine. Casti z nich je jedno i to, protoze Kalousek „je solidni“ (ano, i to jsem uz slysel).

   • Sio

    Možná se pletu, ale vidím to dost jednoduše. Protože to JSOU nechopní idioti a navíc prodejní až hrůza. Je to součást jejich kvalifikace. Peníze na kampaň nejsou jen z Česka a dodávají je ti, kteří chtějí mít tupce v překlonu případně v kleče u análu. Schopní politici, jako třeba Zeman (zase mě budou lynčovat) jsou pro ně osinou v zadku. Ti ostatní závistiví kreténi se na něho vrhnou jako na sršně. Příkladem je poslední parlamentní prezidentská volba, kdy ho podtrhli vlastní spolustraníci. Dovedete si představit, kdybychom měli ve vládě samé takové inteligentní a přitom razantní ranaře? To bychom se zase přiblížili k Maďarsku, například, ne-li rovnou do Ruska. kdy by tu pak Schapira ještě poslouchal?
    Problém není v tom, že velmi schopní lidé chybí, problém je v tom, že je ta blátivá šeď nepustí nahoru. Zeman by neměl šanci, nebýt přímé volby.
    A to není české specifikum, platí to pro EU i US. Elity potřebují poslušné mopslíky. Schopní a samostatní politici by tu demokracii ještě mohli vzít vážně.

    • vittta

     Tak je o mě známo,že se přikláním k teorii neschopných idiotů.
     Cizí agenti mi připadají moc…nepravděpodobní.
     Ne proto,že by to tak nemohlo teoreticky být.
     Ale proto,že by to vyžadovalo notnou dávku organizace,ale hlavně schopností a určité jednoty těch agentů.
     To se mi v lidmi řízené lidské společnosti nezdá moc pravděpodobné.

     Jenže poslední dobou se už dějí věci,které zpochybňují i tu idiocii.
     Tak debilní snad nikdo ani nemůže být…ačkoliv,kdo ví,že jo.
     Jak píše Anonym o těch lidech,co jim to je z 90% jedno-to tak může být i u těch politiků.
     Prostě jim je to obyčejně jedno.
     Lhostejnost a chamtivost udělá ďáblu lepší službu,než idiocie.
     K tomu jde ruku v ruce ta závist-chamtivec závidí daleko,daleko víc,jak chudák,co nemá na chleba..

     Tak si předtavte,že na konci TN Nova jsem se dozvěděl,že Putin jel do Turecka..ble.ble,ble a že je z toho vlastně patrné,že Rusko je na pokraji ekonomického kolapsu (jinými slovy),že sankce jsou účinné a že už není daleko doba,kdy Putin ztratí svou popularitu…
     Velice úderné….chvíli mi připadalo,že jsem se ocitl v blázinci.

     • embecko

      „Prostě jim je to obyčejně jedno.“
      Jako ze Cammeronovi, Merkelove, Hollandemu ci Renzimu je jedno co delaji? No to snad ne… :o)
      Anebo ze by byli vsichni predstavitele EU zemi idioti a s nimi i tisice jejich poradcu?…to je snad i za hranici absolutni nepravdepodobnosti. :o)

      • vittta

       Znáš lidi,co si pujčují tkz.“na doraz“ i když vědí,že je to zrujnuje?
       Tyhle to navíc nezrujnuje,konkrétně ty osoby ny to vydělají.
       A jejich státy…zaplatí to stejně daňoví poplatníci,tak co..státy to nakonec nějak přežijí.
       Je to nepravděpodobné,jasně-ale je to možnost.
       Že jsou to agenti je také nepravděpodobné-ale i to je možnost.
       Také je tady možnost,že idioti jsme my a Rusko se do roka položí..
       Nebo tomu tamti „politici“ věří,ostatně,oni mají přece svůj svět.

       Já nevím,Saxi.
       Informace,které o tom mám mi nestačí na jasný závěr.
       Tak mi nezbývá,než přemýšlet,sledovat,a závěry postupně aktualizovat.

     • Jiri

      Pokud se vám jednání politiků napříč politickým spektrem EU jeví jako osobní chyby, tak já vám garantuju, že to nejsou chyby, ale záměr vedení toho, kdo je v pyramidě výš. Logicky by samovolně lidská společnost nemohla generovat průměrně tolik idiotů do vrcholných funkcí. Ti idioti tam jsou totiž dosazováni záměrně. Pokud chcete mezi ně stačí tyto předpoklady – sociopat, nečistá minulost, mamonář. Tím se stanete ideální loutkou pro politickou kariéru…

      • vittta

       To ovšem předpokládá,že idioti nejsou minimálně ti,co je tam dosazují.
       O tom by se ale dalo pochybovat,podle mě to jsou opět jen sociopati,kolaboranti,zloději a děvkaři (nečistá minulost) mamonáři.
       Jak mohou takoví lidé )účelně řídit jiné lidi?

