Ecce homo

„…těmito hanebnými ulicemi musí kráčet muž, který sám není hanebný, který nemá ani špinavé ruce, ani strach…“ (Josef Škvorecký o díle Raymonda Chandlera)

Ptala se snaživá televizní redaktorka Václava Klause, zdali by on jakožto prezident jel 9.května do Moskvy. Lámala z něho usilovně jednoznačné „ano“ či „ne“. Václav Klaus se jednoznačné odpovědi vyhnul a řekl, že není prezidentem a tudíž tato otázka není na místě. Dodal (přibližně, přesnou citaci nemám): „V takové situaci člověk řeší dilema, zdali si nechat dva měsíce nadávat médii, nebo se po zbytek života stydět sám před sebou.“


Nevím, jestli se naši pováleční představitelé styděli sami před sebou a nemůžu ani říct, že jsem se za ně styděla já sama. Stydět se je příliš silné slovo, spíš jsem si zvykla a brala jsem naši věčnou podřízenost jako něco, co musí být. Celý svůj život jsem prožila s pocitem, že jsme nesvéprávným vazalem nějaké mocnosti. Nejprve to bylo SSSR, potom po převratu a krátké euforii ukončené humanitárním bombardováním následovalo další vazalské období, tentokrát pro změnu patříme pod diktát USA. Ode zdi ke zdi, jak se říká, naši představitelé jsou stále loutky s „omezenou suverenitou“.

Dnes mám díky Miloši Zemanovi pocit, že bychom mohli být svobodným suverénním státem. Alespoň na chvíli si to můžu myslet. Vím, že po Zemanovi přijde pravděpodobně další úslužný vazal. Je možné, že to ani nebude trvat celé tři roky, které Zemanovi zbývají do konce období, na které byl zvolen. Možná ho uštvou, možná zabijí, možná nevydrží se zdravím. Ale už navždy zůstane tím prezidentem malé země v srdci Evropy, který zvedl hlavu. Tím hanebným světem kráčel muž, který sám nebyl hanebný a který neměl strach.

Reklamy

66 comments

 1. vittta

  A prezident Zeman jako by přímo čekal na šanci, ukázat, že prezident žádné země nemusí být vazalem, pokud sám zbaběle nechce.
  Americký velvyslanec toho ani tolik neřekl…ale PAN prezident Zeman reagoval rázně a především jasně. (podle mě nejen na tento velvyslancův výrok, velvyslanec se tady v roli protektora promenáduje už už doby, kdy sem byl „instalován“.
  Udělal neskutečnou věc, podle mě větší, než to vypadá.
  Ukázal nám všem, že se nemusíme kořit před nikým.
  Další události pak ukáží,jaký za to v „demokratické“ současnosti může přijít (nebo nepřijít) trest.
  Svého času nebyl Nicolae Causescu Brežněvem potrestán, když si dovolil neposlat své vojáky do země, kde neměli co dělat.

  • Janika

   To je pravda, často ten statečný, kdo se postaví mocným, potrestán není. A kolikrát naopak na svou podlézavost a úslužnost doplatí zbabělci, co se vlichocují.

   Jinak jasně, že velvyslanec nic světoborného neřekl. Kdyby řekl, mohlo by být už pozdě, český majdan by byl v plném proudu. Zeman taky nic hrozného neřekl, oplatil stejné stejným. Zajímavé je, že velvyslanci to vlezdoprdelkové za zlé nemají, na prezidentovi by chtěli nadhled. A já jsem ráda, že neoplácí hod kamenem hodem chlebem, když jsme u té biblické tématiky v dnešní požehnaný den :-).

   • vittta

    Oni tihle lízači análů žijí pouze politickým modelem USA (dobré) Rusko (zlé).
    Nic jiného se jim do jejich dutých makovic nevejde.

   • jafa

    Zeman ví, kde je rektální alpinismus na místě. A Rusi to zasvěcení v Izraeli chápou :-) Lesní kníže by tam jet nemohl :-)

