Poprask na iDnes

V mírumilovném čase vánočním zažila komunita blogerů na iDnes příjemné vzrušení z kolektivní štvanice na jedince, který si dovolil lišit se. Blogerka Lenka Hoffmannová si dovolila neslýchanou věc – mazala komentáře.

Blogeři se vzácně shodli napříč celým „politickým“ spektrem na tom, že takové jednání je odporné a sprosté. Objevily se názory, že bloger musí pod svými články snést i útoky ad hominem. Nevím, proč by měl, a proč je to dokonce vydáváno za věc cti.

Komentáře pod blogy na iDnes jsou neblaze proslulé jakožto žumpa a mnozí komentující se vyznačují značnou vulgaritou, sprostotou a primitivní hloupostí. Diskutovat k věci se v takovém prostředí prostě nedá.

Při rozhodování, jak se k tomuto faktu postavit, záleží vždy na tom, co si kdo od diskuze slibuje. Je možné ji chápat jako onen „řev neandertálců“, kterého se autor neúčastní a jen z výše přihlíží, aby si „nezašpinil boty“. Nebo se autor diskuze zúčastní, a potom je to o tom, který z účastníků se víc bije v prsa a víc řve. Někteří to dokonce dokáží s bravurou a vtipem a potom je dokonce radost to číst. Někteří si z takového způsobu „diskuze“ udělali životní filosofii a říkají tomu „demokracie“.

Po nějakém čase řvaní a bití se v prsa však někteří z „neandertálců“ – blogerů zjišťují, že chtějí něco víc. Že by rádi vytvořili prostor, ve kterém je možno vést smysluplný hovor, a takový hovor vždycky předpokládá vstřícnost a elementární shodu. K tomu je zapotřebí eliminovat mezně neslučitelné, rušící a obtížné diskutéry. Kdo se nad tím pohoršuje, ať si uvědomí, že i při jakýchkoliv hrách jsou vyloučeni hráči nedodržující pravidla, nebo prostě neschopní a pro hru nezpůsobilí. Natožpak takoví, kteří už s úmyslem narušit hovor/hru přicházejí.

Paní Lenka Hoffmannová si takový prostor shody buduje po svém. S jejím článkem „Pane prezidente, tento režim obhajujete, proč“ nesouhlasím a s většinou jejích názorů také ne. Má ale svrchované právo vyřadit z diskuze pod svými články kohokoliv podle svého uvážení.

Reklamy

24 comments

 1. taras2

  O diskuzích pod blogy na iDnes něco málo vím, trpěl jsem tam čtyři nebo pět let, dneska už tam ani nezabloudím. Jiná věc je ale diskuze pod články na titulní straně. Ty jsou zcela surově manipulovány ve prospěch protiruských, proamerických a pravičáckých názorů. Oni mají dva záznamy diskuzí: ten, který naskočí jako první, to jsou komentáře seřazené podle nejvyššího počtu kladných ohlasů a teprve potom můžete přejít na celou diskuzi. Pokud je těch kladných ohlasů okolo stovky, můžete si být jisti, že celá stránka je zaplněna komentáři uvedeného zmanipulovaného typu. Pokud ale je nejvyšší počet kladných ohlasů u nejlepších příspěvků okolo dvacítky, s přehledem vítězí názory a komentáře právě opačné. To se stává zejména u článků, které jsou publikovány od pátečního večera přes sobotu a neděli, tedy v době, kdy má klikací brigáda už fajrunt. Jediné, co je třeba rozhodnout je to, jestli je přehled tzv. nejlepších komentářů manipulován zvenčí, nebo jestli to páchají přímo admini iDnes. Přikláněl bych se ke druhé možnosti.

  Co se paní Hoffmannové týká, její článek je vskutku zmatený, cenzurování přehnané, jak ale jistě víš, dáma má mazat, a tahle maže vzorně. Jediné, co by ji omlouvalo je to, že se na ni pověsila tzv. Wendybanda, která si občas udělá z nějakého blogera cíl své šikany. To potom je skutečné peklo.

  • x236k

   Člověk se i v divokých diskusích může ledasco naučit, ale musí myslet. Pokud jsou propagandou moderované, nemá smysl je ani číst .

   • Janika

    S tím nesouhlasím. K naučení se něčeho je zapotřebí primární vlastní vstřícný a otevřený postoj, takzvaná dobrá vůle. V divokých diskuzích jistého typu, kdy jde jen o sebeprosazení, umlčení a dehonestaci protivníka, tam tohle chybí. Nikdy se v nich nikdo nic nenaučil, kromě snad umění vždycky říct něco, čím druhého usadí. Pak takový vytrénovaný a otřískaný „umělec“ přijde mezi lidi, kteří se chtějí v přátelském prostření o něčem dohodnout takovým způsobem, že primárně hledají shodu. K hovoru přistupují s pokorou a vstřícností a dobrou vůlí. No a co s takovým, co se přišel jen předvádět a narušovat hovor. Jedině eliminovat :-).