       • embecko

        „sociopati,kolaboranti,zloději a děvkaři“

        To nerika nic o inteligenci a schopnosti ridit druhe. Ti to naopak umi velmi dobre, rozhodne lepe, nezli normalni clovek.

         • embecko

          Ale vzdyt je ridi dobre, o cem je tu vlastne rec? Ti lide vedi co delaji a delaji to naprosto presne a vse smeruje tam, kam je to naplanovane. Viz Jiri nahore…
          Copaks uz vittto zapomenul, jak se US dohadovaly s Nemeckem, kdo bude zvolen (!), jestli Jacenuk, anebo Klicko?
          30 statu v Evrope, to je 30 ambasad, cirka nejakych 100 lidi na to, aby to ridili. Pokud ma Nsa tri ctvrte milionu zamestnancu, tak tohle je nula nula nic.

   • Ignacius

    Na Merkelovou mají Američané nějaké kompro ještě z dob NDR, kdy si zadala se STASI. Kdyby se stavěla na zadní, kompro se zveřejní. Na ostatní politiky buď také něco mají, nebo jsou prostě loajální, protože nejsou ztratní. Co jim je po národu a vlastních lidech? Navíc, masy jsou tak zmanipulovány, že je stejně zvolí znova. („Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali).

   • koloděj

    vitto – ad bulharští politici – myslím si, že jejich chování je podobné Churchillovu vůči tlaku Hitlera.

    Když totiž velvyslanec USA (které mají uvnitř Bulharska -jako ostatně všude – pátou kolonu /* hromadné sračkomety, banky, „poradce“ */, v Bulharsku u vlády hamižné slabochy s „kostlivci ve skříni“ ) zajde za vzpurným Plemenem a řekne mu : hele, ještě slovo o plynovodu a demonstranti tě i s rodinou uškvaří ve vlastním baráku nebo jiný podobný obchodní návrh, tak tomu se prostě nedá odolat. Si myslíte, že ta vládnoucí smečka z BL se už netřásla na měkoučké křesílka ve správních radách BulgarTransGasu pro sebe a všechny známé ?

    • vittta

     Churchillovu…to snad Chamberleinovu,ne?
     Tam o tom nic nevím-ale myslím si,že to bude podobné,jako tady.
     My ale těžko někoho uškvaříme,my ne,my tak blbí nejsme,resp.u nás by do poslední chvíle nikdo nevěděl,kdo se vlastně bude škvařit.
     Bulhaři zase mají blíž k Rusku.
     Těžko říci….někdy to může být strach z ničeho reálného,třeba ani nemají vyděrači páky na vydírání, a přece jsou úspěšní.

 4. embecko

  Jako vzdy clanky nadhazuji, diskuze rozvadi; zde jsem nase 3 dobre komentare:
  *
  Tak Putinovi pry dosly penize…ale vzdyt stavbu zastavila sama EU, protoze udajne neodpovida evropskym zakonum. Co nam tu chteji opet podsunout?
  Protoze Putin nema penize, zacal stavet Blusestream do Turecka…to je logika.
  Zresjme se v Bruselu prepocitali s ruskou rozhodnosti, ted se budou chtit urcite vymluvit, aby zamluvili svoji porazku. Co je to za chudaky?
  *
  Z geostrategického hlediska je to pro rusko celkem úspěch.
  Vezmou Evropu za slovo, když tvrdí, že ten plyn nepotřebuje, již vybudouvanou infrastrukturu South Stream použije pro plynovod do Turecka, a tím, že Turecko zasytí svým plynem (se slevou jako „strategicému partnerovi“) definitivně pohřbá Nabucco, uvažovaný plynovod z Izraele a Iránu, protože ty všechny mají vést přes Turecko, které už o ně nebude mít zájem.
  *
  EU udiveně zírá, Putin znovu udělal na poskoky USA z EU dlouhý nos. Pro příště,pokud bude Evropa chtít plyn,tak půjde přes Turecko pod společnou rusko-tureckou kontrolou.Pikantní na tom je,že trasa nového plynovodu přes Turecko sleduje trasu EU neuskutečněného plynovodu Nabucco.Pravděpodobně bude též uskutečněno napojení na plynová pole Kazachstánu a Turkmenistánu,není vyloučeno napojení na Írán.Loutková vláda v Bulharsku za svou věrnost USA sklidí jen hněv a opovržení ostatních účastníků Jižního proudu.
  *