 2. BARON LE SAMEDI

  Celkem dobrý názor. Na 9. května pozvalo Rusko 68 hlav států, tedy třetinu světových hlav států, což lze považovat za úspěch. Česká republika, podotýkám hnípalům, v době osvobození neexistovala, Rusové osvobozovali území Republiky československé….Z tohoto hlediska považuji za sprostotu nejhlubšího ražení, že majitel heren a příležitostný sůkromý exekůtor v ůrade slovenského prezidenta, jistý Kiska (Kiskovci jsou, jinak silným romským rodem v sousední republice) si dovolil odmítnout, když víme, že Slovensko bylo až do samého konce fašistickým státem, který, ani v den pádu Bratislavy, nedokázal říci Berlínu ne, a alespoň formálně mu vyhlásit válku. Čest Slováků zachraňovalo pár set povstalců v Banské Bystrici, vedených kominternovskými komunisty , Švermou a spol, a sovětskými zpravodajci, kteří byli vysazeni v desantech, které byly mohutnější oněch Anthropoidu, Silver A, Silver B z Británie. Ruští zpravodajci zařídili SNP a díky tomu měli Slováci tradice, a pak, když jsme je mylně pojmuli opět k Čechám, n e m u s e l i p l a t i t Rusům reparace. Nabídli se sami (Husák to už za války vyjádřil lapidárním heslem „Za sovětské Slovensko“). Aby si vycídili svoji černou barvu z hader HSĽS, nabídli Slováci Rusům i nás. Opakovaně, viz příběh Slováka Biľaka, Riga předtím Strechaje (člen ÚV KSS, odhalený fašista).V opačném případě jsme opravdu mohli být v pásu, vedoucím od Ženevy téměř po Žilinu, v tzv. cordonu sanitairním, jak nám slibovala jedna z (nepodepsaných) verzí Versailleské smlouvy. Zeman, který jinak vaří nechutnou europolívčičku aby dceru dostal mezi eurodiplomaty (přijetí eura, vyvěšení eurovlajky) má, v tomto ohledu plus.

  • Janika

   Děkuju, Barone. Je někde seznam těch státníků, co přijedou? Docela by mě to zajímalo.

   • BARON LE SAMEDI

    Among those expected to come to this year’s event is President of Serbia, Tomislav Nikolić,[1] President of the Czech Republic, Milos Zeman,[2] President of Vietnam, Trương Tấn Sang,[3] President of China, Xi Jinping,[4] and the First Chairman of the National Defence Commission of North Korea, Kim Jong-un.[5] In all, 26 international leaders will be in attendance this year, including heads of UNESCO and the Council of Europe.[6]

  • vittta

   No jo, Zeman vařil europolívčičku už dávno, jenže…je třeba říci, že vidí EU jako spolek samostatných a hrdých národů, ne jako bandu pokryteckých lízalů zadních částí těla.
   Čímž v postu prezidenta členské země vnáší určitý zmatek mezi vůdčí země EU, kterým se myšlenka rovnoprávnosti států pochopitelně líbí jen na papíře, v praxi jí ale připustit nechtějí.

  • BARON LE SAMEDI

   Ještě dodám, že v tzv. Bratislavsko-brněnské operaci zahynulo 80.000 vojáků Rudé armády, z čehož se podařilo identifikovat jen 16.000 osob. Takže eufemismem: slovenská a moravské zem přijala několik set tisíc litrů ruské krve. Řádná transfúze, což. Nemluvě o Pražské operaci, 30.000 voj. Rudé armády…. Vlasova z UPA respektuji, byl to totiž takový Stierlitz. Jeho počty v tomto čísle, třicet tisíc- nejsou.

  • Janika

   „Kdo si vlastně zavřel jaké dveře?“ – podle mě je pan velvyslanec v průšvihu, není to dobrá pozice nemít dveře k prezidentovi otevřené, na co tady potom jako velvyslanec bude? Ty řeči byly od něho amatérismus, stokrát si to může myslet a mít posvěcené svými chlebodárci, jako velvyslanec musí být opatrný.

   • BARON LE SAMEDI

    Janiko, odpovím na dvě vaše zmínky: první podstatná: Lavrov v Bratislavě řekl, že konečný seznam státníků, kteří přijedou, bude k dispozici koncem dubna. Což není odpovědí na otázku, koho Rusové pozvali. Z logiky věci- seznam nemám, a na MIDu RF hledat nemůžu, anžto jsem se prorval k cizímu PC na deset minut- vyplývá, že pozvali představitele všech zemí protihitlerovské koalice (myslím, že v ní byla i Nikaragua) dále všech nástupnických států na území, která osvobodila Rudá armáda, tedy i balkánských zemí, a pak zemí, které do konce dubna 1945 vyhlásili válku Německé Říši a Císařství Japonskému. Tam patří třeba i Argentina, jejíž vůdce Juan Perón, pod vlivem své ženy, sebral Bormanovy ukradené prachy (tedy ty, které si tam Bormann pro Hitlera a NSDAP šporoval, za ty prachy postavil tisíce nemocnic a škol a pak těm nacistickejm čůr.kům vyhlásil včas válku, aby byla Argentina, zakládající člen OSN, brána jako člen protihitlerovské koalice. Nevím co tvrdil Harel o únosu Eichmanna, ale jediné dálkové letadlo Izraele, Bristol Britannia, Argentincům neuteklo, a moc dobře věděli, že si nějakého nacistu izraelská vládní delegace zpět domů veze. Perón zaplatil tím, že mu nacisté dost brutálně otrávili Evitu. a jiná věc je, že v Argentině žili i nadále, ti nejhorlivější si jezdili zahajlovat do Paraguaye, dnes by mohli i na Ukrajinu. Jistě přijedou i politici jiných zemí, třeba tři celkem významní guayanští politici, ministři, jsou absolventy Lumumbovy univerzity v Moskvě. Družstevní republika Guyana přitom, jako britská Guyana, měla s Hitlerem společné jen to „britské“. Takže to je okruh možných pozvaných. Pokud jde o druhou věc, zavřené dveře pro pana velvyslance Shapira: myslím, že je v těžké situaci. Za rok Obama končí. Asi skončí i on. Vycházel z logiky, že jako člověk, který sehnal Obamovi sedm set tisíc dolarů na volbu, mu jistě mohl podotknouc leccos nevýznamného, leč zapomenul, že vztah on a prezident kdesi v Evropě je jiný. Bílí diplomaté jsou jinak pod silným tlakem, protože Amerika už není bílá. Index euroatlantičnost je třeba toto:
    Per the Hollywood Reporter, here are the demographics for Furious 7’s audience in North America:

    Hispanics (also noted as the most frequent moviegoers in the US) – 37%
    Caucasians – 25%
    African-Americans – 24%
    Asians – 10%
    Other – 4%

    Male – 51%
    Female – 49%
    což jsou údaje nové, z nejsilnější industrie USA, totiž filmu. Jiná industry v USA není, dolů o desítky procent letí třeba výroba v US Steel, kde se masově propouští etc. Roste jen počet moviegoerů, těch co chodí do kina, a při vyrovnaném počtu žen a mužů sledujeme, že kavkazců, caucasians, čili bělochů, je téměř čtvrtina, ale sedmdesát procent populace už není euroatlantická, leč hispánskočernošská. Vztahy USA Guatemala a USA Gambie jsou pro tuto skupinu klíčové, a lidé jako Shapiro jen sedí na politické kře. Ostatně, angažmá v Banjulu v Gambii by pan Shapiro asi nepřijal. Nedivme se, že je tedy lehce nediplomatický, neboli česky- hysterčí a střečkuje. Údaje jsou z magazínu Hollywood Reporter, čili podle nich takový Broccioli se svými stamiliony rozhoduje, zda další milenka Bonda bude černoška, nebo Japonka. Bělošky, vyjma Moneypenny, už s ním moc flirtovat nemohou. Kvůli kasovnímu úspěchu. Na rozdíl od bondovek ze 60. let (série se totiž točí už 51.let)

  • vittta

   Tohle se Votápkovi povedlo:
   “ A přesto považuje Angela Merkelová za přípustné uctít památku sovětských vojáků, kteří osvobodili její vlast od nacistických zločinců, ne 9. ale až 10. května“
   Němčouři určitě odjakživa vnímali sovětské vojáky jako své osvoboditele….tos posral, Votápko.

   • BARON LE SAMEDI

    Za Otty Grotewohla (první předseda Státní rady NDR) museli řvát Freundschaft-Frieden, Freundschaft-Frieden. No my tehdy řvali (já ne :-))) Vivat Stalin Stalin Stalin

 3. Antimon

  Podle mně se prezident jako jediný zachoval jako chlap a státotvorně. Velvyslance odkázal tam kam patří a do Moskvy pojede. Neudržel jsem se a napsal panu premiérovi svůj názor na jeho reakci. Asi to číst nikdo nebude, ale já si nemohl pomoci. Zeman jako jediný si uvědomuje že osvobození v roce 1945 nijak nesouvisí s rokem 2015. A ti lidé, kteří tenkrát padli, padli právě proto, abychom my mohli mít rok 2015. Když se slavilo vylodění v Normandii, tak tam byli všichni včetně Porošenka (sic!) a nikdo USA nepředhazoval Grenadu, Kosovo, Srbsko, Irák, …… Považuji to ze strany našich představitelů za neskutečné pokrytectví. Musím se stydět, ale bohužel je to to jediné, co s tím mohu dělat ….

  • vittta

   Za politické nuly se nikdo stydět nemusí, těch je v každém národě 13 do tuctu.
   Ale frajerů Zemanova formátu je málo všude, takže hrdost je na místě!

  • Tribun

   Příprava na státotvorné zmoudření již začala, dnes jsem totiž četl, že „účast prezidenta Zemana na přehlídce není jistá, protože ještě nebyl potvrzen jeho program v Moskvě“ (parafrázováno).

 4. Brok

  Možná vás zaujme, jak komentují čtenáři Der Spiegel prezidentovu vděčnost Rusům za to, že se v České kotlině nemusí mluvit německy:

  Gestern, 21:04 von Hythlodeus
  also
  ..dann sollte die westlichen Firmen wie VW, Siemens und Co doch mal darüber nachdenken, wenn Deutsch dem Typen so unsympathisch ist, warum dorthin noch Arbeitsplätze geschustert werden, denen Know-How zur Verfügung gestellt wird um irgendwas auf die Beine zu bekommen.
  Oder man sollte denen mal klarmachen, das der Absatzmarkt Deutschland für so ein randständiges Land wie Tschechien eine Wichtigkeit haben sollte aus deren Eigennutz…
  Překlad: Tedy potom by měly západní firmy jako VW, Siemens a spol. pouvažovat, když je Němčina tomu typu tak nesympatická, proč tam ještě vytvářet pracovní místa, dát k dispozici své know how, aby se cosi vybudovalo.
  Nebo by se jim mělo objasnit, že odbytiště jako Německo pro tak okrajovou zemi jakou je Česko je důležité k jejich vlastnímu prospěchu

