Saddám Husajn – nejlepší řeč u soudu? Někteří říkají, že ano!

Soud se Saddámem Husajnem, televize Al-Jazeera, prosinec 2005


***

Vaše ctihodnosti…

Ano…

Když mluvím, měli byste mě považovat za svého bratra – za svého bratra v národním smyslu, za bratra v Iráku. Starám se o trest smrti méně než o iráckou botu. Nepochybuji o tom, že budu popraven. Znáte mě lépe, než všichni lidé na světě. Není třeba připomínat mé skutky od roku 1959 dodnes. Vím, že jste pod tlakem…

Máte nějaký konkrétní dotaz?

Ano, mám. Sloužil jsem vám třicet let…

Toto je kriminální případ. Pokud máte nějaký relevantní dotaz nebo komentář…

Dejte mi šanci… dejte mi šanci… Dejte mi šanci, nepřerušujte mě…

Nebráním sám sebe, bráním vás. Musel jsem si zapsat vlastní rukou, co chci říct soudcům.

Vaše ctihodnosti, chci, abyste byl jako kopí a meče, čelící nepřátelům. Nehájím zde Saddáma Husajna. Jak jsem již řekl dříve, Saddám Husajn je příliš velký, než aby byl obhajován dokonce Saddámem Husajnem samotným.  Dokonce i když se nemodlíte – podle Irácké ústavy – ústavy podepsané Saddámem Husajnem, ve kterou on věří, nebo podle vnucené ústavy, která byla nařízena Iráčanům Američany – islám je náboženstvím tohoto státu. Dvakrát jsem zmiňoval, že je čas modlitby, ale bylo to ignorováno.

Nebylo to ignorováno, ale svědek …

Jak můžete říct, že to nebylo ignorováno?

Svědectví nemůže být přerušeno…

Cože?! Všemohoucí musí počkat, dokud svědectví nebude dokončeno?

Svědek mluvil o pokojích bez oken. V posledním zasedání – a já neříkám, že jste ho řídil vy nebo někdo jiný – jsem žádal, aby někdo přišel a podíval se na místnosti používané pro uvěznění teď, v americké demokracii. Trpím jakýmkoliv utrpením působených jakémukoliv Iráčanovi. Ne proto, že bych se bál nějakého člověka. Bojím se jen Alláha. Ale takto to cítím: každé týrání svědků je špatnost. Kdokoliv se ho dopustil, musí být potrestán v souladu se zákonem. Ale to se stalo v zemi Třetího světa – jak Američané říkají – před pětadvaceti lety.

Ale co se děje teď… teď… teď…

Je tu někdo – počínaje Saddámem Husajnem a konče všemi přítomnými – kdo by nebyl zbit a kdo nemá až dodnes známky tohoto bití?

Vaše ctihodnosti, je povinností tohoto soudu podívat se na to, ať už nyní nebo později.

Zeptal jste se, jestli jsem byl bit – pokud máte takový požadavek,  předložte ho písemně…

Ne, prosím, já nejsem student ve Vaší škole. Nenuťte mě mluvit způsobem, jaký nikdo z nás nechce. On mě přerušil a pokračoval v hovoru a Vy jste ho neumlčel. Zeptal se a moje odpověď je: „Ano, byl jsem bit po celém mém těle a mám známky tohoto bití dodnes.“

Ano, bili nás. Američané nás bili. Byli jsme mučeni, jeden každý z nás. Když se tamten člověk postaví, musí se opřít o zeď, jinak by upadl. Dostal puškou rány do krku, které ho ochromily. Tenhle byl zmrzačen. Barzan (bratranec Saddáma Husajna) byl zmrzačen. Abu Nadia – dokonce přišel o kosti na nohou.

Nejsem právník. Znáte mě. Rád nazývám věci pravými jmény v politice a ve všem ostatním. Proto se Sionisté a Američané… jejich nejvyšší představitelé nenávidí Saddáma Husajna. Bílý dům opět lže. Je to lhář. Je to světový lhář číslo jedna.

Řekli, že v Iráku jsou chemické zbraně a že Irák je spojen s terorismem.

Později prohlásili: Nic z toho jsme v Iráku nenašli.

Chci říci, že také prohlašovali, že to, co Saddám Husajn řekl, není pravda. Ukázal jsem svá zranění třem americkým zdravotním komisím. To je hanobení vašeho prezidenta. To znamená, že Iráčané přijímali po třicet pět let jako prezidenta muže, který je lhářem. Iráčané by nikdy neakceptovali lháře, a to je důvod, proč odmítnou ty lháře teď.