  • ;-)))

   turci nakonec cuknou…usa to zaridi za jakoukoliv cenu
   nicmene to bude chvilku trvat a do te doby zavladne panika v gayjewrope

   • embecko

    Presne to jsem si take rikal, smajliku, tohle by teoreticky Turecko nemelo ustat a roury za nejaky cas planeho tzv. vyjednavani o podminkach s diky vratit.
    Oni maji Amici ale taky fofr, nevi kam driv skocit, nejak si toho rozdelali moc najednou a mozna je jen otazka casu, nez se jim prvy z vazalu vysmekne. V pripade Turecka by to ovsem znamenalo se nejak vyporadat s us zakladnami, kterych tam maji opravdu pozehnane.

  • Janika

   No to je legrace :-). „My jsme nepřišli diskutovat, my jsme přišli na protest mávat červenými kartami“, tam prý někdo hlásal :-).
   No jasně, Zemane, co si myslíš, to my víme, že v debatě s tebou nemáme šanci, ale když pískáme a řveme, tak se ke slovu nedostaneš a my vyhrajeme.

 5. Eddie

  Zajimave, cela Evropa jsou idioti popr. zaprodanci, propr. oboji. Neni to fakt kapku divny ? A Rusaky nema nikdo rad.

  • vittta

   Je to divný.
   Protože Rusové Evropě nic zlého neudělali.
   Na rozdíl třeba od Němců,které ale mají všichni rádi.
   Leda by Evropa měla ráda Ukrajince,co ráda,přímo by je milovala.
   Jenže…ti zase neudělali Evropě nic hezkého.
   Ale co člověk-to názor,třeba víš,proč Rusy nemá Evropa ráda,podělíš se se mnou o tu teorii?

   • Eddie

    No kdopak by si troufal mluvit za celou Evropu. Cinani nemaji radi Japonce, Srbove Albance, Francouzi Nemce (a ne ze ne). Ale nejvic asi lidi nesnasi Spojene staty, ale vsichni tam utikaji. Mel jsem kamarada emigranta z 68′ (to je hodne zvlastni druh emigrantu), bydlel v Americe, nadaval na Ameriku, ale jak byla v Mekaci sleva, cpal se hambacema az se mu delaly boule za usima.
    Takze v tom mozna ani zadna racionalita neni.

    • vittta

     Ale jo,tomu rozumím.
     To má historické pozadí,ti Japonci s Číňany,Němci s Francouzi,Srbové s Albánci..
     Ale co Rusové?
     A do USA určitě neutíkají „všichni“.
     Tam naopak neutíká už „nikdo“.
     Mekáč také není Amerika,stejně jako není Amerika nějaký Američan.
     No ale třeba do Ruska utíká čím dál víc lidí.
     Úplně nejvíc tam utíká Ukrajinců.
     A přitom je tak nenávidí…

     • Eddie

      Z mych zkusenosti, kolegyne Rusky co se mnou byly na projektu ve Vidni tak ojizdely kde koho, delaly si certifikaty na kde co jen aby se nemusely vracet. Ale je fakt, ze proti Rourkovi, Seagalovi nebo Depardieu je to slaby argument. V Americe jsem nejakou dobu zil a furt se tam nekdo cpal (Indove, Arabove, Hispanci a v Chicagu mluvilo pul autobusu rusky)

      • taras2

       Hlasování nohama (emigrace) prokazuje jenom to, že ti lidé jdou za lepším životem ekonomickým, v jejich vlasti se chcípá hlady. Nebo se snaží zachránit kejhák, u nich doma panuje krvavá diktatura a srážejí se hlavy. A třetí případ je tzv. soft emigrace, kdy do světa pudí člověka boty z toulavýho telete, nebo mu jde na nervy rodné společenství a jde tam, kde jsou poměry uspořádanější, nebo jim jde na nervy režim se svými specialitami. Nemá to ale nic společného s oblíbeností některých národních společenství, ono to soužití s jiným etnikem má také svoje mouchy, jak jistě víte, Eddie. Argumentovat tedy neoblíbeností Rusů v případě mezinárodní politiky (ve které se Rusové dnes chovají jako ten umírněnější a inteligentnější) je nepříliš košer.