  Gestern, 21:18 von ichbinsjetzt
  50 Jahre besetzt
  da funktionieren die Seilschaften noch. Letztendlich muss niemand in Tschechien Deutsch sprechen, aber die Alternative war nicht unbedingt eine erfreuliche Zeit. Nicht zu vergessen, die tschechische Wirtschaft wurde von Deutschland und der EU wieder aufgebaut. Aber wie gerade bei Marine Le Pen in Frankreich, der Geldfluss aus Russland in einzelne Taschen, lockert das Verhältnis. Vielleicht holt sich der tschechische Präsident nur seinen Scheck ab.
  Překlad:50 let obsazeni
  ale vazby ještě existují. Konec konců, v Česku nemusí nikdo mluvit německy, ale ta předchozí alternativa nebyla bezpodmínečně potěšující. Nemožno zapomenout, že české hospodářství bylo obnoveno Německem a EU. Ale právě jako u Marine Le Pen ve Francii, tok peněz do některých kapes otvírá vztah. Snad si český prezident jen vyzvedne svůj šek.

  Gestern, 21:38 von leo.bronstein
  Sagenhaft
  Liebe Mitkommentatoren,
  bevor ihr von einer Einzelperson – hier Miloš Zeman – auf die Meinung eines ganzen Volkes schließt, solltet ihr euch bisschen mehr über die Meinung des Volkes über diesen Präsidenten und seine Entgleisungen informieren.
  Der Herr Präsident steht recht einsam da !
  Auch wenn es den Putin-Fans nicht gefällt, aber wie mir scheint, sind die Vereinigten Staaten den Leuten hier in Prag wesentlich näher als der „lupenreine“ Demokrat.
  Der Button mit dem Konterfei des Herrn Zeman mit dem Schriftzug „das ist nicht mein Präsident“ ist nach wie vor in Prag, speziell unter den Studenten, verbreitet.
  Und ja, ich kenne ČR ziemlich genau und beherrsche auch die Tschechische Sprache.
  Překlad:Báječně
  Milí spolukomentující,
  Předtím, než si vztáhnete mínění, vytvořené na o jedné osobě, v tomto případě o Milošovi Zemanovi, na celý národ, měli byste se informovat o názorech lidí o tomto prezidentovi a jeho výpadcích.
  Ten pan prezident je opravdu osamocený.
  I když se to nebude Putinovým fanouškům líbit, zdá se mi, že Spojené státy jsou lidem v Praze značně blíž, než tento „demokrat bez poskvrny“. Knoflík s vyobrazením Miloše Zemana a nápisem „To není můj prezident“ je rozšířený – teď jako předtím- obzvlášť mezi studenty. Ano, já znám ČR dost přesně a ovládám i Český jazyk.

  Gestern, 21:38 von kub
  Alzheimer-Risiko steigt ab 65 Jahren
  Není třeba překladu.

  Gestern, 22:10 von „Armenhaus“
  Den Mai ..-
  Frage: „Den 8.-9.ten Mai kann man doch wohl als europäischen Feiertag von der Befreiung des Faschismus
  und Nationalismus(fast) überall in Europa feiern ..- Warum, (auch wenn es der stalinindoktrinierten Linken
  nicht passt) muss es gerade auf dem Roten Platz sein über den schon Millionen Menschen geradewegs in den Tod zogen ..- Warum kann ein es ein angeblich „demokratisch“ gewählter Präsident (Zeman) auch in der augenblicklichen präkeren Situation nicht lassen einem Despoten wie Putin seine aufwartung zu machen ??
  Překlad:Květen
  Otázka: 8. a 9. Květen se může docela dobře slavit po celé Evropě jako symbol osvobození od fašismu a nacionalismu (téměř); proč (i když se to nelíbí straně Linke, indoktrinované stalinismem) to musí být právě na Rudém náměstí, kterým táhly miliony lidí smrti vstříc. Proč musí tento údajně “demokraticky“ zvolený prezident (Zeman) v této prekérní situaci plnit despotovi Putinovi jeho očekávání?