Saddám Husajn v americké demokracii, která je předložena k hanbě tady, ve velkém Iráku – nesmí nosit hodinky. To nejsou moje hodinky. Hodinky, které jsem měl, ukradli. Jedna z mých dcer, která je v exilu, dala svému otci hodinky jako dárek. To jsou hodinky, které zabránili Saddámu Husajnovi nosit.

Jen to říkám, takže si můžete udělat srovnání. Roztrhali šaty, které jsem měl na sobě. Oni věří, že tímto způsobem zničí Saddáma Husajna, poníží jeho osobnost. Ale osobnost Saddáma Husajna se neměří jeho oblečením. Toto je známka hanby pro ně, a Saddáma Husajna to činí ne menším, ale větším.

Říkám to proto, aby žalobce…

To je státní zástupce, nikoli žalobce… 

Promiňte? Státní zástupce. Státní zástupce a svědek poslouchají a mohou srovnávat – i když jsem se nepokusil zabít Bushe.

Vaše ctihodnosti…

Vaše ctihodnosti, tito nízcí lidé se smějí a nadávají. V každém případě… Barzane. Nechte ty opice se smát. Lev se nestará o to, jestli se mu opice na stromě smějí. Přesně tak. Berte to s nadhledem. Podívejte se na mě, nestarám se o tyhle nicotnosti.

Jeden z prokurátorů popsal naši stranu jako krveprolití. Abych popsal stranu, které jsem vůdcem,,,

Jsem hrdý na to, že jsem vůdcem těchto lidí. Je mi jedno, jestli sem přijde Peres – neměl jsem na mysli vás nebo někoho jiného, kdo je proti… nestarám se o to, jestli tu sedí. Stejně jako Egypťané říkají tuzz – „k čertu s ním“ a s jeho směšnou osobou.

Nestarám se o to, jestli Bush přijde, posadí se sem a bude si mě prohlížet. K čertu s ním a s jeho židlí… a s jeho otcem ještě před ním. Dvojnásobné k čertu s nimi!

***

To řekl hrdý a nepokořený Saddám Husajn. Potom byl popraven. A potom přišli teroristé. A potom vznikl Islámský stát.

Reklamy

34 comments

 1. Janika

  Možná si říkáte, proč sem dávám něco, co se stalo před lety. Zapůsobilo to na mě, jako máloco. Není to obvyklé lepší nebo horší žvanění, kterými je internet zahlcený. Je to ojedinělý pohled na statečného muže, který prohrál, je odsouzený, ale přesto se bije jako lev. Žádná televize, žádný film, tohle je naživo.
  A mně se nějak nechce dělat za tímhle tlustou čáru a že se jako začne znova. Zdá se mi naopak, že právě teď začínáme sklízet trpké plody zločinů svých vlád.

 2. goliast

  nějak mi to připomíná proces se Slánským. nevím, jak tyhle věci komentovat. Husajn taky nebyl žádné bílé jehňátko. Ale to, co amíci udělali a pak neudělali, když už udělali, to je trága celý a všichni to odneseme..

  • Janika

   Kdo taky stojí o bílá jehňátka :-). Kolikrát se tu i jinde debaty točí k uspořádání lidské společnosti, jak by to bylo nejlepší a fungující. S jistotou se dá říct jedno, a sice že to nebude fungovat, pokud v čele bude bílé jehńátko. To spíš se dá vůdci prominout nějaké to obohacování se, když to jinak zvládá pevnou rukou. Samozřejmě ideální by bylo, kdyby to byl i charakter, co nehrabe pro sebe. Jenže takoví jsou jako bílé vrány, viz Zeman.

 3. jafa

  Stejně jako Napoleon, Hitler, Kenedy, Kadáfí….. chtěl Ročildůn a Rokefelerům a Wartburgům a…. otevřít banku, která nebude pod jejich kontrolou. Putin a Číňan zatím žije, něco jsem vyšťoural, že BRICSbanka je pod kontrolou Ročildů. Kulaté razítko tam ale nebylo :-)
  Ono za peníze, co si sami natisknete se snadno nakupuje, třeba si můžete koupit Nový Zéland nebo Ukrainu :-)

  • Janika

   To záleží jakých, kde a kdo se zeptá. Jinak Saddáma nehájím, moc o něm nevím, jen že dokázal držet pořádek ve své zemi a nikoho víceméně neohrožoval. Takoví schopní vůdci se nehledají snadno, viz Libye. A bez nich je v zemi rozvrat.