       • Eddie

        Rozhodne se necitim na to abych kritizoval ruskou zahranicni politiku. Rikam co jsem videl kolem sebe. Jsem puvodem karlovarak a vzpominky na Rusaky v teplakach a v saku zirajich s otevrenou niklovou hubou do Tuzexu se nezbavim asi nikdy. Ale co uz, jsem momentalne Rakusan, takze momentalne neutralni ;-)

        • Sio

         No, a proč jste v Rakousku a ne v Karlových Varech? Vyšší ŽÚ, předpokládám …? Vzpomínka na Rusáky je 45 let stará, tj. dvě generace. A před pěti generacemi jsme byli Rakousko-Uherskem. Rusáci odešli, Rakušáky jsme musel vyhodit, líbilo se jim nás okupovat – kolik let?

        • taras2

         Já bejval taky varlák, takže jenom podotknu, že jste zapomněl na klobouky a mantly skoro až k patám. Ale to poslední se dostalo zpátky do módy a klobouky jsou u výstředníků taky in, takže jsou to jenom povrchní znaky. Kdo to ale hnal vyšší rasu od Moskvy až do Berlína?

         On to u nich odjakživa válcoval kdekdo, Mongolama počínaje a Napoleonem a Hitlerem konče. Jenže: bědná životní úroveň a zaostalost se odvíjí od ruského zahnívajícího feudalismu, který tam přetrval o dvě stovky let poté, co byly na Západě jeho svinské způsoby odstraněny nastupujícím kapitalismem. Takže také dědictví, to pro ty, co tak obdivují monarchie.

        • vittta

         Časy se mění,Eddie.
         Kdo by to byl řekl,že po našem Zimmer frei se v Německu bude v pohraničí mluvit Česky a česká klientela že jim bude držet na nohou třeba koupaliště..
         Kde pak,dneska už plno lidí utíká sem k nám,klidně i z toho Německa.
         Ono se v tom Reichu tolik věcí nesmí,že Němec,co chce svobodně dýchat má tam trošku záduchu.
         A těch Amíků co je v Praze.
         Podle toho,co jsem slyšel,tak si mysleli,že přijeli rovnou do ráje.
         A za pár let bude třeba Rusko země,kde bude místo pro lidi,kteří budou chtít žít bez každodenní byrokratické buzerace.
         Západ je vyřízený-sice si za vejplatu koupí auto,ale nikam s ním pomalu nesmí,když to nadsadím.
         A žrádla náklaďák…pak vypadají jak vepři.
         Kde pak,o tom zase tak úplně život není.
         Když není co do huby,o autech nemluvě,je to zlé,moc zlé.
         Ale když je všeho moc,je to také pěkný ďábel.
         Kdo by to byl řekl….

        • Eddie

         @Sio Ja jsem chtel odmalinka do Prahy a navic v mem oboru jsou i Cechy male. Takze Vary -> Praha -> Seattle -> Chicago -> Praha -> Wien. Nestezuju si.
         @Taras ja historii rozhodne nezpochybnuju. Ale fakt je ze u nas v praci „vyssi rasa“ neuklizi.

  • embecko

   Vzhledem k politice Eu ti lide bud idioti, anebo zaprodanci byt musi, tady treti moznost neexistuje.
   Co se emigrace tyce, pak ti z Europy jsou z 99% dusi dobrodruzi, takze „jit do lepsiho“ je jen obycejna racionalizace neoduvodnitelneho rozhodnuti. Z tech 15 tisic Americanu v Praze by se asi chtel vratit take malokdo.
   Zajimavy postreh kdesi z diskuze: z tech poloestebaku ci lidi s konexemi, co se meli moznost za normalizace dostat na Zapad tam nezustal nikdo. A to slo jen o svetriky, sem tam nejakou tu vonavku, lyzaky, tricka. Kdo zustal, byl „podezrely“ uz doma, Osobne neznham nikoho, kdo by byl „prumerne normalni“ a republiku opustil, vsichni emigranti byli nejakym zpusobem „na hranici“ a nespokojeni by byli uplne vsude, hamburger, nehamburger :o)

       • jednooký

        Dosť emigrantov z ČSSR je na západe „úspešných“.
        Ale existuje nejaká rozumná štatistika, ako to vlastne skutočne je s pomerom „úspešných“ a „neúspešných“ československých emigrantov? Za úspečného by som považoval jedinca s vlastným domom/bytom na úrovni domov/bytov v osobnom vlastníctve v ČSSR a platom na úrovni najmenej 150% miestneho priemeru. A vylúčil by som všetkých, ktorí pracovali pre zahraničné služby – eštébáci sa mali nadpriemerne dobre aj u nás.