  Gestern, 22:20 von jojack
  Disqualifiziert
  Der peinliche tschechische Präsident hat sich einmal mehr selbst als Wirrkopf disqualifiziert. Wenn seine „Dankbarkeit“ darüber, nicht deutsch sprechen zu müssen größer ist als seine Abscheu gegenüber dem Kriegstreiber Putin, dann sagt das alles. Der amerikanische Botschafter hatte vollkommen Recht, Zeman zu kritisieren.
  Překlad:Diskvalifikován
  Ten trapný český prezident opět sám sebe diskvalifikoval jako pomatenec. Jestliže jeho vděčnost za to, že nemusí mluvit německy, je větší než jeho zhnusení z válkychtivého Putina, je tím řečeno vše. Americký velvyslanec měl plné právo Zemana kritizovat.
  Gestern, 22:50 von ichbinsjetzt
  Herr Zeman hat seine Meinung
  und vertritt nicht die tschechische Bevölkerung in dieser Sache. Die Wahrheit vom Verhältniss zu den USA sieht anders aus. Tschechien lebt im Speckgürtel von Deutschland, das weiss auch die Bevölkerung. Russland hat das Land 50 Jahre ausgesaugt. Der jetzige Wohlstand ist eine Ursache von der Abkehr von Russland. Was könnte Russland denn Tschechien bieten?
  Překlad:Pan Zeman má svůj názor
  A nezastupuje v této věci názor Čechů. Pravda o vztahu k USA vypadá jinak. Česko žije v Speckgürtel (rozumí se v tuku kolem pasu, v pneumatice okolo pasu) Německa, a lid to ví. Rusko tu zemi 50 let vysávalo. Nynější blahobyt je příčinou obratu od Ruska. Co může Česku nabídnout Rusko?

  • embecko

   Nemci jsou ve stejne pozici jako po WWI: odzbrojena nesvepravna kolonie, vyznamne omezovana ve svych zahranicnich investicich- tady nelze cekat nic jineho, vcetne toho, ze Nemci nemohou jinak (diky jejich povaze).

   • Brok

    Zcela správně, ale ta teutonská tupost a prušácká nadutost v nich je a zřejmě bude, i kdyby měli amíkům leštit boty. Mě vždy pohorší, když si tupec osvojí právo soudit jiné z tribuny, zbudované z nevědomosti. Někdy se tak objeví nečekaně hrůzný obraz. Cituji: „proč to musí být právě na Rudém náměstí, kterým táhly miliony lidí smrti vstříc“. A já vidím na YB, kterak za písně „Svjaščennaja vojna“ táhnou rudoarmějci deštivým Rudým náměstím, aby jich 20 milonů zabili dědové těchto debilů.

    • embecko

     Jak rikate, Nemci si vzdy mysli to, co jim reknou, ze si maji myslet- ted uz si 70 let sypou popel na hlavu a jeste jsou na to hrdi. Proti odposlechu kanclerky neprostestuji, protoze jim nikdo nerekl, ze by meli, jsou to taci nasi sousedsti roboti.
     Jejich „absorpcni a pufrovaci kapacita“ :o) je neuveritelna.
     To znamena, ze nebudou vychovani tm spravnym smerem, dokud se nenajde nejaky prislusny vychovatel…osobne je mi zahadou, ze za tech 70 let nedokazala Evropa vyprodukovat sve vlastni emancipovane elity- vliv medii a skolstvi bude zrejme silnejsi, nez si jsem (jsme) ochoten pripustit. A pokud to tak opravdu je, pak jde o spiknuti a ne ze ne. Spiknuti v cele sve nadhere, jak z te nejsilenejsi spiklenecke teorie :o) Bavit se pak o necem jinem (dilcim) nema vubec smysl, to je jak vysmivat se mrzakovi.

     • Astr

      Saxi toto mas sice spravne:
      Nemci jsou ve stejne pozici jako po WWI: odzbrojena nesvepravna kolonie, vyznamne omezovana ve svych zahranicnich investicich- tady nelze cekat nic jineho, vcetne toho, ze Nemci nemohou jinak (diky jejich povaze).

      Ale to vubec nebrani vetsine Nemcu na Ceskou kotlina pohlizet jako na svuj Protektorat.
      Vojensky to uzemi sice prohranou valkou ztratili ale dnes uz to maji s plnou paradou zpet
      CR a Slovensko to je pro ne zdroj nekolikanasobne levnejsi pracovni sily a jejich montovna
      a kdyz se podle nich president „vychodni zeme“ zachova jinak nez by se podle jejich predstav zachovat mel, tak jsou z toho uplne bescheißen ( posrani).
      Oficialne to naplno rekl jiz jejich Jozka Fischer tehdy ministr zahranici kdyz mluvil o zdravem jadru Evropy a o ostatnich zemich na Vychode ze by si tyto zeme mely uvedomit kde jsou a co jsou ! Frantici mu nadsene prizvukovali !
      Ale CR neni vyjimka, podobne vyhrady maji vuci Madarsku kdyz v posledni dobre take prestalo poslouchat .
      A budou mit vuci kazdemu kdo jim odepre poslusnost!

      • Astr

       Dodam ze toto je typicky priklad Nemeckeho postoje vuci Ceskoslovensku !

       von ichbinsjetzt
       Herr Zeman hat seine Meinung
       und vertritt nicht die tschechische Bevölkerung in dieser Sache. Die Wahrheit vom Verhältniss zu den USA sieht anders aus. Tschechien lebt im Speckgürtel von Deutschland, das weiss auch die Bevölkerung. Russland hat das Land 50 Jahre ausgesaugt. Der jetzige Wohlstand ist eine Ursache von der Abkehr von Russland. Was könnte Russland denn Tschechien bieten?
       Překlad:Pan Zeman má svůj názor
       A nezastupuje v této věci názor Čechů. Pravda o vztahu k USA vypadá jinak. Česko žije v Speckgürtel (rozumí se v tuku kolem pasu, v pneumatice okolo pasu) Německa, a lid to ví. Rusko tu zemi 50 let vysávalo. Nynější blahobyt je příčinou obratu od Ruska. Co může Česku nabídnout Rusko?