   • merlin

    Kaddáfí na rozdíl od Husajna neužíval zbraně hromadného ničení na vlastní obyvatelstvo. Za prezidenta bych Saddáma rozhodně nechtěla :-)

     • ;-)))

      Kaddafimu jeste tu viagru, vagony viagry :-)
      Zatimco piloti co bombardovali byly na anfetaminech oficialne, aby nebyli unaveni, zly kaddafi mel jen tu viagru

     • vittta

      Svatí oni nebyli..nikdo z nich.
      Je ale otázka, jestli to šlo dělat jinak, nebo jestli by to vůbec dokázal někdo dělat jinak.(s ohledem na moc, která kazí charaktery)
      Na praktickém vývoji vidím, že diktátoři jako Husajn byli vlastně úspěšní..a dokonce, přes všechny zločiny co spáchali (a oni je opravdu spáchali) ještě dokonce humální.

 4. BARON LE SAMEDI

  Arif, Bakr, i Hussajn si budoucnost vyzkoušeli střelbou na Kásima, byť Hussajn jen v osmapadesátém. Devátého února šedesát tři byl Kásim, poměrně pokrokový irácký diktátor rozstřílen v budově irácké televize spolu s dalšími, přivázanými k židlím. Židle byly tmavé, uniformy pískové, a to, co se v černobílé televizi rozlévalo po těle bylo sice červené, ale v nebarevné tv jen tmavé. Dva z vrahů zemřeli rukou atentátníka, Arif a Bakr. Hussajn snad rukou popravčího. Kde je pravda??? Existuje vůbec? A jaká je? Uměnímilovným spolučtenářům kladu otázku, jak je to se stvořením Adama a Evy….třeba…..neznáme totiž obraz, v němž by oba, většinou polonazí s motivem jablka podávaného Evou, byli- bez pupíků. Na každém obraze mají pupík oba, doklad to zrození z ženy….?!!

 5. Astr

  Barone variant muze byt vice zalezi na kazdem jak daleko az zajde a jake vysvetleni najde:-)
  Pokud jak Adam tak I Eva z Adamova zebra a oba s pupecni snurou, proc by to nemohlo byt stvoreno
  na stejnem pricipu jak je az dodnes tvoreno?
  Stvoritel napred poskladal Adama pak pridal Evu a k tomu navod, „mnozte se a snazte se“
  A tak se i stalo.
  Trochu casu ubehlo a velke cislo se tu vzalo
  ze dnes to je 7 a za nim 9 nul a stale je to malo
  Pocet roste cim dal vic
  a cim dal vic je jak na startu nemanic
  Zas jen nahe telo s pupikem a jinak nic !

 6. PeeBee

  zdravim,
  srovnavat muammara gaddafiho se saddamem husseinem? pro mne nesrovnatelne.

  mimochodem, vite ze zakon zajistujici zenam v libyi stejnou odmenu za stejnou praci byl prijat v roce 1970? pro srovnani – volebni pravo zeny ve svycarsku postupne ziskavaly az od roku 1971… inu, to jsou ti primitivove z rozvojovych zemi tretiho sveta…

  koho by snad zajmala realita dobyvani debalcevskeho kotle: http://kenigtiger.livejournal.com/1555422.html

  tak se tu zase mejte a neufilosofujte se navzajem.

  • Astr

   Ze Gadaffi prekazel neni zadna filosofie
   jen fakt co do oci bije
   dnes jiz nejeden politik si nad vyvozem demokracie jako Pilat ruce myje,
   a i volic ze zemi demokraci z toho zvraci
   vsak najdou se I politici taci
   co vyvoz demokracie obhajuji
   hlavne ze jim konta buji :-(

   • PeeBee

    ty-ty-ty!

    aby vas za ty podvratne basnicky neposlal lampasak sedivy za katr nebo to tajne mucirny v demokratickem rumunsku, astre… doba neomezenych moznosti neobolseviku klepe na dvere a vime, ze za tykadla uz tu jeden sedel…

    mane si vzpominam, jak jsem se kdysi ocitl na prvnim koncerte prazskeho vyberu po zakazu (nekdy kolem 1987-88?). ne kocab a ty jeho sragory, to mi nic nerikalo ani tenkrat, ale predkapela byli zajimavi mladi slovaci – bez ladu a skladu – zpevakovi nebylo ani 15 let. jedna pisnicka mela kus refrenu nejak takto: „piste vseci modrym perom, kupte si vseci modry atrament, piste vseci modrym perom, ina farba nebude“. asi si umite predstavit, kolikrat mi ten utrzek znel v hlave behem 90. let :) no a dnes je z modre hneda a hodne lidi ani netusi, jak se to stalo.

