Řecko tančí. Má důvod

Napsal Baron

Sirtaki je tanec žalu i radosti. Radosti dnešní, pokud člověk v srdci Evropy myslí srdcem na ty, kteří, ač užívají blahodinní kapitalismu o půlstoletí déle než my , dnes rozbili první nýt svých ekonomických pout. Podotkněme, že za posledních sedm let se počet sebevražd v zemi zvýšil o čtyřicet pět procent, počet dětí, žijících v absolutní bídě (které spolu s rodiči nevědí, co bude zítra) o dvě stě procent, a počet nezaměstnaných neklesl pod padesát procent. Zavřené továrny pevninského Řecka dnes připomínají mafiány privatizované provozy v ČSFR, potažmo ČR. Syriza ovšem ve volbách vede, vítězí v exit pollech, a nesporně zaboduje, pakliže získá parlamentní většinu, která jí s bonusem padesáti poslaneckých mandátů nemine, dosáhne-li na 37 procent vítězných hlasů.

Nezajímá mne, co bude se splácením jakéhosi řeckého dluhu, pakliže EU cpe miliardy eur, zcela bez právního důvodu, do polozkrachované naci ekonomiky Ukrajiny. Za jakých okolností si Řecko půjčovalo, víme. Půjčíme vám miliardy, ale musíte z nich zaplatit následující německé ponorky. Půjčíme vám, ale….Čekal jsem, že Francií vyrobené Mistraly skončí v Řecku, rovněž jako součást  další tranše úvěru za odběr, pro řeckou ekonomiku jistě nezbytného zboží. Neskončí. Ožila dva a půl tisíciletí mrtvá řecká demokracie. A uvidíme, zda Syriza bude s to dodávat elektřinu nejchudším zdarma, zda zavede třinácté důchody, nebo zda je bude i valorizovat. Škrcení a škrty končí. Je na Řecku, aby se opět, jako politický novorozenec, nadechlo.

Reklamy

37 comments

 1. Janika

  „Ožila dva a půl tisíciletí mrtvá řecká demokracie. “ – Tak to je odvážné tvrzení, Barone :-). Ale tanec moc pěkný.

  • BARON LE SAMEDI

   uff, dnes budou komunikační problémy…..nahoře, kde je to bílé místo, měl být tanec Anthony Quinna z Řeka Zorby….mrtvá demokracie. Myslím, že ano. K řeckým volbám, které do parlamentu pustily sedm stran jen tolik, že od ČT až po novinky.cz všichni lžou. Hodinu po uzavření volebních místností, v sedm večer, bylo jasné, že řečtí komunisté budou třetí. A třetími zůstali. První Syriza, druhá Nová demokracie, třetí KKE, komunistikó kóma E, čili KS Řecka. A až potom ostatní. Ovšem, jim se to nehodí. Doufám, že Řekové otevřou odškodnění za 2. svět. válku, které jim kdysi Německo slíbilo, ale slib nedodrželo, a peníze nikdy nedalo. Dává z kasy EU….

   • Kamil Mudra

    Díky Barone. Připomněl jste mi jak jsem se Zorbu, ještě coby mladý jura, učil na Řeckých zábavách.
    Ale co se oživení řecké demokracie týče: zatím bych opravdu nechválil dne před večerem.

   • Seal

    Že by záměna KKE za Zlatý úsvit? Co jsem se párkrát díval na průběžné výsledky, tak pořadí odpovídalo předpovolebním průzkumům (žádné překvápko), a dopadlo takhle: http://ekloges.ypes.gr/current/v/public/index.html?lang=en#{%22cls%22:%22main%22,%22params%22:{}}
    Jinak sirtaki je vlastně jenom choreografie pro film Řek Zorba odvozená z tance chasapiko: https://www.youtube.com/watch?v=mrTvUioxmDE
    To, že většina tzv. zpravodajských webů vůbec nezmiňuje KKE na pátém místě, mě nepřekvapuje. A už od včerejšího večera se na FB tipuje, že řecké volební výsledky přijde do ČT patřičně vysvětlovat známá analytička Zlámalová :-)

   • vittta

    Tak je má od nás.
    On to byl vlastně skvělý názor.
    Už naši předkové říkali „mlčeti zlato“.

 2. Trpaslík z Trpasloje

  A ČT nás obohatila přímým přenosem na téma Obnova mola na Mácháči… Jsem zvědavý, jak složí koalici a jestli najdou podporu pro svůj „radikální“ plán a pokud najdou, jestli budou mít koule na to ho i plnit.

  Očekávám pak humanitární bombardování, majdan, návrat k té správné demokracii a příjezd protektora MMF.