       Srozumitelne shrnuto o Ceskoslovensku drive a CR dnes.
       Drive se za hubicku delalo pro CCCP dnes hlavne pro BRD !

       Samozrejme to zacalo uz davno.
       Když padla velkomoravská říše, Čechy se víceméně dobrovolně přidaly k Západu. Když padl Sovětský svaz, udělali jsme totéž. Tehdy, v roce 906, jsme byli odděleni od Moravy, Uhrů a zbytků Avarů, v roce 1993 od Slovenska a zbytků SSSR.

       „Západní říše“, ke které jsme se tak nějak s různým cukáním a odmlouváním a brbláním připojili -tehdy i dneska – však přišla (dneska opět) do potíží. Politických, vojenských. Útočí na ni barbaři, lezou dovnitř, a hlavně vládcové západních křesťanů potřebují peníze. Taky i jim se rozpadá ta původní jednotná Francká říše – dnes EU – na dva kusy. Jako tenkrát.

       A jako tenkrát to plus mínus pokračuje i nadále. Jako vždycky po nás chtějí, abychom je nejen poslouchali, přijali jejich „ideologii“, ale hlavně abychom jim posílali peníze. Hodně peněz. Ještě víc peněz. Doba námluv, kdy oni posílali peníze nám, už skončila. Viz ten ptáček, co ho lapají…
       120 volů a 500 hřiven uz nebude stačit jako za Sv.Vaclava !

      • embecko

       Cele bohatstvi Zapadu stoji na koloniich, Astere. Vsechny obchodni retezce tvrdi, ze s cenami uz nemohou jit nize, ze je to na hranici, presto mnichovsky Lidl pri nemeckych nakladech ma absolutne nizsi ceny, nezli v Cesku.
       Nerikam ze nejsme protektorat, ale rici ze jsme kolonie. je v techle souvislostech presnejsi.

     • Tribun

      Také mi to přijde, že Němci jsou znormalizovaní o kus lépe, než Češi. Otázka je, jak je to reprezentativní vzorek. A druhá, možná důležitější: záleží na tom?

    • Janika

     Děkuji za překlad citací, Broku, i když to člověku na náladě nepřidá…

     Tohle Vaše tesat do kamene:
     když si tupec osvojí právo soudit jiné z tribuny, zbudované z nevědomosti

     „Někdy se tak objeví nečekaně hrůzný obraz. Cituji: „proč to musí být právě na Rudém náměstí, kterým táhly miliony lidí smrti vstříc“. A já vidím na YB, kterak za písně „Svjaščennaja vojna“ táhnou rudoarmějci deštivým Rudým náměstím, aby jich 20 milonů zabili dědové těchto debilů. „

     • hauptmann

      Dobrý obraz od Broka, mám ho před očima. Bohužel nejen dědové těchto nevědomých, ale také dědové ostatních evropských národů, a to je strašné. Spolu s Němci táhly tisíce Maďarů, Švédů, Norů, Francouzů, Slováků i Čechů, Bulharů, Rumunů, Pobalťanů, dokonce i Poláků.. celá Evropa. Někteří nastupovali s ústím hlavně u spánku, někteří ovšem naprosto dobrovolně. Důvody měli různé. Boj proti bolševikům byla mnohokrát jen klišovitá berlička, aby si před sebou a hlavně před blízkou veřejností zdůvodnili ten pravý záměr, rabijátství a potěšení ze zabíjení. Když se vypustí démon války a smrti z díry ven, už nebude cesty zpět.

      • vittta

       Čechů ne, těch bylo méně než Britů, kterých mašírovalo na Moskvu asi 200….

       • hauptmann

        To je pravda, Češi tvořili týlovou podporu. Mnozí velice horlivě, stejně tak horlivě plnili náměstí, aby demonstrovali loajalitu říši. Ve Svobodce řízené tehdy z Mnichova jsem zaslechl zajímavou úvahu na téma loajality, že vlastně nacisté byli demokrati, minimálně co se ve vztahu ke komunismu týká. Že prý jejich idea loajality byla naprosto v souladu s normami lidské společnosti, zatímco komunistická v příkrém rozporu. Znění té německé prý bylo: „Kdo nejde proti nám, jde s námi“ a znění sovětské: „Kdo nejde s námi, jde proti nám.“ Není mi jasné, kde se tato hesla uváděla, ale v konečném důsledku se jedná o totéž, jen to, co se připisuje nacistům, vyzní lépe. Navíc to německé heslo vzniklo za Rakouska.