    • Astr

     Dik za moudrou rec a radu jakoz I za vzpominku na leta 80ta:-)
     (nekdy kolem 1987-88?). to uz jsem byl v Klokanii zato pro vas vyvrcholeni let 80tych v 89 byl jiste cas krasny
     vonel nadejemi
     a krasnych zitrku predstavami vsemi :-)
     Pak prisel cas jez zprivatizovan byl a trzne osetren
     a vetsine z tech co klici cinkali nesplnil se sen
     z duvodu ruznych pro mnohe ze sen to byl jen
     Cas Sametu jiste krasny byl a ac mnohe z vypraveni o nem vim,
     rad si o nem ctu posloucham a tise ve vzpominkach zavidim

  • Astr

   SAXI
   Dr. Stephen Hawking se však k tomu vyjádřil, že reaktivace tohoto urychlovače v CERNU by mohla znamenat nebezpečí pro naši planetu, co se vnímání reality týče.
   Opravdu ?
   Myslim ze tento stav jiz davno existuje, dokonce to vypada ze co jiny clovek to jiny nazor na realitu.
   Horsi uz to snad ani byt nemuze, jak patrno z toho co se deje kolem nas.
   Lide (a politici jsou jejich obrazem) se nemohou dohodnout na mnoha zcela fundamentalnich vecech!
   „co se vnímání reality týče“ jsou na tom nekteri lide uz tak, ze to u jinych naopak budi podezreni a pochybnosti o tom,
   cim to ze mysli, ze tak mysli ?
   Ze by to dle Hawkinga mohlo byt jeste horsi?
   To snad ne, snad uz jenom lepsi :-)

   • Janika

    Lidé se vždycky lišili ve vnímání reality. Asi je to tak normální, jsme prostě jiní a to, co „vidíme“, vypovídá o nás samých. Je to vlastně svým způsobem diagnóza. (Doufám, že to není pro PeeBee moc filosofické :-).

    Jak bychom pociťovali propojení s paralelním vesmírem? Možná bychom zešíleli (saxův smajlík)?

 7. BARON LE SAMEDI

  Arabský přistěhovalec v Torontě přijde k doktorovi a povídá „Cítím se mizerně.“
  Doktor ho prohlídne a potom řekne: „Musíte po celý týden čurat a chodit na velkou do kýble a nakonec tam přihoďte mrtvou rybu s trochou shnilého zelí. Dejte si na hlavu ručník a po tři dny výpary inhalujte.“
  Arab to udělá, po třech dnech přijde nazpět k doktorovi a říká: „Cítím se skvěle! Co bylo se mnou špatného?“
  „Stýskalo se Vám po domově.“ (pramen: viditelný Macek)

  • Astr

   Barone opravdu vyborne:-)
   Ucebnicovy priklad o vnimani reality az tak rozdilne
   a tak nesmirne ze az Vesmirne :-)

   Co s pripadnym pohledem do paralelniho vesmiru jehoz vysledkem by bylo jen zjisteni
   ze lide jsou jeste vetsi omezenci nez se jevilo dosud?
   Nic jen resignace a utvrzeni v nazoru ze to je lidi pozemsky osud ?

   • embecko

    No to je spise trochu nebezpecna hra, vyverajici z nepochopeni vlastni pozice.
    „What do you call an abortion in Czech Republic? A cancelled tinker!“
    Vite jak se rika potratu v Cesku? Zruseny cikan! (tinker= pobuda, dratenik, spinavec, cikan)

    A jeden nemecky: Vite co delaji Nemec, Turek a Cech, kdyz se sejdou v bordelu? Nemec soulozi, Turek uklizi a Cech ceka na svoji manzelku…

    A co jinak, vy cesti cikani a kurvy? :o)

 8. Petr Pavel

  Mohl toho na američany říci více a konkrétně , ale bylo mu vyhrožováno ( tedy jeho rodině ) jako Slánskému a tak byl pouze velmi odvážný – dnes svět ví, že být spojenscem ameriky může mít tragické následky pro celou zem, proto nechápu bezmozky, kteří jdou vítat americkou vojenskou kolonu jako kdyby tady přijela matka Tereza se svým řádem – ale tady přijeli žoldáci, kterým bude úplně jedno na koho namíří a pak bez náznaku svědomí i zabijí. ..