    • x236k

     Rozumím, nicméně zkušenost říká , že v hromadě odpadu člověk může (ale nemusí) najít i poklad.

 2. Janika

  Mě na tom zarazilo, jak to všechny neskutečně naštvalo spravedlivým hněvem, i jinak slušné lidi, například Beatu Crusic. Prostě jak říkáš, jako kdyby dostali jednu mokrým hadrem :-). V podstatě jsem ani netušila, že tam jsou takové možnosti mazat komentáře. To může každý?

  Ta wendy měla sama na svém webu cenzuru jako prase. Dokonce snad i blokovala přístup ke čtení.

  • vittta

   Nečetl jsem to-ale nedávno jsem se zrovna tady k tomuto tématu vyjadřoval.
   Ono je mazání a mazání.
   Musí se to umět.
   A každý to neumí.
   Nejlepší jsou pindalové,kteří se bijí v prsa,plnou hubu demokracie a svobody-a jak mohou,mažou také,jistě že v zájmu demokracie a svobody.

   Mimochodem…
   Psal jsem Ti na mail vánoční přání….přišlo Ti to vůbec???

   • Janika

    Přišlo, děkuji:-). To se má asi oplácet, že jo, ale já jsem v tomhle nějak zaseknutá, asi případ pro psychiatra… ;-).

    • taras2

     Odpověděl jsem ti včera na vapros 21:29 obsáhlým komentářem. A teď ho tu nevidím. Buďto mě mažeš, nebo jsem to zapomněl odeslat. Nejvyšší čas ject se do Pelhřimova podívat na krematorium.

     • Janika

      Tebe mazat, to se ti nepoštěstí, že bych tě takto poctila :-). Komentář někdy zmizí, když zlobí připojení, stačí vteřinka výpadku. Nikde ho nevidím, ani ve spamech.

    • vittta

     Né…já jen jestli to přišlo.
     Abych právě nevypadal jak blbec,že jsem zapoměl.
     Přecejenom…jsi žena a žena si takové prohřešky většinou dlouho pamatuje))))))))

 3. Sio

  „Řev neandrtálců“ – stává se z toho terminus technicus. Neandrtálci prý neřvali, opravují Zemana důležitě nějací asi dost hloupí antropologové.
  http://zpravy.idnes.cz/neandrtalci-pouzivali-rec-opravuji-odbornici-prezidentuv-vanocni-projev-15n-/domaci.aspx?c=A141229_125106_domaci_jpl
  Chtěl bych jim vzkázat – neberte do doslovně, jste za hlupáky. Ti neandrtálci, co tu nedávno mávali červenými kartami, ti řvali. Je to nový druh. Homo red card neandertalis.

   • taras2

    To je blbost, neandrtálci se skutečně dorozumívali řečí, např. „prdel“ se v neandrtálštině řeklo „buchna“.

  • Kamil Mudra

   Vzhledem k tomu že doposud žádný archeolog ani paleontolog neoznámil z vykopávek nález prehistorického mobilu, je téměř jisté že neandrtálci řvali, minimálně v těch případech kdy se museli dorozumět na delší vzdálenost. Pan president se tedy určitě nemýlí a je evidentní že mu to myslí logicky.

  • Seal

   Samozřejmě, že ti antropologové jsou „dost hloupí“, když se v rozhádaném českém rybníku pokusili těsně před koncem roku o silvestrovskou nadsázku; a asi taky trochu o PR pro svoje přírodovědecké muzeum, což se jim nakonec asi nejvíc povedlo :-) Jako první na tuhle blbost naskočili úderníci z iDnesu (jak jinak), o čemž Hrdličkovo muzeum původně taky informovalo na svém FB: „Zajímavé, právě volala Maldá fronta. Chtěla vědět, zda je ten štěk silvestrovský humor. Ne není. Rádi uvádíme věci na pravou míru, stavíme hráz polopravdám a nepravdám…“ Teda nic proti uvědomělosti české střední třídy, ale to, co se kolem téhle typické pseudokauzy na webu odehrálo (včetně až neuvěřitelných výhrůžek zabitím!), mi v té humornější rovině hlavně připomnělo kdysi slavný dialog Šimka s Grossmannem: https://www.youtube.com/watch?v=WdkmfUGpS_A
   Takže snad abychom v tom novém roce nebrali všechno tak moc smrtelně vážně, protože jinak se nakonec bude smát hlavně ta lumpenburžoazie (tahle sociální skupina narozdíl od té dneska populární „lumpenkavárny“ skutečně existuje /stejně jako z dřívějška známý lumpenproletariát/; u nás ji třeba hodně dobře definoval Karel Kosík), no a my ostatní, co nežijeme v jejich světě, na to neustálé a umělé generování „problémů“ jenom zas a zase hodně špatně doplatíme :-(