 3. vittta

  Tanec to ještě teprve bude.
  Aby nakonec nedošlo k tomu,co píše Trpaslík.
  Protože Řecko může být opravdu velice nebezpečný precedens.
  Kdyby se totiž ukázalo,že vystoupit z EU nejenom lze,ale lze si tím i polepšit….těžko pak předvídat důsledky.

  • Trpaslík z Trpasloje

   Dneska o tom někde psala Ilona Švihlíková, že Španělsko bude druhé na řadě. Žádná ze 4 jižních zemí není v lepším stavu, než před začátkem „pomoci“. Asi se budu muset podívat, jak jsou na tom aktuálně Řekové v porovnání se Španěly..

 4. goliast

  Beru to vítězství jako velké pozitivum, příklady táhnou víc než slova :-)

 5. embecko

  nemate prosimvas nekdo video na recky tanec, anebo nejake zertovne obrazky? nejak se mi to spatne cte.

  A nasobny smajil pod to, jakoze je to pohoda, presne to, co jsme potrebovali
  :-)))))
  jako na OM
  :-))))))))))

  • Seal

   No o jedné chlapácké parodii zrovna na sirtaki bych věděl: https://www.youtube.com/watch?v=C0UNqVCQjD0
   A docela dobrý vtip zazněl tentokrát z Hradu. Ovčáček tlumočil, že dluhy se mají platit, ale Zeman se prý do řeckých záležitostí vměšovat nebude.
   Buďme rádi za Syrizu, protože jak dokládá třeba i dnešní Ukrajina, všude tam, kde selžou tradiční levicové strany, nastupuje fašismus. Ani se neodvažuji domyslet, jak by to dál v Řecku pokračovalo, kdyby se hněv proti Trojce obrátil v masivní podporu Zlatého úsvitu, protože už teď je to tam třeba díky množství uprchlíků a ilegálních přistěhovalců hodně horké. Hlavně Němci to asi budou chtít pořád vidět jinak, ale Řekové před několika lety byli vystaveni naprosto obludnému ekonomickému experimentu, který – jak už se varovalo dopředu – samozřejmě nevyšel. To je také důvod, proč má „řecký případ“ od začátku tak velkou mezinárodní podporu, kdy na straně Řecka stojí i tak moc v liberálním světě uznávaní ekonomové, jako je Stiglitz nebo Skidelsky. No aspoň na té „intelektuální frontě“ to nebude mít Bundesbanka tak moc lehké :-) Navíc sama Syriza má silné odborné zázemí, ke kterému patří i prof. Varoufakis (viz jeho známá knížka Globální Minotaurus), o němž se v pondělí spekulovalo, že by se měl stát ministrem financí.
   Na druhou stranu samozřejmě není možné čekat od Syrizy nějakou „antisystémovou“ revoluci, kterou ostatně Řekové ani nechtějí (viz opakovaný volební propad KKE, který si ovšem z valné části tato strana vysloužila svou vlastní sektářskou politikou). Hodně v tomhle ohledu napoví jednání s Evropskou centrální bankou, do kterého bude Syriza vstupovat s perfektní akademickou znalostí finančních mechanizmů. Řecko teď miliardy EUR bezprostředně potřebuje na sanování zbytků sociálního státu, což mu neumožňuje celková konstrukce již na začátku tzv. pomoci Trojky prakticky nesplatitelného dluhu. Řeč se tak v obecné rovině nejspíš bude točit kolem toho známého problému: Mají se v krizi „rotačkové peníze“ tlačit do bank a potažmo do podnikatelského sektoru, anebo cesta ven vzniká tak, že se lidem peníze „nahážou z vrtulníku“, aby si udrželi nejenom svoji životní úroveň, ale i spotřebu? Aspoň tak se bude nejspíš v nejobecněnější rovině odvíjet jednání o sanaci světově nejznámějšího státního dluhu, který lividuje nejenom nějaké abstraktní Řecko, ale především jeho konkrétní obyvatele, což je zase věc, která bude na mezinárodním poli posilovat Syrizu, a to tak, že už dneska ji někteří nadšení komentátoři líčí jako lídra moderní evropské levice. No ale jsme v Česku, kde se Řeckem v posledních letech akorát tak úspěšně strašilo, než aby se někdo z tzv. formovačů veřejného mínění vůbec dal tu práci, aby trochu poznal běžnou řeckou realitu (viz třeba posluchačsky vděčné výroky o „líných Řecích“, které má na triku jak Kalousek – „prožrali si budoucnost“, nebo Klaus – „jsou akorát zvyklí sedět ve stínu cypřišů a popíjet ouzo“, ale i Zeman, který ve sbírce svých oblíbených bonmotů má i původně německý nesmysl o výši běžných řeckých důchodů).
   Syriza je zajímavá i způsobem svého vzniku: Byla založena prakticky z ničeho a původně se orientovala především na aténskou lokální politiku. Ale už ve volbách v červnu 2012, které Syriza ještě o pár procent nevyhrála, šokoval Tsipras některé evropské vůdce tím, že chtěl s nimi řecké problémy diskutovat jako rovný s rovným. Vítězství Syrizy v řeckých volbách vneslo lehký vánek i do těch vyhlášených tuzemských kaváren, ve kterých se teď vůně absintu a smrad těžkého tabáku začíná mísit s tak tajemnými slovními obraty, jako je třeba kulturní hegemonie nebo změna paradigmatu. Zatím proto nějaké lehké ozvěny na Syrizu bylo možné zaznamenat asi jenom u českých Zelených a potažmo u Pirátů. Což je samozřejmě i v tuzemsku generační záležitost, protože rodiče dnešních zelených a pirátských děcek, když se takzvaně politicky aktivizují, tak spíš inklinují k různým podobám konzervatismu, který pokud snad něco v dnešním moderně rozvráceném světě zase opět nabízí, tak je to hlavně ta již známá, vyčůraná „jistota desetinásobku“. No a ta zabírá, jak známo, hlavně tam, kde místo praktické osobní zkušenosti nastupuje tzv. statusová panika (v té české záplavě moderních publicistických výrazů fakt občas smekám před jasným definičním slovníkem tzv. intošů!), čili strach z ještě nepoznaného, což je přitom situace, který by sice mohla nastat, ale taky nemusí, pokud by lidé, kteří na systému doslova neparazitují a přitom pořád ještě mohou dál metat podle uvážení své hlasy do volebních uren, dostali takzvaně rozum :-|
   P.S.: Embéčko, to samozřejmě nebylo přímo na vás! Ale lehce jste mě postrčil k tomu, abych v rámci noční pracovní doby s přestávkama sepsal takhle rozvleklou úvahu :-)