        • Kamil Mudra

         Já myslím že za socíku hrála u emigrace velkou roli ta problematická možnost pohybu západním směrem. Pokud člověk mohl vyjet na západ oficielně (třeba služebně) tak, až na pár sporadických výjimek, to znamenalo že pro další výjezd se musí znovu postavit na začátek dlouhé fronty zájemců.
         A pokud někdo na ten západ zdrhnul tak zafungovala „zpětná záklopka“, v podobě velkých nepříjemností po případném návratu.
         Co jsem se o tom bavil s lidmi kteří se vrátili hned po převratu, tak od většiny z nich jsem se dozvěděl že se nevraceli proto že se u nás změnil režim, ale prostě proto že „už mohli“. A že kdyby neměli obavy z následků, vrátili by se mnohem dřív.
         Být možnost vyjet „na zkušenou“ a vrátit se bez problémů, asi by se to množství emigrantů scvrklo tak na deset procent. Ale asi by se také našlo dost lidí, kteří by rádi třeba v západním Německu vydělávali a v Čechách si za ty platy žili.

         • vittta

          Nikdy jsem tak úplně nepochopil,proč měli komunisté ty hranice zavřené.
          Vždyť by ten nádherný západ přivedli do velkých problémů-kdyby bylo otevřeno.
          Češi by tam pěkně pracovali na černo nebo za pár marek,poškozovali by jejich ekonomiku a pak by se-vybaveni valutami-v klídku vraceli a vyprávěli všem,jak ošemetné je pozlátko západu…..

          • Kamil Mudra

           Možná obavy z páté kolony. Když to tak dnes sleduji – už se tomu ani moc nedivím.

       • embecko

        To je presne nase uchylna civilizace: kava bez kofeinu, pivo bez alkoholu, cukrovinky bez cukru, demokracie bez hlasovani a hambac bez tuku :o)
        Vsechno se deje jen jako, jako euforie, jako zazitky, jako nakupy, jako kultura, jako zivot :o)

        jako jako
        pujcky pujcky
        Nech na Yindy
        Yindy Yindy
        :o)

      • Astr

       Saxi s tim hamburgrem pripadne ostatnima vynalezama zkazy co McDonaldovi konkuruji a kterym i Ty holdujes si to prehnal.:-)
       Tak mi to posledne zasmrdelo ze misto toho burgra jsem se s chuti nakrmil na kraji parkoviste nekolika hrstmi krasnych plodu z morusoveho stromu.:-)

       I kdyby se Eddiemu a Tobe podarilo ve ctenari zafixovat dojem ze co emigrant-exulant to dobrodruh, tak
       budiz vam prano I kdyz nechapu proc provokujete a I ten maly zbytek sympatii co sem tam pro nejakeho emigranta jeste nekdy nekde byl, snazite se ze fsech sil
       aby vzdy nesouhlas pri tom slove v mozkovne ctenare zabusil !
       Budovat si lepsi image k dobremu chovani patri
       zvazujte proto sva slova drive svetlo sveta spatri :-)

     • Brok

      Ne, Edie, jenom sobci, kteří šli za vyšší mírou uspokojování materiálních potřeb do země, která patřila k viníkům, že jsme tohoto standardu nemohli dosáhnout my ostatní v ČSR.

      • Kamil Mudra

       Broku, nepodceňoval bych ty „boty z toulavého telete“ o kterých výše píše Taras. Ta touha poznávat vzdálená místa je hrozně silná motivace. A jde-li o „zakázané ovoce“ je ještě silnější. V mnohých případech hrála hlavní roli a ti lidé se následně stali emigranty prostě jen proto že pro návrat už měli dveře zavřené.

       • Brok

        Jít na toulky je podle mne cestovat, putovat pěšky, stopem, vlakem i lodí. Tomu fandím a sám jsem si to vyzkoušel. Přijet do Rakouska a zůstat tam sedět 40 let není o toulavých botách.