  • BARON LE SAMEDI

   homini ruber chartam neanderthali, jedn. číslo homo cum purpuraceus chartam neanderthalis, lze si s tím, sio, vyhrát, zvl. v latině, ale přirozeně, neanderthalis pro nás znamená typus, pro vědu místo nálezu. Třeba byli neanderthálci jemní lidé, jejich předkus (rekonstrukce obrazová) je podle mne dána visem, vzhledem, staršího muže lovce, který má patrně všechny horní zuby (potrava, uchycování věcí) obroušeny na dáseň.. zkuste si to jeden každý doma před zrcadlem, a uvidíte, jak budete vypadat. Hominida neanderthálského typu, prosím, nepodceňoivat. Rozhodně před jeskyní necinkal klíčema, a nesnažil se dosadit na místo nejvyšší hominida neznámého.

   • Sio

    homo cum purpuraceus chartam neanderthalis – hračka byla nabídnuta a ti sis s ní zahrál moc hezky. Něco na těch polyglotech je … :-)

 4. Rehbergus

  Musím přiznat že mne mazání komentářů prováděné paní Hoffmannovou pod jejím poněkud zmateným a nudným článkem na jejím blogu nijak nepohoršilo. V hlavičce jí při té činnosti probíhaly zajímavé myšlenkové pochody. Jako pravověrný neználek věří v černobílé vidění světa a zajisté měla pocit že zase jednou zachránila svět.
  Kdo nejde s námi, jde proti nám!
  Dovoluji si Vás upozornit na silnější kalibr. Goebbelsův učeň pan Stránský tvoří dějiny :

  http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-pratelum-ruska-084-/p_zahranici.aspx?c=A141226_111218_p_zahranici_wag

  Diskuze je pod tím dílkem náramně hutná. Dobrou chuť.

  • vittta

   Pan Stránský je nejspíš chovanec psychiatrického ústavu.
   Zdá se totiž,že lžím,které napsal sám i věří….
   Jinak klasika.
   Vytvořil si nejprve vlastní „fakta“,na kterých postavil výklad dějin…
   Namátkou ta varianta paktu M-R 1939,kdy se Němci a SSSR stali sousedy,čímž se válka stala nevyhnutelnou.
   Oni by se sousedy jinak asi nestali….

  • Janika

   Putin = Hitler, a dál nečtu, podobné slaboduchosti nemusím. Byť se říká historia magistra vitae, nebo jak je to, tak jakékoliv historické paralely vždycky kulhají a jsou zavádějící. Každá doba je unikátní, jedinečná a neopakovatelná a osobnosti také.

 5. arid

  Zmíněné diskuse a nejen jí jsem se zúčastnil. Paní Hofmannová mazala jako šílená. Naprostá většina smazaných příspěvků splňovala pravidla diskuze na iDnes, jenom jaksi se paní Lence nelíbily, neboť byly nesouhlasné. V mazací mánii došla tak daleko, že mazala naprosto všechny příspěvky, i ty, které se jí zastávaly.
  Jeden z mých příspěvků který mi byl několikrát smazán, můžete sami posoudit, jestli byl jakkoli vulgární, nenávistný, nebo off topic :

  D38a85n55i33e61l 86K40r74a72u13s 1914920549301

  Paní Hoffmanová, chtěl bych vás poprosit, jestli nemáte náhodou link na koncert skupiny Pussy Riot oceněné cenou Václava Havla. Asi jsem lama a neumím hledat, neboť dokonce i strýček Google mi předkládá jakási videa s obscénostmi.

  Nějak se mi nechce věřit, že by nebyl znám žádný odkaz na jejich tvorbu když i pan Schwarcenberg je hodnotí jako kvalitní punkrockové zpěvačky.

  Začínám mít podezření na nějakou proruskou hackerskou komunitu, která se snaží nám znepřístupnit tvorbu Pussynek. Už z toho začínám být celkem zoufalý, ani programový ředitel ČT neuvažuje o nějakém medailonku skupiny Pussy Riot.

  • vittta

   To je ovšem skvělý text,to je třeba říci.
   Po tom,co jsem si přečetl o paní Hoffmanové se ani nedivím,že to smazala.
   Nejsem si jen jist,že to plně pochopila.
   Ale cosi nekalého asi vycítila….
   I já bych si přál slyšet něco z tvorby této statečné a kulturně vyspělé kapely.
   I pan Čulík vyjádřil pochopení pro jejich umění a pro jistotu u toho napadl český národ jako národ úplných nekulturních idiotů……