   • goliast

    ,, díky množství uprchlíků a ilegálních přistěhovalců hodně horké,, to jste vyjádřil hodně kulantně, Jinak vůbec nesouhlasím s tím, že vidíte pozitivní ozvěny v našich zelených. Patrně jste s nimi nikdy nejednal. Nejsme Řecko.

    • Seal

     Nechválím dnešní české zelené! Jenom jsem napsal, že jejich část (netroufám si ani odhadnout, jak velká), patří k těm, kteří se teď aktivně snaží chytat řecký vítr. Jistý praktický poznatek s hledáním podpory napříč českým politickým spektrem pro něco rozumného (ale takzvaně politicky nedůležitého), mám přímo z vlastní zkušenosti, takže o těch tradičních českých „jau, jau“ zelených si nějaké iluze samozřejmě nedělám. Psal jsem ale hlavně o tzv. modernizačním potenciálu pro české politické strany na příkladu řecké Syrizy; no a tady zkrátka to vnímání podnětů vidím bohužel jenom zatímu u těch dvou českých „mládežnických“ stran, které jsem zmiňoval. Ale jinak vám klidně podepíšu, že Česko není Řecko, takže samozřejmě ani Řekové nejsou Češi, Moravané a Slezané :-)

     • goliast

      Předloni mě osobně tak vyděsili, že si už od nich neslibuju ani to, že by se každý postavil k jednomu památnému stromu a hlídal ho. Vždyť tyhle magory nesjednocuje ani jednotný pohled na ochranu přírody, natož pak na něco tak efemerního jako politické dění. Jak to mění formu rychleji než geologická období, tak na tom nemají žádnou šanci..se dohodnout ani mezi sebou. Moc křičí, zaujímají výhružné postoje a výhružně předsunují brady. Výtečně reflektují několik tlup šimpanzů, co po sobě zrovna natvrdo jdou. Je fakt, že jsem ocenila, že se tím přibližují přírodě více než jiné strany – úhledně splynou v jakémkoliv porostui. Ale i ti šimpanzi v reálu přece jen pracují mezi sebou s nějakou nadstavbou – na rozdíl od členů strany zelených, kde jsem ji nezpozorovala. .

   • vittta

    To mi neříkejte, že dáte dohromady souvislý tak text ve více přestávkách…to já jak přeruším, tak už se těžko vracím k původnímu cíli textu a pokračuji poněkud jinak, což leckdy bývá i vidět.
    Tam nahoře píšete zajímavou věc…
    Kdyby si místo Syrizy lid vybral Zlatý úsvit.. …a ti uprchlíci legální i nelegální tam k tomu..
    Jen aby nakonec ta Syriza nebyla jen nelibě snášený,nebo dokonce umělý projekt, právě aby se neprosadil Zlatý úsvit.
    A to by bylo zlé, protože z velkých nadějí by zbyly klasicky jen oči pro pláč a banda zkurumpovaných a hloupých politiků obvodního formátu v nejvyšších funkcích.
    A odborníci by zádaně mizeli…někteří do EP a jiní neznámo kam.
    K Zeleným nebo Pirátům mám podobný vztah jako Merlin,byť si myslím,že něco společného přeci jenom mají.
    Zbytnělé EGO a pozoruhodný naivismus. (především Zelení, Piráti spíše tu naivitu)

    • merlin

     Žádné Piráty na rozdíl od zelených osobně neznám, některé věci mi byly i sympatické, a dokonce jsem jednou uvažovala, že je budu někam volit.