    • Eddie

     A 60 mi taky neni, dobra otazka. Ne ze by na tom zalezelo, ale proc bych mel mit ? Impertinenci s propagandou prehlizim :-)

     • Janika

      Žádnou impertinenci nevidím, Eddie, nebylo to tak myšlené. Otázku jsem myslela vážně a není na ni asi lehké odpovědět. Důvod není v konkrétních skutcích a událostech, i když se na ně vymlouváme. Podobně jako u toho černouška (jinak je to vzdělaný a inteligentní pán) se zdá, že řešení je někde hluboko v nás. Je to jako nastavené zrcadlo, co máme a nemáme rádi.

      • Eddie

       Predevsim jsem nikde nenapsal, ze Rusy snad nenavidim. To v zadnem pripade neni pravda a byl bych asi blazen. Nicmene neni zadny extra duvod je mit nejak rad. Ovsem jak vidite, nekteri kolegove uz maji pripravenou krabicku :-)

       • Janika

        Eddie, jeďte si prstíčkem po lince od té mé provokačky, uznávám, k Vašemu „A Rusaky nema nikdo rad.“
        Tak já je mám ráda, a to hodně. Jak lidi a jejich povahu, obrovskou kulturu, tak se s úctou skláním před současnou vládou, to jest prezidentem Putinem.

        • Eddie

         ale fuj Janiko, ten kontext byl uplne jinej cituji sam sebe : “ Zajimave, cela Evropa jsou idioti popr. zaprodanci, propr. oboji. Neni to fakt kapku divny ? A Rusaky nema nikdo rad. “ To znamena, ze je to jako divny, zvlastni, ne jako ze to tvrdim ja o sobe.
         Ja mel kamarada, ktery stejne miloval Italy, mel zvyk chodit na navstevu v 7 rano, prej to tak Italove taky delaji ;-)

        • embecko

         Eddie uz ma urcite zkusenosti s cizimi kulturami, takze i kdyz treba v Rusku jeste nebyl, tak ho chapu, ze si drzi urcity odstup :o)
         Ona se laska k maticce Rusi zacne lamat presne v tom okamziku, kdy tam prestanete byt na navsteve a zacnete si tam vydelavat penize, tedy tam zacnete pracovat sami na sebe (ne pod pravnim a mocenskym krytim nejake firmy) a dostanete se tak do bezne kontaktni pozice prumerneho Rusa. Bohuzel musim rici, ze neznam ani jedineho takoveho cloveka, ktery by se tam po takove zkusenosti chtel jeste vratit. Ruska povaha je bajecna, kdyz o nic nejde, anebo takhle na dalku, jakmile se ale situace trochu vyostri a vy proti nim stojite jako rovny s rovnym a Rus ma zajem o neco, co chcete i vy, tak tedy opravdu neni o co stat :o)

         • vittta

          Tak je to velmoc,ty jsou pro nás potencionálně nebezpečné všechny.
          Lidé budou jako všude-dobří i špatní,to jsou ale i Američané,Němci,kdokoliv.
          Já si myslím,že my si nemůžeme dovolit znepřátelit si Rusko jen pro vrtoch či ekonomický zájem nějakého vola z jiné velmoci.
          Jde o normální,vyváženou politiku..nějakou partnerskou politiku,ne z pozice análního skokana ale ani nepřátelství-což se děje bohužel dneska.

          • Hamilbar

           Saxi, ten váš známý z Jekatěrinburgu, nebyl on to tak trochu/hodně gangster? Skoro bych to považoval za vyšetřovací verzi číslo 1.

          • embecko

           Ale to je mozne, Hamilbare, ovsem stale jeste vyrabel a pouze nechranil :o)
           Tohle se tezko vysvetluje, je to trosku jako s Romy (mluvim o srovnani situace, nikoliv etnika).
           V hodnoceni jde vzdy o uroven spoluprozitku, tedy o proniknuti- priblizeni se k problemu. S kazdym priblizujicim se krokem se meni vas nazor, ci spise „je menen“, a to bez ohledu na vase mineni.
           Cely zivot jsme byl zastancem romske kulturnosti a to presne do okamziku, nez se jedne romske rodine podarilo nastehovat k nam do cinzaku. Pak vznikl takovy problem, ze kdyz jsem se blizil k domovu, tak se mi zaludek sviral neurozou, co me tam zase ocekava.

           S Ruskem je to pro me to same: jejich kulturu jsem obdivoval presne do okamziku, dokud jsem neprisel do styku s jejich uredniky jako rovny s rovnym a nikoliv jako „tajnstvennyj inostranec- neznakomec“ :o)

          • embecko

           Tedy obdivoval…obdivuji stale a ruskou dusi miluji, ale jen na urcitou distanc. A proto mam i jiste pochopeni pro lidi, jevici v tomhle pripade urcitou davku skepse (jako treba Eddie vyse.)