  • BARON LE SAMEDI

   Němci jsou ….. Celý arabský svět odmítal investiční celky Siemens, pokud tam nebyly rozvaděče a elektro EFJ Brno…AZNP Mladá Boleslav dělal auťáky (Favorit), které pokud neshnily, vypadají vedle té monotematiky designu Asie dobře dodnes. Rakušáci Zemana hodnotí kladně. nakonec, z mého hlediska, uvidí se s čínským prezidentem, takže alespoň si pan Xi připomene, že nějaké Česko je. Myslím, že jedním z důvodů, proč si Američané hrají na angry birds, naštvaný ptáky, je i to, že Čí%nan v Nikaraguji staví průplav, kterým projede i čínská letadlová loď, a Rus to Nikaragujcům bezpečnostně jistí. Ještě pár let, a pá pá Panamo.

   • BARON LE SAMEDI

    Kotrbův facebook: U gynekologa. Lékař: „Maminko, kdypak máte termín?“ Těhule: „Konec prosince, pane doktore“. Druhá těhule: „Koncem prosince, doktore“. Stejně tak třetí i čtvrtá! Doktor se ptá páté: „Taky to čekáte koncem prosince?“ Kdepak, pane doktore. Já jsem konvoj nevítala“

   • hauptmann

    Jak to je v Nikaragui s vlastnickými vztahy? Tohle přece nebude investiční akce čistě jen domácího státu s tím, že si na to vezmou půjčku. A Číňani si to určitě budou chtít pojistit, aby se tam po dostavbě zas nezrodilo nějaké, tentokrát komunistické hnutí, které bude chtít třeba znárodňovat, aby to vzápětí na to za babku prodalo nějaké blíže nejmenované korporaci.

 5. Tribun

  Poněkud patetické, že, Janiko? A víte co? Je mi to pořád milejší, než ten velkopanský cynismus, který se na mě valí režimních médií.

  • Janika

   A to jste trefil, Tribune, patetické je to správné slovo a děkuji, že jste se nežinýroval ho použít. Trochu jsem to nadsadila, ale šlo mi to ze srdce :-).

  • Janika

   To předbíhají, doufám. Myslím, že to naši papaláši nerisknou, aby se u nás organizovaly sbírky na cestu.

   • Astr

    Predstava scenare kdy vlada presidentovu cestu neodsouhlasi a tak nasledne dojde ke sbirce by byla varianta hodna cehosi pro co se tezko hleda spravny nazev.

   • Kamil Mudra

    Určitě nerisknou, ale je to škoda. Byla by to skvělá příležitost k vyjádření podpory. Klidně bych ještě přihodil na dárek pro Putina :-)

    • Kamil Mudra

     V té souvislosti mne ale napadá, že by letos položení kytičky k památníkům padlých ruských vojáků, bylo současně i hezké vyjádření podpory svého prezidenta.
     Jen si nejsem jistý jestli v okolí ještě nějaký pomníček s hvězdou zůstal. :-(

     • jonáš

      Tady se chodí k neexistujícímu tanku – náměstí Kinských. Akorát je tam riziko setkání s někym z KSČM ;-)

      • hauptmann

       Tank z Prahy jsem viděl na obrázcích z Nižného Novgorodu. Čekám, kdy vykopou kosti z hrobů na Olšanech, nechají někde spálit, vysypou na hnojiště a náhrobky použijí v metru na dlažbu. V Pardubicích už prý schválili demontáž památníku „okupantům“. Napřed byly francouzáky s Amíkama z konvoje, jimž měšťanosté pardubičtí s dojetím sdělili, že pro ně jsou osvoboditely jen oni a nikdo jiný, a pak, že ten škaredej památník „údajným osvoboditelům z východu“ rozbijí a nahradí tou správnou figurou zahalenou do vlajky s hvězdami a pruhy. Ale možná by to ani bourat nemuseli, stačilo by to do té vlajky pouze zahalit a jednou za rok vyprat od ptačího trusu. Pod šaty jsou si lidé dost podobní, takže změna Georgije na Georga by možná zas tolik nestála.

       Nojo, v Praze se argumentuje tím, že se řádná ruská armáda bojů vlastně nezúčastnila, takže nemá nárok na nějaké velké pocty, a v Pardubicích zas Rusové přijdou o poctu kontumačně v prospěch Američanů, kteří v Pardubicích byli poprvé letos v březnu. Ani ti mrtví Rusům nepomohli. Nakonec se budou příští generace učit, že se český národ za pomoci armády USA, UK a Německa bránil proti útoku rudých band z východu. Nejen že to je vrcholně neuctivé a necitlivé, ale dokazuje to malost a manipulovatelnost hloupého národa. Neskutečně trapné. To jest to pravé vítězství Pravdy a Lásky.

    • Janika

     Taky lituju, že mu to proplatí a nemůžou se pořádat ty sbírky, líbilo by se mi to :-). A na ten dárek pro Putina bych taky přihodila, samozřejmě. A víte proč? Protože tyhle lidi jako Putin a Zeman považuju za naději, že by nemusela být válka.