     • vittta

      Nemohu říci,že bych znal osobně přímo Zelené nebo Piráty…ale znám jejich sympatizanty a v těhle stranách to je ještě tak nějak..totožné.
      Pak když je slyším v TV…
      Ale tak mě napadlo,jak se jednou Piráti strašně aktivně a mainstreamově distancovali od nějakých proticikánských aktivit, i když se jich to naprosto netýkalo.
      Tehdy jsem si řekl, že s praktickým politikařením začínají dost brzo.

    • merlin

     jinak myslím, že někteří si od nich slibují, že budou něco jako Linke a tudíž Linke posílí i tady, ale já myslím, že to tak nedopadne. Jsou to Řekové :-)

   • embecko

    To je dobry shrnujici komentar, seale, diky. ted si musime pockat, co si Syriza dovoli a co ji bude dovoleno, osobne jsem v tehle veci spise lehky pesimista.

     • Bjedruna

      Velmi zajímavě to okomentoval vlk na Kosa nostra z ostra …..https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/01/27/vysledek-recky-voleb-mozna-zachranil-v-evrope-mit-aneb-prachy-nebo-sankce/#more-939021
      Cituji k tématu : “ ….. jsem si naprosto jistý , že Tsipras dávno přišel na to, co mně doklaplo až minulý pátek, když jsem začal dumat nad prognozami výsledků nadcházející řecké neděle..
      Muselo mu totiž už v začátku kampaně být jasné, že EU, svým docela šíleným postojem k ukrajinské krizi, mu dala do ruky na sebe namířenou a nabitou bambitku a nyní čeká, až ni Tsipras zařve nikoli pověstné Peníze nebo život, nýbrž Prachy nebo sankce!
      Už bylo řečeno, že před rokem by neměl nejmenší nárok. Byl by smetený……Jenže on vyhrál až o rok později……Řecko je členem EU. A tam každé nové hlasování o sankcích , aby došlo k jejich úpravě, musí být JEDNOMYSLNÉ! Takže Tsiprasova pozice pro vyjednávání o řeckém dluhu je naprosto komfortní. Ve stylu – pánové a dámy, můžete si vybrat, pokud chcete náš hlas pro tvrdý postup vůči Rusku , tak nám budete muset odpustit tolik a tolik z našich dluhů. Máte volbu, buď budeme všichni říkat ano-ano nebo všichni ne- ne. Žádná jiná kombinace není možná! Je to jen na vás! Zkrátka sankce za prachy! ….“

      No čas ukáže, jestli se trefil :)

      • Trpaslík z Trpasloje

       Jeho pozice je komfortní zejména proto, že řecká situace už nemůže být o moc horší a tak na něj Troika nemá moc čím tlačit. A nechat v Číně nebo Rusku natisknout drachmy je otázkou měsíce.

  • Bjedruna

   To já se nemůžu přestat smát po shlédnutí tance Řeka Zorby v podání Aboriginců z roku 2007 :)

   Nejlepší je ten hubený čahoun vepředu, zatím to nic nepřekonalo …..

 6. Rehbergus

  Bohužel, vedení Eurosojuzu to Řekům moc neulehčí, neb to může být jeho labutí píseň. Bude to ještě moc zajímavé.

 7. Slobo

  ææææææææææææææææææææææææææææææææææææææææææææææææææ

  v i a
  četař SharKhan (Zem je guľatá! Vys*ali sme sa na východ a zo západu prišlo H0wn0!)
  – palba.cz

  An-225 Mriya – landing – Ostrava Mošnov 26.1.2015


  https://vk.com/strelkov_info

 8. BARON LE SAMEDI

  těší mne diskuze. Snad jen dodám, že pokud by Řecko splácelo sto let, jak jsem zaslechl v hydeparku, tak by vlastně po létech a po léta platilo Němcům se Somálským pozadím. A co asi tak Somálci půjčil i Řekům….k tomu zlatému úsvitu, v Řecku přeci vládla junta Černých plukovníků, a pinochetovi hrdlořezové od ní obšlehli černé brýle na každé hlavě….tak je to, když se gladio vydaří

  • Trpaslík z Trpasloje

   Řecko má s vypětím všech svých sil tak akorát na úroky. Nominál nikdy nezaplatí. Je to jako v Tibetu – dědičné dluhové otroctví na mnoho generací.