          • Hamilbar

           Já vás chápu saxi. Já jen, že to, že gangster svých sto „zabijáků“ vyplácí přes jakousi nábytkářskou fabričku, nám nic neříká o Rusku. To je běžná praxe po celém světě.

         • Eddie

          „dekuji nacelniku ze ses me zastal“ . Ty nabidky do Ruska byly, a za hodne penez. Ale samotni kolegove z Ruska me varovali. Tak drsnej zase nejsem.

          • vittta

           Rusko je veliké.
           Takže někde je to,jinde ono.
           Tam to asi chce znát místní poměry.

          • Kamil Mudra

           Dcera strávila půl roku v Jekatěrinburgu, kde se živila výukou češtiny a byla tam spokojená.

          • vittta

           Já myslím,že půjde spíš o podnikání.
           Takhle jako něčí zaměstnanec….
           Oni tam budou mít také dva světy,jako všude…

          • embecko

           Tak to mela dcera stesti, Kamile. Ale asi nedokazu vysvetlit, co jsem mel na mysli.
           Kdyz uz jsme u Jekaterinburgu, tak jsem znal cloveka, co tam mel fabriku na nabytek- v ni na vyrobe pracovalo 20 lidi a dalsich 100 (!) jim delalo ochranku :o)
           On je rozdil, kdyz tam vyjedete s krytymi zady a muzete se kdykoliv vratit a kdyz tam jste coby mistni a musite si vyrizovat vsechny papiry sam, jednat s polici, hadat se sousedy, bojovat o parkoviste atd. Ona neni zadna nahoda, ze kdo na to ma, ten z Ruska vypadne, anebo alespon posle deti na Zapad na skolu (tady nejde o lepsi vzdelani, ale aby se ochranily pred vrstevniky a vubec celym klimatem). Ony treba ty daci pod Maskvoj s integrovanymi vybavenymi palposty taky hovori za sve…
           Nedavno probehla medii zprava, ze zemrel syn jakehosi potentata a to pri padu z 5. patra bytu, ve kterem bydlel…ta ruska pointa je v tom, ze z 5. patra vypadl, kdy se snazil instalovat mrize proti zlodejum…

          • Hamilbar

           Saxi, ten váš známý z Jekatěrinbugu, nebyl on to tak trochu/hodně gangster? Skoro bych to považoval za vyšetřovací verzi číslo 1.

          • vittta

           Hlavně abychom neodbočili od tématu.
           Tím není vnitřní způsob řízení Ruska a poměry v něm..a mimochodem,když je o tom řeč,pak Rus,se kterým jsem se bavil já,říkal to samé-že podnikat je v Rusku nemožné-sám ale zaplatil jak měl a byl celkově velice milý člověk,takže v ruské duši zjevně problém nebude.
           Kromě toho-Ukrajina-ta země budoucnosti-na tom s korupcí a vydíráním svých občanů lépe jak Rusko určitě nebude.
           A celý ten pokrytecký západ osloví v případě nějakých ruských majdanů ne nějaké „demokratické síly“ ale tu část oligarchů a vyděračů,která se nechá koupit,jak je dobře vidět na chudáku Chodorkovském-politickém vězni.

           Téma je oprávněná-či neoprávněná politika současného Ruska.
           Tam je-myslím-situace o hodně jasnější.
           Nikdo,kdo má všech 5 pohromadě nemůže podporovat nikoho jiného jak Rusko,resp.ne třeba přímo podporovat-ale tu politiku chápat jako reálnou,vycházející z reálné situace.
           A politika EU je naopak nereálná-vychází z nějaké fantasmagorické vize budoucnosti…jak si to oni představují by mě zajímalo.
           Já rozumím,že se země chtějí zbavit závislosti na ruských surovinách-ale to lze dělat určitě lépe,jak embargy a vyhrožováním.
           A když se situace v Kyevě vymkla z ruky,nebo jí „někdo“ blbě odhadl a Rusko si vzalo Krym a chrání si své lidi,kteří jsou bez pochyb na východě Ukrajiny terorizováni-tak by to měla celá pitomá EU vzít jako fakt-a ne své chyby ještě dalšími chybami násobit.