 6. BARON LE SAMEDI

  no, přehlídku už chce vynechat. Bez ní, to ovšem ztrácí smysl. Rusové pamatují, jak z přehlídek mašírovali na frontu. A ti, kteří budou pochodovat na náměstí, jsou vnukové hrdinů. Rus si při přijetí na voj. akademii potrpí na to, aby tam byla důstojnická linie: děd veterán Velké vlastenecké, otec důstojník, syn kadet učiliště.Stovky jsou takových, a ti budou pochodovat před Putinem. A jako za Brežněva- kdo bude blíze, bude v milosti, kdo dále, bude v nemilosti. Miloš může jít na záchod a číst si Star and Stripes….tak něja jsem tušil, že nepůjde cestou Čelakovského….

  • Janika

   Zklamal ty, co mu v tomhle vyjadřovali podporu, a nebylo jich málo, A my málem pořádáme sbírku…

   • Zoom

    Podle mě to je docela přesvědčivým důkazem toho, co tvrdí lidé od KOB. Tj. že Zeman je mluvčím euroasijského křídla GP (ať už je to GP kdokoli). Ukazuje, že nebude hrát podle not Američanů, ale nejede ani podle Putinova scénáře. Podobně se chová Merkelová – do Ruska jede, ale až 10.5.

    • embecko

     V zasade by se tak dalo uvazovat, Zoome, ovsem proc si vybrali prave Zemana, naladeneho na izraelskou notu?- tam preci sedi teziste veskerych jeho proslovu. Jak rikam, mozne to je, ale prijde mi to prekombinovane, opet z ranku „prani otcem myslenky“…zacal s tim jako pryv Fulford a za 14 dni to zopakoval Pjakin. Nasazeni Occamovy britvy by tu nebylo od veci.
     Ja mam ten dojem, ze tady tece do bot uz vsem a ze proste kazdy dela co muze (taktez si vymysli, jak muze).
     Kdyz klesa rubl, je to parada, kdyz za tyden zacne stoupat, je to take parada- na me to pusobi nikoliv neverohodne, to je prehnane, ale zmatecne.

     • Zoom

      Nechci tímhle nijak hájit KOB a DVTR, ale zrovna argumenty okolo rublu mohou platit – může být dobře pokles i stoupání, záleží na načasování a okolnostech.

   • Ondřej

    Bohuzel si myslim, ze byl eurokapitalisty prinucen zradit. Zradil uz i rakousky prezident a to Rakousko doposud stalo na strane Ruska. Alespon v otazce sankci. Proc to udelal? Podle me mu americky nackove dali nuz na krk, asi ho vydiraji skrze dceru ( ta chce studovat na zapade). Navic Zeman pry uz rok skemra o prijeti u Obamy. Proto tam posila dopredu Kmonicka.

    A vime jak tam dopadl Sobotka. Nechapu Zemana proc to dela. Copak nevi ze si ho globalkapitalsti na pokyn bilderbergiana Slafnberka prave takhle chteji vychutnat?! Nechat obehnout svet video jak ponizene stoji v predsini Bily barabizny a zmoula prislovecnou bekovku jako ponizeny ucetni u bankere Preise za prvni republiky co prosi o praci? Bojim se ze Zeman nestoji na strane Putina a nebojuje proti nazi Zapadu. Podle me presel na stranu zapadni burzoazie.

    • hauptmann

     Myslíte správně. Nikdy na straně Putina nestál, nikdy to ani netvrdil, ale nestál ani proti němu. Je nutno vztahy s RF uvést do normálu. Nechápu dost dobře, proč by měl Zeman bojovat proti Západu, a co má se Západem nacismus? Zatím tam žádné náznaky nacismu nevidím. Alespoň zatím ne. Možná jste měl na mysli imperialismus. V každém případě ovšem, hlavní karty osudu Evropy, hlavně té naší „východní“ části, drží v rukách USA, prozatímní majitel Ukrajiny.

   • bara

    A jste si jistá, že ho, jako představitele členského státu NATO, pozvali na tu přehlídku? Nebo ho pozvali na oslavu Dne vítězství jako představitele (zbytku)státu, který se na vítězství podílel. Mi přijde, že se jedná o dvě akce. Ta přehlídka na Rudém náměstí je jejich (ruská) oslava, dělají si ji každý rok, aby nezapomněli, aby věděli kdo jsou, aby měli být na co hrdí. Možná ani nechcou, aby jim do toho lezl někdo, kdo je vlastně „na druhé straně“.

    • Janika

     Myslím, že na přehlídce je vítán každý. Stejně bude ke shlédnutí :-). To spíš si myslím, že Zemanovi přišlo vhod, že nemusí někde několik hodin koukat a tvářit se inteligentně, musí to být náročné, při jeho zdraví.

 7. jednooký

  mimo tému, ale stojí za videnie (a hlavne počúvanie) – Novoročná „diskotéka 80. rokov“ na ruskom prvom kanále.