          • embecko

           „Téma je oprávněná-či neoprávněná politika současného Ruska.“

           Kdo se zacne ospravedlnovat jako prvy i kdyby mel 100x pravdu, tak je vinnen, vittto. Rusko dela co muze, to je snad to cele, co k tomu rici. Kapitalem rizene hospodarstvi korporatnich metropoli se dostava do deprese z duvodu nizke spotreby (eufemismus pro naprodukci) a proto hleda nova teritoria, vhodna k expanzi. Momentalne jsme svedky utoku na jedno takove potencialne volne uzemi. To je podle meho cele tema v kostce :o)

         • Janika

          „Ruska povaha je bajecna, kdyz o nic nejde, anebo takhle na dalku, jakmile se ale situace trochu vyostri a vy proti nim stojite jako rovny s rovnym a Rus ma zajem o neco, co chcete i vy, tak tedy opravdu neni o co stat“

          Nevím jak doslovně jsi to myslel, saxi, abych zase nenarazila, jako s Eddiem :-). Osobní zkušenost: dělala jsem účetnictví Rusovi u nás. Obrat několik desítek miliónů, asi dvacet zaměstnanců . Choval se ke mně úžasně. Když už jsem množství práce nezvládala a spolupráci proto ukončila (vždycky jsem chtěla mít víc klientů a nebýt odkázaná na jednoho), kromě obvyklého honoráře mi poslal na účet nemalou sumu. Nemusel, ale ty peníze mi poslal, a u nikoho jiného jsem se s něčím takovým nesetkala.
          Nevím, jiné zkušenosti s Rusy jako obchodními partnery nemám. Ale za větší svině bych považovala národnost jinou…

          • Eddie

           No jeste v 90. na karlovarsku rusove skupovali provozovny a penziony. Makarov v podpazi byval zasadni duvod k prodeji :-)

          • Rehbergus

           Chtěl bych, prosím, upozornit že Rusové jsou největší národnostní menšinou na území Ruské federace. Ke všemu se to tam mezi sebou kříží a páří hlava nehlava…. Nejhorší je, že poslední dobou už nechodí ani v láptích a v rubáškách, ani v sacích s tepláky. i vodku dost omezili. Vypadají úplně stějně blbě jako my !!!

  • Janika

   Ano, Putin v Turecku, uvítán s velkou slávou, nerad, ale podepsal. Takže už není cesta zpátky, když teď EU a Bulharsko couvají a házejí vinu jeden na druhého…

 6. Astr

  Kdyz jde o poradek a hlavne ten pripravovany celosvetovy je treba dodat, ze
  to FSECHNO komplikuje Ceska neposlusnost a dar z nebes zvany svejkovani :-(
  Pak ma byt na svete poradek, kdyz se najde skupina lidi kteri odmitaji poslouchat a plnit prani Velkeho Bratra. stejne dnes jako kdysi !
  Jeste ze vlady jsou vzdy rozumne a spolupracuji ne jako tahle vzpurna a protestujici banda nepratel Pravdy a lasky v praxi.
  http://www.nwoo.org/2014/11/28/posvitme-si-na-americkou-ambasadu-26-11-2014-video/

 7. Astr

  Masmedia v CR slavi uspech?
  iDNES
  Největší hrozbou je pro nás Rusko, myslí si Češi.
  Mysli si to 28% Cechu, tak jak pisi na iDnes ?
  Vysledek pruzkumu podle ktereho si to mysli 304 lidi celkoveho poctu 1085 dotazanych = 28% !
  http://zpravy.idnes.cz/statistika-bezpecnostnich-rizik-pro-ceskou-republiku-p1o-/domaci.aspx?c=A141203_172432_domaci_ert#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=clanek-box

  Je vysledek pruzkumu ze vzorku 1085 lidi opravdu odpovidajici tomu co si „prumerny“ obcan v CR mysli?
  Pokud ano, pak, masmedia maji duvod oslavovat uspech!
  Uspech „prumerneho“ brainwashingu“ :-(

  • taras2

   Stejně jako Český statistický úřad, i CVVM (a ostatní agentury) své výzkumy masivně deformují, zvláště pak tam, kde není možná objektivní kontrola. Jestliže se juvenilní tazatel postaví před gymnázium, tak dostaneš takovéhle výsledky. Oni sice tvrdí, že jejich respondenti odpovídají průřezu společnosti, ale třeba SANEP dělá průzkumy jenom přes internet, tak si jistě dovedeš představit, jak silně jsou u nich zastoupeny osmdesátileté důchodkyně z Horní Dolní. Nejméně se švindlují průzkumy před volbami, přesto i tady se seknou o desítku procent, což při kvalitním vzorku respondentů není možné.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s